Sunteți pe pagina 1din 31

Numerologia dupa sistemul lui Grabovoi

Grigori Grabovoi este un om de stiinta rus, cu calitati extrasenzoriale recunoscute, care a


dezvoltat printre altele, un sistem de vindecare a bolilor cu ajutorul secventelor
numerice. Acest sistem inglobeaza si un model de analiza numerologica foarte simplu,
bazat pe numerele din data nasterii, la care se adauga, dar avand o pondere mai mica, si
suma lor.
De ce este mai importanta data nasterii? Fiindca in viata de toate zilele o folosim cel mai
mult, niciodata nu vizualizam, scriem sau spunem suma datei de nastere, ci data nasterii,
care este incarcata cu energie vibrationala de mare impact pentru viata noastra, in plus,
de cate ori o vizualizam ii dam si mai multa energie.
Iata care sunt semnificatiile numerelor:

= inceputul, punctul de plecare, ideea initiala; (de ex. cine are multi de 1 in data

de nastere are multe idei sau are parte de noi inceputuri de mai multe ori in viata);

= actiunea, efectul actiunii, punerea in aplicare a ideii; (de ex. cei cu multi 2 sunt

persoane motivate, cu multa energie, care se arunca cu toata fiinta in actiune; daca nu
au 1, isi cauta de lucru fara sa se gandeasca neaparat la o idee, doar actioneaza, poate
apare si ideea la un moment dat);

3 = rezultatul actiunii, succesul, implinirea unui ciclu de lucru; (de ex. pentru cei
care nu au 3, succesul poate sa apara mult mai greu, fiindca pot sa aiba idei si sa
actioneze, dar rezultatul sa nu fie unul foarte bun, de aceea trebuie sa se focalizeze mai
mult pe ducerea la bun sfarsit a actiunii);

= interactiunea cu lumea exterioara, comunicarea cu ceilalti, modul cum isi

creeaza contactele sociale;

= interactiunea cu lumea interioara, capacitatea de a-ti vedea propriile calitati,

autoaprecierea; (de ex. cei care nu au 5 nu sunt multumiti niciodata de ceea ce fac,
chiar daca realizeaza lucruri foarte bune, sunt mereu in dubiu si au o atitudine
autocritica);

6 = constiinta celui mai potrivt loc in care putem sa traim sau sa muncim,
stabilitatea, radacinile;
(de ex. cei care nu au 6 nu au puncte de referinta fixe, isi schimba des conceptiile,
locuinta, resedinta sau locul de munca, ceea ce poate insemna un avantaj in anumite
situatii, au o anumita flexibilitate, dar poate fi si obositor de cele mai multe ori. Cei care
au 6 stiu exact unde e locul lor, unde vor sa se stabileasca pentru a trai si a munci, sunt
mai inradacinati);

= iubirea, dezvoltarea sufletului, acceptarea celorlalti cu iubire, iertarea; (de ex.

cel care are mai multi de 7 nu isi pierde timpul cu evaluarea mentala a celorlalti, ci ii
accepta asa cum sunt, in schimb cel caruia ii lipseste 7, are o atitudine critica si accepta
cu greu prezenta persoanelor care nu ii plac);

= legatura liniara dintre prezent si infinit, dintre timp si spatiu, capacitatea de a

sti cand este momentul cel mai potrivit in viata pentru a face un anumit lucru; (de ex.
cei care nu au 8 nu sesizeaza momentul potrivit pentru a face ceva, ori actioneaza prea
devreme, ori prea tarziu; exista perioade in viata cand ni se pun la dispozitie energii care
faciliteaza realizarea unor proiecte, daca nu stim sa le folosim, riscam sa ratam
ocazia..."timpul a expirat"...Exista un timp pentru a studia, un timp pentru a te casatori,
un timp pentru a aduce pe lume un copil, etc.);

= numarul creatorului, al creatiei, un numar evoluat care cuprinde in el

vibratiile tuturor celorlalte numere; (este numarul care arata o persoana care are
contiinta capacitatii sale de a creea si de a-si gestiona viata asa cum vrea; copiii nascuti
dupa 2000 pot sa nu fie dotati cu 9 la nastere, dar se considera ca exista o schimbare a
vibratiei energetice si ca toti acesti copii au o calitate innascuta a constiintei de sine, au
acces la lumea spirituala mult mai direct).
Numerele cu care ne-am nascut reprezinta energia cu care am fost daruiti la
nastere. Ceea ce avem din nastere am dezvoltat deja. Ceea ce ne lipseste arata
potentialul pentru viitor si necesitatea de a ne focaliza pe dezvoltarea calitatilor
care ne lipseau la nastere. Este posibil ca parintii sa aiba ei numerele care le
lipsesc copiilor si sa le dezvolte acestora, prin educatie, atitudini care sa le

potenteze numerele lipsa. Un copil care nu a primit la nastere un 2, in mod


normal, face eforturi mari ca sa se mobilizeze pentru a actiona, dar avand niste
parinti dotati cu multi 2, poate avea experiente din care sa invete placerea
actiunii, prin care sa fie motivat. La fel, lipsa lui 6 poate fi suplinita de
stabilitatea pe care parintii o dau copilului prin caminul pe care i-l ofera.
Daca parintii nu au nici ei acele cifre, exista si alte metode de a intra in
rezonanta cu numerele lipsa, fie prin vizualizarea lor prin meditatia cu numere,
fie prin prezenta fizica a acestora. De exemplu daca lipseste 3, trebuie sa avem
mereu la vedere cate 3 obiecte de acelasi fel, 3 tablouri, 3 pietricele la inel, 3
lumanari, etc. Daca lipseste 4, putem urma cursuri de comunicare, daca lipseste
7 putem integra, prin meditatie, iubirea universala. De asemenea putem sa ne
alegem parteneri, prieteni, colaboratori care au acele numere care noua ne
lipsesc.
Numerelor care apar de mai multe ori in data nasterii capata mai multa greutate
in tabloul general.

EXEMPLUL 1:
16.4.1986 = 1+6+4+1+9+8+6 = 35 = 3+5 = 8, luam in considerare 16 4 1986 35 8 (data
nasterii, suma numerelor care o compun si suma redusa la o cifra)
1 1 = creativ, idei multe, schimba startul in viata de cel putin 2 ori;
2- lipsa - nu ii place sa-si puna in aplicare ideile, nu are placerea de a actiona, de aceea
trebuie stimulat de familie si prieteni;
3 are, dar numai in suma datei de nastere, ceea ce inseamna ca pana la urma obtine si
rezultate, chiar daca nu-i place ce face;
are 4 - stie sa interactioneze cu cei din jur;
are 5 in suma datei de nastere, ceea ce inseamna ca e multumit totusi de el insusi;
66 - este bine impamantenit, are stabilitate, nu schimba usor locul in care se afla;
7 lipsa - nu prea stie sa ierte, nu accepta usor greselile celor din jur;
8 - stie cand e momentul potrivit pentru a actiona, exista corelatia timp si spatiu;
9 - este creativ
Analiza se poate face si secvential, adica:
1641986358
1 - actioneaza, 6- stie care e locul lui, 4- relationeaza cu ceilalti bine, 1- are alta idee, 9o dezvolta creativ, 8- stie cand e momentul sa actioneze, 6 - este stabil, 3- are succes, 5stie ca face bine ce face, 8 - actioneaza la momentul potrivit;
EXEMPLUL 2:
22.9.1967 = 36 = 9
Analiza secventiala:

