Sunteți pe pagina 1din 24

UNIVERSITATEA TEFAN CEL MARE SUCEAVA

FACULTATEA DE TIINE ECONOMICE I ADMINISTRAIE PUBLIC

PROIECT
Strategii investiionale n afaceri

Profesor coordonator:
Lector drd. Mariana Lupan

Tematica Proiectului

Student:
Duciuc Mirela

1. Propunei o idee de afacere inovativa i motivai alegerea fcut


2. Evideniai costurile investiiei i precizai sursele de finanare
3. Previzionai indicatorii cu caracter general
4. Propunei 3 variante de proiect de investiii pentru ideea de afaceri
5. Calculai indicatorii statici de funadamentare a proiectelor de

investiii
6. Calculai indicatorii imobilizrilor tiind c fondurile se cheltuiesc la

nceputul anului
7. Calculai indicatorii actualizai la momentul nceperii lucrrilor de

investiii i la momentul scoaterii din folosin a obiectivului folosind


o rat de actualizare a=24%
8. Calculai indicatorii propui de metodologia Bncii Mondiale folosind

aceeai rat de actualizare


9. Centralizai indicatorii de eficienta economic a investiiilor i

evideniai varianta optim de proiect de investiii


10. Concluzii. Argumentai importanta ideii de afaceri inovativa att

pentru dumneavoastr ct i pentru dezvoltarea economico-social a


regiunii sau a rii.

1. Propunei o idee de afacere inovativa i motivai alegerea


fcut.
Trim o vreme cnd muli gndesc c nu se mai poate inova nimic.
Roata a fost inventat n preistorie i odat cu apariia ei munca oamenilor a
fost uurat foarte mult. De atunci i pn astzi omul a inventat o mulime de
1

lucruri majoritatea din ele fiind foarte utile i fr de care nu s-ar putea tri.
Propunerea mea drept idee de afacere inovativa este un exemplu foarte simplu
i ieftin- o instalaie de Biogaz
Am ales aceast ideea de afaceri deoarece ar fi o bun soluie pentru vremea
n care trim. Costurile acestei investiii nu ar fi foarte ridicate, iar rezultatele
vor fi pe msur.

Biogazul este o soluie absolut ecologic deoarece nu este poluant.


Biogaz-ul i curentul electric sunt produse care au o pia sigur i vor fi
cerute n cantiti tot mai mari n urmtorii zeci de ani.
Cldura obinut se poate folosi pentru incalzierea locuinelor sau pentru
serele de legumicultura sau serele de flori.
Toate resturile din procesul de fermentare se pot folosi ca ngrmnt
natural pentru produciile de plante sau cereale.
Biogaz-ul se poate folosi pentru maini i utilaje sau pentru producerea
curentului electric
Producia de Biogaz este o investiie pe termen lung
Piaa de desfacere este asigurat deoarece consumul de energie crete
constant

2. Evideniai costurile investiiei i precizai sursele de finanare.


Costurile unei instalaii de Biogaz profesionale pot varia ntre 100-5000 euro pe
KW n funcie de aportul de munc din forele proprii. Rentabilitatea unei instalaii de
Biogaz depinde de modul de folosire a produselor obinute.
Comunitatea european subvenioneaz pn la 50% din investiie dup aprobarea
unui proiect. iar n zonele defavorizate partea de finanare a comunitii europene
poate fi i mai mare de 50%, dup caz.

Surse de finanare a unei instalaii de Biogaz:

Pe cont propriu.
Din subvenii europene FEDAR i co-finantarea pe contul propriu sau din
partea unor parteneri care investesc pe termen lung.

Printr-o asociaie de propietari i membrii ai asociaiei.


Prin punerea la dispoziie a terenului necesar i a biomasei necesare unui
investitor strin

3) Previzionai indicatorii cu character general.


