Sunteți pe pagina 1din 172

Prepozitiile care cer Cazul Acuzativ in Limba Germana: bis, durch, fr, gegen, ohne, um,

entlang - Lectii Gramatica Gratuite Online


44
Urmtoarele prepoziii cer ntotdeauna cazul acuzativ in gramatica limbii germane:

bis
durch
fr
gegen
ohne
um
entlang

pn la
prin
pentru
mpotriva
fr
n jurul (unui loc)/ la (ora)
de-a lungul

Exemplu: Wir gehen den Flu entlang.


Prepoziia bis este folosit rareori pentru a indica acuzativul.
Exemplu: Bis morgen pn mine
von zehn bis hundert- de la zece pn la o sut
Prepozitii care cer Cazul Dativ in Limba Germana: aus, auer, bei, dank, gegenber, mit nach,
seit, von, zu - Lectii Gramatica Gratuite Online fara Profesor

Prepozitiile din tabelul de mai jos cer cazul dativ in gramatica limbii germane.

aus
auer
bei
dank
gegenber
mit
nach
seit
von
zu

din
cu excepia
la
mulumit
fa de
cu
la (indic un loc), dup, conform
de la
de la, dinspre, de (pasiv)
spre

Exemplu: Er fhrt mit dem Auto.-El merge cu maina.


Prepozitiile care cer Cazul Genitiv in Limba Germana: (an)statt, trotz, whrend, wegen,
bezglich, dank, gelegentlich, lngs, oberhalb/ unterhalb, auerhalb/ innerhalb, inmitten Lectii Gramatica Gratuite Online
21
Urmtoarele prepoziii din tabelul de mai jos cer ntotdeauna cazul genitiv in gramatica limbii germane:

(an)statt

n locul, n loc de
1

trotz
whrend
wegen
bezglich
dank
gelegentlich
lngs
oberhalb/ unterhalb
auerhalb/ innerhalb
inmitten

n ciuda
n timpul
din cauza
referitor la
datorit, graie
cu ocazia
de-a lungul
deasupra/ sub, dedesubtul
n afara/ nuntrul
n mijlocul

Exemplu: Whrend unseres Urlaubs besuchten wir Berlin.- n timpul concediului am vizitat
Berlinul.
Prepozitiile care cer atat Cazul Acuzativ cat si Dativ in Limba Germana: an, auf, hinter, in,
neben, vor, zwischen, ber, unter - Lectii Gramatica Gratuite Online
39
Urmtoarele prepoziii din gramatica limbii germane cer dativul atunci cand indic o poziie n timp sau spaiu i
acuzativul atunci cand indic schimbarea poziiei:

an
auf

Dativ
la o suprafa vertical
pe o suprafa orizontal

hinter
in
neben
vor
zwischen
ber
unter

n spatele
n
alturi
n faa, naintea(ca timp)
ntre
deasupra
dedesubt

Acuzativ
spre o suprafa vertical
nspre o suprafa
orizontal
dup
n (ca direcie de micare)
lng
prin faa
printre
peste
sub

Exemple:
Wir gehen in das Kino. (acuzativ)- Noi mergem la cinema.
Wir arbeiten in der Fabrik. (dativ)- Noi lucrm in fabric.
Das Auto ist hinter dem Haus.(dativ)- Maina este n spatele casei.
Er setzt sich hinter sie.(acuzativ)-El se aeaz n spatele ei.
Prepoziiile bicazuale se construiesc cu :
* Dativul- daca verbul exprim o aciune pe loc (ntrebarea wo?-unde?)
Wir sind am Meer.-Noi suntem la mare.
* Acuzativul- dac verbul exprim direcia unei micri. (ntrebarea wohin?- ncotro?)
Wir fahren ans Meer.-Noi plecm la mare.
Verbele de micare ( gehen, fahren, reisen, kommen etc) cer ntotdeauna cazul acuzativ.

Imperativul in Limba Germana - Lectii Gramatica pe Internet fara Profesor


29

n limba german, imperativul nu are forme dect la pers. a II-a singular i plural i la pers. I i a III-a plural
pentru forma de politee.Imperativul este folosit pentru formularea de comenzi sau cereri.
n formarea imperativului de politee ( cu Sie) se folosete prezentul formei de politee, dar cu inversiune.
Exemplu: Sie nehmen Platz.Nehmen Sie Platz! (Imperativul)-Luai loc!
n formarea imperativului pentru persoana a II-a sg. , se folosete prezentul verbului la persoana a II-a singular,
dar fr terminaia -st i fr pronumele du.
Exemplu: Du fragst (tu ntrebi)- Frag!-ntreab!( Imperativul)
Du kommst( tu vii)-Komm!(vino!) (Imperativul)
Komm morgen mit mir!- Vino mine cu mine! (Imperativul)
n cazul verbelor care primesc la pers. a II-a sg. numai terminaia -t, la imperativ pierd aceasta terminaie.
Exemplu: Du it (tu mnnci)- I!-Mnnc! (Imperativul)

Verbele care primesc Umlaut la indicative prezent l pierd la imperativ.


Exemplu: du fhrst (tu conduci, mergi cu un mijloc de transport)- Fahr! -Condu! (Imperativul)
n cazul persoanei I , pl., verbul ocupa primul loc intr-o propoziie urmat de pronume.
Exemplu: Wir gehen(noi mergem)- Gehen wir! S mergem! (Imperativ)
n formarea imperativului pentru pers. a II-a, plural, se folosete verbul la prezent pentru pers. a II-a plural, dar
fr pronume:
Exemplu: Ihr arbeitet (voi muncii)-Arbeitet! -Muncii! imperativ

Imperativul Negativ si Formele Verbului Sein la Imperativ - Lectii Gratuite Online de Limba
Germana
* Imperativul negativ se formeaz din imperativul afirmativ+ nicht.
Exemplu: Geht nicht!-Nu mergei!
* n cazul in care ndemnul este exprimat printr-un verb la infinitiv, nicht se pune naintea verbului.
Exemplu: Nicht rauchen! Nu fumai!
* Verbul sein are urmtoarele forme pentru imperativ:
Sei freundlich! Fii prietenos! pers. a II-a ,sg
Seid freundlich! - Fii prietenoi!- pers. a II-a, pl
Seien wir freundlich! S fim prietenoi!- pers. I , pl

Seien Sie freundlich! -Fii (dumneavoastr) prietenos!- pers. a III-a, pl. forma de politee.

Adjectivul in Limba Germana - Prezentare Generala


n limba german, adjectivele au terminaii care indic genul, numrul i cazul, la fel ca substantivele. Aceste
terminaii se aplic doar n cazul adjectivelor atributive ( acele adjective care sunt plasate naintea
substantivelor).
Exemplu:
Das ist eine gute Idee.- Aceasta este o idee bun.
Adjectivele predicative sunt separate de substantiv i devin invariabile ( nu primesc nici o terminaie special.)
Exemplu: Das Kind ist klein. Copilul este mic.
Die Mutter ist krank.- Mama este bolnav.
Der Fller ist blau.- Stiloul este albastru.
* n cazul adjectivelor terminate n -el, -en , vocala e poate fi omis n timpul declinrii:

Exemplu:
dunkel ein dunkles Himmel
offen- das offne Fenster
* Dup etwas , nichts, viel , wenig adjectivele se scriu cu liter mare, ndeplinind funcia de substantive:
Exemplu:
Ich lerne etwas Neues. - nv ceva nou.
* Dou sau mai multe adjective consecutive au aceleai terminaii:
Exemplu:
Ich kaufe das groe, schne Haus.- Voi cumpra casa mare i frumoas.

Adjectivele plasate inaintea substantivului determinat fara articol - Tabel Declinare


6
n cazul n care adjectivele sunt plasate naintea substantivului determinat i dac nu este prezent articolul hotrt
( der/ die/ das)sau articolul nehotrt (ein/ eine),adjectivul primete terminaiile care, n mod normal, sunt ale
substantivului articulat, cu excepia genitivului masculin si neutru,unde, n loc de es , adjectivul primete
en.

AKK

Masculin
-er
(blauer
Fller)
-en
(blauen

Singular
Feminin
-e
( gute Milch)

Plural
Neutru
-es
(kleines Kind)

-e
( gute Noten)

-e
( gute Milch)

-es
(kleines Kind)

-e
( gute Noten)

Fller)
-em
(blauem
Fller)
-en
(blauen
Fllers)

-en
( guten
Milch)
-en
( guten
Milch)

-em
(kleinem
Kind)
-en
(kleinen
Kind)

-en
(guten
Noten)
-er
( guter
Noten)

Adjectivele precedate de articol hotrt sau de un pronume cu terminaiile articolului hotrt


dieser, diese , dieses, jener, jene, jenes etc - Tabel Declinare
5

Adjectivele precedate de articol hotrt sau de un pronume cu terminaiile articolului hotrt ( dieser,
diese , dieses, jener, jene, jenes etc) primescla nominativ sg., la toate genurile -e , la acuzativ sg., feminin i
neutru -e i la toate celelalte cazuri ( genitiv si dativ ) -en:

N
AKK

Masculin
-e (der blaue
Mantel)
-en
(den blauen
Mantel)
-en ( dem
blauen
Mantel)
-en (des
blauen
Mantels)

Singular
Feminin
-e ( die blaue
Bluse)
-e ( die blaue
Bluse)

Plural
Neutru
-e (das blaue
Kleid)
-e (das blaue
Kleid)

-en ( die blauen


Kleider)
-en ( die blauen
Kleider)

-en ( der
-en ( dem
blauen Bluse) blauen Kleid)

-en ( den blauen


Kleider)

-en ( der
blauen Bluse)

-en ( der blauen


Kleider)

-en (des
blauen
Kleides)

Adjectivele precedate de articol nehotrt ,de un pronume nehotrt negat sau de un pronume
posesiv - Tabel Declinare
3
Adjectivele precedate de articol nehotrt (ein, eine) ,de un pronume nehotrt negat ( kein, keine) sau de un
pronume posesiv (mein, dein, sein, ihr etc) primesc urmtoarele terminaii la Nominativ, Genitiv, Dativ si
Acuzativ :

N
AKK
D

Masculin
-er (ein guter
Vater)
-en ( einen
guten Vater)
-en (einem
guten Vater)
-en ( eines
guten Vaters)

Singular
Feminin
-e ( eine gute
Mutter)
-e (eine gute
Mutter)
-en ( einer
guten
Mutter)
-en ( einer
guten
Mutter)

Plural
Neutru
-es ( ein gutes
Kind)
-es ( ein gutes
Kind)
-en ( einem
guten Kind)

-en ( meine
guten Eltern)
-en ( meine
guten Eltern)
-en (meinen
guten Eltern)

-en (eines
guten Kind)

-en ( meiner
guten Eltern)

Comparatia Adjectivelor in Limba Germana - Prezentare Generala Gradele de Comaparatie :


Pozitiv, Comparativ, Superlativ
3
n limba german, gradele de comparaie sunt aceleai cu cele din limba romn, doar c difer modul de formare.
Gradul Pozitiv nu primeste nici o terminatie speciala.
Toate adjectivele au terminaii care indic comparativul si superlativul :
Comparativul :-er(-)
Superlativul : -st(-)
Formele de comparative si superlative ale adjectivelor din mai multe silabe se formeaz n acelai mod:
Exemplu: interessant(interesant)- interessanter (mai interesant)-der,die,das interessantest-cel mai interesant
Dac superlativul nu precede un substantiv ca in exemplu din parantez (Das ist das schnste Buch), poate fi
folosit oricare din modurile de exprimare a superlativului.Se poate folosi articolul plus adjectivul corespunztor
fr substantiv.
Exemplu: Das Buch ist das kleinste.(Buch)- Cartea (aceasta) este cea mai mic.(carte)
Superlativul se exprim i prin folosirea formei am ....-sten
Exemplu: Das Buch ist am schnsten. = Aceasta carte este cea mai frumoasa.
Termenii de comparaie stau n limba german la acelai caz.
Exemplu: Du schreibst schner als ich. (Tu scrii mai frumos ca mine.)

Klein = mic, Schn = frumos, Lang = lung, Jung=tanar, Gro=mare, Hoch=inalt - Grade De
Comparatie: Pozitiv, Comparativ, Superlativ
2
POZITIV
klein (mic)

schn( frumos)

KOMPARATIV (er)
kleiner (mai mic)

schner(mai
frumos)

SUPERLATIV
(e)st
1.am kleinsten
(dupa verb)-cel
mai mic
2.der, die, das
kleinste (naintea
unui substantiv)cel/cea mai mic
1.am schnstencel mai frumos
der,
die,
das
schnste-cel/cea
mai frumoas

lang (lung)

lnger (mai lung)

2.am lngsten-cel
mai lung
der,
die,
das
lngstecel/cea
mai lung

jung( tnr)

jnger(mai tnr)

1.am jngsten-cel
mai tnr
2.der, die, das
jngstecel/cea
mai tnr

gro (mare)

grer (mai mare)

am
grten-cel
mai mare
der,die,das
grte- cel/cea mai
mare

hoch(nalt)

hher(nalt)

am hchsten-cel
mai nalt
der,die,das
hchstecel/cea
mai nalt

Teuer = scump, Nahe = aproape, Wenig = putin , Oft = des , Gut = bun, Viel = mult - Gradele
de Comparatie: Pozitiv, Comparativ, Superlativ
2
POZITIV

SUPERLATIV (e)st

teuer (scump)

KOMPARATIV (er)
teurer (mai scump)

nahe (aproape)

nher(mai aproape)

wenig(puin)

weniger/minder(mai am
puin)
wenigsten/mindestencel mai puin
der,die,das
wenigste/mindestecel/cea mai puin
fter/hufiger (mai am
des)
ftesten/hufigsten-

oft (des)

am teuersten-cel mai
scump
der,die,das teuerstecel/cea mai scump
am nchsten-cel mai
aproape
der,die,das nchstecel/cea mai aproape

cel mai des


der,die,das
fteste/
hufigste-cel/cea mai
deas

gut(bun)

besser(mai bun)

viel(mult)

mehr(mai mult)

am besten-cel mai
bun
der, die,das bestecel/cea mai bun
am meisten-cel mai
mult
der, die, das meistecel/cea mai bun

Numeralul Cardinal in Limba Germana - Reguli de Formare


8
Numeralul de la 13 la 19 se formeaz din numeralul de la 3 la 9 la care se adaug
-zehn. Excepii: 16-la care se va pune sech- n loc de sechs- si 17- la care se va pune sieb- n loc de
sieben-
Numeralul de la 20 la 99 se formeaz astfel:

pentru zeci fixe (20, 30, 40, 50, 60,70,80,90) se pune unitatea corespunztoare la care se adaug -zig .
Excepie: 20 (zwanzig) , 30 (dreiig), 60 i 70 se va scoate din unitate -s respectiv -en.(devine sechzig ,
siebzig).
pentru zecile care nu sunt fixe (21-29, 31-39, 41-49, 51-59, 61-69, 71-79, 81-89, 91-99) se formeaz din cifra
unitii+und+ cifra zecilor ( Excepie: dac cifra unitilor este 1 , se va pune ein- n loc de eins-
Exemplu: 31= einundreiig (ein+und+ dreiig)= cifra unitilor+ und+ cifra zecilor
57= siebenundfnfzig
cifrele se scriu ntr-un singur cuvnt :
a) Sutele ntregi se formeaz din cifra unitii sutelor urmate de hundert

Exemplu: zweihundert
b) Sutele nentregi se formeaz astfel: se scrie cifra sutelor urmat de cifra zecilor.
Exemplu: 103= (ein)hundertdrei
157=(ein)hundertsiebenundfnfzig
432=vierhundertzweiundreiig
Numeralele de la 1000 n sus se formeaz dup aceleai reguli:
Exemplu: 1001= (ein)tausendeins
1020= (ein)tausendzwanzig
Numeralele lungi sunt scrise, de regul, cu spaii sau punct pentru delimitarea zecilor i cu virgul pentru
delimitarea zecimilor. Astfel, se scrie 145.349, 62 sau 145 349,62 i se citete einhundertfnfundvierzigtausend
dreihundertneunundvierzig Komma zweiundsechzig.

Denumirea numeralelor cardinale poate fi folosit ca substantiv. ( n acest caz sunt de genul feminin-die)

Exemplu: die Eins = numrul unu


die Zehn = numrul zece
die Hundert = numrul o sut
Anii calendaristici de la 1100 la 1999 se exprim adesea n sute.
Exemplu: 1984= neunzehnhundertvierundachtzig
1990= neunzehnhundertneunzig
Im Jahre 2010 ( zweitausendzehn)= n anul 2010

1 - 10 Numeralele Cardinale in Limba Germana - Lectii Online pentru Incepatori


2

0 = null
1 = eins
2 = zwei
3 = drei
4 = vier
5 = fnf
6 = sechs
7 = sieben
8 = acht
9 = neun
10 = zehn
De la 11 la 20 - Numeralele Cardinale in Limba Germana - Lectii Online pentru Incepatori

11 = elf

12 = zwlf
13 = dreizehn
14 = vierzehn
15 = fnfzehn
16 = sechszehn
17 = siebzehn
18 = achtzehn
19 = neunzehn
20 = zwanzig
Negatiile in Limba Germana - Prezentare Generala - Lectii Gratuite pentru Incepatori Online
1
n limba german nu pot sta dou negaii ntr-o propoziie.
Exemplu:
Hier ist nicht kein Buch. Falsch.
Hier ist kein Buch.- Aici nu este nici o carte.- Richtig.
Trebuie deosebit negaia nicht ( nu) de negaia interjecional nein ( nu). Negaia nicht se pune n urma verbului
conjugat.
Exemplu:
Er kommt nicht. El nu vine.
Ist sie dort? ( Este ea acolo?) Nein, sie ist nicht dort. ( Nu , ea nu este acolo.)

Negatia NICHT in Limba Germana - Cum Formam Propozitii Negative - Lectii Gratuite fara
Profesor
7

10

Negaia nicht se pune:


n urma :

unui complement neprecedat de prepoziie.


Exemplu: Ich kenne den Lehrer nicht. Nu l cunosc pe profesor.
unui complement circumstanial de timp.
Exemplu: Ein Buch kaufe ich heute nicht.-O carte nu cumpr eu azi.

n faa:

unui adjectiv predicativ.


Exemplu: Die Antwort ist nicht richtig.- Rspunsul nu este corect.
unui complement circumstanial de loc.
Exemplu: Er ist nicht hier.-El nu este aici.

Cea mai frecvent negaie din limba german este nicht ( nu).Aceasta este plasat dup un verb, de regul
naintea altor pri de vorbire.
Exemplu: Meine Uhr funktioniert nicht besonders gut. ( Ceasul meu nu funcioneaz foarte bine.)
Es ist nicht mein Buch. ( Nu este cartea mea.)
Accentul pe care vorbitorul vrea s l imprime unei afirmaii, determin poziia negaiei nicht:
Exemplu: Wir sind heute abend nicht zu Hause.( n aceast sear nu suntem acas).
Ich gehe morgen nicht ins Kino. ( Mine nu merg la cinema.)
Este posibil, ca uneori, nicht sa fie ultimul element dintr-o propoziie simpl. ( de obicei, nicht st naintea
complementelor de loc, dar dup cele de timp)
Exemplu: Die Studenten studieren heute nicht. ( Studenii nu nva astzi.)
Sie sind nicht in der Universitt. ( Ei nu sunt n universitate.)
n cazul n care este legat de un substantiv, pronume , adjectiv sau adverb, nicht se poate afla la nceputul
propoziiei;
Exemplu: Nicht du, sondern ihr, gehen. ( Nu tu, ci voi mergei.)
Nicht hier, sondern dort, war Tobias. ( Nu aici, ci acolo era Tobias.)

Negatiile Kein, Keine in Limba Germana - Propozitia Negativa - Invata Rapid, Singur Online

kein/keine-corespund n limba romn lui nici unul /nici una


Negaiile se pot forma cu ajutorul adjectivului negativ kein/ keine, care se utilizeaz la fel ca mein/ meine,
dein/deine, sein/ seine, ihr/ihre( Ihr/ Ihre)

N
AKK

Masculin
KEIN
KEINEN

SINGULAR
Feminin
KEINE
KEINE

PLURAL
Neutru
KEIN
KEIN

11

KEINE
KEINE

D
G

KEINEM
KEINES

KEINER
KEINER

KEINEM
KEINES

KEINEN
KEINER

Exemplu:
1. Er hat keine Freunde in Frankfurt. El nu are prieteni n Frankfurt.
2.Wir haben kein schnes Haus.- Noi nu avem nici o cas frumoas.
3.Ich habe keinen Bruder. Eu nu am nici un frate.
4. Ihr habt keine Adresse.- Voi nu avei nici o adres.

Adverbe cu Sens de Negatii in Limba Germana : Nie, Nichts, Niemand, Nirgenwohin,


Nirgendwo - Formarea Propozitiilor Negative
3

n afar de nicht , kein/keine, exist pronume si adverbe cu sens de negaii:


nie niciodat
Exemplu: Ich fahre nie nach Berlin. ( Eu nu cltoresc niciodat la Berlin.)
nichts- nimic
Exemplu: Du weit nichts. ( Tu nu ti nimic.)
niemand- nimeni
Exemplu: Hier ist niemand.(Aici nu este nimeni.)
nirgendwohin ( terminaia -hin indic direcia de deplasare a vorbitorului)- nicieri
Exemplu: Ich gehe nirgendwohin. ( Nu merg nicieri.)
nirgendwo ( indic o stare) nicieri
Exemplu: Ich finde ihn nirgendwo. ( Nu-l gsesc nicieri.)

Declinare WELCHER Masculin Singular - Adjectiv Interogativ German


Welcher = Care? . Aceast interogaie se utilizeaz n funcie de caz. Mai jos este declinat la cazurile: Nominativ,
Genitiv, Dativ, Acuzativ. Daca doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale declinarii poti studia aceasta
lectie: Intrebari Declinare.
Declinare WELCHER Masculin Singular

Nom =

welcher

12

Gen =

welches

Dat =

welchem

Acu =

welchen

Exemplu: Welcher Farbtyp bin ich? = Care este culoarea mea?

Declinare WELCHES Neutru Singular - Adjectiv Interogativ German


Welches = Care? . Aceast interogaie se utilizeaz n funcie de caz. Mai jos este declinat la cazurile: Nominativ,
Genitiv, Dativ, Acuzativ. Daca doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale declinarii poti studia aceasta
lectie: Intrebari Declinare.
Declinare WELCHES Neutru Singular

Nom =

welches

Gen =

welches

Dat =

welchem

Acu =

welches

Exemplu:
Welches Haustier passt zu mir? = Care animal de casa mi se potriveste?

Declinare WELCHE Feminin Singular - Adjectiv Interogativ German


Welche = Care? . Aceast interogaie se utilizeaz n funcie de caz. Mai jos este declinat la cazurile: Nominativ,
Genitiv, Dativ, Acuzativ. Daca doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale declinarii poti studia aceasta
lectie: Intrebari Declinare.
Declinare WELCHE Feminin Singular

Nom =

welche

13

Gen =

welcher

Dat =

welcher

Acu =

welche

Exemplu:
Welche Musik magst du?- Ce muzic i place?

Declinare WELCHE M, F, N Plural - Adjectiv Interogativ German


Welche = Care? . Aceast interogaie se utilizeaz n funcie de caz. Mai jos este declinat la cazurile: Nominativ,
Genitiv, Dativ, Acuzativ. Daca doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale declinarii poti studia aceasta
lectie: Intrebari Declinare.
Declinare WELCHE M,F,N Plural

Nom =

welche

Gen =

welcher

Dat =

welchen

Acu =

welche

Exemplu:
Welche Farben passen zusammen? = Care culori se potrivesc [impreuna]?

Interogatiile in Limba Germana partea 1: Wer, Wen, Wem, Wessen, Was, Wie - Invata
Germana pe Internet Gratuit fara Profesor
2

WER ?-Cine?
Exemplu : Wer ist das? Cine este?

14

WEN?- Pe cine? ( Acuzativ)


Exemplu: Fr wen arbeitest du? Pentru cine lucrezi tu?
WEM? Cui? ( Dativ)
Exemplu: Wem gehren diese Taschen?- Cui aparin aceste valize?
WESSEN?- A/ AL cui? ( genitiv, rar folosit)
Exemplu: Wessen Nummer ist das? Al cui este numrul sta?
WAS?-Ce?
Exemplu: Was machst du?- Ce faci tu?
WIE?-Cum?
Exemplu: Wie wird diese Reise enden?- Cum se va ncheia aceast cltorie?

Interogatiile in Limba Germana partea 2 : Wieso, Warum, Wann, Wo, Woher, Wohin - Invata
Germana pe Internet Gratuit fara Profesor
5

WIESO?- Cum aa?/ De ce?


Exemplu: Wieso bin ich schuld? De ce sunt eu vinovat?
WARUM?- De ce?
Exemplu: Warum wurde ich gerufen? De ce am fost chemat?
WANN?- Cnd?
Exemplu: Wann sehe ich dich wieder? Cnd te mai pot vedea?
WO?-Unde?
Exemplu: Wo ist meine Mutter? Unde este mama?
WOHER?-De unde(vii)?
Exemplu: Woher kommst du? De unde eti?
WOHIN?- ncotro (mergi)?
Exemplu: Wohin gehst du? Unde pleci?

Timpul Viitor in Limba Germana - Lectii Gramatica Online fara Profesor


27

15

n limba german, viitorul poate fi exprimat n dou moduri:


- Prin folosirea timpului prezent mpreun cu indicatorii de timp corespunztori.
( complement de timp care exprim viitorul)
Morgen gehen wir ins Kino. ( Mine mergem la cinema.)
Ich fahre nchste Woche nach Paris. (Sptmna viitoare plec la Paris.)
- Prin folosirea timpului prezent al lui werden mpreun cu infinitivul verbului de conjugat. De reinut c
werden este folosit la fel ca un verb modal auxiliar.
Exemplu Conjugare: machen = a face
ich werde ..machen = eu voi face
du wirst .........machen = tu vei face
er, sie,es wird.......machen= el/ ea va face
man wird .......... machen = se va face
wir werden .........machen = noi vom face
ihr werdet ...... machen = voi vei face
sie, Sie werden .......machen= ei/ele vor face, dumneavoastr vei face.
Ihr werdet morgen einen Ausflug machen.( Vei face mine o excursie.)
Du wirst nchste Woche nach Berlin fahren. ( Sptmna viitoare vei pleca la Berlin.)
n limba german, viitorul nu este folosit la fel de des ca n limba romn.

Modul Infinitiv in Limba Germana - Prezentare Generala - Lectii Online pentru Incepatori
fara Profesor

Toate verbele limbii germane au terminaia la infinitiv n -(e)n. Aceasta este forma folosit in dicionare.
Exemplu: rufen= a chema;
schlafen= a dormi;
arbeiten = a lucra, a munci.
Infinitivul fr terminaia -(e)n se numete rdcin.Terminaiile adugate rdacinii indic persoana, numrul,
timpul si modul.
Exemplu: rufen : sie ruft ( ea cheam)
schlafen :wir schlafen ( noi dormim)
arbeiten : ich arbeitete ( eu lucram)

Conjugare Haben = A Avea, Verb Auxiliar Conjugat la Indicativ Prezent


1
Verbul Haben, conjugat la modul indicativ, timpul prezent: persoanle I-a,II-a,III-a singular si plural. Daca doresti
sa intelegi mai bine elemente de baza ale conjugarii in limba germana poti studia aceasta lectie: Verbul Prezentare
Generala. Haben pierde litera b la persoana a II-a si a III-a singular.

16

Haben = A Avea

ich

habe

eu

am...

du

hast

er, sie, es

hat

wir

haben

ihr

habt

sie, Sie

haben

Exemple:
Ich habe ein Buch.- Eu am o carte.
Man hat selten Zeit.- Rareori avei timp.

Conjugare Sein = A Fi , Verb Auxiliar Neregulat Conjugat la Indicativ Prezent

Verbul Sein = A Fi, conjugat la modul indicativ, timpul prezent: persoanle I-a,II-a,III-a singular si plural. Daca
doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale conjugarii in limba germana poti studia aceasta lectie: Verbul
Prezentare Generala.
Sein = A Fi

ich

bin

eu

sunt...

17

du

bist

er, sie, es

ist

wir

sind

ihr

seid

sie, Sie

sind

Exemple:
Ich bin hier.- Eu sunt aici.
Sie sind kindisch.-Suntei copilroi.

Conjugare Werden = A Deveni Verb Auxiliar , Conjugat la Indicativ Prezent


4
Verbul Werden = A deveni , care este folosit pentru formarea viitorului in limba germana. Il vom conjuga la
modul indicativ, timpul prezent: persoanle I-a,II-a,III-a singular si plural. Daca doresti sa intelegi mai bine
elemente de baza ale conjugarii in limba germana poti studia aceasta lectie: Verbul Prezentare Generala. Haben
pierde litera b la persoana a II-a si a III-a singular.
Werden = A deveni, A Ajunge

ich

werde

eu

voi...

du

wirst

er, sie, es

wird

wir

werden

18

ihr

werdet

sie, Sie

werden

Exemple:
Ich werde lter. - Eu voi imbatrani.
Das Wetter wird besser. - Vremea se va mbunti.

Verbe Slabe - Timpul Indicativ Prezent in Limba Germana - Prezentare Generala Conjugare
Machen = A Face
2
Timpul prezent indic o aciune n desfurare, o situaie general sau o activitate uzual. In lectia de azi vom
invata cum se formeaza indicativul prezent al verbelor slabe. La majoritatea verbelor limbii germane, timpul
prezent se formeaz ca la verbele de mai jos.
Timpul prezent se formeaz prin adugarea la rdcin a urmtoarelor terminaii pentru numr si
persoan:
Rdcina verbului ( infinitiv fr en)+ -e, -st,-t, -en,-t, -en

Conjugare Exemplu:
machen = a face
ich mache ( eu fac)
du machst ( tu faci)
er,sie, es macht ( el/ ea face)
wir machen ( noi facem)
ihr macht ( voi facei)
sie, Sie machen ( ei/ ele fac,dumneavoastr facei)

Was machst du?- Ce faci (tu)?


Ich mache meine Hausaufgabe.(Eu) mi fac temele.
Er macht alles falsch. (El) face totul greit

Verbele cu rdcini terminate n -t(-) sau -d(-) - Reguli Formare Indicativ Prezent in Limba
Germana - Conjugare Finden A Gasi si Warten A Astepta
2
n cazul verbelor a cror rdcin se termin n d ( exemplu: finden =a gsi) sau t ( warten= a atepta) ntre
rdcin i terminaiile -st si -t se intercaleaz un e. In rest primesc aceleasi teminatii ca si verbele slabe
din lectia anterioara: Verbe Slabe.

Exemple Verbe Conjugate:

19

Finden = A Gasi
ich finde ( eu gsesc)
du findest (tu gaseti)
er, sie, es findet el,ea gsete)
wir finden ( noi gsim)
ihr findet (voi gsii)
sie, Sie finden (ei/ele gsesc, dumneavoastr gsii)

Warten = A Astepta
ich warte ( eu atept)
du wartest ( tu atepi)
er,sie, es wartet ( el,ea ateapt)
wir warten (noi ateptm)
ihr wartet ( voi ateptai)
sie, Sie warten ( ei/ele ateapt, dumneavoastr ateptai)

Reguli Conjugare in Limba Germana Indicativ Prezent pentru Verbele care isi schimba vocala
din radacina - Geben A Da, Sehen = A Vede, Tragen = A Trage
1

O serie de verbe uzuale i schimb vocala din rdcin la persoana a doua singular (du) i la persoana a treia
singular ( er, sie sau man). Modul de schimbare este urmtorul:
a devine ;
au devine u;
e devine ie sau i ;
o devine .
Verbele cu u n rdcin nu sufer aceast schimbare.
Conjugari Exemplu:
Geben = A Da
ich gebe ( eu dau)
du gibst ( tu dai)
er,sie, es gibt( el/ea d)
man gibt ( se d)
wir geben( noi dm)
ihr gebt(voi dai)
sie, Sie geben( ei,ele dau, dumneavoastr dai)

Gibst du mir das Geld?- mi dai (tu) banii?


