Sunteți pe pagina 1din 10

CERC PEDAGOGIC

TEMA : Ordonarea grupelor sau jucariilor dupa


diferite criterii prin activitatile matematice

DATA: 18.11.2009

ORGANIZATOR: Gradinita nr.97


Grupa mijlocie B

COORDONATOR DE CERC:
INSPECTOR DE SPECIALITATE PENTRU
INVATAMANT PRESCOLAR- Inst. Georgeta
Iordache

RESPONSABIL DE CERC PEDAGOGIC:


Ghidarcea Octaviana: Gradinita nr.252
Program

9:00- 9:30 - Primirea invitatilor

9:30- 10:00 - Activitatea matematica demonstrativa

Tema: Ordonarea obiectelor dupa forma si marime

Grupa mijlocie “B”

Educatoare: Parvan Valentina

10:00- 11:30 - Discutii, comentarii, intrebari, comunicari,


evaluare, propuneri

11:30-12:00 - Concluzii si incheierea cercului pedagogic.


PROIECT DIDACTIC

DOMENIUL DE ACTIVITATE: Educatie pentru stiinta


DENUMIREA ACTIVITATII : Activitate matematica
TEMA ACTIVITATII: Ordonarea obiectelor dupa forma si marime
TIPUL ACTIVITATII: Predare - invatare
FORMA DE REALIZARE: Exercitii cu material individual
SCOPUL ACTIVITATII:
- Formarea priceperii si deprinderii de a ordona obiecte dupa criteriile:
forma si marime;
- Stimularea si dezvoltarea proceselor psihice de cunoastere si a unor
calitati ale acestora: spiritul de observatie, memoria, gandirea,
comparatia, limbajul, atentia voluntara;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
- O1. Sa intuiasca materialele primite ;
- O2. Sa formeze multimi de obiecte dupa criteriile date (forma,
marime) ;
- O3. Sa grupeze obiectele date in functie de marime (mari, mici) ;
- O4. Sa foloseasca un limbaj matematic corect ( mai mult, mai putin,
tot atatea) ;
- O5. Sa rezolve corect sarcina de lucru din fisa de munca
independenta ;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: explicatia, demonstratia, conversatia,
exercitiul,
MATERIAL DIDACTIC: jucarii(animale salbatice), saculetul
fermecat, “Bim-spiridusul”-jucaria surpriza, jetoane cu animale salbatice
(material individual), fise de lucru individuale, creioane colorate,
recompense pentru copii: medalioane cu iepurasi.
DURATA: 20-25 min.
LOCUL DESFASURARII: Sala de grupa
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- Programa activitatilor instructive-educative in gradinita de copii,
MEC, Bucuresti, 2005;
- Magdalena Dumitrana, “Activitatile matematice in gradinita”-ghid
practice insotit de 105 sugestii de activitati, Ed. Campania, Bucuresti,
2002;
- Maria Matasaru, Carmen Nedelea, “Proiectarea didactica in
invatamantul prescolar, Ed. Rovimed publishers;
DESFASURAREA ACTIVITATII
EVENIMENTUL CONTINUTUL STRATEGII EVALUARE
DIDACTIC STIINTIFIC DIDACTICE

1. MOMENTUL a) Crearea
ORGANIZATORIC conditiilor optime
desfasurarii
activitatii:
-aerisirea salii de
grupa;
-aranjarea
mobilierului si a
materialului
didactic necesar;
b) Intrarea ordonata
a copiilor in clasa
recitand
urmatoarele versuri: Conversatia
“ In sala grupei
noastre
Azi oaspeti au sosit,
Si toti cu drag le
spunem
La noi bine-ati
venit!”
2. CAPTAREA Captarea atentiei se
ATENTIEI face prin momentul
surpriza : Bim –
spiridusul care Frontal
apare cu saculetul
fermecat. Conversatia
- “ Copii, Bim-
spiridusul a auzit ca
avem astazi o
activitate foarte
interesanta si ne
roaga sa-l primim
la activitate ..Ce
ziceti, il primim?..”

3. ANUNTAREA “ Copii, astazi noi


TEMEI SI vom fi padurari si
ENUNTAREA ne vom juca
OBIECTIVELOR impreuna cu
animalele salbatice
(jucarii). Vom
invata sa ordonam
jucariile dupa
forma si marime.
Pentru a invata cat Conversatia
mai bine trebuie sa
fiti foarte atenti Explicatia
pentru ca Bim sa
mai vina pe la noi
cu placere.

“ Dragi padurari
pitici
Fiti atenti la mine-
aici!
Bim spiridusul mi-a
soptit
Ca daca bine veti
munci
O recompense veti
primi!”

4.REACTUALIZARE Voi numi 1-2 copii Cognitiv-mintala


A CUNOSTINTELOR sa vina la masa mea
si sa selecteze Explicatia
jucariile de aceeasi
forma. Demonstratia
Numesc alti 2 copii Frontala
sa vina si sa
ordoneze jucariile
dupa marime
conform
explicatiilor date .
Prin urmare, cu Explicatia
ajutorul copiilor voi Prin participare
stabili diferentele active
cantitative dintre
grupele formate de
ei.

5. DIRIJAREA - Invit alti 2 copii


INVATARII care vor selecta si
ordona jucariile Exercitiul Frontala
dupa forma si
marime.
- Voi aseza pe
tabla magnetica de
jos in sus grupa Conversatia
ursilor mari, in
partea stanga si in
partea dreapta, voi
aseza de jos in sus
grupa ursilor mici.
Voi face
corespondenta intre
grupele ursilor,
pentru a stabili
unde sunt mai multi
si unde sunt mai
putini.
Voi explica ca sunt
“mai multe
elemente” in grupa
ursilor mici, Explicatia
deoarece un
element a ramas Demonstratia
fara pereche.
Voi cere copiilor
sa intuiasca Evaluare orala
materialele primite
in farfurioare.
Ordonarea
obiectelor dupa Exercitiul
forma si marime
(veveritele)
Selectarea
iepurasilor din
multime si
ordonarea lor dupa
culoare si stabilirea
diferentelor
cantitative a
grupelor de
iepurasi.

6. ATINGEREA Voi cere copiilor sa Explicatia


PERFORMANTELOR intoarca fisele de
lucru.
Se intuieste fisa, se
analizeaza, apoi se
da sarcina de lucru:
« Sa alcatuiasca Conversatia
grupe de obiecte
care au aceeasi Individuala
forma si marime,
incercuindu-le ».
In timpul lucrului,
voi ajuta copiii care
intampina greutati
in rezolvare. La
sfarsit voi cere
copiilor sa se
autoevalueze .

7. CONCLUZII SI In incheiere voi


APRECIERI face aprecieri
STIMULATIVE individuale si
colective asupra
modului de
desfasurare a Conversatia Frontala si
activitatii, asupra individuala
sarcinilor
indeplinite de
fiecare copil,
precum si asupra
comportamentului
copiilor in timpul
activitatii: Bim
spiridusul le va
multumi copiilor si
le va acorda
recompense din
saculetul fermecat:
medalioane cu
iepurasi si
bomboane.
Nume:…………
Alcatuieste grupe de obiecte care au aceeasi forma si marime .