2291967369
22 - ii place sa faca ceva repede, fara sa fie interesat de rezultatul actiunii, 9 - creativ, 1apare ideea, 9-creativ, 6 -este stabil, 7- stie sa-si arate iubirea fata de ceilalti, 3- apare si
succesul, 6 - sigur pe pozitie, 9- creativ;
nu are 4- nu stie sa interactioneze cu ceilalti, nu are 5- nu e satisfacut de ceea ce face,
prea autocritic, nu are 8- nu nimereste momentul potrivit cand trebuie sa actioneze.
EXEMPLUL 3:
2.2.2002 = 8
Cu 2222 este foarte motivat sa se arunce in actiune, face cu mare placere ceea face, cu
conditia ca parintii sau cei de langa el sa ii dea si impulsul (lipseste 1), sa il si urmareasca
sa obtina un rezultat al actiunii, fiindca nu are niciun 3 si nu e interesat de succes. Are 8,
stie sa aleaga momentul potrivit pentru a actiona.

EXEMPLE VIP:

Oreste 14.7.1975 = 34 = 7
11- are multe idei
2 lipseste - nu are placerea de a actiona, de a face, dar are o mama (sau o sotie) care il
motiveaza;
3- chiar cu un minim efort are rezultate;
44 - bun comunicator;
5 - este constient de valoarea lui, are stima de sine;
6 lipseste - nu este stabil, ii place schimbarea, dar, probabil, familia l-a impamantenit...;
777 - iubeste oamenii neconditionat;
8 lipseste - nu stie sa faca ce trebuie, cand trebuie ( poate studiile pe care le-a facut era
mai bine sa le fi facut mai devreme, de ex.)
9 - creativ ca tot omul nascut dupa 1900.
Analiza secventiala de la stanga la dreapta - 1471975347:
1 - se naste cu dorinta de a intra in actiune - 4- interactioneaza bine cu cei din jur - 7este prietenos, ii accepta pe ceilalti cu iubire - 1- are o noua idee de actiune- 9- este
creativ - 7- isi manifesta iubirea fata de lume - 5- simte ca face bine ceea ce face - 3obtine si rezultate- 4 - comunica bine cu ceilalti, lumea il apreciaza - 7 - la randul sau
daruieste iubire celorlalti.
Marcel Iures 2.8.1951=26=8
11 - multe idei, se "restarteaza" de mai multe ori (teatru, film, "patron" de teatru, etc.)
22 - intra in actiune cu mare bucurie si energie, ii place ceea ce face, indiferent ce;

3 lipseste - nu il preocupa rezultatul, important pentru el e sa-si puna ideile in aplicare;


4 lipseste - nu ii place viata sociala sau sa interactioneze cu ceilalti;
5 - are autostima, e multumit de ceea ce face;
6 - este impamantenit, stabil, de aceea nici nu a vrut sa auda de Hollywood;
7 lipseste - priveste lumea cu rezerve, nu iubeste neconditionat;
88 - are ritm, stie sa faca lucrurile la timpul lor, stie sa profite de ocaziile care i se ivesc;
9 - creativ.
Adam Sandler 9.9.1966 =40= 4
1 - actiune;
44 - bun comunicator, interactioneaza foarte usor cu ceilalti;
66 - stie exact unde este locul lui, daca are o idee stie exact unde poate sa o fructifice
cel mai bine, stie exact unde vrea sa traiasca si sa munceasca;
999 - cu trei de 9 are capacitatea de a-si crea si gestiona viata asa cum doreste, faptul ca
lipsesc numerele 2, 3, 5, 7 si 8, nu mai are nicio importanta.
Richard Branson 18.7.1950 =31 =4
11 -multe idei;
2 lipseste, pune pe altii sa actioneze;
3 - rezultate, succes;
4 - bun comunicator;
5 - autostima
6 lipseste - schimba cu usurinta mediul;
7 - vede realitatea cu iubire;
8 - stie sa prinda momentul prielnic pentru actiune;
9 - creativ
Dan Puric 12.2.1959=29=11
1111 -are multe idei, e posibil sa nu le duca pe toate la bun sfarsit sau sa schimbe startul
de mai multe ori in viata (teatru, pantomima, scriitor, conferentiar, etc.)
222 - se arunca in actiune cu mare placere, ii place la nebunie ceea ce face;
3 lipseste - rezultatele, succesul, au venit destul de greu, dar munca grea a dat rezultate
in cele din urma (chiar daca lipsesc anumite cifre, important e sa lupti ca sa dezvolti
calitatile care lipsesc la nastere);
4 lipseste - cu toate astea a devenit un bun comunicator;
5- exista autostima, apreciaza ceea ce face;
6 lipseste - nu este inradacinat, poate sa traiasca oriunde;
7 lipseste - nu s-a nascut iubind neconditionat, dar a lucrat asupra lui insusi;
8 lipseste- nu a avut intotdeauna un ritm bun, a mai pierdut ocazii uneori;
999 - foarte creativ- cele trei cifre de 9 suplinesc lipsa lui 3, 4, 6, 7, 8 si maresc
capacitatea sa de a se reproiecta;

Paulo Coelho 24.8.1947 = 35 =8


1- impuls initial;
2 -placerea actiunii;
3 -succes in cele din urma, dupa multa munca;
44 - bun comunicator;
5 - stie ca e bun, apreciaza ce face;
6 lipseste - nu este legat de un loc, poate trai oriunde;
7 - accepta lumea cu iubire, asa cum e;
88 - stie sa actioneze la momentul potrivit.
9 - creativ.
Oana Zavoranu 16.6.1973 = 33 = 6
11 - are idei;
2 lipseste - nu este destul de motivata, nu are destula energie sa-si puna in aplicare
ideile;
333 - impinsa de la spate poate avea chiar rezultate foarte bune si succes cu minim de
efort;
4 lipseste -nu stie sa interactioneze cu lumea, stie doar sa se certe;
5 lipseste - este superautocritica, nu e multumita niciodata de ea insasi;
666 - bine impamantenita, nu ii plac schimbarile;
7 - ii accepta pe ceilalti asa cum sunt, in ciuda aparentelor;
8 lipseste - a pierdut nenumarate trenuri, fiindca nu stie sa faca ce trebuie, la momentul
oportun;
9 - creativa
Mihaela Radulescu 3.8.1969 =36=9
1- impuls initial;
2 lipseste - nu se arunca in actiune cu tot sufletul;
33 - chiar si asa, cu minim de efort, bine motivata de altii obtine succese dupa succese,
munceste echipa;
4 lipseste - ea crede ca vorbele multe inseamna comunicare- nu e asa, nu prea stie sa
interactioneze cu ceilalti;
5 lipseste - alta vedeta care nu stie sa se accepte asa cum e, vrea mai mult si mai mult de
la ea insasi;
66 -este stabila, stie unde e locul ei, asta daca nu apare cineva care sa o mute cu forta;
7 lipseste- nu iubeste neconditionat;
8 - stie cand e momentul cel mai bun pentru a actiona, foloseste toate oportunitatile care
ii apar in cale;
999- supercreativa, stie sa se reinventeze, daca este cazul.

