Sunteți pe pagina 1din 34

COLEGIUL TEHNIC CONSTANTIN BRNCUI ORADEA -ANUL COLAR 2012-2013

Probleme rezolvate din Culegerea de Teste, Exerciii i probleme, Probleme practice CHIMIE pentru clasa a X-a ,
Luminia Vldescu, Luminia Irinel Doicin, Corneliu Trrbanu-Mihil, Grupul Editorial Art, Bucureti 2006

EXERCIII I PROBLEME
*****************************************************************************
*****************************************************************************
2.1.1.Denumete urmtorii alcani:
a) 3 metil pentan
CH3 C3H C4H2 C5H3

C2H2

C1H3
b) 3,3,4 trimetil 5 izopropil heptan
CH3

CH3 CH CH3

CH3

C H C H C6H2 C7H3

c)

C H2
CH3

1
C H3
3,3,4 trimetil hexan

CH3

C H2 C H
6

C H3

CH3

C3

CH3

C H2

C1H3
1

Prof. KASTNER ELISABETA

ALCANI EXERCIII I PROBLEME

COLEGIUL TEHNIC CONSTANTIN BRNCUI ORADEA -ANUL COLAR 2012-2013


Probleme rezolvate din Culegerea de Teste, Exerciii i probleme, Probleme practice CHIMIE pentru clasa a X-a ,
Luminia Vldescu, Luminia Irinel Doicin, Corneliu Trrbanu-Mihil, Grupul Editorial Art, Bucureti 2006

*****************************************************************************
*****************************************************************************
2.1.2. Se dau urmtorii izoalcani:
a) 3 -metil pentan
CH3 C3H C4H2 C5H3

C2H2

C1H3
b) 2,2-dimetil propan
CH3

C H3

C2

C3H3

CH3
c) 2-metil butan
C3H2 C2H C1H3

C H3

CH3
d) 2-metil pentan

C5H3 C4H2 C3H2 C2H C1H3

CH3

2
Prof. KASTNER ELISABETA

ALCANI EXERCIII I PROBLEME

COLEGIUL TEHNIC CONSTANTIN BRNCUI ORADEA -ANUL COLAR 2012-2013


Probleme rezolvate din Culegerea de Teste, Exerciii i probleme, Probleme practice CHIMIE pentru clasa a X-a ,
Luminia Vldescu, Luminia Irinel Doicin, Corneliu Trrbanu-Mihil, Grupul Editorial Art, Bucureti 2006

e) 2,3- dimetil butan


C1H3 C2H C3H C4H3

CH3

CH3

Denumete cei 5 izoalcani i precizeaz care sunt izomeri i care sunt omologi.
Izomeri: a, d i e.
Izomeri: b i c.
Omologi: c i d.
*****************************************************************************
*****************************************************************************
2.1.3.Scrie formulele de structur i denumete conform IUPAC urmtorii izoalcani:
a) 2 etil butan;
C1H3 C2H C3H2 C4H3

CH2

CH3
Denumire incorect. Nu s-a numerotat catena cea mai lung.
Rezolvare:

a) 3 -metil pentan (denumirea conform IUPAC)


3
Prof. KASTNER ELISABETA

ALCANI EXERCIII I PROBLEME

COLEGIUL TEHNIC CONSTANTIN BRNCUI ORADEA -ANUL COLAR 2012-2013


Probleme rezolvate din Culegerea de Teste, Exerciii i probleme, Probleme practice CHIMIE pentru clasa a X-a ,
Luminia Vldescu, Luminia Irinel Doicin, Corneliu Trrbanu-Mihil, Grupul Editorial Art, Bucureti 2006

CH3 C3H C4H2 C5H3

C H2

C1H3
============================================================================
b) 1,2,2 trimetil propan;
CH3

C H2

C2

CH3

CH3

C3H3

Denumire incorect. Nu s-a numerotat catena cea mai lung.


Rezolvare:
b) 2,2 -dimetil butan (denumirea conform IUPAC)

CH3

C H2

C H3

C2

C1H3

CH3

===========================================================================
c) 2,3-dietil-4-metil pentan;

4
Prof. KASTNER ELISABETA

ALCANI EXERCIII I PROBLEME

COLEGIUL TEHNIC CONSTANTIN BRNCUI ORADEA -ANUL COLAR 2012-2013


Probleme rezolvate din Culegerea de Teste, Exerciii i probleme, Probleme practice CHIMIE pentru clasa a X-a ,
Luminia Vldescu, Luminia Irinel Doicin, Corneliu Trrbanu-Mihil, Grupul Editorial Art, Bucureti 2006

C1H3 C2H C3H C4H C5H3

CH2

CH3

CH2

CH3

CH3

Denumire incorect. Nu s-a numerotat catena cea mai lung.


Rezolvare:
c) 2,4 dimetil- 3-etil hexan (denumirea conform IUPAC)
CH3 C4H C3H C2H C1H3

C5H2

C6H3

CH2

CH3

CH3

============================================================================
d) 3-izopropil pentan.

C5H3 C4H2 C3H C2H2 C1H3

CH3

CH

CH3

Rezolvare:
d) 2 metil- 3-etil pentan (denumirea conform IUPAC)

5
Prof. KASTNER ELISABETA

ALCANI EXERCIII I PROBLEME

COLEGIUL TEHNIC CONSTANTIN BRNCUI ORADEA -ANUL COLAR 2012-2013


Probleme rezolvate din Culegerea de Teste, Exerciii i probleme, Probleme practice CHIMIE pentru clasa a X-a ,
Luminia Vldescu, Luminia Irinel Doicin, Corneliu Trrbanu-Mihil, Grupul Editorial Art, Bucureti 2006

CH3 CH2 C3H C4H2 C5H3

CH3 C H

1
C H3
*****************************************************************************
*****************************************************************************
2.1.4. Se supun clorurrii fotochimice 6 moli de metan. tiind c n amestecul final de reacie
se afl monoclormetan, diclormetan i triclormetan n raport molar de 2 : 2 : 1, iar cu acidul
clorhidric obinut se pot prepara 9 l soluie de HCl de concentraie 1M, se cere:
a) scrie ecuaiile reaciilor chimice care au loc;
b) calculeaz procentul de metan rmas nereacionat;
c) calculeaz masa de monoclormetan obinut.
Rezolvare:

