Sunteți pe pagina 1din 9

Pronumele personal, forme neaccentuate

Formele neaccentuate, clitice, apar n limba romn la cazurile dativ i acuzativ. Sunt lipsite de independen fonetic i sintactic; pierd accentul de aceea sunt i numite forme atone i se grupeaz cu un cuvnt-suport; au distribuie restrns, specializat i topic fix n raport cu un cuvnt -suport l-am ntrebat, am ntrebat-o, s-o ntreb, ntreab-o!, producnd uneori modificri ale formei verbului treci la loc! / trece-l la loc! sau substantivului-suport n casa mea > n cas-mi, n mintea mea > n minte-mi; nu pot fi coordonate cu forme pronominale sau cu nume - *l-am cunoscut i pe ea, *l-am cunoscut i pe Maria. Rar, se pot coordona ntre ele - mi i i doresc noroc, m i te intereseaz . Spre deosebire de formele neaccentuate, nu pot primi determinri. n raport cu nominalele corespondente i cu alte pronume nepersonale, cliticele sunt repoziionate, de cele mai multe ori n antepunere Vd copilul. > l vd.; Dau copilului. > i dau. Cliticele se distribuie n urmtoarele poziii sintactice: a. b. c. d. n relaie cu un verb, n poziia sintactic de complement indirect cliticele de dativ i spun, respectiv n poziia sintactic de complement direct cliticele de acuzativ o vd, i vd etc.; n relaie cu un substantiv, cliticele de dativ ocupnd poziia de atribut, grupate fie cu substan tivul nvechit, poetic cartea-i, fie cu adjectivul nvechit, poetic frumoasa-i carte; n relaie cu un substantiv i cu un verb simultan, ca dative cu semnificaie posesiv i-am vzut cartea. Rar nvechit, poetic cliticele de dativ apar n relaie cu o clas de prepoziii cu regim de genitiv deasupra-i / deasupr-i, ca echivalente ale unor posesive deasupra ta.

Poziia cliticelor n raport cu termenul regent este fix i depinde de calitatea morfologic a acestuia. Cnd termenul regent este un substantiv sau o prepoziie, cliticele sunt ntotdeauna postpuse. Cnd termenul regent este un verb, cliticele sunt de obicei antepuse, dar pot fi i postpuse, dup cum urmeaz: Antepuse verbului i auxiliarelor i spun, i-am spus, i voi spune, i-a spune, l-am ateptat etc. rar, nvechit, dialectal sau poetic pot aprea inversiuni verb -clitic spune-i-voi ct mi eti de drag; n lima standard inversiunile apar doar n imprecaii Da-i-ar Dumnezeu ce-i doresc eu! ntre morfemul mobil altul dect auxiliarul i verb s-i spun, nainte de a-i spune, o s l atept, s l atept, pentru a-l atepta. Dup verb, cnd verbul este la imperativ sau gerunziu Spune-i!, Ateapt-l, ateptndu-l etc; rar, cliticul poate aprea n faa unui imperativ coordonat cu un alt imperativ Du-te i i spune s vin!; Du-te i l cheam! Postpus verbului apare cliticul de feminin singular o n combinaie cu perfectul compus sau cu forma de condiional, pentru eufonie o am vzut am vzut-o; o a ntreba a ntreba-o.

Observaie: cliticele pot fi separate de verb doar de un numr limitat de semiadverbe l mai atept., i tot dau; Le i vede nvingtoare.; Le cam caut n coarne. Cliticele cunosc mai multe variante, rezultate n urma unor fenomene fonetice de acomodare la vecinti: clitice libere (cu dou realizri, cu i frr -protetic) i clitice conjuncte.

