Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

,,CUM S FIU SNTOS?

Cei

ce zic c nu au timp s fac exerciii pentru un corp mai


sntos cu siguran mai trziu vor avea timp pentru boal
(Edward Stanley)

EDUCATOARE: GRJDEANU IOANA


Grdinia Licurici str. I, Cluj-Napoca
GRUPA MARE (BOBOCEILOR)
DATA: 30.05.2013

UNITATEA DE NVMNT: Grdinia Licurici, Cluj-Napoca


EDUCATOARE: Grjdeanu Ioana
DATA: 30.05. 2013
GRUPA: Mare Boboceilor
TEMA ANUAL: CINE SUNT/ SUNTEM?
TEMA SPTMNII: Alimente sanatoase si miscare
TEMA ZILEI: Cum sa fiu sanatos?
MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrat (DOS+DEC)
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare i verificare de cunotine, priceperi i deprinderi
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe
SCOPUL:
- Educarea n spiritul respectului fa de propria sntate, i cunoaterea factorilor de mediu care pot
influena starea de sanatate;
- Meninerea sntii i prevenirea mbolnvirilor;
- Educarea unei exprimri verbale corecte din punct de vadere fonetic, lexical i gramatical;
- Consolidarea priceperii i deprinderii de a realiza modele cu semnele grafice cunoscute.
ACTIVITATI DE INVATARE :
ADP: ntlnirea de diminea (Salutul, prezena, noutatea zilei, activitatea de grup);
ALA (Activiti liber-alese) Centre de interes:
Bibliotec: Nu uitai! (lectur dup imagini);
Art: Obiecte de igien personal (modelaj);
Stiinte: ,,Microbi si bacterii (observare la microscop)
Joc de mas: Alegei i grupai obiecte de uz personal.
Tranziie - Joc muzical: Unu, doi
ADE (Activiti pe domenii experieniale):
DOS (Domeniul om i societate): Singurel m ngrijesc
i de boli eu m feresc (convorbire)
DEC (Domeniul estetic i creativ): Prosopul i batista(desen decorativ)
2

Obiective operaionale:
ALA BIBLIOTECA
o S lectureze imaginile din poezia Nu uitai! de S. Mihnea;
o S le aeze pe text n ordinea impus de textul poeziei;
o S formeze propoziii i scurte fraze;
ARTA
o

S modeleze obiecte igienice;

S foloseasc tehnicile de lucru cunoscute;

S participe la analiza i aprecierea lor;


JOC DE MASA

o S aleag i s grupeze obiectele de uz personal dup utilitatea lor;


o S participe la constituirea piramidei ca o sintez a elementelor alese i grupate.
STIINTE
Sa observe la microscop microbi si bacterii
Sa constientizeze importanta igienei in prevenirea bolilor.
DOMENIUL OM I SOCIETATE:

s cunoasc i s respecte normele necesare integrrii n viaa social, precum i reguli de


securitate personal;

s identifice comportamente pozitive care conduc la pstrarea sntii;

s recunoasc comportamente negative care duc la degradarea sntii;

s respecte regulile de igien personal i un regim sntos de via n vederea pstrrii


sntii fizice i psihice;

s alctuiasc propoziii i fraze scurte, corecte din punct de vedere gramatical;

s-i reprime dorina de a efectua micri inutile in timpul activitii;

DOMENIUL ESTETIC I CREATIV:

s observe culori, puncte, linii, forme n mediul nconjurtor;

s compare linii: drepte, orizontale, verticale;

s dispun alternativ dou sau mai multe elemente decorative;

s respecte poziia corect a corpului fa de suportul de lucru pentru o bun coordonare


oculo-motorie;

s modifice modelul dat, prin adugare sau restructurare;

s descrie lucrrile proprii sau ale celorlali copii, innd cont de aspectul lor.

