Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECIE

DATA: 07.05.2014
CLASA: a VI a
ARIA CURRICULAR: Limb i comunicare
DISCIPLINA DE NVMNT: Limba i literatura romn
PROFESOR: PCURARU IULIANA
SUBIECTUL: Fabula Cinele i celul, de G. Alexandrescu - observarea textului
TIPUL LECIEI: Mixt

COMPETENE GENERALE:
2. Utilizarea corect i adevat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare monologat i dialogat.
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse.

COMPETENE SPECIFICE:
2.4. adaptarea vorbirii la situaia concret de dialog sau monolog;
3.1. diferenierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu n cadrul textului citit;
3.3. sesizarea valorii expresive a unitilor lexicale n textele citite.

OBIECTIVE OPERAIONALE : La sfritul orei, elevii vor fi capabili:

O 1. s prezinte cteva date biografice despre autor;
O 2. s identifice tema comunicrii;
O 3. s identifice figurile de stil;
O 4. s defineasc alegoria;
O 5. s explice sensul unor cuvinte n context;
O 6. S precizeze structura poeziei.
STRATEGIA DIDACTIC:

Metode de nvmnt i procedee didactice: conversaia, lectura pe roluri, explicaia, exerciiul, nvarea prin descoperire.

Mijloace de nvmnt i materiale didactice: fie de lucru, tabla, manualul.

Forme de organizare a activitii: activitate frontal, activitate individual, activitate ,,n perechi.

Locul de desfurare: sala de clas

BIBLIOGRAFIE:

1. Pamfile, Alina, Structuri didactice deschise, Editura Paralela 45, Piteti, 2003.
2. Popescu, tefania, Gramatica practic a limbii romne, Editura Tedit FZH, Bucureti, 2009.
3. Rusu, Mina-Maria, Geanina Cotoi, Carmen-Irina Hil, Mihaela Timingeriu, Exerciii practice de limba romn. Competen i performan n
comunicare, Editura Paralela 45, Piteti, 2012.
4. Smihian, Florentina, Mariana Norel, Didactica limbii i literaturii romne, vol.I, Credis, Bucureti, 2005.
5. Vasilescu, Andra, Adela Rogojinaru, Mircea Vasilescu, Limba romn. Manual pentru clasa a VI-a, Editura All Educaional, Bucureti, 2000.

Resurse: capacitatea de nvare a elevilor.
Din punctul de vedere al capacitii de nvare, clasa este omogen. Majoritatea elevilor dispun de capaciti de nvare sporite, iar restul posed resurse
suficiente astfel nct s colaboreze cu profesorul pentru o bun desfurare a activitii didactice.

Timp: 50 minute

DEMERSUL DIDACTIC
ETAPELE
LECIEI

T
I
M
P
ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR

STRATEGII
DIDACTICE
EVALUARE
Metode Mijloace
1.Momentul
organizatoric
1 -Salutul
-Notarea absenilor
-Voi avea grij ca elevii s i pregteasc
materialele necesare orei de limba romn.
-Rspund la salut
- i pregtesc materialele necesare
orei

2. Verificarea
temei i a
cunotinelor
anterioare
5 -se verific tema selectiv.
MO:


-rspund ntrebrilor puse.
2.Captarea i
meninerea
ateniei
3 -Cine are un animal de cas? Cum
comunicai cu el? Ce fel de personalitate
are?
-rspund cerinelor Conversaia

tabla
3.
Anunarea temei
i a competenelor

2 -Astzi, ne vom ncepe studiul unei noi
specii literare: Fabula. Cinele i celul, de
G. Alexandrescu.
Scriu titlul leciei la tabl.
Precizez n mod clar obiectivele urmrite pe
parcursul activitii.
-Rspund cerinei.
-Elevii i noteaz titlul leciei.



Explicaia Tabla


Observare
sistematic
4. Dirijarea
nvrii
2
3
-Prezint n cteva cuvinte viaa i opera lui
Grigore Alexandrescu
-Citesc fabula, apoi o vor citi elevii pe
roluri.
-Identificm figurile de stil.
-Cum este organizat fabula?
- Alegoria = procedeu artistic prin care
trsturile umane de caracter sunt ascunse n
spatele unor mti animale, plante,
obiecte.
-Precizai sensul cuvintelor: a preui, a se
ciopli, capriii, egalitate.
-Noteaz datele.


-Citesc fabula.

-Identific figuriel de stil
Conversaia
Exerciiul
nvarea
prin
descoperire









ncurajez i
ajut elevii
Evaluare oral
Observare
sistematic
5. Asigurarea
feed-back-ului, a
reteniei i a
transferului
- Feed-back-ul se realizeaz pe ntreg
parcursul etapei Dirijarea nvrii i se
concretizeaz prin aprecieri verbale.
-
6.Tema pt. acas 1 Identificai ideile principale. Numii ali
scriitori de fabule.
-noteaz tema