Sunteți pe pagina 1din 7

coala Gimnazial nr.3 , Lieti Prof.

Mihaela Bulai

PROIECT DIDACTIC

Clasa a- VIII-a B Consiliere i orientare :Managementul clasei ca grup Tema: Prietenia este. Motivaia :
,,Relaiile de orice fel sunt ca nisipul pe care-l ii n mn. Dac l ii uor n cuul deschis, el rmne acolo unde este. Dar n momentul n care strngi mna ca s nu-l lai s-i scape, nisipul i se strecoar printre degete. S-ar putea s mai rmn ceva , dar cea mai mare parte din el se risipete. Aa este i o relaie. Dac o ii uor , o respeci i i oferi libertate celeilalte persoane, este foarte probabil s rmn aa cum este. Dar dac o ii prea strns, eti prea posesiv, relaia i scap printre degete i este pierdut(Sup de pui , vol 4 pg. 17). Pentru un dascl cele mai frumoase relaii sunt cele stabilite cu elevii si. E dificil dar e frumos. Dificil pentru c diferena de vrst , de mentalitate, de statut social , face uneori aproape imposibil comunicarea. Frumos , pentru c n elevii si, orice dascl i retriete propria copilrie , propria devenire. Este n puterea lui , a dasclului , s-i apropie elevii alegnd teme de dezbatere care s-i fac s se deschid , s-i doreasc s vorbeasc despre sine . i , ce poate fi mai frumos dect s vorbeasc despre Prietenie pentru c ea este .

Obiective generale
-Dezvoltarea contiinei de sine i a atitudinilor pozitive fa de propria persoan - Formarea deprinderilor de interaciune social

Obiective operaionale
-s observe i s adopte modaliti de relaionare pozitiv cu ceilali -s precizeze modaliti potrivite de a-i face prieteni -s respecte opinia celorlali -s-i asume propriile opinii i s le susin cu argumente -s se exprime corect , coerent , ncadrndu-se n timpul acordat

Condiii preliminare
n orele anterioare de consiliere , elevii au dezbtut diverse teme care le-au oferit posibilitatea s se cunoasc unii pe alii ca membrii ai aceluiai grup dar i s se autocunoasc , s-i depeasc limitele , si exprime liber punctul de vedere. Temele discutate , la sugestia lor, au dus la crearea unei relaii mai apropiate ntre colegi dar i ntre elevi i cadrul didactic i au modificat atiudinea lor fa de ei nii , fa de colegi , fa de coal i regulile ei.

Asta i pentru c aceste teme pornesc de la exemple din viaa de zi cu zi pe care elevii le identific asumndu-i-le i de aceea doresc s fie mereu dezbtute.

Evaluare
n portofoliul personal elevii vor realiza un eseu n care vor descrie o ntmplare care i-a marcat influienndu-le comportamentul i n care a fost implicat i prietenul lor .

Strategii didactice Metode i procedee :


-brainstorming, lectura predictiv , tabelul prediciilor , investigaia comun, cvintetul

Forme de organizare
- frontal, individual

Mijloace de nvare
- textul ,,Lecii din volumul ,,Sup de pui vol. 4 -CD Richard Clayderman -coli albe , flipchart, plan , markere

Bibliografie
-vol. ,,Sup de pui pentru suflete tinere vol 4 pg. 244 , autori Jack Confield , Mark Victor Hansen ,Kimberley Kirberger , ed. Amaltea , colecia ,,Cri pentru suflet -Noi repere privind activitatea educativ , ghid metodologic -Maria Toader-Coman , ,,Gndirea critic i lectura activ(suport de curs)

Desfurarea leciei
Desfurarea leciei Strategie didactic/timp de lucru

1. Evocare : - profesorul citete feed-back-ul de la ora anterioar i face unele


observaii pe marginea lui ; n spiritul celor notate de unii elevi, propune ca i n ora de azi discuiile s se poarte cu sinceritate iar elevii s fie ei nii - Profesorul anun tema leciei Prietenia este . i solicit atenia elevilor i colaborarea pentru buna desfurare a activitii. Pentru a discuta pe aceast tem , profesorul propune elevilor mai multe metode de lucru , unele deja cunoscute , altele noi. -individual, 5 min Prima activitate , elevilor li se propune un exerciiu de creaie , s reprezinte ideea de prietenie printr-un simbol care va fi desenat pe plan de ctre doi trei elevi cu nclinaie pentru desen. Se creeaz un cadru potrivit creaiei datorit muzicii lui Richard Clayderman .Timpul de lucru este 5 min.

