Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
SOLID SLABS
Originated from TCC11.xls, v 4.1 on CD 2003-2010 TCC
INPUT
M kNm/m
15.12
fck N/mm 32
c = 1.50
1.00
5000
s = 1.15
span
mm
mm
Bar
cover, C nom
mm
250
8
mm
35
cdev
mm
10
gk
kN/m2
qk
kN/m
7.50
2.50
Steel class A
to this steel
Usage Office
OUTPUT
3.1.7 (3)
5.5 (4)
Fig 3.5
9.2.1.1 (1)
7.4.2 (2)
Table 7.4
SLS udl = 7.5 + 1 x 2.5 = 10.00 kN/m, n = 7.5 x 1.35 + 2.5 x 1.5 = 13.88
ss = 244.5 N/mm
SLS M = 15.12 x 10.00/13.88 = 10.90 kNm
Modification factor = 310/244.5 = 1.268
Permissible L/d = 1.268 x 425.72 = 539.84
Actual L/d = 5000/211 = 23.70 ok
.
RECTANGULAR BEAMS
Originated from TCC11.xls, v 4.1 on CD 2003-2010 TCC
INPUT
M kNm 370.0
fck 32
0.85
fyk 500
span mm 8000
Steel class
A
h mm 500
REBAR
b mm 325
Tension 32
gk kN/m 25.80
Comp'n 20
qk kN/m 20.00
Side
-2 = 0.6 Shoppingbrittle partitions?
N/mm
N/mm
c = 1.50
s = 1.15
cdev 10
42
35
42
YES
OUTPUT
1st Floor, Span 1.
Effective depth, d = 500 - 42 - 32/2 = 442.0 mm
Neutral axis, x = [442-(442 -2E6x370x1.5/0.85/325/32)]/0.8 = 222.3 mm
(x/d) limit = 0.450 x/d actual = 0.503 > 0.450, x = 198.9 mm
Lever arm, z = 442 - 0.4 x 198.9 = 362.4 mm
d2 = 35 + 20/2 = 45 mm
Gross fsc = 434.8 N/mm from strain diagram
Net fsc = 434.8 - 0.85 x 32 /1.5 = 416.6 N/mm
Excess M = 370 - 339.9 = 30.1 kNm
Compression steel, As2 = 30.1E6 /416.6 /(442 - 45) = 182 mm
PROVIDE 2H20 COMPRESSION STEEL = 628 mm
Steel stress, fyd = 434.8 N/mm from strain diagram
r = 258 N/mm
Tension steel, As = 339.9E6/362.4/434.8 + 182.1 x 416.6/434.8 = 2331 mm
9.2.1.1 (1)
As min = 0.00157 x 325 x 442 = 226 mm
7.3.2 (2)
As crack = 0.4 x 0.98 x 3.024 x 74.1/fyk = 176 mm .
7.4.2
As def = 2899 mm
PROVIDE 4H32 TENSION STEEL = 3217 mm
DEFLECTION SLS M =370 x 45.8 /64.8 = 307.5 kNm
s = 258 N/mm
7.4.2 (2)
Modification factor = 310 /258.1 = 1.201
Permissible L/d = 1.201 x 0.875 x 18.761 = 19.72
Actual L/d = 8000 /442 = 18.10 ok
.
INPUT
kNm
271.2
1.00
fck
span mm 7500
fyk
h mm 425 Steel class
bw mm 325
REBAR
bf mm 775
Tension
hf mm 125
Comp'n
gk kN/m 32.40
Side
qk kN/m 25.00
2 =
32 N/mm
500 N/mm
A
16
12
-0.6
COVER
40
40
40
Shopping
7.4.2 (2)
BEAM SHEAR
Originated from TCC11.xls, v 4.1 on CD 2003-2010 TCC
INPUT
Location
fck
N/mm
fywk
N/mm
Main Steel
25
No 2
OUTPUT
6.2.2 (1)
equation (6.6)
equation (6.9)
30
500
c = 1.50
bw
s = 1.15
440
300
Link
Legs
Side cover
VEd
10
30
258.0
64.8
mm
No
mm
kN at face
kN/m
9.2.2 (6)
smax,L = 330 mm
smax,T = 330 mm
9.2.2 (8)
ok
ok
COLUMN DESIGN
INPUT
Location Column 2E
fck
35
MPa
fyk
500
MPa
20
mm
mm
2507
kN
Moment, MEd
27.0
kNm
height, h
300
mm
Link
breadth, b
cover (to link )
325
mm
c =
1.50 concrete
25
mm
s =
1.15 steel
Main bar
CALCULATIONS
from MED As = [M - ahfck.b.dc(h/2 - dc/2)] / [(h/2-d2).(ssc+sst).gc]
from NEd As = (N - ahfck.b.dc) / [(ssc - sst).gc]
d2 =
43 mm
d=
257 mm
374.7 mm
1932.1 kN
-183.3 MPa
994 mm
from M, As =
Asc = Ast = As
ahfck /gc =
dc = min(h, lx)
19.8 MPa
OK
OUTPUT
Column 2E
Requires 994mm T&B:Links : -
PROVIDE 12T20
(ie 4T20 T&B = 1257mm T&B - 3.87% o/a, @80 c/c.)