CH3Cl : CH2Cl2 : CHCl3 = 2 : 2 : 1 raport molar


CH3Cl : CH2Cl2 : CHCl3 = 2x : 2x : x raport molar

2x moli

CH4

2x moli

metan
1 mol

Cl2

clor

2x moli

CH4

metan
1 mol

2Cl2
clor

CH3Cl

2x moli

HCl

monoclormetan
1 mol

acid clorhidric
1 mol

2x moli

4x moli

CH2Cl2
diclormetan
1 mol

2HCl
acid clorhidric
2 mol

6
Prof. KASTNER ELISABETA

ALCANI EXERCIII I PROBLEME

COLEGIUL TEHNIC CONSTANTIN BRNCUI ORADEA -ANUL COLAR 2012-2013


Probleme rezolvate din Culegerea de Teste, Exerciii i probleme, Probleme practice CHIMIE pentru clasa a X-a ,
Luminia Vldescu, Luminia Irinel Doicin, Corneliu Trrbanu-Mihil, Grupul Editorial Art, Bucureti 2006

x moli

CH4

x moli

metan
1 mol

3Cl2

CHCl3

clor

3x moli

3HCl

diclormetan
1 mol

acid clorhidric
3 mol

(6-5x) moli

(6-5x) moli

CH4

metan
1 mol

CH4
metan nereacionat
1 mol

9 l soluie de HCl de concentraie 1M conin 9 moli de HCl.


2x +4x + 3x = 9
x = 1 mol

CH4 nereacionat este 6- 5x = 1 mol CH4


6 moli CH4 ..1 mol CH4 nereacionat
100 moli CH4 .% CH4 nereacionat
% CH4 nereacionat = (100*1)/6 = 16,66 % CH4 nereacionat

MCH3Cl = 12+3+35,5 = 50,5 g /mol


1 mol CH3Cl..50,5 g

2 moli CH3Clm g
m = (2*60,5)/1 = 101 g CH3Cl.

*******************************************************************
*******************************************************************
2.1.5. n urma bromurrii fotochimice a etanului se obine un compus care conine 85,1 % Br.
Determin formula molecular a compusului bromurat obinut i scrie formulele de structur
ale substanelor izomere care au formula molecular determinat.
7
Prof. KASTNER ELISABETA

ALCANI EXERCIII I PROBLEME

COLEGIUL TEHNIC CONSTANTIN BRNCUI ORADEA -ANUL COLAR 2012-2013


Probleme rezolvate din Culegerea de Teste, Exerciii i probleme, Probleme practice CHIMIE pentru clasa a X-a ,
Luminia Vldescu, Luminia Irinel Doicin, Corneliu Trrbanu-Mihil, Grupul Editorial Art, Bucureti 2006

Rezolvare:

C2H6

etan

xBr2

C2H6-xBrx

brom

xHBr
acid bromhidric

MC2H6-xBrx = 2*12 +(6 x) + x*80 = (30 + 79x) g /mol


(30 + 79x) g compus bromurat..80x g Br
100 g compus bromurat85,1 % Br
80x*100 = (30 + 79x)*85,1
8000x = 30*85,1 + 79x*85,1
x(8000 - 6723) =2553
1277x = 2553
x=2
Formula molecular: C2H6-xBrx unde l nlocuim pe x i obinem

C2H4Br2
Izomeri:
1,2-dibromoetan

C1H2 C2H2

Br

Br

1,1-dibromoetan

Br

C2H3 C1H

8
Prof. KASTNER ELISABETA

ALCANI EXERCIII I PROBLEME

COLEGIUL TEHNIC CONSTANTIN BRNCUI ORADEA -ANUL COLAR 2012-2013


Probleme rezolvate din Culegerea de Teste, Exerciii i probleme, Probleme practice CHIMIE pentru clasa a X-a ,
Luminia Vldescu, Luminia Irinel Doicin, Corneliu Trrbanu-Mihil, Grupul Editorial Art, Bucureti 2006

Br
*****************************************************************************
*****************************************************************************
2.1.6. Un amestec de monoclorometan i diclorometan conine 76,344 % Cl. Determin
raportul molar n care se gsesc cei doi derivai clorurai n amestec.
Rezolvare:

CH3Cl : CH2Cl2 = x : 1

raport molar

Calculm masa amestecului:

MCH3Cl = 12+ 3 + 35,5 = 50,5 g /mol;


MCH2Cl2 = 12 + 2 + 71 = 85 g / mol;
masa amestecului = (50,5x + 85) g amestec
(50,5x + 85) g amestec..(35,5x +71) g Cl
100 g amestec.76,344 g Cl
(50,5x + 85)*76,344 = 100*(35,5x + 71)
50,5x*76,344 -100*35,5x = 100*71 85*76,344
3855x -3550x = 7100 6489
305x = 611
x=2

CH3Cl : CH2Cl2 = x : 1

raport molar

CH3Cl : CH2Cl2 = 2 : 1

raport molar

9
Prof. KASTNER ELISABETA

ALCANI EXERCIII I PROBLEME

COLEGIUL TEHNIC CONSTANTIN BRNCUI ORADEA -ANUL COLAR 2012-2013


Probleme rezolvate din Culegerea de Teste, Exerciii i probleme, Probleme practice CHIMIE pentru clasa a X-a ,
Luminia Vldescu, Luminia Irinel Doicin, Corneliu Trrbanu-Mihil, Grupul Editorial Art, Bucureti 2006

*****************************************************************************
*****************************************************************************
2.1.7. Se ard 4 moli de propan. Se cere:
a) Scrie ecuaia reaciei chimice de ardere a propanului;
b) Calculeaz volumul de aer, msurat n condiii normale, necesar arderii;
c) Calculeaz masa de CO2 degajat din reacie.
Rezolvare:
4 moli