2. Realizarea sensului

Se propune lectura activ a unui text care solicit atenia i -frontal, participarea tuturor .Este vorba de lectura predictiv care const n fragmentarea textului , ntreruperea lecturii i solicitarea elevilor s fac

presupuneri n legtur cu ce va urma .Presupunerile se fac pe baza informaiilor oferite de text pn la momentul ntreruperii.Pentru ca s uureze argumentaia , se alctuiete un tabel al prediciilor care cuprinde trei rubrici: ,,Ce credei c urmeaz? , ,,Ce argumente avei? , ,,Ce s-a ntmplat de fapt -frontal , 10 min. Se citete textul cu ntreruperile propuse .Elevii fac diverse predicii pe -care le argumenteaz cu elemente din text. Profesorul aprob opiniile elevilor i i ncurajeaz s-i spun prerea. Pe coala de pe flipchart se deseneaz tabelul prediciilor i un elev (voluntar ) completeaz tabelul pe msur ce se face lectura predictiv. Textul propus

Lecii

Renata se uit furioas la prietena ei : -Cum ai putut s-i spui ??!! De attea ori am avut ncredere n tine , numai tu ai tiut, i tu i-ai spus!! - Dar n-am spus nimic, rspunse moale fata i tocmai felul n care vorbea i gestul nesigur de a se juca n nisip cu piciorul , toate astea o fceau pe Renata s-i ntreasc convingerea : EA era Trdtoarea! Ca-n fiecare zi , de cteva sptmni ncoace se trezise i azi cu un gust leios amar n gur i cu o lips total de chef de coal . Se uitase cu ciud la uniforma aruncat pe scaun gndindu-se febril unde ascunsese asear igrile s nu dea mama de ele . ncercase s fac pe bolnava -,, M doare capul, nu nelegi c ameesc ntruna!, se vit n drum spre baie dar mama era foarte hotrt . Suprat i hotrt ! Fusese chemat iar la coal i roise n faa directorului : Renata avea deja luna asta peste 20 de absene nemotivate i abia erau n 7. Cnd lipsea, Dumnezeule mare , c ea o vedea dimineaa plecnd la coal ! ncercase asear o discuie , dar fata venise trziu i nu mai avea chef de vorb ; fusese cu Lulu la o audiie la d-na Caliopi, profesoara de desen de la Liceu i nu mai vorbea dect despre ce grozav a fost , ce muzic bun au ascultat i ce frumos s-au purtat toi cu ea. Era att de entuziasmat de ceea ce spunea nct ei, mamei , i-a fost mil s-o mai certe i s-o ia iar la ntrebri cum e la coal , de ce are attea absene i toate alea . Se temea chiar s nu-i fie ru iar pentru c, de obicei, n astfel de discuii , se ncingeau amndou, ridicau tonul i nu ajungeau nicieri i, de atta agitaie , fetii i se fcea ru , se albea la fa, transpira toat i leina .Aa c o lsase n pace hotrt s aib cu ea o discuie serioas foarte curnd . Diminea plec grbit, sunaser dup ea de la serviciu pentru nite probleme urgente i nu mai avu timp dect s se ncrunte i s-i lase bani de pacheel pe frigider . Resemnat , Renata se pregti de coal. Trase sarafanul pe ea i cut disperat ceasul mai avea timp de o igar . ntre pufituri i fcu planul : st la primele dou ore la romne tie ea s spun ceva acolo despre Eminescu , a doua or , pe la

