Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Student: Niu Andreea Veronica


Data: 30 mai 2015
Clasa: a VIII-a
Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Limba i literatura romn
Titlul leciei: Subiectul i predicatul. Propoziiile subordonate subiectiv i predicativ.
Tipul leciei: De recapitulare i sistematizare
Scopul lectiei: Pregtirea n vederea susinerii unei lucrri de control
Timp: 50 de minute

COMPETENE GENERALE

1. Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare


2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii monologate sau dialogate
3. Receptarea mesajului scris, n scopuri diverse
4. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de realizare, cu scopuri
diverse

COMPETENE SPECIFICE

nelegerea semnificaiei generale a mesajului oral, sesiznd progresia i coerena ideilor exprimate;
construirea unui discurs oral pe o tem dat;
intervenia ca rspuns la ntrebrile adresate;
dovedirea nelegerii sensului general a unor texte date;
identificarea elementelor componente a unui text din punct de vedere al sintaxei;
sesizarea particularitilor lexico-gramaticale ale unui text dat;
sesizarea valorii expresive a categoriilor morfo-sintactice;
redactarea diverselor texte, cu scopuri i destinaii diferite, adaptndu-se la situaia de comunicare concret;
utilizarea n redactarea enunurilor a cunotinelor de lexic i morfo-sintax, folosind adecvat semnele ortografice i de
punctuaie;

OBIECTIVE OPERAIONALE

Cognitive:
La sfritul activitii didactice, elevii vor fi capabili:
O1: s defineasc prile de propoziie anterior nvate, anume subiectul i predicatul;
O2: s recunoasc i s analizeze corect aceste pri de propoziie, menionnd prile de vorbire prin care sunt exprimate i
caracteristicile acestora;
O3: sa defineasc propoziia subiectiv i propoziia predicativa;
O4: s recunoasc propoziiile subiective i predicative ntr-n text dat, ct i s le analizeze ntr-un mod corect;
O5: s alctuiasc enunuri corecte din punct de vedere gramatical pornind de la o tem dat.
Psihomotorii:
La sfritul activitii didactice, elevii vor fi capabili:
O1: s utilizeze corect mijloacele auxiliare folosite, ct i spaiul tablei, respectiv al caietului.
Afective:
La sfritul activitii didactice, elevii vor fi capabili:
O1: s manifeste spirit de colegialitate i cooperare n cadrul orei;
O2: s participe cu interes la activitate.

STRATEGIA DIDACTIC

Metode i procedee didactice: conversaia, explicaia, exerciiul, problematizarea;


Materiale didactice: fie de lucru;
Resurse: capacitatea de nvarea a elevilor; cunotinele nsuite anterior de elevi;
Forme de organizare: activitate frontal, pe grupe, individual;

SCENARIUL DIDACTIC

Activitatea profesorului

1. Moment
organizatoric

* Salutul;
* Prezentarea invitailor;
* Notarea absenelor n catalog;

Elevii se pregtesc
pentru nceperea orei
de limba i literatura
romn

Metode/
procedee

Expunere

Mijloace de
nvmnt

Forme de
organizare
a activitii

Forme i
instrumente
de evaluare

Frontal

* Asigurarea unui climat adecvat


desfurrii leciei.
* Verificarea temei pentru acas.

2. Verificarea,
reactualizare,
sistematizarea, i
esenializarea
cunotinelor

Activitatea elevului

Se actualizeaz, prin conversaie,


noiunile anterioare legate de
subiect i predicat, propoziia
subiectiv i cea predicativ

Ce este predicatul? Dar


subiectul?

5`
Cum recunoatem o propoziie
predicativ ? Dar una subiectiva ?
putem da exemple de cte dou
enunuri pentru fiecare tip de
propoziie ?

* Elevii prezint tema.


Elevii
rspund
ntrebrilor folosinduse de cunotinele
anterioare.
Dac
nucunosc
rspunsul,
profesorul i va ajuta
s i-l aminteasc.

*Aprecierea
verbal a
rspunsurilor
Conversaia
Activitate
frontal

3. Anunarea
temei i a
obiectivelor
operaionale

Vom recapitula n aceast or


cunotinele dumneavoastr n
ceea ce privete subiectul i
predicatul, ct i propoziia
subiectiv i predicativ n
vederea
pregtirii
pentru
lucrarea de control ce urmeaz.
La sfritul orei, vei putea s
identificai aceste pri de
propoziie i s le analizai att
morfologic, ct i sintactic.