Lora 23.7.1982 =32=5


1 - are idei;
222 - in sfarsit o persoana care se arunca cu pasiune in actiune, ii place la nebunie ce
face;
33 - actiunile ei au si succes, rezultate foarte bune;
4 lipseste - nu este dotata din nastere cu calitati de comunicator, dar a invatat foarte
bine din propria experienta cum sa interactioneze cu publicul ei;
5 - stie ca e buna, are stima de sine, e multumita cu ce face;
6 - nu e impamantenita, nu e stabila din nastere, dar casatoria sau sotul ii dau aceasta
stabilitate, o inradacineaza;
7 - iubeste lumea neconditionat;
8 - stie sa folosesca oportunitatile in favoarea ei, stie sa faca ce trebuie, cand trebuie;
9 - creativa.
ADN-ul uman este o combinatie unica de numere. Indiferent de natura ei, boala
este o reacordare la perfectiunea proprie arhetipala. De fiecare data cand ne
abatem de la arhetipul propriu, ADN-ul gaseste calea cea mai potrivita pentru
reacordare. Uneori este mai simplu, alteori simptomele sunt complexe. Cel mai
frecvent, starea de boala se instaleaza prin rezistentele fata de evenimentele din
jurul nostru, rezistente care induc sentimentul/emotia/gandul de separare fata de
Intreg, Am fost creati cu constienta ca suntem un Intreg, asa ca, cu cat
separarea este mai intensa, cu atat si simptomele sunt mai zgomotoase, de
lunga durata si chinuitoare.

Toti cei care au relatat vindecari miraculoase ale unor boli numite incurabile, au
recunoscut ca au acceptat sa experimenteze cu bucurie, evenimentele din viata
lor, fara sa se mai opuna. Au recunoscut ca trecusera dincolo de dualitatea
bine/rau, moral/pacat, frumos/urat, drept/nedrept, corect/incorect etc. Fiind in
aceasta stare de constiinta, au eliberat boala. Au eliberat judecata mentala care
genereaza separare fata de ceilalti si de Intreg.
Metoda lui Grigori Grabovoi consta in emiterea constienta a sirului de numere
care formeaza un cod ce te acordeaza la o vibratie care armonizeaza/vindeca o
problema. In documentul de fata sunt codurile pentru problemele de sanatate.
Exista si coduri numerice care functioneaza ca mantre, te acordeaza la vibratii
subtile, sublime.
Emiterea este atat vocala rostind tare si cu entuziasm sirurile de numere (se fac
pauze foarte scurte intre sirurile de numere si se rostesc din nou, pana cand se
percepe o modificare la nivelul constiintei), cat si vizuala, ca si cum, din mijlocul
fruntii ia nastere numarul rostit in forma tridimensionala si de culoare auriu
stralucitor.

Am lucrat cu cateva coduri numerice si consider ca este o metoda foarte


interesanta de reacordare la arhetipul propriu.
Sanatate perfecta!
Numerele lui Grabovoi pentru Vindecare, Materializare i
Regenerarea Organelor James Rink
Numerele lui Grabovoi folosesc semnale radionice pentru a vindeca diferite
probleme de sntate. Ele au fost descoperite de metafizicianul rus Grigori
Grabovoi, cu ajutorul dispozitivului su radionic. Pentru cei care nu cunosc teoria
i practica Radionic, este vorba despre conceptul conform cruia fiinele umane
i toate formele de via mprtesc un cmp comun, prin faptul c ele toate
sunt conectate unele cu altele, n interiorul cmpului electromagnetic al
pmntului; toate formele de via au propriul lor cmp electromagnetic, care,
atunci cnd este distorsionat n mod considerabil, cauzeaz mbolnvirea.
Conform Radionicii, care recunoate c totul este energie, organele, bolile i
medicamentele au propriile lor frecvene sau vibraii specifice. Aceti factori pot fi
exprimai n valori numerice sau Secvene/Numere sau sub forma unor tipare
geometrice. Aceste numere ofer mijloacele prin care practicianul identific i
trateaz boala de la distan. Astfel, Grabovoi folosete dispozitivul su Radionic
pentru a detecta numerele asociate cu diferite stri de sntate, apoi i
instruiete clienii s mediteze asupra acestor numere, aciune care duce la
vindecri miraculoase, cum ar fi regenerarea uterului, rinichilor i multe altele.
Grabovoi consider c aceste informaii trebuie folosite nu numai pentru a salva
lumea de la o posibil catastrof global, ci i pentru a-i permite fiecrui om s
aib o sntate perfect, imortalitate fizic, s readuc n corpul fizic o persoan
care a decedat, s materializeze i s dematerializeze, s se teleporteze, s
regenereze materia distrus, depistnd i soluionnd de la distan orice
problem de natur mecanic, ortoelectronic, precum i controlul de la orice
distan asupra materiei fizice. De asemenea, el susine c a vindecat oameni
bolnavi de SIDA sau cancer i c a vindecat sute de persoane fr niciun fel de
contact fizic cu acestea. Dovada acestor vindecri poate fi confirmat de
medicina tradiional i sunt atestate oficial de ctre persoanele vindecate.
Modelul su folosete cmpul creativ al informaiilor, cunoscut drept energia
contiinei, pentru a materializa att orice informaie sau obiect dorit, ct i pe
cele din afara continuum-ului spaio-temporal. n plus, el a descoperit metode de
transformare a energiei oricrei aciuni n forme geometrice cunoscute. Iat de ce
numerele lui Grabovoi pot fi folosite pentru diagnosticarea de la distan i
regenerarea materiei, n orice interval de timp, prin transformarea timpului n
form spaial.
Pentru a nva cum s folosii aceast tehnic, mai nti selectai un numr din
lista de mai jos, n funcie de problema de sntate asupra creia dorii s lucrai,

iar apoi apelai la setul de reguli ale Biokinesiei capitolul din manual referitor la
pasul urmtor. Putei gsi mai multe informaii despre aceste numere n
cartea Recovery Of The Human Body Focusing On Numbers (Vindecarea
corpului omenesc prin concentrarea asupra numerelor), de Grigori Grabovoi.

