Sunteți pe pagina 1din 7

PLAN DE LECIE

SCOALA NR. 29
PROFESOR : BOBARU MIRELA
CLASA : a V-a D
EFECTIV : 20 elevi ( 10 fete i 10 biei)
LOC DE DESFURARE: sala de sport
DIMENISUNILE TERENULUI: 25m lungime, 15 m latime.
DURATA 50 minute.
MATERIALE FOLOSITE: stegulee (rosii,albastre), greuti (1 kg), obstacole (jaloane), fluier.
TEME : 1. Dezvoltarea motricitatii generale prin jocuri si stafete
2. Dezvoltarea vitezei de reacie i de execuie, la stimuli auditivi i vizuali, n aciuni motrice complexe
SCOPUL: 1.-consolidarea parcurgerii unui traseu aplicativ.
2.-exersarea vitezei de reacie i de execuie la stimuli auditivi i vizuali.
OBIECTIVE : 1.Meninerea strii optime de sntate a elevilor i creterea capacitii de adaptare la factorii de mediu
2.Manifestarea spiritului de echip i de ntrecere, n funcie de un sistem de reguli acceptate-s respecte
regulile jocului propus;

DESFURAREA LECIEI
NR.
CRT.
1.

2.

VERIGI
(ETAPELE LECIEI)
I DURAT
Organizarea
colectivului de elevi
(3 minute)

Pregtirea
organismului pentru
efort
(5 minute)

CONINUT
-MIJLOACE DE REALIZARE-alinierea;
-raportul;
-salutul;
-controlul
echipamentului
i
verificarea strii de sntate;
-anunarea temelor i a obiectivelor;
-exerciii de ntoarceri de pe loc la
stnga i la dreapta.
a). Mers i variante de mers:
-mers normal;
-mers pe vrfuri cu braele ntinse
sus;
-mers pe clcie cu braele
ncruciate la spate;
-mers ghemuit cu palmele pe
genunchi;

DOZARE
-20
-20
-10
-30
-1
-40

a). 2 min.

-mers cu exercitii de respiratie;

b). Alergare i variante de alergare:


-alergare uoar;
-alergare de vitez;
-alergare cu joc de glezne;
-alergare cu forfecarea picioarelor
inainte;
-alergare cu genunchii sus;

b).3 min.

FORMAII
DE
LUCRU

INDICAII
METODICE

-n linie pe un -Drepi!
rnd
-La stn-GA!
-La dreap-TA!

EVALUARE
-Receptivitatea
i
interesul
elevilor.
-Rspunsul
adecvat
la
comenzi.

-Cu
stngul
nainte,
MAR!
- Spatele drept! Mic -Corectitudinea
braele!
execuiei
-Sus braele!
variantelor de
-n
coloan
mers
i
de
cte unul
-ndreapt spatele!
alergare.
-Observarea
-Genunchii
apropiai! sistematic.
Palmele se sprijin pe -Frecvena de
genunchi!
execuie
a
-Tragei aerul pe nas i l micrilor.
dai afar pe gur! La un -Amplitudinea
pas inspirm, la urmtorul actului
expirm!
respirator,
coordonarea lui
- Pstreaz distana!
cu
micarea
braelor
i
-n
coloan -Sus genunchii! Mic pirea
cte unul
braele!
picioarelor.
-Clciele la ezut!
-Din alergare uoar, la
semnalul
fluierului -Aprecieri

-alergare cu pendularea gambei


napoi;
-alergare cu schimbare de direcie;
-alergare cu pas adugat;
-exerciii de respiraie;

3.

Influenarea selectiv Complex de exerciii cu stegulee:


a aparatului locomotor I : P.I. -stnd deprtat
(8 minute)

schimbm
direcia
de
alergare. Ultimul devine
primul!
-Mic braele! Pstreaz
distana!
*Variantele de alergare se
alterneaz
cu
mersul
normal.
-Tragei aerul pe nas i l
dai afar pe gur! La un
pas inspirm, la urmtorul
expirm!

individuale i
colective.
-Rspunsul
adecvat
la
comenzi.
-Amplitudinea
actului
respirator,
coordonarea lui
cu
micarea
braelor
i
pirea
picioarelor.

2x 8t

-Corectitudinea
execuiilor.
-Localizarea
micrii
la
nivelul
articulaiei, capgt,
amplitudinea
micrii.

2x 8 t

-Coordonarea
micrilor
la
ntregul colectiv
i echilibrul.

T1- aplecarea capului spre stnga;


T2-revenire la P.I.;
T3-aplecarea capului spre dreapta;
T4-revenire la P.I.;
T5-extensia capului napoi;
T6-revenire la P.I.;
T7-aplecarea capului nainte;
T8-revenire la P.I.
II: P.I. -stnd
T1-ridicarea braelor spre nainte sus
simultan cu ridicare pe vrfuri;
T2-braele sus, revenire pe toat
talpa;
T3-coborarea bratelor prin lateral jos
simultan cu ridicare pe varfuri
T4-revenire la P.I.
T5-T8 = T1- T4

-Observarea
sistematic.

-Aprecieri
individuale
-Trunchiul drept, ntins! colective.
ntinde braele! Privete
nainte!

III: P.I.- stnd departat


T1-fandare inalta lateral pe piciorul
stng, braele lateral;
T2-revenire
T3- fandare inalta lateral pe piciorul
drepte, braele lateral;
T4-revenire
T5-fandare inalta spre inainte pe
piciorul stang,simultan cu ridicarea
bratelor sus

3x 8 t

-Coordonarea
micrilor
la
ntregul
colectiv.