4) Propunei 3 variante de proiect de investiii pentru ideea de
afaceri.
Nr
crt
1

Indicatori

Ivestitia total din


care:
An 1
An 2
An 3
Capacitatea de
producie (qh)
Valoarea produciei
Qh (Vh)
Cheltuieli anuale de
producie (Ch)
Durata de funcionare (
D)
Durata de realizarea a
investiiei ( d )
Profitul annual ( Ph)

Profit total ( Pt )

2
3
4
5
6

Unitatea de
msura
mii lei

Proiect 1

Proiect 2

Proiect 3

700

900

600

mii buc

300
400
380

200
400
300
410

300
300
340

mii lei

900

1200

700

mii lei

600

600

600

ani

ani

mii lei

300

600

100

mii lei

2400

4800

800

5) Calculai indicatorii statici de fundamentare a proiectelor de


investiii.
a). Investiia specific ( s) n funcie de producia fizic(qh):
1

s=It/qh

s1=700/380=1,84 lei investii / buc


s2=900/410=2,19 lei investii / buc
s3=600/340=1,76 lei investii / buc

b) Investiia specific n funcie de valoarea produciei(Qh):


s=It/Qh

s1= 700/900 = 0,78 lei investii / 1 leu producie obinut


s2= 900/1200 = 0,75 lei investii / 1 leu producie obinut
s3= 600/700 = 0,86 lei investii / 1 leu producie obinut

c) Termenul de recuperare ( T )
T= It / Ph

T1= 700 / 300 = 2,33 ani


T2= 900 / 600 = 1,5 ani
T3= 600 / 100 = 6 ani

d) Coeficientul de eficienta economic a investiiei


e=Ph/It

e1= 300 / 700 = 0,43 lei Ph /1 leu investit


e2= 600 / 900 = 0,67 lei Ph / 1 leu investit
e3= 100 / 600 = 0,17 lei Ph / 1 leu investit

e) Cheltuieli recalculate sau echivalente


K= It + Ch * D
K1= 700 + 4800 = 5500 mii lei efort total
K2= 900 + 4800 = 5700 mii lei efort total
K3= 600 + 4800 = 5400 mii lei efort total

f) Cheltuieli specifice: 1) n funcie de qh unde :

K
k= q h D

k1 = 5500 / (380 * 8) = 1,81 lei efort total / bucat


k2 = 5700 / (410 * 8) = 1,74 lei efort total / bucat
k3 = 5400 / (340 * 8) = 1,98 lei efort total / bucat

2) n funcie de Qh unde:
K
k`= Qh D

k1 = 5500 / (900 * 8) = 0,76 lei efort total / 1 leu producie obinut


k2 = 5700 / (1200 *8) = 0,59 lei efort total / 1 leu producie obinut
k3 = 5400 / (700 * 8) = 0,96 lei efort total / 1 leu producie obinut

g) Radamentul
Pt
1
I
t
R=
R1= (2400 / 700) 1 = 2,43 lei profit total / 1 leu investit
R2= (4800 / 900) 1 = 4,33 lei profit total / 1 leu investit
R3= (800 / 600) 1 = 0,33 lei profit total / 1 leu investit

6) Calculai indicatorii imobilizrilor tiind c fondurile se


cheltuiesc la nceputul anului.
k=1 --- pentru nceputul anului
a)Mrimea imobilizrilor totale
d

i = ( d h 1)

h =1
M
Mi = 300(3-1+1) + 400(3-3+1) = 900+400 = 1300 lei imobilizai total
Mi = 200(3-1+1) + 400(3-2+1) + 300(3-3+1) = 1700 lei imobilizai total
Mi = 300(2-1+1) + 300(2-2+1) = 900 lei imobilizai total

b)Imobilizarea specitica:
1) n funcie de capacitatea de producie(gh) unde :
m

Mi
qh

mi1 = 1300 / 380 = 3,42 lei imobilizai / bucat


mi2 = 1700 / 410 = 4,15 lei imobilzati / bucat
mi3 = 900 / 340 = 2,65 lei imobilizai / bucat