C3H8

xl

propan
1 mol

5O2
oxigen
5*22,4 l

yg

3CO2
dioxid de carbon
3*44 g

4H2O
ap

x = (4*5*22,4) / 1 = 448 l O2
Calculm volumul de aer cu 20 % O2 :
100 l aer..20 l O280 l N2

Vaer ..448 l O2(Vaer 448) l N2


Vaer = (448*100) / 20 =2240 l aer 20 % O2
MCO2 = 12 + 16*2 = 44 g / mol;
y = (4*3*44) / 1 = 528 g CO2.
*****************************************************************************
*****************************************************************************
2.1.8. 9,2 kg amestec echimolecular de metan i etan este supus arderii cu o cantitate
stoechiometric de oxigen. Calculeaz volumul de oxigen msurat la 25 0C, necesar arderii
amestecului. Care este compoziia procentual, n procente molare i n procente masice, a
amestecului supus arderii?
10
Prof. KASTNER ELISABETA

ALCANI EXERCIII I PROBLEME

COLEGIUL TEHNIC CONSTANTIN BRNCUI ORADEA -ANUL COLAR 2012-2013


Probleme rezolvate din Culegerea de Teste, Exerciii i probleme, Probleme practice CHIMIE pentru clasa a X-a ,
Luminia Vldescu, Luminia Irinel Doicin, Corneliu Trrbanu-Mihil, Grupul Editorial Art, Bucureti 2006

Rezolvare:
Calculm numrul de moli de metan, respectiv etan din amestecul dat:
x = nr. de moli de CH4;
x = nr. de moli de C2H6.

MCH4 = 12 + 4 = 16 g / mol;
MC2H6 = 2*12 + 6 = 30 g / mol.
9,2 kg amestec = 9200 g amestec
16x + 30x = 9200
46x = 9200
x = 200 moli de CH4
x = 200 moli de C2H6.
200 moli

CH4

xl

2O2

metan
1 mol

oxigen
2*22,4 l

200 moli

yl

C2H6

etan
1 mol

7/2O2
oxigen
(7/2)*22,4 l

CO2

dioxid de carbon

2CO2
dioxid de carbon

2H2O
ap

3H2O
ap

x = (200*2*22,4) /1 = 8960 l O2;


y = (200*3,5*22,4) /1 = 15680 l O2;
11
Prof. KASTNER ELISABETA

ALCANI EXERCIII I PROBLEME

COLEGIUL TEHNIC CONSTANTIN BRNCUI ORADEA -ANUL COLAR 2012-2013


Probleme rezolvate din Culegerea de Teste, Exerciii i probleme, Probleme practice CHIMIE pentru clasa a X-a ,
Luminia Vldescu, Luminia Irinel Doicin, Corneliu Trrbanu-Mihil, Grupul Editorial Art, Bucureti 2006

V0 = 8960 + 15680 = 24640 l O2;


0

T = t + 273

unde t = 25 C.

V0 / T0 = V / T

unde T0 = 273 0K iar T = 25 + 273 = 298 0K.

V = (24640*298)/273 = 26896 l O2.


400 moli amestec.200 moli metan..200 moli etan
100 moli amestec% moli metan% moli etan
% moli metan = 50 %;
% moli etan = 50 %.
9200 g amestec.200*16 g metan..200*30 g etan
100 g amestec % masic metan.% masic etan
% masic metan = (100*3200)/9200 = 34,78 %
% masic etan = (100*6000)/9200 = 65,22 %.
*****************************************************************************
*****************************************************************************
2.1.9. Prin arderea 1 g de alcan necunoscut se degaj n condiii normale, 1,568 l CO2.
Determin formula molecular a alcanului necunoscut i scrie formulele de structur pentru
toi izomerii alcanului determinat.
Rezolvare:
1g

CnH2n+2

1.568 l

alcan
(14n+2) g

(3n+1)/2O2
oxigen

nCO2
dioxid de carbon
n*22.4 l

(n+1)H2O
ap

12
Prof. KASTNER ELISABETA

ALCANI EXERCIII I PROBLEME

COLEGIUL TEHNIC CONSTANTIN BRNCUI ORADEA -ANUL COLAR 2012-2013


Probleme rezolvate din Culegerea de Teste, Exerciii i probleme, Probleme practice CHIMIE pentru clasa a X-a ,
Luminia Vldescu, Luminia Irinel Doicin, Corneliu Trrbanu-Mihil, Grupul Editorial Art, Bucureti 2006

MCnH2n+2 = n*12 + 2n +2 = (14n +2) g / mol.


22,4n = (14n+2)*1.568
22,4n = 14n*1.568 + 2*1.568
22,4n 21.952n = 3,136
0,448n = 3,136
n=7

deci C7H16

heptan

H3C1 C2H2-C3H2-C4H2-C5H2-C6H2-C7H3

n heptan

3 metil hexan
C1H3 C2H2 C3H C4H2 C5H2

C6H3

CH3

2 metil hexan
C1H3 C2H

C3H2 C4H2 C5H2 C6H3

CH3

CH3

C H3 C2

C3H2 C4H2 C5H3

CH3
2,2 dimetil pentan
13
Prof. KASTNER ELISABETA

ALCANI EXERCIII I PROBLEME

COLEGIUL TEHNIC CONSTANTIN BRNCUI ORADEA -ANUL COLAR 2012-2013


Probleme rezolvate din Culegerea de Teste, Exerciii i probleme, Probleme practice CHIMIE pentru clasa a X-a ,
Luminia Vldescu, Luminia Irinel Doicin, Corneliu Trrbanu-Mihil, Grupul Editorial Art, Bucureti 2006

C1H3 C2H C3H

CH3

CH3

C4H2 C5H3

2,3 dimetil pentan

C1H3 C2H C3H2 C4H

CH3

CH3

C5H3

2,4 dimetil pentan

CH3

C H3 C H2 C3

C4H2 C5H3

CH3
3,3 dimetil pentan

C1H3 C2H2 C3H C4H2 C5H3

CH2

CH3
3 etil pentan
14
Prof. KASTNER ELISABETA

ALCANI EXERCIII I PROBLEME

COLEGIUL TEHNIC CONSTANTIN BRNCUI ORADEA -ANUL COLAR 2012-2013


Probleme rezolvate din Culegerea de Teste, Exerciii i probleme, Probleme practice CHIMIE pentru clasa a X-a ,
Luminia Vldescu, Luminia Irinel Doicin, Corneliu Trrbanu-Mihil, Grupul Editorial Art, Bucureti 2006

CH3

C1H3 C2

C3H C4H3

CH3

CH3

2,2,3 trimetil butan

************************************************************
************************************************************
2.1.10. Un alcan A, are densitatea n raport cu aerul egal cu 2.01. Determin alcanul A,
denumete izomerii acestuia i scrie formulele de structur pentru toi derivaii diclorurai
care se pot obine din alcanul A.

