Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic matematic

Data: Grupa: mare Educatoare: Durata: 30 35 min Categoria de activitate : Educaie pentru tiin activitate matematic Tema activitii: Cine tie mai bine? Mijloc de realizare : Joc didactic Tipul activitii: de consolidare i verificare a cunotinelor matematice Scopul activitii: Verificarea cunotinelor matematice privind nsuirea conceptului de numr natural n concentrul 1 5 ; efectuarea unor operaii simple de calcul oral cu diferen de una i dou uniti; sta ilirea sim olurilor matematice : plus! minus i e"al# E$ersarea unor operaii ale "%ndirii & anali'a! sinte'a! a stracti'area! "enerali'area(! precum i cultivarea unor caliti ale "%ndirii & corectitudinea! promptitudinea! rapiditatea(# )e'voltarea ateniei voluntare i a spiritului de o servaie#

Obiective operaionale: *1 ! s numere cresctor i descresctor n concentrul 1 5 ; *+# s plase'e corect un numr sau o cifr n interiorul irului numeric; *3# s compare numere repre'ent%nd cantiti diferite n concentrul 1 5 pentru a determina ,vecinii- mai mici . mai mari ai numerelor date; */# s utili'e'e corect numeralul cardinal i ordinal; *5# s re'olve pro leme orale ale"%nd operaia corect &adunare! scdere(; *0# s re'olve sarcinile fiei date; *1# s rspund cu un comportament adecvat i s se inte"re'e n ritmul impus de activitate# Sarcina didactic: efectuarea unor operaii de adunare i scdere; raportarea numrului la cantitate; determinarea ,vecinilor- ; utili'area corect a numeralului ordinal# "egulile jocului: 2n funcie de o iectivele propuse se vor sta ili re"ulile de 3oc! iar copiii vor rspunde numai c%nd sunt ntre ai# Vor cuta 3etoanele cu numrul de elemente corespun'tor cifrei artate de educatoare sau 3etoanele cu cifre art%nd diferena &vecin mai mic sau mai mare( fa de 3etonul cu cifra artat# Vor scrie la ta la ma"netic re'olvarea pro lemei conform re'ultatului ale"%nd operaia efectuat#

Elemente de joc: m%nuirea materialului! aplau'e! surpri'a ,4epuraul suprat-! ntrecerea! micarea! sunetul clopoelului# Strategii didactice: Metode #i procedee: $ conversaia 5 e$plicaia 5 demonstraia 5 instructa3ul ver al 5 pro lemati'area 5 e$erciiul 5 3ocul Material didactic %olo&it: 3etoane cu rdui! oameni de 'pad! iepurai! ursulei &altele(; 3etoane cu cifre de la 1 la 5 i semnele matematice ; 3etoane cu "rupe de elemente ntre 1 i 5! fie de munc independent! instrumente de scris! ta la ma"netic i siluete cu cifre i animale! ta la de scris! cret! un iepura din cadrul teatrului de ppui! un clopoel! cronometru! doi rdui din plastic! podoa e pentru pom! stimulente# Material bibliogra%ic: 1# +# 3# /# 5# ,6ro"rama activitilor instructiv educative n "rdinia de copii-! 7#E#8! 1999# 7i:aela ;ea"u! <eor"eta =eraru! ,>ctiviti matematice n "rdini-! Ed# >?@?! 1995# ,Jocuri didactice matematice pentru precolari-! E#)#6# ! =ucureti! 191+ Aevista ,2nvm%ntul precolar- nr# 1 + i 3 / . 1911 Viorica 6reda! ,<rdinia altfel scrisori metodice-! Ed# 4nte"ral! =ucureti! +003

Scenariul didactic
Evenimentul didactic
Momentul organizatoric Captarea ateniei

Coninutul #tiini%ic
?e pre"tete sala de "rup i materialul necesar pentru una desfurare a activitii#