Caz Ac D

Clitice libere Mi / mi, i / i, i / i, ne / ni, v / vi, le / li M, te, l, o, ne, v, i, le

Clitice conjuncte Mi, i, i, ne, v, le M, te, l, o, ne, v, i, le

Cliticele libere sunt neaccentuate, dar i pstreaz statutul silabic (mi place, mi se pare, i le d, m cunoate, o ajut, le ntreab). Cliticele conjuncte sunt neaccentuate, nu au statut silabic, se grupeaz cu un cuvnt suport formnd silab alturi de acesta (mi-a spus, i-o dau, v-ajut, m-a vzut, ntreab-o, nu-l uita). Cliticele conjuncte pot fi conjuncte la stnga (auzindu-l, pune-o); la dreapta (l-am ntrebat, i-am dat); la stnga i la dreapta dublu conjuncte (spusu-mi-a, auzitu-m-ai, jelui-m-a). Observaie: clasificarea conjuncte la stnga / conjuncte la dreapta ia ca punct de reper cliticul deci conjunct la stnga descrie faptul c forma clitic are cuvntul suport la stnga; conjunct la dreapta descrie faptul c forma clitic are cuvntul suport la dreapta. Formele conjuncte se scriu mereu cu cratim. Cliticele conjuncte se grupeaz uneori cu suportul sintactic, alteori cu un alt cuvnt devenit suport fonetic diferit de suportul sintactic. Pot funciona ca suport sintactic verbele lexicale auzind-o, verbe auxiliare l-am auzit, interjecii cu valoare verbal na-i-o, uite-l, na-o, iat-l!, substantive cartea-i, inima-i, copilumi, colegu-mi cu omiterea articolului l, unele prepoziii contra-mi, mpotriva-mi, deasupr-i, pot funciona ca suport fonetic pentru clitice frumoasa-i carte, pronume care-l, cine-l, numerale limitat primu-i copil, adverbe unde-l pun, unde-o pun, nu-l cred, n-o cred; morfemul de infinitiv a-l ajuta, conjuncii s-o cred, c-i dau. Gruparea cliticului cu termenul vecin este guvernat de urmtoarele reguli: A. Reguli de grupare obligatorie: a. Atunci cnd unul dintre termenii vecini este un auxiliar care ncepe cu o vocal, cliticul se grupeaz obligatoriu cu auxiliarul Nu l-am vzut., Nu i-as spune, dar Nu-l voi ajuta. b. Atunci cnd cliticul este postpus verbului, cliticul se grupeaz obligator iu cu verbul pune-l, spune-i, vzndu-l, dndu-i; c. n succesiune de dou clitice, unul de dativ, unul de acuzativ mi-l aduce- cliticele se grupeaz numai ntre ele, atunci cnd este satisfcut contextul fonetic vocalic mi se pare, dar mi-l aduce. B. Reguli de grupare alternativ: a. n toate celelalte situaii, de preferin cliticul nu se grupeaz cu suportul n limba literar scris i n stilul solemn nu l cunosc, dar se grupeaz cu suportul fonetic n registrul colocvial nu-l cunosc. Cnd ambele vecinti ofer un context vocalic favorabil, cliticul se poate grupa cu oricare dintre cei doi termeni nu-l aud / nu l-aud; s-i aduc / s i-aduc, nu-i e bine / nu i-e bine. Totui, cliticul se grupeaz cu verbul care urmeaz n special atunci cnd verbul ncepe cu vocala a; n celelalte situaii, gruparea este fie imposibil, fie este puin frecvent, caracteristic registrului popular, cnd cliticul este antepus unui verb care ncepe cu vocala i m invit > *m-invit, ne intereseaz > *n-intereseaz. Cliticul o nu se grupeaz cu verbul lexical adiacent, hiatul fiind obligatoriu pstrat o ascult, o evit, o iniiez, o opresc, o ursc etc.

n cadrul unui enun poate aprea o succesiune de dou clitice (unul de dativ, unul de acuzativ). Combinaiile posibile clitic de D + clitic de Ac sunt prezente n tabelul urmtor: m te + + + + L + + + + + + o + + + + + + ne V i + + + + + + le + + + + + ?

