Sunteți pe pagina 1din 4

PROFESOR: Nedelcu Mihaela Luiza DATA :

DISCIPLINA: Matematic CLASA :



PROIECT DE LECIE

UNITATEA DE NVARE : Mulimea numerelor naturale
TITLUL LECIEI : Ecuatii si inecuatii
SCOPUL LECIEI : Asimilare de counotine
TIPUL DE LECIE : Lecie de comunicare de noi cunotine
COMPETENTE GENERALE :
1. Identificarea unor date i relaii matematice i corelarea lor n funcie de contextul n care au fost
definite .
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse n enunuri
matematice.
3. Utilizarea algoritmilor i a conceptelor matematice pentru caracterizarea local sau global a unei
situaii concrete .
4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaii concrete i a
algoritmilor de prelucrare a acestora .
5. Analiza i interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaii-problem .
6. Modelarea matematic a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunotinelor din
diferite domenii .
COMPETENTE SPECIFICE :
1. Identificarea caracteristicilor numerelor naturale i a formei de scriere a unui numr natural n contexte
variate
2. Utilizarea operaiilor aritmetice i a proprietilor acestora n calcule cu numere naturale
3. Selectarea i utilizarea de algoritmi pentru efectuarea operaiilor cu numere naturale i pentru
divizibilitatea cu 10, 2 i 5
4. Exprimarea, n rezolvarea sau compunerea unor probleme, a soluiilor unor ecuaii de tipul:
x a = b ; a x = b ; x a = b ( a 0 , a divisor al lui b); x : a = b ( a 0 ); a : x = b ( x 0 , b divizor al lui a)
i a unor inecuaii de tipul:x a o b ( c,<,> ); x a o b ( c,<,> ), unde a este divizor al lui b; x : a o b
( c,<,> ), cu a 0 , unde a i b sunt numere naturale
5. Deducerea unor proprieti ale operaiilor cu numere naturale pentru a estima sau pentru a verifica
validitatea unor calcule
6. Transpunerea unei situaii-problem n limbaj matematic, rezolvarea problemei obinute(utiliznd
ecuaii, inecuaii, organizarea datelor) i interpretarea rezultatului
VALORI SI ATITUDINI :
1.Dezvoltarea unei gndiri deschise si creative; dezvoltarea initiativei, independentei n gndire si n
actiune pentru a avea disponibilitate de a aborda sarcini variate
2.Manifestarea tenacitatii, perseverentei, capacitatii de concentrare si a atentiei distributive
3. Dezvoltarea spiritului de observatie
4.Dezvoltarea simtului estetic si critic, a capacitatii de a aprecia rigoarea, ordinea si eleganta n
arhitectura rezolvarii unei probleme sau a construirii unei teorii
5. Formarea obisnuintei de a recurge la concepte si metode matematice n abordarea unor situatii
cotidiene sau pentru rezolvarea unor probleme practice
6. Formarea motivatiei pentru studierea matematicii ca domeniu relevant pentru viata sociala si
profesionala
METODE I PROCEDEE DIDACTICE : explicaia, expunerea, dialogul, exerciiul, conversaia
MIJLOACE DE NVMNT : manualul, culegerea, tabla , creta
DESFURAREA LECIEI: SCHIA LECIEI :

PROFESOR: Nedelcu Mihaela Luiza DATA :
DISCIPLINA: Matematic CLASA :
Evenimentele
leciei
Activitatea profesorului
(CNM, metode, mijloace, materiale folosite)
Activitatea elevilor
(CNM, metode, mijloace,
materiale folosite)
Moment
organizatoric

Captarea ateniei



Verificarea leciei
anterioare



Informarea
elevilor asupra
obiectivelor
leciei

Predarea noilor
cunotine





























Verificarea prezenei elevilor i notarea
absenelor.

Verificarea temei elevilor prin sondaj folosind
dialogul profesor elev, elev - elev, prin
confruntarea rezultatelor.

Profesorul ntreab elevii dac au fost exerciii
din tem pe care nu au reuit s le rezolve.
Cheam un elev la tabl pentru a rezolva
exerciii din tem. Le d elevilor care au fcut
toat tema alte exerciii i eventuale indicaii.

Anun titlul leciei noi i l scrie pe tabl:
Ecuatii si inecuatii .


Propozitia 1. Egalitati de forma b a x = + sau
b a x =
se numesc ECUATII .
Propozitia 2. Inegalitati de forma

s
s +
(
( +
b a x
b a x
b a x
b a x
sau

>
> +
)
) +
b a x
b a x
b a x
b a x

se numesc INECUATII.
In aceste expresii a si b sunt numere naturale
date, iar x reprezinta numere naturale
necunoscute pe care trebuie sa le aflam.
A rezolva o ecuatie sau o inecuatie inseamna a
detrmina valorile pe care la ia necunoscuta
pentru ca egalitatea, respective inegalitatea sa
fie adevarate.
Aceste valori se numesc solutii.
In clasele I-IV s-au studiat mai multe metode de
rezolvare :
metoda incercarii si a erorii, metoda figurativa,
metoda balantei.
In clasa a 5-a vom folosi metoda operatiei
inverse.
Sa se afle numerele naturale care sunt
solutii ale:
i) x+4=12
Pentru a afla pe x se scade din suma 12
termenul 4.
x=12-4=8 Solutia este numarul 8
Elevul de serviciu anunta
absentii .

2-3 elevi (alesi aleator )
spun rezultatele la cate un
exercitiu .

In cazul in care au fost
exercitii pe care nu le-au
stiut un elev iese la tabla si
rezolva cu ajutorul
profesorului.

Elevii noteaza titlul.





Elevii noteaza in
caietecontinutul lectiei.



























PROFESOR: Nedelcu Mihaela Luiza DATA :
DISCIPLINA: Matematic CLASA :











Consolidarea
cunotinelor

Tema pentru
acas

ii) x-4=12
Pentru a afla pe x se aduna la suma 12
termenul 4
X=12+4=16 Solutia este numarul 16.
iii) 12 4( + x
{ } 7 , 6 , 5 , 4 , 3 , 2 , 1 , 0 8 4 12 = ( ( S x x
Numerele naturale 0,1,2,3,4,5,6,7 sunt solutiile
inecuatiei
iv) ( + ( ( 16 4 12 12 4 x x x
{ } 15 , 14 , 13 , 12 , 11 , 10 , 9 , 8 , 7 , 6 , 5 , 4 , 3 , 2 , 1 , 0 = S

Se vor rezolva exercitiile din fisa de lucru

Pentru acasa elevii vor termina de rezolvat
fisa de lucru.















Elevii rexolva la tabla si
in caiete exercitiile din
fisa de lucru


Elevii isi noteaza tema in
caiete .



















PROFESOR: Nedelcu Mihaela Luiza DATA :
DISCIPLINA: Matematic CLASA :
FISA DE LUCRU

Sa se rezolve ecuatiile:

1 ( ) 19 3 2 2 = + + x x

2. ( ) 16 5 4 = x

3. ( ) 21 3 / 7 = + x

4. ( ) 37 4 2 3 = + x x

5. ( ) ( ) ( ) 2 4 2 18 2 4 5 2 4 6 + = + x x x

Sa se rezolve inecuatiile:

1. ( ) 4 2 / 3 s + x

2. ( ) 12 5 2 4 > x

3. ( ) 12 1 3 2 s + x x

4. ( ) 45 5 3 5 2 s + + x x

S-ar putea să vă placă și