Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE NVMNT:
DATA: 23.03.2015
CLASA: a XI-a
DISCIPLINA DE NVMNT: Limba i literatura romn
SUBIECTUL LECIEI: Moara cu noroc caracterizarea lui Ghi
TIPUL LECIEI: mixt
UNITATEA DE NVARE: Realismul
SCOPUL LECIEI: formarea deprinderilor de caracterizare a personajelor literare
PROFESOR:
COMPETENE GENERALE:
1. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n diferite situaii de comunicare
2. Comprehensiunea i interpretarea textelor
3. Argumentarea oral sau n scris a unor opinii n diverse situaii de comunicare
VALORI I ATITUDINI
1. Cultivarea interesului pentru lectur i a plcerii de a citi, a gustului estetic n domeniul literaturii;
2. Stimularea gndirii autonome, reflexive i critice n raport cu diversele mesaje receptate;
3. Cultivarea unei atitudini pozitive fa de comunicare i a ncrederii n propriile abiliti de comunicare;
4. Abordarea flexibil i tolerant a opiniilor i a argumentelor celorlali;
5. Cultivarea unei atitudini pozitive fa de limba matern i recunoaterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personal i mbogirea
orizontului cultural.
COMPETENE SPECIFICE:
1.1. Aplicarea cunotinelor de limb n receptarea mesajelor orale i scrise
1.3. Folosirea adecvat a strategiilor de comunicare oral n monolog i dialog
2.3.Interpretarea textelor studiate prin prisma propriilor valori i a propriei experiene de lectur.
3.1. Identificarea i explicarea relaiilor dintre opera literar studiat i contextul cultural n care a aprut aceasta
4.2.Compararea i evaluarea unor argumente diferite n vederea formulrii unor judeci proprii.

COMPETENE DERIVATE - la sfritul leciei, elevii vor fi capabili:


- s ncadreze opera studiat ntr-o epoc literar;
- s cunoasc elementele de structur i de limbaj ale operei;
- s cunoasc modalitile de caracterizare a personajului literar;
- s identifice tipuri de personaje n opera studiat;
- s identifice modul de expunere i figurile de stil folosite n realizarea portretului personajului principal;
- s extrag din text informaii privind aspectul social, psihologic, fizic i moral al personajelor;
- s identifice tipologia personajelor;
STRATEGIA DIDACTIC
1. RESURSE
Programa
Fie de lucru
Tabla
Locul de desfurare: sala de clas
Timp de lucru: 50 de minute
2. METODE I PROCEDEE: lectura, observaia, conversaia, nvarea prin descoperire, lucrul cu textul, explicaia
3. FORME DE ORGANIZARE: activitate frontal, activitate individual i activitate pe grupe
MATERIAL DIDACTIC: caietele de clasa ale elevilor, fie de lucru.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Ioan Slavici, Moara cu noroc, Editura Litera International, Chiinu, 2001.
Magdalena Popescu, Slavici, Cartea Romneasc, 1977
Constantin Parfene, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal, Edita Polirom, Iai, 1999.
Emanuela Ilie, Didactica literaturii romne, Editura Polirom, Iai, 2008.

Scenariul didactic
Etapele
leciei

Activitatea profesorului

Organizarea - Noteaz absenii


clasei
- asigur un climat propice
2
desfurrii activitii
- pregtete materialele necesare
desfurrii leciei
Reactualizare - profesorul adreseaz ntrebri
a cunotinelor elevilor: Cine a scris nuvela
dobndite
Moara cu noroc? n ce
anterior
perioad l ncadrai pe Ioan
7
Slavici? Ce opere a mai scris
Slavici? Care este conflictul
nuvelei? Explicarea titlului
operei etc.
Anunarea
Anun
titlul
leciei:
titlului leciei
Caracterizarea lui Ghi
i a
- prezint obiectivele urmrite
obiectivelor
2
Dirijarea
- mparte clasa n trei grupe
nvrii
- Fiecare grup va primi o fi de
35
lucru
- mparte fiecrei grupe fia de
lucru
pentru
caracterizarea
personajului (cf. Anexa I)