Er gibt mir das Geld.- El mi d banii.
Sehen= a Vedea
ich sehe (eu vd)

20

du siehst ( tu vezi)
er, sie, es sieht ( el, ea vede)
man sieht ( se vede- n.)
wir sehen ( noi vedem)
ihr seht ( voi vedei)
sie, Sie sehen ( ei/ele vd, dumneavoastr vedei)
Ich sehe, was du nicht siehst. ( Eu vd ce tu nu vezi.)
Man sieht die Sterne mit dem bloen Augen.( Se vd stelele cu ochiul liber.)

Tragen = a Purta, a Duce


ich trage ( eu port)
du trgst ( tu pori)
er,sie , es trgt ( el, ea poart)
man trgt ( se poart)
wir tragen ( noi purtm)
ihr tragt ( voi purtai)
sie, Sie tragen ( ei/ele poart, dumneavoastr purtai)
Ein Deutscher trgt selten Lederhosen.(Un german poart foarte rar pantaloni de piele.)
Trgst du deine neue Uhr? ( Pori noul tu ceas?)

Forma Negativa in Limba Germana - Lectii Gratuite Online pentru Incepatori

In lectia de astazi vom invata cum sa formam propozitii negative in limba germana.
Pentru a folosi forma negativ a unui verb si a contrui propozitii negative se folosete nicht dup verbul
respectiv.
Exemple:
Es regnet nicht. - Nu plou.
Das Auto geht nicht. -Maina nu funcioneaz.
Er geht nicht mit mir. - El nu merge cu mine.
Mein Buch ist nicht gross. - Cartea mea nu este mare.
Ich will nicht schreiben das Brief. - Eu nu vreau sa scriu aceasta scrisoare.

Forma Interogativa in Limba Germana - Lectii Gratuite Online pentru Incepatori


4

In lectia de astazi vom invata cum sa formam propozitii interogative in limba germana.
Pentru a formula / construi o ntrebare, subiectul trebuie plasat imediat dupa verb.

21

Exemple:
Haben Sie Zeit? -Avei timp?
Sprechen Sie Deutsch?- Vorbii german?
Trgst du deine neue Uhr? ( Pori noul tu ceas?)
Bist du mein Freund? - Esti prietenul meu?
Gehen wir morgen? - Mergem maine?

WIssen = A Sti - Conjugare la Indicativ Prezent - Lectii Online fara Profesor

wissen- a ti
ich wei eu tiu
du weit- tu ti
er,sie, es wei el,ea tie
man wei- se tie
wir wissen- noi tim
ihr wit- voi tii
sie, Sie wissen- ei/ele tiu, dumneavoastr tii;

Exemplu:
Viele wissen, was Sie nicht wissen.- Muli tiu ceea ce dumneavoastr nu tii.
Ich wei nicht wer Sie sind!- Eu nu tiu cine suntei dumneavoastr!

Verbele Modale in Limba Germana - Prezentare Generala - Lectii Gramatica Online fara
Profesor
8
Verbele modale, numite i verbe auxiliare modale, exprim ideea de permisiune, de obligaie etc. Formele lor la
plural sunt regulate, n schimb, formele la singular prezint anumite aspecte neregulate.
persoana I si persoana a III-a , singular, nu au terminaie la prezentul modului indicativ. (ex: ich,er,sie,es soll/
kann/ mu etc).
Aceste verbe sunt urmate adeseori de un infinitiv care nu este niciodat precedat de zu
Verbele modale sunt folosite cu un verb la infinitiv care exprim ideea principal a unei propoziii sau fraze.
Infinitivul este plasat la sfritul propoziiei sau frazei respective.
22

Exemplu:
Ich gehe jetzt nach Hause.-Eu m duc acum acas.
Ich will jetzt nach Hause gehen.-Eu vreau s merg acum acas.
Ich mu jetzt nach Hause gehen- Eu trebuie s merg acum acas.
In lectiile urmatoare vei gasi conjugate si traduse verbele modale din limba germana:
KNNEN= a putea, a ti( prin nvare)
DRFEN= a putea (n sensul de a avea permisiunea)
MSSEN= a trebui (n sensul de obligaie, de necesitate-trebuie ca)
SOLLEN=a trebui( n sensul unei recomandri)
WOLLEN= a vrea, exprim voina
MGEN= are sensul de a iubi mult un lucru sau o persoan

Conjugare KNNEN = a putea, a ti( prin nvare) - Verb Modal Conjugat la Indicativ
Prezent
1

KNNEN= a putea, a ti ( prin nvare):

ich kann- eu pot


du kannst- tu poi
er,sie,es kann- el,ea poate
man kann-se poate
wir knnen- noi putem
ihr knnt- voi putei
sie, Sie knnen- ei/ele pot, dumneavoastr putei.
Exemplu: Er kann Tennis spielen.-El tie s joace tenis.

Conjugare MGEN= a place, a iubi ( are sensul de a iubi mult un lucru sau o persoan ) Verb Modal Conjugat la Indicativ Prezent
6

23

MGEN= are sensul de a iubi mult un lucru sau o persoan.


El se utilizeaz adeseori la condiional(ich mchte).El corespunde atunci cu a dori,mi-ar plcea.

ich mag-mie mi place


du magst-ie i place
er,sie,es mag-lui/ei i place
man mag (se) place
wir mgen- nou ne place
ihr mgt- vou v place
sie/Sie mgen-lor le place, dumneavoastr v place

Exemplu:
Er mag Hunde.-El iubete cinii.
Ich mchte ein Eis essen.-A dori/mi-ar plcea s mnnc o ngheat.

Conjugare DRFEN= a putea ( n sensul de a avea permisiunea) - Verb Modal Conjugat la


Indicativ Prezent

DRFEN= a putea (n sensul de a avea permisiunea):

NICHT DRFEN exprim interdicia.


ich darf-eu am voie
du darfst- tu ai voie
er,sie,es darf- el/ ea are voie
man darf- se d voie
wir drfen-noi avem voie
ihr drft- voi avei voie

24

sie, Sie drfen-ei/ele au voie, dumneavoastr avei voie


Exemplu: Darf ich ins Kino gehen?-Pot s m duc la cinema?

Conjugare WOLLEN= a vrea, (exprim voina )- Verb Modal Conjugat la Indicativ Prezent
1

WOLLEN= a vrea, exprim voina:

ich will- eu vreau


du willst- tu vrei
er,sie,es will-el/ea vrea
man will- se vrea
wir wollen- noi vrem
ihr wollt- voi vrei
sie,Sie wollen- ei/ele vor, dumneavoastr vrei.

Exemplu: Ich will nach Hause gehen.- Eu vreau s merg acas.

Conjugare SOLLEN=a trebui ( n sensul unei recomandri ): - Verb Modal Conjugat la


Indicativ Prezent
1

SOLLEN=a trebui( n sensul unei recomandri):

ich soll-eu trebuie


du sollst-tu trebuie
er,sie,es soll-el/ea trebuie
man soll- trebuie
wir sollen- noi trebuie
ihr sollt- voi trebuie
25

sie, Sie sollen- ei/ele/ dumneavoastr trebuie

Exemplu: Mutti, was soll lich tun?-Du sollst Brot kaufen.


-Mam, ce trebuie s fac?-S cumperi pine.

Conjugare MSSEN = a trebui (n sensul de obligaie, de necesitate-trebuie ca) - Verb Modal


Conjugat la Indicativ Prezent

MSSEN = a trebui (n sensul de obligaie, de necesitate-trebuie ca):


ich mu-eu trebuie
du mut-tu trebuie
er,sie,es mu el/ ea trebuie
man mu- trebuie
wir mssen- noi trebuie
ihr mt- voi trebuie
sie,Sie mssen-ei,ele, dumneavoastr trebuie.

Exemplu:
In der Stadt muss man langsam fahren.n ora trebuie s se circule cu o vitez redus.

Pronumele i adjectivul Demonstrativ Dieser = Acesta i Jener = Acela Declinare in Tabel


Comparativ la: Masculin, Feminin, Neutru Singular si Plural
12

Pronumele i adjectivul demonstrativ dieser(acesta) de apropiere i jener(acela) de departare se declin


la fel ca articolul hotrt (au terminaiile de gen, numr i caz ale acestuia).

Nominativ
Genitiv
Dativ
Akkusativ

Maskulin
dieser
dieses
diesem
diesen

Feminin
diese
dieser
dieser
diese

Neutrum
dieses
dieses
diesem
dieses

26

Plural
diese
dieser
diesen
diese

Nominativ
Genitiv
Dativ
Akkusativ

Maskulin
jener
jenes
jenem
jenen

Feminin
jene
jener
jener
jene

Neutrum
jenes
jenes
jenem
jenes

Plural
jene
jener
jenen
jene

Exemple: Diese Huser gefallen mir nicht. Aceste case nu mi plac.


Die Antwort jener Studentin war nicht richtig.-Rspunsul acelei fete nu era corect.

Adjectivul Posesiv Singular in Limba Germana - Tabel Declinare Exemplu - Invata Gratuit
Online fara Profesor
7
In aceasta lectie vom studia un exemplu de declinare [Nominativ, Genitiv, Dativ si Acuzativ] pentru adjectivul
posesiv in Limba germana. In tabelul de mai jos poti studia terminatiile pentru Masculin, Feminin, Neutru la
Singular , atat ale adjectivului cat si ale substantivului.
Masculin
mein Wagen (automobilul
meu)

Feminin
meine
Wohnung
( locuina
mea)
meine Wohnung ( pe
meinen
Wagen( peautomobilul meu) locuina mea)
meinem
meiner
Wagen
(automobilului Wohnung
( locuinei
meu)
mele)
meines Wagens (a
meiner
automobilului meu)
Wohnung
(a
locuinei mele)

AKK
D

Neutru
mein Auto ( maina
mea)
mein Auto ( pe
maina mea)
meinem
Auto
( mainii
mele)
meines Autos ( a
mainii mele)

Adjectivul Posesiv Plural in Limba Germana - Tabel Declinare Exemplu - Lectii Gratuite
Online fara Profesor
5
In aceasta lectie vom studia un exemplu de declinare la Plural [Nominativ, Genitiv, Dativ si Acuzativ] pentru
adjectivul posesiv in Limba germana. In tabelul de mai jos poti studia terminatiile pentru Masculin, Feminin,
Neutru la Plural , atat ale adjectivului cat si ale substantivului.

N
AKK
D
G

Masculin
meine Wagen
( automobilele mele)
meine Wagen ( pe
automobilele mele)
meinen Wagen
( automobilelor mele)
meiner Wagen ( a
automobilelor mele)

Feminin
meine Wohnungen
( locuinele mele)
meine Wohnungen
( pe locuinele mele)
meinen Wohnungen
( locuinelor mele)
meiner Wohnungen
( a locuinelor mele)

27

Neutru
meine Autos
( mainile mele)
meine Autos ( pe
mainile mele)
meinen Autos
( mainilor mele)
meiner Autos ( a
mainilor mele)

Pronumele Personal la Nominativ, Acuzativ si Dativ in Limba Germana - Lectii Gratuite


Online fara Profesor

Cursul Gratuit de Limba Germana de azi iti prezinta formele pronumelui personal declinat la : Nominativ, Dativ
si Acuzativ. In tabelul de mai jos poti studia terminatiile pentru persoanele I-a,II-a, III-a la Singular si Plural.
Pentru detalii suplimentare referitoare la Pronume, poti sa parcurgi aceasta lectie. Pronumele Personal
Nominativ
eu
ich

Akkusativ
pe
mich
mine

du

tu

dich

er
sie
es
wir

el
ea
noi

ihn
sie
es
uns

ihr

voi

euch

sie

ei/ele

Sie

Dvs.

Dativ
mie,
mir
mi,
mipe tine dir
ie, i,
i
pe el
lui, i
ihm
pe ea
ei, i
ihr
ihm
pe noi uns
nou,
nepe voi euch
vou,
v-, vpe
ihnen lor, le
ei/ele
pe
Ihnen Dvs.,
dvs.
v, v-

sie

MEIN = Al Meu, DEIN = Al Tu, SEIN = Al Su, IHR = Al Ei - Declinarea pronumelui i


adjectivului posesiv la Singular in Limba Germana
30
Lectia de Limba Germana de azi te ajuta sa inveti formele pronumelui si adjectivului posesiv din germana.
Declinarea o vom face la : Nominativ, Genitiv, Dativ si Acuzativ. In tabelul de mai jos poti studia terminatiile
pentru Masculin, Feminin, Neutru la Singular. Daca doresti detalii de baza despre declinare poti explora aceasta
lectie : Declinarea Intrebari.

Nominativ
Genitiv
Dativ
Akkusativ

Nominativ
Genitiv
Dativ
Akkusativ

MEIN = al meu
Maskulin
Feminin
mein
meine
meines
meiner
meinem
meiner
meinen
meine
DEIN = al tu

Neutrum
mein
meines
meinem
mein

Plural
meine
meiner
meinen
meine

Maskulin
dein
deines
deinem
deinen

Feminin
deine
deiner
deiner
deine
SEIN = al su

Neutrum
dein
deines
deinem
dein

Plural
deine
deiner
deinen
deine

Maskulin

Feminin

Neutrum

Plural

28

Nominativ
Genitiv
Dativ
Akkusativ

sein
seines
seinem
seinen

seine
seiner
seiner
seine
IHR = al ei

sein
seines
seinem
sein

seine
seiner
seinen
seine

Nominativ
Genitiv
Dativ
Akkusativ

Maskulin
ihr
ihres
ihrem
ihren

Feminin
ihre
ihrer
ihrer
ihre

Neutrum
ihr
ihres
ihrem
ihr

Plural
ihre
ihrer
ihren
ihre

UNSER = Al Nostru, EUER = Al Vostru, IHR = Al Lor, IHR = Al Dumneavoastr - Declinare


Pronume si Adjectivul Posesiv la Plural in Limba Germana

Cursul de azi de Limba Germana studiaza formele pronumelui si adjectivului posesiv din germana declinat la
plural. Declinarea o vom face la : Nominativ, Genitiv, Dativ si Acuzativ. In tabelul de mai jos poti studia
terminatiile pentru Masculin, Feminin, Neutru la Singular. Daca doresti detalii de baza despre declinare poti
explora aceasta lectie : Declinarea Intrebari.
UNSER = al nostru

Nominativ
Genitiv
Dativ
Akkusativ

Nominativ
Genitiv
Dativ
Akkusativ

Nominativ
Genitiv
Dativ
Akkusativ

Nominativ
Genitiv
Dativ
Akkusativ

Maskulin
Feminin
Neutrum
unser
unsere
unser
unseres
unserer
unseres
unserem
unserer
unserem
unseren
unsere
unser
EUER = al vostru

Plural
unsere
unserer
unseren
unsere

Maskulin
euer
eueres
euerem
eueren

Feminin
Neutrum
euere
euer
euerer
eueres
euerer
euerem
euere
euer
IHR = al lor
Maskulin
Feminin
Neutrum
ihr
ihre
ihr
ihres
ihrer
ihres
ihrem
ihrer
ihrem
ihren
ihre
ihr
IHR = al dumneavoastr

Plural
euere
euerer
eueren
euere

Maskulin
Ihr
Ihres
Ihrem
Ihren

Plural
Ihre
Ihrer
Ihren
Ihre

Feminin
Ihre
Ihrer
Ihrer
Ihre

Plural
ihre
ihrer
ihren
ihre

Neutrum
Ihr
Ihres
Ihrem
Ihr

Alfabet Limba Germana pentru Incepatori


12

29

Litera
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V
W
X
Y
Z

Numele
A
Be
Ze
De
E
F
G
Ha
I
Jot
Ka
El
Em
En
O
Pe
Ku
R
Es
Te
U
Fau
Ve
Ics
Ipsilon
Ze
Scharfes Es
a Umlaut
u Umlaut
o Umlaut

Fonetica / Reguli de Pronutie - Sa Scriem si sa Pronuntam Corect in Limba Germana


33

30

In aceasta lectie de baza vom invata cum se scrie si se prontunta literele / grupurile de litere in Limba
Germana.
Se scrie:
Se citete:
an
an
Exemplu: das Anliegen,- = dorin
anmaen=a-i permite
o n cuvintele de origine francez
a nazal n cuvintele de origine francez
Exemplu:
das Restaurant,-s= restaurant
ie (wie)
i lung
Exemplu: wiegen = a cntri
Wien= Viena
wieder = din nou
ei (wei)

ai
Exemplu: der Wein,-e=vin

eu

oi
Exemplu: euch =pe voi, vou
die Eule,-n= bufni
eu n cuvintele de origine francez
Exemplu: die Euthanasie= eutanasie
iu
Exemplu: ben = a exersa
berall= peste tot
e deschis
Exemplu:die nderung,-en= schimbare
der thiopier,-=etiopian.
oi
Exemplu:uerlich= exterior
uerung,-en= expresie

Exemplu:anrufen= a telefona
anregen= a stimula
v [vine]
Exemplu:weisen=a arta
weit=departe
f
Exemplu:vergeben= a ierta
vergessen= a uita
v n cuvintele de origine negerman
Exemplu:der Vulkan,-e = vulcan
die Vulkanisierung,-= vulcanizare
[fi]
Exemplu:schulen= a instrui, a coli
schreiben= a scrie

sch

[urure]
Exemplu:die Zahlung,-en= plat
die Zeit,-en = timp
i [iarb]
Exemplu: ja=da
jederzeit= oricnd

31

ghe [gheret] cu mici excepii


Exemplu:gelb= galben
das Geld,-er=bani
ghi
Exemplu:das Gift,-e= otrav
der Gipfelpunkt,-e=punct culminant
t [crunt]
Exemplu:
laufend=curent,n curs
ch, c [tac]
Exemplu:"der Tag,-e= zi
j n cuvintele de origine francez
Exemplu:
der Ingenieur,-e= inginer
z [zumzet]
Exemplu:sofort= imediat
sogar=chiar
s [vas]
Exemplu:tendenzis= tendenios
waffenlos=nenarmat
das Gras,- er=iarb
[terge]
Exemplu:das Spiel,-e=joc
der Spiegel,- = oglind
se pronun n toate dialectele foarte voalat
Exemplu: der Rckgang,- e = regres
reprsentieren= a reprezenta
h [halt]
Exemplu:hallen=a rsuna
halten=a pstra
h mut care indic lungimea silabei
precedente
Exemplu:fahren=a transporta
die Ehe,-n= cstorie
h [hran]
Exemplu:das Buch,- er=carte
h [Mihnea]
Exemplu:recht=drep

ge

gi

d final

g final

s+vocal

s final

s la nceput sau n interiorul cuvntului

h la nceput
h ntre vocal i consoan
h ntre vocale

ch precedat de u
ch precedat de e

Articolul Hotarat in Limba Germana - Prezentare Generala - Lectii Gratuite Online pentru
Incepatori
Ca i n limba romn, substantivele nsoite de articol,din limba german pot fi la numrul singular sau la
plural.n plus fa de gen i numr, n german trebuie s se in cont de cazul substantivului, deoarece
schimbarea cazului implic variaii ale formelor substantivelor i articolelor.
Exemplu: Ich lese den Roman. (Eu citesc romanul.)
Die Gestalten des Romans sind reizend.( Personajele romanului sunt ncnttoare).
Articolul german sufer o declinare n funcie de cazul la care se afl. Pe scurt, i schimb forma adaptndu-se la
contextul propoziiei.

32

O regul fix este aceea c articolul cuvintelor compuse este ntotdeauna n concordan cu articolul ultimului
substantiv.
Exemplu:
die Ferien + das Haus = das Ferienhaus
der Schuh + die Gre = die Schuhgre.
Rolul articolelor este acela de a individualiza substantivele pe care le nsoesc.
Exemplu: Ich kaufe Blumen.( Eu cumpr flori.)
Ich pflanze die Blumen im Garten.(Eu plantez florile in grdin.)

A. Forma de singular a articolelor este urmtoarea:


Masculin singular :DER
Feminin singular :DIE
Neutru singular :DAS
B. Forma de plural a articolelor este una singur pentru toate trei genurile:
Masculin plural, feminin plural i neutru plural:DIE

Articolul Hotarat Neutru Singular in Limba Germana - Lectii Gratuite Online pentru
Incepatori
1
In aceasta lectie gratuita vom studia formele articolului hotarat neutru singular in limba germana, declinat la
cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ, Acuzativ.

Articolul Hotarat
Neutru Singular
Nom
das
Gen
des
Dat
dem
Akk
das
Acuzativul sg. feminin i neutru al articolul hotrt este identic cu nominativul sg. feminin si neutru.
Exemple:
N: Die Frau kommt.( Doamna vine.)
AKK: Ich sehe die Frau.( O vd pe doamn.)
N: Das Auto ist hier.( Maina este aici.)
AKK: Ich kaufe das Auto.( Eu cumpr maina.)

Articolul Nehotarat Feminin Singular in Limba Germana - Lectii Online pentru Incepatori
1
In lectia gratuita de azi vom invata formele articolului nehotarat feminin singular in limba germana, declinat la
cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ, Acuzativ.

Articol Nehotarat
Feminin Singular

33

Nom
Gen
Dat
Acu

eine
einer
einer
eine

Articolul nehotrt feminin nu are form de plural. n funcie de genul si cazul subtantivului pe care l
determin, articolul nehotrt are formele de mai sus pentru feminin singular:
Acuzativul sg. feminin si neutru al articolului nehotrt, este identic cu nominativul sg. feminin si neutru.
Exemple:
Haben Sie eine Lampe? ( Avei o lamp?)
Haben Sie ein Buch? ( Avei o carte?)

Articolul Hotarat Masculin Singular in Limba Germana - Lectii Online penru Incepatori

In aceasta lectie vom studia formele articolului hotarat masculin in limba germana la cazurile: Nominativ, Genitiv,
Dativ, Acuzativ.

Articolul Hotarat
Masculin Singular
Nom
der
Gen
des
Dat
dem
Akk
den
nlimba german , complementul la acuzativ nu se dubleaz ca n limba romn.
Exemplu:
Ich kenne den Professor. ( l cunosc pe profesor.)

Articolul Nehotarat Negat Neutru Singular in Limba Germana - Lectii Online pentru
Incepatori

In lectia gratuita de azi vom invata formele articolului nehotarat negat masculin la singular in limba germana,
declinat la cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ, Acuzativ.

Articol Nehotarat Negat


Masculin Singular
Nom
kein
Gen
keines
Dat
keinem
Acu
kein
n limba german nu pot sta dou negaii ntr-o propoziie:
Exemplu:
Heute kommt kein Kind. ( Astzi nu vine nici un copil.) - (Corect)
Heute kommt nicht kein Kind . - ( Gresit)

34

Articolul Nehotarat Feminin Singular in Limba Germana - Lectii Online pentru Incepatori
1
In lectia gratuita de azi vom invata formele articolului nehotarat feminin singular in limba germana, declinat la
cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ, Acuzativ.

Articol Nehotarat
Feminin Singular
Nom
eine
Gen
einer
Dat
einer
Acu
eine
Articolul nehotrt feminin nu are form de plural. n funcie de genul si cazul subtantivului pe care l
determin, articolul nehotrt are formele de mai sus pentru feminin singular:
Acuzativul sg. feminin si neutru al articolului nehotrt, este identic cu nominativul sg. feminin si neutru.
Exemple:
Haben Sie eine Lampe? ( Avei o lamp?)
Haben Sie ein Buch? ( Avei o carte?)

Articolul Nehotarat Masculin Singular in Limba Germana - Lectii Online pentru Incepatori

In lectia gratuita de azi vom invata formele articolului nehotarat masculin singular in limba germana, declinat la
cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ, Acuzativ.

Articol Nehotarat
Masculin Singular
Nom
ein
Gen
eines
Dat
einem
Acu
einen
Articolul nehotrt nu are form de plural. n funcie de genul si cazul subtantivului pe care l determin,
articolul nehotrt are formele de mai sus pentru masculin singular:

Articolul Nehotarat Negat Neutru Singular in Limba Germana - Lectii Online pentru
Incepatori
1
In lectia gratuita de azi vom invata formele articolului nehotarat negat masculin la singular in limba germana,
declinat la cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ, Acuzativ.

Articol Nehotarat Negat


Masculin Singular

35

Nom
Gen
Dat
Acu

kein
keines
keinem
kein

n limba german nu pot sta dou negaii ntr-o propoziie:


Exemplu:
Heute kommt kein Kind. ( Astzi nu vine nici un copil.) - (Corect)
Heute kommt nicht kein Kind . - ( Gresit)

Articolul Nehotarat Negat Feminin Singular in Limba Germana - Lectii Online pentru
Incepatori

In lectia gratuita de azi vom invata formele articolului nehotarat negat feminin la singular in limba germana,
declinat la cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ, Acuzativ.

Articol Nehotarat Negat


Masculin Singular
Nom
keine
Gen
keiner
Dat
keiner
Acu
keine
n limba german nu pot sta dou negaii ntr-o propoziie:
Exemplu:
Heute kommt keine Mutter.(Astzi nu vine nici o mama.) - (Corect)
Heute kommt nicht keine Mutter. - ( Gresit)

Articolul Nehotarat Masculin Singular in Limba Germana - Lectii Online pentru Incepatori

In lectia gratuita de azi vom invata formele articolului nehotarat masculin singular in limba germana, declinat la
cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ, Acuzativ.

Articol Nehotarat
Masculin Singular
Nom
ein
Gen
eines
Dat
einem
Acu
einen
Articolul nehotrt nu are form de plural. n funcie de genul si cazul subtantivului pe care l determin,
articolul nehotrt are formele de mai sus pentru masculin singular:

Articolul Nehotarat Negat Plural in Limba Germana - Lectii Online pentru Incepatori

In lectia gratuita de azi vom invata formele articolului nehotarat negat plural pentru masculin, feminin si neutru in
limba germana, declinat la cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ, Acuzativ.

36

Articol Nehotarat Negat


Plural
Nom
keine
Gen
keiner
Dat
keinen
Acu
keine
Atentie : n limba german nu pot sta dou negaii ntr-o propoziie:

Exemple Forma Interogativa si Negativa - Articolul Nehotarat si Nehotarat Negat in Limba


Germana

In lectia de limba germana de azi vom studia cateva exemple de propozitii in care se inmbina diferite elemente de
gramatica germana: Propozitia Interogativa si Negativa - Articolul Nehotarat si Nehotarat Negat.

-Ist das ein Hund? (Este acesta un caine?)


-Nein, das ist kein Hund. (Nu, acesta nu este un caine.)
-Ist das eine Katze? (Este aceasta o pisica? )
-Nein, das ist keine Katze. (Nu, aceasta nu este o pisica.)
-Ist das ein Buch? (Este aceasta o carte?)

-Nein,das ist kein Buch. (Nu, aceasta nu este o carte.)


-Sind das - Bcher? (Acestea sunt Carti?)
-Nein,das sind keine Bcher. (Nu, acestea nu sunt carti.)

Substantivul in Limba Germana - Prezentare Generala


2
n limba german sunt trei genuri gramaticale. Substantivele sunt precedate la N, Singular de
articolul hotarrt:
der sunt de genul masculin
die sunt de genul feminin
das sunt de genul neutru
In limba german , substantivul se scrie cu majuscul.
Genurile substantivelor din limba german nu sunt aceleai cu genurile substantivelor din limba
romn. De exemplu: der Tag = ziua, das Frulein = domnioara, der Partei = partidul, die Lunge = plmnul.

Substantivul Masculin in Limba Germana, Exemple Folosire si Diferentiere de Limba Romana


pt Articol Hotarat Der

Dupa cum am aflat in lectia anterioara, in limba germana genurile difera de limba romana. In acesta lectie de
limba germana gratuita online pentru incepatori vom explora diversele situatii in care folosim Articolul Hotarat
Der in fata substantivului pentru a-l articula. Deasemeni acesta lectie se incadreaza si la vocabular, deoarece vei
gasi multe cuvinte noi, traduse in romana.
Persoane de sex masculin

der Vater = tatl

37

Animale masculine
Profesii deinute de brbai
Pari ale zilei
Zilele sptmnii

der Bruder = fratele


der Kater = motanul
der Hund = cine
der Arzt = doctor
der Lehrer = profesor
der Abend = seara
der Morgen = dimineaa
der Montag = lunea
der Mittwoch = miercurea

Lunile anului

der Januar = ianuarie


der November = noiembrie
Anotimpurile anului
der Winter = iarna
der Frhling = primvara
Punctele cardinale
der Sden = sudul
der Westen = vestul
Fenomene atmosferice
der Regen = ploaia
der Schnee = zapada
Buturi alcoolice
der Wein = vinul
der Schnaps = uic
Minerale, pietre i pietre der Quarz = cuar
preioase
der Sand = nisip
Mrci de maini i trenuri
der BMW = BMW
der Golf = golful

Radicale
verbale
substantivizate
multe ruri (care nu sunt din
Europa)
-and
-ant
-ar
-ast
-ent
-er
-eur
-ismus
-ist
-ling
-loge
-or
-el
-en
-er(majoritatea,
daca
nu
desemneaz
persoane
i
profesii masculine)
-ich
-ig

der Schlag = lovitura


der Verstand = raiune
der Nil = Nil
der Mississippi = Mississippi
der
Demonstrant
=
demonstrant
der Spekulant = speculantul
der
Bibliothekar
=
bibliotecarul
der Gast = oaspete
der Student = student
der Empfnger = destinatar
der Friseur = frizer
der Realismus = realismul
der Geist = spirit
der Schmetterling = fluture
der Psychologe = psihologul
der Motor = motorul
der Himmel = cerul
der Boden = podea
der Koffer = valiz

der Teppich = covor


der Honig = miere

Substantivul Feminin in Limba Germana, Exemple Folosire si Diferentiere de Limba Romana


pt Articol Hotarat Die

38

Stim deja ca in limba germana genurile difera fata de limba romana. Daca in lectia trecuta am studiat situatiile in
care folosm articolul hotarat masculin Der, in acesta noua lectie de limba germana gratuita online pentru
incepatori vom explora diversele situatii in care folosim Articolul Hotarat Feminin DIE in fata substantivului
pentru a-l articula.

Si acesta lectie se incadreaza la vocabular, deoarece vei gasi multe cuvinte noi, traduse in romana, care te pot
ajuta sa-ti intelegi si savorbesti mai bine in limba germana.
Persoane de sex feminin
die Mutter = mama
die Frau = doamna
Animale de gen feminin
die Katze = pisic
die Kuh = vaca
Profesii, functii deinute de die rztin = doctoria
femei
die Lehrerin = profesoar
Numere
die Eins = unul
die Zwei = doi
Multe ruri din Europa
die Elbe = Elba
die Donau = Dunrea
ri, regiuni i provincii care die Trkei = Turcia
se termin n ei, -ie i -e
die Mongolei = Mongolia
Arbori
die Kiefer = molid
der Tanne = brad
Flori
die Rose = trandafirul
die Tulpe = laleaua
Fructe
die Birne = para
die Traube = strugure
Avioane, motociclete, barci, die Boeing, die Honda
vapoare
-e
die Lampe = lampa
-t
die Fahrt = cltoria
-nis
die Erlaubnis = premisiune
-ade
die Schublade = sertar
-age
die Frage = ntrebarea
-ne
die Trne=lacrim
-ei
die Bckerei=brutrie
-esse
die Adresse=adres
-ette
die Tablette=tablet
-euse
die Friseuse=coafez
-heit
die Freiheit=libertate
-ie
die Sympathie=simpatie
-ik
die Musik=muzic
-ine
die Routine=rutin
-ion
die Situation=situaie
-isse
die Kulisse= culise
-itis
die Hepatitis=hepatit
-ive
die Alternative=alternativ
-keit
die Mglichkeit=posibilitate
-nz
die Distanz=distan
-schaft
die Freundschaft=prietenie
-sis
die Basis=baz
-sucht
die Selbstsucht=egoism
-tt
die Universitt=universitate

39

die Bibliothek=bibliotec
die Meinung=prere
die Natur=natur
die
Broschre/die
Sure=brour/ aciditate

-thek
-ung
-ur
-re/-ure

Substantivul Neutru in Limba Germana, Exemple Folosire si Diferentiere de Limba Romana


pt Articol Hotarat Das

Stim ca in limba germana genurile difera fata de limba romana. Daca in lectiile trecute am studiat situatiile in care
folosm articolul hotarat masculin Der si Feminin Die in acesta noua lectie de limba germana gratuita online
pentru incepatori vom explora diversele situatii in care folosim Articolul Hotarat Neutru DAS in fata
substantivului pentru a-l articula. Si acesta lectie se incadreaza la vocabular, deoarece vei gasi cuvinte noi, traduse
in romana, care te pot ajuta sa intelegi si sa vorbesti mai bine in limba germana.
-chen(formeaz diminutive)
-lein(formeaz diminutive)
Ge-(prefix)
-(i)um
-ment
-tum
-ium

das Bruderchen=frior
das Frulein=domnioar
das Gebirge=munte
das Museum= muzeu , das
Studium =studiu
das
Argument=argument
das Monument=monument
das Menschtum=umanitate
das Natrium=sodiu

Declinare - Cazuri Nominativ, Genitiv, Dativ, Acuzativ - Intrebari - Prezentare de Baza


18
In aceasta lectie vom examina cateva elemente de baza legate de declinarea substantivelor / adjectivelor /
pronumelor, etc. in limba romana, care te vor ajuta sa intelegi mai bine gramatica si declinarea in Limba Germana.
Declinarea este un termen lingvistic care se refer la flexiunea substantivelor, articolelor, numeralelor,
adjectivelor sau pronumelor, indicnd aspecte precum numr (de obicei, singular/plural), caz (subiect, obiect, etc.),
genul gramatical i posesiune. sursa: wikipedia
Cazul

Intrebare

Exemplu

Nominativ -N- Cine? / Ce?

