Sunteți pe pagina 1din 9

Grdinia cu Program Prelungit nr.

3
Slobozia, Ialomia
Str. Mihai Eminescu, nr. 6

PROIECT DE ACTIVITATE
Grupa nivel I +II Step by Step
Tema: Cum a fost/este i va fi pe acest Pmnt?
Subtema : n ateptarea lui Mo Nicolae

Educatoare : prof. Lupu Svetlana-Aurora


prof. Mihalache Lenua

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT


1

GRDINIA : GPP nr. 3 Slobozia


GRUPA : nivel I+II Step by Step
EDUCATOARE : prof. Lupu Svetlana-Aurora
prof. Mihalache Lenua
TEMA : Cum a fost/este i va fi pe acest Pmnt?
SUBTEMA : n ateptarea lui Mo Nicolae!
SCOP :
1. Dezvoltarea i educarea exprimrii gramaticale, nelegerea i
utilizarea corect a structurilor verbale orale;
2. Dezvoltarea capacitii copiilor de a stabili deverse legturi cauzale
ntre cunotinele dobndite despre anotimpul iarna, obiceiuri i tradiii
specifice iernii;
3. Dezvoltarea i aplicarea n contexte diferite a informaiilor i
abilitilor dobndite i n alte domenii.
A. JOCURI I ACTIVITI ALESE
CENTRE DE ACTIVITATE:
1.Matematic-manipulative
Puzzle : Cizmulia lui Mo Nicolae, Bradul mpodobit;
Labirint : Ajut-l pe Mo Nicolae s ajung la copiii cumini.
Din jumtate-ntreg : Simboluri de iarna.
Completeaz irul, respectnd ordinea dat n model.
Obiective operaionale :
S execute cu succes sarcinile jocului tip puzzle-reconstituind integral
imaginea din pri componente;
S urmresc perceptiv i motric anumite trasee (labirintul) alegnd drumul
corect;
S reconstituie ntregul din jumti, sferturi;
S alterneze formele conform modelului.
2.Colul csuei
Joc de rol : De-a micile gospodine
Obiective operaionale:
S utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activiti casnice;
S sesizeze modificrile produse asupra materialelor n timpul prelucrrilor;
S manieste spirit cooperant n activitatea de grup;
S respecte normele de convieuire social;
S respecte regulile elementare de igien.
2

Metode si procedee : conversaia euristic, explicaia, demonstraia,


problematizarea, mnuirea materialelor, munca n echip, surpriza.
Material didactic: imagini, carioca, creioane colorate, puzzle, labirinturi, jetoane
cu simboluri de iarn-ntregi, jumti, sferturi, coc special din reet la ndemn
(fr costuri prea mari), suport pentru coc, fin, forme diverse, ornamente prjituri,
orulee, baticue, sucitoare, medalioane cu jucrii.
B. ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE
TEMA : Cum a fost/este i va fi aici pe acest Pmnt?
SUBTEMA : n ateptarea lui Mo Nicolae
TIPUL ACTIVITII : verificare i consolidare de cunotine
FORMA DE REALIZARE : activitate integrat: DLC+DEC+ALA+ADP
A. DLC- Educarea limbajului
TEMA : Ce tii despre?
MIJLOC DE REALIZARE : joc didactic
OBIECTIVE OPERATIONALE:
S alctuiasc propoziii simple i dezvoltate referitoare la anotimpul iarna i
srbtorile iernii;
S utilizeze cuvintele n diferite poziii n propoziii (iniial, median, final)
S reprezinte grafic propoziia;
S numere corect cuvintele din propoziie, raportnd corect cifra la numrul de
cuvinte din propoziie;
S respecte regulile jocului;
S manifeste spirit de cooperare n grup;
S-i argumenteze deciziile luate n legtur cu modul n care au rezolvat
sarcinile.
REGULILE JOCULUI : Copilul numit de educatoare prin versurile: Bagheta
fermecat/ l va atinge ndat/ Pe cel ce se gndete/ i propoziia alctuiete va
formula o propoziie cu ceea ce vede n imagine. Apoi se va representa grafic
propoziia, se vor numra cuvintele, alegndu-se cifra corespunztoare numrului de
cuvinte din propoziia enunat.
SARCINA DIDACTIC:
Copiii formuleaz propoziii simple i dezvoltate, numr cuvintele, fac
corespondena ntre numrul de cuvinte i cifra corespunztoare.
ELEMENTE DE JOC: formula recitativ, bagheta magic, aplauzele, ghicirea.
3

