Sunteți pe pagina 1din 5

Problema cu cursul bursier

Cumparare
Suma
P
Suma
Curs
0
23.0
24000
2000
2000
21.0
15000
6000
8000
20.8
7000
5000
13000
20.7
3000
10000
23000
20.6
0
1. cursul de echilibru=20.8
2. vol maxim tranzactionate=7000
3. vol ordinelor nesatisf la cump= 15000+1000
4. vol ord. Nesatisf la vinz= 17000

P
9000
8000
4000
3000
-

Vinzare
M/M
0
2000
7000
3000
0

Contract cu prima:
>Se cumpr un contract cu prim pentru 100 de aciuni, cu un pre de exerciiu
de 2200u.m./aciune i prim de 50 u.m./aciune. Care va fi rezultatul
operatorului la scaden dac se va nregistra un curs de:a) 1800; b) 2170; c)
2300;
PP=PE-P=2200-50=2150
C<PP 1800<2150
PP
R1800=(-P)*nr.Act=-50*100=-5000( refuza contr
PE
si pierde prima)
C>PP 2170>2150
R2170=100*(2170-2200)=-3000( executa
contractul pt a-si minimiza pierderile {se aflta in triunghi})
R2300=100*(2300-2200)=10000 (executa contractul)
>Se vinde un contract cu prim pentru 100 de aciuni, cu un pre de exerciiu de
250 u.m./aciune i prim de 5 u.m./aciune. Care va fi rezultatul operatorului la
scaden dac se va nregistra un curs de:a)230; b)247: c)265;
PP= PE-P =250-5=245
C<PP 230<245
PE
R230=5*100=500( cump s-a dezis de contract iar
PP
vinz primeste primele)
C>PP 247>245
R265=100*(250-265)=-1500 cump va avea profi, vinz.-pierderi)
R247=100*(250-247)=300 (vinz are profit)

Contract stelage
Se cumpr un stelaj de 1200/1400 pentru 200 de titluri X. La scaden cursul
este de: I)1180; II) 1420; III)1300;
CS=BI+BS/2=1200+1400/2=1300
C<CS 1180<1300
R1180=200*(1200-1180)=4000 cump se declara
BI
CS
BS
vinzator, vinde val mobiliare la BI
C>CS 1420>1300 cumparator la BS
R1420=200*(1420-1400)=4000
C=CS
R1300=1/2*(BI-BS)*200=1/2*(1200-1400)*200=-20000

Se vinde un stelaj de 1080/1100 pentru 300 de titluri X. La scaden cursul este


de: I)1060; II) 1095 III)1090
CS=1090
C<CS
R1060=300*(1060-1080)=-6000
BI
BS
C>CS
CS
R1095=300*(1100-1095)=1500
C=CS
R1090=1/2*(BS-BI)*n=1/2*(1100-1080)*300=3000

Tranzactii in marja:
Un investitor detine suma de 21000 u.m. si doreste sa cumpere 500 act. La pret
80u.m./act, dobinda la broker este 10% anual, pe parcursul lunii cursul poate fi,
adica le vinde cu:
1)90; 2)65;
1. VTC=500*80=40000
5.R1=45000-40000-158.33=4841.67
profit net dupa achit broker
2.Rf=40000-21000=19000
R2=32500-40000-158.33=7658.33 profit
net dupa achit broker
3.taxa broker: 19000*10%/12=158.33
4.VTV1=500*90=45000
VTV2=500*65=32500
Dt
40000
158.33

Ct
45000

Sf=4841.67
R=4841.67/21000*100%=23.055%

Dt
Ct
40000
32500
158.33
Sf=7558.33

Problema:
Un investitor doreste sa cumpere 100 actiuni la cursul 200 um la termen de 1
luna. Sase determine eficienta investitiei daca brokerul practica marja de 30% si
o dobinda de 12% anual. Actiunile vor fi vindute la cursul 300 um.
Rezolvare:
1. Vtc=100*200=20000 um
2. Marja=20000*0.3=6000 um
3. SB=20000-6000=14000 um
4. %=(14000*0.12)/12=140
5. Ttv=100*300=30000 um
6. Rf=30000-20000=10000
7. Profit=10000-140=9860 um
Efic.=9860/6000*100%=164.33 %
Rs:164.33 %

Tranzactii report:
Un investitor cumpara 100 act la cursul de 240 u.m. Pina la sfirsitul perioadei
cursul scade si el realizeaza un report la cursul 220u.m. /act ajungind la
260um./act. Determinati rez. net in conditiile unei taxe de report de 10 % anual.
1) VTC = 100*240=24000
2) VTR=100*220=22000
3) Taxa rep=22000*10%/12=183.33
4) VTV=100*260=26000
5) Rnet=26000-24000-183.33=1816.67
Dt
Ct
Dt
Ct
24000
22000
22000
26000
Sf=2000
183.33
Sf=3816.67
Problema
Investitorul prin intermediul companiei de broketaj cumpara 100 actiuni la
cursul de 250 um/act. La sfirsitul lunii cursul scade si investitorul decide sa
realizeze un report la cursul de cumparare de 230 um/act. Care va fi rez net pt
operator in conditiile unei taxe de report de 8 % anual si a unui depozit de
garantie de 30 %.
Rezolvare:
1. Valoarea tranzactiei de cumparare a investitorului:
Vtc=100*250=25000 um
Marja:=25000*30%=7500 um
2. Valoarea tranzactiei la reportare:
Vtr=100*230=23000 um
%=(23000*8%)/12=153.3
3. Valoarea tranzactiei la vinzare:
Vtv=100*280=28000 um
4.Rez net =28000-25000-153.3=2846.7 um