Casa este mare.

Dativ - D -

Cui?

Ofer prietenei o floare.

Genitiv - G -

Al,A,Ai,Ale Cui?

Ferestrele masinii sunt murdare.

Acuzativ -Ac- Pe Cine? Pe Ce? etc. El distruge cartea

Declinare Substantive Masculine terminate in -n / -en la Plural in Limba Germana


1
Incepem sa studiem declinarea substantivelor in limba germana. In acesta lectie ne vom ocupa de substantivele
masculine care la plural se termina in -n sau -en . Vezi Exemplele de mai jos. Daca doresti sa intelegi mai bine
declinarea iti recomand: Declinarea, Elemente de Baza.

Nominativ (N)

Maskulin (M)
der

40

Akkusativ
(Akk)
Dativ(D)
Genitiv (G)

den
dem
des + terminaia
(e)s

Exemple:
Maskulin(M):
der Junge,die Jungen
N: der Junge ( biatul) : Der Junge ist hier.( Biatul este aici.)
AKK: den Jungen ( pe biat) : Ich sehe den Junge.( Il vd pe biat.)
D: dem Jungen ( biatului) : Er gratuliert dem Jungen zum Geburtstag. ( El il felicita pe biat de ziua lui de
natere)
G: des Jungen (a/al/ai/ale biatului): Der Computer des Jungen ist kaputt.( Calculatorul biatului este stricat.)
Substantivele de genul masculin care se termin la N/plural n -n, -en, primesc aceast terminaie si la
Akk, D,G /singular.

Declinare Substantive Masculine cu terminatia nemodificata sau terminate in -er la Plural in


Limba Germana

Mergem mai departe cu studiul declinarii substantivelor in limba germana. In acesta lectie ne vom ocupa de
substantivele masculine care au terminatia nemodificata la plural sau care la plural se termina in -er . Vezi
Exemplele de mai jos. Daca doresti sa intelegi mai bine declinarea iti recomand: Declinarea, Elemente de Baza.

Nominativ(N)
Akkusativ
(Akk)
Dativ(D)
Genitiv (G)

Maskulin (M)
der
den
dem
des + terminaia
(e)s

1 Exemple: der Lehrer,die Lehrer


N: der Lehrer ( profesorul): Der Lehrer kommt.(Profesorul vine.)
AKK: den Lehrer( pe profesor) : Toni ruft den Lehrer.( Toni l cheam pe profesor.)
D: dem Lehrer( profesorului): Die Schlerin gibt dem Lehrer die Hausaufgabe.(Eleva i d profesorului tema.)
G: des Lehres (a/al/ai/ale profesorului): Die Meinung des Lehrers interessiert mich.(Prerea profesorului m
intereseaz.)
Substantivele de genul masculin care se termin la N/plural n -er sau au forma de singular nemodificata la
plural primesc terminaia -s,-es,la genitiv singular.

Declinare Substantive Feminine la Singular in Limba Germana

In acesta lectie ne vom ocupa de substantivele feminine declinate la singular: Nominativ, Genitiv, Dativ,
Acuzativ . Vezi Exemplele de mai jos. Daca doresti sa intelegi mai bine declinarea iti recomand: Declinarea,
Elemente de Baza.

Nominativ(N)

Feminin (F)
die

41

Akkusativ
(Akk)
Dativ(D)
Genitiv (G)

die
der
der

Feminin(F)
1) die Frau,die Frauen
N: die Frau (doamna): Die Frau ist meine Mutter.( Doamna este mama mea.)
AKK: die Frau( pe doamna): Er kauft die Blumen fr die Frau.(El cumpra florile pentru doamna.)
D: der Frau ( doamnei): Ich danke der Frau fr die den Fller.( i mulumesc doamnei pentru stilou.)
G: der Frau (a/al/ai/ale doamnei): Er verkauft das Haus der Frau.( El a vinde casa doamnei.)
Substantivele de genul feminin nu primesc nici o terminaie pe parcursul declinrii la nr. singular.

Declinare Substantive Neutre la Singular in Limba Germana

In acesta lectie invatam despre substantivele neutre germane declinate la singular: Nominativ, Genitiv, Dativ,
Acuzativ . Vezi Exemplele de mai jos. In limba gemana declinam atat articolul cat si substantivul. Daca doresti sa
intelegi mai bine declinarea iti recomand: Declinarea, Elemente de Baza.

Nominativ(N)
Akkusativ
(Akk)
Dativ(D)
Genitiv (G)

Neutrum (N)
das
das
dem
des + terminaia
(e)s

Neutrum(N)
das Kind, die Kinder
N: das Kind ( copilul): Das Kind ist klein. (Copilul este mic).
AKK:das Kind( pe copil): Ich sehe das Kind.( l vd pe copil / Vd copilul).
D:dem Kind( copilului): Ich gebe dem Kind ein Buch. (Dau copilului o carte.)
G: des Kindes ( a/al/ai/ale copilului): Die Augen des Kindes sind blau. (Ochii copilului sunt albatri.)
Substantivele de genul neutru,singular care nu se termina la N/plural n -n,-en primesc terminaia
s,-es,la genitiv.

Declinarea Substantivelor Germane la Plural - Masculine, Feminine, Neutre


1
In lectia de azi vom invata cum sa declinam substantivele germane la Plural. Tineti minte ca in limba germana
articolul hotarat se pune in fata substantivului si se declina impreuna cu el. Daca la singular, articolul hotarat a
avut forme diferite pentru fiecare gen, cand declinam la plural aritolul hotarat are aceasi forma pentru toate
genurile: Masculin, Feminin si Neutru. Vezi tabelul si Exemplele de mai jos. Daca doresti sa studiezi chestiuni
elementare despre declinare iti recomand: Declinare Generalitati.

Nominativ(N)
Akkusativ
(Akk)
Dativ(D)
Genitiv (G)

Plural (Pl)
die
die
den + terminatia
"n"
der

42

PLURAL:
1) der Junge, die Jungen
N: die Jungen
AKK: die Jungen
D: den Jungen
G:der Jungen

3)die Frau, die Frauen


N: die Frauen
AKK: die Frauen
D:den Frauen
G: der Frauen

2)das Auto,die Autos


N: die Autos
AKK: die Autos
D: den Autos
G:der Autos

4 )das Kind, die Kinder


N: die Kinder
AKK: die Kinder
D: den Kindern
G:der Kinder

Exemple:
N:Die Kinder kommen.( Copiii vin.)
AKK: Ich kaufe die Autos.( Cumpr mainile.)
D: Die Eltern schenken den Jungen ein Fahrrad.( Prinii druiesc bieilor o biciclet.)
G: Diese sind die Bcher der Frauen. ( Acestea sunt crile doamnelor.)
Substantivele care se termin la nominativ, plural in -n,-en sau -s rmn neschimbate pe parcursul
declinrii la plural; celelalte substantive primesc la dativ ,plural terminaia -n.

Pronumele Personal in Limba Germana - Prezentare Generala - Invatam Online Fara Profesor
7
Pronumele poate nlocui un substantiv in propoziie. Pronumele personal nu are forme pentru cazul genitiv.
Exemplu:
Maria sucht eine Lsung.( Maria caut o soluie.)
Sie sucht eine Lsung.( Ea caut o soluie.)
Pronumele personal desemneaz in propoziie:
Persoana care vorbete-pers. I : ich( eu) , wir (noi)
Exemplu: Ich gehe ins Kino. (Eu merg la cinematograf.)
Wir schreiben eine Hausaufgabe.(Noi scriem o tem.)
Persoana cu care se vorbete- pers. a II-a : du (tu), ihr (voi), si forma de politee Sie ( dumneavoastr)
Exemplu: Du besuchst deine Mutter.( Tu ii vizitezi mama.)
Ihr tut alles fr sie. ( Voi facei totul pentru ea.)
Kommen Sie heute? ( Venii dumneavoastr astzi?)
Persoana despre care se vorbete pers. a III-a sie (ea), er ( el), sie-forma de plural( ei/ele)
Exemplu: Sie hat einen Hund.( Ea are un cine.)
Er ist unser neuer Kollege.( El este noul nostru coleg.)
Sie warten hier. ( Ei/ele ateapt aici.)
Acuzativul sg. feminin i neutru al pronumelui personal este identic cu nominativul sg. feminin si neutru.
Acuzativul pl. al pronumelui personal este identic cu nominativul pl.
Spre deosebire de limba romn, n limba german, pronumele personal nu poate fi dublat, el neavnd dect o
singur form:

43

Exemplu: ihn =pe el,l,l-, -l ;


Ich kenne ihn.= l cunosc (pe el).
n limba german, la formarea acuzativului, nu se folosesc prepoziii:
Exemplu: Kennst du den Physiker Pop? l cunoti pe fizicianul Pop?

Pronumele de Politete Singular si Plural in Limba Germana - Lectii Online Gratuite


5
Ca pronume de politee se ntrebuineaz n limba german, att cu neles de singular ct si de plural, pers, a IIIa pl. a pronumelui personal : Sie.
Sie , Ihnen, Ihr , Ihre se scriu ntotdeauna cu majuscul.
Acordul cu predicatul se face ntotdeauna cu pers. a III-a plural.
Exemplu: Kommen Sie mit uns? ( Venii dumneavoastr cu noi?)

Pronumele Personal la Nominativ in Limba Germana

Astazi vom studia formele pronumelui personal in limba germana, declinat la cazul nominativ. Daca doresti sa
intelegi mai bine cazurile poti studia aceasta lectie: Intrebari Cazuri.
Pronumele Personal German la Nominativ

eu
tu
el
ea
noi
voi
ei/ele
Dvs.

ich
du
er
sie
es
wir
ihr
sie
Sie

Pronumele Personal la Acuzativ in Limba Germana - Lectii Online pentru Nivel Mediu

Astazi vom studia formele pronumelui personal in limba germana, declinat la cazul acuzativ. Daca doresti sa
intelegi mai bine cazurile poti studia aceasta lectie: Intrebari Cazuri.
Pronumele Personal German la Acuzativ

pe
mine
pe

mich
dich

44

tine
pe el
pe ea
pe
noi
pe
voi
pe
ei/ele
pe
Dvs

ihn
sie
es
uns
euch
sie
Sie

Pronumele Personal la Dativ in Limba Germana Lectii Online pentru Nivel Intermediar

Astazi vom studia formele pronumelui personal in limba germana, declinat la cazul dativ. Daca doresti sa intelegi
mai bine cazurile poti studia aceasta lectie: Intrebari Cazuri.
Pronumele Personal German la Dativ

mie,
mi,
miie,
dir
i, i
lui, i
ihm
ei, i
ihr
ihm
nou,
uns
neeuch vou,
v-,
vihnen lor,
le
Ihnen Dvs.,
v,
vmir

Pronumele si Adjectivul Posesiv in Limba Germana - Prezentare Generala


5
n limba german, spre deosebire de cea romn, pronumele posesiv adjectival-echivalentul adjectivului posesiv
din limba romn, se pune naintea substantivului care rmne nearticulat:

45

Exemplu: mein Hund-cinele meu.


Rdcinile adjectivului posesiv ( mein-,dein-, sein- , ihr- , unser-, euer- ,si Ihr-) arat cine este
posesorul.Euer- pierde e-ul neaccentuat atunci cnd primete o terminaie ( ex: eure Freunde.)
Declinarea pronumelui posesiv respect regulile declinrii articolelor EIN, KEIN.
Exemple:
Tom, sind das deine Schuhe?( Tom, sunt acetia pantofii ti?) adj. posesiv
Ja, das sind meine.( Da, sunt ai mei)- pronume posesiv
Ist das der Kuli deiner Schwester?( Este acesta stiloul surorii tale?)-adj.posesiv
- Ja, es ist ihrer.( Da, este al ei)-pronume posesiv.
n funcie de genul, numrul i cazul substantivului pe care l determin ( n faa cruia st), adjectivul posesiv
are terminaii diferite. Vezi Declinarea Pronumelor si Adjectivelor Posesive.

Pronumele posesiv masculin este identic cu cel neutru.


Exemplu: Masculin: mein Hund ( cinele meu)- Neutru: mein Haus ( casa mea)
Pronumele posesiv feminin este identic cu cel plural.
Exemplu: Feminin: meine Katze(pisica mea)- Plural: meine Tiere ( animalele mele)
Pronumele posesiv la plural are aceeai form pentru toate genurile.
Exemple:

Masculin: mein Hund(cinele meu)-Plural: meine Hunde ( cinii mei)


Feminin : meine Katze ( pisica mea)-Plural: meine Katzen(pisicile mele)
Neutru: mein Haus( casa mea)- Plural : meine Huser ( casele mele)

Pronumele Posesiv in Limba Germana - Lectii Gratuite Online pentru Incepatori

In aceasta lectie vom invata despre formele Pronumelui Posesiv in Limba Germana. In tablul de mai jos gasesti 3
coloane:
- in prima coloana ai pronumele personal in limba germana;
- in coloana din mijloc gasesti pronumele posesiv, echivalentul pentru fiecare forma a pronumelui personal;
- in ultima coloana vei gasi traducerea in limba romana a pronumelui posesiv.

Pentru a intelege cat mai bine aceasta lectie iti recomand sa faci exercitiile cu Pronume Posesive.

ich
du
er
sie
es

mein
dein
sein
ihr
sein

al meu
al tu
al lui
al ei
-

46

wir
ihr
sie
Sie

unser
euer
ihr
Ihr

al nostru
al vostru
al lor
al dvs.

Declinare Pronume Posesiv Masculin German Mein = Al Meu - Singular

In aceasta lectie gratuita vom studia formele pronumelui posesiv masculin singular in limba germana, Mein= Al
Meu, declinat la cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ, Acuzativ. Daca doresti sa intelegi mai bine elemente de baza
ale declinarii poti studia aceasta lectie: Intrebari Declinare.
Declinare Pronume Posesiv Masculin German Mein = Al Meu /Singular

Nom =

mein

Gen =

meines

Dat =

meinem

Acu =

meinen

Declinare Pronume Posesiv Femin German Meine = A Mea la Singular - Lectii Gratuite fara
Profesor

In aceasta lectie gratuita vom studia formele pronumelui posesiv feminin singular in limba germana, Meine= A
Mea, declinat la cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ, Acuzativ. Daca doresti sa intelegi mai bine elemente de baza
ale declinarii poti studia aceasta lectie: Intrebari Declinare.
Declinare Pronume Posesiv Feminin German Meine = A Mea / Singular

Nom =

meine

Gen =

meiner

Dat =

meiner

47

Acu =

meine

Declinare Pronume Posesiv Neutru German Mein = Al Meu la Singular - Lectii Gratuite fara
Profesor

In aceasta lectie gratuita vom studia formele pronumelui posesiv neutru singular in limba germana, Mein= Al
Meu, declinat la cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ, Acuzativ. Daca doresti sa intelegi mai bine elemente de baza
ale declinarii poti studia aceasta lectie: Intrebari Declinare.
Declinare Pronume Posesiv Neutru German Mein = Al Meu / Singular

Nom =

mein

Gen =

meines

Dat =

meinem

Acu =

mein

Declinare Pronume Posesiv la Plural German Meine - Lectii Gratuite Online fara Profesor

In aceasta lectie gratuita vom studia formele pronumelui posesiv masculin, feminin si neutru la plural in limba
germana, Meine= Ai Mei, Ale Mele, Ale Mele declinat la cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ, Acuzativ. Daca
doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale declinarii poti studia aceasta lectie: Intrebari Declinare.
Declinare Pronume Posesiv German Meine / Plural : M, F, N

Nom =

meine

Gen =

meiner

Dat =

meinen

48

Acu =

meine

Declinare Dein = Al Tau Masculin Singular Pronume Posesiv German , Lectii Gratuite Online
fara Profesor

Dein = Al Tau Masculin Singular Pronume Posesiv German, declinat la cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ,
Acuzativ. Daca doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale declinarii poti studia aceasta lectie: Intrebari
Declinare.
Declinare Dein = Al Tau Masculin Singular Pronume Posesiv German

Nom =

dein

Gen =

deines

Dat =

deinem

Acu =

deinen

Declinare Deine = A Ta Feminin Singular Pronume Posesiv German , Lectii Gratuite Online
fara Profesor

Deine = A Ta Feminin Singular Pronume Posesiv German, declinat la cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ,
Acuzativ. Daca doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale declinarii poti studia aceasta lectie: Intrebari
Declinare.
Declinare Deine = A Ta Feminin Singular Pronume Posesiv German

Nom =

deine

Gen =

deiner

Dat =

deiner

49

Acu =

deine

Declinare Dein = Al Tau Neutru Singular Pronume Posesiv German , Lectii Gratuite Online
fara Profesor

Dein = Al Tau Neutru Singular Pronume Posesiv German, declinat la cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ,
Acuzativ. Daca doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale declinarii poti studia aceasta lectie: Intrebari
Declinare.
Declinare Dein = Al Tau Neutru Singular Pronume Posesiv German

Nom =

dein

Gen =

deines

Dat =

deinem

Acu =

dein

Declinare Deine M, F, N Plural Pronume Posesiv German , Lectii Gratuite Online fara
Profesor
1
Deine = Ai Tai, Ale Tale, Ale Tale - Masc, Fem, Neutru Plural Pronume Posesiv German, declinat la cazurile:
Nominativ, Genitiv, Dativ, Acuzativ. Daca doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale declinarii poti studia
aceasta lectie: Intrebari Declinare.
Declinare Deine M, F, N Plural Pronume Posesiv German

Nom =

dein

Gen =

deines

Dat =

deinem

50

Acu =

deinen

Declinare Sein = Al Sau Neutru Singular Pronume Posesiv German, Invata Online fara
Profesor

Sein = Al Sau Neutru Singular Pronume Posesiv German, declinat la cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ,
Acuzativ. Daca doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale declinarii poti studia aceasta lectie: Intrebari
Declinare.
Declinare Sein = Al Sau Neutru Singular Pronume Posesiv German

Nom =

sein

Gen =

seines

Dat =

seinem

Acu =

sein

Declinare Sein = Al Sau Masculin Singular Pronume Posesiv German - Invata Online Fara
Profesor

Sein = Al Sau Masculin Singular Pronume Posesiv German, declinat la cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ,
Acuzativ. Daca doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale declinarii poti studia aceasta lectie: Intrebari
Declinare.
Declinare Sein = Al Sau Masculin Singular Pronume Posesiv German

Nom =

sein

Gen =

seines

Dat =

seinem

51

Acu =

seinen

Declinare Seine = A Sa Feminin Singular Pronume Posesiv German - Invata Online Fara
Profesor

Seine = A Sa Feminin Singular Pronume Posesiv German, declinat la cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ,
Acuzativ. Daca doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale declinarii poti studia aceasta lectie: Intrebari
Declinare.
Declinare Seine = A Sa Feminin Singular Pronume Posesiv German

Nom =

sein

Gen =

seines

Dat =

seinem

Acu =

sein

Declinare Seine M, F, N PLURAL Pronume Posesiv German - Invata Online Fara Profesor

Seine= ai sai, ale sale, ale sale MASC, FEM, NEUTRU PLURAL Pronume Posesiv German, declinat la cazurile:
Nominativ, Genitiv, Dativ, Acuzativ. Daca doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale declinarii poti studia
aceasta lectie: Intrebari Declinare.
Declinare Seine M, F, N PLURAL Pronume Posesiv German

Nom =

seine

Gen =

seiner

Dat =

seinen

52

Acu =

seine

Declinare Ihr Masculin Singular Pronume Posesiv German , Lectii Gratuite Online fara
Profesor

Ihr Masculin Singular Pronume Posesiv German, declinat la cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ, Acuzativ. Daca
doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale declinarii poti studia aceasta lectie: Intrebari Declinare.
Declinare Ihr Masculin Singular Pronume Posesiv German

Nom =

ihr

Gen =

ihres

Dat =

ihrem

Acu =

ihren

Declinare Ihr Neutru Singular Pronume Posesiv German , Lectii Gratuite Online fara Profesor

Ihr Neutru Singular Pronume Posesiv German, declinat la cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ, Acuzativ. Daca
doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale declinarii poti studia aceasta lectie: Intrebari Declinare.
Declinare Ihr Neutru Singular Pronume Posesiv German

Nom =

ihr

Gen =

ihres

Dat =

ihrem

Acu =

ihren

53

Declinare Ihre = Al Ei Feminin Singular Pronume Posesiv German , Lectii Gratuite Online
fara Profesor
Ihre = Al ei Feminin Singular Pronume Posesiv German, declinat la cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ,
Acuzativ. Daca doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale declinarii poti studia aceasta lectie: Intrebari
Declinare.
Declinare Ihre Feminin Singular Pronume Posesiv German

Nom =

ihre

Gen =

ihrer

Dat =

ihrer

Acu =

ihre

Declinare Ihre Plural M,F,N Pronume Posesiv German , Lectii Gratuite Online fara Profesor
Ihre Masculin, Feminin, Neutru Plural Pronume Posesiv German, declinat la cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ,
Acuzativ. Daca doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale declinarii poti studia aceasta lectie: Intrebari
Declinare.
Declinare Ihre Plural M,F,N Pronume Posesiv German

Nom =

ihre

Gen =

ihrer

Dat =

ihren

Acu =

ihre

Declinare Unser = Al Nostru Neutru Singular Pronume Posesiv German , Lectii Gratuite
Online fara Profesor

54

Unser = Al Nostru Neutru Singular Pronume Posesiv German, declinat la cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ,
Acuzativ. Daca doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale declinarii poti studia aceasta lectie: Intrebari
Declinare.
Declinare Unser = Al Nostru Neutru Singular Pronume Posesiv German

Nom =

unser

Gen =

unseres

Dat =

unserem

Acu =

unser

Declinare Unser = Al Nostru Masculin Singular Pronume Posesiv German , Lectii Gratuite
Online fara Profesor
Unser = Al Nostru Masculin Singular Pronume Posesiv German, declinat la cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ,
Acuzativ. Daca doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale declinarii poti studia aceasta lectie: Intrebari
Declinare.
Declinare Unser = Al Nostru Masculin Singular Pronume Posesiv German

Nom =

unser

Gen =

unseres

Dat =

unserem

Acu =

unseren

Declinare Unsere = A Noastra Feminin Singular Pronume Posesiv German , Lectii Gratuite
Online fara Profesor
Unsere = A Noastra Feminin Singular Pronume Posesiv German, declinat la cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ,
Acuzativ. Daca doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale declinarii poti studia aceasta lectie: Intrebari
Declinare.
Declinare Unsere = A Noastra Feminin Singular Pronume Posesiv German

55

Nom =

unsere

Gen =

unserer

Dat =

unserer

Acu =

unsere

Declinare Unsere M, F, N Plural Pronume Posesiv German , Lectii Gratuite Online fara
Profesor
Unsere = Masculin [ai nostri], Feminin [ale noastre], Neutru [ale noastre] Plural, Pronume Posesiv German,
declinat la cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ, Acuzativ. Daca doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale
declinarii poti studia aceasta lectie: Intrebari Declinare.
Declinare Unsere M, F, N Plural Pronume Posesiv German

Nom =

unsere

Gen =

unserer

Dat =

unseren

Acu =

unsere

Declinare Euer = Al Vostru Neutru Singular Pronume Posesiv German , Lectii Gratuite Online
fara Profesor
Euer = Al Vostru Neutru Singular Pronume Posesiv German, declinat la cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ,
Acuzativ. Daca doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale declinarii poti studia aceasta lectie: Intrebari
Declinare.
Declinare Euer = Al Vostru Neutru Singular Pronume Posesiv German

56

Nom =

euer

Gen =

eueres

Dat =

euerem

Acu =

euer

Declinare Euer = Al Vostru Masculin Singular Pronume Posesiv German , Lectii Gratuite
Online fara Profesor
Euer = Al Vostru Masculin Singular Pronume Posesiv German, declinat la cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ,
Acuzativ. Daca doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale declinarii poti studia aceasta lectie: Intrebari
Declinare.
Declinare Euer = Al Vostru Masculin Singular Pronume Posesiv German

Nom =

euer

Gen =

eueres

Dat =

euerem

Acu =

eueren

Declinare Euere = A Voastra Feminin Singular Pronume Posesiv German , Lectii Gratuite
Online fara Profesor
Euere = A Voastra Feminin Singular Pronume Posesiv German, declinat la cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ,
Acuzativ. Daca doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale declinarii poti studia aceasta lectie: Intrebari
Declinare.
Declinare Euere = A Voastra Feminin Singular Pronume Posesiv German

Nom =

euere

57

Gen =

euerer

Dat =

euerer

Acu =

euere

Declinare Euere M,F,N Pural Pronume Posesiv German , Lectii Gratuite Online fara Profesor
Euere = Masc [ai vostri], Fem [ale voastre], Neutru [ale voastre] Singular Pronume Posesiv German, declinat la
cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ, Acuzativ. Daca doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale declinarii
poti studia aceasta lectie: Intrebari Declinare.
Declinare Euere M,F,N Pural Pronume Posesiv German

Nom =

euere

Gen =

euerer

Dat =

eueren

Acu =

euere

Declinare Ihr = Al Lor Masculin Singular Pronume Posesiv German , Lectii Gratuite Online
fara Profesor
Ihr = Al Lor Masculin Singular Pronume Posesiv German, declinat la cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ,
Acuzativ. Daca doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale declinarii poti studia aceasta lectie: Intrebari
Declinare.
Declinare Ihr = Al Lor Masculin Singular Pronume Posesiv German

Nom =

ihr

Gen =

ihres

58

Dat =

ihrem

Acu =

ihren

Declinare Ihre = A Lor Feminin Singular Pronume Posesiv German , Lectii Gratuite Online
fara Profesor
Ihre = A Lor Feminin Singular Pronume Posesiv German, declinat la cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ,
Acuzativ. Daca doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale declinarii poti studia aceasta lectie: Intrebari
Declinare.
Declinare Ihre = A Lor Feminin Singular Pronume Posesiv German

Nom =

ihre

Gen =

ihrer

Dat =

ihrer

Acu =

ihre

Declinare Ihr = Al Lor Neutru Singular Pronume Posesiv German , Lectii Gratuite Online fara
Profesor
Ihr = Al Lor Neutru Singular Pronume Posesiv German, declinat la cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ, Acuzativ.
Daca doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale declinarii poti studia aceasta lectie: Intrebari Declinare.
Declinare Ihr = Al Lor Neutru Singular Pronume Posesiv German

Nom =

ihr

Gen =

ihres

Dat =

ihrem

59

Acu =

ihr

Declinare Ihre M, F, N Plural Pronume Posesiv German , Lectii Gratuite Online fara Profesor
Ihre = Masc [ai lor], Fem [ale lor], Neutru [ale lor] Singular Pronume Posesiv German, declinat la cazurile:
Nominativ, Genitiv, Dativ, Acuzativ. Daca doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale declinarii poti studia
aceasta lectie: Intrebari Declinare.
Declinare Ihre M, F, N Plural Singular Pronume Posesiv German

Nom =

ihre

Gen =

ihrer

Dat =

ihren

Acu =

ihre

Declinare Ihre de Politete M, F, N Plural Pronume Posesiv German , Lectii Gratuite Online
fara Profesor
Ihre = Masc [ai dvs], Fem [ale dvs], Neutru [ale dvs] Singular Pronume Posesiv de Politete German, declinat la
cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ, Acuzativ. Daca doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale declinarii
poti studia aceasta lectie: Intrebari Declinare.
Declinare Ihre M, F, N Plural Singular Pronume Posesiv de Politete German

Nom =

Ihre

Gen =

Ihrer

Dat =

Ihren

Acu =

Ihre

60

Declinare Ihr de Politete = Al Dvs. Masculin Singular Pronume Posesiv German , Lectii
Gratuite Online fara Profesor

Ihr = Al Dumnevoastra Masculin Singular Pronume Posesiv German de Politete, declinat la cazurile: Nominativ,
Genitiv, Dativ, Acuzativ. Daca doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale declinarii poti studia aceasta
lectie: Intrebari Declinare.
Declinare Ihr = Al Dvs Masculin Singular Pronume Posesiv German de Politete

Nom =

Ihr

Gen =

Ihres

Dat =

Ihrem

Acu =

Ihren

Declinare Ihr de Politete = Al Dvs Neutru Singular Pronume Posesiv German , Lectii Gratuite
Online fara Profesor
Ihr = Al Dumnevoastra Neutru Singular Pronume Posesiv German de Politete, declinat la cazurile: Nominativ,
Genitiv, Dativ, Acuzativ. Daca doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale declinarii poti studia aceasta
lectie: Intrebari Declinare.
Declinare Ihr = Al Dvs Neutru Singular Pronume Posesiv German de Politete

Nom =

Ihr

Gen =

Ihres

Dat =

Ihrem

Acu =

Ihr

Declinare Ihre de Politete = A Dvs Feminin Singular Pronume Posesiv German , Lectii
Gratuite Online fara Profesor

61

Ihre = A Dumnevoastra Feminin Singular Pronume Posesiv German de Politete, declinat la cazurile: Nominativ,
Genitiv, Dativ, Acuzativ. Daca doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale declinarii poti studia aceasta
lectie: Intrebari Declinare.
Declinare Ihre = A Dvs Feminin Singular Pronume Posesiv German de Politete

Nom =

Ihre

Gen =

Ihrer

Dat =

Ihrer

Acu =

Ihre

Dieser = Acesta Masculin Singular Pronume si Adjectiv Demonstrativ de Apropiere - Declinare


in Limba Germana
Lectia de azi se ocupa de declinarea pronumelui si adjectivului demonstrativ de apropiere Masculin Singular
Dieser = Acesta. Cand este singur are rol de Pronume, iar cand insoteste un substantiv are rol de adjectiv. Il vom
declina la cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ, Acuzativ. Daca doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale
declinarii poti studia aceasta lectie: Intrebari Declinare.
Dieser = Acesta Masculin Singular Pronume si Adjectiv Demonstrativ de Apropiere

Nom =

dieser

Gen =

dieses

Dat =

diesem

Acu =

diesen

Dieser = Acesta Masculin Singular Pronume si Adjectiv Demonstrativ de Apropiere - Declinare


in Limba Germana
Lectia de azi se ocupa de declinarea pronumelui si adjectivului demonstrativ de apropiere Masculin Singular
Dieser = Acesta. Cand este singur are rol de Pronume, iar cand insoteste un substantiv are rol de adjectiv. Il vom

62

declina la cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ, Acuzativ. Daca doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale
declinarii poti studia aceasta lectie: Intrebari Declinare.
Dieser = Acesta Masculin Singular Pronume si Adjectiv Demonstrativ de Apropiere

Nom =

dieser

Gen =

dieses

Dat =

diesem

Acu =

diesen

Diese = Aceasta Feminin Singular Pronume si Adjectiv Demonstrativ de Apropiere - Declinare


in Limba Germana
Lectia de azi se ocupa de declinarea pronumelui si adjectivului demonstrativ de apropiere Feminin Singular Diese
= Aceasta. Cand este singur are rol de Pronume, iar cand insoteste un substantiv are rol de adjectiv. Il vom
declina la cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ, Acuzativ. Daca doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale
declinarii poti studia aceasta lectie: Intrebari Declinare.
Diese = Aceasta Feminin Singular Pronume si Adjectiv Demonstrativ de Apropiere

Nom =

diese

Gen =

dieser

Dat =

dieser

Acu =

diese

Diese = M, F, N Plural Pronume si Adjectiv Demonstrativ de Apropiere - Declinare in Limba


Germana
Lectia de azi se ocupa de declinarea pronumelui si adjectivului demonstrativ de apropiere Masculin [acestia],
Feminin [acestea], Neutru [acestea] la Plural Diese . Cand este singur are rol de Pronume, iar cand insoteste un

63

substantiv are rol de adjectiv. Il vom declina la cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ, Acuzativ. Daca doresti sa
intelegi mai bine elemente de baza ale declinarii poti studia aceasta lectie: Intrebari Declinare.
Diese = M, F, N Plural Pronume si Adjectiv Demonstrativ de Apropiere

Nom =

diese

Gen =

dieser

Dat =

diesen

Acu =

diese

Jener = Acela Masculin Singular Pronume si Adjectiv Demonstrativ de Departare - Declinare


in Limba Germana
Lectia de azi trateaza declinarea pronumelui si adjectivului demonstrativ de departare Masculin Singular Jener =
Acela. Cand este singur are rol de Pronume, iar cand insoteste un substantiv are rol de adjectiv. Il vom declina la
cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ, Acuzativ. Daca doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale declinarii
poti studia aceasta lectie: Intrebari Declinare.
Jener= Acela Masculin Singular Pronume si Adjectiv Demonstrativ de Departare

Nom =

jener

Gen =

jenes

Dat =

jenem

Acu =

jenen

Jenes = Acela Neutru Singular Pronume si Adjectiv Demonstrativ de Departare - Declinare in


Limba Germana
Lectia de azi trateaza declinarea pronumelui si adjectivului demonstrativ de departare Neutru Singular Jenes =
Acela. Cand este singur are rol de Pronume, iar cand insoteste un substantiv are rol de adjectiv. Il vom declina la
cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ, Acuzativ. Daca doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale declinarii
poti studia aceasta lectie: Intrebari Declinare.