Strategii didactice

Evaluare

4ntroducerea n activitate se va reali'a prin elementul surpri' ,4epuraul suprat- ce va fi adus n sala de "rup de ctre un copil de la "rupa vecin! av%nd cu el o tol n care se afl un plic cu fiele de munc independent! un plic cu pro lemele orale! un alt plic cu 3etoane pe care sunt desenate "rupe de o iecte de la 1 la 5! stimulente i un plic cu sarcinile 3ocului# >'i sun foarte suprat 4ar apoi! s5mi artai 75am ncurcat la numrat 8are5i semnul potrivit E$punerea Bi v ro" eu foarte mult )e adunat i sc'ut ? m a3utai i voi ? mi caut i vecinii ? numr c%t mai corect 6%n nu5i atac c%inii# 2nainte i napoi# ? mpodo im frumos! =radul falnic i flos )ar! ca s nu "reii! Va tre ui s "%ndii C Vrei sau nu! s m a3utai acuD >st'i! vom 3uca 3ocul matematic )Cine #tie mai bine*) cu scopul de a5l a3uta pe 4epura s nu mai fie suprat! s poat numra i el corect nainte i napoi! s re'olve e$erciii i pro leme de adunare i scdere! s i caute vecinii! s numere folosind numeralul ordinal ca atunci c%nd se va 3uca cu prietenii lui s tie al c%telea se ascunde sau al c%telea pleac# 6entru ca 3ocul nostru s fie mai frumos iar 4epuraul mulumit! va tre ui s ne mprim n dou ec:ipe: 5 ec:ipa rduilor i ec:ipa oamenilor de 'pad &delimitarea ec:ipelor ( 5 Voi tre uie s fii foarte ateni la cerinele 4epuraului# 6e r%nd c%te un copil din fiecare ec:ip va fi invitat de ctre 4epura s e$tra" din tol a sa un plic! care va fi citit de ctre mine i apoi ec:ipa respectiv va re'olva sarcina aa cum i se cere# 8ei care re'olv corect fr s "reeasc vor fi aplaudai i 4nstructa3ul ver al!

4epuraul suprat &surpri'a(

'nunarea jocului #i enunarea obiectivelor E(plicarea jocului

8onversaia

Ecusoane

recompensai cu c%te o ulin roie! la ta l# Va iei c%ti"toare numai ec:ipa care acumulea' cele mai multe uline# E$plicaia De&%#urarea jocului 2n prima parte a 3ocului se vor face e$erciii 3oc de numrat nainte i napoi n concentrul 1 5 i de la un numr dat: c%te un mem ru din fiecare ec:ip va numra i va ae'a la ta la ma"netic cifrele n ir cresctor sau descresctor n funcie de sarcina cerut# a( pentru rdui pentru oamenii de 'pad de la 1 la 5 ; de la 0 la 5; de la + la 5; de la 3 la 5; de la 5 la +; de la 5 la 1: ( raportarea cantitii la numr & cifr( E Voi ridica paleta cu cifra 5#8er copiilor s ae'e n rad at%tea podoa e &"lo uri! conuri! etc#( c%te indic cifra E ridic paleta cu cifra /# 8er copiilor s ae'e n rad un numr mai mic de podoa e cu 1 dec%t arat cifra de pe palet# 2n partea a doua a 3ocului se vor efectua e$erciii cu material individual i compunere de pro leme orale de adunare i scdere oral i scris# E+E"C,-,, ?coatei pe mas at%tea veverie c%te ti au'ii . ! & copiii scot veveriele i le numr(# 7ai scoatei nc & art / de"ete( at%tea veverie# 8opiii lucrea'# 8%te veverie avei n total D 8e operaie ai efectuat D Fiecare ec:ip i va dele"a un coec:ipier care va scrie la ta l e$erciiile# ?coatei at%ia iepurai c%te ti au'ii 0 8opiii lucrea'# >cum punei napoi n coule at%ia iepurai de c%te ori va suna clopoelul 1 Ae'olvare: 8%i iepurai avei acum pe masD 8e operaie ai efectuat D & se va proceda ca la e$erciiul anterior(# COMP23E"E DE P"O45EME