Elevii ascult, apoi


noteaz titlul leciei n
caiete aa cum l
dicteaz profesorul.

Notai n caiete titlul leciei de


astzi: Recapitulare subiect i
predicat. Propoziia subiectiv i
propoziia predicativ.
5. Dirijarea
procesului de
recapitulare i
sistematizare
20`

Expunerea

Activitate
frontal

Expunerea

Caietul i
tabla

Conversaia

Tabla, creta
colorat,
caietul i
creioane
colorate.

Activitate
frontal

Elevilor li se cere s rspund


la urmtoarele ntrebri:
Prin ce pri de vorbire poate fi
exprimat subiectul? Puteti sa dati
exemple, oral, pentru fiecare parte
de vorbire?
Profesorul scrie pe tabl prile de
vorbire.
Notai prile de vorbire n caiete.
Dar predicatul?

Elevii
rspund
la
ntrebri. Pe msur ce
rspunsurile sunt date,
fiecare elev noteaz n
caiet ceea ce spun
colegii
si
sau
profesorul.

Reflecia

Activitate
frontal

Aprecierea
verbal a
rspunsurilor

Care sunt caracteristicile unei


construcii predicative? Dar unei
propoziii subiective?

Activitatea
frontal

Observarea
sistematic

Profesorul
scrie
pe
tabl
caracteristicile fiecrei propoziii
subordinate.
Notai aceste caracteristici n
caiete.
6. Integrarea
evalurii de tip
formativ
5

Elevii primesc fie individuale i


sunt rugai s rezolve cereinele
exerciiilor.
n situaiile n care nu tiu,
profesorul i va ajuta.
(Anexa 1.)

8. Intensificarea
procesului de
retenie i
transfer

* Comunic elevilor tema pentru


acas
T1: Ultimii doi itemi ai fiei de
lucru vor fi rezolvai acas.
T2: mprii textul din manual, de
la lecia recapitulativ, n
propoziii. Analizai subiectele i
predicatele morfo-sintactic.
Identificai propoziiile predicative

Elevii
rezolv
exerciiile de pe fia de
lucru. Pe msur ce
termin cu un enun
sunt invitai s l scrie
la tabl, s l mpart
n propoziii i oral, s
spun rezolvarea lui.
Colegii si i vor
corecta
n
caiete
exerciiul.
Noteaz tema pentru
acas.

Conversaia
examinatoar
e
Explicaia

Explicaia

Fia de
evaluare

Activitate
individual

Aprecierea
verbal

Tabla
Caietele

Manualul
Fiele de
lucru

Activitate
frontal

Observarea
sistematic

i subiective.
9. Evaluarea
activitii
didactice
5

Se realizeaz permanent pe
parcursul leciei.
Profesorul va face aprecieri asupra
nivelului de pregtire a elevilor
pentru recapitulare i asupra
implicrii lor n cadrul leciei
recapitulative.

Elevii ascult i rein.

Conversaia

Activitate
frontal

ANEXA 1

Facei mprirea n propoziii (unde este cazul) a urmtoarelor enunuri i identificai subiectul i predicatul fiecrei propoziii.
Analizai-le din punct de vedere morfo-sintactic. Identificai propoziiile subordonate subiectiv i predicativ. Discutai apariia
acestora n enun.
1. Fetele Mariei par fericite, dar aparenele sunt neltoare.
2. Ceilali si ai ti se dau n vnt dup dulciuri i cine mananc prea multe dulciuri se mbolnvete.
3. Fata s-a trezit, s-a uitat pe geam i a hotrt s mai doarma putin.
4. Cine seamn vnt, culege furtun.
5. Va fi greit s nu v asculte sfatul.
6. N-ar fi greit dac ar fi fost ateni n clas, dar ei devin ce noi numim elevi neasculttori, deci trebuie s i sancionm.
7. Nu se cunoate cine a comis eroarea.
8. Trebuie s ai rabdare.
9. I-a fost interzis s prseasc domiciliul.
10. Vecina de la etajul doi este glgioas.
11. Cine ajunge ultimul acas face curenie.
12. ntlnirea fusese cu prietenii.
13. Gestul lor nseamn c nu au vrut s mi asculte sfatul.
14. Rspunsul tu nu a fost cum speram eu s fie.
15. Spectacolul ieise cum se atepta toat lumea, iar cine nu a venit a regretat.

S-ar putea să vă placă și