Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC DE LECTIE DATA CLASA VIII PROFESOR Isar Constantin OBIECTUL - GEOGRAFIA ROMANIEI EDITURA - Didactica si pedagogica

a R.A. SUBIECTUL LECTIEI Creterea animalelor i utilizarea produselor animaliere TIPUL LECTIEI - de predare- invatare, insusire de cunostinte noi COMPETENTE GENERALE 1. Utilizarea limbajului specific n prezentarea i explicarea realitii geografice . 4. Raportarea realitii geografice la un suport cartografic i grafic. 7. Dobndirea unor deprinderi i tehnici de lucru pentru pregtirea permanent. COMPETENTE SPECIFICE 1.2 Definirea, n cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de baz 1.3 Utilizarea termenilor geografici n contexte cunoscute sau n contexte noi 4.1. Identificarea principalelor elemente naturale i socio-economice reprezentate pe hri 4.2. Citirea hrii i utilizarea semnelor convenionale 7.1 Aplicarea cunotinelor i deprinderilor nvate OBIECTIVE OPERATIONALE. La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili : O1 s enumere principalele grupe de animale domestice din Romnia i s menioneze repartiia lor geografic; O2 s precizeze care este baza furajer ce asigur alimentaia animalelor domestice i s fac o corelaie a acesteia cu tipurile de animale crescute n fiecare regiune geografic; O3s precizeze produsele animaliere care sunt reprezentative pentru fiecare grup de animale i s enumere cteva centre de comercializare a acestora; O4s localizeze pe harta fizic a Romniei regiunile n care este caracteristic creterea bovinelor, porcinelor, ovinelor, viermilor de mtase. O5 - sa completeze corespunzator itemii fisei de evaluare STRATEGII DIDACTICE - dirijata, cognitiva, euristica METODE SI PROCEDEE - conversatia euristica, observatia, comparatia, - lucru cu harta si manualul MATERIALUL DIDACTIC - Harta fizica a Romaniei, reprezentari grafice, atlasul geografic, manualul MATERIAL BIBLIOGRAFIC - manualul Geografia Romaniei cls. VIII, autor Gr. Posea

DESFASURAREA LECTIEI Momentele lectiei Activ. de predare - invatare Actv. prof. Organiz. clasei - verif. prezentei elevilor - aranj. materialului necesar lectiei Adreseaza interogatii de control privitoare la continuturile predade si invatate anterior Se face prin ntrebri: Actv. elevilor Pregatirea caietelor si a docum. scolare Asculta, analizeaza, gandesc si formuleaza raspunsurile asteptate, fiind indrumati de prof. Observarea Atentionare Aprecieri Analiza raspunsurilor, stimularea elevilor si evaluarea rezultatelor invatarii Strategii didactice Evaluare

Ob. Opert.

Dozare 1

10

Verif. orala a cunostint. din lectia anter. cu titlul Cultura legumelor, vitei de vie si a pomilor fructiferi prin intreb. scurte Anuntarea temei

Dialogul

1 2

Pregatirea aperceptiva

Precizeaz obiectivele i strategia de rezolvare, condiiile de lucru. Scrie titlul leciei pe tabl: Cresterea animalelor n lecia anterioar ai observat c plantele au o utilizare economic diversificat: n alimentaie, ca baz furajer, n industria textil, etc. S vedem ce utilizare economic au produsele animaliere i care sunt zonele caracteristice creterii animalelor domestice Se noteaz titlul leciei pe tabl i se expun oral obiectivele ce reflect coninutul leciei. Se cere sa se realizeze un tabel in care sunt trecute toate animalele sibaza furajera si produsele obtinute si regiunile unde se practica aceasta activitate Profesorul precizeaza care este baza furajera ce asigura alimentatia animalelor domestice si le noteaza pe tabla Sa ne reamintim din anii anteriori care sunt animalele care sunt crescute in gospodarii si ferme de

Ascult, accept, se mobilizeaz, particip, scriu titlul leciei n caiet

Expunere, lucrul la tabl

Observarea comportamentu lui elevilor.

Sunt atenti

Conversatia euristica

Observarea comportamentu lui elevilor, stimularea participarii elevilor la formularea raspunsului

Anuntarea lectiei noi

Elevii noteaza pe caiete titlul lectiei si realizeaza tabelul relizat pe tabla

O1

20 25

Dirijarea predarii invatarii

Elevii noteaza in caiete inceputul schemei lectiei Elevii sunt atenti si raspund la interogatiile adresate de catre profesor: - ovine, bovine, porcine,

Prelegera

Conversatia

Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze

O2

catre agricultorii romani Sa indentificam in textul caritii care sunt furajele care asigura necesarul de hrana al animalelor pe categori de animale si sa completam tabelul nostru

cabaline, pasari, etc. - Citesc notiunile expuse in manual spre analiza. - Reflecteaza Si raspund: - pasunile si fanetele - plantele cultivate pentru nutret si insilozate - cerealele , etc Completeaza tabelul cu informatiile cerute Sunt atenti refelecteaza la intrebarile adresate si raspund sub indrumarea profesorului Completand tabelul cu notiunile cerute

Descoperire a Idem Lucru cu manualul

O3

Sa precizam care sunt produsele obtinute de la fiecare categorie de animal in parte pe baza experientei de zi cu zi

Idem

Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsurile date de alti colegi. Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsurile date de alti colegi Stimularea participarii elevilor, analiza raspunsurilor si evaluarea prin note. Evaluarea finala

O4

Sa localizam pe harta din manual regiunile unde se cresc in numar mare ovine, porcine, etc

Elevii analizeaza hartile si noteaza regiunile unde se practica cresterea animalelor completand tabelul

Lucru cu manualul Conversatia euristica

3 4

Atingerea feed- backului

Ce este transhumanta ? Unde se practica ea ?