MCnH2n+2 = n*12 + 2n +2 = (14n +2) g / mol.


daer =

MCnH2n+2

/Maer

Maer = 28,9 g/mol


14n + 2 = 28,9*2,01
14n + 2 = 58
14n = 56
n = 4 deci

C4H10 butan

C1H3 C2H2 C3H2 C4H3


n butan

15
Prof. KASTNER ELISABETA

ALCANI EXERCIII I PROBLEME

COLEGIUL TEHNIC CONSTANTIN BRNCUI ORADEA -ANUL COLAR 2012-2013


Probleme rezolvate din Culegerea de Teste, Exerciii i probleme, Probleme practice CHIMIE pentru clasa a X-a ,
Luminia Vldescu, Luminia Irinel Doicin, Corneliu Trrbanu-Mihil, Grupul Editorial Art, Bucureti 2006

C1H3 C2H

C3H3

CH3
2 metil propan sau izobutan
Cl

C1H

C2H2 C3H2 C4H3

Cl
1,1 diclor butan
Cl

2
C H3 C
1

C3H2 C4H3

Cl
2,2 diclor butan

2
C1H2 C H

Cl

Cl

C3H2 C4H3

1,2 diclor butan


2
3
C1H2 C H2 C H

Cl

Cl

C4H3

1,3 diclor butan


16
Prof. KASTNER ELISABETA

ALCANI EXERCIII I PROBLEME

COLEGIUL TEHNIC CONSTANTIN BRNCUI ORADEA -ANUL COLAR 2012-2013


Probleme rezolvate din Culegerea de Teste, Exerciii i probleme, Probleme practice CHIMIE pentru clasa a X-a ,
Luminia Vldescu, Luminia Irinel Doicin, Corneliu Trrbanu-Mihil, Grupul Editorial Art, Bucureti 2006

2
3
4
C1H2 C H2 C H2 C H3

Cl

Cl

1,4 diclor butan


2
C1H3 C H

C3H

Cl

Cl

C4H3

2,3 diclor butan


C1H2 C2H C3H2

Cl

CH3

Cl

1,3 diclor 2 metil propan

Cl

C1H

C2H C3H3

Cl

CH3

1,1 diclor 2 metil propan

17
Prof. KASTNER ELISABETA

ALCANI EXERCIII I PROBLEME

COLEGIUL TEHNIC CONSTANTIN BRNCUI ORADEA -ANUL COLAR 2012-2013


Probleme rezolvate din Culegerea de Teste, Exerciii i probleme, Probleme practice CHIMIE pentru clasa a X-a ,
Luminia Vldescu, Luminia Irinel Doicin, Corneliu Trrbanu-Mihil, Grupul Editorial Art, Bucureti 2006

Cl

Cl

C H2 C2

C3H3

CH3
1,2 diclor 2 metil propan
*****************************************************************************
*****************************************************************************
2.1.11. 200 g amestec de etan, propan i butan se supun arderii cu exces de aer. tiind c cei
trei alcani se gsesc n amestec n raport masic de 1: 2: 1 iar, aerul este 100% n exces se cere:
a)
b)
c)
d)

calculeaz compoziia amestecului de alcani;


scrie ecuaiile reaciilor chimice de ardere ale celor trei alcani;
calculeaz volumul de aer (c.n.) folosit;
calculeaz compoziia n procente volumetrice, a amestecului gazos obinut n final.( apa
se consider n stare de vapori).
Rezolvare :

metan = x
metan + mpropan + mbutan = 200 g
metan : mpropan : mbutan = 1 : 2 : 1
raport masic
metan : mpropan : mbutan = x : 2x : x
raport masic
mproan = 2x
mbutan = x
x + 2x + x = 200
4x = 200
x = 50 g etan;
2x = 100 g propan ; x = 50 g butan
18
Prof. KASTNER ELISABETA

ALCANI EXERCIII I PROBLEME

COLEGIUL TEHNIC CONSTANTIN BRNCUI ORADEA -ANUL COLAR 2012-2013


Probleme rezolvate din Culegerea de Teste, Exerciii i probleme, Probleme practice CHIMIE pentru clasa a X-a ,
Luminia Vldescu, Luminia Irinel Doicin, Corneliu Trrbanu-Mihil, Grupul Editorial Art, Bucureti 2006

50 g

C2H6

a1 l

7/2O2

a2 l

2CO2

a3 l

3H2O

etan
30 g

oxigen
7/2*22,4 l

dioxid de carbon
2*22,4 l

ap
3*22,4 l

100 g

b1 l

b2 l

b3 l

C3H8

5O2

3CO2

4H2O

propan
44 g

oxigen
5*22,4 l

dioxid de carbon
3*22,4 l

ap
4*22,4 l

50 g

c1 l

c2 l

c3 l

C4H10

butan
58 g

13/2O2
oxigen
13/2*22,4 l

4CO2
dioxid de carbon
4*22,4 l

5H2O
ap
5*22,4 l

MC2H6 = 12*2 + 6 = 30 g/mol


MC3H8 = 12*3 + 8 = 44 g/mol
MC4H10 = 12*4 + 10 = 58 g/mol
a1 = 50*3,5*22,4/30 = 130.7 l O2
b1 = 100*5*22,4/44 = 254.5 l O2
c1 = 50*6,5*22,4/58 = 125.5 l O2
VO2 = a1 + b1 + c1 = 510.7 l O2 consumat la ardere
VN2 = 4VO2 = 2042.92 l N2
Vaer = VO2 + VN2 = 2553.65 l aer
19
Prof. KASTNER ELISABETA

