Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
24
Faculty of Civil Engineering, Technical University Gheorghe Asachi from Iasi
D2-Slab under outer garret
No. Layer d[m] k[w/m*k] d/k [w/k]
1. Wood boards
0.024 0.17 0.141
2. Cement mortar
0.035 0.93 0.037
3. Extruded
Polystyrene
x 0.042 x/0.042
4. Cement mortar
0.01 0.93 0.01
5. Slab R.C.
0.15 2.03 0.073
6. Lime mortar
0.02 0.7 0.028
=0.298+
=>
Faculty of Civil Engineering, Technical University Gheorghe Asachi from Iasi
D5-Basement slab on ground
No. Layer d[m] k[w/m*k] d/k
1. Parquet
0.01 0.23 0.0435
2. Cement mortar
0.03 0.93 0.032
3. R.C. Slab
0.1 2.03 0.0203
4. Thermal insulation X 0.042 x/0.042
5. Water proofing
0.002 0.17 0.017
6. Gravel
0.2 0.7 0.285
=0.342+x =0.397+x/0.042
Faculty of Civil Engineering, Technical University Gheorghe Asachi from Iasi
D6-Heated Basement (Outer wall)
No. Layer d[m] k[w/m*k] d/k
1. Lime mortar
0.03 0.7 0.042
2. Full brick wall
0.25 0.8 0.2
3. Cement mortar
0.005 0.93 0.005
4. Extruded
Polystyrene
x 0.042 x/0.042
5. Water proofing
0.002 0.17 0.011
6. Full brick
0.075 0.8 0.093
=0.351+x/0.042
Faculty of Civil Engineering, Technical University Gheorghe Asachi from Iasi
4) Characteristic values of permanent (dead) loads.
Legend:
]
The design values of permanent loads are computed with the formula:
]
1. Roofing system.
No.
Layer
Thickness
d [m]
Unit weight
= *g [N/m
3
]
Characteristic
value
g
k
[N/m
2
]
Ultimate load
g
d
= 1.35*g
k
[N/m
2
]
1. Tiles 0.005 8000 40 54
2. Battens 0.036 6000 216 291.6
3. Planking 0.024 6000 144 194.4
4. Rafters 0.12 6000 720 972
= 1120 =1512
Faculty of Civil Engineering, Technical University Gheorghe Asachi from Iasi
2. Outer wall.
No.
Layer
Thickness
d [m]
Unit weight
= *g [N/m
3
]
Characteristic
value
g
k
[N/m
2
]
Ultimate load
g
d
= 1.35*g
k
[N/m
2
]
1. Lime mortar 0.025 16000 400 540
2. Full brick 0.25 18000 4500 6075
3. Cement mortar 0.005 18000 90 121.5
4. Expanded polystyrene 0.1 110 11 14.85
5. Cement mortar 0.01 18000 180 243
= 5181 =6994.35
Faculty of Civil Engineering, Technical University Gheorghe Asachi from Iasi
3. Slab under outer garret.
No.
Layer
Thickness
d [m]
Unit weight
= *g
[N/m
3
]
Characteristic
value
g
k
[N/m
2
]
Ultimate load
g
d
= 1.35*g
k
[N/m
2
]
1. Wood boards 0.024 6000 144 194.4
2. Cement mortar 0.035 18000 620 850.5
3. Extruded polystyrene 0.25 300 75 101.25
4. Cement mortar 0.01 18000 180 243
5. R.C. Slab 0.15 26000 3900 5265
6. Lime mortar 0.02 16000 320 432
= 5249 =7086.15
Faculty of Civil Engineering, Technical University Gheorghe Asachi from Iasi
4. Basement slab on ground.
No.
Layer
Thickness
d [m]
Unit weight
= *g
[N/m
3
]
Characteristic
value
g
k
[N/m
2
]
Ultimate load
g
d
= 1.35*g
k
[N/m
2
]
1. Parquet 0.01 5500 55 74.25
2. Cement mortar 0.03 18000 540 729
3. R.C. Slab 0.1 26000 2600 3510
4. Thermal insulation 0.2 300 60 81
5. Gravel 0.2 18000 3600 4860
= 6855 =9254.25
Faculty of Civil Engineering, Technical University Gheorghe Asachi from Iasi
5. Ground floor slab.
No.