Mi i i Ne / ni V / vi Le / li

Exemplificri: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. Mi te prte. Mi-l prezint. Mi-o arat. Mi-i aduce. Mi le pstreaz. i-l aminteti. i-o aduc. i-i returnez. i le aduc. I te nchini. I-l dai. I-o aduci. I-i prezini. I le spui. Ni te brfete. Ni-l d. Ne-o primete. Ni-i aduce. Ni le pstreaz. Vi-l cumpr. V-o aduce. Vi-i prezint. Vi le d. Li te nchini. Li-l flutur pe sub nas. Le-o spune. Li-i numr. Li le aduce.

Combinaiile de dou clitice sunt guvernate de reguli sintactico-fonetice, pe de o parte, de reguli semantico-referniale, pe de alt parte. 1. Regulile sintactico-fonetice de coocuren a cliticelor sunt urmtoarele. Cliticul de dativ preced cliticul de acuzativ i l-am dat, le-o cere, d-i-le, aducndu-i-le; La combinarea a dou clitice particip pentru dativ seria: mi, i, i, ni, vi, li mi le arat, i le spune; atunci cnd cliticul de acuzativ este o sunt selectate formele de dativ plural ne, v, le ne-o cere, le-o aduce. Cele dou clitice se grupeaz obligatoriu formnd o singur silab cnd este satisfcut condiia de cliticizare (cliticul de acuzativ ncepe cu o vocal). Regulile semnatico-refereniale de combinare sunt urmtoarele: Este exclus o succesiune de dou clitice de aceeai persoan, corefereniale sau n raport de incluziune: *mi m, *i te, * ni ne, *vi v, *mi v, *ni v. Un clitic de dativ nu poate aprea naintea cliticului de acuzativ de pers I singular, I plural, II plural (eu, noi, voi): *i m, *mi ne. n aceste condiii, dativul este deplasat dup verb i realizat ca form

2.

accentuat: v recomand mie, m recomand ie, ne recomnd ie, v recomand lui / ei, v recomand nou, m recomand vou etc. Fenomenul este posibil cu verbe construite att cu un complement direct, ct i cu un complement indirect, de tipul: a arta, a prezenta, a recomnda, a pr, a opune, a vinde, a reclama etc.

Flexiunea pronumelui demonstrativ de deprtare Caz Nac GD Sg Acela Aceluia Masculin Pl Aceia acelora Sg Aceea Aceleia Feminin Pl Acelea Acelora

Flexiunea pronumelui demonstrativ de identitate Caz Nac GD Sg Acelai Aceluiai Masculin Pl Aceiai Acelorai Sg Aceeai Aceleiai Feminin Pl Aceleai Acelorai

Forme verbale personale


1. Componentele condiionalului prezent pot fi disociate i prin postpunerea elementului mobil. Formele cu elementul mobil postpus sunt foarte rare n limba romn actual. Ele apar, de cele mai multe ori, n construcii aproape fixate, cu un pronunat caracter afectiv, proprii limbajului popular i familiar: mira-m-a, Arde-te-ar focul!, Bat-te-ar norocul!, Duc-s-ar pe pustii!, Mnca-i-ar pmntul! Cteva verbe au forme speciale pentru imperativ afirmativ persoana 2. Astfel, verbe ca a veni, a face, a aduce, a zice i compusele lor prezint formele: Vino, f, du, zi, revino, ref, adu! Formele de imperativ afirmativ ale verbului neregulat a fi sunt parial omonime cu formele de conjunctiv prezent: Fii bun!, S fii bun!, Fii cumini!, S fii cumini!

2.

Observaie: imperativul negativ se formeaz de la infinitiv, de aceea la verbe ca a duce, a face, a fi, a zice difer de cel pozitiv: du / nu duce, f / nu face, fii / nu fi, zi / nu zice etc. 3. Verbe de conjugarea I a agrea, a crea, a procrea, a recrea etc, pstreaz vocala e din radical / rdcin naintea sufixului de prezent: eu agreez, tu agreezi, el / ea agreeaz , dar noi agrem, voi agreai, atenie ei / ele agreeaz.