Activitatea elevilor

Modaliti de nvare
Metode i
Forme de
procedee
organizare

- sunt ateni la citirea inteniei


zilei;
rspund
imperativelor
profesorului
- pregtesc materialele necesare:
caiete, pixuri etc.
- sunt
ateni,
rspuns
la
ntrebrile adresate
- completeaz
rspunsurile
colegilor
- adreseaz ntrebri

Conversaia

Activitate frontal

Conversaia
Explicaia
Dialogul

Activitate frontal

- noteaz pe caiete titlul leciei


- sunt ateni la indicaiile
profesorului

Expunerea

- se mpart n grupe
- rein sarcina de lucru, observ,
compar, deduc exemplific
- colaboreaz i completeaz fiele
de lucru
- numesc un reprezentant al

Conversaia

Explicaia
Expunerea
Observaia
fia de lucru

Forme de
evaluare

Aprecieri verbale

Activitate
individual

Activitatea frontal

Activitatea
individual

ntrirea
rspunsurilor
Observaia
sistematic

- acord elevilor 15 minute pentru


a
realiza
caracterizarea
personajului dat
- propune elevilor s prezinte
rezultatele lucrului n echip n
faa clasei

grupului pentru a prezenta n faa


clasei rezultatele obinute n cinci
minute
- adreseaz ntrebri colegilor care
prezint

nvarea prin
descoperire

Asigurarea
feedbackului
2

ntreab elevii ce le-a plcut


cel mai mult din lecie
face aprecieri verbale

- sunt ateni i rspund la


ntrebrile adresate de ctre
profesor

Conversaia

Asigurarea
reteniei i a
transferului
2

- d posibilitatea elevilor s
adreseze alte ntrebri
- explic elevilor care este tema
pentru acas: elevii primesc o fi
de lucru (Cf. Anexa II)

- adreseaz ntrebri suplimentare


- Noteaz pe caiete tema pentru
acas

Conversaia

Aprecieri verbale
Activitatea frontal

Activitatea
individual
Activitatea frontal

Observarea
comportamentului
elevilor
Aprecieri verbale
Notarea elevilor
Interevaluarea
Autoevaluarea

Anexa I
Caracterizarea personajului principal

n elaborarea caracterizrii personajului, apelai i la citatele urmtoare:


1. ,,Personajele din nuvela realist-psihologic au acel amestec de bine i de ru ce se afl la oamenii adevrai.(G. Clinescu)
2. Crciumarul este un ins energic, cu gustul riscului i al aventurii. (Magdalena Popescu)
3. Aparent apatic i dominabil, calm, aezat, Ghi e omul de rnd ambiios cu discreie, mnat de o voin teribil ascuns, de o
ncpnare mut n stare, pentru ndeplinirea unei hotrri desperate, nedestinuite nimnui, s-i calce n picioare tot ce are mai sfnt,
s-i mping soia n braele celui pe care vrea s-l rpun i apoi s-o omoare cu cuitul. (Dumitru Micu)
Grupa I Plecnd de la citatele de mai jos, realizai statutul social al personajului principal i tipologia personajului (principal,
secundar, masculin, plat, rotund, pozitiv, negativ etc. ).
Citatul
Trstura Modalitatea de
caracterizare
- Vorba scurt, rspunse Ghi, s rmnem aici s crpesc i mai departe cizmele oamenilor, care
umbl toat sptmna n opinci ori desculi
- Atunci s nu mai pierdem vorba degeaba: m duc s vorbesc cu arndaul i de St. George
crciuma de la moara cu noroc e a noastr.
Abia trecuser dar cteva luni dup St. Gheorghe, i drumeii mai umblai nu ziceau c are s fac
popas la Moara cu noroc, ci c se vor opri la Ghi, i toat lumea tia cine e Ghi i unde e Ghi,
iar acolo, n vale, ntre pripor i locurile rele, nu mai era Moara cu noroc ci crciuma lui Ghi.
Ghi ntia oar n viaa lui ar fi vrut s n-aib nevasta i copii, pentru ca s poat zice: Prea
puin mi pas! Se gndea la ctigul pe care 1-ar putea face n tovria lui Lic, vedea banii grmad
naintea sa i i se mpinjeneau parc ochii: de dragul acestui ctig ar fi fost gata s-i pun pe un
5

an, doi capul n primejdie. Avea ns nevast i copii i nu putea s fac ce-i plcea.
Smbt de cu sear locul se deerta, i Ghi, ajungnd s mai rsufle, se punea cu Ana i cu
btrna s numere banii, i atunci el privea la Ana, Ana privea la el, amndoi priveau la cei doi
copilai, cci doi erau acum, iar btrna privea la cteipatru i se simea ntreinut, cci avea un
ginere harnic, o fat norocoas, doi nepoi sprinteni.