64

Jenes= Acela Neutru Singular Pronume si Adjectiv Demonstrativ de Departare

Nom =

jenes

Gen =

jenes

Dat =

jenem

Acu =

jenes

Jenes = Acela Neutru Singular Pronume si Adjectiv Demonstrativ de Departare - Declinare in


Limba Germana
Lectia de azi trateaza declinarea pronumelui si adjectivului demonstrativ de departare Neutru Singular Jenes =
Acela. Cand este singur are rol de Pronume, iar cand insoteste un substantiv are rol de adjectiv. Il vom declina la
cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ, Acuzativ. Daca doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale declinarii
poti studia aceasta lectie: Intrebari Declinare.
Jenes= Acela Neutru Singular Pronume si Adjectiv Demonstrativ de Departare

Nom =

jenes

Gen =

jenes

Dat =

jenem

Acu =

jenes

Jene = Aceea Feminin Singular Pronume si Adjectiv Demonstrativ de Departare - Declinare in


Limba Germana

Lectia de azi trateaza declinarea pronumelui si adjectivului demonstrativ de departare Feminin Singular Jene =
Aceea . Cand este singur are rol de Pronume, iar cand insoteste un substantiv are rol de adjectiv. Il vom declina la
cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ, Acuzativ. Daca doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale declinarii
poti studia aceasta lectie: Intrebari Declinare.

65

Jene = Aceea Feminin Singular Pronume si Adjectiv Demonstrativ de Departare

Nom =

jene

Gen =

jener

Dat =

jener

Acu =

jene

Jene M, F, N Plural Pronume si Adjectiv Demonstrativ de Departare - Declinare in Limba


Germana
Lectia de azi trateaza declinarea pronumelui si adjectivului demonstrativ de departare Masculin [aceia], Feminin
[acelea], Neutru [acelea] Plural Jene . Cand este singur are rol de Pronume, iar cand insoteste un substantiv are
rol de adjectiv. Il vom declina la cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ, Acuzativ. Daca doresti sa intelegi mai bine
elemente de baza ale declinarii poti studia aceasta lectie: Intrebari Declinare.
Jene M, F, N Plural Pronume si Adjectiv Demonstrativ de Departare

Nom =

jene

Gen =

jener

Dat =

jenen

Acu =

jene

Declinare Adjectiv Posesiv Masculin Singular Exemplu Limba Germana , Lectii Gratuite
Online fara Profesor

In aceasta lectie de limba germana vom invata cum sa declinam adjectivul posesiv Masculin Singular insotit de un
Substantiv. Adjectivul si Substantivul sunt declinate la cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ, Acuzativ. Daca
doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale declinarii poti studia aceasta lectie: Intrebari Declinare.
Declinare Masculin Singular Adjectiv Posesiv

66

N
AKK
D

Masculin
mein Wagen (automobilul
meu)
meinen
Wagen( peautomobilul meu)
meinem
Wagen
(automobilului
meu)
meines Wagens (a
automobilului meu)

Declinare Adjectiv Posesiv Neutru Singular Exemplu Limba Germana , Lectii Gratuite Online
fara Profesor

In aceasta lectie de limba germana vom invata cum sa declinam adjectivul posesiv Neutru Singular insotit de un
Substantiv. Adjectivul si Substantivul sunt declinate la cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ, Acuzativ. Daca
doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale declinarii poti studia aceasta lectie: Intrebari Declinare.
Declinare Neutru Singular Adjectiv Posesiv

Neutru
mein Auto ( maina
mea)
mein Auto ( pe
maina mea)
meinem
Auto
( mainii
mele)
meines Autos ( a
mainii mele)

Declinare Adjectiv Posesiv Feminin Singular Exemplu Limba Germana , Lectii Gratuite
Online fara Profesor

In aceasta lectie de limba germana vom invata cum sa declinam adjectivul posesiv Feminin Singular insotit de un
Substantiv. Adjectivul si Substantivul sunt declinate la cazurile: Nominativ, Genitiv, Dativ, Acuzativ. Daca
doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale declinarii poti studia aceasta lectie: Intrebari Declinare.
Declinare Feminin Singular Adjectiv Posesiv

Feminin
meine
Wohnung
( locuina
mea)
meine Wohnung ( pe
locuina mea)

67

meiner
Wohnung
( locuinei
mele)
meiner
Wohnung
(a
locuinei mele)

Declinare Adjectiv Posesiv Plural Feminin Exemplu Limba Germana , Lectii Gratuite Online
fara Profesor

In aceasta lectie de limba germana vom studia un exemplu de declinare a adjectivului posesiv Feminin Plural
insotit de un Substantiv. Adjectivul si Substantivul sunt declinate la cazurile: Nominativ, Acuzativ , Dativ ,
Genitiv. Daca doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale declinarii poti studia aceasta lectie: Intrebari
Declinare.
Declinare Feminin Plural Adjectiv Posesiv

Feminin
meine Wohnungen
( locuinele mele)
meine Wohnungen
( pe locuinele mele)
meinen Wohnungen
( locuinelor mele)
meiner Wohnungen
( a locuinelor mele)

Declinare Adjectiv Posesiv Plural Masculin Exemplu Limba Germana , Lectii Gratuite Online
fara Profesor
Tweet
In aceasta lectie de limba germana vom studia un exemplu de declinare a adjectivului posesiv Masculin Plural
insotit de un Substantiv. Adjectivul si Substantivul sunt declinate la cazurile: Nominativ, Acuzativ , Dativ ,
Genitiv. Daca doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale declinarii poti studia aceasta lectie: Intrebari
Declinare.
Declinare Masculin Plural Adjectiv Posesiv

Masculin
meine Wagen
( automobilele mele)
meine Wagen ( pe
automobilele mele)
meinen Wagen
( automobilelor mele)
meiner Wagen ( a
automobilelor mele)

N
AKK
D
G

68

Declinare Adjectiv Posesiv Neutru Plural Exemplu Limba Germana , Lectii Gratuite Online
fara Profesor

In aceasta lectie de limba germana vom studia un exemplu de declinare a adjectivului posesiv Neutru Plural
insotit de un Substantiv. Adjectivul si Substantivul sunt declinate la cazurile: Nominativ, Acuzativ , Dativ ,
Genitiv. Daca doresti sa intelegi mai bine elemente de baza ale declinarii poti studia aceasta lectie: Intrebari
Declinare.
Declinare Neutru Plural Adjectiv Posesiv

Neutru
meine Autos
( mainile mele)
meine Autos ( pe
mainile mele)
meinen Autos
( mainilor mele)
meiner Autos ( a
mainilor mele)

Dialog 1 - La Scoala - Invata Limba Germana Singur Online Fara Profesor


Citii textul cu glas tare:
(Die Schler und Schlerinnen gehen auf die Pltze.Sie ffnen die Bcher und die Hefte.Der Lehrer kommt in die
Klasse)
Der Lehrer: Guten Tag!
Die Schler:Guten Tag!
(Alle nehmen Platz.)

Der Lehrer: Sind alle Schler da?


Die Schler:Franz Huber fehlt.Er hat Fieber.
Der Lehrer(fragt Markus): Wie heien Sie?
Markus Roth: Ich heie Markus Roth.
Der Lehrer: Danke,Kommilitone Roth.(An Eva):Und wie heien Sie?
Eva Mller: Ich heie Eva Mller.
Der Lehrer:Danke, Kommilitonin Mller.(An alle Schler): Wie gren wir auf deutsch?
Die Schler und die Schlerinnen:Wir sagen: guten Morgen, guten Tag, guten Abend, gute Nacht.
Der Lehrer: Sehr gut! Kommilitonin Mller,bitte kommen Sie jetzt an die Tafel und schreiben Sie einige derWrter.
Eva Mller(schreibt): der Arbeiter, die Arbeiter; der Elektriker ,die Elektriker; der Mechaniker, die Mechaniker;
der Fotograf, die Fotografen; der Projektant, die Projektanten; der Bauer,die Bauern; der Acker, die cker; der
Hochofen, die Hochfen; der Film, die Filme
Der Lehrer: Danke, Kommilitonin Mller.Kommilitone Roth,bitte schreiben Sie jetzt an die Tafel einige dasWrter.

Kommilitone Roth(schreibt): das Kind, die Kinder; das Feld, die Felder; das Haus, die Huser; das Institut, die
Institute; das Werk, die Werke; das Bro, die Bros; das Sekretariat, die Sekretariate
Der Lehrer: Danke, genug. Kommilitonin Hagen, sagen Sie bitte einige die- Wrter.
Kommilitonin Hagen: die Arbeiterin, die Arbeiterinnen; die Mutter, die Mtter; die Frau, die Frauen; die Fabrik,

69

die Fabriken; die Eiche, die Eichen; die Mdchen


Der Lehrer: Das ist falsch, die Mdchen ist der Plural. Mdchen ist ein das- Wort.Also: das Mdchen, die
Mdchen.Kommilitonin Hagen, bitte wiederholen Sie!
Kommilitonin Hagen: das Mdchen, die Mdchen.

Der Lehrer: So ist es richtig. Wir sind jetzt fertig.Wie gren wir?
Berta Weber: Guten Abend!
Der Lehrer: Nein, wir sind fertig, der Gru ist: Auf Wiedersehen.
Recitii textul si Traduceti in Limba Romana. Folositi un Dictionar German-Roman unde este cazul sau acest
Translator Dual Online Gratuit. La final poti verifica solutia la sectiunea: Rezolvare Exercitii.
Dialogul 1 - La Scoala - INVATA Limba Germana Singur on-line Fara ProfesorCitii Textul sticl cu tare:
(Studenii merge la Pltze.Sie deschide crile i profesorul Hefte.Der vine la clas) Profesor: Buna ziua! elevii:
Buna ziua (tot stai jos.) profesor: sunt toi elevii c elevii: Franz Huber fehlt.Er are profesor Fieber.Der (Marcu
ntreab): Care este numele tu Markus Roth: numele meu este Mark Roth.Der profesor: Mulumesc, coleg Roth
(An Eva) i care e numele tu Eva Mller:.. numele meu este profesor Eva Mller.Der Mulumesc, coleg Mller
(Pentru toi elevii): Aa cum am saluta pe studeni i elevi germani? Noi spunem bun dimineaa, dup-amiaz
bun, bun seara, bun Nacht.Der Profesor: Foarte bine! Elev Fellow Mller, v rugm s vin acum la tabl i scrie
ceva n prezent Wrter.Eva Mller (scris): muncitorii, muncitorii;electrician, electricieni; mecanicul, mecanicul;
fotograf, fotograf; proiectantul, designerii; fermierii rneti; domeniu, domeniile; furnal, furnale; filmul, Filme ...
Profesor: Mulumesc, coleg Mller.Kommilitone Roth, v rugm s scrie acum pe placa de unele DAS
Wrter.Kommilitone Roth (scrie): copilul, copilul; domeniu, domeniile; casa, casele; Institutul, Institutul;
activitatea lucrrilor; biroul, birourile; Secretariatul, secretariatele ... Profesorul: Mulumesc suficient. Elev
Fellow Hagen, Va rog sa unele acest Wrter.Kommilitonin Hagen: muncitorul, lucrtorul; mama, mamele; femeia,
femeile; fabrica, fabrici; stejarul, stejarul;fete ... Profesorul: Acest lucru este greit, "fata" este "fata" la plural este
o DAS Wort.Also :. fata care Mdchen.Kommilitonin Hagen, v rugm s repetai coleg Hagen: fata, fata .Cele
Profesor: Asta-i drept. Suntem acum fertig.Wie noi salutm Berta Weber: Bunule nvtor seara: Nu, am
terminat, salut este: "La revedere" .Recitii Textul si Traduceti in Limba Romana. Folositi ne Dictionar germanroman Unde este cazul Sau ACEST dublu Translator Online Gratuit. La Poti Verifica final Solutia la Sectiunea:
Rezolvare exercitii.

Scriem o Scrisoare In Limba Germana - Dialog 2 - Lectii Online Gratuite fara Profesor
Citii textul cu glas tare:
Bukarest, den 8. Mai 2012

Lieber Onkel Otto,


vielen Dank fr den Brief, den du mir geschrieben hast. Wir freuen uns auf neue Nachrichten von euch. Wie geht
es euch? Mutter fragt, ob du uns auch besuchen kannst. Sie sagt:"Wenn du Zeit hast, kannst du auch mit mir nach
Rumnien kommen". Uns geht es gut. Ich habe noch einen Monat Schule, dann kommen die Sommerferien.

Deine Einladung war fr mich eine berraschung. Seitdem ich Deutsch lerne, trume ich von einer Rundreise
durch die Lnder, in denen man Deutsch spricht. Ich wei vieles ber diese Lnder.

Aber Mnchen zu besuchen, das Brandenburger Tor zu sehen , die Stadt Berlin und Kln zu erleben, das ist
wunderschn. Bei der Rckfahrt schlgst du vor noch Freiburg, Zrich und Wien zu besichtigen. Das ist ja ein
Erlebnis! Vielen Dank fr die Einladung. Diese Reise ist fr mich das schnste Geschenk, dass du mir machen
konntest.
Bis bald,viele Gre von
Gabi

70

Recitii textul si Traduceti in Limba Romana. Folositi un Dictionar German-Roman unde este cazul sau
acest - Translator Dual Online Gratuit - . La final poti verifica solutia la sectiunea: Rezolvare Exercitii.
Buna Unchiul Otto,
V mulumim pentru scrisoarea ai scris pentru mine. Ateptm cu nerbdare s posturi noi de la tine. Ce mai faci?
Mama ntreab dac ne vizitai. Ea spune: "Dac avei timp, putei, de asemenea veni cu mine la Romnia".
Facem bine. Mai am o coal lun, apoi vin vacana de var.
Invitaia dvs. a fost o surpriz pentru mine. Din moment ce am nceput s nv limba german, visez de
cltorie n jurul rii n care se vorbete limba german. tiu multe despre aceste ri.
Dar, pentru a vizita Munchen pentru a vedea Poarta Brandenburg a experimenta oraul de la Berlin i Kln,
care este frumos. Pe drumul de ntoarcere v sugerm s vizitai n prezent Freiburg, Zrich i Viena. Asta-i o
experien! Mulumesc pentru invitaie. Aceasta excursie este cel mai bun cadou pentru mine care m-ai putea face.
Ne vedem n curnd, Salutari din
Gabi

Cuvinte Germana - Romana Reguli de Pronuntie Limba Germana Incepatori


In aceasta lectie vom studia prima parte a vocabularului de la lectia "Regulile de Pronutie in Limba Germana
pentru Incepatori". Studiind acest vocabular in Germana cu traducere in Romana, iti vei putea construi un bagaj
minim de cuvinte care te vor ajuta sa intelegi mai bine lectia de Fonetica.

die Tafel, -n = tabla


der Stuhl, die Sthle = scaun
der Fuboden, die Fubden = podea
die Kreide, -n = creta
der Schwamm, die Schwmme = burete
die Bank, die Bnke = banca
die Decke, -n = patura
das Fenster, die Fenster = fereastra
das Restaurant, -e = restaurant
der Ingenieu, -e = inginer
das Zertifikat, -e = certificat
der Tag, -e = ziua
die Miete, -n = chirie
die Qualitt, -en = calitate
die Toilette, -en = toalete
das Volk, die Vlker = popor
singen = a canta
gesagt = spus
gelb = galben
hren = a auzi

Cuvinte Fonetica 2 Limba Germana Online Incepatori


In aceasta lectie continuam sa studiem o parte din cuvintele intalnite in lectia de Fonetica / Reguli de Citire si
Scriere in Limba Germana pentru Incepatori.

71

Invatand aceste cuvinte si combinandu-le cu elementele de gramatica din lectiile viitoare cu vei putea incepe sa
formezi propozitii simple in Limba Germana.
die Universitt, -en = universitate
das Buch, die Bcher = carte
der Physiker, - = fizician
das Theater, - = teatru
der Lehrer, - = profesor
die Regel, -n = regula
die Mittel, -n = mijloc
die Hand, die Hnde = mana
die Ehre, -n = onoare
ja = da
oben = sus
blau = albastru
wei = alb
schwarz = negru
rechts, links = la dreapta, la stanga
ber = peste
uern = a exprima
geduldig = rabdator
halten = a opri
zusammen, gemeinsam = impreuna
achtsam = atent

Cuvinte Fonetica 3 Limba Germana Gratuit pentru Incepatori


In aceasta lectie vei gasi partea 3 a cuvintelor noi din Lectia de Fonetica / Reguli de Pronutie si Scriere in Limba
Germana.

auf = pe
fein = fin
ich = eu
man = se
untersttzen = a sustine
innerlich = interior
Deutsch = germana
kein = niciunul
unterbringen = a caza
rckwrts = inapoi
nein = nu
hngen = a agata
regen = a ploua
rennen = a fugi
sie = ea
springen = a sari
fr = pentru
vierzig = patruzeci
besagen = a insemna
verstehen = a intelege

72

umkehren = a se intoarce
stellen = a pune

Cuvinte 1 - La Scoala - Limba Germana Online Gratuit Fara Profesor


der Arbeiter,/-= muncitor;
der Bauer,/-n= ran;
das Kind,/Kinder= copil;
das Haus,/ -er= cas;
genug=suficient;
die Mutter,/-=mam;
die Frau,/-en=doamn;
die Eiche,/-n=stejar;
das Mdchen,-=fat;
wiederholen=a recapitula, a repeta;
die Tafel,/-n=tabl;
schreiben= a scrie;
einige=cateva,caiva;
das Wort,/-er=cuvnt, termen;
richtig=corect, adevarat;
falsch=incorect, fals;
fertig=gata;
der Gru,/-e=salut;
Auf Wiedersehen!= La revedere!
jetzt= acum;
Bitte!= te rog!

Cuvinte 2 La Scoala - Invata Limba Germana Gratuit Online


der Schler,/- =elev, colar;
die Schlerin,/-nen =elev, colri;
gehen =a merge;
der Platz,/-e=loc;
ffnen=a deschide;
das Buch,/-er=carte;
das Heft,/-e=caiet;
der Lehrer,/-=profesor;
kommen=a veni;
Guten Tag!=Bun ziua!
Guten Morgen!=Bun dimineaa!
Guten Abend!=Bun seara!
Gute Nacht!=Noapte bun!
alle=toi,toate;
da=aici;
fehlen= a lipsi, a nu fi de fa;
heien= a (se) numi;
Danke!= Mulumesc!
gren= a saluta ;
sagen= a spune;

73

und= i;
sehr= foarte;

Vocabular Scriem Scrisoare in Limba Germana Nivel Mediu Fara Profesor


In lectia de azi vom studia cuvinte noi intalnite lectia despre Scrierea unei Scrisori in Limba Germana. Cuvintele
de la Vocabular te pot ajuta sa intelegi mai bine textul si sa efectuezi traducerea.

der Brief,-e= scrisoare;


trumen= a visa;
freuen=a se bucura;
sehen= a vedea;
die Nachricht,-en=veste, mesaj;
erleben= a tri,a ajunge( n timpul vieii), a simii intens;
besuchen=a vizita;
wunderschn = minunat;
mit (+D)= cu (+D);
die Rckfahrt, -en= cltorie de ntoarcere;
gut= bine;
besichtigen= a se uita la ceva, a examina, a privi;
die Sommerferien = vacana de var;
die Reise,-n=cltorie;
die Einladung, -en= invitaie;
der Gru, -e= salut.
die berraschung, -en= surpriz;
Beginen = A Incepe
Bestellen = A Comanda
Besuchen = A Vizita
Bezahlen = A Plati
Danken = A multumi
Fahren = A Conduce
Fliegen = A Zbura
Helfen = A Ajuta
Hren = A Auzi
Trinken = A Bea
Kaufen = A Cumpara

74

Setzen = A Aseza
Singen = A Canta
Spielen = A juca
Sprechen = A Vorbi
Suchen = Cauta
Vergessen = A Uita
Verstehen = A Intelege
Warten = A Astepta
Kosten = A Costa
ffnen = A Deschide
Probieren = A Incerca
Regnen = A Ploua
Reisen = A Calatori
Schlafen = A Dormi
Schmecken = A Gusta
Senden = A Trimite
Wohnen = A Locui
Schwimmen = A Inota
Zeigen = A Arata
MACHEN = A FACE
WISSEN = A STI
MGEN = A PLACEA
WOLLEN = A VREA
MSSEN = A TREBUI
KNNEN = A PUTEA
WERDEN = A DEVENI
WERDEN = A DEVENI
HABEN = A AVEA
SEIN = A FI
BRINGEN = A ADUCE
NEHMEN = A LUA
BLEIBEN = A RAMANE
FINDEN = A GASI
LASSEN = A LASA
KOMMEN = A VENI
GEBEN = A DA
SEHEN = A VEDEA
GEHEN = A MERGE
SAGEN = A SPUNE
HEISSEN = A se NUMI
LIEBEN = A IUBI
SCHREIBEN = A SCRIE
LESEN = A CITI
HREN = A ASCULTA
ESSEN = A MANCA
FRAGEN = A INTREBA
DENKEN = A GANDI
BEKOMMEN = A PRIMI
BEDEUTEN = A INSEMNA
ARBEITEN = A LUCRA
ANTWORTEN = A RASPUNDE

75

Beginen = A Incepe Tabel Conjugare Verb in Limba Germana - Lectii Gramatica Gratuit
Online
A Incepe = Beginen - Verbul German Conjugat la Diateza Activa
Indikativ Prsens
ich beginne
du beginnst
er/sie/es beginnt
wir beginnen
ihr beginnt
sie beginnen
Indikativ Prteritum
ich begann
du begannst
er/sie/es begann
wir begannen
ihr begannt
sie begannen
Indikativ Perfekt
ich habe begonnen
du hast begonnen
er/sie/es hat begonnen
wir haben begonnen
ihr habt begonnen
sie haben begonnen
Indikativ Plusquamperfekt
ich hatte begonnen
du hattest begonnen
er/sie/es hatte begonnen
wir hatten begonnen
ihr hattet begonnen
sie hatten begonnen
Indikativ Futur I
ich werde beginnen
du wirst beginnen
er/sie/es wird beginnen
wir werden beginnen
ihr werdet beginnen
sie werden beginnen
Indikativ Futur II
ich werde begonnen haben
du wirst begonnen haben
er/sie/es wird begonnen haben
wir werden begonnen haben
ihr werdet begonnen haben
sie werden begonnen haben
Konjunktiv I Prsens
ich beginne

76

du beginnest
er/sie/es beginne
wir beginnen
ihr beginnet
sie beginnen
Konjunktiv I Perfekt
ich habe begonnen
du habest begonnen
er/sie/es habe begonnen
wir haben begonnen
ihr habet begonnen
sie haben begonnen

Konjunktiv II Prteritum
ich begnne; begnne
du begnnest; begnnst; begnnest; begnnst
er/sie/es begnne; begnne
wir begnnen; begnnen
ihr begnnet; begnnt; begnnet; begnnt
sie begnnen; begnnen
Konjunktiv II Plusquamperfekt
ich htte begonnen
du httest begonnen
er/sie/es htte begonnen
wir htten begonnen
ihr httet begonnen
sie htten begonnen
Konjunktiv II Futur I
ich wrde beginnen
du wrdest beginnen
er/sie/es wrde beginnen
wir wrden beginnen
ihr wrdet beginnen
sie wrden beginnen
Konjunktiv II Futur II
ich wrde begonnen haben
du wrdest begonnen haben
er/sie/es wrde begonnen haben
wir wrden begonnen haben
ihr wrdet begonnen haben
sie wrden begonnen haben
Imperativ
du beginne; beginn
ihr beginnt
Partizip Prsens
beginnend
Partizip Perfekt

77

begonnen

Bestellen = A Comanda, Ordona Tabel Conjugare Verb in Limba Germana - Lectii Gramatica
Gratuit Online
Conjugarea Verbului A Comanda = Bestellen - Verbul German Conjugat la Diateza Activa
Indikativ Prsens
ich bestelle
du bestellst
er/sie/es bestellt
wir bestellen
ihr bestellt
sie bestellen
Indikativ Prteritum
ich bestellte
du bestelltest
er/sie/es bestellte
wir bestellten
ihr bestelltet
sie bestellten
Indikativ Perfekt
ich habe bestellt
du hast bestellt
er/sie/es hat bestellt
wir haben bestellt
ihr habt bestellt
sie haben bestellt
Indikativ Plusquamperfekt
ich hatte bestellt
du hattest bestellt
er/sie/es hatte bestellt
wir hatten bestellt
ihr hattet bestellt
sie hatten bestellt
Indikativ Futur I
ich werde bestellen
du wirst bestellen
er/sie/es wird bestellen
wir werden bestellen
ihr werdet bestellen
sie werden bestellen
Indikativ Futur II
ich werde bestellt haben
du wirst bestellt haben
er/sie/es wird bestellt haben
wir werden bestellt haben
ihr werdet bestellt haben
sie werden bestellt haben

78

Konjunktiv I Prsens
ich bestelle
du bestellest
er/sie/es bestelle
wir bestellen
ihr bestellet
sie bestellen
Konjunktiv I Perfekt
ich habe bestellt
du habest bestellt
er/sie/es habe bestellt
wir haben bestellt
ihr habet bestellt
sie haben bestellt
Konjunktiv II Prteritum
ich bestellte
du bestelltest
er/sie/es bestellte
wir bestellten
ihr bestelltet
sie bestellten
Konjunktiv II Plusquamperfekt
ich htte bestellt
du httest bestellt
er/sie/es htte bestellt
wir htten bestellt
ihr httet bestellt
sie htten bestellt
Konjunktiv II Futur I
ich wrde bestellen
du wrdest bestellen
er/sie/es wrde bestellen
wir wrden bestellen
ihr wrdet bestellen
sie wrden bestellen
Konjunktiv II Futur II
ich wrde bestellt haben
du wrdest bestellt haben
er/sie/es wrde bestellt haben
wir wrden bestellt haben
ihr wrdet bestellt haben
sie wrden bestellt haben
Imperativ
du bestelle
ihr bestellt
Partizip Prsens
bestellend

79

Partizip Perfekt
bestellt

Besuchen = A Vizita Tabel Conjugare Verb in Limba Germana - Lectii Gramatica Gratuit
Online
Conjugarea Verbului A Vizita = Besuchen - Verbul German Conjugat la Diateza Activa
Indikativ Prsens
ich besuche
du besuchst
er/sie/es besucht
wir besuchen
ihr besucht
sie besuchen
Indikativ Prteritum
ich besuchte
du besuchtest
er/sie/es besuchte
wir besuchten
ihr besuchtet
sie besuchten
Indikativ Perfekt
ich habe besucht
du hast besucht
er/sie/es hat besucht
wir haben besucht
ihr habt besucht
sie haben besucht
Indikativ Plusquamperfekt
ich hatte besucht
du hattest besucht
er/sie/es hatte besucht
wir hatten besucht
ihr hattet besucht
sie hatten besucht
Indikativ Futur I
ich werde besuchen
du wirst besuchen
er/sie/es wird besuchen
wir werden besuchen
ihr werdet besuchen
sie werden besuchen
Indikativ Futur II
ich werde besucht haben
du wirst besucht haben
er/sie/es wird besucht haben
wir werden besucht haben
ihr werdet besucht haben
sie werden besucht haben

80

Konjunktiv I Prsens
ich besuche
du besuchest
er/sie/es besuche
wir besuchen
ihr besuchet
sie besuchen
Konjunktiv I Perfekt
ich habe besucht
du habest besucht
er/sie/es habe besucht
wir haben besucht
ihr habet besucht
sie haben besucht
Konjunktiv II Prteritum
ich besuchte
du besuchtest
er/sie/es besuchte
wir besuchten
ihr besuchtet
sie besuchten
Konjunktiv II Plusquamperfekt
ich htte besucht
du httest besucht
er/sie/es htte besucht
wir htten besucht
ihr httet besucht
sie htten besucht
Konjunktiv II Futur I
ich wrde besuchen
du wrdest besuchen
er/sie/es wrde besuchen
wir wrden besuchen
ihr wrdet besuchen
sie wrden besuchen
Konjunktiv II Futur II
ich wrde besucht haben
du wrdest besucht haben
er/sie/es wrde besucht haben
wir wrden besucht haben
ihr wrdet besucht haben
sie wrden besucht haben
Imperativ
du besuche; besuch
ihr besucht
Partizip Prsens
besuchend

81

Partizip Perfekt
besucht

Bezahlen = A Plati Tabel Conjugare Verb in Limba Germana - Lectii Gramatica Gratuit
Online
Conjugarea Verbului A Plati = Bezahlen - Verbul German Conjugat la Diateza Activa
Indikativ Prsens
ich bezahle
du bezahlst
er/sie/es bezahlt
wir bezahlen
ihr bezahlt
sie bezahlen
Indikativ Prteritum
ich bezahlte
du bezahltest
er/sie/es bezahlte
wir bezahlten
ihr bezahltet
sie bezahlten
Indikativ Perfekt
ich habe bezahlt
du hast bezahlt
er/sie/es hat bezahlt
wir haben bezahlt
ihr habt bezahlt
sie haben bezahlt
Indikativ Plusquamperfekt
ich hatte bezahlt
du hattest bezahlt
er/sie/es hatte bezahlt
wir hatten bezahlt
ihr hattet bezahlt
sie hatten bezahlt
Indikativ Futur I
ich werde bezahlen
du wirst bezahlen
er/sie/es wird bezahlen
wir werden bezahlen
ihr werdet bezahlen
sie werden bezahlen
Indikativ Futur II
ich werde bezahlt haben
du wirst bezahlt haben
er/sie/es wird bezahlt haben
wir werden bezahlt haben
ihr werdet bezahlt haben