Observaie: verbele de conjugarea I n ia a apropia, muia, tia, nfuria, speria au gerunziul n ind, astfel c apare cel de-al doilea i: apropiind, muiind, nfuriind, speriind etc. Observaie: verbele de conjugarea I n ia: a speria, a nfuria au pentru persoanele I, II singular formele urmtoare: eu m sperii, tu te sperii, el / ea se sperie etc. Observaie: verbul de conjugarea I a continua -, conform normei actuale, la indicativ i conjunctiv prezent, persoana I singular, are forma eu continui, eu s continui (tu continui, tu s continui), deci nu forma eu continuu, eu s continuu. Observaie: verbul de conjugarea I a da are imperfectul ddea, dar verbul a reda, avnd neles de a descrie, forma reda.

Observaie: verbul de conjugarea I a decerna trebuie conjugat cu sufixul modal-temporal ez la perosna I, II, III eu decernez, tu decernezi, el / ea decerneaz, i nu forma eu decern. 4. Verbele de conjugarea a II-a a avea are la conjunctiv prezent, persoana a III-a singular i plural, forma s aib, i nu s aibe sau oricare alta.

Observaie: sunt de conjugarea a II-a, cu infinitivul (i toate formele compuse cu el) n ea, i nu sunt de conjugarea a III-a, cu infinitivul n e: a cdea, a prea, derivatele lui a plcea, a prevedea etc. 5. 6. Verbe de conjugarea a III-a - a bate, a duce, a face, a merge au la indicativul i conjunctivul prezent, persoanele I, II plural, accentul pe tem: s batem, s batei, i nu pe desinen. Verbe de conjugarea a IV-a se scriu la infinitiv prezent (i formele compuse cu acest ea), precum i la modul indicativ, timpul perfect simplu, peroana a III-a singular, cu un singur i: a veni el veni, dar la acelai mod, acelai timp, dar persoana I singular, apare cel de-al doilea i: eu venii, eu vorbii, eu citii etc., reprezentnd o desinen de persoan i numr.

Observaie: verbe de conjugarea a IV-a a se sfii, a pustii, a nmii, a-i prii etc. se scriu ntotdeauna la perfect simplu, persoana I singular astfel: eu m sfiii, eu pustiii, eu nmiii, eu priii, dar la persoana a III-a singular, el se sfii, el pustii, el nmii, el prii. Observaie: pentru verbele de mai sus, formele de gerunziu sunt urmtoarele: priind, sfiindu-se, nmiind, pustiind etc. Observaie: tot n ceea ce le privete, mai trebuie spus c pentru indicativ prezent, imperfect, conjunctiv prezent au urmtoarele forme: El / ea priete, el / ea pria, el / ea s priasc El / ea se sfiete, el / ea se sfia, el / ea s se sfiasc Observaie: participiile acestor verbe sau formele participiilor sunt: sfiit, nmiit, priit, pustiit, etc. Observaie: exist i cteva substantive: nmiire (plural nmiiri), sfiire (plural sfiiri), priin (popular) (plural priine), pustiire (plural pustiiri). GD acestor cuvinte vor fi: nmiirii, sfiirii, priinei, pustiirii etc. Observaie: verbul de conjugarea a IV-a a mirosi- are la indicativ prezent, persoana a III-a plural, forma ei miros, nu ei miroase. Observaie: verbul de conjugarea a IV-a a trebui are la indicativ prezent, persoana a III-a, forma trebuie, la conjunctiv prezent s trebuiasc. Fiind i un verb personal, cu persoana a III-a plural la imperfect trebuiau, perfect simplu trebuir, perfect compus au trebuit, mai-mult-ca-perfect trebuiser, viitor vor trebui. Observaie: sunt considerate corecte formele verbelor a voi i a vrea, dar nu e acceptat forma de imperfect vroiam, ci voiam. 7. Verbe de diferite conjugri (conjugarea III, IV) a ti, a ine, a scrie, a veni, au pentru indicativ prezent i conjunctiv prezent, afirmativ i negativ, persoana a II-a singular, urmtoarele forme: tu tii, tu vii, tu scrii, tu ii, tu s tii, tu s vii, tu s scrii, tu s tii etc., cel dea-l doilea i fiind o desinen de numr i persoan. Scrierea cu dublu n n interiorul cuvntului: noapte nnopta, nor nnorat, nmol nnmoli, dar nec neca, not nota etc.