METODE I PROCEDEE : explicaia, demonstraia, exerciiul, aplauzele, ghicirea,


atingerea cu bagheta.
MATERIAL DIDACTIC: imagini, bagheta magic, stimulente, coli de scris,
creioane, carioca, fie individuale.
B. DEC: Activitate artstico-plastic-pictur
Cizmulia lui Mo Nicolae tehnica dopului, lucrare colectiv
Jucrii n cizmulia lui Mo Nicolae aplicaie, dactilopictur
OBIECTIVE OPERAIONALE:
S utilizeze tehnicile nsuite anterior: tehnica dopului, dactilopictur, n
vederea realizrii temei pe suport de hrtie, cu contur dat;
S utilizeze corect instrumntele de lucru, materialele, combinndu-le potrivit
temei;
S-i exerseze deprinderea tehnic de lipire;
S-i coordoneze tehnicile oculo-motorii;
S elaboreze creaii colective n mod original n funcie de cerinele
educatoarei;
S aprecieze lucrrile proprii sau ale celorlali copii, innd cont de criteriile
enunate la nceputul lucrului.
METODE I PROCEDEE: explicaia, demonstraia, exerciiul, conversaia.
MATERIAL DIDACTIC: carton duplex, acuarele, dopuri, ap, crpe umede.
ADP: dans popular: Hora romneasc
OBIECTIVE OPERAIONALE:
S execute micri pe ritmul melodiei;
S triasc n relaiile cu cei din jur stri affective positive.
BIBLIOGRAFIE: - Curriculum pentru nvmntul precolar, Bucureti, 2009
- Kirsten A. Hansen i colaborat C.E.D.P. Step by Step,
Crearea claselor orientate dup necesitile copilului.
- Silvia Breben, Elena Goncea i colaboratori Metode
interactive de grup Editura ARVES
4

SCENARIUL ZILEI
ADP: Copiii intr n sala de grup pe fond muzical. Activitatea debuteaz cu
ntlnirea de diminea ntre copii i educatoare, prin intermediul salutului de
diminea.
Copiii sunt salutai cu versurile:
Dimineaa ne trezim
Dup ce ne pregtim
Spre grdini noi pornim.
S ateptm grupa de pitici
Floricelele noastre mici
S soseasc iar aici
Unde-s foarte fericii.
Soarele le scald faa
Le spunem: Bun dimineaa!
Astzi este-o nou zi
Bine ai venit, copii!
Suntei veseli, sntoi
i la fel de curioi.
n fiecare diminea
S-avem gndul bun pe fa
Ctre soare noi privim,
Iubire s druim
De ce-i ru, s ne ferim.
S-adunm doar bucurie
i-n lume s-o rspndim
i-atunci, oriice copil,
n fiecare diminea
Are gndul bun pe fa.
Copiii rspund salutului i se salut reciproc potrivit ecusonului din piept, care
reprezint jucrii, mbrcminte, dulciuri pe care i le doresc de la Mo Nicolae.
Apoi, dup versurile:
Dup ce ne-am adunat
i frumos ne-am salutat
Colegii ne-am ntlnit
Cine oare n-a venit?
5

Prezena :
Se amintete ce zi din sptmn este, ce dat i apoi se va trece la calendarul
naturii- meteorologul de serviciu.
Gimnastica de nviorare: se va executa pe fond muzical.
Ne pregtim pentru acitiviti.
Nouti / Evenimente / tirea zilei : Copiii sunt anunai c vor participa la o
aciune de voluntariat n care se vor oferi daruri din partea grupei, unor familii aflate
n nevoi.
Mesajul zilei : Pornind de la aciunea caritabil ce se va desfura astzi, se va
prezenta un PPS cu i despre Mo Nicolae.
Metoda trierea aseriunilor :
Aseriune
Aa da!
(comportamente n imagini)
Buline verzi
1.Ziua de Mo Nicolae se

srbtorete n noaptea de 5
spre 6 decembrie.
2.Mo Nicolae aduce copiilor
dulciuri, jucrii, mbrcminte
iar pentru cei neasculttori...
un bici.
3.Mo Nicolae a mprit
averea oamenilor bogai.
4.Crciunul se srbtorete pe

data de 25 decembrie.
5.Revelionul l srbtorim pe
data de 1 decembrie?

Uneori da, alteori nu!


Buline galbene

Aa nu!
Buline roii

Se vor vizita centrele i se vor prezenta sarcinile.


