Sunteți pe pagina 1din 17

Universitatea Tehnic din Cluj-Napoca

Facultatea de Construcii de Maini

Pres cu piuli rotitoare

Student: Hasca Ionut-Mihai


Coordonator: Prof. Buiga Ovidiu

Bistrtita, 2015
Cuprins

Tema de proiect.............................................................................................................2
Memoriu tehnic.............................................................................................................3
1. Consideraii generale............................................................................................3
2. Prezentarea variantelor constructive....................................................................4
3. Justificarea soluiei alese.......................................................................................4
4. Caracterstici funcionale.......................................................................................5
5. Materiale...............................................................................................................5
6. Tolerane, rugoziti i condiii tehnice impuse.....................................................5
7. Norme de protecia muncii....................................................................................6
Memoriu justificativ de calcul.......................................................................................7
1. Trasarea diagramelor de fore si momente............................................................7
2. Alegerea materialelor pentru urub i piuli.......................................................7
3. Alegerea filetului....................................................................................................8
4. Dimensionarea urubului......................................................................................8
5. Proiectarea formei urubului.................................................................................9
6. Verificarea tijei urubului......................................................................................9
7. Verificarea spirelor urubului..............................................................................10
8. Dimensionarea piuliei........................................................................................10
9. Verificarea piuliei...............................................................................................12
10. Proiectarea capacului........................................................................................14
11. Proiectarea elementului de acionare................................................................14
12. Proiectarea corpului presei...............................................................................15
13. Calculul randamentului transmisiei..................................................................16
Bibliografie.................................................................................................................17

Tema de proiect

S se proecteze o transmisie cu urub i piuli pentru urmtoarele date:


1. Tipul mecanismului este pres cu piuli rotitoare;
2. Fora maxim de acionare este F=23000 N;
3. Cursa maxim este h=230 mm.
Se cere:
a. Memoriu tehnic;
b. Memoriu justificativ de calcul;
c. Desen de ansamblu scara 1:1;
d. Desene de execuie pentru urubul de for i piuli.

Memoriu tehnic
1. Consideraii generale
Mecanismele cu urub i piuli se utilizeaz pentru transformarea micrii de rotaie
n micare de translaie sau invers n condiii de transmitere a unor sarcini (ca
transmisii de for ) sau avnd rol cinematic.
Obiectul prezentului proiect l constituie un mecanism urub-piuli cu acionare
manual.
Utilizarea mecanismelor cu uruburi de micare n construcia de maini se datoreaz
avantajelor pe care le prezint i anume:
construcie simpl i tehnologie de execuie uor realizabil;
posibilitatea de transmitere a unor sarcini axiale mari utiliznd fore de
acionare mici;
raport mare de transmitere;
compactitatea construciei i gabarit redus;
funcionare lin i fr zgomot;
posibilitatea de a asigura n mod simplu autofrnarea;
permit utilizarea materialelor ieftine;
pre de cost sczut.

Ca dezavantaje ale mecanismelor cu uruburi de micare se menioneaz:


existena unei frecri mari ntre spirele filetului urubului i piuliei;
prezena unor puternici concentratori de tensiune n zona filetat afecteaz
rezistena la oboseal a urubului;
lipsa autocentrrii;
necunoaterea exact a forelor de strngere.
Mecanismul proiectat este o pres cu piuli rotitoare, care are ca principal
component un mecanism cu urub i piuli.
n general, presele cu urub cu acionare manual se utilizeaz n atelierele
mecanice pentru montarea sau demontarea unor ajustaje presate cu dimensiuni reduse
i medii, pentru ambutisarea sau tanarea unor piese de dimensiuni reduse care se
execut ntr-un numr restrns de buci.
Presele cu piuli rotitoare au avantajul c, urubul executnd numai micare de
translaie, poate veni n contact direct cu piesa care se preseaz.