ALCANI EXERCIII I PROBLEME

COLEGIUL TEHNIC CONSTANTIN BRNCUI ORADEA -ANUL COLAR 2012-2013


Probleme rezolvate din Culegerea de Teste, Exerciii i probleme, Probleme practice CHIMIE pentru clasa a X-a ,
Luminia Vldescu, Luminia Irinel Doicin, Corneliu Trrbanu-Mihil, Grupul Editorial Art, Bucureti 2006

Vaer folosit = 2Vaer = 5107.29 l aer

adic dublu (100% exces)

5107,29 l aer = 510,7 l O2 consumat + 510,7 l O2 rmas + 2042,92 l N2 rmas + 2042,92 l N2 rmas

a2 = 50*2*22,4/30 = 74.67 l CO2


b2 = 100*3*22,4/44 = 152.7 l CO2
c2 = 50*4*22,4/58 = 77.24 l CO2
VCO2 = a2 + b2 + c2 = 304.6 l CO2
a3 = 50*3*22.4/30 = 112 l H2O
b3 = 100*4*22.4/44 = 203,63 l H2O
c3 = 50*5*22.4/58 = 96,55 l H2O
VH2O = a3 + b3 + c3 = 412,18 l H2O
Amestecul final conine:

O2 oxigen

VO2 = 510,7 l O2

510,7 l O2 se consum la ardere


N2 azot

: 2VN2 = 2*2042.92 = 4085,83 l N2

CO2 dioxid de carbon : VCO2 = 304,6 l CO2


H20 vapori de ap

VH2O = 412,18 l H2O

Vamestec final = 510,7 + 4085,83 + 304,6 + 412,18 = 5313,31 litri


20
Prof. KASTNER ELISABETA

ALCANI EXERCIII I PROBLEME

COLEGIUL TEHNIC CONSTANTIN BRNCUI ORADEA -ANUL COLAR 2012-2013


Probleme rezolvate din Culegerea de Teste, Exerciii i probleme, Probleme practice CHIMIE pentru clasa a X-a ,
Luminia Vldescu, Luminia Irinel Doicin, Corneliu Trrbanu-Mihil, Grupul Editorial Art, Bucureti 2006

5313,31 l amestec.510,7 l O2...4085,83 l N2 ...304,6 l CO2..412,18 l H2O


100 l amestec.....% O2....% N2...% CO2....% H2O
% O2 = 100*510,7/5313,31 = 9,61 % O2
% N2 = 100*4085,83/5313,31 = 76,89 % N2
% CO2 = 100*304,6/5313,31 = 5,73 % CO2
% H2O = 100*412,18/5313,31 = 7,75 % H2O
************************************************************************
************************************************************************
2.1.12. Se supun arderii cu aer 0,896 l amestec de etan i propan. n urma arderii se obine un
amestec gazos care trecu printr-o soluie de KOH i scade volumul cu 2.24 l. Se cere :
a) calculeaz compoziia, n procente de volum, a amestecului de hidrocarburi supus
arderii;
b) calculeaz volumul de gaze obinut n urma arderii. Apa este considerat n stare
de vapori.
Rezolvare:

xl

C2H6

3,5x l

7/2O2

2x l

2CO2

3x l

3H2O

etan
22,4 l

oxigen
(7/2)*22,4 l

dioxid de carbon
2*22,4 l

ap
3*22,4 l

yl

5y l

3y l

4y l

C3H8

propan
22,4 l

5O2
oxigen
5*22,4 l

3CO2
dioxid de carbon
3*22,4 l

4H2O
ap
4*22,4 l

x + y = 0,896
2x + 3y = 2,24
21
Prof. KASTNER ELISABETA

ALCANI EXERCIII I PROBLEME

COLEGIUL TEHNIC CONSTANTIN BRNCUI ORADEA -ANUL COLAR 2012-2013


Probleme rezolvate din Culegerea de Teste, Exerciii i probleme, Probleme practice CHIMIE pentru clasa a X-a ,
Luminia Vldescu, Luminia Irinel Doicin, Corneliu Trrbanu-Mihil, Grupul Editorial Art, Bucureti 2006

2(x + y) + y = 2,24
2*0,896 + y = 2,24
y = 2,24 1,792

C3H8
x = 0,448 l etan C2H6
y = 0,448 l propan

0,896 l amestec0,448 l etan..0,448 l propan


100 l amestec..% etan% propan
% etan = 100*0,448/0,896 = 50 % etan
% propan = 100*0,448/0,896 = 50 % propan
Amestecul final conine:

N2, CO2 i H2O

Calculm volumul de O2 consumat:

VO2 = 3,5x + 5y = 3,5*0,448 + 5*0,448 = 8,5*0,448 = 3,808 l O2 consumat


VN2 = 4VO2 = 4*3,808 = 15,23 l N2
VCO2 = 2x + 3y = 2*0,448 + 3*0,448 = 5*0,448 = 2,24 l CO2
VH2O = 3x + 4y = 3*0,448 + 4*0,448 = 7*0,448 = 3,136 l H2O
V amestec final = 15,23 + 2,24 + 3,136 = 20,60 l amestec final
20,60 l amestec....15,23 l N2 ...2,24 l CO2...3,136 l H2O
100 l amestec....% N2.....% CO2......% H2O
% N2 = 100*15,23/20,60 = 73,93 % N2
% CO2 = 100*2,24/20,60 = 10,87 % CO2
% H2O = 100*3,136/20,60 = 15,22 % H2O