Layer
Thickness
d [m]
Unit weight
= *g
[N/m
3
]
Characteristic
value
g
k
[N/m
2
]
Ultimate load
g
d
= 1.35*g
k
[N/m
2
]
1. Parquet 0.01 5500 55 74.25
2. Cement mortar 0.03 18000 540 729
3. R.C. Slab 0.15 26000 3900 5265
4. Lime mortar 0.03 16000 480 648
= 4975 =6716.25
Faculty of Civil Engineering, Technical University Gheorghe Asachi from Iasi
6. First floor slab.
No.
Layer
Thickness
d [m]
Unit weight
= *g
[N/m
3
]
Characteristic
value
g
k
[N/m
2
]
Ultimate load
g
d
= 1.35*g
k
[N/m
2
]
1. Parquet 0.01 5500 55 74.25
2. Cement mortar 0.03 18000 540 729
3. R.C. Slab 0.15 26000 3900 5265
4. Lime mortar 0.03 16000 480 648
= 4975 =6716.25
Faculty of Civil Engineering, Technical University Gheorghe Asachi from Iasi
7. Heated basement outer wall.
No.
Layer
Thickness
d [m]
Unit weight
= *g [N/m
3
]
Characteristic
value
g
k
[N/m
2
]
Ultimate load
g
d
= 1.35*g
k
[N/m
2
]
1. Lime mortar 0.03 16000 480 648
2. Full brick 0.25 18000 4500 6075
3. Cement mortar 0.005 18000 90 121.5
4. Extruded Polystyrene 0.15 300 45 60.75
5. Full brick 0.075 18000 1350 1822.5
= 6465 =8727.75
Faculty of Civil Engineering, Technical University Gheorghe Asachi from Iasi
8. Interior load bearing wall.
No.
Layer
Thickness
d [m]
Unit weight
= *g
[N/m
3
]
Characteristic
value
g
k
[N/m
2
]
Ultimate load
g
d
= 1.35*g
k
[N/m
2
]
1. Lime mortar 0.02 16000 320 432
2. Full brick 0.25 18000 4500 6075
3. Lime mortar 0.2 16000 320 432
= 5140 =6939
Faculty of Civil Engineering, Technical University Gheorghe Asachi from Iasi
9. Interior non load bearing wall.
No.
Layer
Thickness
d [m]
Unit weight
= *g
[N/m
3
]
Characteristic
value
g
k
[N/m
2
]
Ultimate load
g
d
= 1.35*g
k
[N/m
2
]
1. Lime mortar 0.02 16000 320 432
2. Autoclaved wall 0.15 7000 1050 1417.5
3. Lime mortar 0.2 16000 320 432
= 1690 =2281.5
Faculty of Civil Engineering, Technical University Gheorghe Asachi from Iasi
10. Steps.
No.
Layer
Thickness
d [m]
Unit weight
= *g
[N/m
3
]
Characteristic
value
g
k
[N/m
2
]
Ultimate load
g
d
= 1.35*g
k
[N/m
2
]
1. Marble 0.02 28000 3640 4914
2. Cement mortar 0.03 18000 540 729
3. R.C. Steps 0.14 26000 560 756
= 4740 =6399
Faculty of Civil Engineering, Technical University Gheorghe Asachi from Iasi
5) Timber volume.
There are 2 tables made because the house is not a perfect rectangle and was split in two smaller
rectangles.