8.

Scrierea cu un i sau cu doi i constituie unul din punctele n care se comit cele mai frecvente infraciuni la adresa ortografiei limbii noastre. Acest fapt se poate explica n cel puin trei feluri: a. n primul rnd, limba romn are trei i, diferii din punct de vedere fonetic, dar reprezentai grafic prin aceeai liter:

a.1 un i vocal propriu-zis, pronunat plin, aa ca n vine, inim, cine, mi se pare etc.; a.2 un i semivocal, precedat sau urmat de o vocal, inclusiv de vocala i, situaie n care acest i este mai scurt ca durat i mai slab ca intensitate, formnd, mpreun cu vocala, un segment vocalic complex, numit diftong, precum n mai, iar, iute, fii, doi, vrei, Ion etc. a.3 un al treilea i, cel numit i final scurt, ce apare la final de cuvnt dup o consoan, un sunet slab ca intensitate, de unde i numele mai vechi de i optit, dar clar perceput acustic de orice romn, aa ca n pomi, biei, ani, strzi, lupi etc. b. n al doilea rnd, i n oricare din realizrile mai nainte menionate, este sunetul cel mai solicitat din punct de vedere gramatical, purttor a numeroase semnificaii gramaticale. n acest sens, ca s menionm numai cteva i numai din flexiunea nominal i este semnul pluralului pentru toate susbatntivele i adjectivele de genul masculin, precum i pentru o bun parte din substantivele feminine elevi, frai, brazi, buni, frumoi, strzi, cri etc. Acelai i este articol hotrt de plural pentru toate susbatntivele masculine bieii, brazii, elevii, fraii, frumoii, precum i articol hotrt de GD singular la toate susbatntivele feminine la captul strzii, formatul crii, ziua mamei, premiantul clasei etc. c. n sfrit, situaia se complic printr-o particularitate a limbii noastre, aceea c articolul hotrt, indiferent de gen, numr, caz, nu apare n faa substantivului (adjectivului), ci la sfritul acestuia, este adic enclitic, fuzionnd cu acesta, pronunndu -se i scriindu-se mpreun. n cazul n care desinena de plural este i, iar articolul hotrt, tot i, se nelege de ce la sfritul cuvntului apar doi i.

Situaii speciale:
1. Detaliat fonetic, opoziia grafic 1 i/ 2 i, n coresponden cu opoziia de pronunare, cunoate trei ipostaze: Pluralul nearticulat este n i final scurt (postconsonantic), deci un singur i: elevi, profesori, studeni, dragi, buni etc. Prin articulare cu articolul hotrt i, specific masculinelor, obinem doi i: elevii, profesorii, studenii, dragii, bunii etc.

Observaie: cel de-al doilea i de la adjective precum cele de mai sus, dragi, buni, apare numai cnd adjectivul apare ntr-o ipostaz antecedent fa de substantivul cu care se acord: bunii prieteni ai ti, dragii colegi ai notri / bunii ti prieteni, dragii notri colegi etc. (primul i reprezint o desinen de gen, numr, caz, rezultat al acordului dintre adjectiv i substantiv, cel dea-l doilea i reprezint morfemul determinrii definite = articolul hotrt enclitic). Observaie: atenie la adjectivul drag, cnd apare n vocativ, poate s-i schimbe valoarea gramatical din adjectiv n substantiv: Dragul meu, ce mai faci? / Draga mea, ce mai faci? / Dragii mei, ce mai facei? Observaie: din punct de vedere fonetic, n pronunare adic, cei doi i reprezint un singur i, vocala (i). Altfel spus: la forma nearticulat scriem cu un i, dar l pronunm foarte slab, un fel de jumtate de i; la forma articulat scriem cu doi i, dar pronunm unul singur, ntreg, plin. Mai trebuie spus c prin articulare s e obine o silab n plus: e-levi, e-le-vii. Observaie: aa-numitul dativ posesiv (-mi, -i, -i) apare dup un susbtantiv (adjectiv articulat) Nu te plnge de bunii-i prieteni!, Ce mai fac fetele-i?