82

sie werden bezahlt haben


Konjunktiv I Prsens
ich bezahle
du bezahlest
er/sie/es bezahle
wir bezahlen
ihr bezahlet
sie bezahlen
Konjunktiv I Perfekt
ich habe bezahlt
du habest bezahlt
er/sie/es habe bezahlt
wir haben bezahlt
ihr habet bezahlt
sie haben bezahlt

Konjunktiv II Prteritum
ich bezahlte
du bezahltest
er/sie/es bezahlte
wir bezahlten
ihr bezahltet
sie bezahlten
Konjunktiv II Plusquamperfekt
ich htte bezahlt
du httest bezahlt
er/sie/es htte bezahlt
wir htten bezahlt
ihr httet bezahlt
sie htten bezahlt
Konjunktiv II Futur I
ich wrde bezahlen
du wrdest bezahlen
er/sie/es wrde bezahlen
wir wrden bezahlen
ihr wrdet bezahlen
sie wrden bezahlen
Konjunktiv II Futur II
ich wrde bezahlt haben
du wrdest bezahlt haben
er/sie/es wrde bezahlt haben
wir wrden bezahlt haben
ihr wrdet bezahlt haben
sie wrden bezahlt haben
Imperativ
du bezahle; bezahl
ihr bezahlt

83

Partizip Prsens
bezahlend
Partizip Perfekt
bezahlt

Danken = A multumi Tabel Conjugare Verb in Limba Germana - Lectii Gramatica Gratuit
Online
Conjugarea Verbului A Multumi = Danken - Verbul German Conjugat la Diateza Activa
Indikativ Prsens
ich danke
du dankst
er/sie/es dankt
wir danken
ihr dankt
sie danken
Indikativ Prteritum
ich dankte
du danktest
er/sie/es dankte
wir dankten
ihr danktet
sie dankten
Indikativ Perfekt
ich habe gedankt
du hast gedankt
er/sie/es hat gedankt
wir haben gedankt
ihr habt gedankt
sie haben gedankt
Indikativ Plusquamperfekt
ich hatte gedankt
du hattest gedankt
er/sie/es hatte gedankt
wir hatten gedankt
ihr hattet gedankt
sie hatten gedankt
Indikativ Futur I
ich werde danken
du wirst danken
er/sie/es wird danken
wir werden danken
ihr werdet danken
sie werden danken
Indikativ Futur II
ich werde gedankt haben
du wirst gedankt haben
er/sie/es wird gedankt haben

84

wir werden gedankt haben


ihr werdet gedankt haben
sie werden gedankt haben
Konjunktiv I Prsens
ich danke
du dankest
er/sie/es danke
wir danken
ihr danket
sie danken
Konjunktiv I Perfekt
ich habe gedankt
du habest gedankt
er/sie/es habe gedankt
wir haben gedankt
ihr habet gedankt
sie haben gedankt
Konjunktiv II Prteritum
ich dankte
du danktest
er/sie/es dankte
wir dankten
ihr danktet
sie dankten
Konjunktiv II Plusquamperfekt
ich htte gedankt
du httest gedankt
er/sie/es htte gedankt
wir htten gedankt
ihr httet gedankt
sie htten gedankt
Konjunktiv II Futur I
ich wrde danken
du wrdest danken
er/sie/es wrde danken
wir wrden danken
ihr wrdet danken
sie wrden danken
Konjunktiv II Futur II
ich wrde gedankt haben
du wrdest gedankt haben
er/sie/es wrde gedankt haben
wir wrden gedankt haben
ihr wrdet gedankt haben
sie wrden gedankt haben
Imperativ
du danke; dank
ihr dankt

85

Partizip Prsens
dankend
Partizip Perfekt
gedankt

Fahren = A Conduce Tabel Conjugare Verb in Limba Germana - Lectii Gramatica Gratuit
Online
Conjugarea Verbului A Conduce / Merge cu Masina = Fahren - Verbul German Conjugat la Diateza
Activa
Indikativ Prsens
ich fahre
du fhrst
er/sie/es fhrt
wir fahren
ihr fahrt
sie fahren
Indikativ Prteritum
ich fuhr
du fuhrst
er/sie/es fuhr
wir fuhren
ihr fuhrt
sie fuhren
Indikativ Perfekt
ich bin gefahren
du bist gefahren
er/sie/es ist gefahren
wir sind gefahren
ihr seid gefahren
sie sind gefahren
Indikativ Plusquamperfekt
ich war gefahren
du warst gefahren
er/sie/es war gefahren
wir waren gefahren
ihr wart gefahren
sie waren gefahren
Indikativ Futur I
ich werde fahren
du wirst fahren
er/sie/es wird fahren
wir werden fahren
ihr werdet fahren
sie werden fahren
Indikativ Futur II
ich werde gefahren sein

86

du wirst gefahren sein


er/sie/es wird gefahren sein
wir werden gefahren sein
ihr werdet gefahren sein
sie werden gefahren sein
Konjunktiv I Prsens
ich fahre
du fahrest
er/sie/es fahre
wir fahren
ihr fahret
sie fahren
Konjunktiv I Perfekt
ich sei gefahren
du seiest gefahren; seist gefahren
er/sie/es sei gefahren
wir seien gefahren
ihr seiet gefahren
sie seien gefahren
Konjunktiv II Prteritum
ich fhre
du fhrest; fhrst
er/sie/es fhre
wir fhren
ihr fhret; fhrt
sie fhren
Konjunktiv II Plusquamperfekt
ich wre gefahren
du wrest gefahren
er/sie/es wre gefahren
wir wren gefahren
ihr wret gefahren
sie wren gefahren
Konjunktiv II Futur I
ich wrde fahren
du wrdest fahren
er/sie/es wrde fahren
wir wrden fahren
ihr wrdet fahren
sie wrden fahren
Konjunktiv II Futur II
ich wrde gefahren sein
du wrdest gefahren sein
er/sie/es wrde gefahren sein
wir wrden gefahren sein
ihr wrdet gefahren sein
sie wrden gefahren sein
Imperativ

87

du fahre; fahr
ihr fahrt
Partizip Prsens
fahrend
Partizip Perfekt
gefahren

Fliegen = A Zbura Tabel Conjugare Verb in Limba Germana - Lectii Gramatica Gratuit
Online
Conjugarea Verbului A Zbura / Merge cu Avionul = Fliegen - Verbul German Conjugat la Diateza Activa
Indikativ Prsens
ich fliege
du fliegst
er/sie/es fliegt
wir fliegen
ihr fliegt
sie fliegen
Indikativ Prteritum
ich flog
du flogst
er/sie/es flog
wir flogen
ihr flogt
sie flogen
Indikativ Perfekt
ich bin geflogen
du bist geflogen
er/sie/es ist geflogen
wir sind geflogen
ihr seid geflogen
sie sind geflogen
Indikativ Plusquamperfekt
ich war geflogen
du warst geflogen
er/sie/es war geflogen
wir waren geflogen
ihr wart geflogen
sie waren geflogen
Indikativ Futur I
ich werde fliegen
du wirst fliegen
er/sie/es wird fliegen
wir werden fliegen
ihr werdet fliegen
sie werden fliegen
Indikativ Futur II
88

ich werde geflogen sein


du wirst geflogen sein
er/sie/es wird geflogen sein
wir werden geflogen sein
ihr werdet geflogen sein
sie werden geflogen sein
Konjunktiv I Prsens
ich fliege
du fliegest
er/sie/es fliege
wir fliegen
ihr flieget
sie fliegen
Konjunktiv I Perfekt
ich sei geflogen
du seiest geflogen; seist geflogen
er/sie/es sei geflogen
wir seien geflogen
ihr seiet geflogen
sie seien geflogen
Konjunktiv II Prteritum
ich flge
du flgest; flgst
er/sie/es flge
wir flgen
ihr flget; flgt
sie flgen
Konjunktiv II Plusquamperfekt
ich wre geflogen
du wrest geflogen
er/sie/es wre geflogen
wir wren geflogen
ihr wret geflogen
sie wren geflogen
Konjunktiv II Futur I
ich wrde fliegen
du wrdest fliegen
er/sie/es wrde fliegen
wir wrden fliegen
ihr wrdet fliegen
sie wrden fliegen
Konjunktiv II Futur II
ich wrde geflogen sein
du wrdest geflogen sein
er/sie/es wrde geflogen sein
wir wrden geflogen sein
ihr wrdet geflogen sein
sie wrden geflogen sein

89

Imperativ
du fliege; flieg
ihr fliegt
Partizip Prsens
fliegend
Partizip Perfekt
geflogen

Helfen = A Ajuta Tabel Conjugare Verb in Limba Germana - Lectii Gramatica Gratuit Online
Conjugarea Verbului A Ajuta = Helfen - Verbul German Conjugat la Diateza Activa
Indikativ Prsens
ich helfe
du hilfst
er/sie/es hilft
wir helfen
ihr helft
sie helfen
Indikativ Prteritum
ich half
du halfst
er/sie/es half
wir halfen
ihr halft
sie halfen
Indikativ Perfekt
ich habe geholfen
du hast geholfen
er/sie/es hat geholfen
wir haben geholfen
ihr habt geholfen
sie haben geholfen
Indikativ Plusquamperfekt
ich hatte geholfen
du hattest geholfen
er/sie/es hatte geholfen
wir hatten geholfen
ihr hattet geholfen
sie hatten geholfen
Indikativ Futur I
ich werde helfen
du wirst helfen
er/sie/es wird helfen
wir werden helfen
ihr werdet helfen
sie werden helfen
Indikativ Futur II

90

ich werde geholfen haben


du wirst geholfen haben
er/sie/es wird geholfen haben
wir werden geholfen haben
ihr werdet geholfen haben
sie werden geholfen haben
Konjunktiv I Prsens
ich helfe
du helfest
er/sie/es helfe
wir helfen
ihr helfet
sie helfen
Konjunktiv I Perfekt
ich habe geholfen
du habest geholfen
er/sie/es habe geholfen
wir haben geholfen
ihr habet geholfen
sie haben geholfen
Konjunktiv II Prteritum
ich hlfe; hlfe
du hlfest; hlfst; hlfest; hlfst
er/sie/es hlfe; hlfe
wir hlfen; hlfen
ihr hlfet; hlfet; hlfet; hlft
sie hlfen; hlfen
Konjunktiv II Plusquamperfekt
ich htte geholfen
du httest geholfen
er/sie/es htte geholfen
wir htten geholfen
ihr httet geholfen
sie htten geholfen
Konjunktiv II Futur I
ich wrde helfen
du wrdest helfen
er/sie/es wrde helfen
wir wrden helfen
ihr wrdet helfen
sie wrden helfen
Konjunktiv II Futur II
ich wrde geholfen haben
du wrdest geholfen haben
er/sie/es wrde geholfen haben
wir wrden geholfen haben
ihr wrdet geholfen haben
sie wrden geholfen haben

91

Imperativ
du hilf
ihr helft
Partizip Prsens
helfend
Partizip Perfekt
geholfen

Hren = A Auzi Tabel Conjugare Verb in Limba Germana - Lectii Gramatica Gratuit Online
Conjugarea Verbului A Asculta = Hren - Verbul German Conjugat la Diateza Activa
Indikativ Prsens
ich hre
du hrst
er/sie/es hrt
wir hren
ihr hrt
sie hren
Indikativ Prteritum
ich hrte
du hrtest
er/sie/es hrte
wir hrten
ihr hrtet
sie hrten
Indikativ Perfekt
ich habe gehrt
du hast gehrt
er/sie/es hat gehrt
wir haben gehrt
ihr habt gehrt
sie haben gehrt
Indikativ Plusquamperfekt
ich hatte gehrt
du hattest gehrt
er/sie/es hatte gehrt
wir hatten gehrt
ihr hattet gehrt
sie hatten gehrt
Indikativ Futur I
ich werde hren
du wirst hren
er/sie/es wird hren
wir werden hren
ihr werdet hren
sie werden hren
Indikativ Futur II

92

ich werde gehrt haben


du wirst gehrt haben
er/sie/es wird gehrt haben
wir werden gehrt haben
ihr werdet gehrt haben
sie werden gehrt haben
Konjunktiv I Prsens
ich hre
du hrest
er/sie/es hre
wir hren
ihr hret
sie hren
Konjunktiv I Perfekt
ich habe gehrt
du habest gehrt
er/sie/es habe gehrt
wir haben gehrt
ihr habet gehrt
sie haben gehrt
Konjunktiv II Prteritum
ich hrte
du hrtest
er/sie/es hrte
wir hrten
ihr hrtet
sie hrten
Konjunktiv II Plusquamperfekt
ich htte gehrt
du httest gehrt
er/sie/es htte gehrt
wir htten gehrt
ihr httet gehrt
sie htten gehrt
Konjunktiv II Futur I
ich wrde hren
du wrdest hren
er/sie/es wrde hren
wir wrden hren
ihr wrdet hren
sie wrden hren
Konjunktiv II Futur II
ich wrde gehrt haben
du wrdest gehrt haben
er/sie/es wrde gehrt haben
wir wrden gehrt haben
ihr wrdet gehrt haben
sie wrden gehrt haben

93

Imperativ
du hre; hr
ihr hrt
Partizip Prsens
hrend
Partizip Perfekt
gehrt

Trinken = A Bea Tabel Conjugare Verb in Limba Germana - Invata Singur Gratuit Online
fara Profesor
Conjugarea Verbului A Bea = Trinken - Verbul German Conjugat la Diateza Activa
Indikativ Prsens
ich trinke
du trinkst
er/sie/es trinkt
wir trinken
ihr trinkt
sie trinken
Indikativ Prteritum
ich trank
du trankst
er/sie/es trank
wir tranken
ihr trankt
sie tranken
Indikativ Perfekt
ich habe getrunken
du hast getrunken
er/sie/es hat getrunken
wir haben getrunken
ihr habt getrunken
sie haben getrunken
Indikativ Plusquamperfekt
ich hatte getrunken
du hattest getrunken
er/sie/es hatte getrunken
wir hatten getrunken
ihr hattet getrunken
sie hatten getrunken
Indikativ Futur I
ich werde trinken
du wirst trinken
er/sie/es wird trinken
wir werden trinken
ihr werdet trinken
sie werden trinken

94

Indikativ Futur II
ich werde getrunken haben
du wirst getrunken haben
er/sie/es wird getrunken haben
wir werden getrunken haben
ihr werdet getrunken haben
sie werden getrunken haben
Konjunktiv I Prsens
ich trinke
du trinkest
er/sie/es trinke
wir trinken
ihr trinket
sie trinken
Konjunktiv I Perfekt
ich habe getrunken
du habest getrunken
er/sie/es habe getrunken
wir haben getrunken
ihr habet getrunken
sie haben getrunken
Konjunktiv II Prteritum
ich trnke
du trnkest; trnkst
er/sie/es trnke
wir trnken
ihr trnket; trnkt
sie trnken
Konjunktiv II Plusquamperfekt
ich htte getrunken
du httest getrunken
er/sie/es htte getrunken
wir htten getrunken
ihr httet getrunken
sie htten getrunken
Konjunktiv II Futur I
ich wrde trinken
du wrdest trinken
er/sie/es wrde trinken
wir wrden trinken
ihr wrdet trinken
sie wrden trinken
Konjunktiv II Futur II
ich wrde getrunken haben
du wrdest getrunken haben
er/sie/es wrde getrunken haben
wir wrden getrunken haben
ihr wrdet getrunken haben
sie wrden getrunken haben

95

Imperativ
du trinke; trink
ihr trinkt
Partizip Prsens
trinkend
Partizip Perfekt
getrunken

Kaufen = A Cumpara Tabel Conjugare Verb in Limba Germana - Lectii Gramatica Gratuit
Online
Conjugarea Verbului A Cumpara = Kaufen - Verbul German Conjugat la Diateza Activa
Indikativ Prsens
ich kaufe
du kaufst
er/sie/es kauft
wir kaufen
ihr kauft
sie kaufen
Indikativ Prteritum
ich kaufte
du kauftest
er/sie/es kaufte
wir kauften
ihr kauftet
sie kauften
Indikativ Perfekt
ich habe gekauft
du hast gekauft
er/sie/es hat gekauft
wir haben gekauft
ihr habt gekauft
sie haben gekauft
Indikativ Plusquamperfekt
ich hatte gekauft
du hattest gekauft
er/sie/es hatte gekauft
wir hatten gekauft
ihr hattet gekauft
sie hatten gekauft
Indikativ Futur I
ich werde kaufen
du wirst kaufen
er/sie/es wird kaufen
wir werden kaufen
ihr werdet kaufen
sie werden kaufen

96

Indikativ Futur II
ich werde gekauft haben
du wirst gekauft haben
er/sie/es wird gekauft haben
wir werden gekauft haben
ihr werdet gekauft haben
sie werden gekauft haben
Konjunktiv I Prsens
ich kaufe
du kaufest
er/sie/es kaufe
wir kaufen
ihr kaufet
sie kaufen
Konjunktiv I Perfekt
ich habe gekauft
du habest gekauft
er/sie/es habe gekauft
wir haben gekauft
ihr habet gekauft
sie haben gekauft
Konjunktiv II Prteritum
ich kaufte
du kauftest
er/sie/es kaufte
wir kauften
ihr kauftet
sie kauften
Konjunktiv II Plusquamperfekt
ich htte gekauft
du httest gekauft
er/sie/es htte gekauft
wir htten gekauft
ihr httet gekauft
sie htten gekauft
Konjunktiv II Futur I
ich wrde kaufen
du wrdest kaufen
er/sie/es wrde kaufen
wir wrden kaufen
ihr wrdet kaufen
sie wrden kaufen
Konjunktiv II Futur II
ich wrde gekauft haben
du wrdest gekauft haben
er/sie/es wrde gekauft haben
wir wrden gekauft haben
ihr wrdet gekauft haben

97

sie wrden gekauft haben


Imperativ
du kaufe; kauf
ihr kauft
Partizip Prsens
kaufend
Partizip Perfekt
gekauft

Setzen = A Aseza Tabel Conjugare Verb in Limba Germana - Invata Singur Gratuit Online
fara Profesor
Conjugarea Verbului A Pune / Aseza = Setzen - Verbul German Conjugat la Diateza Activa
Indikativ Prsens
ich setze
du setzt
er/sie/es setzt
wir setzen
ihr setzt
sie setzen
Indikativ Prteritum
ich setzte
du setztest
er/sie/es setzte
wir setzten
ihr setztet
sie setzten
Indikativ Perfekt
ich habe gesetzt
du hast gesetzt
er/sie/es hat gesetzt
wir haben gesetzt
ihr habt gesetzt
sie haben gesetzt
Indikativ Plusquamperfekt
ich hatte gesetzt
du hattest gesetzt
er/sie/es hatte gesetzt
wir hatten gesetzt
ihr hattet gesetzt
sie hatten gesetzt
Indikativ Futur I
ich werde setzen
du wirst setzen
er/sie/es wird setzen
wir werden setzen
ihr werdet setzen

98

sie werden setzen


Indikativ Futur II
ich werde gesetzt haben
du wirst gesetzt haben
er/sie/es wird gesetzt haben
wir werden gesetzt haben
ihr werdet gesetzt haben
sie werden gesetzt haben
Konjunktiv I Prsens
ich setze
du setzest
er/sie/es setze
wir setzen
ihr setzet
sie setzen
Konjunktiv I Perfekt
ich habe gesetzt
du habest gesetzt
er/sie/es habe gesetzt
wir haben gesetzt
ihr habet gesetzt
sie haben gesetzt
Konjunktiv II Prteritum
ich setzte
du setztest
er/sie/es setzte
wir setzten
ihr setztet
sie setzten
Konjunktiv II Plusquamperfekt
ich htte gesetzt
du httest gesetzt
er/sie/es htte gesetzt
wir htten gesetzt
ihr httet gesetzt
sie htten gesetzt
Konjunktiv II Futur I
ich wrde setzen
du wrdest setzen
er/sie/es wrde setzen
wir wrden setzen
ihr wrdet setzen
sie wrden setzen
Konjunktiv II Futur II
ich wrde gesetzt haben
du wrdest gesetzt haben
er/sie/es wrde gesetzt haben
wir wrden gesetzt haben

99

ihr wrdet gesetzt haben


sie wrden gesetzt haben
Imperativ
du setze; setz
ihr setzt
Partizip Prsens
setzend
Partizip Perfekt
gesetzt

Singen = A Canta Tabel Conjugare Verb in Limba Germana - Invata Singur Gratuit Online
fara Profesor
Conjugarea Verbului A Canta = Singen - Verbul German Conjugat la Diateza Activa
Indikativ Prsens
ich singe
du singst
er/sie/es singt
wir singen
ihr singt
sie singen
Indikativ Prteritum
ich sang
du sangst
er/sie/es sang
wir sangen
ihr sangt
sie sangen
Indikativ Perfekt
ich habe gesungen
du hast gesungen
er/sie/es hat gesungen
wir haben gesungen
ihr habt gesungen
sie haben gesungen
Indikativ Plusquamperfekt
ich hatte gesungen
du hattest gesungen
er/sie/es hatte gesungen
wir hatten gesungen
ihr hattet gesungen
sie hatten gesungen
Indikativ Futur I
ich werde singen
du wirst singen
er/sie/es wird singen
wir werden singen

100

ihr werdet singen


sie werden singen
Indikativ Futur II
ich werde gesungen haben
du wirst gesungen haben
er/sie/es wird gesungen haben
wir werden gesungen haben
ihr werdet gesungen haben
sie werden gesungen haben
Konjunktiv I Prsens
ich singe
du singest
er/sie/es singe
wir singen
ihr singet
sie singen
Konjunktiv I Perfekt
ich habe gesungen
du habest gesungen
er/sie/es habe gesungen
wir haben gesungen
ihr habet gesungen
sie haben gesungen
Konjunktiv II Prteritum
ich snge
du sngest; sngst
er/sie/es snge
wir sngen
ihr snget; sngt
sie sngen
Konjunktiv II Plusquamperfekt
ich htte gesungen
du httest gesungen
er/sie/es htte gesungen
wir htten gesungen
ihr httet gesungen
sie htten gesungen
Konjunktiv II Futur I
ich wrde singen
du wrdest singen
er/sie/es wrde singen
wir wrden singen
ihr wrdet singen
sie wrden singen
Konjunktiv II Futur II
ich wrde gesungen haben
du wrdest gesungen haben
er/sie/es wrde gesungen haben

101

wir wrden gesungen haben


ihr wrdet gesungen haben
sie wrden gesungen haben
Imperativ
du singe; sing
ihr singt
Partizip Prsens
singend
Partizip Perfekt
gesungen

Sich Spielen = A se juca Tabel Conjugare Verb in Limba Germana - Invata Singur Gratuit
Online fara Profesor
Conjugarea Verbului A [se] Juca = [sich] Spielen - Verbul German Conjugat la Diateza Activa
Indikativ Prsens
ich spiele mich
du spielst dich
er/sie/es spielt sich
wir spielen uns
ihr spielt euch
sie/Sie spielen sich
Indikativ Prteritum
ich spielte
du spieltest
er/sie/es spielte
wir spielten
ihr spieltet
sie/Sie spielten
Indikativ Futur I
ich werde spielen
du wirst spielen
er/sie/es wird spielen
wir werden spielen
ihr werdet spielen
sie/Sie werden spielen
Indikativ Perfekt
ich habe gespielt
du hast gespielt
er/sie/es hat gespielt
wir haben gespielt
ihr habt gespielt
sie/Sie haben gespielt
Indikativ Plusquamperfekt
ich hatte gespielt
du hattest gespielt
er/sie/es hatte gespielt

102

wir hatten gespielt


ihr hattet gespielt
sie/Sie hatten gespielt
Indikativ Futur II
ich werde gespielt haben
du wirst gespielt haben
er/sie/es wird gespielt haben
wir werden gespielt haben
ihr werdet gespielt haben
sie/Sie werden gespielt haben
Konjunktiv I Prsens
ich spiele
du spielest
er/sie/es spiele
wir spielen
ihr spielet
sie/Sie spielen
Konjunktiv I Perfekt
ich habe gespielt
du habest gespielt
er/sie/es habe gespielt
wir haben gespielt
ihr habet gespielt
sie/Sie haben gespielt
Konjunktiv I Futur I
ich werde spielen
du werdest spielen
er/sie/es werde spielen
wir werden spielen
ihr werdet spielen
sie/Sie werden spielen
Konjunktiv II Prsens
ich spielte
du spieltest
er/sie/es spielte
wir spielten
ihr spieltet
sie/Sie spielten
Konjunktiv II Perfekt
ich htte gespielt
du httest gespielt
er/sie/es htte gespielt
wir htten gespielt
ihr httet gespielt
sie/Sie htten gespielt
Konjunktiv II Futur I
ich wrde spielen
du wrdest spielen

103

er/sie/es wrde spielen


wir wrden spielen
ihr wrdet spielen
sie/Sie wrden spielen
Konjunktiv I Futur II
ich werde gespielt haben
du werdest gespielt haben
er/sie/es werde gespielt haben
wir werden gespielt haben
ihr werdet gespielt haben
sie/Sie werden gespielt haben
Konjunktiv II Futur II
ich wrde gespielt haben
du wrdest gespielt haben
er/sie/es wrde gespielt haben
wir wrden gespielt haben
ihr wrdet gespielt haben
sie/Sie wrden gespielt haben
Partizip Prsens
spielend
Partizip Perfekt
gespielt
Imperativ
spiele
spielen wir
spielt
spielen Sie

Sprechen = A Vorbi Tabel Conjugare Verb in Limba Germana - Invata Singur Gratuit Online
fara Profesor
Conjugarea Verbului A vorbi = Sprechen - Verbul German Conjugat la Diateza Activa
Indikativ Prsens
ich spreche
du sprichst
er/sie/es spricht
wir sprechen
ihr sprecht
sie sprechen
Indikativ Prteritum
ich sprach
du sprachst
er/sie/es sprach
wir sprachen
ihr spracht
sie sprachen
Indikativ Perfekt
104

ich habe gesprochen


du hast gesprochen
er/sie/es hat gesprochen
wir haben gesprochen
ihr habt gesprochen
sie haben gesprochen
Indikativ Plusquamperfekt
ich hatte gesprochen
du hattest gesprochen
er/sie/es hatte gesprochen
wir hatten gesprochen
ihr hattet gesprochen
sie hatten gesprochen
Indikativ Futur I
ich werde sprechen
du wirst sprechen
er/sie/es wird sprechen
wir werden sprechen
ihr werdet sprechen
sie werden sprechen
Indikativ Futur II
ich werde gesprochen haben
du wirst gesprochen haben
er/sie/es wird gesprochen haben
wir werden gesprochen haben
ihr werdet gesprochen haben
sie werden gesprochen haben
Konjunktiv I Prsens
ich spreche
du sprechest
er/sie/es spreche
wir sprechen
ihr sprechet
sie sprechen
Konjunktiv I Perfekt
ich habe gesprochen
du habest gesprochen
er/sie/es habe gesprochen
wir haben gesprochen
ihr habet gesprochen
sie haben gesprochen

Konjunktiv II Prteritum
ich sprche
du sprchest; sprchst
er/sie/es sprche
wir sprchen
ihr sprchet; sprcht
sie sprchen

105

Konjunktiv II Plusquamperfekt
ich htte gesprochen
du httest gesprochen
er/sie/es htte gesprochen
wir htten gesprochen
ihr httet gesprochen
sie htten gesprochen
Konjunktiv II Futur I
ich wrde sprechen
du wrdest sprechen
er/sie/es wrde sprechen
wir wrden sprechen
ihr wrdet sprechen
sie wrden sprechen
Konjunktiv II Futur II
ich wrde gesprochen haben
du wrdest gesprochen haben
er/sie/es wrde gesprochen haben
wir wrden gesprochen haben
ihr wrdet gesprochen haben
sie wrden gesprochen haben
Imperativ
du sprich
ihr sprecht
Partizip Prsens
sprechend
Partizip Perfekt
gesprochen

Suchen = Cauta Tabel Conjugare Verb in Limba Germana - Invata Singur Gratuit Online fara
Profesor
Conjugarea Verbului A cauta = Suchen - Verbul German Conjugat la Diateza Activa
Indikativ Prsens
ich suche
du suchst
er/sie/es sucht
wir suchen
ihr sucht
sie suchen
Indikativ Prteritum
ich suchte
du suchtest
er/sie/es suchte
wir suchten
ihr suchtet
sie suchten

106

Indikativ Perfekt
ich habe gesucht
du hast gesucht
er/sie/es hat gesucht
wir haben gesucht
ihr habt gesucht
sie haben gesucht
Indikativ Plusquamperfekt
ich hatte gesucht
du hattest gesucht
er/sie/es hatte gesucht
wir hatten gesucht
ihr hattet gesucht
sie hatten gesucht
Indikativ Futur I
ich werde suchen
du wirst suchen
er/sie/es wird suchen
wir werden suchen
ihr werdet suchen
sie werden suchen
Indikativ Futur II
ich werde gesucht haben
du wirst gesucht haben
er/sie/es wird gesucht haben
wir werden gesucht haben
ihr werdet gesucht haben
sie werden gesucht haben
Konjunktiv I Prsens
ich suche
du suchest
er/sie/es suche
wir suchen
ihr suchet
sie suchen
Konjunktiv I Perfekt
ich habe gesucht
du habest gesucht
er/sie/es habe gesucht
wir haben gesucht
ihr habet gesucht
sie haben gesucht
Konjunktiv II Prteritum
ich suchte
du suchtest
er/sie/es suchte
wir suchten
ihr suchtet

107

sie suchten
Konjunktiv II Plusquamperfekt
ich htte gesucht
du httest gesucht
er/sie/es htte gesucht
wir htten gesucht
ihr httet gesucht
sie htten gesucht
Konjunktiv II Futur I
ich wrde suchen
du wrdest suchen
er/sie/es wrde suchen
wir wrden suchen
ihr wrdet suchen
sie wrden suchen
Konjunktiv II Futur II
ich wrde gesucht haben
du wrdest gesucht haben
er/sie/es wrde gesucht haben
wir wrden gesucht haben
ihr wrdet gesucht haben
sie wrden gesucht haben
Imperativ
du suche; such
ihr sucht
Partizip Prsens
suchend
Partizip Perfekt
gesucht

Vergessen = A Uita Tabel Conjugare Verb in Limba Germana - Curs Gramatica pentru
Incepatori, Mediu, Avansati
Conjugarea Verbului A Uita = Vergessen - Verbul German Conjugat la Diateza Activa
Indikativ Prsens
ich vergesse
du vergisst
er/sie/es vergisst
wir vergessen
ihr vergesst
sie vergessen
Indikativ Prteritum
ich verga
du vergaest; vergat
er/sie/es verga
wir vergaen
ihr vergat

108

sie vergaen
Indikativ Perfekt
ich habe vergessen
du hast vergessen
er/sie/es hat vergessen
wir haben vergessen
ihr habt vergessen
sie haben vergessen
Indikativ Plusquamperfekt
ich hatte vergessen
du hattest vergessen
er/sie/es hatte vergessen
wir hatten vergessen
ihr hattet vergessen
sie hatten vergessen
Indikativ Futur I
ich werde vergessen
du wirst vergessen
er/sie/es wird vergessen
wir werden vergessen
ihr werdet vergessen
sie werden vergessen
Indikativ Futur II
ich werde vergessen haben
du wirst vergessen haben
er/sie/es wird vergessen haben
wir werden vergessen haben
ihr werdet vergessen haben
sie werden vergessen haben
Konjunktiv I Prsens
ich vergesse
du vergessest
er/sie/es vergesse
wir vergessen
ihr vergesset
sie vergessen
Konjunktiv I Perfekt
ich habe vergessen
du habest vergessen
er/sie/es habe vergessen
wir haben vergessen
ihr habet vergessen
sie haben vergessen
Konjunktiv II Prteritum
ich verge
du vergest
er/sie/es verge
wir vergen

109

ihr verget
sie vergen
Konjunktiv II Plusquamperfekt
ich htte vergessen
du httest vergessen
er/sie/es htte vergessen
wir htten vergessen
ihr httet vergessen
sie htten vergessen
Konjunktiv II Futur I
ich wrde vergessen
du wrdest vergessen
er/sie/es wrde vergessen
wir wrden vergessen
ihr wrdet vergessen
sie wrden vergessen
Konjunktiv II Futur II
ich wrde vergessen haben
du wrdest vergessen haben
er/sie/es wrde vergessen haben
wir wrden vergessen haben
ihr wrdet vergessen haben
sie wrden vergessen haben
Imperativ
du vergiss
ihr vergesst
Partizip Prsens
vergessend
Partizip Perfekt
vergessen

