Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a X-a B
nvtor: Dalnichii Tudor
Disciplina: Informatic
Tipul leciei: predare- nvare
Varianta de lecie: Lecie bazat pe calculator
Data: .
Durata: 45 min.
Unitatea de nvare: Structura calculatorului . Reele de calculatoare
Subiectul: Schema funcional a calculatorului.
Competene specifice: Cunoaterea structurii i principiilor de funcionare a calculatorului.
Subcompetene:
Obiective operaionale:
O
1
s descrie schema funcional a calculatorului i destinaia fiecrei uniti;
O
2
s explice principiul de comand prin program;
O
3
s descrie interaciunea componentelor calculatorului n procesul prelucrrii informaiei la nivel elementar;

Tehnologie didactic:
Metode: Conversaia euristic;Explicaia;Lucrul cu manualul;Exerciiul; Demonstraia
Forme de organizarea a activitii: activitate individual, activitate frontal.
Resurse didactice: Manualul; Caietul; Schema; Proiectorul



Secventele
didactice
Obiective Tehnologia realizrii i coninuturi vizate Timp Resurse procedurale
(metode, forme de
activitate, procedee,
tehnici, material
didactic)
Conexiunea invers
(indicatori care
confirm ca sarcina a
fost realizat i
finalitatea atins)
Momentul
organizatoric
Stabilete climatul adecvat pentru desfurarea activitii
didactice.
Propun elevilor urmtoarele ntrebri:
n ce an au nceput s fie utilizate calculatoarele electronice?
Ce componente de baz ale calculatoarelor electronice
cunoatei?
1 min Observare Elevii sunt pregtii
pentru or .
Evocarea Anun subiectul i obiectivele leciei.
Subiectul leciei de astzi este :
Schema funcional a calculatorului
2 min
Dialogul
Elevii ascult i noteaz
subiectul i obiectivele
leciei
Realizarea
sensului



O1





O2

O3








Cu ajutorul proiectorului demonstreaz schema funcional
a calculatorului i interaciunea componentelor ntre ele.

Schema funcional a calculatorului
Majoritatea calculatoarelor moderne respecta structura
definita n 1947 de von Neumann.
se prezint o structura specifica marii majoriti a
calculatoarelor actuale, structura n care pot fi evideniate
urmtoarele elemente:

3 min









15
min












Dialogul



Expunerea









Elevii noteaz aceasta
schem, i
componentele
periferice.




Elevii noteaz
caracteristicile de baz
ale componentelor
calculatorului
electronic:
Procesorul; Memoria
RAM;Placa video;
Discul rigid;
Monitorul,
imprimanta.








Unitatea
Centrala de
Prelucrare
(UCP);
Memoria
(M);
Dispozitive
de Intrare
(DI);
prezentarea aplicaiei Interfee
Descriere principiului de comand:
Liniile de comunicaie ntre cele patru module sunt grupate
n magistrale.
Informaia vehiculat: date, adrese i semnale de comand,
astfel nct n structura calculatorului exista trei magistrale,
respectiv:
magistrala de date;
magistrala de adrese;
magistrala de comenzi.
Unitatea centrala de prelucrare (UCP) reprezint nucleul
unui calculator, asigurnd practic execuia programelor
stocate n memorie. Cele trei componente importante care




12min



















Exerciiul
Conversaie
Explicaia
Demonstraia







Elevii noteaz
principalul din
descrierea principiului
de comnad.



asigura disponibilitile UCP sunt:
Unitatea de Comanda (UC);
Unitatea Aritmetica si Logica (UAL);
Registrele Generale (RG).
Unitatea de Comanda aduce instruciunile din memorie,
determina tipul lor dup care descompune fiecare
instruciune ntr-o secvena de faze. Fiecare faza este
caracterizata de un set de microcomenzi a caror finalitate
este reprezentata de efectuarea unor operaii elementare n
unitile de execuie ale UCP respectiv registre, UAL,
memorie, interfee de intrare / ieire.
Descrie principiul de comand prin program

Reflecia
Se propune elevilor s rspund la urmtoarele ntrebri:
Care este rolul memoriei interne?
Cum este realizat memoria extern la calculatoarele
moderne?
Care snt avantajele configuraiei modulare a calculatorului?

6 min








Lucrul individual
Frontal
Elevii rezolv rspund
la ntrebri.




Extinderea Apreciaz cei mai activi elevi. Propune s enumere
principale componente ale calculatorului i s le explice cu
cuvintele proprii.
1min Individual Elevii noteaz ce au
de fcut










Tema pentru
acas
S descrie componentele calculatorului personal i
caracteristicile lor.
1min Individual Elevii noteaz n
caiete
Debrifarea
Importana calculatorului:






2min Chestionare oral

Elevii aduc aprecieri
ale activitii lor n
baza fiei .