2.

O a doua categorie, mai puin numeroas, de substantive o formeaz masculinele cu pluralul n i semivocalic (deci precedat de o vocal): pui, cai, boi etc. Prin articulare devin: puii, caii, boii etc. Deosebirea fonetic ntre formele cu un i i cele cu doi i este evident i aici, respectiv: a. La forma nearticulat, i cel singur este semivocal, fcnd silab cu vocala din fa, pui, cai boi etc. b. La forma articulat, diftongul dispare, desinena i i articolul i, cei doi i deci, trec n silaba a doua, pe care o constituie: bo-ii, ca-ii, pu-ii etc. n sfrit, aceeai scriere cu 1 i i cu 2 i o avem la substantivele feminine al cror plural este n i: grdini, cri, flori, greeli, idei, alei etc. Forma de plural nearticulat coincide cu cea de GD, singular, nearticulat: nite cri unei cri, nite grdini unei grdini etc., deci tot n i. Folosite la GD, singular, articulate cu articol hotrt enclitic i, propriu femininelor, n mod firesc desinenei i i se adaug articolul i, obinnd forme cu doi i: slile unei faculti slile facultii. O a doua situaie este aceea n care distinciei grafice 1 i / 2 i nu -i corespunde nicio deosebire de pronunare (i audiie), adic indiferent cum scriem (cu un i sau cu doi i), pronunarea este identic: aceti codri codrii acetia. Lipsa unei minime deosebiri de substan fonetico-acustic ntre forma articulat, scris cu doi i, i cea nearticulat, scris cu un i, caracterizeaz un anumit numr de substantive i adjective, unele foarte frecvente, a cror radical / rdcin se termin n grupul consonantic muta cum liquida. Este vorba despre grupul format dintr -o consoan sau dou + r / l (tr-, -dr-, -str-, -cr-, -gr-, -pl-, -bl-, -spr-, -mbr-, -cl-, etc), dup care i, ca desinen de plural, nu se poate pronuna dectca vocal plin, nu i ca i scurt (comp. codri cu pomi).

Inventar de cuvinte cu acest i problem: arbitru-arbitri, astru-atri, bieandru-bieandri, cioclu-ciocli, cuscru-cuscri, codru-codri, litru-litri, maestru-maetri, membru-membri, maistru-maitri, magistru-magitri, metru-metri, ministru-minitri, monstru-montri, socru-socri, nisetru-nisetri, tigru-tigri, zimbru-zimbri, toate acestea fiind susbtantive; acru-acri, albastru-albatri, alpestru-alpetri, amplu-ampli, aspru-aspri, celebrucelebri, dublu-dubli, ilustru-ilutri, lacustru-lacutri, mndru-mndri, negru-negri, sacru-sacri, sobru-sobri, simplu-simpli, tandru-tandri, triplu-tripli, toate acestea fiind adjective. Observaie: adungnd articolul hotrt i, ca la toate celelalte substantive (adjective), obinem formele cu doi i: arbitrii, montrii, tigrii, sacrii, tandrii etc. Acest al doilea i, deci articolul, nu modific cu nimic pronunarea avem n continuare o singur unitate fonetic, vocala i. (este exclus interpretarea celor doi i formnd un diftong) Observaie: verificarea, ca n toate celelalte cazuri, se face prin susbtituire cu substantive / adjective de genul feminin care nu pun problema celor doi i. De exemplu : Toi membrii comisiei au fost de acord cu decizia luat ieri. = Toate membrele comisiei au fost de acord ....; Toi aceti montri sacri au mai aprut pe la TV. = Toate aceste actrie sacre au mai ....; Negri mai erau codrii aceia. = Frumoase mai erau pdu rile acelea. Observaie: exist i cteva verbe al cror radical se termin n acest grup consonantic a intra, a umbla, a afla, a urla, a umple etc. i care, prin urmare, la persoana a II -a singular indicativ i conjunctiv prezent au desinena realizat ca i plenison intri, umbli, afli, urli, umpli etc., diferit fonetic de i final scurt de la restul verbelor comp. cu speli, ari, cni etc.