Strategii didactice:
Metode i procedee: conversaia, observaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, piramida, turul
galeriei, surpriza, problematizarea, jocul
Mijloace didactice: ppua Murdrica (Curica), imagini, jocuri de mas, plastilin,
planete, panouri, schia pentru piramid, prosoape, erveele, modelul educatoarei, foi de desen,
carioci, microscop.
Forme de organizare: frontal, grupal, individual

SCENARIUL ZILEI
I. ADP
Activitatea incepe cu ntlnirea de diminea:
1.Salutul: copiii salut obiectele de uz personal de la centrul tematic evidenind caracteristicile
acestora. Exemplu.,, Bun dimineaa ! drag periu tu m ajui s am dinii albi.
2.mprtirea cu ceilali: ,,De ce credei voi c v-am salutat aa? Ce obiecte de uz personal
cunoatei?
3. Activitatea de grup: Copiii rspund la ntrebri. Vom face cateva exercitii de inviorare iar
apoi copiii vor primi medalioane i la momentul potrivit vor fi ndrumai spre centrele pregtite pentru
ei.
4. Noutatea zilei: Astazi vom vorbi despre igiena, sanatate si cum putem sa ne ferim de microbi
si de boli, iar apoi vom decora cu ajutorul creioanelor cerate, prosopul si batista care ne ajuta sa fim
mereu curati.
II. ALA
Copiii i continu ziua cu activitatea la centrele de interes: la Bibliotec copiii vor lectura
imaginile din poezia Nu uitai! de S. Mihnea, le vor aeza pe text n ordinea impus de textul
poeziei si vor forma propoziii i scurte fraze; la Art copiii vor modela obiecte igienice; la Joc
de masa vor alege i vor grupa obiectele de uz personal dup utilitatea lor, iar la Stiinte copiii
vor observa la microscop microbi, bacterii.
III. ADE: DOS: Singurel m ngrijesc
i de boli eu m feresc (convorbire)
DEC: Prosopul i batista(desen decorativ)

DEMERSUL DIDACTIC
Secvenele
didactice
Momentul
organizatoric

Coninutul tiinific

Strategii

Evaluarea

didactice
Crearea condiiilor necesare bunei desfurri a

observaia

activitii;
Aerisirea slii de grup;
Aranjarea mobilierului pe trei centre de lucru;
Pregtirea

materialului

demonstrativ

distributiv;
Captarea
ateniei

Introducerea copiilor n sala de grup.


Diminea cnd am venit la grdini, am gsit Povestirea

Observarea

pe scri o ppu czut jos plngnd. Am Conversaia

sistematic

ridicat-o i am ntrebat-o ce-a pit. Ea mi-a


povestit c i-a murdrit hainele, faa, prul este
nengrijit i au prsit-o toi copiii. Nu tie cum
s se ngrijeasc, ce obiecte s foloseasc pentru
ngrijire. Eu am invitat-o la noi la grupa mare so ajut, s-o nvm noi cum s procedeze, cu ce
i cum s-i ngrijeasc corpul. Suntei de
acord?
Vom desfura mai multe activiti. Vom ncepe
cu cele pe centre, dup preferinele voastre.
Ascultai cu atenie apoi v alegei centrul
Anunarea
temelor

preferat.
La centrul Biblioteca: Vom lectura imagini din Explicaia
poezia Nu uitai de S. Mihnea;
La centrul Joc de masa. Alegei i grupai
obiecte de uz personal
Centrul Arta. Obiecte de igien personal
(modelaj).
Centrul Stiinte. ,,Observam la microscop
6

Ne gndim ce vrem s facem i apoi ne


deplasm spre centre.