22
Prof. KASTNER ELISABETA

ALCANI EXERCIII I PROBLEME

COLEGIUL TEHNIC CONSTANTIN BRNCUI ORADEA -ANUL COLAR 2012-2013


Probleme rezolvate din Culegerea de Teste, Exerciii i probleme, Probleme practice CHIMIE pentru clasa a X-a ,
Luminia Vldescu, Luminia Irinel Doicin, Corneliu Trrbanu-Mihil, Grupul Editorial Art, Bucureti 2006

*****************************************************************************
*****************************************************************************
2.1.13. ntr-un rezervor cu volumul de 6 m3 se introduc 2 kmoli de etan i 29 kg dintr-un alt
alcan gazos. Amestecul gazos exercit la temperatura de 150C o presiune de 9.84 atm.
Determin alcanul necunoscut i denumete izomerul acestuia cu cel mai sczut punct de
fierbere.
PV = nRT unde n este numrul total de moli iar R = 0,082 l*atm/mol*grad
sau R = 0,082 m3*atm/kmol*grad;
T = 273 + 15 = 288 0K ; P = 9,84 atm ; V = 6 m3.
6*9,84 = n*0,082*288
n = (6*9,84)/(0,082*288) = 2,5 kmoli (din care 2 kmoli de etan i 0,5 kmoli alcan necunoscut)

MCnH2n+2 = 12n + 2n +2 = (14n +2) kg/kmoli


1 kmol alcan necunoscut..(14n +2) kg alcan necunoscut
0,5 kmol alcan necunoscut29 kg alcan necunoscut
14n + 2 = 29/0,5
14n + 2 = 58
14n = 56
n=4

deci

C4H10 butan;

C1H3 C2H2 C3H2 C4H3


n butan

23
Prof. KASTNER ELISABETA

ALCANI EXERCIII I PROBLEME

COLEGIUL TEHNIC CONSTANTIN BRNCUI ORADEA -ANUL COLAR 2012-2013


Probleme rezolvate din Culegerea de Teste, Exerciii i probleme, Probleme practice CHIMIE pentru clasa a X-a ,
Luminia Vldescu, Luminia Irinel Doicin, Corneliu Trrbanu-Mihil, Grupul Editorial Art, Bucureti 2006

C1H3 C2H

C3H3

CH3
2 metil propan sau izobutan
Izomerul cu punctul de fierbere cel mai sczut este 2 metil propan sau izobutan.
2.1.14. Se supune arderii cu oxigen un amestec echimolecular format din doi alcani omologi. n
urma arderii se degaj 6,72 l CO2 i 9 g H2O. Determin cei 2 alcani. Scrie ecuaiile reaciilor
chimice de ardere ale celor doi alcani i calculeaz volumul de oxigen, msurat n condiii
normale, tiind c s-a introdus n procesul de ardere un exces de 10 % O2.
Rezolvare:

x moli

CnH2n+2

a1 l

(3n+1)/2O2

alcan
1 mol

alcan
1 mol

oxigen
22,4*(3n+1)/2

x moli

Cn+1H2(n+1)+2 +

b1 l

nCO2

oxigen
22,4*(3n+4)/2

dioxid de carbon
n*22.4 l

a2 l

(3n+4)/2O2

c1 g
ap
(n+1)*18 g

b2 l

(n+1)CO2
dioxid de carbon
(n+1)*22.4 l

(n+1)H2O

c2 g

(n+2)H2O
ap
(n+2)*18 g

MH2O = 2 + 16 = 18 g/mol;
b1 +b2 = 6,72 l CO2
c1 +c2 = 9 g H2O
nx*22,4 + (n+1)x*22,4 = 6,72
(n+1)x*18 + (n+2)x*18 = 9
24
Prof. KASTNER ELISABETA

ALCANI EXERCIII I PROBLEME

COLEGIUL TEHNIC CONSTANTIN BRNCUI ORADEA -ANUL COLAR 2012-2013


Probleme rezolvate din Culegerea de Teste, Exerciii i probleme, Probleme practice CHIMIE pentru clasa a X-a ,
Luminia Vldescu, Luminia Irinel Doicin, Corneliu Trrbanu-Mihil, Grupul Editorial Art, Bucureti 2006

nx + nx + x = 0,3
(n+1)x + (n +2)x = 0,5
(2n+1)x = 0,3
(2n+3)x = 0,5
(2n+1)x = 0,3
(2n+1)x +2x = 0,5
(2n+1)x = 0,3
0,3 + 2x = 0,5
(2n+1)x = 0,3
2x = 0,2
(2n+1)x = 0,3
x = 0,1
(2n+1)*0,1 = 0,3
x = 0,1
2n +1 = 3
x = 0,1
n=1
x = 0,1
Cei doi alcani sunt

CH4 i C2H6 .

Avem 0,1 moli de CH4 metan i 0,1 moli C2H6 etan.


25
Prof. KASTNER ELISABETA

ALCANI EXERCIII I PROBLEME

COLEGIUL TEHNIC CONSTANTIN BRNCUI ORADEA -ANUL COLAR 2012-2013


Probleme rezolvate din Culegerea de Teste, Exerciii i probleme, Probleme practice CHIMIE pentru clasa a X-a ,
Luminia Vldescu, Luminia Irinel Doicin, Corneliu Trrbanu-Mihil, Grupul Editorial Art, Bucureti 2006

0,1 moli

CH4

a1 l

2O2

metan
1 mol

oxigen
2*22,4 l

0,1 moli

a2 l

C2H6

etan
1 mol

7/2O2

CO2

dioxid de carbon

oxigen
3,5*22,4 l

2CO2
dioxid de carbon

2H2O
ap

3H2O
ap

a1 = 0,1*2*22,4 = 4,48 l O2;


a2 = 0,1*3,5*22,4 = 7,84 l O2;

VO2 = 4,48 + 7,84 = 12,32 l O2;