tehnologic, profesoara o simpatizeaz i o las n pace dac vede c nu e activ la lecie . Vine pe urm la o cafea i o igar (bine c i-a lsat mama bani de pacheel) i ct bea cafeaua citete la istorie trebuie s ajung la or c n-are not.Pe urm mai vede ea ce-o mai fi. Cu gndurile astea cobor n fug scrile , era deja 8 fr un sfert , pn la coal fcea 5 min. Dar la colul blocului se ntlni cu Lulu , care-i fcu semn zmbind : era cu maina i o invit la o plimbare i la o cafea. Din spate venea Nela grbit s nu ntrzie fata asta e culmea, uite ce geant are, abia o duce! Mai apuc s-i apun Nelei c vine la istorie , a patra or i s nu spun la nimeni c a vzut-o. i, mai ales , s nu-i spun mamei ei dac-o sun s-o ntrebe cum a fost azi la coal . Luase mam-sa un obicei de vorbea mereu cu Nela i-o tot ntreba ce-au fcut la coal , ce-au nvat, ce note au mai luat , tot chestii de-astea . Nela plec nemulumit, iar o pune s mint , doar i-a spus tata asear s nu-i mai pun obrazul pentru ea . Cine tie pe unde umbl i tu zici c a fost la coal sau c a fost cu tine ! S nu te mai prind c mai mini pentru ea! sfrise tata suprat i nemulumit de prietenia asta n care fata lui e luat de bleag . Renata urc repede n main zmbindu-i lui Lulu care fcea semne ironice spre fata ce se deprta. Bineneles c la coal n-a mai ajuns . Dar la prnz, pe la dou era deja acas ca orice elev cuminte . Mam-sa o gsi dormind ca dup o zi grea de coal . Se ntmpl ns ca , mergnd la alimentar dup pine , s dea nas n nas cu d-na Tot , profesoara de biologie care o privi cam rece .O bnuial ncoli n inima ei i o sun repede pe Nela . -Spune, fata mamei , nu te teme c mama nu te d de gol , o rug pe fata care nu tia ce s-i rspund . Cum s-i trdeze prietena, cum s-i spun c n-a mai dat deloc pe la coal !? Renata tui din dormitor curindu-i plmnii de tutun prost i se ntoarse pe partea cealalt . Femeia cobor vocea la telefon insistnd : - Spune, Nela mam, c nu o ajui, nu-i eti prieten dac o aperi . Te roag mama , s spui ce-a fcut azi la coal , a lipsit iar sau nu , c nu mai tie mama ce s fac . M face de rs, Nela mam, i nu tiu ce s fac , ncotro s m duc, cum s-o ajut . De sar termina odat coala!!! nduioat , Nela povesti cum se ntlniser diminea, cum a vzut-o pe Renata n maina lui Lulu i cum ea promisese c va ajunge la istorie . Dar , bineneles , n-a mai dat pe la coal . De unde o fi aflat c eu i-am spus maic-si , gndea acum Nela ncercnd s nmoaie furia Renatei .Tanti Mariana i promisese c n-o s-o dea de gol i credea n vorbele ei pentru c i altdat o acoperise .Poate c doar bnuia i o luase aa repede , la ntmplare cu acuzaiile iar ea, bleaga , picase n capcan .i prea ru c se supr pe ea , i prea ru c nu poate s-o scoat din obiceiurile ei i prea ru de prietenia lor i nu tia ce s fac . Ce fel de prietenie mai e i asta ? Este ea prieten dac o trdeaz sau nu!? Furioas pe ea i pe lume , se ntoarse i porni spre

cas . Un nod n gt nu-i da pace i vorbele tatii de asear : ,,bleag mai eti! o urmrir mult timp .