********************************
Grabovoi Numbers for Healing, Materialization,
and Organ Regeneration
Introducere
Capitolul 1. Stare critic 1258912
Insuficien respiratorie acut 1257814
Insuficien acut cardiovasculare 1895678
Stop cardiac 8915678
Traumatic oc, oc i starea de oc 1895132
CAPITOLUL 2. BOALA TUMORI 8214351
Tumorile maligne de orofaringe 1235689
Tumorile maligne ale intestinului subtire 5485143
Tumorile maligne ale testiculelor 5814321
Limfoame de piele 5891243
Mezoteliom 58912434
Melanomul 5674321
Neuroblastom 8914567
Tumorile maligne osoase 1234589
Tumorile uterului 9817453
Tumorile cerebrale (creierul si maduva spinarii) 5431547
Tumori ale glandei suprarenale 5678123
Tumori ale cavitatii nazale si a sinusurilor paranazale 8514256
Tumorile de nazofaringe 5678910
Tumori ale glandelor paratiroide 1548910
Tumorile de insulele pancreatice Langerhans 8951432
Cancer de papilei duodenale mari 8912345
Cancer de vagin i organele genitale externe 12589121
Cancer al buzelor 1567812
Cancer la stomac 8912534
Cancer de vezica biliara 8912453
Cancer de duct biliar extrahepatic 5789154
Cancerul de piele 8148957
Cancerul de san 5432189

Cancer de vezica urinara 89123459


Cancer de ficat 5891248
Cancer de esofag 8912567
Cancer pancreatic 8125891
Cancerului de penis 8514921
Cancer la rinichi 56789108
Cancer de ureter 5891856
Cancer de prostata 4321890
De cancer al glandelor salivare 9854321
Rhabdomyosarcoma la copii 5671254
Cancer de colon (colorectal) 5821435
Cancer tiroidian 5814542
Cancerul ovarian 4851923
Sarcom de esuturi moi 54321891
Sarcomul Kaposi 8214382 ]
CAPITOLUL 3. Sepsis 58143212
Sepsis (acut) 8914321
Sepsis (cronic) 8145421
Capitolul 4. Sindromul de coagulare intravasculara diseminata
5148142
DIC 8123454
CAPITOLUL 5. Boli circulatorii 1289435
Anevrism aortic 48543218
Anevrism de inima 9187549
Aritmii cardiace 8543210
Ocluzie arterial 81543213
Hipertensiune arterial 8145432
Hipotensiune arterial (hipotensiune arterial) 8143546
Ateroscleroza 54321898
Bloc 9874321
Varicele 4831388
Vasculit Sistem 1894238
Distonie Vegetativ-vasculara (neurocirculatory astenie) 8432910
Crize de hipertensiune arterial 5679102
Boli de inima hipertensiv 8145432
Infarctul miocardic 8914325
Ischemica (coronare) boli de inima 1454210
Cardialgia 8124567
Cardiomiopatie 8421432
Cardio 4891067
Colaps 8914320
Cord pulmonar 5432111
Miocardic 85432104
Miocardiopatie 8432142

Miocardita 8432110
Lipsa de circulaie a sngelui 85432102
Distonie neurocirculatorie (NCD) 5432150
Edemul pulmonar 54321112
Pericardit 9996127
Defecte cardiace congenitale 9995437
Defecte cardiace dobndite 8124569
Febr reumatice 5481543
Astm cardiac 8543214
Insuficienta cardiaca 8542106
Vasculare insuficien 8668888
Crize vasculare 8543218
Angin pectoral (angina pectoral) 8145999
Tromboflebita 1454580
Endocardita 8545421
CAPITOLUL 6. Bolile reumatice 8148888
Boli ale articulatiilor 5421891
Artrita infectioasa 8111110
Artrita microcristalin 0014235
Artrita reumatoida 8914201
Artropatia psoriazica 0145421
Osteoartroz deformatorie 8145812
Periartrita 4548145
Guta 8543215
Boli reumatice ale ??????? 1489123
Sindromul Reiter 4848111
Spondilita anchilozant (boala Bechterew) 4891201
Tendovaginitis 1489154
Sistemul de vasculit (SV) 1894238
Granulomatoza Wegener 8943568
Hemoragic vasculit 8491234
Arterita cu celule gigant 9998102
Sindromul Goodpasture 8491454
Periarteritis nodoasa 54321894
Boala Takayasu 8945432
Thromboangit obliterant 8945482
Bolile difuze ale esutului conjunctiv 5485812
Lupusul eritematos sistemic 8543148
Dermatomiozita (polimiozita) 5481234
Sclerodermie sistemica 1110006
Mixt de esut conjunctiv boala 1484019
Sjogren (Segrena), sindromul 4891456
Febr reumatice 5481543
CAPITOLUL 7. Boli respiratorii 5823214

Aspergiloz 481543271
Astmul 8943548
Bronsiolita 89143215
Bronsita acuta 4812567
Bronsita cronica 4218910
Infarctul pulmonar 89143211
Candidoza pulmonara 4891444
Pleurezie 4854444
Pneumonie 4814489
Fibroz pulmonar 9871234
Pneumoconioza 8423457
Silicoz 4818912
Silikatoza 2224698
Acbestoz 4814321
Talcosis 4845145
Metallokoniozy 4845584
Karbokoniozy 8148545
Anthracosis 5843214
De pneumoconioza pulberi organice 4548912
Cancerul pulmonar 4541589
Sarcoidoza 4589123
Tuberculoza a sistemului respirator 8941234
Baie de aburi sindromul bogat 4814578
Emfizem 54321892
Capitolul 8. Boli ale aparatului digestiv 5321482
Malnutriie 5456784
Amebiasis 1289145
Amiloidoza 5432185
Arteriomezenterialnaya obstrucia parial 5891234
Atonie de esofag, stomac 8123457
Acalazie cardia 4895132
Achille funcia de stomac 8432157
Bauhin 58432148
Beri-Beri 3489112
Diabet zaharat de bronz 5454589
Bulbitis 5432114
Gastrita 5485674
Gastrita acuta 4567891
Gastrita cronica 5489120
Gastrocardiac sindrom 5458914
GASTROPTOSIS 81234574
Gastroenterita 5485674
Gastroenterocolitis 8431287
Hemocromatoza 5454589

Hepatita 5814243
Hepatita acuta B 58432141
Hepatita cronica 5123891
Hepatosis 9876512
Hepatotoxicitate acut 1234576
Grsime hepatotoxicitate cronic 5143214
Hepatotoxicitate colestatic 5421548
Degenerare hepatolenticular 5438912
Gepatosplenomegalichesky lipoidoz 4851888
Sindromul Gepatolienalny 8451485
Hiperbilirubinemie functionala 84514851
Hiperbilirubinemie functionala congenitale 8432180
Posthepatic Hiperbilirubinemie 8214321
Hiperlipemie esenial 4851888
Hipovitaminoza 5154231
Hipersecreie a funciei gastric 5484214
Diabet zaharat de bronz 5454589
Diareea functionala 81234574
Dysbiosis intestinal 5432101
Diskinezie a tractului digestiv 8123457
Diskinezie de spastic esofag 5481248
Dischinezii biliare 58432144
Dischinezie intestinal 54321893
Dispepsie 1112223
Degenerarea a ficatului 9876512
Duodenita 5432114
Duodenita acute 481543288
Duodenita cronic 8432154
Duodenostaz 8123457
Eyunit 8431287
Icter 5432148
Icter funcional 84514851
Calculi biliari 0148012
Constipatia 5484548
Ileita 8431287
Candida (candidoza, afte) 54842148
Kardiospazm 4895132
Carcinoid (sindrom carcinoid) 4848145
Intestinal lymphangiectasia 5214321
Lipodistrofie intestinal 4814548
Colici intestinale 8123457
Colita 8454321
Colita acuta 5432145
Colita cronica 5481238