Exerciiul

Reactualiza-

Tranziie: Bat din palme... (vezi Anexa)


ALA: La sectorul Biblioteca sunt 6 copii care Observaia

Examinarea

rea

vor lectura imaginile din poezia Nu uitai!. conversaia,

practic

cunotinelor

Vor verbaliza aciunile formnd propoziii exerciiul


dezvoltate i scurte fraze. Pe msur ce vor fi
lecturate imaginile vor fi expuse pe panou.
La sectorul Joc de masa copiii vor alege i vor
grupa obiecte de uz personal. Le vor grupa dup
utilitate. Dup ce le grupeaz pe masa de lucru
vom construi o piramid la panou:
1. La baza piramidei vor sta obiectele igienice
pe care le folosim pentru igiena corporal: cad,
burete, spun, prosop;

Problematiza

2. Pe rndul al-II-le obiectele pentru igiena rea, piramida


dinilor: pasta de dini, periua i paharul;
3. Pe rndul al-III-lea obiectele pentru ngrijirea
prului: amponul i pieptenele;

Evaluarea

4. n vrful piramidei apa, care este cea mai

oral

important n igiena corporal.

Exerciiul,

La sectorul Stiinte copiii copiii vor observa la

expunerea

microscop microbi, bacterii.


La sectorul Arta copiii vor modela obiecte de
igien personal: pieptene, periu de dini,
spun, perie de pr, perie de unghii etc. n final exerciiul
vom organiza o expoziie cu lucrrile copiilor.
Tranziie: Unu, doi(joc cu text i cnt)(vezi
Fixarea i

Anexa)
n continuare

verificarea

musafirul nostru.

cunotinelor

ppua

Murdrica

rmne Povestirea

Eu tiu c voi suntei voinici i sntoi pentru


7

c avei grij de sntatea voastr. Acum a vrea


s stm de vorb i s vorbim despre ce trebuie
s facem s ne pstrm sntatea i cum s
prevenim mbolnvirea organismului nostru.
Tema convorbirii noastre este:
Singurel m ngrijesc
i de boli eu m feresc
Planul de ntrebri:
- Ce trebuie s facem pentru a ne feri de boli?
- Trebuie s ne ngrijim corpul, s mncm
sntos i s facem mult, mult micare.

Conversaia,

Verificarea

1. ngrijirea corpului

exerciiul

oral,

- Din ce este format corpul nostru?

Aprecieri

- Cum ne ngrijim capul?(faa, dinii, nasul,

stimulative

prul) Cu ce?
- Cum ne ngrijim trunchiul?( facem baie
sptmnal, splm minile ct mai des,
picioarele n fiecare sear, ne tiem unghiile i
la mini i la picioare...)
- De ce s tiem unghiile?
- Ce sunt microbii? Cum arata microbii?

Evaluare

- De ce s ne splm pe tot corpul?

individual

Sinteza parial: De reinut! Reguli igienice:

Spal-i dinii dup fiecare mas!

Spal-te pe mini nainte de mas i ori


de cte ori este nevoie!

Spal-i sptmnal tot corpul!

2. Alimentaia sntoas
Ca s se dezvolte, corpul nostru trebuie bine
hrnit. S mncm de toate dar mai ales: multe
fructe i legume proaspete i mai puine
8

dulciuri. De ce?
- Ce trebuie s facem cu fructele i legumele
nainte de ale consuma?
- S consumm mult lapte i produse lactate. De
ce? (Conin calciu care ne ntrete dinii,
oasele, muchii, devenim mai puternici)
De reinut! Reguli:

Mnnc ct mai multe fructe i


legume!

Spal fructele nainte de a le mnca!

Mestec bine hrana!

3. Mult, mult micare!


Pentru a ne pstra sntatea trebuie s facem
mult, mult micare: s alergm, s srim ca
iepuraii, s facem gimnastic, s mergem cu
bicicleta, cu rolele, s ne jucm, s practicm un
sport preferat etc.
Sinteza

general:

Jocul

Adevrat

sau

fals(Propoziii false sau adevrate):


Mrul este otrvitor.(fals)
mi spl dinii cu spun.(fals)
mi corpul cu spun i cu burete(adevrat)
Doctorul este dumanul copiilor(fals)
Mama i spal prul cu ampon.
Medicul te consult cu siringa.
Fructele i legumele conin multe vitamine.
n final 5-6 copii vor recita cte o strof din
poezia Nu uitai!(vezi Aneza).
Ppua le mulumete copiilor i pleac s pun
n aplicare ce a nvat. (Se spal i i pune
Jocul,

haine curate)
9

Evaluarea

Concluzii:

exerciiul

individual,

i-am prezentat ca la carte

aprecieri

Mici reguli de sntate

stimulative

De vei fi atent la toate


Vei avea de multe parte.
Sntos, mare-o s creti
Pe prini s-i mulumeti
Tranziie: (Spre activitatea de desen)
Obinerea
performanei

Cu creioane...(vezi Anexa)
Ne vom aeza la mese i vom decora Prosopul
i batista, obiecte foarte necesare pentru igiena Observaia
personal.