2) n funcie de valoarea produciei(Qh) unde:


i

m`

Mi
Qh

mi1 = 1300 / 900 = 1,44 lei imobilizai / 1 leu producie obinut


mi2 = 1700 / 1200 = 1,42 lei imobilizai / 1 leu producie obinut
mi3 = 900 / 700 = 1,29 lei imobilizai / 1leu producie obinut

c) Imobilzarea medie anual


Mi
d
m
ma1=1300/3=433,3 mii lei imobilizai / an
ma2=1700/3=566,7 mii lei imobilizai / an
ma3=900/2=450 mii lei imobilizai / an
a

d) Pierderi din imobilizri (efectul economic al imobilizrilor)


Ph
= Mi e
Ei
; e= I t
E1= 1300*e1=1300*0,43=559 mii lei pierderi din imobilizri
E2= 1700* E2= 1700*0,67=1139 mii lei pierderi din imobilizri
E3= 900*E3= 900*0,17= 153 mii lei pierderi din imobilizri

e) Efectul economic stecific imobilizrilor


1) n funcie de capacitatea de producie (qh) unde
1=559/380=1,47 lei pierderi /bucat
2=1139/410=2,78 lei pierderi /bucat
1

Ei
qh

3=153/340=0,45 lei pierderi/bucat


Ei
2) n funcie de valoarea produciei (Qh) unde = Qh
1=559/900=0,62 lei pierderi/1 leu producie
2=1139/1200=0,95 lei pierderi/1 leu producie
3=153/700=0,22 lei pierderi/ 1 leu producie
Ei
3) n funcie de valoarea investiiei totale (It) unde = I t
1=559/700=0,80 lei pierderi/1 leu investit
2=1139/900=1,27 lei pierderi/1 leu investit
3=153/600=0,255 lei pierderi/1 leu investit

7) Calculai indicatorii actualizai la momentul nceperii


lucrrilor de investiii i la momentul scoaterii din folosin a
obiectivului folosind o rat de actualizare a=24%.
a) La momentul punerii n folosin a obiectivului (n=0)
1. Investiia total actualizat la momentul punerii n folosin a

obiectivului de investiie:
d

1
It = Ih * (1+ a )h
n
a

h =1

Ita1n = 300* (1 + a, 24)1 + 400* (1 + a, 24)3 = 300*0,806+400*0,524 = 451,4 mii lei


1

Itan

n
2

1
1
1
1
2
3
=200* (1 + 0, 24) + 400 * (1 + 0, 24) + 300 * (1 + 0, 24)
= 200*0,806+400*0,650+300*0,524 = 578,4

n
3

1
1
1
2
=300* (1 + a, 24) +300* (1 + 0, 24) = 300*0,806+300*0,650 = 436,8

Ita

Ita

2. Profitul total actualizat la momentul punerii n folosin a obiectivului

de investiie:

Ptan

(1 + a) D 1
1
D
d
=Ph* (1 + a) * a(1 + a)
n

Pta1n = 300*0,524*3,837 = 603,2 mii lei Pta

Pta2n = 600*0,524*3,837 = 1206,4 mii lei Pta


Pta3n = 100*0,650*3,837 = 249,4 mii lei

Ptan

3. Randamentul actualizat la momentul punerii n folosin a obiectivului

de investiie:

Ptan
Ran = Itan 1
n
Ran1 =(603,2 / 451,4)-1 = 0,33 lei Ptan /1 leu Ita

Ran2 =(1206,4/578,4)-1 = 1,09 lei Ptan /1 leu Itan


Ran3 =(249,4/436,8)-1 = -0,43 lei
1

/1 leu

n
Ptan /1 leu Ita

4.