Cardiochalasia 8545142
Sindrom de deficien, absorbia intestinal 48543215
Sindrom de deficien, indigestie 9988771
Omisiunea de stomac 8123457
Atonie gastrica acuta 5485671
Pancreatita cronica 5891432
Pneumatoz de stomac 54321455
Insuficien hepatic sindrom 8143214
Alergiile alimentare 2841482
Diaree (diaree) 5843218
Sindrom de hipertensiune portal 8143218
Sindromul Posthepatic 4812819
Scorbutul 5432190
Sprue non-tropical ar 8432150
Sprue tropical 5481215
Tuberculoza a sistemului digestiv 8143215
Whipple a bolii 4814548
Flegmonul de stomac 4567891
Colecistita acuta 4154382
Colecistita cronica 5481245
Scorbutul 5432190
Ciroz hepatic 4812345
Ciroz pigmentar ficatului 5454589
Esofagita 54321489
Esophagism 8123457
Enterit 8431287
Enterit acut 54321481
Enterit cronic 5432140
Enterocolita 8454321
Enteropatie intestinal 8432150
Enteropatie gluten 4891483
Enteropatie disaharidazodefitsitnye 4845432
Enteropatie exudative 48123454
Ulcer peptic de esofag 8432182
Ulcer simpl a intestinului subtire 48481452
Ulcere gastrice sunt simptomatice 9671428
Ulcer peptic si duodenal 8125432
CAPITOLUL 9. Boli de rinichi i ale tractului urinar 8941254
Amiloidoza 4512345
Anomalii ale sistemului urinar 1234571
Hidronefroz 5432154
Glomerulonefrita 4812351
Glomerulonefrita acuta 4285614
Pielite 5432110

Pielonefrita 58143213
Boli de rinichi polichistic 5421451
Colic renal 4321054
Nefrolitiaz 5432143
Insuficien renal 4321843
Insuficien renal acut 8218882
Insuficien renal cronic 5488821
Tuberculoza a rinichilor 5814543
Uremie acuta 5421822
Uremie cronic 8914381
Cistita 48543211
Eclampsia rinichi 8149141
CAPITOLUL 10. BOLILE DE SNGE 1843214
Agranulocitoz 4856742
Anemia 48543212
Anemia de acuta hemoragica 9481232
Anemie ereditar asociate cu nclcarea de sinteza de porfirine
(sideroahresticheskie anemie) 4581254
Anemia din intoxicatia cu plumb 1237819
Anemie megaloblastica 5481254
Anemie hemolitica 5484813
Anemie hemolitica, imun 5814311
Aplastic (hipoplazie), anemie 5481541
Siclemie 7891017
Boala Gaucher 5145432
Hemoblastosis vnekostnomozgovye 54321451
Hemoblastosis paraproteinemicheskie 8432184
Diatez hemoragic 5148543
Diatez Gemoppagicheskie cauzate de patologie vascular 54815438
Disprotrombii 5481542
Reacie Leukemoid 5814321
Leucemia 5481347
Boala Hodgkin 4845714
Boala radiatii acuta, boala radiatii 481543294
Mielemiya 5142357
Elliptocytosis Ereditar 51454323
Stomatotsitoz Ereditar 4814581
Neutropenia Ereditar 8432145
Hemoglobinuria paroxistica nocturna 5481455
Talasemia 7765437
Tpombotsitopatii 5418541
Hematogenic trombofilie 4814543
Favizm 54321457
Boal cronic radiatii 4812453

Boala citostatice 4812813


CAPITOLUL 11. Boli endocrine SI VALUTAR 1823451
Acromegalie 1854321
Tulburri congenitale de difereniere sexual 5451432
Virilnoe sindrom 89143212
Hiperinsulinismul 48454322
Hiperparatiroidism 5481412
Hiperprolactinemia 4812454
Hipogonadism 48143121
Hipoparatiroidismul (tetanie) 4514321
Hipotiroidie (mixedem) 4812415
Nanism hipofizar (nanism) 4141414
Diabet insipid 4818888
Diabetul zaharat 8819977
Dispituitarizm Tineret 4145412
Gusa difuz toxic (boala Graves, Basedow) 5143218
Gu endemic 5432178
Pituitary boala Cushing 54321458
Mezhutochno-hipofizo insuficien 48143214
Mixedem 4812415
Insuficien suprarenal 4812314
Obezitatea 4812412
Tumorile 4541548
Dezvoltarea sexual prematur 4814312
Tiroidita 4811111
Feocromocitom 4818145
CAPITOLUL 12. BOLI PROFESIONALE 4185481
Bolilor profesionale asociate cu expunerea la ageni chimici 9916514
Boli profesionale cauzate de expunerea la factori fizici 4514541
Boli profesionale cauzate de suprasolicitarea de organe i sisteme
individuale 4814542
Boli asociate cu expunerea la ageni biologici 81432184
CAPITOLUL 13. Acut 4185412
Otrvire acut:
(Toxicitate oral) 5142154
(Toxicitate inhalare) 4548142
(Percutan otrvire) 4814823
(Injectarea otrav) 4818142
Tulburri neuropsihiatrice 9977881
Leziuni renale 5412123
Afectare hepatic 48145428
oc Exotoxic 4185421
Intoxicaie acut ca urmare a muscaturilor de sarpe si artropodelor
veninoi 4812521

Muscaturile de sarpe 4114111


Intepaturi de scorpion 4188888
Bites karakurt 8181818
Viespi intepaturi si albinele 9189189
CBOLILE INFECIOASE 5421427
Amebiasis 1289145
Balantidiasis 1543218
Rabia (hidrofobie) 4812543
Boala zgarieturii de pisica 48145421
Boala lui Botkin 5412514
Brill boala lui 514854299
Botulismul 5481252
Bruceloza 4122222
Vaccinella 4848148
Hepatitele virale A i B (boala lui Botkin) 5412514
Helminii 5124548
Alveococcosis 5481454
Hookworm 4815454
Ascaridiaza 4814812
Hymenolepiasis 54812548
Diphyllobothriasis 4812354
Clonorchiasis 5412348
Metagonimoz 54812541
Opisthorchiasis 5124542
Strongyloidiasis 54812527
Teniarinhoza 4514444
Taeniasis 4855555
Trichineloza (trichineloza) 7777778
Trihostrongilidozy 9998888
Trichuriasis 4125432
Fascioliasis 4812542
Cisticercoza 4512824
Schistosomiasis (Bilharzia) 48125428
Enterobiasis 5123542
Echinococoz 5481235
Febra hemoragica 5124567
Herpes 2312489
Gripa 4814212
Dizenterie 4812148
Difteria 5556679
Yersionioza 5123851
Campilobacterioza 4815421
Tuse convulsiva 4812548
Pojar 4214825