Expunerea

Se distribuie instrumentele de lucru;

exerciiul

Se prezint modelul educatoarei;


Se analizeaz;
Se antreneaz minile prin jocul Cinci pitici
Urmeaz decorarea obiectelor dup modelul
prezentat sau modele create individual. Spor la
lucru!

Analiza

Vom organiza o expoziie cu lucrri pe care o

produselor

Evaluarea

vom vizita.
Aprecierea lucrrilor: formularea de enunuri Observaia

activitii
Formuleaz

performane-

argumentative pentru aprecierile fcute (mi Conversaia

enunuri

place lucrarea colegului...)

corecte,

lor

Explicaia,

ncheiem cu cntecul Dis-de-diminea (vezi Turul galeriei

argumentate

Anexa)

logic;

Revine ppua Curica, de data aceasta, i-i

Evaluare

servete pe copii cu mere, pentru rezultatele

global

bune la activiti.

individual.

ANEX
Salutul: Bun dimineaa, copii sntoi
10

n fiecare diminea
S-avem gndul bun pe fa.
De la soare, de la plante
Avem numai sntate.
Sntoi noi vrem s fim
Iubire s druim.
i-atunci oriice copil
n fiecare diminea
Are gndul bun pe fa.
Tranziie spre centrele de interes:
,, Bat din palme
Clap, clap, clap
Din picioare
Trap, trap, trap
Ne-nvartim , ne rasucim
Si spre centre noi pornim.
Joc tranziie: Unu,doi
I.Unu, doi, unu,doi,
Vino s te prinzi cu noi
Vino-ncoa, nu mai sta
Hai i joac uite-aa!
Refren:
Cine intr-n joc cu noi
E de vineri pn joi
Cuminel i sntos
Bate tare jos!
II.Stai mai drept, scoate piept
C doar eti copil detept
Un, doi, trei, mrunei,
11

Dar la joac se fac zmei.


Refren:.............................
III. La, la, la, la, la, la,
La, la, la, la, la, la......
Refren..............................
Nu uitati! de S. Mihnea
Zilnic cu o periuta,
Dintii curata-i usor,
Ca de n-o faci, ei se strica
Si te dor.
Mainile de-ti sunt murdare
Cand mananci, te-mbolnavesti,
Spala-te ades pe ele
Si-o sa-mi multumesti.
Fructe si legume multe
Sa mananci, iti folosesc,
Caci sunt bune, sunt gustoase
Si hranesc.
Ce voios esti cand faci baie
Si curat esti, ca un crin,
Fa in orice saptamana,
Una... cel putin!
Fa gimnastica si jocuri
Si alearga cat esti mic,
De voieti
S cresti mare i voinic.
Larg s i deschizi fereastra
Seara cnd e s te culci,
Aerul curat i face
12

Visurile dulci!
Tranziia spre activitatea de Educaie plastic Desen
Cu creioane ne jucm
i frumos noi desenm
Lucruri multe, minunate
Lucrri frumos realizate.
Dis-de-diminea (cntec)
Dis-de-diminea
Eu m spl pe fa
Apoi ud prosopul
i frec bine corpul.
Cur ct se poate,
Degetele toate
Folosind spunul
Nu scap nici unul.
Dinii, ca s fie
Sntoi, se tie,
Dau cu periua
i cltesc guria.
Ascultai, voi bine!
S facei ca mine
Cci acestea toate
i dau sntate..

13

S-ar putea să vă placă și