No. Element No. of
elements
Dimensions[m]
Volume
on
element
Total
Volume
b h l
1 Battens 46 0.024 0.036 13.25 0.011 0.506
2 Planks 90 0.15 0.024 13.25 0.047 4.23
3 Rafter 38 0.10 0.12 6.76 0.081 3.082
4 Ridge 3 0.12 0.12 13.25 0.19 0.572
5 King Post 3 0.12 0.12 2.35 0.033 0.099
6 Purlin 6 0.12 0.12 13.25 0.19 1.14
7 Smaller
counterbrace
12 0.1 0.12 0.8 0.009 0.108
8 Counterbrace 6 0.1 0.12 1.1 0.013 0.078
9 Little posts 6 0.12 0.12 1.16 0.016 0.096
10 Eave purlin 2 0.12 0.12 13.25 0.19 0.38
11 Pads 9 0.12 0.15 0.6 0.01 0.09
=10.381 m
3
No. Element No. of
elements
Dimensions [m] Volume
on
element
Total volume
b h l
1 Battens 29 0.024 0.036 3 0.002 0.058
2 Planks 58 0.15 0.024 3 0.01 0.58
3 Rafter 8 0.10 0.12 4.67 0.056 0.448
4 Ridge 1 0.12 0.12 3 0.043 0.043
5 King Post 1 0.12 0.12 2.35 0.033 0.033
6 Purlin 2 0.12 0.12 3 0.043 0.086
7 Smaller
counterbrace
4 0.1 0.12 0.8 0.009 0.036
8 Counterbrace 2 0.1 0.12 1.1 0.013 0.026
9 Little posts 2 0.12 0.12 1.16 0.022 0.044
10 Eave purlin 2 0.12 0.12 3 0.043 0.086
11 Pads 3 0.12 0.15 0.6 0.01 0.03
= 1.47 m
3
Faculty of Civil Engineering, Technical University Gheorghe Asachi from Iasi
The total volume is: V
total
= 11.85 m
3
;
V
final
= V
total
* 1.1= 13.03 m
3
;
Having the volume and knowing the density of the timber, we can now find the mass of the timber
using the following formula:
G
timber
=7818*10=78180N=>g
r
=
N/m
2
Legend:
1-Rafter;
2-Eave purlin;
3-Planking;
4-Battens;
5-Ridge purlin;
6-Collars;
7-Counterbrace;
8-King post;
9-Pad ;
Faculty of Civil Engineering, Technical University Gheorghe Asachi from Iasi
Roof covering. Decra classic tiles.
Details tiles:
Total width: 1324 mm
Modulated length: 410 mm
Nominal thickness: 0.5 mm
Slope: min 12
o
;
Approximated mass: 6.7 kg/m
2
;
Distance between battens= max. 60 cm;
A
1
=L
1
*2L
r
;
L
r
=
= 6.83 m
L
1
=13.25 m
=22
o
A
1
=13.25*2*6.83=180.995 m
2
A
2
= L
1
*2L
r
;
L
r
=
m
L
1
= 3 m
=22
o
A
2
=3*2*4.72=28.32 m
2
A
roof
=A
1
+ A
2
=180.995+28.32=209.315 m
2
.
Cross sectional area for the tile: 0.41*1.324=0.54m
2
.
o Tiles per square meter: 2 tiles/m
2
;
Faculty of Civil Engineering, Technical University Gheorghe Asachi from Iasi
o Total number of tiles needed for the roof:
2*A
roof
=2*209.315=418.63=420 pieces;
o Total mass of tiles:
m=420*6.7=2814 kg/m
2
;
o Total weight of tiles:
G
tiles
=m*g=2814*10=28140 N;
g
r
= 28140/141.8=198.44 N/m
2
;
Faculty of Civil Engineering, Technical University Gheorghe Asachi from Iasi
6) Snow loads.
Legend:
o p snow density of 235 kg/m
3
o S
k
-snow characteristic value on roof horizontal projection in kNm
-2
o -shape coefficient
o C
e
-exposure coefficient of placement
o C
t
=thermal coefficient
o C
fr
-friction coefficient between snow and tiles (C
fr
=0.05)
o F
k
-characteristic value of snow pushing force in kNm
-1
o t
0
-snow depth at the earth level (t
0
=90 cm)
o s
0.k
-characteristic value of snow load on the earth level
The building is situated in Suceava so therefore:
Taking into account the safety factor
F
= 1.5 =>S
d
=1.28*1.5=1.92 KN/m
Faculty of Civil Engineering, Technical University Gheorghe Asachi from Iasi
7) Loads computation and grouping.
Outer wall.