Verstehen = A Intelege Tabel Conjugare Verb in Limba Germana - Curs Gramatica pentru
Incepatori, Mediu, Avansati
Conjugarea Verbului A Intelege = Verstehen - Verbul German Conjugat la Diateza Activa
Indikativ Prsens
ich verstehe
du verstehst
er/sie/es versteht
wir verstehen
ihr versteht
sie verstehen
Indikativ Prteritum
ich verstand
du verstandest; verstandst
er/sie/es verstand
wir verstanden

110

ihr verstandet
sie verstanden
Indikativ Perfekt
ich habe verstanden
du hast verstanden
er/sie/es hat verstanden
wir haben verstanden
ihr habt verstanden
sie haben verstanden
Indikativ Plusquamperfekt
ich hatte verstanden
du hattest verstanden
er/sie/es hatte verstanden
wir hatten verstanden
ihr hattet verstanden
sie hatten verstanden
Indikativ Futur I
ich werde verstehen
du wirst verstehen
er/sie/es wird verstehen
wir werden verstehen
ihr werdet verstehen
sie werden verstehen
Indikativ Futur II
ich werde verstanden haben
du wirst verstanden haben
er/sie/es wird verstanden haben
wir werden verstanden haben
ihr werdet verstanden haben
sie werden verstanden haben
Konjunktiv I Prsens
ich verstehe
du verstehest
er/sie/es verstehe
wir verstehen
ihr verstehet
sie verstehen
Konjunktiv I Perfekt
ich habe verstanden
du habest verstanden
er/sie/es habe verstanden
wir haben verstanden
ihr habet verstanden
sie haben verstanden
Konjunktiv II Prteritum
ich verstnde; verstnde
du verstndest; verstndest
er/sie/es verstnde; verstnde

111

wir verstnden; verstnden


ihr verstndet; verstndet
sie verstnden; verstnden
Konjunktiv II Plusquamperfekt
ich htte verstanden
du httest verstanden
er/sie/es htte verstanden
wir htten verstanden
ihr httet verstanden
sie htten verstanden
Konjunktiv II Futur I
ich wrde verstehen
du wrdest verstehen
er/sie/es wrde verstehen
wir wrden verstehen
ihr wrdet verstehen
sie wrden verstehen
Konjunktiv II Futur II
ich wrde verstanden haben
du wrdest verstanden haben
er/sie/es wrde verstanden haben
wir wrden verstanden haben
ihr wrdet verstanden haben
sie wrden verstanden haben
Imperativ
du verstehe; versteh
ihr versteht
Partizip Prsens
verstehend
Partizip Perfekt
verstanden

Warten = A Astepta Tabel Conjugare Verb in Limba Germana - Curs Gramatica pentru
Incepatori, Mediu, Avansati
Conjugarea Verbului A Astepta = Warten - Verbul German Conjugat la Diateza Activa
Indikativ Prsens
ich warte
du wartest
er/sie/es wartet
wir warten
ihr wartet
sie warten
Indikativ Prteritum
ich wartete
du wartetest
er/sie/es wartete

112

wir warteten
ihr wartetet
sie warteten
Indikativ Perfekt
ich habe gewartet
du hast gewartet
er/sie/es hat gewartet
wir haben gewartet
ihr habt gewartet
sie haben gewartet
Indikativ Plusquamperfekt
ich hatte gewartet
du hattest gewartet
er/sie/es hatte gewartet
wir hatten gewartet
ihr hattet gewartet
sie hatten gewartet
Indikativ Futur I
ich werde warten
du wirst warten
er/sie/es wird warten
wir werden warten
ihr werdet warten
sie werden warten
Indikativ Futur II
ich werde gewartet haben
du wirst gewartet haben
er/sie/es wird gewartet haben
wir werden gewartet haben
ihr werdet gewartet haben
sie werden gewartet haben
Konjunktiv I Prsens
ich warte
du wartest
er/sie/es warte
wir warten
ihr wartet
sie warten
Konjunktiv I Perfekt
ich habe gewartet
du habest gewartet
er/sie/es habe gewartet
wir haben gewartet
ihr habet gewartet
sie haben gewartet

Konjunktiv II Prteritum
ich wartete

113

du wartetest
er/sie/es wartete
wir warteten
ihr wartetet
sie warteten
Konjunktiv II Plusquamperfekt
ich htte gewartet
du httest gewartet
er/sie/es htte gewartet
wir htten gewartet
ihr httet gewartet
sie htten gewartet
Konjunktiv II Futur I
ich wrde warten
du wrdest warten
er/sie/es wrde warten
wir wrden warten
ihr wrdet warten
sie wrden warten
Konjunktiv II Futur II
ich wrde gewartet haben
du wrdest gewartet haben
er/sie/es wrde gewartet haben
wir wrden gewartet haben
ihr wrdet gewartet haben
sie wrden gewartet haben
Imperativ
du warte; wart
ihr wartet
Partizip Prsens
wartend
Partizip Perfekt
gewarte

Kosten = A Costa Tabel Conjugare Verb in Limba Germana - Curs Gramatica pentru
Incepatori, Mediu, Avansati
Conjugarea Verbului A Costa = Kosten - Verbul German Conjugat la Diateza Activa
Indikativ Prsens
ich koste
du kostest
er/sie/es kostet
wir kosten
ihr kostet
sie kosten
Indikativ Prteritum
ich kostete

114

du kostetest
er/sie/es kostete
wir kosteten
ihr kostetet
sie kosteten
Indikativ Perfekt
ich habe gekostet
du hast gekostet
er/sie/es hat gekostet
wir haben gekostet
ihr habt gekostet
sie haben gekostet
Indikativ Plusquamperfekt
ich hatte gekostet
du hattest gekostet
er/sie/es hatte gekostet
wir hatten gekostet
ihr hattet gekostet
sie hatten gekostet
Indikativ Futur I
ich werde kosten
du wirst kosten
er/sie/es wird kosten
wir werden kosten
ihr werdet kosten
sie werden kosten
Indikativ Futur II
ich werde gekostet haben
du wirst gekostet haben
er/sie/es wird gekostet haben
wir werden gekostet haben
ihr werdet gekostet haben
sie werden gekostet haben
Konjunktiv I Prsens
ich koste
du kostest
er/sie/es koste
wir kosten
ihr kostet
sie kosten
Konjunktiv I Perfekt
ich habe gekostet
du habest gekostet
er/sie/es habe gekostet
wir haben gekostet
ihr habet gekostet
sie haben gekostet
Konjunktiv II Prteritum

115

ich kostete
du kostetest
er/sie/es kostete
wir kosteten
ihr kostetet
sie kosteten
Konjunktiv II Plusquamperfekt
ich htte gekostet
du httest gekostet
er/sie/es htte gekostet
wir htten gekostet
ihr httet gekostet
sie htten gekostet
Konjunktiv II Futur I
ich wrde kosten
du wrdest kosten
er/sie/es wrde kosten
wir wrden kosten
ihr wrdet kosten
sie wrden kosten
Konjunktiv II Futur II
ich wrde gekostet haben
du wrdest gekostet haben
er/sie/es wrde gekostet haben
wir wrden gekostet haben
ihr wrdet gekostet haben
sie wrden gekostet haben
Imperativ
du koste; kost
ihr kostet
Partizip Prsens
kostend
Partizip Perfekt
gekostet

ffnen = A Deschide Tabel Conjugare Verb in Limba Germana - Curs Gramatica pentru
Incepatori, Mediu, Avansati
Conjugarea Verbului A Deschide = ffnen - Verbul German Conjugat la Diateza Activa
Indikativ Prsens
ich ffne
du ffnest
er/sie/es ffnet
wir ffnen
ihr ffnet
sie ffnen
Indikativ Prteritum
116

ich ffnete
du ffnetest
er/sie/es ffnete
wir ffneten
ihr ffnetet
sie ffneten
Indikativ Perfekt
ich habe geffnet
du hast geffnet
er/sie/es hat geffnet
wir haben geffnet
ihr habt geffnet
sie haben geffnet
Indikativ Plusquamperfekt
ich hatte geffnet
du hattest geffnet
er/sie/es hatte geffnet
wir hatten geffnet
ihr hattet geffnet
sie hatten geffnet
Indikativ Futur I
ich werde ffnen
du wirst ffnen
er/sie/es wird ffnen
wir werden ffnen
ihr werdet ffnen
sie werden ffnen
Indikativ Futur II
ich werde geffnet haben
du wirst geffnet haben
er/sie/es wird geffnet haben
wir werden geffnet haben
ihr werdet geffnet haben
sie werden geffnet haben
Konjunktiv I Prsens
ich ffne
du ffnest
er/sie/es ffne
wir ffnen
ihr ffnet
sie ffnen
Konjunktiv I Perfekt
ich habe geffnet
du habest geffnet
er/sie/es habe geffnet
wir haben geffnet
ihr habet geffnet
sie haben geffnet

117

Konjunktiv II Prteritum
ich ffnete
du ffnetest
er/sie/es ffnete
wir ffneten
ihr ffnetet
sie ffneten
Konjunktiv II Plusquamperfekt
ich htte geffnet
du httest geffnet
er/sie/es htte geffnet
wir htten geffnet
ihr httet geffnet
sie htten geffnet
Konjunktiv II Futur I
ich wrde ffnen
du wrdest ffnen
er/sie/es wrde ffnen
wir wrden ffnen
ihr wrdet ffnen
sie wrden ffnen
Konjunktiv II Futur II
ich wrde geffnet haben
du wrdest geffnet haben
er/sie/es wrde geffnet haben
wir wrden geffnet haben
ihr wrdet geffnet haben
sie wrden geffnet haben
Imperativ
du ffne
ihr ffnet
Partizip Prsens
ffnend
Partizip Perfekt
geffnet

Probieren = A Incerca Tabel Conjugare Verb in Limba Germana - Curs Gramatica pentru
Incepatori, Mediu, Avansati
Conjugarea Verbului A Proba / Incerca = Probieren - Verbul German Conjugat la Diateza Activa
Indikativ Prsens
ich probiere
du probierst
er/sie/es probiert
wir probieren
ihr probiert
sie probieren

118

Indikativ Prteritum
ich probierte
du probiertest
er/sie/es probierte
wir probierten
ihr probiertet
sie probierten
Indikativ Perfekt
ich habe probiert
du hast probiert
er/sie/es hat probiert
wir haben probiert
ihr habt probiert
sie haben probiert
Indikativ Plusquamperfekt
ich hatte probiert
du hattest probiert
er/sie/es hatte probiert
wir hatten probiert
ihr hattet probiert
sie hatten probiert
Indikativ Futur I
ich werde probieren
du wirst probieren
er/sie/es wird probieren
wir werden probieren
ihr werdet probieren
sie werden probieren
Indikativ Futur II
ich werde probiert haben
du wirst probiert haben
er/sie/es wird probiert haben
wir werden probiert haben
ihr werdet probiert haben
sie werden probiert haben
Konjunktiv I Prsens
ich probiere
du probierest
er/sie/es probiere
wir probieren
ihr probieret
sie probieren
Konjunktiv I Perfekt
ich habe probiert
du habest probiert
er/sie/es habe probiert
wir haben probiert
ihr habet probiert

119

sie haben probiert

Konjunktiv II Prteritum
ich probierte
du probiertest
er/sie/es probierte
wir probierten
ihr probiertet
sie probierten
Konjunktiv II Plusquamperfekt
ich htte probiert
du httest probiert
er/sie/es htte probiert
wir htten probiert
ihr httet probiert
sie htten probiert
Konjunktiv II Futur I
ich wrde probieren
du wrdest probieren
er/sie/es wrde probieren
wir wrden probieren
ihr wrdet probieren
sie wrden probieren
Konjunktiv II Futur II
ich wrde probiert haben
du wrdest probiert haben
er/sie/es wrde probiert haben
wir wrden probiert haben
ihr wrdet probiert haben
sie wrden probiert haben
Imperativ
du probiere; probier
ihr probiert
Partizip Prsens
probierend
Partizip Perfekt
probiert

Regnen = A Ploua Tabel Conjugare Verb in Limba Germana - Invata Singur Rapid Gratuit pe
Internet fara Profesor
Conjugarea Verbului A Ploua = Regnen - Verbul German Conjugat la Diateza Activa

Indikativ Prsens

es regnet

120

Indikativ Prteritum

es regnete
Indikativ Perfekt

es hat geregnet
Indikativ Plusquamperfekt

es hatte geregnet
Indikativ Futur I

es wird regnen

Indikativ Futur II

es wird geregnet haben

Konjunktiv I Prsens

es regne
Konjunktiv I Perfekt

es habe geregnet
Konjunktiv II Prteritum
es regnete
Konjunktiv II Plusquamperfekt

es htte geregnet
Konjunktiv II Futur I
es wrde regnen

121

Konjunktiv II Futur II
es wrde geregnet haben

Imperativ
----

Partizip Prsens
regnend

Partizip Perfekt
geregnet

Reisen = A Calatori Tabel Conjugare Verb in Limba Germana - Invata Singur Rapid Gratuit
pe Internet fara Profesor
Conjugarea Verbului A Calatori = Reisen - Verbul German Conjugat la Diateza Activa
Indikativ Prsens
ich reise
du reist
er/sie/es reist
wir reisen
ihr reist
sie reisen
Indikativ Prteritum
ich reiste
du reistest
er/sie/es reiste
wir reisten
ihr reistet
sie reisten
Indikativ Perfekt
ich bin gereist
du bist gereist
er/sie/es ist gereist
wir sind gereist
ihr seid gereist
sie sind gereist
Indikativ Plusquamperfekt
ich war gereist
du warst gereist
er/sie/es war gereist
wir waren gereist
ihr wart gereist
sie waren gereist

122

Indikativ Futur I
ich werde reisen
du wirst reisen
er/sie/es wird reisen
wir werden reisen
ihr werdet reisen
sie werden reisen
Indikativ Futur II
ich werde gereist sein
du wirst gereist sein
er/sie/es wird gereist sein
wir werden gereist sein
ihr werdet gereist sein
sie werden gereist sein
Konjunktiv I Prsens
ich reise
du reisest
er/sie/es reise
wir reisen
ihr reiset
sie reisen
Konjunktiv I Perfekt
ich sei gereist
du seiest gereist ; seist gereist
er/sie/es sei gereist
wir seien gereist
ihr seiet gereist
sie seien gereist
Konjunktiv II Prteritum
ich reiste
du reistest
er/sie/es reiste
wir reisten
ihr reistet
sie reisten
Konjunktiv II Plusquamperfekt
ich wre gereist
du wrest gereist
er/sie/es wre gereist
wir wren gereist
ihr wret gereist
sie wren gereist
Konjunktiv II Futur I
ich wrde reisen
du wrdest reisen
er/sie/es wrde reisen
wir wrden reisen
ihr wrdet reisen
sie wrden reisen

123

Konjunktiv II Futur II
ich wrde gereist sein
du wrdest gereist sein
er/sie/es wrde gereist sein
wir wrden gereist sein
ihr wrdet gereist sein
sie wrden gereist sein
Imperativ
du reise; reis
ihr reist
Partizip Prsens
reisend
Partizip Perfekt
gereist

Schlafen = A Dormi Tabel Conjugare Verb in Limba Germana - Invata Singur Rapid Gratuit
pe Internet fara Profesor
Conjugarea Verbului A Dormi = Schlafen - Verbul German Conjugat la Diateza Activa
Indikativ Prsens
ich schlafe
du schlfst
er/sie/es schlft
wir schlafen
ihr schlaft
sie schlafen
Indikativ Prteritum
ich schlief
du schliefst
er/sie/es schlief
wir schliefen
ihr schlieft
sie schliefen
Indikativ Perfekt
ich habe geschlafen
du hast geschlafen
er/sie/es hat geschlafen
wir haben geschlafen
ihr habt geschlafen
sie haben geschlafen
Indikativ Plusquamperfekt
ich hatte geschlafen
du hattest geschlafen
er/sie/es hatte geschlafen
wir hatten geschlafen
ihr hattet geschlafen
sie hatten geschlafen

124

Indikativ Futur I
ich werde schlafen
du wirst schlafen
er/sie/es wird schlafen
wir werden schlafen
ihr werdet schlafen
sie werden schlafen
Indikativ Futur II
ich werde geschlafen haben
du wirst geschlafen haben
er/sie/es wird geschlafen haben
wir werden geschlafen haben
ihr werdet geschlafen haben
sie werden geschlafen haben
Konjunktiv I Prsens
ich schlafe
du schlafest
er/sie/es schlafe
wir schlafen
ihr schlafet
sie schlafen
Konjunktiv I Perfekt
ich habe geschlafen
du habest geschlafen
er/sie/es habe geschlafen
wir haben geschlafen
ihr habet geschlafen
sie haben geschlafen
Konjunktiv II Prteritum
ich schliefe
du schliefest
er/sie/es schliefe
wir schliefen
ihr schliefet
sie schliefen
Konjunktiv II Plusquamperfekt
ich htte geschlafen
du httest geschlafen
er/sie/es htte geschlafen
wir htten geschlafen
ihr httet geschlafen
sie htten geschlafen
Konjunktiv II Futur I
ich wrde schlafen
du wrdest schlafen
er/sie/es wrde schlafen
wir wrden schlafen
ihr wrdet schlafen

125

sie wrden schlafen


Konjunktiv II Futur II
ich wrde geschlafen haben
du wrdest geschlafen haben
er/sie/es wrde geschlafen haben
wir wrden geschlafen haben
ihr wrdet geschlafen haben
sie wrden geschlafen haben
Imperativ
du schlafe; schlaf
ihr schlaft
Partizip Prsens
schlafend
Partizip Perfekt
geschlafen

Schmecken = A Gusta Tabel Conjugare Verb in Limba Germana - Invata Singur Rapid
Gratuit pe Internet fara Profesor
Conjugarea Verbului A Gusta / A Avea Gust [bun] = Schmecken - Verbul German Conjugat la Diateza
Activa
Indikativ Prsens
ich schmecke
du schmeckst
er/sie/es schmeckt
wir schmecken
ihr schmeckt
sie schmecken
Indikativ Prteritum
ich schmeckte
du schmecktest
er/sie/es schmeckte
wir schmeckten
ihr schmecktet
sie schmeckten
Indikativ Perfekt
ich habe geschmeckt
du hast geschmeckt
er/sie/es hat geschmeckt
wir haben geschmeckt
ihr habt geschmeckt
sie haben geschmeckt
Indikativ Plusquamperfekt
ich hatte geschmeckt
du hattest geschmeckt
er/sie/es hatte geschmeckt
wir hatten geschmeckt

126

ihr hattet geschmeckt


sie hatten geschmeckt
Indikativ Futur I
ich werde schmecken
du wirst schmecken
er/sie/es wird schmecken
wir werden schmecken
ihr werdet schmecken
sie werden schmecken
Indikativ Futur II
ich werde geschmeckt haben
du wirst geschmeckt haben
er/sie/es wird geschmeckt haben
wir werden geschmeckt haben
ihr werdet geschmeckt haben
sie werden geschmeckt haben
Konjunktiv I Prsens
ich schmecke
du schmeckest
er/sie/es schmecke
wir schmecken
ihr schmecket
sie schmecken
Konjunktiv I Perfekt
ich habe geschmeckt
du habest geschmeckt
er/sie/es habe geschmeckt
wir haben geschmeckt
ihr habet geschmeckt
sie haben geschmeckt

Konjunktiv II Prteritum
ich schmeckte
du schmecktest
er/sie/es schmeckte
wir schmeckten
ihr schmecktet
sie schmeckten
Konjunktiv II Plusquamperfekt
ich htte geschmeckt
du httest geschmeckt
er/sie/es htte geschmeckt
wir htten geschmeckt
ihr httet geschmeckt
sie htten geschmeckt
Konjunktiv II Futur I
ich wrde schmecken
du wrdest schmecken

127

er/sie/es wrde schmecken


wir wrden schmecken
ihr wrdet schmecken
sie wrden schmecken
Konjunktiv II Futur II
ich wrde geschmeckt haben
du wrdest geschmeckt haben
er/sie/es wrde geschmeckt haben
wir wrden geschmeckt haben
ihr wrdet geschmeckt haben
sie wrden geschmeckt haben
Imperativ
du schmecke; schmeck
ihr schmeckt
Partizip Prsens
schmeckend
Partizip Perfekt
geschmeckt

Senden = A Trimite - Tabel Conjugare Verb in Limba Germana - Invata Singur Gratuit
Online fara Profesor
Conjugarea Verbului A Trimite / Transmite = Senden - Verbul German Conjugat la Diateza Activa
Indikativ Prsens
ich sende
du sendest
er/sie/es sendet
wir senden
ihr sendet
sie senden
Indikativ Prteritum
ich sandte; sendete
du sandtest; sendetest
er/sie/es sandte; sendete
wir sandten; sendeten
ihr sandtet; sendetet
sie sandten; sendeten
Indikativ Perfekt
ich habe gesandt; gesendet
du hast gesandt; gesendet
er/sie/es hat gesandt; gesendet
wir haben gesandt; gesendet
ihr habt gesandt; gesendet
sie haben gesandt; gesendet
Indikativ Plusquamperfekt
ich hatte gesandt; gesendet
du hattest gesandt; gesendet

128

er/sie/es hatte gesandt; gesendet


wir hatten gesandt; gesendet
ihr hattet gesandt; gesendet
sie hatten gesandt; gesendet
Indikativ Futur I
ich werde senden
du wirst senden
er/sie/es wird senden
wir werden senden
ihr werdet senden
sie werden senden
Indikativ Futur II
ich werde gesandt; gesendet haben
du wirst gesandt; gesendet haben
er/sie/es wird gesandt; gesendet haben
wir werden gesandt; gesendet haben
ihr werdet gesandt; gesendet haben
sie werden gesandt; gesendet haben
Konjunktiv I Prsens
ich sende
du sendest
er/sie/es sende
wir senden
ihr sendet
sie senden
Konjunktiv I Perfekt
ich habe gesandt; gesendet
du habest gesandt; gesendet
er/sie/es habe gesandt; gesendet
wir haben gesandt; gesendet
ihr habet gesandt; gesendet
sie haben gesandt; gesendet

Konjunktiv II Prteritum
ich sendete
du sendetest
er/sie/es sendete
wir sendeten
ihr sendetet
sie sendeten
Konjunktiv II Plusquamperfekt
ich htte gesandt; gesendet
du httest gesandt; gesendet
er/sie/es htte gesandt; gesendet
wir htten gesandt; gesendet
ihr httet gesandt; gesendet
sie htten gesandt; gesendet
Konjunktiv II Futur I

129

ich wrde senden


du wrdest senden
er/sie/es wrde senden
wir wrden senden
ihr wrdet senden
sie wrden senden
Konjunktiv II Futur II
ich wrde gesandt; gesendet haben
du wrdest gesandt; gesendet haben
er/sie/es wrde gesandt; gesendet haben
wir wrden gesandt; gesendet haben
ihr wrdet gesandt; gesendet haben
sie wrden gesandt; gesendet haben
Imperativ
du sende; send
ihr sendet
Partizip Prsens
sendend
Partizip Perfekt
gesandt; gesendet
Tags: Conjugarea verbului, sinonime, antonime, gramatica germana, declinare verbe, conjugarea verbelor

Wohnen = A Locui Tabel Conjugare Verb in Limba Germana - Invata Singur Gratuit Online
fara Profesor
Conjugarea Verbului A Locui / A avea locuinta la / A Sta = Wohnen - Verbul German Conjugat la Diateza
Activa
Indikativ Prsens
ich wohne
du wohnst
er/sie/es wohnt
wir wohnen
ihr wohnt
sie wohnen
Indikativ Prteritum
ich wohnte
du wohntest
er/sie/es wohnte
wir wohnten
ihr wohntet
sie wohnten
Indikativ Perfekt
ich habe gewohnt
du hast gewohnt
er/sie/es hat gewohnt
wir haben gewohnt
ihr habt gewohnt
sie haben gewohnt

130

Indikativ Plusquamperfekt
ich hatte gewohnt
du hattest gewohnt
er/sie/es hatte gewohnt
wir hatten gewohnt
ihr hattet gewohnt
sie hatten gewohnt
Indikativ Futur I
ich werde wohnen
du wirst wohnen
er/sie/es wird wohnen
wir werden wohnen
ihr werdet wohnen
sie werden wohnen
Indikativ Futur II
ich werde gewohnt haben
du wirst gewohnt haben
er/sie/es wird gewohnt haben
wir werden gewohnt haben
ihr werdet gewohnt haben
sie werden gewohnt haben
Konjunktiv I Prsens
ich wohne
du wohnest
er/sie/es wohne
wir wohnen
ihr wohnet
sie wohnen
Konjunktiv I Perfekt
ich habe gewohnt
du habest gewohnt
er/sie/es habe gewohnt
wir haben gewohnt
ihr habet gewohnt
sie haben gewohnt

Konjunktiv II Prteritum
ich wohnte
du wohntest
er/sie/es wohnte
wir wohnten
ihr wohntet
sie wohnten
Konjunktiv II Plusquamperfekt
ich htte gewohnt
du httest gewohnt
er/sie/es htte gewohnt
wir htten gewohnt
ihr httet gewohnt

131

sie htten gewohnt


Konjunktiv II Futur I
ich wrde wohnen
du wrdest wohnen
er/sie/es wrde wohnen
wir wrden wohnen
ihr wrdet wohnen
sie wrden wohnen
Konjunktiv II Futur II
ich wrde gewohnt haben
du wrdest gewohnt haben
er/sie/es wrde gewohnt haben
wir wrden gewohnt haben
ihr wrdet gewohnt haben
sie wrden gewohnt haben
Imperativ
du wohne; wohn
ihr wohnt
Partizip Prsens
wohnend
Partizip Perfekt
gewohnt

Schwimmen = A Inota Tabel Conjugare Verb in Limba Germana - Invata Singur Rapid
Gratuit pe Internet fara Profesor
Conjugarea Verbului A Innota = Schwimmen - Verbul German Conjugat la Diateza Activa
Indikativ Prsens
ich schwimme
du schwimmst
er/sie/es schwimmt
wir schwimmen
ihr schwimmt
sie schwimmen
Indikativ Prteritum
ich schwamm
du schwammst
er/sie/es schwamm
wir schwammen
ihr schwammt
sie schwammen
Indikativ Perfekt
ich bin geschwommen
du bist geschwommen
er/sie/es ist geschwommen
wir sind geschwommen
ihr seid geschwommen

132

sie sind geschwommen


Indikativ Plusquamperfekt
ich war geschwommen
du warst geschwommen
er/sie/es war geschwommen
wir waren geschwommen
ihr wart geschwommen
sie waren geschwommen
Indikativ Futur I
ich werde schwimmen
du wirst schwimmen
er/sie/es wird schwimmen
wir werden schwimmen
ihr werdet schwimmen
sie werden schwimmen
Indikativ Futur II
ich werde geschwommen sein
du wirst geschwommen sein
er/sie/es wird geschwommen sein
wir werden geschwommen sein
ihr werdet geschwommen sein
sie werden geschwommen sein
Konjunktiv I Prsens
ich schwimme
du schwimmest
er/sie/es schwimme
wir schwimmen
ihr schwimmet
sie schwimmen
Konjunktiv I Perfekt
ich sei geschwommen
du seiest geschwommen; seist geschwommen
er/sie/es sei geschwommen
wir seien geschwommen
ihr seiet geschwommen
sie seien geschwommen

Konjunktiv II Prteritum
ich schwmme; schwmme
du schwmmest; schwmmst; schwmmest; schwmmst
er/sie/es schwmme; schwmme
wir schwmmen; schwmmen
ihr schwmmet; schwmmt; schwmmet; schwmmt
sie schwmmen; schwmmen
Konjunktiv II Plusquamperfekt
ich wre geschwommen
du wrest geschwommen
er/sie/es wre geschwommen

133

wir wren geschwommen


ihr wret geschwommen
sie wren geschwommen
Konjunktiv II Futur I
ich wrde schwimmen
du wrdest schwimmen
er/sie/es wrde schwimmen
wir wrden schwimmen
ihr wrdet schwimmen
sie wrden schwimmen
Konjunktiv II Futur II
ich wrde geschwommen sein
du wrdest geschwommen sein
er/sie/es wrde geschwommen sein
wir wrden geschwommen sein
ihr wrdet geschwommen sein
sie wrden geschwommen sein
Imperativ
du schwimme; schwimm
ihr schwimmt
Partizip Prsens
schwimmend
Partizip Perfekt
geschwommen

Zeigen = A Arata Tabel Conjugare Verb in Limba Germana - Invata Singur Gratuit Online
fara Profesor
Conjugarea Verbului A Arata / Indica / Manifesta / Demonstra = Zeigen - Verbul German Conjugat la
Diateza Activa
Indikativ Prsens
ich zeige
du zeigst
er/sie/es zeigt
wir zeigen
ihr zeigt
sie zeigen
Indikativ Prteritum
ich zeigte
du zeigtest
er/sie/es zeigte
wir zeigten
ihr zeigtet
sie zeigten
Indikativ Perfekt
ich habe gezeigt
du hast gezeigt
er/sie/es hat gezeigt

134

wir haben gezeigt


ihr habt gezeigt
sie haben gezeigt
Indikativ Plusquamperfekt
ich hatte gezeigt
du hattest gezeigt
er/sie/es hatte gezeigt
wir hatten gezeigt
ihr hattet gezeigt
sie hatten gezeigt
Indikativ Futur I
ich werde zeigen
du wirst zeigen
er/sie/es wird zeigen
wir werden zeigen
ihr werdet zeigen
sie werden zeigen
Indikativ Futur II
ich werde gezeigt haben
du wirst gezeigt haben
er/sie/es wird gezeigt haben
wir werden gezeigt haben
ihr werdet gezeigt haben
sie werden gezeigt haben
Konjunktiv I Prsens
ich zeige
du zeigest
er/sie/es zeige
wir zeigen
ihr zeiget
sie zeigen
Konjunktiv I Perfekt
ich habe gezeigt
du habest gezeigt
er/sie/es habe gezeigt
wir haben gezeigt
ihr habet gezeigt
sie haben gezeigt

Konjunktiv II Prteritum
ich zeigte
du zeigtest
er/sie/es zeigte
wir zeigten
ihr zeigtet
sie zeigten
Konjunktiv II Plusquamperfekt
ich htte gezeigt

135

du httest gezeigt
er/sie/es htte gezeigt
wir htten gezeigt
ihr httet gezeigt
sie htten gezeigt
Konjunktiv II Futur I
ich wrde zeigen
du wrdest zeigen
er/sie/es wrde zeigen
wir wrden zeigen
ihr wrdet zeigen
sie wrden zeigen
Konjunktiv II Futur II
ich wrde gezeigt haben
du wrdest gezeigt haben
er/sie/es wrde gezeigt haben
wir wrden gezeigt haben
ihr wrdet gezeigt haben
sie wrden gezeigt haben
Imperativ
du zeige; zeig
ihr zeigt
Partizip Prsens
zeigend
Partizip Perfekt
gezeigt

CONJUGARE VERB MACHEN = A FACE


CONJUGAREA VERBULUI MACHEN = A FACE
I

Prsens

ich mache
du machst
er macht
D
wir machen
ihr macht
I
sie machen
N

K
A

Perfekt

ich habe gemacht


du hast gemacht
T
er hat gemacht
wir haben gemacht
I
ihr habt gemacht
sie haben gemacht
V

K Prsens

K Prteritum

O ich mache
du machest
J er mache
wir machen
U ihr machet
sie machen
N
Perfekt
K
ich habe gemacht
T du habest gemacht
er habe gemacht
I wir haben gemacht
ihr habet gemacht
V sie haben gemacht

O ich machte
du machtest
N er machte
wir machten
J ihr machtet
sie machten
U
N Plusquamperfekt
K ich htte gemacht
du httest gemacht
T er htte gemacht
wir htten gemacht
I ihr httet gemacht
sie htten gemacht