Termenul de recuperare actualizat la momentul punerii n folosin a


obiectivului:

Tan =log Ph- log[Ph-a* Itan (1 + a)d ]

/ log(1+a)

Tan1 = log 300 - log [300-0,24 * 451,4 * (1 + 0, 24)

] / log 1,24 = (2,477-1,97) / 0.934 =

=0,542 ani

Tan2 = log 600 log [600-0,24 * 578,4 * (1 + 0, 24)

] / log 1,24 = (2,778 2,525) / 0.934 =

=0,270 ani

Tan3 =log 100 log [100-0,24 * 436,8 * (1 + 0, 24)

5.

] / log 1,24 = (2+0,61) / 0,93 = 2,81 ani

Efort total actualizat la momentul n

Ktan = Itan + Ctan


Ct

n
a

(1 + a) D 1
1
D
d
=Ch* (1 + 0, 24) * a (1 + a )

Ctan1 = Ctan2 =600*0,524*3,421 = 1075,56 mii lei Ctan


Ctan3 =600*0,650*3,421 = 1334,19 mii lei Ctan
Ktan1 = 451,4 + 1075,66 = 1526,96 mii lei efort total actualizat
1

Ktan2 = 578,4 + 1075,56 = 1653,96 mii lei efort total actualizat

Ktan3 = 436,8 + 1334,19 = 1770,99 mii lei efort total actualizat

b) La momentul scoaterii din folosin (v=0)


1. Investiia total actualizat la momentul punerii n folosin a
obiectivului de investiie:

I = Ih
n
ta

h =1

1
(1 + a ) h

Itav1 = 300 *(1 + 0, 24)10 + 400*(1 + 0, 24) 8 = 4813,8 lei investiie total actualizat la
momentul punerii n folosin
Itav 2 = 200*(1 + 0, 24)10 + 400 *(1 + 0, 24) 9 + 300* (1 + 0, 24)8 = 6167,5 lei investiie total

actualizat la momentul punerii n folosin


Itav3 = 300*(1 + 0, 24)9 + 300*(1 + 0, 24)8 = 3755, 7 lei investiie total actualizat la momentul
punerii n folosin

2. Profitul total actualizat la momentul punerii n folosin a obiectivului


de investiie:

(1 + a ) D 1
1
d
D
Pnta= Ph (1 + a ) a (1 + a )

(1 + 0, 24)8 1
Pt = 300*
= 5736
0, 24
lei profit total actualizat la momentul punerii n
v
a1

folosin

(1 + 0, 24)8 1
Pt = 600*
= 11.472
0, 24
lei profit total actualizat la momentul punerii n
v
a2

folosin

(1 + 0, 24)8 1
Pt = 100*
= 1912
0, 24
lei profit total actualizat la momentul punerii n
v
a3

folosin

3. Randamentul actualizat la momentul punerii n folosin a


obiectivului de investiie:
Ptap
1
Rap = I tap

Rav1 =

5736
1 = 0,19
p
p
4813,8
leiP ta / 1 leuI ta

Rav2 =

11472
1 = 0,86
p
p
6167,5
leiP ta / 1 leuI ta

Rav3 =

1912
1 = 0, 49
p
p
3755, 7
leiP ta / 1 leuI ta

4. Termenul de recuperare actualizat la momentul punerii n folosin a


obiectivului:

log Ph log[ Ph a(1 + a ) d I ta ]


T =
log(1 + a )
n
a

log 600*(1 + 0, 24)8 log[300(1 + 0, 24)8 0, 24 *4823,8]


T =
log1, 24
=
v
a1

2, 47 *5,59 log(1677 1155,312) 13,81 2, 72


0, 093
= 0, 093 =123,22 ani

Tav2 =

log 600*(1 + 0, 24)8 log[600(1 + 0, 24)8 0, 24*6167,5]


log1, 24
==

2, 78*5,59 log(3354 1480, 2)


