Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC Profesor: Ifrim Liliana Disciplina : Istorie Unitatea de invatare: Preistoria umanitatii Subiectul lectiei: Omul preistoric

Tipul lectiei: predare-invatare-evaluare Clasa: a V-a Competente specifice: 1.1. Utilizarea termenilor specifici cronologiei, Preistoriei si epocii antice, in diferite situatii de comunicare scrisa sau orala; .!. "ta#ilirea, pe #aza surselor istorice, a elementelor evolu$iei grupurilor umane %i civiliza$iei omene%ti; Obiectiv general al lectiei: sa inteleaga aparitia si evolutia omului in Preistorie; Obiective operationale: elevii: Cognitive: O ! opereaza corect cu termenii: Preistorie, &ar'inism, (ominizi, primate, )revolutie neolitica), troc, O" * definesc epoca preistorica; O# ! compara teoria evolutionista cu cea creationista despre aparitia omului; O$ ! descrie modul de viata si ocupatiile omului primitiv in epoca de piatra si epoca metalelor; %ormative: O& * dezvolta o g+ndire logic, i s, acumuleze elemente de cultur, generala;

Strategii didactice: * -etode si procedee didactice: - conversatia euristica, e.punerea, e.plicatia, organizatorul grafic * -i/loace de invatamant: - caietul de notite, ta#le si creta, manual 0te.t1 * 2orme de organizare a activitatii didactice: - activitate frontala - activitate individuala * 3i#liografie: - Liu#a 4(eorg(ita, "orin Oane, Istorie. Manualul pentru clasa a V-a, 5d. 6eora, 3ucuresti, !777; - Valentin 3alutoiu, 8onstantin Vlad, Istorie. Manual pentru clasa a V-a, 5d. 9ll, 3ucuresti, !77:; - ;tefan P,un, Didactica istoriei, 5ditura 8orint, 3ucure%ti, !77<. * =esurse: Oficiale: - Programa %colar, pentru disciplina istorie, clasa a V-a - Planificarea calendaristic, 6emporale: - nr de ore:1 - durata: :7 min. Organi'area spatiului de instruire : ! (ocul de desfasurare - sala de clasa; ! Clasa > omogena cu potential intelectual normal;

Scenariul didactic )omentele lectiei )omentul organi'atoric * +, Actuali'area cunostintelor * -+ , Omul si mediul. Mari civilizatii ale istoriei. Elemente de continut - consemneaz, a#sen$ele; - organizeaz, clasa si cooperant. - r,spund cerin$elor profesorului; creeaz, un climat -conversatia euristica -evaluare predictiva Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii didactice -conversatia %orma de evaluare

Captarea atentiei * +,

-verifica cunostintele anterioare, adresand -raspund la intre#arile profesorului elevilor urmatoarele intre#ari: ? care sunt relatiile dintre om si mediul incon/urator@ ? care sunt elementele care definesc cuvilizatia unui popor@ ? care a fost rolul factorului geografic in aparitia primelor civilizatii ale omenirii@ ? localizati pe (arta marile civilizatii ale istoriei -verifica tema pentru acasa. - anunta titlul lectiei: Omul in Preistorie - noteaza titlul lectiei in caiet - anunta o#iectivele lectiei - sunt atenti la e.plicatiile profesorului

-e.punerea

Insusirea a noi cunostinte *#-+,

Epoca Preistorica (O2) Aparitia omului (O )

-e.plica elevilor ca Preistoria este cea mai - sunt atenti la e.plicatiile profesorului indelungata perioada din trecutul omenirii. 5a - noteaza in caiete ce este epoca preistorica cuprinde intervalul de timp de la aparitia omului si pana la inventarea scrisului. ? Teoria evolutionista: In anul 1A:B insa, englezul 8(arles &ar'in pu#lica o teorie asupra evolutiei speciilor si includea omul in aceiasi clasa cu maimutele. "-a a/uns astfel sa se considere ca omul face parte din ordinul #iologic al primatelor, alaturi de maimute, de care s-a desprins la un moment dat in mod surprinzator si a cunoscut o evolutie unica, ce a dus la formarea omului modern. ? Teoria creationista: -3iserica insa sustine teoria conform careia lumea a fost creata de &umnezeu. "ingura dovada a acestei teorii este 3i#lia. -solicita elevilor sa descrie modul in care e.plica aparitia omului religia, pe #aza unui te.t din 3i#lie. -sunt atenti la e.plicatiile profesorului

-e.punerea -ta#la si creta -caietul de notite -e.punerea

-o#s. sist.

-privesc imagini despre evolutia speciei umane -manualul -analiza imaginilor - sunt atenti la e.plicatiile profesorului -elevii citesc te.tul: )Domnul Dumnezeu a !acut pe om din tarana pamantului, i-a su!lat in nari su!lare de viata si omul s-a !acut ast!el un su!let viu"Domnul Dumnezeu a zis # $%u este &ine ca omul sa !ie sin'ur( am sa-I !ac un a)utor potrivit pentru el*"Atunci Domnul Dumnezeu a trimis un somn adanc peste om, si omul a adormit( Domnul Dumnezeu a luat una din coastele lui si a inc+is carnea la locul ei. Din coast ape care o luase din om, Domnul dumnezeu a !acut o !emeie si adus-o la om,. (3i#lia, -eneza) -noteaza in caiete sc(ema de mai /os: -e.punerea

-te.t -manual

-arg. opiniei

-organizator grafic

Originea omului
Teoria evolutionista Teoria creationista

C.arles Dar/in Omul s-a desprins din maimuta Epoca pietrei si epoca metalelor (O.)