A. Scrierea cu 2 i a formelor nearticulate de plural caracterizeaz o categorie larg de substantive i adjective de diferite genuri, a cror not comun este radicalul / rdcina terminat n i vocalic sau semivocalic. Scrise identic la plural nearticulat, acestea se difereneaz la forma articulat dup gen. Desinena general de plural a acestor substantive este i, un i semivocalic, care nlocuiete desinena

de singular e (scris ca atare, dar pronunat ie). Prin urmare, n varianta scris, prin nlturarea lui e, desinena de singular, avem radicalul famili-. La aceast form adugm desinena de plural i familii, un plural nearticulat, form care, de data aceasta, corespunde pronunrii: cei doi i primul vocalic, al doilea semivocalic reprezint un diftong ascendent ii. Se mai observ c forma de plural are cu o silab mai puin fa de forma de sing ular: fa-mi-li-e vs. fa-mi-lii. Vom reine deci: c toate substantivele de acest tip au forma nearticulat de plural scris i pronunat cu doi i - familii, niciodat cu unul sau cu trei. Observaie: vom da cteva exemple de astfel de substantive: afirmaie-afirmaii, fotografie-fotografii, agenie-agenii, ambiie-ambiii, aplicaie-aplicaii, asociaie-asociaii, aspiraie-aspiraii, bestie-bestii, bogiebogii, bucurie-bucurii, comisie-comisii, datorie-datorii, concluzie-concluzii, emoie-emoii, explicaie-explicaii, definiie-definiii, iluzie-iluzii, indicaie-indicaii, jucrie-jucrii, lecie-lecii, manifestaie-manifestaii, melodiemelodii, moie-moii, obligaie-obligaii, roie-roii, situaie-situaii, teorie-teorii, tradiie-tradiii, victorievictorii. Observaie: potrivit regulii generale pentru susbtantivele feminine, aceeai form de plural se utilizeaz i la GD singular, nearticulat hotrt, situaie n care substantivul este obligatoriu nsoit de un predeterminant din categoria articolului nehottt sau a adjectivelor pronominale proclitice, mai rar de un adjectiv antepus i articulat hotrt: unei familii, unei asociaii, acestei familii, acestei asociaii, frumoasei sale moii etc. Observaie: forma de plural, articulat hotrt, obinut prin ataarea mecanic la forma de plural nearticulat a articolului hotrt de plural le pentru NAc, -lor pentru GD, nu ridic nicio problem de scriere: familii + le (lor) = familiile, familiilor. De remarcat este c, n pronunarea formei articulate, desinena semivocalic i din familii devine vocalic i constituie silab separat de i din radical: comp. fa-mi-lii, fa-mi-li-ile, fa-mi-li-i-lor. Observaie: GD singular al acestor cuvinte se formeaz dup un alt procedeu, diferit de cel de pn acum (se tie c GD articulat singular, la susbtantivele feminine, se obine, n mod obinuit, din forma de GD singular nearticulat, aceeai cu forma de plural, creia i se adaug articolul hotrt enclitic de GD i unei case casei, unei cri - crii), astfel c acum el se va forma direct de la NAc singular, creia i se adaug articolul hotrt i: familie + i = familiei. B. O a doua categorie de susbtantive al cror plural nearticulat se scrie cu doi i i se pronun n consecin, cu doi i, unul vocalic, cellalt semivocalic, formnd un diftong descendent o constituie neutrele caracterizate prin: a. Accentul pe penultima silab; b. Radicalul terminat n i semivocalic; c. Desinena de singular u vocalic concediu con-ce-diu. Toate substantivele din aceast clas formeaz pluralul cu i, respectiv desinena de singualr u este nlocuit prin desinena de plural i: fotoliu, fotolii. i aceste substantive se vor scrie la plural tot cu doi i: aceste fotolii (NAc), acestor fotolii (GD).