0,093
= 131 ani

Tav3 =

log100*(1 + 0, 24)8 log[100(1 + 0, 24)8 0, 24*3755, 7] 11,18 log(559 901,368)


log1, 24
0, 093
=
=

11,18 2,53
0,093 =93,01 ani

8). Calculai indicatorii propui de metodologia Bncii Mondiale


folosind aceeai rat de actualizare.
Proiectul 1
h= d+D = 3 + 8 = 11ani
h

Ch

Kh

300

3
4
5
1

Kha

Vh

Vha

Vnh

Vnha

300

1
(1 + 0, 24) h
0.806

241,8

-300

-241

0.650

400

400

0.524

209,6

-400

-209,6

600

600

0.423

600*
1,792
=

90
0

900*

300

300*

600

600

0.341

90

1,792

1,792=
300

1075,
4

90
0

1612,
8

537,6

600

600

0.275

600

600

0.221

90
0

300

600

600

0.179

90
0

300

600

600

0.144

90
0

300

10

600

600

0.116

90
0

300

11

600

600

0.093

90
0

300

TO
TA
L

700

480
0

5500

Kta=1
526,8
mii lei

72
00

Vta=

300

1700

1612,
8 mii
lei

Vnta=
86,2 mii
lei

1
(1 + 0, 25)h

Vnha

1
(1 + 0,3) h

Vnha

1
(1 + 0, 29) h

Vnha

1
(1 + 0, 28) h

Vnha

0,800

-240

0,769

-230,7

0,775

-232,5

0,781

-234,5

0,640

0,592

0.601

0,610

0,512

-107,32

0,455

-182

0,466

-186,4

0,477

-190,8

0,410

300*

0,350

300*

0,361

300*

0,372

300*

0,328

1,705=

0,269

1,331=

0,280

1,395=

0,291

1,466=

0,262

511,5

0,207

399,3

0,217

418,5

0,227

439,8

0,210

0,159

0,168

0,178

0,168

0,123

0,130

0,139

0,134

0,094

0,101

0,108

0,107

0,073

0,078

0,085

0,086

0,056

0,060

0,066

Vnta=

Vnta=

Vnta=

Vnta=

164,2

-13,4

-0,4

14,7

1. Angajamentul de capital:
d +D

ta1 = ( I h + C h )
h =1

( 1+ a)

= 1470,8
mii lei

2. Raportul dintre veniturile totale actualizate i costurile totale actualizate:


d +D

a).V

ta1 = Vh
h =1

( 1+ a)

= 86,2 lei venit total actualizat

Vta
b). r= Kta =1612,8 / 1526,8 = 1,06 > 1 proiectul este acceptat

c).

ANta

=Vta-Kta=1612,8 1526,8 = 86 lei avantaj net total actualizat

3. Indicele de profitabilitate:

K =

VN ta
86, 2
100 =
100 = 12%
It
700

K' =

Ka =

VN ta
86, 2
100 =
100 = 19%
I ta
(300 *0,806 + 400*0, 524)

VN ta
86, 2
+1 =
+ 1 = 1,19%
I ta
(300*0,806 + 400*0,524)

4. Rata intern de rentabilitate (RIR):

= a min + ( a max a min )


RIR
=28,973%

VN ta +
VN ta+ + VN ta

14, 7
=28%+(29%-28%)* 14, 7 + 0, 4 =28%+0,973% =

a= 24% VNta=1526,8
a=25% VNta=164,18
a=29%= -0,4 a max
a=28%= 14,7 a min

RIR1

a dat 28,973%

5. Cursul de revenire net actualizat(CRNA):

CRNA

K ta1 (lei)
1526,8
VN ta1 (valuta ) = 19, 77 =77,23 lei / 1

unde 1 = 4,36 lei


VNta= 86,2 / 4,36 = 19,77 mii

PROIECTUL 2
h= d+D = 3+8=11 ani

Ch

Kh

1
(1 + 0, 24) h

Kha

Vh

Vha

Vnh

Vnha

200

200

0.806

161,2

-200

-161,2

400

400

0.650

260

-400

-260

300

300

0.524

157,2

-300

-524

600

600

0.423

120
0

1200*

600

600*

600

600

0.341

600*
1,792
=
1075,2

120
0

1,792=
2150,4

1,792=
600

1075,2

600

600

0.275

120
0

600

600

600

0.221

120
0

600

600

600

0.179

120
0

600

600

600

0.144

120
0

600

10

600

600

0.116

120
0

600

11

600

600

0.093

120
0

600

TOT
AL

900

480
0

570
0

1VNh
a h
(1 + 0, 25)