Excesul de oxigen este 12,32*10/100 = 1,232 l O2;
Oxigenul introdus: 12,32 + 1,232 = 13,55 l O2.
*******************************************************************
*******************************************************************
2.1.15. 5 moli pentan se supun cracrii. Amestecul gazos format conine n
procente de volum 20% metan, 15% etan i 15% propan. Se cere:
a) scrie ecuaiile reaciilor chimice care au loc la cracarea pentanului;
b) calculeaz volumul total de gaze care se degaj la cracarea celor 5 moli de
pentan;
c) determin procentul de pentan transformat n metan.
Rezolvare:
26
Prof. KASTNER ELISABETA

ALCANI EXERCIII I PROBLEME

COLEGIUL TEHNIC CONSTANTIN BRNCUI ORADEA -ANUL COLAR 2012-2013


Probleme rezolvate din Culegerea de Teste, Exerciii i probleme, Probleme practice CHIMIE pentru clasa a X-a ,
Luminia Vldescu, Luminia Irinel Doicin, Corneliu Trrbanu-Mihil, Grupul Editorial Art, Bucureti 2006

20 l

20%

H3C -CH2-CH2-CH2- CH3


n-pentan

CH4
metan

20%

H2C = CH-CH2-CH3
1-buten

22,4 l

22,4 l

22,4 l

15 l

15%

15%

H3C -CH2-CH2-CH2- CH3


n-pentan

22,4 l

H3C-CH3
etan

H2C = CH-CH3
propen

22,4 l

15 l

22,4 l

15%

H3C -CH2-CH2-CH2- CH3


n-pentan

22,4 l

H3C-CH2-CH3
propan
22,4 l

15%

H2C = CH2
eten
22,4 l

Vpentan = 20 + 15 + 15 = 50 l
50 l pentan..20 l pentanmetan..15 l pentanetan..15 l pentanpropan
5*22,4 l pentan.x1....x2....x3

x1 = 5*22,4*20/50 = 44,8 l pentanmetan;


x2 = 5*22,4*15/50 = 33,6 l pentanetan;
x1 = 5*22,4*15/50 = 33,6 l pentanpropan;
50 l pentan..20 l pentanmetan..15 l pentanetan..15 l pentanpropan
100 l pentan.% pentanmetan .% pentanetan % pentanpropan

27
Prof. KASTNER ELISABETA

ALCANI EXERCIII I PROBLEME

COLEGIUL TEHNIC CONSTANTIN BRNCUI ORADEA -ANUL COLAR 2012-2013


Probleme rezolvate din Culegerea de Teste, Exerciii i probleme, Probleme practice CHIMIE pentru clasa a X-a ,
Luminia Vldescu, Luminia Irinel Doicin, Corneliu Trrbanu-Mihil, Grupul Editorial Art, Bucureti 2006

% pentanmetan = 100*20/50 = 40%


% pentanetan = 100*15/50 = 30%

pentanmetan

pentanetan

% pentanpropan = 100*15/50 = 30%

pentanpropan

44,8 l

44,8 l

H3C -CH2-CH2-CH2- CH3


n-pentan

CH4
metan

44,8 l

H2C = CH-CH2-CH3
1-buten

22,4 l

22,4 l

22,4 l

33,6 l

33,6 l

33,6 l

H3C -CH2-CH2-CH2- CH3


n-pentan

22,4 l

H2C = CH-CH3
propen

22,4 l

33,6 l

22,4 l

33,6 l

H3C -CH2-CH2-CH2- CH3


n-pentan
22,4 l

H3C-CH3
etan

H3C-CH2-CH3
propan
22,4 l

33,6 l

H2C = CH2
eten
22,4 l

Volumul total de gaze rezultat = 2*44,8 + 4*33,6 = 224 l.


*****************************************************************************
*****************************************************************************
2.1.16. ntr-un recipient nchis etan, se gsete propan la presiunea de 1 atm. Considernd c
propanul sufer o reacie de dehidrogenare n proporie de 30% i c temperatura n recipient
se menine constant, calculeaz presiunea din recipient la finalul procesului.
Rezolvare:

28
Prof. KASTNER ELISABETA

ALCANI EXERCIII I PROBLEME

COLEGIUL TEHNIC CONSTANTIN BRNCUI ORADEA -ANUL COLAR 2012-2013


Probleme rezolvate din Culegerea de Teste, Exerciii i probleme, Probleme practice CHIMIE pentru clasa a X-a ,
Luminia Vldescu, Luminia Irinel Doicin, Corneliu Trrbanu-Mihil, Grupul Editorial Art, Bucureti 2006

30 moli

30 moli

H3C -CH2- CH3


propan

1 mol

30 moli

H2C = CH-CH3
propen

H2
hidrogen

1 mol

70 moli

1 mol
70 moli

H3C -CH2- CH3


propan

1 mol

H3C -CH2- CH3


propan
1 mol

P1Vr = n1RT

unde n1 = 100 moli iar Vr = volumul recipientului

P2Vr = n2RT

unde n2 = 130 moli iar Vr = volumul recipientului

P1 = 1 atm
P1 /P2 = n1/n2
P2 = P1*n2/n1
P2 = 130/100 = 1,3 atm
*******************************************************************
*******************************************************************
2.1.17. Una din cile de chimizare a metanului este oxidarea cu vapori de ap pe un catalizator
de nichel. n urma oxidrii a x moli de metan se obine, cu un randament de 70% un volum de
125,44 l gaz de ap (c.n.). Determin valoarea lui x i calculeaz densitatea n raport cu aerul a
gazului de ap.
29
Prof. KASTNER ELISABETA

ALCANI EXERCIII I PROBLEME

COLEGIUL TEHNIC CONSTANTIN BRNCUI ORADEA -ANUL COLAR 2012-2013


Probleme rezolvate din Culegerea de Teste, Exerciii i probleme, Probleme practice CHIMIE pentru clasa a X-a ,
Luminia Vldescu, Luminia Irinel Doicin, Corneliu Trrbanu-Mihil, Grupul Editorial Art, Bucureti 2006

Rezolvare:
a moli

CH4

a moli

metan
1 mol

3a moli

H2O

CO

ap

Ni

monoxid de carbon
1 mol

b moli

3H2
hidrogen
3 moli

b moli

CH4

metan
1 mol

CH4
metan
1 mol

= 100a/(a +b) = 70%


x =a+b
Gazul de ap :