ADP: dans popular HORA ROMNEASC.

SECVENA
CONINUTUL TIINIFIC
DIDACTIC
Moment
Se vor asigura condiiile necesare pentru
organizatoric desfurarea optim a activitii.
Se vor distribui mijloacele de nvmnt pe
centre de activiti.
Se realizeaz prima etap a zilei:
-ntlnirea de diminea
-Recitare de poezii despre Mo Nicolae
Captarea
Se realizeaz printr-un personaj-un copil care
ateniei
va aduce un colet adresat grupei noastre,
ncare se afl patru ghetue (cizmulie).
Anunarea
-Educatoarea va prezenta copiilor
temei i a
personajului zilei, scond mesajele din
obiectivelor
cizmulie i explicnd sarcinile cu vizitarea
centrelor.
Copiii i aleg centrul la care doresc s
lucreze, i aeaz paletua la panoul n
buzunarul adecvat centrului ales.
ADE-DLC
Educarea limbajului
Explicarea i Jocul de prob.
demonstrarea Educatoarea va explica regulile jocului
regulilor
pentru prima variant, conform celor
jocului
prezentate mai sus.
Jocul de prob se va realiza mpreun cu
copiii.
Obinerea
Executarea jocului mpreun cu copiii
performanei (varianta I).

STRATEGII
DIDACTICE

Conversaia
Explicaia
Conversaia
Explicaia

Conversaia
Explicaia
Demonstraia

Realizarea
feed-backului

Capacitatea
de a da
rspunsuri.

Exerciiul
Conversaia
Explicaia

Copiii formuleaz propoziii, o reprezint


grafic, numr cuvintele i aleg cifra
corespunztoare numrului de cuvinte.
Complicarea jocului: varianta a II-a.
Se formuleaz propoziii utiliznd cuvntul
respectiv n poziii diferite n propoziie
(iniial, median, final).

EVALUARE

Capacitatea
de a da
rspunsuri.

Exerciiul
Conversaia
Explicaia

Capacitatea
de a da
rspunsuri.

Demonstraia
Se vor analiza sarcinile fiei:
-formuleaz propoziii
-traseaz sub fiecare imagine attea liniue
cte cuvinte are propoziia.
ncheierea
activitii

Aprecierea modului de participare la


activitate, aprecierea comportamentului.

Exerciiul

Capacitatea
de a rezolva
sarcinile fiei.

Problematizarea
Conversaia

Recompense
Evaluare oral
7

ADE-DEC

Activitate artistico-plastice
a) Cizmulia lui Mo Nicolae tehnica
dopului lucrare colectiv.
b) Jucrii pentru copii de la Mo
Nicolae
Explicaia

Explicarea i
demonstrarea
modului de
lucru

Educatoarea va prezenta copiilor criteriile de


evaluare a lucrrilor: -acuratee
-ncadrare n contur.

Conversaia

nclzirea
minilor

Se va realiza prin diferite exerciii ale


muchilor mici ai minii.

Exerciiul

Executarea
Copiii i execut tema grupndu-se,
temei de ctre alegndu-i sarcinile.
copii
Educatoarea va ndruma i supraveghea
copiii n timpul lucrului, insistnd ca acetia
s coopereze, s participe activ la realizarea
temei.
ncheierea
-Aprecierea modului de realizare a lucrrilor.
activitii
-Aprecierea comportamentului.
ALA
1.CENTRUL MATEMATIC
MANIPULATIVE
Puzzle: Cizmulia lui Mo Nicolae,
Bradul mpodobit
Labirint : Ajut-l pe Mo Nicolae s
ajung la copiii cumini (Ajut-l pe
Mo Nicolae s-i gseasc asinul)
Din jumtate-ntreg : Simboluri de
iarn
Completeaz irul respectnd ordinea
dat n model.

Explicaia
Exerciiul
Conversaia

Modul de
combinare a
culorilor, etc.

Capacitatea
de a realiza
lucrarea.

Evaluarea
practic

Conversaia
Explicaia

Evaluarea
practic

Exerciiul

Conversaia
Explicaia

ncheierea
activitii
ADP

2.CENTRUL COLUL CSUEI


Joc de rol De-a micile gospodine
Copiii realizeaz prjituri de forme diverse
din coc special.
-evaluarea lucrrilor
-recompensarea copiilor
-dans popular HORA ROMNEASC
-aciunea de coluntariat

Exerciiul
Conversaia

Evaluarea
practic

Evaluare prin
recompense

S-ar putea să vă placă și