136

Prteritum

Futur I

I
ich machte
du machtest
er machte
wir machten
ihr machtet
sie machten

ich werde machen


du werdest machen
er werde machen
wir werden machen
ihr werdet machen
sie werden machen

II

Plusquamperfekt
Futur II
ich hatte gemacht
du hattest gemacht
er hatte gemacht
wir hatten gemacht
ihr hattet gemacht
sie hatten gemacht

ich werde gemacht haben


du werdest gemacht haben
er werde gemacht haben
wir werden gemacht haben
ihr werdet gemacht haben
sie werden gemacht haben

Futur I
ich werde machen
du wirst machen
er wird machen
wir werden machen
ihr werdet machen
sie werden machen
Futur II
ich werde gemacht haben
du wirst gemacht haben
er wird gemacht haben
wir werden gemacht haben
ihr werdet gemacht haben
sie werden gemacht haben

CONJUGARE VERB LIEBEN = A IUBI


CONJUGAREA VERBULUI LIEBEN = A IUBI
I Prsens

K Prsens

K Prteritum

N ich liebe
du liebst
D er liebt
wir lieben
I ihr liebt
sie lieben
K
Perfekt
A
ich habe geliebt
T du hast geliebt
er hat geliebt
I wir haben geliebt

O ich liebte
du liebtest
N er liebte
wir liebten
J ihr liebtet
sie liebten
U
Plusquamperfekt
N
ich htte geliebt
K du httest geliebt
er htte geliebt
T wir htten geliebt

ich liebe
J du liebest
er liebe
U wir lieben
ihr liebet
N sie lieben
K Perfekt
T ich habe geliebt
du habest geliebt
I er habe geliebt

137

ihr habt geliebt


V sie haben geliebt

wir haben geliebt


V ihr habet geliebt
sie haben geliebt

ihr httet geliebt


I sie htten geliebt

Futur I

V
I Futur I

ich werde lieben


du wirst lieben
er wird lieben
wir werden lieben
ihr werdet lieben
sie werden lieben

ich werde lieben


du werdest lieben
er werde lieben
wir werden lieben
ihr werdet lieben
sie werden lieben

II

Prteritum
ich liebte
du liebtest
er liebte
wir liebten
ihr liebtet
sie liebten

Futur II
ich werde geliebt haben
du werdest geliebt haben
er werde geliebt haben
wir werden geliebt haben
ihr werdet geliebt haben
sie werden geliebt haben

Plusquamperfekt
ich hatte geliebt
du hattest geliebt
er hatte geliebt
wir hatten geliebt
ihr hattet geliebt
sie hatten geliebt
Futur II
ich werde geliebt haben
du wirst geliebt haben
er wird geliebt haben
wir werden geliebt haben
ihr werdet geliebt haben
sie werden geliebt haben

CONJUGARE VERB WISSEN = A STI


CONJUGAREA VERBULUI WISSEN = A STI
I Prsens

K Prsens

K Prteritum

N ich wei
du weit
D er/sie/es wei
wir wissen
I ihr wisst
sie/Sie wissen
K
Prteritum
A

O ich wisse
du wissest
J er/sie/es wisse
wir wissen
U ihr wisset
sie/Sie wissen
N
Perfekt
K

O ich wsste
du wsstest
N er/sie/es wsste
wir wssten
J ihr wsstet
sie/Sie wssten
U
N Plusquamperfekt

138

ich wusste
T du wusstest
er/sie/es wusste
I wir wussten
ihr wusstet
V sie/Sie wussten

ich habe gewusst


T du habest gewusst
er/sie/es habe gewusst
I wir haben gewusst
ihr habet gewusst
V sie/Sie haben gewusst

Futur I

K ich htte gewusst


du httest gewusst
T er/sie/es htte gewusst
wir htten gewusst
I ihr httet gewusst
sie/Sie htten gewusst
V

Futur I
I

ich werde wissen


du wirst wissen
er/sie/es wird wissen
wir werden wissen
ihr werdet wissen
sie/Sie werden wissen

ich werde wissen


du werdest wissen
er/sie/es werde wissen
wir werden wissen
ihr werdet wissen
sie/Sie werden wissen

II

Perfekt
Futur II
ich habe gewusst
du hast gewusst
er/sie/es hat gewusst
wir haben gewusst
ihr habt gewusst
sie/Sie haben gewusst

ich werde gewusst haben


du werdest gewusst haben
er/sie/es werde gewusst haben
wir werden gewusst haben
ihr werdet gewusst haben
sie/Sie werden gewusst haben

Plusquamperfekt
ich hatte gewusst
du hattest gewusst
er/sie/es hatte gewusst
wir hatten gewusst
ihr hattet gewusst
sie/Sie hatten gewusst
Futur II
ich werde gewusst haben
du wirst gewusst haben
er/sie/es wird gewusst haben
wir werden gewusst haben
ihr werdet gewusst haben
sie/Sie werden gewusst haben

CONJUGARE VERB MSSEN = A TREBUI


CONJUGAREA VERBULUI MSSEN = A TREBUI
I Prsens

K Prsens

K Prteritum

N ich muss
du musst
D er muss
wir mssen

O ich msse
du mssest
J er msse
wir mssen

O ich msste
du msstest
N er msste
wir mssten

139

I ihr msst
sie mssen
K
Perfekt
A
ich habe gemusst
T du hast gemusst
er hat gemusst
I wir haben gemusst
ihr habt gemusst
V sie haben gemusst

U ihr msset
sie mssen
N
Perfekt
K
ich habe gemusst
T du habest gemusst
er habe gemusst
I wir haben gemusst
ihr habet gemusst
V sie haben gemusst

Futur I

J ihr msstet
sie mssten
U
Plusquamperfekt
N
ich htte gemusst
K du httest gemusst
er htte gemusst
T wir htten gemusst
ihr httet gemusst
I sie htt

Futur I

I
ich werde mssen
du wirst mssen
er wird mssen
wir werden mssen
ihr werdet mssen
sie werden mssen

ich werde mssen


du werdest mssen
er werde mssen
wir werden mssen
ihr werdet mssen
sie werden mssen

II

Prteritum
Futur II
ich musste
du musstest
er musste
wir mussten
ihr musstet
sie mussten

ich werde gemusst haben


du werdest gemusst haben
er werde gemusst haben
wir werden gemusst haben
ihr werdet gemusst haben
sie werden gemusst haben

Plusquamperfekt
ich hatte gemusst
du hattest gemusst
er hatte gemusst
wir hatten gemusst
ihr hattet gemusst
sie hatten gemusst
Futur II
ich werde gemusst haben
du wirst gemusst haben
er wird gemusst haben
wir werden gemusst haben
ihr werdet gemusst haben
sie werden gemusst haben

CONJUGARE VERB KNNEN = A PUTEA


CONJUGAREA VERBULUI KNNEN = A PUTEA
I Prsens

K Prsens

K Prteritum

140

N ich kann
du kannst
D er/sie/es kann
wir knnen
I ihr knnt
sie/Sie knnen
K
Prteritum
A
ich konnte
T du konntest
er/sie/es konnte
I wir konnten
ihr konntet
V sie/Sie konnten

O ich knne
du knnest
J er knne
wir knnen
U ihr knnet
sie knnen
N
Perfekt
K
ich habe gekonnt
T du habest gekonnt
er habe gekonnt
I wir haben gekonnt
ihr habet gekonnt
V sie haben gekonnt

Futur I

O ich knnte
du knntest
N er knnte
wir knnten
J ihr knntet
sie knnten
U
Plusquamperfekt
N
ich htte gekonnt
K du httest gekonnt
er htte gekonnt
T wir htten gekonnt
ihr httet gekonnt
I sie htten gekonnt

Futur I

I
ich werde knnen
du wirst knnen
er/sie/es wird knnen
wir werden knnen
ihr werdet knnen
sie/Sie werden knnen

ich werde knnen


du werdest knnen
er werde knnen
wir werden knnen
ihr werdet knnen
sie werden knnen

Perfekt

Futur II

ich habe gekonnt


du hast gekonnt
er hat gekonnt
wir haben gekonnt
ihr habt gekonnt
sie haben gekonnt

ich werde gekonnt haben


du werdest gekonnt haben
er werde gekonnt haben
wir werden gekonnt haben
ihr werdet gekonnt haben
sie werden gekonnt haben

II

Plusquamperfekt
ich hatte gekonnt
du hattest gekonnt
er hatte gekonnt
wir hatten gekonnt
ihr hattet gekonnt
sie hatten gekonnt
Futur II
ich werde gekonnt haben
du wirst gekonnt haben
er/sie/es wird gekonnt haben
wir werden gekonnt haben
ihr werdet gekonnt haben
sie/Sie werden gekonnt haben

CONJUGARE VERB SCHREIBEN = A SCRIE


CONJUGAREA VERBULUI SCHREIBEN = A SCRIE

141

Prsens
ich schreibe
du schreibst
er schreibt
wir schreiben
ihr schreibt
sie schreiben

Prsens

Perfekt
ich habe geschrieben
du hast geschrieben
er hat geschrieben
wir haben geschrieben
ihr habt geschrieben
sie haben geschrieben
I

K
O

Futur I
N

ich schreibe
du schreibest
er schreibe
wir schreiben
ihr schreibet
sie schreiben

K
O

Perfekt
N

ich habe geschrieben


du habest geschrieben
er habe geschrieben
U
wir haben geschrieben
ihr habet geschrieben
N
sie haben geschrieben
J

ich werde schreiben


D du wirst schreiben
er wird schreiben
I wir werden schreiben
ihr werdet schreiben
K sie werden schreiben

A Prteritum

T ich schrieb
du schriebst
I er schrieb
wir schrieben
V ihr schriebt
sie schrieben

Futur I

Prteritum

ich schriebe
J du schriebest
er schriebe
U wir schrieben
ihr schriebet
N sie schrieben
K Plusquamperfekt

ich werde schreiben


du werdest schreiben
I
er werde schreiben
wir werden schreiben
V
ihr werdet schreiben
sie werden schreiben
I

T ich htte geschrieben


du httest geschrieben
I er htte geschrieben
wir htten geschrieben
V ihr httet geschrieben
sie htten geschrieben
II

Plusquamperfekt

Futur II

ich hatte geschrieben


du hattest geschrieben
er hatte geschrieben
wir hatten geschrieben
ihr hattet geschrieben
sie hatten geschrieben

ich werde geschrieben haben


du werdest geschrieben haben
er werde geschrieben haben
wir werden geschrieben haben
ihr werdet geschrieben haben
sie werden geschrieben haben

Futur II
ich werde geschrieben haben
du wirst geschrieben haben
er wird geschrieben haben
wir werden geschrieben haben
ihr werdet geschrieben haben

142

sie werden geschrieben haben

CONJUGARE VERB SCHREIBEN = A SCRIE


CONJUGAREA VERBULUI SCHREIBEN = A SCRIE

Prsens
ich schreibe
du schreibst
er schreibt
wir schreiben
ihr schreibt
sie schreiben

Prsens

Perfekt
ich habe geschrieben
du hast geschrieben
er hat geschrieben
wir haben geschrieben
I
ihr habt geschrieben
sie haben geschrieben
N
D

Futur I

ich werde schreiben


du wirst schreiben
er wird schreiben
K
wir werden schreiben
ihr werdet schreiben
A
sie werden schreiben
I

Prteritum

ich schrieb
du schriebst
V
er schrieb
wir schrieben
ihr schriebt
sie schrieben
Plusquamperfekt
ich hatte geschrieben
du hattest geschrieben
er hatte geschrieben
wir hatten geschrieben
ihr hattet geschrieben
sie hatten geschrieben

K
O

ich schreibe
du schreibest
er schreibe
wir schreiben
ihr schreibet
sie schreiben

K
O

Perfekt
N

ich habe geschrieben


du habest geschrieben
er habe geschrieben
U
wir haben geschrieben
ihr habet geschrieben
N
sie haben geschrieben
J

Futur I

Prteritum

ich schriebe
J du schriebest
er schriebe
U wir schrieben
ihr schriebet
N sie schrieben
K Plusquamperfekt

ich werde schreiben


du werdest schreiben
I
er werde schreiben
wir werden schreiben
V
ihr werdet schreiben
sie werden schreiben
I

T ich htte geschrieben


du httest geschrieben
I er htte geschrieben
wir htten geschrieben
V ihr httet geschrieben
sie htten geschrieben
II

Futur II
ich werde geschrieben haben
du werdest geschrieben haben
er werde geschrieben haben
wir werden geschrieben haben
ihr werdet geschrieben haben
sie werden geschrieben haben

Futur II

143

ich werde geschrieben haben


du wirst geschrieben haben
er wird geschrieben haben
wir werden geschrieben haben
ihr werdet geschrieben haben
sie werden geschrieben haben

CONJUGARE VERB LESEN = A CITI


17

CONJUGAREA VERBULUI LESEN = A CITI


Prsens
ich lese
du liest
er liest
wir lesen
ihr lest
sie lesen
Perfekt
I

ich habe gelesen


du hast gelesen
N
er hat gelesen
wir haben gelesen
D
ihr habt gelesen
sie haben gelesen
I
K

Futur I

ich werde lesen


A
du wirst lesen
er wird lesen
T
wir werden lesen
ihr werdet lesen
I
sie werden lesen
V

Prteritum
ich las
du lasest
er las
wir lasen
ihr laset
sie lasen
Plusquamperfekt

Prsens

ich lese
du lesest
er lese
wir lesen
ihr leset
K sie lesen

K
O

O Perfekt

J ich habe gelesen


du habest gelesen
U er habe gelesen
wir haben gelesen
N ihr habet gelesen
sie haben gelesen
K
Futur I
T
ich werde lesen
I du werdest lesen
er werde lesen
V wir werden lesen
ihr werdet lesen
sie werden lesen
I

Prteritum

ich lse
J du lsest
er lse
U wir lsen
ihr lset
N sie lsen
K Plusquamperfekt
T ich htte gelesen
du httest gelesen
I er htte gelesen
wir htten gelesen
V ihr httet gelesen
sie htten gelesen
II

Futur II
ich werde gelesen haben
du werdest gelesen haben
er werde gelesen haben
wir werden gelesen haben
ihr werdet gelesen haben

144

ich hatte gelesen


du hattest gelesen
er hatte gelesen
wir hatten gelesen
ihr hattet gelesen
sie hatten gelesen

sie werden gelesen haben

Futur II
ich werde gelesen haben
du wirst gelesen haben
er wird gelesen haben
wir werden gelesen haben
ihr werdet gelesen haben
sie werden gelesen haben

CONJUGARE VERB HREN = A ASCULTA


CONJUGAREA VERBULUI HREN = A ASCULTA
Prsens
ich hre
du hrst
er hrt
wir hren
ihr hrt
sie/Sie hren

Prsens

ich hrte
D du hrtest
er hrte
I wir hrten
ihr hrtet
K sie/Sie hrten

ich hre
du hrest
er hre
wir hren
K ihr hret
sie/Sie hren
O
Perfekt
J
ich habe gehrt
U du habest gehrt
er habe gehrt
N wir haben gehrt
ihr habet gehrt
K sie/Sie haben gehrt

A Futur I

T Futur I

T ich werde hren


du wirst hren
I er wird hren
wir werden hren
V ihr werdet hren
sie/Sie werden hren

I ich werde hren


du werdest hren
V er werde hren
wir werden hren
ihr werdet hren
I sie/Sie werden hren

I
Prteritum
N

K
O
N

Prteritum

ich hrte
J du hrtest
er hrte
U wir hrten
ihr hrtet
N sie/Sie hrten
K Plusquamperfekt

Perfekt

Futur II

ich habe gehrt


du hast gehrt
er hat gehrt
wir haben gehrt

ich werde gehrt haben


du werdest gehrt haben
er werde gehrt haben
wir werden gehrt haben

145

T ich htte gehrt


du httest gehrt
I er htte gehrt
wir htten gehrt
V ihr httet gehrt
sie/Sie htten gehrt
II

ihr habt gehrt


sie/Sie haben gehrt

ihr werdet gehrt haben


sie/Sie werden gehrt haben

Plusquamperfekt
ich hatte gehrt
du hattest gehrt
er hatte gehrt
wir hatten gehrt
ihr hattet gehrt
sie/Sie hatten gehrt
Futur II
ich werde gehrt haben
du wirst gehrt haben
er wird gehrt haben
wir werden gehrt haben
ihr werdet gehrt haben
sie/Sie werden gehrt haben

CONJUGARE VERB ESSEN = A MANCA


CONJUGAREA VERBULUI ESSEN = A MANCA
Prsens

Prsens

ich esse
du isst
er isst
wir essen
I ihr esst
sie essen
N
Perfekt
D
ich habe gegessen
I du hast gegessen
er hat gegessen
K wir haben gegessen
ihr habt gegessen
A sie haben gegessen

ich esse
du essest
K er esse
wir essen
O ihr esset
sie essen
J
Perfekt
U
ich habe gegessen
N du habest gegessen
er habe gegessen
K wir haben gegessen
ihr habet gegessen
T sie haben gegessen

T Futur I

I Futur I

I ich werde essen


du wirst essen
V er wird essen
wir werden essen
ihr werdet essen
sie werden essen

V ich werde essen


du werdest essen
er werde essen
I wir werden essen
ihr werdet essen
sie werden essen

K
O
N

Prteritum

ich e
J du est
er e
U wir en
ihr et
N sie en
K Plusquamperfekt
T ich htte gegessen
du httest gegessen
I er htte gegessen
wir htten gegessen
V ihr httet gegessen
sie htten gegessen
II

Prteritum

146

ich a
du aest
er a
wir aen
ihr aet
sie aen

Futur II
ich werde gegessen haben
du werdest gegessen haben
er werde gegessen haben
wir werden gegessen haben
ihr werdet gegessen haben
sie werden gegessen haben

Plusquamperfekt
ich hatte gegessen
du hattest gegessen
er hatte gegessen
wir hatten gegessen
ihr hattet gegessen
sie hatten gegessen
Futur II
ich werde gegessen haben
du wirst gegessen haben
er wird gegessen haben
wir werden gegessen haben
ihr werdet gegessen haben
sie werden gegessen haben

CONJUGARE VERB FRAGEN = A INTREBA


CONJUGAREA VERBULUI FRAGEN = A INTREBA
Prsens
ich frage
du fragst
I er fragt
wir fragen
N ihr fragt
sie fragen
D
Perfekt
I
ich habe gefragt
K du hast gefragt
er hat gefragt
A wir haben gefragt
ihr habt gefragt
T sie haben gefragt
I Futur I
V ich werde fragen
du wirst fragen
er wird fragen
wir werden fragen
ihr werdet fragen

Prsens
K
ich frage
O du fragest
er frage
J wir fragen
ihr fraget
U sie fragen
N Perfekt
K ich habe gefragt
du habest gefragt
T er habe gefragt
wir haben gefragt
I ihr habet gefragt
sie haben gefragt
V
Futur I
I ich werde fragen
du werdest fragen
er werde fragen
wir werden fragen

K
O
Prteritum
N
J ich fragte
du fragtest
U er fragte
wir fragten
N ihr fragtet
sie fragten
K
Plusquamperfekt
T
ich htte gefragt
I du httest gefragt
er htte gefragt
V wir htten gefragt
ihr httet gefragt
sie htten gefragt
II

147

sie werden fragen

ihr werdet fragen


sie werden fragen

Prteritum
ich fragte
du fragtest
er fragte
wir fragten
ihr fragtet
sie fragten

Futur II

Plusquamperfekt

ich werde gefragt haben


du werdest gefragt haben
er werde gefragt haben
wir werden gefragt haben
ihr werdet gefragt haben
sie werden gefragt haben

ich hatte gefragt


du hattest gefragt
er hatte gefragt
wir hatten gefragt
ihr hattet gefragt
sie hatten gefragt
Futur II
ich werde gefragt haben
du wirst gefragt haben
er wird gefragt haben
wir werden gefragt haben
ihr werdet gefragt haben
sie werden gefragt haben

CONJUGARE VERB DENKEN = A GANDI


CONJUGAREA VERBULUI DENKEN = A GANDI
Prsens
I ich denke
du denkst
N er denkt
wir denken
D ihr denkt
sie/Sie denken
I
Prteritum
K
ich dachte
A du dachtest
er dachte
T wir dachten
ihr dachtet
I sie/Sie dachten

K Prsens

O ich denke
du denkest
J er denke
wir denken
U ihr denket
sie/Sie denken
N
Perfekt
K
ich habe gedacht
T du habest gedacht
er habe gedacht
I wir haben gedacht
ihr habet gedacht
V sie/Sie haben gedacht

V Futur I

Futur I
I

ich werde denken

ich werde denken

148

Prteritum

ich dchte
du dchtest
er dchte
J
wir dchten
ihr dchtet
U
sie/Sie dchten
N

N
K

Plusquamperfekt

ich htte gedacht


du httest gedacht
er htte gedacht
I
wir htten gedacht
ihr httet gedacht
V
sie/Sie htten gedacht
T

du wirst denken
er wird denken
wir werden denken
ihr werdet denken
sie/Sie werden denken

du werdest denken
er werde denken
wir werden denken
ihr werdet denken
sie/Sie werden denken

II

Perfekt
Futur II
ich habe gedacht
du hast gedacht
er hat gedacht
wir haben gedacht
ihr habt gedacht
sie/Sie haben gedacht

ich werde gedacht haben


du werdest gedacht haben
er werde gedacht haben
wir werden gedacht haben
ihr werdet gedacht haben
sie/Sie werden gedacht haben

Plusquamperfekt
ich hatte gedacht
du hattest gedacht
er hatte gedacht
wir hatten gedacht
ihr hattet gedacht
sie/Sie hatten gedacht
Futur II
ich werde gedacht haben
du wirst gedacht haben
er wird gedacht haben
wir werden gedacht haben
ihr werdet gedacht haben
sie/Sie werden gedacht haben

CONJUGARE VERB BEKOMMEN = A PRIMI


CONJUGAREA VERBULUI BEKOMMEN = A PRIMI
I Prsens

K Prsens

K Prteritum

N ich bekomme
du bekommst
D er bekommt
wir bekommen
I ihr bekommt
sie bekommen
K
Perfekt
A
ich habe bekommen
T du hast bekommen
er hat bekommen
I wir haben bekommen
ihr habt bekommen
V sie haben bekommen

O ich bekme
du bekmest
N er bekme
wir bekmen
J ihr bekmet
sie bekmen
U
Plusquamperfekt
N
ich htte bekommen
K du httest bekommen
er htte bekommen
T wir htten bekommen
ihr httet bekommen
I sie htten bekommen

ich bekomme
J du bekommest
er bekomme
U wir bekommen
ihr bekommet
N sie bekommen
K Perfekt
T ich habe bekommen
du habest bekommen
I er habe bekommen
wir haben bekommen
V ihr habet bekommen

149

sie haben bekommen


Futur I

V
I Futur I

ich werde bekommen


du wirst bekommen
er wird bekommen
wir werden bekommen
ihr werdet bekommen
sie werden bekommen

ich werde bekommen


du werdest bekommen
er werde bekommen
wir werden bekommen
ihr werdet bekommen
sie werden bekommen

II

Prteritum
ich bekam
du bekamst
er bekam
wir bekamen
ihr bekamt
sie bekamen

Futur II
ich werde bekommen haben
du werdest bekommen haben
er werde bekommen haben
wir werden bekommen haben
ihr werdet bekommen haben
sie werden bekommen haben

Plusquamperfekt
ich hatte bekommen
du hattest bekommen
er hatte bekommen
wir hatten bekommen
ihr hattet bekommen
sie hatten bekommen
Futur II
ich werde bekommen haben
du wirst bekommen haben
er wird bekommen haben
wir werden bekommen haben
ihr werdet bekommen haben
sie werden bekommen haben

CONJUGARE VERB BEDEUTEN = A INSEMNA / SEMNIFICA


CONJUGAREA VERBULUI BEDEUTEN = A INSEMNA / SEMNIFICA
I

K Prsens

K Prteritum

O ich bedeute
du bedeutest
J er bedeute
wir bedeuten
U ihr bedeutet
sie bedeuten
N
Perfekt
K
ich habe bedeutet
T du habest bedeutet

Prsens
N
ich bedeute
D du bedeutest
er bedeutet
I wir bedeuten
ihr bedeutet
K sie bedeuten
A Perfekt
T ich habe bedeutet

ich bedeutete
N du bedeutetest
er bedeutete
J wir bedeuteten
ihr bedeutetet
U sie bedeuteten
N Plusquamperfekt
K ich htte bedeutet

150

du hast bedeutet
I er hat bedeutet
wir haben bedeutet
V ihr habt bedeutet
sie haben bedeutet

er habe bedeutet
I wir haben bedeutet
ihr habet bedeutet
V sie haben bedeutet

du httest bedeutet
T er htte bedeutet
wir htten bedeutet
I ihr httet bedeutet
sie htten bedeutet
V

Futur I
Futur I

ich werde bedeuten


du wirst bedeuten
er wird bedeuten
wir werden bedeuten
ihr werdet bedeuten
sie werden bedeuten

ich werde bedeuten


du werdest bedeuten
er werde bedeuten
wir werden bedeuten
ihr werdet bedeuten
sie werden bedeuten

II

Prteritum
ich bedeutete
du bedeutetest
er bedeutete
wir bedeuteten
ihr bedeutetet
sie bedeuteten
Plusquamperfekt

Futur II
ich werde bedeutet haben
du werdest bedeutet haben
er werde bedeutet haben
wir werden bedeutet haben
ihr werdet bedeutet haben
sie werden bedeutet haben

ich hatte bedeutet


du hattest bedeutet
er hatte bedeutet
wir hatten bedeutet
ihr hattet bedeutet
sie hatten bedeutet
Futur II
ich werde bedeutet haben
du wirst bedeutet haben
er wird bedeutet haben
wir werden bedeutet haben
ihr werdet bedeutet haben
sie werden bedeutet haben

CONJUGARE VERB ARBEITEN = A LUCRA


CONJUGAREA VERBULUI ARBEITEN = A LUCRA
I Prsens

K Prsens

K Prteritum

N ich arbeite
du arbeitest
D er arbeitet
wir arbeiten
I ihr arbeitet
sie arbeiten

ich arbeite
J du arbeitest
er arbeite
U wir arbeiten
ihr arbeitet

ich arbeitete
N du arbeitetest
er arbeitete
J wir arbeiteten
ihr arbeitetet

151

N sie arbeiten

U sie arbeiteten

K Perfekt

N Plusquamperfekt

T ich habe gearbeitet


du habest gearbeitet
I er habe gearbeitet
wir haben gearbeitet
V ihr habet gearbeitet
sie haben gearbeitet

K ich htte gearbeitet


du httest gearbeitet
T er htte gearbeitet
wir htten gearbeitet
I ihr httet gearbeitet
sie htten gearbeitet
V

Perfekt
A
ich habe gearbeitet
T du hast gearbeitet
er hat gearbeitet
I wir haben gearbeitet
ihr habt gearbeitet
V sie haben gearbeitet
Futur I
I Futur I
ich werde arbeiten
du wirst arbeiten
er wird arbeiten
wir werden arbeiten
ihr werdet arbeiten
sie werden arbeiten

ich werde arbeiten


du werdest arbeiten
er werde arbeiten
wir werden arbeiten
ihr werdet arbeiten
sie werden arbeiten

II

Prteritum
ich arbeitete
du arbeitetest
er arbeitete
wir arbeiteten
ihr arbeitetet
sie arbeiteten

Futur II
ich werde gearbeitet haben
du werdest gearbeitet haben
er werde gearbeitet haben
wir werden gearbeitet haben
ihr werdet gearbeitet haben
sie werden gearbeitet haben

Plusquamperfekt
ich hatte gearbeitet
du hattest gearbeitet
er hatte gearbeitet
wir hatten gearbeitet
ihr hattet gearbeitet
sie hatten gearbeitet
Futur II
ich werde gearbeitet haben
du wirst gearbeitet haben
er wird gearbeitet haben
wir werden gearbeitet haben
ihr werdet gearbeitet haben
sie werden gearbeitet haben

CONJUGARE VERB ANTWORTEN = A RASPUNDE


CONJUGAREA VERBULUI ANTWORTEN = A RASPUNDE
I Prsens

K Prsens

K Prteritum

N ich antworte
du antwortest

O ich antworte
du antwortest

O
ich antwortete

152

D er antwortet
wir antworten
I ihr antwortet
sie antworten
K
Perfekt
A
ich habe geantwortet
T du hast geantwortet
er hat geantwortet
I wir haben geantwortet
ihr habt geantwortet
V sie haben geantwortet

J er antworte
wir antworten
U ihr antwortet
sie antworten
N
Perfekt
K
ich habe geantwortet
T du habest geantwortet
er habe geantwortet
I wir haben geantwortet
ihr habet geantwortet
V sie haben geantwortet

Futur I

Futur I

N du antwortetest
er antwortete
J wir antworteten
ihr antwortetet
U sie antworteten
N Plusquamperfekt
K ich htte geantwortet
du httest geantwortet
T er htte geantwortet
wir htten geantwortet
I ihr httet geantwortet
sie htten geantwortet
V

I
ich werde antworten
du wirst antworten
er wird antworten
wir werden antworten
ihr werdet antworten
sie werden antworten

ich werde antworten


du werdest antworten
er werde antworten
wir werden antworten
ihr werdet antworten
sie werden antworten

II

Prteritum
ich antwortete
du antwortetest
er antwortete
wir antworteten
ihr antwortetet
sie antworteten

Futur II
ich werde geantwortet haben
du werdest geantwortet haben
er werde geantwortet haben
wir werden geantwortet haben
ihr werdet geantwortet haben
sie werden geantwortet haben

Plusquamperfekt
ich hatte geantwortet
du hattest geantwortet
er hatte geantwortet
wir hatten geantwortet
ihr hattet geantwortet
sie hatten geantwortet
Futur II
ich werde geantwortet haben
du wirst geantwortet haben
er wird geantwortet haben
wir werden geantwortet haben
ihr werdet geantwortet haben
sie werden geantwortet haben

CONJUGAREA VERBULUI BRINGEN = A ADUCE


CONJUGAREA VERBULUI BRINGEN = A ADUCE

153

Prsens
ich bringe
du bringst
er bringt
wir bringen
ihr bringt
sie bringen
Prsens

Perfekt
ich habe gebracht
du hast gebracht
er hat gebracht
wir haben gebracht
ihr habt gebracht
sie haben gebracht
I

Futur I

ich werde bringen


N
du wirst bringen
er wird bringen
D
wir werden bringen
ihr werdet bringen
I
sie werden bringen
K

Prteritum

ich brachte
du brachtest
T
er brachte
wir brachten
I
ihr brachtet
sie brachten
V
Plusquamperfekt
ich hatte gebracht
du hattest gebracht
er hatte gebracht
wir hatten gebracht
ihr hattet gebracht
sie hatten gebracht
Futur II

ich bringe
du bringest
er bringe
wir bringen
ihr bringet
sie bringen

Perfekt

Prteritum

ich habe gebracht


J du habest gebracht
er habe gebracht
U wir haben gebracht
ihr habet gebracht
N sie haben gebracht

J ich brchte
du brchtest
U er brchte
wir brchten
N ihr brchtet
sie brchten
K
Plusquamperfekt
T
ich htte gebracht
I du httest gebracht
er htte gebracht
V wir htten gebracht
ihr httet gebracht
sie htten gebracht
II

K Futur I
T ich werde bringen
du werdest bringen
I er werde bringen
wir werden bringen
V ihr werdet bringen
sie werden bringen
I
Futur II
ich werde gebracht haben
du werdest gebracht haben
er werde gebracht haben
wir werden gebracht haben
ihr werdet gebracht haben
sie werden gebracht

ich werde gebracht haben


du wirst gebracht haben
er wird gebracht haben
wir werden gebracht haben
ihr werdet gebracht haben
sie werden gebracht haben

154

CONJUGARE VERB NEHMEN = A LUA


CONJUGAREA VERBULUI NEHMEN = A LUA
Prsens
ich nehme
du nimmst
er nimmt
wir nehmen
ihr nehmt
sie nehmen