Grupa II Realizai statutul moral al personajului principal, plecnd de la urmtoarele citate:


Citatul

Trstura

Ghi ntia oar n viaa lui ar fi vrut s n-aib nevasta i copii, pentru ca s poat zice: Prea puin mi pas!"
Se gndea la ctigul pe care 1-ar putea face n tovria lui Lic, vedea banii grmad naintea sa i i se
mpinjeneau parc ochii: de dragul acestui ctig ar fi fost gata s-i pun pe un an, doi capul n primejdie.
Avea ns nevast i copii i nu putea s fac ce-i plcea.

Ca om harnic i srguitor, Ghi era mereu aezat i pus pe gnduri, dar el se bucura cnd o
vedea pe dnsa vesel: acum el se fcuse mai de tot ursuz, se aprindea pentru oriice lucru de
nimic, nu mai zmbea ca mai nainte, ci rdea cu hohot, nct i venea s te sperii de el, iar cnd se
mai hrjonea cteodat cu dnsa, i pierdea lesne cumptul i-i lsa urme vinete pe brae.
Adeseori Ana ar fi voit s-l ntrebe: "Ghi! ce-i cu tine?", ns ea nu mai ndrznea s-i vorbeasc
dezgheat ca mai nainte, cci se temea ca nu cumva el s se mnie i pe dnsa, ceea ce nu fcuse
nc pn atunci.
se gndea la ctigul pe care l-ar putea face n tovria lui Lic, vedea banii grmad naintea
sa i i se mpienjeneau parc ochii.
Ghi lu pe unul dintre copii i-l srut.
Srmanilor mei copii, zise el, voi nu mai avei, cum avuseser prinii votri, un tat om
cinstit.
Ghi ntia oar n viaa lui ar fi voit s n-aib nevast i copii, pentru ca s poat zice:
"Prea puin mi pas!" Se gndea la ctigul pe care l-ar putea face n tovrie cu Lic, vedea
6

Modalitatea de
caracterizare

banii grmad naintea sa i i se mpienjeneau parc ochii: de dragul acestui ctig ar fi fost gata
s-i pun pe un an, doi capul n primejdie. Avea ns nevast i copii i nu putea s fac ce-i
plcea.
Dac e ru ce fac, nu puteam face altfel.

Grupa III Realizai statutul psihologic al personajului principal, plecnd de la urmtoarele citate:
Citatul

Trstura

Ei! Ce s-mi fac?... Aa m-a lsat Dumnezeu!... Ce s-mi fac dac e n mine ceva mai tare dect
voina mea?Nici cocoatul nu e nsui vinovat c are cocoae n spinare.
Iart-m, Ano, iart-m cel puin tu, cci eu n-am sa m iert cat oi trai pe fata pamantului.
Srmanilor mai copii, voi nu mai avei (...) un tata om cinstit (...) tatl vostru e un ticlos.

Simt numai c mi s-a pus ceva de-a curmezia n cap i c nu pot s te las viu n urma mea. Acu,
urm el peste puin, acu vd c-am fcut ru i dac n-a vedea din faa ta c eu te-am aruncat ca
un ticlos n braele lui, pentru ca s-mi stmpr setea de rzbunare, dac mai adineaor l-a fi
gsit aici, poate c nu te-a fi ucis.
Tu eti om, Ghi, om cu mult ur n sufletul tu, i eti om cu minte: dac te-a avea tovar pe
tine, a rade i de dracul i de mum-sa. M simt chiar eu mai vrednic cnd m tiu alturea cu un
om ca tine".
nu mai zmbea ca nainte, ci rdea cu hohot, nct i venea s te sparii de el
Ana simea c de ctva timp brbatul ei s-a schimbat i i prea c, de cnd are cini, ine mai
puin la nevast i la copii.
Ei! Ce s-mi fac?... Aa m-a lsat Dumnezeu!... Ce s-mi fac dac e n mine ceva mai tare dect
7

Modul de
caracterizare

voina mea? Nici cocoatul nu e nsui vinovat c are cocoae n spinare".