Rubeola 4218547
Legionelozei 5142122
Leishmaniasis 5184321
Leptospiroza 5128432
Listerioza 5812438
Febr Q 5148542
Febra Marburg 5184599
Giardioza 5189148
Malaria 5189999
Boala meningococica 5891423
Micoplasmoz 5481111
Mononucleoza infectioasa 5142548
Ornithosis 5812435
Varicela 48154215
Variola este natural 4848148
Boal respiratorie acut 48145488
Parakoklyush 2222221
Oreionul epidemiei (oreion) 3218421
Pediculoza 48148121
Intoxicatii alimentare de toxine bacteriene 5184231
Pseudotuberculosis 514854212
Erizipel 4123548
Boala rotavirus 5148567
Salmoneloza 5142189
Antrax 9998991
Scarlatina 5142485
Tetanos 5671454
Sindromul imunodeficienei dobndite (SIDA) 5148555
Typhon-germen boli 1411111
Febr tifos 1444444
Budinca de cpu febr 5189499
Toxoplasmoza 8914755
Tularemia 4819489
Holera 4891491
Ciuma 8998888
Boala enterovirala 8123456
Tic-suportate de encefalita 7891010
Escherichiosis 1238888
Febra aftoas 9912399
CAPITOLUL 15. Boli de deficit de vitamina A 1234895
Carenta de vitamina:
(Avitaminoza) 5451234
(Hipovitaminoza) 5154231
Deficit de vitamina A 4154812

Lipsa de vitamina B1 1234578


Lipsa de vitamina B2 (riboflavina) 1485421
Deficitul de acid nicotinic 1842157
Lipsa de vitamina B6 9785621
Lipsa de vitamina C 4141255
Lipsa de vitamina D 5421432
Lipsa de vitamina K 4845414
Gipopolivitaminozy, poliavitaminozy 4815432
CAPITOLUL 16. BOALA COPIILOR 18543218
Sindromul adrenogenital 45143213
Alergii respiratorii 45143212
Rinita alergica si sinuzita 5814325
Laringita alergice 58143214
Traheit alergica 514854218
Bronsita alergica 5481432
Hipersensibilitate pneumopatie 51843215
Sindromul de alcool fetal 4845421
1 -antitripsina deficit 1454545
Anemia 48543212
Anemia feripriva 1458421
Anemie hemolitica Toxic 45481424
Aspiraia de corpuri strine 4821543
Astmul 58145428
Bronsita acuta 5482145
Vasculita hemoragica (kapillyarotoksikoz, boala lui Enoh) 5128421
Galactozemie 48125421
Boala hemolitica a nou-nscutului 5125432
Boala hemoragica a nou-nscutului 5128543
Hemofilia 548214514
Hepatita 5814243
Hipertensiune Portal 45143211
Renal Glicozurie 5142585
Hipervitaminoz D 5148547
Hipotiroidism 4512333
Histiocitoza X 5484321
Glomerulonefrita difuza 5145488
Diabetul zaharat 4851421
Diabet insipid, rinichi 5121111
Diabet rinichi sare (psevdogipoaldosteronizm) 3245678
Diatez alergic 0195451
Diatez hemoragic 0480421
Diatez limfatic 5148548
Dispepsie simplu 5142188
Dispepsie parenteral 8124321

Dispepsie toxice 514218821


Vegetativ-vasculare distonie 514218838
Sindromul de detresa respiratorie la nou-nascuti 5148284
Icter nou-nascutilor 4815457
Crupa este fals 5148523
Leucemia 5481347
Sindrom de malabsorbie 4518999
Fibroza chistica 9154321
Nefrita ereditara 5854312
Stenoz piloric 5154321
Pilorospazme 5141482
Pneumonie Microfocal 4814489
Copii Pneumonie 5151421
Pneumonie cronica 51421543
Artrita cronica nespecifica 8914201
Defecte cardiace congenitale 14891548
Rahitism 5481232
Vrsturi 1454215
Febr reumatice 5481543
Sepsis neonatal 4514821
Spazmofilii 5148999
Infecii stafilococice 5189542
Laringita constrictiv 1489542
Febra la copii 5128514
Crampele 51245424
Subsepsis alergic Wissler, Franconi 5421238
Sindromul Toxic 5148256
Natere Trauma intracraniene 518999981
Tuberculoza 5148214
Intoxicaie tuberculoas timpurie 1284345
Fenilcetonurie 5148321
Diabet zaharat Fosfat 5148432
De Toni-Debre-sindromul Fanconi 4514848
Boala celiaca 4154548
Enteropatie exudative 4548123
Bolile chirurgicale ale copilriei 5182314
Angiom 4812599
Apendicita 9999911
Atrezia biliara 9191918
Atrezie a intestinului subtire 9188888
Atrezia i stenoza a duodenului 5557777
Atrezie a anusului si rectului 6555557
Atrezie de esofag 8194321
Hernia de cordonul ombilical fetale 5143248

Hernie diafragmatica 5189412


Meckel a diverticulului 4815475
Invaginaie 5148231
Cephalhematoma 48543214
Sngerare gastro-intestinale 5121432
Palatoschizisul 5151515
Arsuri chimice ale esofagului 5148599
Epifizelor osteomielita 12345895
Stenoz piloric 5154321
Zonele sacrococcigian teratomul 481543238
Abces nou-nscut 51485433
CAPITOLUL 17. Obstetric, BOALA PENTRU FEMEI 1489145
Anomalii ale forei de munc 14891543
Asfixie a ftului i nou-nscut 4812348
Sarcina uterina 1899911
Sarcina ectopica 4812311
Sarcina si nasterea, definiia termenului 1888711
Sarcina multipla 123457854
Post-sarcinii pe termen 5142148
Boala de san 48123147
Hemoragie (obstetrica) 4814821
Polyhydramnios 5123481
Durerii de munc 5421555
Tratamentul nou-nscutului din cordonul ombilical 0123455
Perioada post-partum (normal) 12891451
Post-partum (patologice) 41854218
Previa, i prolaps de cordon 1485432
Placenta previa 1481855
Detaare prematur a placentei n mod normal, situat 1111155
Natere prematur 1284321
Hydatidiform mol 4121543
Organele genitale lacunele 148543291
Toxemia de sarcina 1848542
Pelvis ngust 2148543
Pelvis ngust anatomic 4812312
Pelvis ngust punct de vedere clinic 4858543
Embolie lichid amniotic 5123412
Femeii boli 1854312
Anexita 5143548
Sindromul adrenogenital 148542121
Tuberculoza 4815812
Amenoreea 514354832
Ciclul anovulatorie 4813542
Apoplexie ovarian 1238543