Kta=
1653,6
mii lei

960
0

Vta=
2150,4
mii lei

3900

VNta=
130 mii
lei

1
(1 + 0, 27) h

VNha

1
(1 + 0,35) h

VNh
a

1
(1 + 0, 43) h

Vnha

1
(1 + 0, 44) h

VNh
a

0,
80
0

-160

0,787

-157,4

0,741

148,
2

0,699

139,8

0,694

138,
8

0,
64
0

-256

0,620

-248

0.549

219,
6

0,489

195,8

0,482

192,
8

0,
51
2

153,
6

0,488

-6,8

0,406

121,
8

0,342

102,6

0,335

100,
5

0,
41
0

600*

0,384

600*

0,301

600*

0,239

600*

0,232

600*

0,
32
8

1,70
5=
1023

1,586=
0,303

951,6

1,05
6=
0,223

633,
6

0,749
=
0,167

449,4

0,72
=
0,162

0,
26
2

0,283

0,165

0,117

0,112

0,
21
0

0,188

0,122

0,082

0,078

0,
16
8

0,148

0,091

0,057

0,054

0,
13
4

0,116

0,067

0,040

0,038

0,
10
7

0,092

0,050

0,028

0,026

0,
08
6

0,072

0,037

0,019

0,018

VNta
=453
,4mii
lei

VNta=
388,4
mii lei

1. Angajamentul de capital:

VNta
=144
mii
lei

VNta
=11,2
mii
lei

432

VNta
=-0,1
mii
lei

d +D

kta1 = ( I h + Ch )
h =1

( 1+ a)

= 1653, 6
mii le

2. Raportul dintre veniturile totale actualizate i costurile totale actualizate:


d +D

a).V

ta 2 = Vh
h =1

( 1+ a)

= 2150,4 lei venit total actualizat

Vta
b). r= Kta =2150,4/ 1653,6 = 1,30 > 1 proiectul este acceptat

c).

ANta

= Vta-Kta= 2150,4 1653,6 = 496,8 lei avantaj net total actualizat

3. Indicele de profitabilitate:
K =

VNta
130
100 =
100 = 144%
It
900

K' =

Ka =

VN ta
130
130
*100 =
*100 =
*100 = 22%
I ta
(200*0,806 + 400*0, 650 + 300*0,524)
578, 4

VNta
130
+1 =
+ 1 = 1, 22%
I ta
(200*0,806 + 400*0, 650 + 300*0,524)

4. Rata intern de rentabilitate (RIR):


= a min + ( a max a min )
RIR
=43,991%

VN ta+
VN ta+ + VN ta

11, 2
=43%+(44% - 43%)* 11, 2 + 0,1 =43%+0,991% =

a= 24% VNta=2150,4
a=25% VNta=453,4
a=27%

=399,4

a=35%

=144

a=43%

= 11,2 a min

a=44%

= - 0,1 a max

RIR1

a dat 43,991%

5. Cursul de revenire net actualizat(CRNA):

CRNA

K ta1 (lei)
1653, 6
VN ta1 (valuta ) = 29,82 =55,45 lei / 1

unde 1 = 4,36 lei


VNta= 130 / 4,36 = 29,82 mii

PROIECTUL 3
h= d+D = 2+8=10 ani
h

Ch

Kh

1
(1 + 0, 24) h

Kha

Vh

Vha

300

300

0,806

241,8

300

300

0,650

195

600

600

0,524

700

600

600

0,423

600*2,22
=1332

700*
2,22=

600

600

0,341

700

600

600

0,275

700

600

600

0,221

700

600

600

0,179

700

600

600

0,144

700

10

600

600

0,116

700

TOTAL

600

4800

5400

1. Angajamentul de capital:

Kta
=1768,8

700

5600

1554

Vta=
1554
mii lei

d +D

kta 3 = ( I h + Ch )
h =1

( 1+ a)