Tare om eti tu, Ghi, gri Pintea pe gnduri. i eu l ursc pe Lic, dar n-a fi putut s arunc o
nevast ca a ta drept momeal n cursa cu care eu vreau s-l prind.
Tu eti om, Lica, iar Ghita nu e decat o muiere imbracata in haine barbatesti, ba chiar mai ru
decat asa! Ii spuse Ana."

Anexa II
Omul s fie mulumit cu srcia sa, cci, dac e vorba, nu bogia, ci linitea colibei tale te face fericit. Dar voi s facei dup cum v
trage inima, i Dumnezeu s v ajute i s v acopere cu aripa buntii sale. Eu sunt acum btrn, i fiindc am avut i am att de multe bucurii n
via, nu neleg nemulumirile celor tineri i m tem ca nu cumva, cutnd acum la btrnee un noroc nou, s pierd pe acela de care am avut parte
pn n ziua de astzi i s dau la sfritul vieii mele de amrciunea pe care nu o cunosc dect din fric. Voi tii, voi facei; de mine s nu ascultai.
Mi-e greu s-mi prsesc coliba n care mi-am petrecut viaa i mi-am crescut copiii i m cuprinde un fel de spaim cnd m gndesc s rmn
singur ntr-nsa: de aceea, poate c mai ales de aceea, Ana mi prea prea tnr, prea aezat, oarecum prea blnd la fire, i-mi vine s rd cnd
mi-o nchipuiesc crciumri.
Vorb scurt, rspunse Ghi, s rmnem aici, s crpesc i mai departe cizmele oamenilor, care umbl toat sptmna n opinci ori
desculi, iar dac duminica e noroi, i duc cizmele n mn pn la biseric, i s ne punem pe prispa casei la soare, privind eu la Ana, Ana la mine,
amndoi la copila, iar d-ta la tustrei. Iac linitea colibei.
Nu zic, gri soacra aezat. Eu zic numai ce zic eu, v spun numai aa, gndurile mele, iar voi facei dup gndul vostru, i tii prea bine
c, dac voi v ducei la moar, nici vorb nu poate fi ca eu s rmn aici ori s m duc n alt parte: dac v hotri s mergei, m duc i eu cu voi
i m duc cu toat inima, cu tot sufletul, cu toat dragostea mamei care ncearc norocul copilului ieit n lume. Dar nu cerei ca eu s hotrsc
pentru voi.

Atunci s nu mai pierdem vorba degeaba: m duc s vorbesc cu arndaul, i de la Sf. Gheorghe crciuma de la Moara cu noroc e a
noastr.
n ceas bun s fie zis, gri btrna, i gnd bun s ne dea Dumnezeu n tot ceasul!! Moara cu noroc, Ioan Slavici

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.

Dai cte un sinonim contextual pentru cuvintele : amrciunea, gndesc


Identificai n text 2 locuiuni verbale
Alctuii propoziii n care cuvntul om s aib sens denotativ i conotativ
Precizeaz perspectiva narativ din textul dat
Selecteaz n text dou cuvinte derivate i dou compuse
Selecteaz din text dou secvene care contureaz dimensiunea spaial
Prezint rolul verbelor la timpul prezent
Ilustreaz, cu exemple din text, dou trsturi ale genului epic
9. Comenteaz, n 60-100 de cuvinte, urmtorul text : Vorb scurt, rspunse Ghi, s rmnem aici, s crpesc i mai departe cizmele
oamenilor, care umbl toat sptmna n opinci ori desculi, iar dac duminica e noroi, i duc cizmele n mn pn la biseric, i s ne punem
pe prispa casei la soare, privind eu la Ana, Ana la mine, amndoi la copila, iar d-ta la tustrei. Iac linitea colibei.

S-ar putea să vă placă și