Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic al activitii extracurriculare

Cu titlul Influiena negativ a internetului asupra copiilor


Formele de violen ale internetului
Clasele a VIII-a / a IX-a
Tipul activitii: training
Moderator: Cojocari Ludmila
Subcompetena: Motivarea elevilor pentru o comunicare eficient n autoeducarea i
autogestionarea timpului liber fr internet.
Obiectiv cadru: Formarea abilitilor de automanagement al propriei formri fizice,
intelectuale i spirituale.
Obiective operaionale: Elevii vor fi capabili:
O1 S identifice problemele personale prin intermediul filmului vizionat.
O2 S formuleze soluii de rezolvare a situaiilor critice n care se pomenesc ei nsui dar
i eroina filmului din cauza reelelor de socializare.
O3 S disting calitile morale i fizice de care dispune eroina filmului i totodat
fiecare individual pentru a iei din impas ntr-o situaie similar.
O4 S reprezinte grafic problemele i soluiile lor.
O5 S manifeste interes, atitudine i comportament adecvat n abordarea situaiei date i
n nsui procesul autoeducrii.
Strategia didactic:
a) Metode, procedee, tehnici: studiul de caz/ format video, problematizarea,
chestionarea, evaluarea, analiza, sinteza, dezbaterea, metoda Fir de nisip.
b) Forme de organizare: frontal
c) Mijloace instrucionale: carioci, fisa flipchart, video proiector, creta, tabl.
Referine bibliografice:
Curriculum clasa a V-IX-a
Ghid pentru profesionitii care lucreaz cu copii migranilor, Centrul de informare i
documentare privind drepturile copilului, Chiinu, 2010
Copilul meu e singur acas, Carte pentru prinii care pleac la munc n strintate,
Chiinu, 2010
Manual pentru realizarea activitii Fir de nisip, Iosif Moldovanu , Daniela Platon.

Desfurarea activitii
I Evocare
Activitatea Distractiv, dar nu riscant
Scopul: Identificarea oportunitilor de a practica activiti relaxante constructive,
sntoase.
Descriere: Se face un asalt de idei pentru a afla cu ce asociaz participanii odihna,
relaxarea. Se noteaz ideea pe tabl. mpreun cu elevii se alctuiete o concluzie
general asupra odihnei din perspectiva tinerilor. Dezbatere n scopul stabilirii modurilor
i locurilor din comunitate n care se odihnesc adolescenii, tinerii.
I I Realizarea sensului
Se propune spre vizionare filmul ncredere oarb. Se realizeaz vizionarea repetat n
scopul reinerii detaliilor.
Chestionarea n baza filmului vizionat:
1. Care sunt personajele filmului?
2. Cum credei, de ce a fost intitulat filmul ncredere oarb?
3. Care snt temele abordate n film?
4. Care personaj al filmului se afl n dificultate, si ce gen de dificultate este aceasta?
5. n ce relaii se afl Ctlina cu mama ei?
6. Cine e de vin n aceast relaie?
7. De ce Ctlina petrece timpul la calculator?
8. Ce cunoate Ctlina despre biatul cu care st pe chat?
9. Ce riscuri presupune comunicarea pe internet n cazul dat?
10. Cine mai poate nimeri ntr-o situaie similar cu a Ctlinei?
11. Cum ar putea Ctlina sa-i asigure securitatea, chiar dac decide s mearg cu
Radu la ntlnirea propus?
12. Ce influien are asupra Ctlinei ceea ce i spune prietena ei Ioana?
13. Ce fel de prieten este Ioana, daca i sugereaz sfaturile date?
14. Ce ai face dac ai fi prietena Ctlinei?
15. n locul Ctlinei cu cine ai putea vorbi despre siguran, relaiile dintre fete i
biei, riscurile legate de ntlnirile romantice?
16. Care sunt resursele interioare ale Ctlinei care ar ajuta-o s depeasc riscurile,
dificultile? (problem/soluie, se noteaz pe flipchart)
17. Cum credei a mers Ctlina la ntlnire?
18. Cum ai proceda tu, ai merge la ntlnirea dat?
19. Care este mesajul filmului?

III Reflecia
Studiul de caz: Se propune situaia-problem: Nu o singur dat ai avut ocazia s
socializezi cu prietenii, sau poate chiar ai fcut cunotin pe reelele sociale cu cineva
care i-a devenit mai apoi un bun prieten. Presupunem c ai o propunere de prietenie de la
o persoan pe care nu o cunoti absolut, ce faci, cum reacionezi, cum verifici
autenticitatea paginii date?
Care sunt riscurile internetului?
I I I Extindere
Elaboreaz pe fia flipchart o serie de sfaturi care ar asigura securitatea pe internet.

Concluzie: Fiecare din noi e dator s acioneze n situaie de risc sau abuz. Fiecare copil
trebuie s verbalizeze atunci cnd se confrunt cu o situaie critic. Fiecare din noi poate
opri mecanismul care conduce la producerea abuzului, la schimbarea situaiei care duce
la conseccine negative.
Evaluarea activitii (frontal): Evalueaz starea ta emotiv pe o scar de la 1 la 5 prin
ridicarea minii i demonstrarea degetelor.

S-ar putea să vă placă și