= 1768,8
mii lei

2. Raportul dintre veniturile totale actualizate i costurile totale actualizate:


d +D

a).V

ta 3 = Vh
h =1

(1+ a)

= 1554 mii lei venit total actualizat

Vta
b). r = Kta =1554 / 1768,8 = 0,88 < 1 proiectul nu este acceptat iar investiia se oprete

9). Centralizai indicatorii de eficienta economic a investiiilor i


evideniai varianta optim de proiect de investiie.
PROIECT
3
600
2
8
436,8

603,2

1206,4

249,4

MAXIM

0,33

1,09

-0,43

MAXIM

INDICATORI

PROIECT 1

1.
2.
3.
4.

It
d
D
I ta n

5.

Ptan

6.

n
a

n
a

7.

R
T

CRITERIU
MINIM
MINIM
MAXIM
MINIM

0,542

0,270

2,81

MINIM

8.

K ta

1526,96

1653,96

1770,99

MINIM

9.

Cta n

1075,56

1075,56

1334,19

MINIM

10.

I ta v

4813,8

6167,5

3755,7

MINIM

11.

Pta

5736

11472

1912

MAXIM

Ra

0,19

0,86

-0,49

MAXIM

12.

700
3
8
451,4

PROIECT
2
900
3
8
578,4

NR.CRT.

13.
14.
15.
16.

Ta
Ph
T
e

123,22
300
2,33
0,43

131
600
1,5
0,67

93,01
100
6
0,17

MINIM
MAXIM
MINIM
MAXIM

17.

Pt

2400

4800

800

MAXIM

18.

2,43

4,33

0,33

MAXIM

19.

Mi

1300

1700

900

MINIM

20.

mi

3,42

4,15

2,65

MINIM

21.

mi

'

3,42

4,15

2,65

MINIM

22.
23.
24.

Ei

559
11
1470,8

1139
11
1653,6

153
10
1768,8

MINIM

1612,8
1,06
86
86,2
12
19
1,19
28,973
77,23

2150,4
1,30
496,8
130
144
22
1,22
43,991
55,45

155
0,88
-214,8
-

MAXIM
MAXIM
MAXIM
MAXIM
MAXIM
MAXIM
MAXIM
MAXIM
MINIM

25.
26.
27.
28.
29.
30.
31.
32.
33.

h
K ta
Vta
r
ANta
VNta
k
k`
ka
RIR
CRNA

MINIM

10. Concluzii. Argumentai importanta ideii de afacere


inovativa att pentru dumneavoastr ct i pentru dezvoltarea
economico-social a regiunii sau a rii.
n urma calculrii i centralizrii indicatorilor precizai, varianta optim
de proiect, este cea a proiectului 2.
n ceea ce privete varianta de investiie optim de proiect de investiii
este proiectul 2, unde pierderile sunt mult mai mici. Dup calcularea
indicatorilor propui de metodologia Bncii Mondiale se observ randamentul
proiectului 2. Decizia de investiie se pune n aplicare n momentul urmtor
obinerii fondurilor necesare.
n urma calculrii cursului de revenire net actualizat se observ c nu
toate cele 3 proiecte de investiii vor fi acceptate, proiectul 3 va fi respins, iar
proiectul 2 reprezentnd varianta optim.
1

Astfel, se poate concluziona c firma ar trebui s aleag varianta optim


de proiect de investiii, proiectul 2, proiect cruia i corespund majoritatea
indicatorilor calculai (18 indicatori).