Observaie: vom da cteva exemple: accesoriu-accesorii, acvariu-acvarii, artificiu-artificii, concediuconcedii, domiciliu-domicilii, edificiu-edificii, fotoliu-fotolii, colocviu-colocvii, elogiu-elogii, memoriu-memorii, criteriu-criterii, mileniu-milenii, onorariu-onorarii, prejudiciu-prejudicii, ravagiu-ravagii, scenariu-scenarii, stadiu-stadii, premiu-premii, studiu-studii, salariu-salarii, teritoriu-teritorii, juriu-jurii, geniu-genii, gimnaziugimnazii, municipiu-municipii etc. Observaie: forma articulat de plural nu ridic nicio problem de scriere sau de pronunare, fiind una absolut normal: consiliu-consilii-consiliile, consiliilor. Din punct de vedere strict fonetic, trebuie remarcat c, n forma articulat, diftongul ii dispare, cei doi i devenind vocale pline si constituind astfel silabe diferite: sce-narii, sce-na-ri-i-le, sce-na-ri-i-lor.

C.

A treia categorie de subsatntive al cror plural nearticulat se scrie cu doi i o formeaz masculinele accentuate pe ultima silab terminate la singular n diftongul descendent iu, n care i este vocala final a radicalului / rdcinii, iar u semivocalic, desinena de singular: fiu, muteriu, scatiu. Caracterul descendent, respectiv ascendent al diftongului iu deosebete fonetic neutrele de masculine: fotoliu / muteriu, imperiu / gagiu etc.

Observaie: cu cteva excepii, susbtantivele din aceast categorie sunt derivate cu sufixul giu geamgiu, reclamagiu, scandalagiu etc. Observaie: vom da cteva exemple: barcagiu-barcagii, boiangiu-boiangii, cafegiu-cafegii, camionagiu-camionagii, cusurgiu-cusurgii, hangiu-hangii, fiu-fii, gagiu-gagii, lustragiu-lustragii, macaragiumacaragii, papugiu-papugii, moftangiu-moftangii, muteriu-muterii, scatiu-scatii, surugiu-surugii, chilipirgiuchiliprgii, chiulangiu-chiulangii, vizitiu-vizitii, tinichigiu-tinichigii etc. Observaie: pluralul nearticulat al acestor substantive se construiete regulat: desinena de singular -u este nlocuit de desinena de plural -i, general masculinelor la plural: fiu-fii. Cei doi i se justific att morfologic, primul face parte din radical / rdcin, iar al doilea este desinena de numr, ct i fonetic, adic n pronunare cei doi i formeaz un diftong descedent. Observaie: formele articulate la cazurile GD, nlocuind articolul de plural NAc i cu forma de GD a acestuia lor, se vor scrie astfel: fiu-fii- fiii la NAc, fiu-fii-fiilor la GD. Alte exemple: copiii, dar copiilor, camionagiii, dar camionagiilor. Observaie: o situaie special o avem la adjectivul propriu: forma de plural proprii, forma articulat propriii, la feminin proprie, forma articulat propria. La plural, propriu-proprii, forma articulata propriile la NAc, la GD, propriilor. La baza acestui material stau urmtoarele surse bibliografice: 1. 2. 3. 4. DOOM, 2005, Univers Enciclopedic, Bucureti; GALR, 2005, Vol. I, Editura Academiei, Bucureti; Neamu G.G., 1992, Scrierea cu 1 i/ 2 i/ 3 i la final de cuvnt. Realitate fonetic i motivaie gramatical (I), n Excelsior, Anul I, Nr. 1, Cluj-Napoca. Neamu G.G., 1992, Scrierea cu 1 i/ 2 i/ 3 i la final de cuvnt. Realitate fonetic i motivaie gramatical (II), Anul I, Nr. 2, Cluj-Napoca.