Reanalizeaza, sintetizeaza si concluzioneaza

Exercitii geografice

10 O5

1 2

Asigurarea si intensificarea retentiei si transferului cunostintelor Precizarea activitatilor pe care elevii le vor desfasura acasa

Completati fisa de evaluare cu informatiile corespunzatoare.

Selecteaza informatiile pentru completarea schitei si formularea corecta a raspunsurilor.

Interogatiile de control si dialogul.

Comunica sugestiile si continuturile ce vor fi parcurse spre studiu.

Asculta si noteza.

Explicarea

SCHEMA LECTIEI Schema lectiei se va intocmi la tabla CRESTERA ANIMALELOR SI UTILIZAREA


PRODUSELOR ANIMALIERE Creterea animalelor este influenat de baza furajer reprezentat de: - puni i fnee naturale (1/5 din totalul fondului funciar) - cultura plantelor furajere Principalele grupe de animale domestice sunt: Bovinele (peste 3 milioane capete): - rspndite n regiunile de munte i zonele periurbane; - cele mai mari efective sunt in judetele din N Moldovei, Maramures, Carpatii Meridionali si Subcarpatii Getici. - centre de industrializare a laptelui: Vatra Dornei, Sibiu, Suceava, Braov; Porcinele (aproape 7 milioane de capete): - cresc n zonele de cmpie n ferme de tip industrial;in zonele de cultura a porumbului si cartofului - industria crnii i a conservelor din carne este reprezentat n: Bucureti, Sibiu, Suceava, Brila, Arad, Salonta Ovinele (peste 9 milioane de capete): - activitatea traditionala care a dat nastere unor datini legate de urcatul si coboratul oilor de la munte , de plecare si inapoierea din lungile drumuri la campie( transhumanta) - rspndite n regiunile joase (Dobrogea, Cmpia Romn, Cmpia de Vest) i n regiunile montane i submontane de tradiie (zona Sibiului, Oltenia Subcarpatic; - se cresc oi cu lana fina si semifina- merinos si tigaie iar in Moldova se cresc oile Karakul pentru blanite - centre de industrializare a lnii sunt: Braov, Sibiu, Constana, Timioara, Bucureti Cabalinele - sunt folosite pentru tractiune si munci agricole dar nr lor a scazut simtitor datorita mecanizarii agriculturii - se cresc in E Campiei Romane, Dobrogea, Campia de Vest, N Moldovei Psrile de curte ( avicultura) - sunt comune tuturor gospodriilor rurale; - exist combinate avicole de tip industrial in apropierea marilor orase Bucuresti- Crevedia, Titu ; Iasi la Uricaru Braila la Baldovinesti Apicultura (creterea albinelor) - este o ocupaie veche i are o rspndire aproape general Sericicultura (creterea viermilor de mtase) - este mai dezvoltat n Oltenia i Banat datorit culturii dudului;

- centre de prelucrare a mtsii sunt: Timioara, Lugoj, Bucureti Industria de pielrie, blnrie i nclmint- Bucuresti, Timisoara, Cluj-Napoca Tg. Mures, Oradea Marochinaria cu fabrici in centrele de prelucrare Industria conservelor de carne Bucuresti, Brasov, Sibiu, Medias, Azuga, etc Industria lanii regiune traditionala in S Transilvaniei Sibiu, Brasov, La Bacau, Buhusi Bucuresti, Ploiesti, Constanta Industria matasii Timisoara, Lugoj Matase artificiala la Lupeni, Popesti-Leordeni, Chiscani-Braila se prelucreaza la Bucuresti, Iasi, Timisoara, etc Industria produselor lactate Vatra Dornei, Campuluing Moldovenesc, Sibiu, Bucuresti, Constanta,etc

FISA DE LUCRU Fixarea cunostintielor se va face printr-o tema de lucru.

I Completati tabelul de mai jos cu informatiile cerute analizand hartile si textul manualului Crt Principalele Efective Baza Regiunle Produse obtinute Centre industriale si nr animale numar furajera geografice unde prin industriile care domestice se practica expoatarea folosesc materii crescute in crestera animalelor prime animaliere Romania animalelor 1 2 3 4 5 6 7 Ovine Bovine Cabaline Porcine Pasari Albine Viermi de matase 50p 10p

II Argumentati prezenta complexelor de crestere a pasarilor in apropierea oraselor III Completati afirmatia de mai jos incercuind litera corespunzatoare raspunsului corect. 1 Cele mai mari efective de bovine se afla in judetele: a) Suceava b) Arad c) Dolj d) Teleorman 2 Prelucrarea industriala a bumbacului se realizeaza in: a) Satu Mare b)Slaina c) Craiova d) Oltenita 3 Matasea artificiala se obtine in depresiunea Petrosani la ...........................................................

30p

Timp de lucru 15 minute

din oficiu 10 p