(a + 3a)*22,4 = 125,44

a = 125,44/89,6
a = 1,4 moli
(a +b) = 1,4*100/70 = 2 moli
x = 2 moli CH4

Mgaz de ap = (MCO + 3MH2)/4 = (28 + 3*2)/4 = 34/4 = 8,5 g/mol


Maer = 28,9 g/mol
daer = 8,5/28,9 = 0,2941.
************************************************************
************************************************************
30
Prof. KASTNER ELISABETA

ALCANI EXERCIII I PROBLEME

COLEGIUL TEHNIC CONSTANTIN BRNCUI ORADEA -ANUL COLAR 2012-2013


Probleme rezolvate din Culegerea de Teste, Exerciii i probleme, Probleme practice CHIMIE pentru clasa a X-a ,
Luminia Vldescu, Luminia Irinel Doicin, Corneliu Trrbanu-Mihil, Grupul Editorial Art, Bucureti 2006

2.1.18. 200 m (c.n.) de CH4 de puritate 89,6% se supun oxidrii n prezena oxizilor de azot
la 600 0C, cu un randament de 80%. Aldehida formic obinut se dizolv n ap cu formarea
unei soluii de concentraie 40%, numit formol, folosit la conservarea preparatelor
anatomice. Calculeaz masa de formol obinut.
Rezolvare:
Calculm volumul de metan pur:
3

100 m de metan impur..89,6 m metan pur..10,4 m impuriti


3

200 m de metan impur..x

m3 metan pury m3 impuriti

x = 200*89,6/100 = 178,4 m metan pur


= 100a/(a +b) = 80%
x =a+b
3

a = (a + b)*80/100 = 178,4*80/100 = 142,72 m metanaldehid formic

MCH2O = 12 + 2 +16 = 30 kg/kmol


a m3

CH4

metan
22,4 m

O2

oxigen

oxizi de azot

md
H2C=O
aldehid formic
30 kg

b m3

H2O
ap

b m3

CH4

metan
22,4 m

CH4
metan

22,4 m

31
Prof. KASTNER ELISABETA

ALCANI EXERCIII I PROBLEME

COLEGIUL TEHNIC CONSTANTIN BRNCUI ORADEA -ANUL COLAR 2012-2013


Probleme rezolvate din Culegerea de Teste, Exerciii i probleme, Probleme practice CHIMIE pentru clasa a X-a ,
Luminia Vldescu, Luminia Irinel Doicin, Corneliu Trrbanu-Mihil, Grupul Editorial Art, Bucureti 2006

md = 142,72*30/22,4 = 191,14 kg aldehid formic


cp

= 40%

100 g formol .cp

ms....md
ms = 100*191,14/40 = 477,85 kg formol.
*****************************************************************************
*****************************************************************************
2.1.19. n urma amonoxidrii metanului se obin 200 kg acid cianhidric de puritate 81%, cu un
randament de 80%. Calculeaz volumul de metan de puritate 98%, msurat la 250C, supus
oxidrii i volumele de hidrogen i azot, msurate n condiii normale, necesare preparrii
amoniacului introdus n procesul de amonoxidare.
Rezolvare:
100 kg HCN impur.81 kg HCN pur..19 kg impuriti
200 kg HCN impurmHCN kg purmimpuriti

mHCN

= 200*81/100 = 162 kg HCN pur

= 100a/(a +b) = 80%

MHCN = 1 + 12 + 14 = 27 kg/mol
a m3

x m3

CH4

metan
22,4 m

3/2O2
oxigen

mHCN kg

NH3

amoniac
22,4 m

H-CN
acid cianhidric
27 kg

3H2O
ap

32
Prof. KASTNER ELISABETA

ALCANI EXERCIII I PROBLEME

COLEGIUL TEHNIC CONSTANTIN BRNCUI ORADEA -ANUL COLAR 2012-2013


Probleme rezolvate din Culegerea de Teste, Exerciii i probleme, Probleme practice CHIMIE pentru clasa a X-a ,
Luminia Vldescu, Luminia Irinel Doicin, Corneliu Trrbanu-Mihil, Grupul Editorial Art, Bucureti 2006

b m3

b m3

CH4

CH4

metan
22,4 m

metan

22,4 m

y m3

y m3

NH3

NH3

amoniac
22,4 m

amoniac

22,4 m

= 100x/(x +y) = 80%


3

a = 162*22,4/27 = 134,4 m CH4


3

x = 162*22,4/27 = 134,4 m NH3

(a + b) = 134,4*100/80 = 168 m3 CH4 pur.


(x + y) = 134,4*100/80 = 168 m3 NH3 .
100 m3 de metan impur.98 m3 metan pur..2 m3 impuriti

V0 m3 de metan impur168 m3 metan purz m3 impuriti


V0 m3 de metan impur = 168*100/98 = 171,42 m3 de metan 98% puritate la 00C.
V0/T0 = V1/T1
0

unde T0 = 273 K i T1 = 273 + 25 = 298 K

V1 = 171,42*298/273 = 187,11 m3 de metan 98% puritate la 250C.


33
Prof. KASTNER ELISABETA

ALCANI EXERCIII I PROBLEME

COLEGIUL TEHNIC CONSTANTIN BRNCUI ORADEA -ANUL COLAR 2012-2013


Probleme rezolvate din Culegerea de Teste, Exerciii i probleme, Probleme practice CHIMIE pentru clasa a X-a ,
Luminia Vldescu, Luminia Irinel Doicin, Corneliu Trrbanu-Mihil, Grupul Editorial Art, Bucureti 2006

VN2
N2

azot
22,4 m

168 m

VH2
3H2

hidrogen
3

3*22,4 m

2NH3
amoniac
2*22,4 m

VN2 = (22,4*168)/(2*22,4) = 84 m3 N2
VH2 = (3*22,4*168)/(2*22,4) = 252 m3 H2
*********************************************
*********************************************

34
Prof. KASTNER ELISABETA

ALCANI EXERCIII I PROBLEME