PROVIDE T8 @ 300
see clause 9.5.2 (4)
Strain diagram
Stress diagram
0.00292
19.8 MPa
0.00258
Notes
0.00092
183
0.00058
435
Stresses in MPa
Compression +ve
- - - Neutral axis
OPERATING INSTRUCTIONS
Indirect Supports
INPUT
Location
fywk
h1
h2
bw1
bw2
VEd
500
300
450
225
300
127.0
N/mm
mm
mm
mm
Link = 10
a
150
d
225
fyd 434.78
Asw 292.1
No 4
Asw,prov
mm
kN from secondary
Asw,prov = 314 mm
Function
G
Value
EN 1990
EC2 Ref
1.35
0.7
0.5
0.3
EN 1990
1.5
0.7
0.5
0.3
Table 2.2
1.5
concrete
0.7
0.7
0.6
Table 2.2
1.15
steel
0.7
0.7
0.6
3.1.6 (1)P
cc
0.85
0.9
0.8
3.1.6 (1)P
1.00
0.7
0.7
0.6
5.5(4)
-=-=-=-=-=-=-=-=-=6.2.2 (1)
cc
k1
k2 a
k2 b
k2 c
k3
k4 a
k4 b
k4 c
k5
k6
CRd,c
redistribution factor
a(b+c/ecu2)
G
H
J
0.7
0
0.6
0.5
0
0.5
0.3
0
0
-=6.2.3(2)
vmin
cotmin/max
cw
6.2.3(3)
Table 7.4N Max 310/s
0.4
1
0.6
0.0014
0.4
1
0.6
0.0014
0.7
0.8
0.18
-=-=redistribution factor
a(b+c/ecu2)
-=-=redistribution factor
redistribution factor
basic shear stress
x k 3/2 f ck 1/2
0.035
9.2.2(6)
St,max
0.75
St,max
600
9.5.2 (2)
As,min
0.2%
9.5.2(3)
As,max
4.0%
9.5.3(3)
Sd,max
-=-
12
0
1
1.3
1.5
for V Rdmax
1.2
0.4
xd
9.5.2 (1)
0.4
0.4
0.3
2
3
Table 7.4N
Characteristic load combination
Characteristic
k1
8.2(2)
1
min bar spacing
k2
-=5
-=9.2.1.1 (1) Equn (9.1)
0.26
min steel
-=Equn (9.1)
0.0013 - = 9.2.1.1(3) As/Ac max
4%
max steel
x f ck 1/2 /f yk
w,min
9.2.2(5)
0.08
9.2.2 (8)
TABLE 7.1N
X0, XC1
XC2 to XC4
XD1 to XS3
TABLE 7.4N
0
1
0.1
or
400 x N Ed /f yd
Disclaimer
All advice or information from MPA-The Concrete Centre is intended for those who will evaluate the significance and limitations of
its contents and take responsibility for its use and application. No liability (including that for negligence) for any loss resulting from
such advice or information is accepted by MPA-The Concrete Centre or its subcontractors, suppliers or advisors. Users should note
that all MPA-The Concrete Centre software and publications are subject to revision from time to time and they should therefore
ensure that they are in possession of the latest version.
This spreadsheet should be used in compliance with the accompanying publication 'User Guide RC Spreadsheets: v4' available
from The Concrete Centre www.concretecentre.com/rcdesign Tel +44 (0)1276 606800
Status of spreadsheet
Public release version
This spreadsheet is shareware but may not be used for commercial purposes until
the user has registered with The Concrete Centre using the licence validation form
available on The Concrete Centre website www.concretecentre.com/rcdesign
Date
Version
Action
Size (kB)
20-Aug-10
TCC11 v4.1
770
9-Mar-10
26-Oct-09
1-Sep-09
11-May-09
TCC11 v4.0
TCC11 v3.8
TCC11 v3.7
TCC11 v3.6
804
796
786
788
19-Sep-08
TCC11 v3.5
8-Sep-08
TCC11 v3.4
787
27-Aug-07
TCC11 v3.3
21-Nov-06
4-Oct-06
28-Jun-06
TCC11 v3.2
TCC11 v3.1
TCC11 v3.0
761
760
760
788
766
11-Mar-06
TCC11 v1.3
13-Sep-05
TCC11 v1.2
778
17-Aug-05
TCC11 v1.1
778
2-May-05
15-Dec-03
25-Mar-03
21-Dec-01
20-Dec-01
TCC11 v1.0
RCCen11 b 15
RCCen11 b 14
RCCen11 b 13
RCCen11 b 12
RE-BADGED
Page added for indirect supports.
National Annex sheet added and referenced. Updated to November draft.
Expression for Asw/S (max) corrected on SHEAR.
R Moss comments incorporated.
768
479
305
311
310
14-Dec-01
RCCen11 b 11
311
12-Sep-01
Min main bar spacing to be > bar f and coorection for possible negative square root in
RCCen11 b 10
calculation of x.
312
18-Jun-01
12-Jun-01
RCCen11 b 9
RCCen11 b 8
As' changed to As2, d' changed to d2, and net steel stresses used in COLUMNS
Correction to strain calculation in COLUMN
239
241
3-May-01
RCCen11 b 7
Correction to cover warnings & use of d in 310/ss. Also SHEAR:M6 and M15
corrected.
239
3-Apr-01
7-Mar-01
2-Mar-01
RCCen11 b 6
RCCen11 b 5
RCCen11 b 4
239
239
240
4-Apr-00
RCCen11 b 3
Table 7.5 updated, deflection enhancement correction, gs omitted from SHEAR., and
support tension steel distributed over flange width in TEE~BEAM.
242
28-Mar-00
RCCen11 b 2
238
22-Mar-00
RCCen11 b 1
241
773