Sunteți pe pagina 1din 6

PLAN DE LECIE

Colegiul Economic Virgil Madgearu Galati


Disciplina: Economia intreprinderii
Clasa : a X a C
Unitatea de invatare: Organizarea structurala a intreprinderii
Lectia: Perspectiva profesionala si promovarea resurselor umane
Tipul lectiei: mixt
Anul: 2010
Durata: 50 min
Profesor : CAZACU ANCUTA

COMPETENTE SPECIFICE:
Precizarea elementelor de baza ale structurii organizatorice
COMPETENTE OPERATIONALE:
COGNITIVE
Definirea bilantului profesional individual;
Cunoasterea politicilor folosite pentru a defini un salatiat;
Cunoasterea etapelor din cadrul planurilor privind carierele profesionale.
RESURSE PROCEDURALE
metode si procedee:conversatia,explicatia,observatia,demonstratia si exercitiul;
forme de organizare:frontal,individual,de grup;
RESURSE MATERIALE
distributive:fise de lucru;chestionare;planes.
Economia intreprinderii,manual pentru clasa a X-a,Editura Oscar Print,Bucuresti 2004
RESURSE BIBLIOGRAFICE
programa scolara O.M.2008:ghid metodologic

SCENARIU DIDACTIC
NR
CR
T

Evenimentele
instruirii

MOMENT
ORGANIZATORIC
(4 MIN)

2.

VERIFICAREA
CUNOSTINTELOR
ANTERIOARE
(CANTITATIV SI
CALITATIV)
(1MIN)

CAPTAREA
ATENTIEI
(5 MIN)

ANUNTAREA
TEMEI
(2 MIN)

Competente
derivate

Activitati introductiv-educative
Activitatea
Cadrului didactic
Se consemneaza absentele
si tinuta;
Se verifica existenta
resurselor materiale;
Profesorul ii intreaba pe
elevi:
-

Activitatea
elevilor
Raspund la
intrebari

Profesorul cere parerea


elevilor intrebadu-i:
-Cat de importanta este
promovarea resurselor
umane in cadrul unei
societati?
Perspectiva profesionala si
promovarea resurselor
umane

Elevii raspund

In mod selectiv,
elevii raspund :

Elevii asculta si
noteaza titlul in
caiete;

Resurse procedurale si materiale


Metode si
procedee

Forme de
organizare

Conversatia

Frontal

Conversatie
pe baza
intrebarilor;

Individual

Expunerea

Individual

Resurse
materiale

Tabla

DESFASURAREA
ACTIVITATII
(25-30 MIN)

- sa defineasca
bilantul
profesional
individual;

Bilantul profesional
individual reprezinta un
diagnostic al dinamicii
profesionale,permitand
intreprinderii sa anticipeze
evolutia profesionala a
unui salariat.Bilantul
profesional constituie un
instrument al conducerii
carierei profesionale a
fiecarui salariat.

Elevii asculta
cu atentie;

- sa cunoasca
politicilor
folosite pentru
a defini un
salatiat;

Pentru a promova un
salariat, intreprinderea
poate sa foloseasca politici
diferite, astfel:
a)promovarea organizata
pe baza unui plan;
b)promovarea ocazionala,
in functie de anumite
situatii concrete.

Elevii isi expun


parerile/ideile;

- sa cunoasca
etapele din
cadrul
planurilor
privind
carierele
profesionale.

Promovarea organizata, pe
baza planurilor privind
Elevii vor nota
carierele profesionale,
in caiete
necesita parcurgerea a cinci
etape:
1) analiza trecutului
profesional al salariatului;
2)analiza aspiratiilor,
motivatiilor si

Conversatia

Frontal
Individual
Tabla

Elevii vor nota


in caiete
Conversatia

Individual

posibilitatilor salariatului;
3) alegerea unui domeniu
profesional si orientarea in
acest sens a lucratorului;
4) stabilirea mijloacelor
pentru adaptarea
salariatului;
5) elaborarea strategiei de
promovare a planului de
actiune.
6

OBTINEREA
PERFORMAN
TEI
Feed-back
(7 MIN)
TEMA
PENTRU
ACASA
(2 MIN)

Se propune elevilor un
studiu de cazElaborarea
unui plan privind cariera
profesionala la societatea
X.
Se propune elevilor un
studiu de cazElaborarea
unui plan privind cariera
profesionala la societatea
X.

Elevii se vor
impartii pe
grupe;
Elevii isi
noteaza tema.

Studiu de caz

Grupe

Frontal

Functia si ponderea ierarhica Elemente de baza ale structurii organizatorice

Functia reprezinta totalitatea posturilor care au sarcini si atributii omogene din punct de vedere al naturii si
complexitatii lor, si care sunt in subordine unei persoane din structura organizatorica a unitatii.
Clasificarea functiei:
a) functia de conducere
b) functia de executie
Ponderea ierarhica reprezinta numarul de persoane conduse in mod direct de un cadru de conducere.
.Marimea ponderii ierarhice se stabileste in functie de o serie de factori, dupa cum urmeaza:
- natura activitatii colectivului subordonat;
- gradul de independenta a sarcinilor ce revin executantilor;

- nivelul de pregatire si capacitatea organizatorica a conducatorului si subordonatilor;


- dispersia teritoriala a posturilor ce intra in subordinea conducatorului

S-ar putea să vă placă și