Bartholinitis 58143215
Beli 5128999
Infertilitatea 9918755
Vaginita (colpita) 5148533
Vulvitis 5185432
Vulvovaginite 5814513
Gonoreea la femei 5148314
Mancarime a vulvei 5414845
Chisturile ovariene 5148538
Ovar Cystoma 58432143
Menopauza. Nevroz criz 4851548
Colpita 5148533
Kraurosis vulva 58143218
Hemoragie uterin disfuncional 4853541
Leucoplazie a vulvei, cervixul 5185321
Fibromul uterin 51843216
Oophoritis 5143548
Ptoz i pierderea de uter i vagin 514832183
Parametrii 5143215
Polipi ale corpului i colului uterin 518999973
Sindromul premenstrual 9917891
Cancer de mutilarea genital a femeilor 5148945
Salpingita 5148914
Ovare Sclerocystic sindromul Stein-Leventhal () 518 543 248
Tuberculoz genital 8431485
Chorionepithelioma 4854123
Endometrioza 5481489
Endometrita 8142522
Endocervicitis 4857148
Eroziune de col uterin 54321459
CAPITOLUL 18. Boala nervului 148543293
Abces cerebral 1894811
Anevrism cerebral 1485999
Arahnoidita 4567549
Sindrom astenic 1891013
Athetosis 1454891
Scleroza laterala amiotrofica 5148910
Hidrocefalia 81432143
Degenerare hepatolenticular 48143212
Dureri de cap 4818543
Ameeli 514854217
Paralizie Cerebrala 4818521
Diencephalic (hipotalamo), sindromul 514 854 215
Brain accident vascular cerebral 4818542

Accident vascular cerebral spinal 8888881


Coma 1111012
Meningita 51485431
Miastenia gravis 9987542
Mielit 4891543
Mielopatie 51843219
Migrainous nevralgie 4851485
Migrena 4831421
Miotonie Thomsen congenitale 4848514
Myotonic distrofie Kurshmanna-Batten-Steinert 481543244
Mononevropatii 4541421
Narcolepsia 48543216
Neuropatia a nervului facial 518999955
Nevralgie de trigemen 5148485
Neyrorevmatizm 8185432
Neurosifilis 5482148
Lein (sincop) 4854548
Zona zoster 51454322
Tumorile cerebrale 5451214
Tumori ale maduvei spinarii 51843210
Tumori ale sistemului nervos periferic 514832182
Oftalmoplegie 4848532
Parkinson 5481421
Paralizie periodic a familiei 5123488
Amiotrofia peronier de Charcot-Marie 4814512
Polineuropatie 4838514
Poliradikulonevropatiya demielinizant Guillain Barre 4548128
Poliomielita este o epidemie acut 2223214
Postpunktsionny sindrom 818543231
Distrofie musculara progresiva 85432183
Tulburri de somn 514248538
Radiculopathy discala 5481321
Scleroza multipla 51843218
Syringomyelia 1777771
Amiotrofia coloanei vertebrale 5483312
Tremor 3148567
Fakomatozy 5142314
Myelosis funicular 518543251
Coreea 4831485
Leziuni cerebrale traumatice 51843213
Adie sindromul 18543211
Encefalita virala 48188884
Epidurit 888888149
CAPITOLUL 19. Boal mintal 8345444

Alcoolism 148543292
Amnestic (Korsakov), sindromul 4185432
Sindroame afective 548142182
Sindroame delirante 8142351
Sindrom halucinator (hallucinosis) 4815428
Defect mintal a 8885512
Psihoze intoxicaia 1142351
Sindroame isterice 5154891
Sindroame catatonic 51843214
Psihoza maniaco-depresiva 514218857
Obsesiv-compulsive 8142543
Dependen (droguri) 5333353
Nevroz 48154211
Negativ (defect) de stat 5418538
Retard mental (dementa) 1857422
Confuzie 4518533
Presenialnye (presenile, involutional), psihoz 18543219
Paralizia 512143223
Sindromul Psychoorganic 51843212
Psihopatie 4182546
Psihoza reactiva 0101255
Supraevaluat idei Sindromul 148454283
Senestopathic-hipocondrie 1488588
Psihoz senil 481854383
Psihoze simptomatice 8148581
Abuz de substante si dependenta 1414551
Encefalopatie post-traumatic 18543217
Schizofrenia 1858541
Epilepsia 1484855
CAPITOLUL 20. Disfuncie sexual 1456891
Vaginism 5142388
Hipersexualitate 5414855
Impotenta 8851464
Masturbare 0021421
Perversiune sexual 0001112
Frustrare sexual 1818191
Presupusele tulburri sexuale 1484811
Neurohumorale tulburri sexuale 1888991
Mentale, tulburri sexuale 2148222
Componenta de tulburare a ciclului de Cock copulator 184854281
Componenta de tulburare de ejaculare a ciclului de copulator
1482541
Frigiditate 5148222
CAPITOLUL 21. De piele i boli venerice 18584321

Actinomicoza a pielii 148542156


Alopecia (chelie, alopecie) 5484121
Angiitis (vasculit), din piele 1454231
Dermatita atopica 5484215
Balanoposthitis 5814231
Negii 5148521
Vasculita a pielii 5142544
Vitiligo 4812588
Gonoreea (masculin) 2225488
Mycozis fungoides 4814588
Dermatita 1853121
Ihtioza 9996789
Candidoza 9876591
Mncrime 1249812
Verucilor genitale 1489543
Urticarie 1858432
Sindromul Lyell 4891521
Lepra 148543294
Lymphogranulomatosis inghinal 1482348
Red lichen plat 4858415
Lichen de culoare (pitiriazis) 18543214
Lichen este de culoare roz 5148315
Mastocitoza 148542171
Microsporia 1858321
Molluscum contagiosum 514321532
Neurodermatita 1484857
Tumorile de piele 1458914
Piodermite 51432149
Scrapie 5189123
Psoriazis 999899181
Pemfigus 8145321
Rozacee 518914891
Rubromikoz 4518481
Seboree 1234512
Sifilis 1484999
Sindromul Stevens-Johnson 9814753
Toksikodermiya (reacie de droguri) 514 832 184
Trichophytia 4851482
Tuberculoza a pielii 148543296
Acnee vulgaris 514832185
Pecingine cruste 4851481
Scabia 8132548
Sancrul moale 4815451
Eczema 548132151

Atlet 5148532
Eritem nodos 15184321
Eritem polimorf exudative 548142137
Erythrasma 4821521
CAPITOLUL 22. BOLI CHIRURGICALE 18574321
Boli chirurgicale de adulti 5843215
Abces 8148321
Adenom de prostat 51432144
Actinomicoza 4832514
Anevrism 48543218
Anevrism de inima 9187549
Apendicita 54321484
Aterom 888888179
Bronsiectazii 4812578
Varice ale membrelor inferioare 4831388
Varice ale cordonului spermatic 81432151
i hidrocel din cordonul spermatic 481543255
Dislocri 5123145
Prolaps de rect 514832187
Cangrena de gaz 45143218
Cangrena de lumina 4838543
Hemarthrosis 4857543
Hemoroizi 58143219
Hydradenitis 4851348
Ginecomastie 4831514
Hernie 95184321
Dumping Sindromul 4184214
Diverticuli 48543217
Diverticuloza de colon 4851614
Calculi biliari 0148012
Icterul este un mecanic 8012001
Retenie acut de urin 0144444
Sindrom Zollinger-Ellison 148543295
Bronhiilor corp strin 5485432
Corp strin de stomac 8184321
Organisme externe ale esofagului 14854321
Organisme externe ale esuturilor moi 148543297
Carbuncul 483854381
Un chist de san 4851432
Chisturi i gtul lateral fistule 514854214
Chisturi i fistule gat median 4548541
Colita ulcerativa 48143211
Curs de coccygeal epiteliale 9018532
Picior stramb 485143241