T6-revenire
T7- fandare inalta spre inainte pe
piciorul drept,simultan cu ridicarea
bratelor sus
T8-revenire

3x 8 t

-Situarea
segmentelor n
planurile
indicate,
amplitudinea
micrii.

3x 8 t

-ndoirea
piciorului care
fandeaz,
cellalt ntins,
meninerea
echilibrului,
situarea braelor
n
planurile
indicate.

IV: P.I. -stnd mult departat


T1-ducerea braelor spre nainte,
sus;
T2-fandare lateral stnga cu
ducerea braelor spre stnga;
T3-revenire n stnd, prin impulsia
piciorului stng
T4-ducerea braelor jos pe lng
corp;
T5-T8(fandare lateral dreapta)=T1T4.

V: P.I.- ghemuit, braele sus, steag


n fiecare mn:
T1-T2-ridicare n stnd cu
ncruciarea steagurilor;

-Poziia capului
n
timpul
genuflexiunii,
amplitudinea
micrii,
ncadrarea
n
ritm.

3x 8 t

T3-stabilirea steagurilor lateral;


T4-revenire
n
ghemuit
,cu
steagurile jos;
T5-T8 repetare T1- T4.

4.

Realizarea temelor
(20 minute)

Tema

nr.1:

dezv motricitatii
generale prin jocuri si stafete
Explicarea traseului:
1.-sritur pe un singur picior cu
deplasare;
2.-ridicarea de pe sol a unei greuti;
3.-ocolire de obstacole;
4.-depunerea greutii pe sol;
5.-alergarea pn la urmtorul

-Corectitudinea
i respectarea
parcurgerii
etapelor
traseului
aplicativ.

-coloan cte
unul

*Se
explic
elevilor
tehnicile de execuie, cu

obstacol;
6.-ocolirea obstacolului i alergare -de 2 ori
n sens opus;
7.-ridicarea greutii i ocolirea
obstacolelor;
8.-depunerea greutii la locul ei
iniial;
9.-sritur ntr-un picior, cu
deplasare;
10.-aezare n spatele irului.
*Se exerseaz parcurgerea acestui
traseu aplicativ n coloan cte unu
i apoi sub form de concurs n
coloan cte doi.

demonstraie, pentru fiecare


-coloan cte etap
component
a -Respectarea
doi
traseului aplicativ.
tehnicii
de
execuie.

-n
coloan
cte doi

Tema nr.2 :Viteza de reacie i


de execuie la stimuli
auditivi i vizuali n
aciuni motrice complexe -o dat
Ex. 1: la semnal auditiv-plecare n
alergare accelerat pn la obstacol,
ocolirea obstacolului ,ntoarcere n
alergare accelerat, aezare la coada
irului.
Ex.2 : la semnal vizual-stegule
rou-stnd cu minile pe old; la
semnal vizual-steag albastru-stnd
ghemuit cu minile pe old.
Ex. 3 : plecare n alergare accelerat
la semnal vizual, oprire i repornire
n alergare accelerat la semnal
auditiv, ocolirea obstacolului i
aezare n spatele irului.
Ex.4 : plecare la semnal vizual n
sritur pe dou picioare cu
deplasare; la semnal auditiv trecere
n sritur pe un singur picior cu
deplasare; ocolirea obstacolului i

-de
ori

apte

-Alergare
corect, rspuns
prompt
la
semnal.
*Se
explic
exerciiilor.

etapele
-Testarea
nivelului
atenie.

de

-o dat

-o dat

-Rspuns
prompt
la
comenzi, viteza
de reacie i de
execuie.

aezare la spatele irului.


5.

6.

7.

Dezvoltarea calitilor
motrice de baz
(7 minute)

Revenirea
organismului dup
efort(reducerea
marilor funciuni)
(4 minute)
Aprecieri i
recomandri
(3 minute)

Joc

dinamic
numere

Cursa

pe

Clasa este mprit pe dou iruri


paralele ,egale numeric,la intervale
de dou lungimi de bra unul de
cellalt. Componenii echipelor vor
fi numerotai de la 1 la 10. La
semnalul: Avem curs pentru
numrul, numrul strigat din
fiecare echip iese prin dreapta
irului, ocolindu-l ,apoi pe ultimul i
se ntorc la locul lor, relundu-i
poziia iniial. Juctorul care ajunge
primul va acumula un punct pentru
echipa lui. Ctig echipa care a
strns cele mai multe puncte.
-mers cu micri de relaxare a
membrelor
inferioare
i
superioare;
-alergare uoar;
-mers cu exerciii de respiraie;
-aprecieri asupra desfurrii orei;
-evidenieri pozitive i deficiene;
-recomandri pentru elevii care nu
execut corect;
-aprecieri asupra comportamentului
elevilor;
-alinierea, salutul i prsirea
terenului de sport n mod disciplinat.

-Pstrarea
intervalului.
-de trei ori -n
doua -Se
explic,
cu
pentru
coloane
demonstraie
regulile -Respectare
fiecare
jocului.
regulilor
numr
jocului.
-Avem
curs
pentru
numrul!
-Alergare
corect,
promptitudinea
rspunsului la
semnal.
-Testarea
-2-3 ture -n
coloan -Inspir pe nas! Expir pe capacitii
de teren
cte unul
gur!
revenire
-Scutur braele!
elevilor.
-n linie pe un
rnd

-n
coloan
cte unul

de
a

S-ar putea să vă placă și