S=17.39 m
2
N
1-roof
= 1.35*g
k,tiles
*S+1.35*g
k,timber
*S+1.5*g
k,snow
*S=1.35*19.8*17.39 + 1.35*55.37*17.39 +
1.5*128*17.39= 5103.6 daN=51.03kN;
N
2-slab
=N
1
+ 1.35*g
k,slab
*S + 1.5*150*S= 51.03+162.35=213.38 kN;
N
3-wall
=N
2
+1.35*g
k,wall
*L*H=213.38+1.35*518.1*2.8*10.95=213.38+214.44=427.82 kN;
N
4-slab
=N
3
+1.35*g
k slab
*S+1.5*150*S=427.82+1.35*497.5*17.39+1.5*150*17.39=427.82+148.88=576.7
kN;
N
5-wall
=N
4
+1.35*g
k wall
*L*H=576.7+1.35*58.1*2.8*10.95=576.7+214.44=791.14 kN;
N
6-slab
= N
5
+1.35*g
k slab
*S+1.5*150*S=791.14+1.35*497.5*17.39+1.5*150*17.39=791.14+155.92=947.06
kN;
N
7-wall
=N
6
+1.35*g
k wall
*L*H=947.06+1.35*646.5*2.8*10.95=947.06+267.59=1214.65 kN;
Faculty of Civil Engineering, Technical University Gheorghe Asachi from Iasi
Outer wall axial forces diagram ( N [kN] )
Faculty of Civil Engineering, Technical University Gheorghe Asachi from Iasi
Inner wall.
S=11.17 m
2
N
1-roof
=1.35*g
k,tiles
*S+1.35*g
k timber
*S+1.5*g
k snow
*S=1.35*19.84*11.17+1.35*55.37*11.17+1.5*128*11.17
=32.78 kN;
N
2-slab
=N
1
+1.35*g
k,slab
*S+1.5*150*S=32.78+1.35*524.9*11.17+1.5*150*11.17=32.78+104.28=137.06 kN;
N
3-wall
=N
2
+1.35*g
k wall
*L*H=137.06+1.35*514*2.8*3.55=137.06+68.97=206.03 kN;
N
4-slab
=N
3
+1.35*g
k slab
*S+1.5*150*S=206.03+1.35*497.5*11.17+1.5*150*11.17=206.03+80.71=286.74
kN;
N
5-wall
=N
5
+1.35*g
k wall
*L*H=286.74+1.35+514*2.8*3.55=286.74+68.97=355.71 kN;
N
6-slab
=N
5
+1.35*g
k slab
*S+1.5*150*S=355.71+1.35*497.5*11.17+1.5*150*11.17=355.71+100.15=455.86
kN
N
7-wall
=N
6
+1.35*g
k wall
*L*H=455.86+1.35*646.5*2.8*3.55=455.86+86.75=542.61 kN;
Faculty of Civil Engineering, Technical University Gheorghe Asachi from Iasi
Inner wall axial force diagram (N [kN] )
Faculty of Civil Engineering, Technical University Gheorghe Asachi from Iasi
8) Foundation Design;
For outer wall.
1. Strength check.
P
N
=140 kN/m
2
;
P
ef
=
, where N*=
and G
f
= b
f
* h
f
*1 *
concrete
= b
f
* 0.5 *1 *25= 12.5 b
f
P
ef
<= P
N
=>
= 140=>
2. Stability check.
tan >= tan
min
tan
min
=1.3
tan =
a=
For inner wall.
1. Strength check.
P
N
=140 kN/m
2
;
P
ef
=
, where N*=
and G
f
= b
f
* h
f
*1 *
concrete
= b
f
* 0.5 *1 *25= 12.5 b
f
P
ef
<= P
N
=>
= 140=>
Faculty of Civil Engineering, Technical University Gheorghe Asachi from Iasi
2. Stability check.
tan >= tan
min
tan
min
=1.3
tan =
a=
Faculty of Civil Engineering, Technical University Gheorghe Asachi from Iasi
The drawings I initially started from
Faculty of Civil Engineering, Technical University Gheorghe Asachi from Iasi