3.Reflecia
Se discut pe marginea prediciilor fcute. n investigaia comun profesorul propune ca punct de plecare a discuiilor trei ntrebri : - Este Nela o prieten bun sau este o bleag? -Poate exista o relaie de prietenie cu prinii? -Ai fost pui vreodat n situaia de a mini pentru prietenul vostru ? Cum v-ai descurcat? ntrebrile au rolul de a provoca discuii libere n care fiecare s-i spun prerea fr rezerve .De aceea profesorul aprob fiecare punct de vedere ncurajnd astfel participarea elevilor la activitate. Elevii primesc o fi cu posibile definiii ale prieteniei i sunt ndemnai s le citeasc . Pornind de la exemplele date i de la propriile prietenii , profesorul solicit elevilor s noteze n simbolurile desenate pe plan , trsturi indispensabile ntr-o prietenie adevrat . La rndul lor, li se propune s alctuiasc un cvintet cu tema Prietenie pe un postit . Pe msur ce sunt citite , postiturile sunt lipite pe plan. -frontal , 15 min.

-individual, 2min -individual, 2 min -individual, 5 min

Evaluare
Profesorul apreciaz modul de desfurare a orei. Ca tem sunt rugai s scrie un eseu n care vor povesti o ntmplare care i-a marcat i n care a fost implicat i prietenul lor (eseul va fi pstrat n portofoliul personal). Se anun tema pentru ora urmtoare

,,Relaiile de orice fel sunt ca nisipul pe care-l ii n mn. Dac l ii uor n cuul deschis, el rmne acolo unde este. Dar n momentul n care strngi mna ca s nu-l lai s-i scape, nisipul i se strecoar printre degete. S-ar putea s mai rmn ceva , dar cea mai mare parte din el se risipete. Aa este i o relaie. Dac o ii uor , o respeci i i oferi libertate celeilalte persoane, este foarte probabil s rmn aa cum este. Dar dac o ii prea strns, eti prea posesiv, relaia i scap printre degete i este pierdut(Sup de pui , vol 4 pg. 17).

Prietenia este ,,Sunt prieteni pentru nevoie , prieteni de nevoie i prieten n afar de orice nevoie mai puini ! Un prieten, deci, nu se ateapt , ci se caut , se dobndete oferind ( Nicolaie Iorga) ,,Prieten adevrat este acela care te sftuiete de bine , nu cel care i laud nebuniile ( Anton Pann)
* Cu prieteni ri , ru te faci (proverb) * ,, Prietenia nseamn s fii alturi de prieteni nu cnd au dreptate ci cnd greesc ( Andre Malraux) * ,, Prietenia este pentru via lucrul cel mai necesar .fr prietenie n-ar dori nimeni s triasc , chiar dac ar avea toate celelalte bunuri(Aristotel ) * Prietenia este floarea cea mai rar n aceast lume ( Mihail Sadoveanu) * Omul fr prieteni e ca stnga fr dreapta ( folclor) * *

Singur prietenia este ntr-adevr cel mai mre sentiment al omului (Montaigne)
* Cel care n-a simit niciodat farmecul unei prietenii sincere i dezinteresate nu cunoate toat fericirea pe care un om o poate primi de la un alt om. (Young )

* Nu se poate numi fericire ceva ce nu se poate mprti cu un prieten (Tereniu) *

Egalitatea este sufletul prieteniei ( Aristotel ) Cei care cer prietenia fr a o da napoi sunt hoi de suflete ( Nicolaie Iorga)
*Prietenul bun la nevoie se cunoate (proverb romnesc) * *

Oricine poate comptimi cu suferinele unui prieten , dar i trebuie un suflet ales ca s poi mprti succesul unui prieten ( Oscar Wilde)
* De ce s mai avem nevoie de prieteni dac nu le cerem ajutorul ?Ar fi cele mai inutile fpturi din via dac niciodat nu i-am folosi i s-ar asemui cu acele plcute instrumente aezate n cutiile lor , care i pstreaz sunetele pentru ele nsele . (Shakespeare ) * Firea omului fuge de singurtate i caut totdeauna un sprijin care nu este mai dulce dect inima unui prieten ( Cicero) *

Omul, n suferin , simte nevoia unui prieten , ntocmai cum bolnavul simte nevoia medicului ( Euripide )

S-ar putea să vă placă și