Torticolis 4548512
Criptorhidia 485143287
Sngerare intern 5142543
Sangerarea in afara 4321511
Boala Crohn 94854321
LM 5514214
Limfadenit 4542143
Lymphangitis 484851482
Lipom 4814842
Pseudartroze 4814214
Mastita 8152142
Snilor 84854321
Megacolon 4851543
Mediastinita 4985432
Ileus 4548148
Unghii incarnate 4548547
Frostbite 4858514
Arsuri termice 8191111
Ocluzie a arterelor 81543213
Orchiepididymitis 818432151
Post-traumatic osteomielita 514854221
Abdomen acut 5484543
Pancreatit acut 4881431
Colecistita acuta 4154382
Infractor 8999999
Ulcer penetrant 9148532
Fracture 7776551
Peritonita 1428543
Pneumoempyema 148543299
Plat 1891432
Pneumotoraxul spontan 481854221
Leziuni ale organelor interne 8914319
Lipitoare 4819491
Sindromul Postcholecystectomy 4518421
Ulcer perforat 8143291
Bedsore 6743514
Prostatita 9718961
Meniscului rupt 8435482
Rnile 5148912
Fistule de rect 5189421
Stenoza de evacuare a stomacului 81543211
Fisura anala 81454321
Thromboangiitis 5432142
Tromboflebita 1454580

Tuberculoza de oase 148543281


Uretrit 1387549
Vnti 0156912
Fibroadenoame de san 4854312
Fimoza si parafimoza 0180010
Phlebemphraxis 1454580
Abces 48143128
Furuncul 5148385
Colangita 8431548
Accident electric 5185431
Empiem 514854223
Endarteritis obliterant 4518521
Ulcere trofice 514852154
Boli chirurgicale de nou-nascuti 514218871
Bolile chirurgicale ale cavitii abdominale 5184311
Natere holangiopatii congenital 948514211
Boli chirurgicale de piept 5184312
Atrezie de esofag 518543157
Hernie diafragmatica congenitala 518543257
Chisturile congenitale pulmonare 4851484
Pneumotorax 5142147
Fistul traheoesofagian 514854714
Purulent-inflamatorii boli 514852171
Mastita nou-nscut 514854238
Osteomielita acuta hematogena 5141542
Peritonita 4184321
Abces acut 4842118
Flegmonul necrotice nou-nscut 514852173
Boli ale sistemului musculo-scheletice 514218873
Traume i boli ortopedice 1418518
Anchiloz 1848522
Bursita 75184321
Hemarthrosis 7184321
Curbura de un deget de la picior spre exterior 5418521
Dupuytren contractura 5185421
Contractura a articulaiilor 8144855
Pseudartroze 8214231
Leziuni ale organelor interne 5432188
Stretching 5148517
Amputare post-traumatic 5451891
oc traumatic 1454814
CAPITOLUL 23. Boli ale urechii, nasului si gatului 1851432
Vegetatiilor adenoide 5189514
Angina (amigdalita acuta) 1999999

Antrim (otoantrit) 1844578


Atrezia i synechia a cavitii nazale 1989142
Aerosinusitis 514854237
Hematom de sept nazal 5431482
Hipertrofie a amigdalelor 4514548
Diafragma de laringe 148543283
Eustace 18554321
Abces retrofaringieni 1454321
Corpuri strine 54321545
Deviatie de sept 148543285
Sngerare nas 65184321
Labirintita 48154219
Laringita 4548511
Laringospasm 485148248
Mastoidita acuta 514832186
Boala Meniere 514854233
Mukotsele (piotsele) sinus frontal 5148322
Rinoree (rinit) 5189912
Rinita vasomotorie, alergic 514852351
Nevrit a cohlear (nevrit nervului auditiv) 1488513
Ozena (nas nfundat mirositor) 514 854 241
Tumori ale laringelui 5148742
Umflarea laringelui 2314514
Otgematoma 4853121
Otit 55184321
Otomikoz 514832188
Otoscleroz 4814851
Pareze i paralizii a laringelui 1854555
Polipi nazali 5519740
Sepsis Otogenic 5900001
Muf sulfuric 48145814
Sinuzita 1800124
Scleroma 0198514
Stenoz a laringelui 7654321
Stridor congenital 4185444
Amigdalit acut 1999999
Amigdalita cronica 35184321
Leziuni la ureche 4548515
Tuberculoza a laringelui 5148541
Faringit 1858561
Faringomikoz 1454511
Fibrom de nazofaringe 1111122
Furuncul nazale vestibul 1389145
CAPITOLUL 24. Bolile de ochi 1891014

Ambliopia 1899999
Astenopie 9814214
Astigmatism 1421543
Atrofia nervului optic 5182432
Blefarit 5142589
Miopie (miopie) 548 132 198
De primvar catar 514258951
Dislocarea cristalinului 25184321
Century inversare 5142321
Orbire de noapte 5142842
Glaucom 5131482
Dacryocystitis 45184321
Hipermetropie 5189988
Disc optic congestiv 145432152
Irit 5891231
Cataracta 5189142
Keratita 518432114
Conjunctivita 5184314
Strabism 518543254
Webeye 18543212
Nevrita optica 5451589
Obstrucia arterei centrale a retinei 514852178
Obstrucionarea de ocluzia venelor retiniene centrale 7777788
Arsuri oculare 8881112
Omisiunea a pleoapei superioare (ptoza palpebrala) 18543121
Dezlipire de retina 1851760
Panoftalmit 5141588
Prezbiopia 1481854
Rni ale globului ocular 518432118
Retinita 5484512
Oftalmie Lumina 5841321
Inflamaie simpatic 8185321
Sclerita, episclerita 514854248
Trachoma 5189523
Uveita 548432198
alazion 5148582
Coroidita 5182584
Exoftalmie 5454311
Endoftalmita 514254842
Ulcer ale corneei 548432194
Orz 514854249
CAPITOLUL 25. Boli ale dinilor i a cavitii bucale 1488514
Abces admaxillary 518231415
Alveolita 5848188

Anchiloz a articulatiei temporomandibulare 514852179


Artrita temporo-mandibulare 548432174
Dislocarea articulatiei temporomandibulare 5484311
Dislocarea unui dinte 485143277
Gingivita 548432123
Hipersensibilitate a dintilor -1484312
Emalii hipoplazie 74854321
Glossalgia 514852181
Glosit 1484542
Tartar 514852182
Cariilor dentare 5148584
Chisturile ale maxilarului 514218877
Sangerarea dupa o interventie chirurgicala, extracia dentar
8144542
Xerostomie 5814514
Leucoplazie 485148151
Osteomielita de flci 5414214
Durere acut dentare 5182544
Papilita 5844522
Bolii parodontale 58145421
Parodontita 5182821
Fractur de dinte 814454251
Fracturi ale flcilor 5182148
Perikoronarit 5188888
Parodontita apicala 3124601
Pulpita 1468550
Stomatogennaya infectiei cronice 514854814
Stomatit 4814854
Abces admaxillary 5148312
Cheilit 518431482
CAPITOLUL 26. Boli necunoscute i stat 1884321