Prsens

Perfekt
ich habe genommen
du hast genommen
er hat genommen
wir haben genommen
ihr habt genommen
sie haben genommen
I

ich nehme
du nehmest
er nehme
wir nehmen
ihr nehmet
sie nehmen

Perfekt

K
O

Futur I
N
ich werde nehmen
D du wirst nehmen
er wird nehmen
I wir werden nehmen
ihr werdet nehmen
K sie werden nehmen
A Prteritum
T ich nahm
du nahmst
I er nahm
wir nahmen
V ihr nahmt
sie nahmen

ich habe genommen


J du habest genommen
er habe genommen
U wir haben genommen
ihr habet genommen
N sie haben genommen
K Futur I

Prteritum

ich nhme
J du nhmest
er nhme
U wir nhmen
ihr nhmet
N sie nhmen
K Plusquamperfekt

T ich werde nehmen


du werdest nehmen
I er werde nehmen
wir werden nehmen
V ihr werdet nehmen
sie werden nehmen
I

T ich htte genommen


du httest genommen
I er htte genommen
wir htten genommen
V ihr httet genommen
sie htten genommen
II

Plusquamperfekt

Futur II

ich hatte genommen


du hattest genommen
er hatte genommen
wir hatten genommen
ihr hattet genommen
sie hatten genommen

ich werde genommen haben


du werdest genommen haben
er werde genommen haben
wir werden genommen haben
ihr werdet genommen haben
sie werden genommen haben

Futur II
ich werde genommen haben
du wirst genommen haben
er wird genommen haben
wir werden genommen haben

155

ihr werdet genommen haben


sie werden genommen haben

CONJUGARE VERB BLEIBEN = A RAMANE


CONJUGAREA VERBULUI BLEIBEN = A RAMANE

Prsens
ich bleibe
du bleibst
er bleibt
wir bleiben
ihr bleibt
sie bleiben

Prsens

Perfekt
ich bin geblieben
du bist geblieben
er ist geblieben
I wir sind geblieben
ihr seid geblieben
N sie sind geblieben
D Futur I
I ich werde bleiben
du wirst bleiben
K er wird bleiben
wir werden bleiben
A ihr werdet bleiben
sie werden bleiben
T
Prteritum
I
ich blieb
V du bliebst
er blieb
wir blieben
ihr bliebt
sie blieben
Plusquamperfekt
ich war geblieben
du warst geblieben
er war geblieben
wir waren geblieben
ihr wart geblieben
sie waren geblieben

ich bleibe
du bleibest
er bleibe
wir bleiben
ihr bleibet
sie bleiben

Perfekt

ich sei geblieben


du seiest geblieben
J
er sei geblieben
wir seien geblieben
U
ihr seiet geblieben
sie seien geblieben
N

Prteritum

ich bliebe
J du bliebest
er bliebe
U wir blieben
ihr bliebet
N sie blieben

Futur I

K Plusquamperfekt

ich werde bleiben


T
du werdest bleiben
er werde bleiben
I
wir werden bleiben
ihr werdet bleiben
V
sie werden bleiben

T ich wre geblieben


du wrest geblieben
I er wre geblieben
wir wren geblieben
V ihr wret geblieben
sie wren geblieben

II
Futur II
ich werde geblieben sein
du werdest geblieben sein
er werde geblieben sein
wir werden geblieben sein
ihr werdet geblieben sein
sie werden geblieben sein

Futur II

156

ich werde geblieben sein


du wirst geblieben sein
er wird geblieben sein
wir werden geblieben sein
ihr werdet geblieben sein
sie werden geblieben sein

CONJUGARE VERB FINDEN = A GASI


CONJUGAREA VERBULUI FINDEN = A GASI

Prsens
Prsens
ich finde
du findest
er findet
wir finden
ihr findet
sie finden
Perfekt
ich habe gefunden
I
du hast gefunden
er hat gefunden
N
wir haben gefunden
ihr habt gefunden
D
sie haben gefunden
I

Futur I

ich werde finden


du wirst finden
A
er wird finden
wir werden finden
T
ihr werdet finden
sie werden finden
I
V

ich finde
du findest
er finde
wir finden
ihr findet
sie finden

Perfekt

ich habe gefunden


du habest gefunden
J
er habe gefunden
wir haben gefunden
U
ihr habet gefunden
sie haben gefunden
N

ich fnde
J du fndest
er fnde
U wir fnden
ihr fndet
N sie fnden

Futur I

K Plusquamperfekt

ich werde finden


du werdest finden
er werde finden
I
wir werden finden
ihr werdet finden
V
sie werden finden
T

T ich htte gefunden


du httest gefunden
I er htte gefunden
wir htten gefunden
V ihr httet gefunden
sie htten gefunden

Prteritum
ich fand
du fandest
er fand
wir fanden
ihr fandet
sie fanden
Plusquamperfekt

Prteritum

II
Futur II
ich werde gefunden haben
du werdest gefunden haben
er werde gefunden haben
wir werden gefunden haben
ihr werdet gefunden haben
sie werden gefunden haben

ich hatte gefunden


du hattest gefunden
er hatte gefunden

157

wir hatten gefunden


ihr hattet gefunden
sie hatten gefunden
Futur II
ich werde gefunden haben
du wirst gefunden haben
er wird gefunden haben
wir werden gefunden haben
ihr werdet gefunden haben
sie werden gefunden haben

CONJUGARE VERB LASSEN = A LASA


CONJUGAREA VERBULUI LASSEN = A LASA

Prsens

Prsens

ich lasse
du lsst
er lsst
wir lassen
ihr lasst
sie lassen

ich lasse
du lassest
er lasse
wir lassen
ihr lasset
sie lassen

Perfekt

K
O

O
Perfekt
N

ich habe gelassen


du hast gelassen
er hat gelassen
D
wir haben gelassen
ihr habt gelassen
I
sie haben gelassen

ich habe gelassen


J du habest gelassen
er habe gelassen
U wir haben gelassen
ihr habet gelassen
N sie haben gelassen

K Futur I

Futur I

ich werde lassen


du wirst lassen
T
er wird lassen
wir werden lassen
I
ihr werdet lassen
sie werden lassen
V
Prteritum
ich lie
du lieest
er lie
wir lieen
ihr lieet
sie lieen

Prteritum

ich liee
J du lieest
er liee
U wir lieen
ihr lieet
N sie lieen
K Plusquamperfekt

T ich werde lassen


du werdest lassen
I er werde lassen
wir werden lassen
V ihr werdet lassen
sie werden lassen

T ich htte gelassen


du httest gelassen
I er htte gelassen
wir htten gelassen
V ihr httet gelassen
sie htten gelassen

II
Futur II
ich werde gelassen haben
du werdest gelassen haben
er werde gelassen haben
wir werden gelassen haben
ihr werdet gelassen haben

158

Plusquamperfekt

sie werden gelassen haben

ich hatte gelassen


du hattest gelassen
er hatte gelassen
wir hatten gelassen
ihr hattet gelassen
sie hatten gelassen
Futur II
ich werde gelassen haben
du wirst gelassen haben
er wird gelassen haben
wir werden gelassen haben
ihr werdet gelassen haben
sie werden gelassen haben

CONJUGARE VERB KOMMEN = A VENI


CONJUGAREA VERBULUI KOMMEN = A VENI
Prsens
Prsens
ich komme
du kommst
er kommt
wir kommen
ihr kommt
I
sie kommen

ich komme
du kommest
er komme
wir kommen
K ihr kommet
sie kommen
O

Perfekt

ich bin gekommen


du bist gekommen
I
er ist gekommen
wir sind gekommen
K
ihr seid gekommen
sie sind gekommen
A
T

Futur I

ich werde kommen


du wirst kommen
er wird kommen
V
wir werden kommen
ihr werdet kommen
sie werden kommen
I

K
O
N

Perfekt

Prteritum

ich kme
J du kmest
er kme
U wir kmen
ihr kmet
N sie kmen

ich sei gekommen


U du seiest gekommen
er sei gekommen
N wir seien gekommen
ihr seiet gekommen
K sie seien gekommen

K Plusquamperfekt

T Futur I

T ich wre gekommen


du wrest gekommen
I er wre gekommen
wir wren gekommen
V ihr wret gekommen
sie wren gekommen

I ich werde kommen


du werdest kommen
V er werde kommen
wir werden kommen
ihr werdet kommen
I sie werden kommen

II

Prteritum

Futur II

ich kam
du kamst

ich werde gekommen sein


du werdest gekommen sein

159

er kam
wir kamen
ihr kamt
sie kamen

er werde gekommen sein


wir werden gekommen sein
ihr werdet gekommen sein
sie werden gekommen sein

Plusquamperfekt
ich war gekommen
du warst gekommen
er war gekommen
wir waren gekommen
ihr wart gekommen
sie waren gekommen
Futur II
ich werde gekommen sein
du wirst gekommen sein
er wird gekommen sein
wir werden gekommen sein
ihr werdet gekommen sein
sie werden gekommen sein

CONJUGARE VERB GEBEN = A DA


CONJUGAREA VERBULUI GEBEN = A DA
Prsens

Prsens

ich gebe
du gibst
er gibt
I wir geben
ihr gebt
N sie geben

ich gebe
K du gebest
er gebe
O wir geben
ihr gebet
J sie geben

D Perfekt

U Perfekt

I ich habe gegeben


du hast gegeben
K er hat gegeben
wir haben gegeben
A ihr habt gegeben
sie haben gegeben
T
Futur I
I
ich werde geben
V du wirst geben
er wird geben
wir werden geben
ihr werdet geben
sie werden geben

N ich habe gegeben


du habest gegeben
K er habe gegeben
wir haben gegeben
T ihr habet gegeben
sie haben gegeben
I
Futur I
V
ich werde geben
du werdest geben
I er werde geben
wir werden geben
ihr werdet geben
sie werden geben

K
O
N

Prteritum

ich gbe
J du gbest
er gbe
U wir gben
ihr gbet
N sie gben
K Plusquamperfekt
T ich htte gegeben
du httest gegeben
I er htte gegeben
wir htten gegeben
V ihr httet gegeben
sie htten gegeben
II

160

Prteritum
ich gab
du gabst
er gab
wir gaben
ihr gabt
sie gaben

Futur II

Plusquamperfekt

ich werde gegeben haben


du werdest gegeben haben
er werde gegeben haben
wir werden gegeben haben
ihr werdet gegeben haben
sie werden gegeben haben

ich hatte gegeben


du hattest gegeben
er hatte gegeben
wir hatten gegeben
ihr hattet gegeben
sie hatten gegeben
Futur II
ich werde gegeben haben
du wirst gegeben haben
er wird gegeben haben
wir werden gegeben haben
ihr werdet gegeben haben
sie werden gegeben haben

CONJUGARE VERB SEHEN = A VEDEA


CONJUGAREA VERBULUI SEHEN = A VEDEA
Prsens

Prsens

K
ich sehe
I du siehst
er sieht
N wir sehen
ihr seht
D sie/Sie sehen

ich sehe
O du sehest
er sehe
J wir sehen
ihr sehet
U sie/Sie sehen

I Prteritum

N Perfekt

K ich sah
du sahst
A er sah
wir sahen
T ihr saht
sie/Sie sahen
I
Futur I
V
ich werde sehen
du wirst sehen
er wird sehen

K ich habe gesehen


du habest gesehen
T er habe gesehen
wir haben gesehen
I ihr habet gesehen
sie/Sie haben gesehen
V
Futur I

O Prteritum

I ich werde sehen


du werdest sehen
er werde sehen

N ich she
du shest
J er she
wir shen
U ihr shet
sie/Sie shen
N
K Plusquamperfekt
T ich htte gesehen
du httest gesehen
I er htte gesehen
wir htten gesehen
V ihr httet gesehen
sie/Sie htten gesehen
II

161

wir werden sehen


ihr werdet sehen
sie/Sie werden sehen

wir werden sehen


ihr werdet sehen
sie/Sie werden sehen

Perfekt

Futur II

ich habe gesehen


du hast gesehen
er hat gesehen
wir haben gesehen
ihr habt gesehen
sie/Sie haben gesehen

ich werde gesehen haben


du werdest gesehen haben
er werde gesehen haben
wir werden gesehen haben
ihr werdet gesehen haben
sie/Sie werden gesehen haben

Plusquamperfekt
ich hatte gesehen
du hattest gesehen
er hatte gesehen
wir hatten gesehen
ihr hattet gesehen
sie/Sie hatten gesehen
Futur II
ich werde gesehen haben
du wirst gesehen haben
er wird gesehen haben
wir werden gesehen haben
ihr werdet gesehen haben
sie/Sie werden gesehen haben

CONJUGARE VERB GEHEN = A MERGE


CONJUGAREA VERBULUI GEHEN = A MERGE
Prsens

K Prsens

O ich gehe
du gehest
J er/sie/es gehe
wir gehen
U ihr gehet
sie/Sie gehen
N
Perfekt
K
ich sei gegangen
T du seist gegangen
er/sie/es sei gegangen
I wir seien gegangen
ihr seiet gegangen
V sie/Sie seien gegangen

I
ich gehe
N du gehst
er/sie/es geht
D wir gehen
ihr geht
I sie/Sie gehen
K Prteritum
A ich ging
du gingst
T er/sie/es ging
wir gingen
I ihr gingt
sie/Sie gingen
V
Futur I

Futur I

162

Prteritum

ich ginge
du gingest
N
er/sie/es ginge
wir gingen
J
ihr ginget
sie/Sie gingen
U
N

Plusquamperfekt

ich wre gegangen


du wrst gegangen
T
er/sie/es wre gegangen
wir wren gegangen
I
ihr wret gegangen
sie/Sie wren gegangen
V

I
ich werde gehen
du wirst gehen
er/sie/es wird gehen
wir werden gehen
ihr werdet gehen
sie/Sie werden gehen

ich werde gehen


du werdest gehen
er/sie/es werde gehen
wir werden gehen
ihr werdet gehen
sie/Sie werden gehen

II

Perfekt
Futur II
ich bin gegangen
du bist gegangen
er/sie/es ist gegangen
wir sind gegangen
ihr seid gegangen
sie/Sie sind gegangen

ich werde gegangen sein


du werdest gegangen sein
er/sie/es werde gegangen sein
wir werden gegangen sein
ihr werdet gegangen sein
sie/Sie werden gegangen sein

Plusquamperfekt
ich war gegangen
du warst gegangen
er/sie/es war gegangen
wir waren gegangen
ihr wart gegangen
sie/Sie waren gegangen
Futur II
ich werde gegangen sein
du wirst gegangen sein
er/sie/es wird gegangen sein
wir werden gegangen sein
ihr werdet gegangen sein
sie/Sie werden gegangen sein

CONJUGARE VERB SAGEN = A SPUNE


CONJUGAREA VERBULUI SAGEN = A SPUNE
I

K Prsens

K Prteritum

O ich sage
du sagest
J er sage
wir sagen
U ihr saget
sie sagen
N
Perfekt
K
ich habe gesagt
T du habest gesagt
er habe gesagt
I wir haben gesagt

O ich sagte
du sagtest
N er sagte
wir sagten
J ihr sagtet
sie sagten
U
Plusquamperfekt
N
ich htte gesagt
K du httest gesagt
er htte gesagt
T wir htten gesagt

Prsens
N
ich sage
D du sagst
er sagt
I wir sagen
ihr sagt
K sie sagen
A Perfekt
T ich habe gesagt
du hast gesagt
I er hat gesagt

163

wir haben gesagt


V ihr habt gesagt
sie haben gesagt

ihr habet gesagt


V sie haben gesagt

ihr httet gesagt


I sie htten gesa

Futur I
Futur I

ich werde sagen


du wirst sagen
er wird sagen
wir werden sagen
ihr werdet sagen
sie werden sagen

ich werde sagen


du werdest sagen
er werde sagen
wir werden sagen
ihr werdet sagen
sie werden sagen

II

Prteritum

Futur II

ich sagte
du sagtest
er sagte
wir sagten
ihr sagtet
sie sagten

ich werde gesagt haben


du werdest gesagt haben
er werde gesagt haben
wir werden gesagt haben
ihr werdet gesagt haben
sie werden gesagt haben

Plusquamperfekt
ich hatte gesagt
du hattest gesagt
er hatte gesagt
wir hatten gesagt
ihr hattet gesagt
sie hatten gesagt
Futur II
ich werde gesagt haben
du wirst gesagt haben
er wird gesagt haben
wir werden gesagt haben
ihr werdet gesagt haben
sie werden gesagt haben

CONJUGARE VERB HEISSEN = A se NUMI

CONJUGAREA VERBULUI HEISSEN = A se NUMI


I

K Prsens

K Prteritum

O ich heie
du heiest
J er heie
wir heien
U ihr heiet
sie heien

O ich hiee
du hieest
N er hiee
wir hieen
J ihr hieet
sie hieen

Prsens
N
ich heie
D du heit
er heit
I wir heien
ihr heit

164

K sie heien

A Perfekt
ich habe geheien
T du hast geheien
er hat geheien
I wir haben geheien
ihr habt geheien
V sie haben geheien

ich habe geheien


T du habest geheien
er habe geheien
I wir haben geheien
ihr habet geheien
V sie haben geheien

ich htte geheien


K du httest geheien
er htte geheien
T wir htten geheien
ihr httet geheien
I sie htten gehei

U
Perfekt

Futur I

Plusquamperfekt

Futur I

I
ich werde heien
du wirst heien
er wird heien
wir werden heien
ihr werdet heien
sie werden heien

ich werde heien


du werdest heien
er werde heien
wir werden heien
ihr werdet heien
sie werden heien

II

Prteritum
Futur II
ich hie
du hieest
er hie
wir hieen
ihr hieet
sie hieen

ich werde geheien haben


du werdest geheien haben
er werde geheien haben
wir werden geheien haben
ihr werdet geheien haben
sie werden geheien haben

Plusquamperfekt
ich hatte geheien
du hattest geheien
er hatte geheien
wir hatten geheien
ihr hattet geheien
sie hatten geheien
Futur II
ich werde geheien haben
du wirst geheien haben
er wird geheien haben
wir werden geheien haben
ihr werdet geheien haben
sie werden geheien haben

CONJUGARE VERB SOLLEN = A TREBUI


CONJUGAREA VERBULUI SOLLEN = A TREBUI
I

K Prsens

K Prteritum

O ich solle
du sollest

O ich sollte
du solltest

Prsens
N
ich soll

165

D du sollst
er soll
I wir sollen
ihr sollt
K sie sollen
A Perfekt
T ich habe gesollt
du hast gesollt
I er hat gesollt
wir haben gesollt
V ihr habt gesollt
sie haben gesollt

J er solle
wir sollen
U ihr sollet
sie sollen
N
Perfekt
K
ich habe gesollt
T du habest gesollt
er habe gesollt
I wir haben gesollt
ihr habet gesollt
V sie haben gesollt

N er sollte
wir sollten
J ihr solltet
sie sollten
U
Plusquamperfekt
N
ich htte gesollt
K du httest gesollt
er htte gesollt
T wir htten gesollt
ihr httet gesollt
I sie htten gesollt

Futur I
Futur I

ich werde sollen


du wirst sollen
er wird sollen
wir werden sollen
ihr werdet sollen
sie werden sollen

ich werde sollen


du werdest sollen
er werde sollen
wir werden sollen
ihr werdet sollen
sie werden sollen

II

Prteritum

Futur II

ich sollte
du solltest
er sollte
wir sollten
ihr solltet
sie sollten

ich werde gesollt haben


du werdest gesollt haben
er werde gesollt haben
wir werden gesollt haben
ihr werdet gesollt haben
sie werden gesollt haben

Plusquamperfekt
ich hatte gesollt
du hattest gesollt
er hatte gesollt
wir hatten gesollt
ihr hattet gesollt
sie hatten gesollt
Futur II
ich werde gesollt haben
du wirst gesollt haben
er wird gesollt haben
wir werden gesollt haben
ihr werdet gesollt haben
sie werden gesollt haben

La Doctor partea 1 - Ghid de Conversatie Roman German pentru Incepatori Gratuit Online
Ich bin verletzt.

= Eu sunt ranit[a].

166

Ich brauche einen Arzt.


Ich brauche Ihre Hilfe.
Notrufnummer [n]

= Am nevoie de un doctor.
= Am nevoie de ajutorul
dumnevoastra.
= numar [e] de urgenta

Notruf
= Apel de Urgenta
Grippe ist kein Notfall!
= Gripa nu este o urgenta!
Herzinfarkt
= infarct
Hirninfarkt
= atac cerebral
Was habe ich fr eine Krankheit? = Ce boala am?

Ich brauche schnell einen Artz.

= Am nevoie urgent de un doctor.

La Medic partea 2 - Ghid de Conversatie Roman German pentru Incepatori Gratuit Online

Ich habe Magenschmerzen


Ich brauche Schmerzmittel.
Es ist dringend.
Mir ist nicht gut.

= Am dureri de stomac.
= Am nevoie de ceva contra durerii.
= Este urgent.
= Nu ma simt bine.

Ich fhle mich nicht wohl.


= Nu ma simt bine
Bitte, knnten Sie mir etwas gegen die Schmerzen geben? = Va rog, ati putea sa-mi dati ceva pentru durere?
Ich habe Zahnschmerzen.
= Ma dor dintii.
Es ist nichts Ernstes.
= Nu este nimic serios.
Mein Daumen ist geschwollen.
= Degetul meu este umflat.

Er/ sie ist allergisch gegen...


Mir ist schwindlig.
Ich habe Fieber seit gestern.

=El /ea este alegic la...


= Ma simt ametit.
= Am temperatura de ieri.

La Farmacie in Germania partea 6 - Ghid de Conversatie German -Roman pentru Incepatori


Gratuit Online
O noua lectie cu expresii / cuvinte si intrebari care iti pot fi de folos cu precadere atunci cand cauti o farmacie /
vrei sa vorbesti cu un farmacist in Austria sau Germania.
Desemeni iti pot fi de folos cand:
- vrei sa mergi la un consult [eventuala internare ] in Germania / Austria;

167

- esti internat spital si doctorul vorbeste germana;


- studiezi medicina si vrei sa iti intelegi pacienti germani.

Wo finde ich bitte eine Apotheke?


Was habe ich fr eine Krankheit?
Ihre Krankheitssymptome

=Care farmacie din zona dvs. are serviciu de


urgenta?
= Va rog, unde pot sa gasesc o farmacie?
= Ce boala am?
= Simptomele Bolii Dvs.

Ich suche ein Krankenhaus.


Ich habe Schmerzen
Ich habe Kophschmerzen

= Caut un Spital.
= Ma doare / Am dureri
= Am dureri de cap.

Haben Sie ein Aspirin?

= Aveti o aspirina?

Welche Apotheke in Ihrer Nhe hat Notdienst?

Konnen Sie bitte 110 rufen.


= Puteti sa sunati la urgenta? / 110?
Ich brauche etwas gegen Erkltung.
= Am neoie de ceva contra racelii.
Ich brauche Magentabletten
= Am neoie de tablete pentru stomac.
Nehmen Sie eine dreimal tglich, nach jeder Mahlzeit. = Luati cate una de 3 ori pe zi dupa masa.
Ich bracuhe ein Rezept .
= Am nevoie de o reteta.

Ist das schon frher einmal passiert?


Ich rate Ihnen, zum Krankenhaus zu gehen.
Ich brauche ein Pflaster.
Wann machen die Apotheken auf ?

= S-a mai intamplat si inainte?


= Va sfatuiesc sa mergeti la spital.
= Am nevoie de un plasture.
= Cand se deschid Farmaciile?

La Spital partea 4 - Ghid de Conversatie German -Roman pentru Incepatori Gratuit Online
Si in aceasta lectie continuam sirul expresiilor / cuvintelor si intrebarilor care iti pot fi de folos atunci cand :
- vrei sa mergi la un consult [eventuala internare ] in Germania / Austria;
- esti internat spital si doctorul vorbeste germana;
- studiezi medicina si vrei sa iti intelegi pacienti germani.
Ich habe Schmerzen hier.
= Am dureri aici.
Zeigen Sie mir bitte, wo es schmerzt. = Aratati-mi va rog unde doare.
Ich kann nicht atmen.
= Nu pot sa respir.
Ich kann nicht sehen.
= Nu pot sa vad.

Ich habe eine Allergie.


Ich habe Ohrenschmerzen.
Ich habe einen Husten.
Ich habe Fieber.

= Am o alergie.
= Ma dor Urechile.
= Am o tuse.
= Am febra.

168

Ich habe Schttelfrost.


Ich habe Erbrechen.
Ich habe eine Verdauungsstrung.

= Am frisoane.
= Imi vine sa vomit.
= Am o tulburare digestiva.

Ich habe einen Ausschlag.


Ich habe Krmpfe.
Ich habe eine Entzndung.
Ich habe Durchfall.
Ich habe Verstopfung.

= Am o eruptie.
= Am crampe.
= Am o inflamatie.
= Am diaree.
= Am constipatie.

Ich habe Halsschmerzen.


Ich habe Ausflu.
Was tun gegen starken Ausfluss?
Mein Bett ist unbequem.
Das Zimmer ist zu hei.

= Am dureri de gat.
= Am scurgeri vaginale.
= Ce se recomanda contra scurgerilor vaginale puternice?
= Patul meu este inconfortabil.
= Este prea cald in camera.

Das Zimmer ist zu kalt.

= Este prea rece in camera.

Internare Spital Germania partea 5 - Ghid de Conversatie German -Roman pentru Incepatori
Gratuit Online
Si in aceasta lectie continuam sirul expresiilor / cuvintelor si intrebarilor care iti pot fi de folos atunci cand :
- vrei sa mergi la un consult [eventuala internare ] in Germania / Austria;
- esti internat spital si doctorul vorbeste germana;
- studiezi medicina si vrei sa iti intelegi pacienti germani.
Welche Medikamente soll ich einnehmen, wenn ich
wieder zu Hause bin?
Ich kann nicht gut schlafen.
Knnen Sie mir ein Schlafmittel geben?

= Ce medicamente trebuie sa iau cand voi fi acasa?


= Am probleme la dormit.
= Imi puteti da un somnifer?

Ist das schon frher einmal passiert?

= S-a mai intamplat si inainte?

Welche Rechte habe Ich als Patientin?


welche Pflichten hat der Arzt?

Wie lange wird es dauern, bis es mir besser geht?

= Ce drepturi am ca patient?
= Ce obligatii / indatoriri are doctorul?
= Puteti sa ma faceti mai bine? Puteti sa indreptati /
corectati / vindecati asta?
= Cat dureaza pana o sa ma fac mai bine?

Ich werde ohnmchtig.


Kann ich essen?
Was kann ich essen?
Kann ich mich bewegen?

= Imi pierd cunostinta.


= Am voie sa mananc?
= Ce am voie sa mananc?
= Imi este permis sa ma misc?

Knnen Sie das richten?

169

[Was ] Kann ich trinken?


Es tut weh.

= [Ce] am voie sa beau?


= Ma doare.

Sa Expriman Rugaminti in Limba Germana - Expresii Gratuite Online pentru Incepatori


In aceasta lectie vom invata cum sa adresam / formulam diverse rugaminti / cereri catre o alta persoana pe strada /
la spital / restaurant / in dormitor / etc.
Bitte machen Sie das Licht an.
Bitte machen Sie das Licht auss.
Ich kann nicht gut schlafen.

= Va rog, aprinde-ti lumina.


= Va rog, stinge-ti lumina.
= Am probleme la dormit.

Bitte bringen Sie mir ein anderes Papiertaschentuch. = Aduceti-mi un alt servetel, va rog.
Bitte bringen Sie mir eine Decke.
= Aduceti-mi o patura, va rog.
Bitte bringen Sie mir ein Kissen.
= Aduceti-mi o perna, va rog.

Bitte bringen Sie mir ein Taschentuch.

= Aduceti-mi o batista, va rog.

Ich brauche deine Hilfe.


Bitte stren Sie mich nicht.
Konnen Sie bitte einen Krankenwagen rufen?

= Am nevoie de ajutorul tau.


= Va rog, nu ma deranjati.
= Puteti sa chemati o ambulanta, va rog?

Cum sa Exprimam Stari , Emotii, Sentimente in Limba Germana Ghid de Conversatie


German -Roman pentru Incepatori Gratuit Online
Astazi vom invata sa intelegem pe altii si comunicam altora diverse stari fizice, emotii, stari sufletesti, etc.
= Ma simt bine / mai bine/ foarte
bine.
Ich fhle mich schlecht / schlechter / sehr schlecht. = Ma simt rau / mai rau / foarte rau.
Ich fhle mich schwach
= Ma simt slabit.
Ich fhle mich gut/ Besser/ sehr gut.

Ich fhle mich mde


Ich fhle mich schlfrig
Ich fhle mich bel

= Ma simt obosit / a.
= Ma simt adormit /a.
= Ma simt gretos.

Ich kann nicht hren.


Ich kann nicht schlucken.
Ich habe keinen Durst.
Ich habe keinen Hunger.

= Nu pot sa aud.
= Nu pot sa inghit.
= Nu imi este sete.
= Nu imi este foame.

Ich bin hungrig.


Ich bin durstig.
Ich bin einsam.

= Imi este foame.


= Imi este sete.
= Ma simt singur /a.

170

Ich bin besorgt.


Ich bin deprimiert.
Ich bin traurig.

= Sunt ingrijorat /a.


= Sunt deprimat /a.
= Sunt trist/ a.

Ich bin glcklich.


Mir ist warm.
Mir ist kalt.

= Sunt bucuros /a.


= Imi este cald.
= Imi este rece.

Es brennt.
Es juckt.
Ich fhle mich schwach.

= Ma arde.
= Ma scarpina.
= Ma simt slabit / a.

Sa Exprimam Disconfortul / Deranjul - Ghid de Conversatie German -Roman pentru


Incepatori Gratuit Online
Sie stren mich!
Lass mich in Ruhe .
Lassen Sie mich in Ruhe .

= Ma deranjati!
= Lasa-ma in pace!
= Lasati-ma in pace!

Fass mich nicht an!

= Nu ma atinge!

Fassen Sie mich nicht an!


= Nu ma atinge-ti!
Du gehst,oder ich rufe die Polizei! = Pleaca, sau chem politia.
Ruhe bewahren!
= Pastrati-va calmul!

Urgente si Probleme in Germania sau Austria - Ghid de Conversatie Roman - German pentru
Incepatori Gratuit Online
Acest curs iti prezinta o serie de intrebari / cuvinte si expresii folositoare atunci cand ti se intampla sa ai o
situatie problematica pe strazile [nu numai] din
Germania sau Austria, fie ca esti un simplu turist, excursionist, in trecere, student, la munca, in cautarea unui job,
la concert, meci de football, etc.
Hilfe, ich habe einen Notfall!
Was fr Notfall haben Sie?
Ich brauche Hilfe.
Ich habe mich verirrt.
Ich habe mein Handy verloren.

= Ajutor, am o urgenta!
= Ce fel de urgenta aveti?
= Am nevoie de ajutor.
= M-am ratacit.
= Mi-am pierdut telefonul.

Ich habe mein Portemonnaie verloren.

= Mi-am pierdut portofelu.

Kann ich dein/Ihr Telefon benutzen?


Ich bin verletzt.
Ich brauche einen Arzt.
Ich brauche Ihre Hilfe.

= Pot sa folosesc telefonul tau/ dvs?


= Eu sunt ranit[a].
= Am nevoie de un doctor.
= Am nevoie de ajutorul dumnevoastra.

171

Notrufnummer [n]
Notruf

= numar [e] de urgenta


= Apel de Urgenta

Feuerwehr
Erste Hilfe
Das ist ein Notfall.
Das ist kein Notfall.
Ich habe ein Tier gefunden.
Notfall
Konnen Sie bitte einen Krankenwagen rufen?

= Pompierii
= Primul Ajutor
= Aceasta este o urgenta.
= Aceasta nu este o urgenta.
= Am gasit un animal.
= urgenta.
= Puteti sa chemati o ambulanta, va rog?

Ich habe einen Notfall, was tun?


Ich habe einen Unfall, was tun?
Ich rufe die Polizei.
Halt!
Ein Dieb!

= Am o urgenta, ce sa fac?
= Am un accident, ce sa fac?
= Chem Politia.
= Stai! / Stop! / Opreste-te!
= Un Hot!

Entweder Sie gehen jetzt oder ich rufe die Polizei! = Ori mergi ori chem politia.

172