0iblia Omul a !ost creat de Dumnezeu

-caietul de notite -ta#la si creta

-o#s. sist.

-e.plica elevilor ca, dupa natura uneltelor folosite de oameni, preistoria se imparte in epoca de piatra 0paleolitic si neolitic1 si epoca metalelor 0epoca #ronzului si epoca fierului1. Epoca de piatra: - sunt atenti la e.plicatiile profesorului -Prima faza a epocii de piatra se numeste -noteaza in caiete graficul de mai /os paleolitic 0de la cuvintele grecesti paleos-vec(i, lit.os-piatra1. In paleolitic uneltele erau confectionate din piatra cioplita. &aca la inceput Epoca de piatra oamenii erau mai ales culegatori, consumand Paleolitic Ceolitic drept (rana fructe sal#atice, ier#uri si radacini, unelte din piatra cioplita unelte din piatra slefuita, folosirea uneltelor le-a permis sa devina vanatori perforate si pescari. O descoperire importanta a fost focul. culegator, vanator, agricultura, crescaterea 2ocul a permis oamenilor sa se incalzeasca, sa se pescar animalelor apere de animale, sa o#tina lumina si sa descopera focul sedentar im#unatateasca prepararea (ranei. &rept adapost erau folosite pesteri, grote sau scor#uri. Oamenii locuieste in pesteri, locuinte sta#ile um#lau din loc in loc, erau naomazi, aflandu-se scor#uri in urmarirea animalelor pe care le vanau. migrator si nomad -a doua faza a epocii de piatra se numeste ceata de vanatoare, neolitic 0gr. neos-nou1. Uneltele de piatra incep ginta, tri#ul sa fie slefuite si perforate. 8el mai mare progres, care a revolutionat dezvoltarea societatii

-e.punerea -e.plicatia -organizator grafic -caiet de notite, -ta#la si creta

-o#s. sist.

omenesti, l-a constituit aparitia agriculturii 0savantii au numit acest eveniment )revolutia neolitica)1. La fel de importanta pentru evolutia vietii omului preistoric a fost domesticirea animalelor si cresterea lor. 9/unsi agricultori, oamenii s-au sta#ilit in asezari, devenind astfel sedentari. Organizarea sociala: la inceput au e.istat cetele de vanatoare, apoi gintile si tri#urile. O ginta era o familie mai mare ce cuprindea toti urmasii unui stramos comun. -ai multe ginti la un loc formau tri#ul. Epoca metalelor: - sunt atenti la e.plicatiile profesorului -Pe masura ce omul a desprins un mestesug nou, -noteaza in caiete graficul de mai /os anume o#tinerea metalelor din minereurimetalurgia, uneltele si armele din piatra au fost inlocuite cu cele din metal. 8ei ce nu aveau la indemana metalele necesare, le cumparau dand in Epoca metalelor sc(im#ul lor grane sau animale. 9 aparut astfel comertul su# forma trocului. In cautare de marfuri, oamenii au inceput sa stra#ata spatii mai intinse. "-au dezvoltat astfel transporturile, atat cele pe uscat cat si cele pe apa. Odata cu aceste unelte si uniuni de mari prefaceri s-a produs si o crestere a arme din tri#uri metal populatiei. 6ri#urile, mereu in cautare de (rana sau din dorinta de a prada se raz#oiau intre ele. comertul statele &in nevoia de a se apara, s-au unit in uniuni de tri#uri, conduse de capetenii 0regi1. 8and pericolul nu mai e.ista, uniunile se destramau. transporturile proprietatea privata Unele dintre ele insa au dainuit, formand statele. &in prazile de raz#oi si din tri#utul cerut de la alte tri#uri supuse, unii mem#ri s-au im#ogatit. 3unurile nu mai apartineau tuturor, ci au devenit

-e.punerea -e.plicatia -organizator grafic -caiet de notite, -ta#la si creta

-o#s. sist

proprietate privata.

Reali'area feedbac1ului *$ +, Aprecierea elevilor * +,

Tema pentru acasa * +,

- Prin intre#ari frontale, pe #aza sc(emei de la -elevii raspund, fi.andu-si principalele repere ale lectiei -conversatia ta#la se fi.eaza ideile esentiale ale lectiei: -ce este preistoria@ - care sunt teoriile despre aparitia omului@ - descrieti modul de viata al omuluiin presitorie - apreciaza activitatea elevilor urmarind -asculta e.plicatiile profesorului -conversatia urmatoarele criterii: - primesc note in catalog -ordinea si disciplina elevilor; -participarea elevilor la lectie; -frecventa si corectitudinea raspunsurilor; -daca este cazul se dau note. -prezinta elevilor tema pentru acasa: -noteza in caiete tema pentru acasa -e.plicatia

-evaluare sumativa

Sc.ema lectiei a, Epoca preistorica: 2a inceput o data cu aparitia omului si s-a inc(eiat o data cu descoperirea scrisului si formarea primelor state b, Originea omului: -6eoria evolutionista 08(arles &ar'in-omul desprins din maimuta1 -6eoria creationista 03i#lia-omul a fost creat de &umnezeu1 c, Epoca pietrei si epoca metalelor: - Paleolitic: - unelte din piatra cioplita -ocupatii: cules vanat, pescuit - descoperirea focului - locuinte: pesteri, scor#uri - omul: migrator si nomad -Ceolitic: - unelte din piatra slefuita si perforata - agricultura si cresterea animalelor - sedentarizare 0locuinte sta#ile1 -5poca metalelor: - unelte si arme din metal

- comertul 0trocul1 - transporturile - statele - proprietatea privata