E$erciiul 3oc

6e ec:ipe & ulin(

E$erciiul 3oc

Frontal! verificare! recompens & ulin(

8onversaia! e$erciiul

6articipare n "rup verificare! recompens & ulin(

6ro lemati'area

Voi recita versurile: ,8ine tie mai ine! . ? vin acum la mine ? vin la domn pota . Ga potaul 4epura ?5i arate5n fel i c:ip . 8um anume a socotit)in fiecare ec:ip vor iei la ta l c%te + copii# Hnul re'olv pro lema oral iar cellalt scrie enunul la ta la ma"netic# )ac re'olvarea este corect fiecare ec:ip va fi recompensat cu c%te + uline roii#

1# 2ntr5un cr%n"! 3 arici se certau pe un mr# > mai venit nc 1care a cerut i el din mr # 8%i arici se ceart n cr%n"! pe mrD# +# 2n faa unei scor uri! pe o crean" de ste3ar stteau la sfat / veverie# > mai aprut nc # 8%te veverie stau acum la sfatD 3# 2ntr5o 'i de iarn n o"rada "rdiniei ! 5 copii construiau un om de 'pad# Hnul s5a suprat c nu a fost lsat s5i pun oc:ii! i a plecat# 8%i copii au rmas s termine omul de 'padD# /# Iot n aceeai 'i / copii s5au dus la derdelu cu sniile# 8%nd au pornit la vale! + dintre ei s5au rsturnat i nu au mai terminat cursa# 8%i copii au a3uns la punctul de sosireD ,ntroducerea %i#ei de munc independent

8onversaia 6ro lemati'area

6e ec:ipe! verificare! recompensare

'tingerea per%ormanei

?e va face intuirea fiei iar sarcinile se vor da pe r%nd! contracronometru &4epuraul c%ntrici(# ?arcina 1# ;umrai elementele fiecrei mulimi i desenai n etic:ete cifra corespun'toare numrului# ?arcina +# Facei corespondena celor dou mulimi i artai prin semnul corespun'tor care numr este mai mare# ?arcina 3# ;umrai rduii i ncercuii cifra corespun'toare din dreapta lor# ?arcina /# 8olorai adecvat primul! al treilea i al cincilea rdu# ?arcina 5# ?criei n ptrele vecinii mai mici i mai mari ai numerelor date# Verificare dac toi coec:ipierii fiecrei ec:ipe au lucrat corect i n timpul sta ilit! fiecare ec:ip primete c%te 5 puncte & uline roii( 8%te un punct pentru fiecare sarcin re'olvat corect# 'bordare interdi&ciplinar ?e dau cuvintele: ,veveria- i ,iarna-# ?e cere copiilor s discrimine'e sunetele iniiale! s despart cuvintele date n sila e i s le repre'inte "rafic la ta l# 6entru fiecare re'olvare corect a sarcinii se acord ulina roie fiecrei ec:ipe# 'precierea rezultatelor ?e face corespondena ulinelor# Ec:ipa care a acumulat mai multe uline va fi declarat c%ti"toare se aplaud i va fi stimulat moral de ctre 4epura# Voi face aprecieri colective i individuale asupra modului de participare la 3oc acord%nd stimulente#

Fia individual 4nstructa3ul ver al E$erciiul

6rin participare activ 8onversaia! E$erciiul 8onversaia de nc:eiere ?timulente morale i materiale &ecusoane(

6nc7eierea activitii

3e jucm cu numrul 0 3umr elementele %iecrei mulimi #i de&eneaz 8n etic7ete ci%ra core&punztoare numrului Du core&pondena 8ntre cele dou mulimi #i arat prin &emn care numr e&te mai mare

3umr brduii #i 8ncercuie#te ci%ra core&punztoare din dreapta lor Coloreaz adecvat primul9 al treilea #i al cincilea brdu

. 0

Scrie vecinii ci%relor date

S-ar putea să vă placă și