2. Prezentarea variantelor constructive


2.1 Presa cu piuli rotitoare cu o coloan
Presa cu piuli rotitoare cu o coloan este alctuit dintr-o mas executat prin
turnare din oel sau din elemente sudate, urubul principal acionnd n consol. Din
acest motiv coloana trebuie s fie bine dimensionat, ea fiind solicitat la ncovoiere
i traciune. urubul de micare execut numai micare de translaie fiind mpiedicat
s se roteasc datorit fixrii cu pan paralel. Pana paralel este fixat n capac cu un
urub, iar capacul este montat pe corpul presei cu ajutorul uruburilor de fixare.
Piulia rotitoare, executat din font, este centrat n corpul presei i se sprijin axial
pe rulmentul axial cu bile care preia sarcina axial ce apare n tija urubului n timpul
presrii. Rulmentul axial are rolul de a nlocui frecarea de alunecare ce ar aprea ntre
piuli i piesa de reazem cu frecarea cu frecarea de rostogolire, la care pierderile de
energie sunt mult mai reduse. Piulia este acionat n micarea sa de rotaie de ctre
butucul cu manete, fixarea mpotriva rotirii piuliei fa de butuc realizndu-se cu
ajutorul unei pene. Pentru ca butucul s nu ias de pe piulia rotitoare, este fixat cu o
piuli cu caneluri.
2.2 Presa cu piuli rotitoare cu dou coloane
Presa cu piuli rotitoare cu dou coloane este alctuit dintr-o mas turnat, in
care sunt practicate de o parte i de alta dou guri filetate, n care se fixeaz cele
dou coloane. n partea superioar a coloanelor se monteaz o travers fix, care va
susine piulia rotitoare. Piulia este fixat n travers prin intermediul unui ajustaj cu
joc, iar sarcina este preluat de un rulment axial cu bile, ce are rolul de a transforma
frecarea de alunecare n frecare de rostogolire. Ansamblul piuli - rulment este prins
in traversa fix prin intermediul unui capac asigurat cu dou uruburi de fixare. n
partea inferioar a urubului de for se monteaz o travers mobil, ce va culisa de-a
lungul coloanelor n timpul funcionrii. Aceasta are rolul de a mri aria de aciune a
urubului de for i de a permite presarea unor piese de gabarit mai mare. Piulia este
acionat prin intermediul unui butuc cu mnere, montat prin intermediul unei
asamblri cu pan paralel si fixat cu ajutorul unei piulie canelate.

3. Justificarea soluiei alese

Dintre cele dou soluii prezentate anterior, am decis s aleg varianta presei cu
dou coloane, intruct aceasta se preteaz unei palete mai largi de aplicaii, datorit
traversei mobile, dar i deoarece construcia acesteia este mai simpl.
Prezena traversei mobile i confer presei o arie de aciune mai mare a
urubului, fcnd astfel posibil presarea unor piese de gabarite mrite. De asemenea,
dimensionarea este mai facil, ntruct cele dou coloane sunt solicitate doar la
traciune, neexistnd niciun moment ncovoietor.
n plus, elementele de fixare (uruburi, aibe, piulie, pene) sunt toate
standardizate, fapt ce duce att la o interschimbabilitate foarte uoar i lipsit de
costuri ridicate, ct i la uurarea proiectrii presei.
Aadar, aceast pres este una uor de realizat, ieftin, cu capacitate de a prelua
sarcini mari i uor de manevrat.

4. Caracterstici funcionale
n funcionarea presei, se impun urmtoarele caracterstici funcionale:
- manevrarea facil de ctre un singur operator
- dezvoltarea unei fore de 23000 N
- parcurgerea unei curse de 230 mm
- siguran

5. Materiale
n construcia presei s-au folosit materiale metalice, in principal fonte i oeluri.
Pentru urubul de for s-a folosit oelul E360 (SR EN 10025), datorit
proprietilor sale mecanice bune.
Piulia rotitoare s-a realizat din bronz CuSn12Ni2-C, pentru a reduce friciunea
i pentru a face fa solicitrilor mari, mai ales n zona filetului.
Masa presei este realizat din oel E295, pentru a putea face fa solicitrilor de
ncovoiere.
Restul prilor componente au fost realizate din diferite oeluri de uz general, n
funcie de nivelul de solicitare al acestora.

6. Tolerane, rugoziti i condiii tehnice impuse


Piesele componente ale mecanismului nefiind piese de inalt precizie, s-a ales
din clase de precizie mari. Pentru ajustajul filetat s-a ales precizia H8/h8, fiind n
acord cu destinaia dispozitivului i tehnologia de execuie. Celelalte tolerane la
dimensiuni s-au ales conform unor clase i precizii medii sau chiar grosolane,
deoarece s-a considerat c nu este necesar impunerea unor precizii mai mari.
5

Rugozitile s-au prescris in funcie de procedeele tehnologice asupra crora sa optat pentru prelucrarea pieselor componente ale dispozitivului. n general,
suprafeele funcionale sunt obinute prin strunjire, rezultnd o rugozitate medie Ra =
3,2 m. S-a ales rectificarea pentru suprafaa de alunecare dintre piuli i traversa
fix i pentru suprafaa de montare a rulmentului axial, rezultnd o rugozitate medie
Ra = 1,6.
Condiiile tehnice impuse sunt urmtoarele:
- suprafeele funcionale i ansamblele componente se vor unge cu unsoare
consistent;
- suprafeele nefuncionale se protejeaz printr-un strat de vopsea;
- pe suprafeele pieselor turnate nu se admit urme de nisip, zgur sau
bravuri provenite din turnare;
- muchiile necotate se vor tei la 45

7. Norme de protecia muncii


Pentru prevenirea unor eventuale accidente n timpul utilizrii presei s-au
prevzut o serie de msuri de protecie:
- dimensionarea corect a ansamblului i verificarea acestuia la solicitri compuse
- inspecia vizual a presei nainte de folosire
- respectarea limitei de sarcin (23000 N)
- manevrarea corespunztoare de ctre personal calificat
- evitarea ocurilor
- fixarea presei pe un suport solid
- respectarea condiiilor optime de ungere

Memoriu justificativ de calcul


1. Trasarea diagramelor de fore si momente
Pentru presa cu piuli rotitoare cu dou coloane, diagrama de fore i momente
are urmtoarea form:

2. Alegerea materialelor pentru urub i piuli


Pentru urubul de for se alege un oel E360 (SR EN 10025), datorit
proprietilor mecanice ridicate.
Pentru piulia rotitoare se alege un bronz CuSn12Ni2-C pentru a reduce
friciunea cu spirele urubului.
7

3. Alegerea filetului
Pentru urubul presei se alege un filet trapezoidal, datorit rezistenei sale la
uzur i a randamentului crescut. ntruct nu este necesar autofrnarea, se va alege
un numr de 2 nceputuri.

4. Dimensionarea urubului
Se calculeaz diametrul mediu d2 al filetului:
d2=(F/(*h*m*pa))= (23000/(3,14*0,5*1,8*9))=30,07 [mm] , unde
F - fora axial maxim, n N
h - coeficientul nlimii spirei - pentru filet trapezoidal h=0,5
m - coeficientul lungimii filetate a piuliei, s-a ales m=1,8
pa - presiunea de contact admisibil pentru materialele alese, pa=9
h=H1/P, unde
H1 - nlimea util a filetului, n mm
P - pasul filetului, n mm
m=m/d2=P*z/d2, unde
m - lungimea filetului piuliei, n mm
z - numrul de spire
Se alege filetul standardizat Tr32x12 (P6), cu urmatoarele caracteristici:
d=34 mm - diametrul nominal
d2=D2=31 mm - diametrul mediu
P=6 mm - pasul
D4=35 mm - diametrul exterior
d3=27 mm - diametrul interior
D1=28 mm - diametrul interior
ac=0,5 mm - jocul la vrf
Se calculeaz momentul de nurubare:
T1=0,5*F*d2*tan(2+') [N*mm] = 0,5*23000*31*tan(7.239+5.91)=80789,585
N*m unde
2 - unghiul de nclinare al elicei pe cilindrul cu diametrul mediu d2
' - unghiul de frecare aparent
2=arctan(Ph/ (*d2))=arctan(12/(3,14*30.07))=7,239 unde
8

Ph=n*P, unde n - numrul de nceputuri


'=arctan(/cos1)=arctan(0,10/cos15)=5,91 unde
- coeficientul de frecare pentru cuplul de materiale ales, =0,1
1 - unghiul de nclinare al flancului activ al filetului, 1=15 la filetul trapezoidal
Se calculeaz numrul de spire aflate n contact:
z= m*d2/P=1,8*30.07/6=9,02 -> se ndeplinete condiia 6<=z<=11
Se calculeaz lungimea filetului piuliei:
m=z*P=9,02*6=54,12 mm
Se calculeaz lungimea filetului urubului:
Lf=h+m+3*P=230+54,12+3*6=302,12 mm , unde h - cursa maxim

5. Proiectarea formei urubului


Se alege diametrul d'<d3 -> d'=26 mm
Se calculeaz lungimea degajrii:
ld=2*P=12 mm
Se calculeaz diametrul extremitii inferioare a urubului:
dc=d+6=34+6=40mm
Se calculeaz nlimea extremitii inferioare a urubului:
lc=0,7*dc=0,7*40=28 mm
Se alege tiftul de fixare a urubului n traversa mobil cu diametrul
dst=10 mm

6. Verificarea tijei urubului


Se face verificarea la solicitri compuse cu criteriul von Mises:
ech=(c^2+3*t^2) <=ac
c=4*F/(*d3^2)=4*23000/[3,14*(48,16^2-35^2)=26,758 MPa
t=16*T1/(*d3^3)=16*29855,722/[3,14*(48,16^2-35^2)=1,887 MPa
ech=(c^2+3*t^2)= (26,758^2+3*1,887^2)=26,957 MPa < ac=36 MPa
Verificarea la flambaj nu este necesar, deoarece se ndeplinete condiia
lfl<=15*d3, lfl=0,5*h=0,5*230=115 mm; 15*d3=15*27=405 mm;
115 mm<405 mm
9

7. Verificarea spirelor urubului


Se verific spirele urubului la ncovoiere:
i=6*F*(H1/2+ac)/(z**d3*h^2) = 6*23000*(3/2+0,5)/(9,02*3,14*27*3,804^2)=
14.965 MPa < ai=74 MPa
unde
H1 - nlimea util a filetului, la filet trapezoidal H1=0,5*P=3 mm
h - grosimea spirei pe cilindrul de ncastrare, la filet trapezoidal h=0,634*P=3,804mm
Se verific spirele urubului la forfecare:
f=F/(z**d3*h) = 23000/(9,02*3,14*27*3,804) = 7.907 MPa < af=54 MPa

8. Dimensionarea piuliei
Zona 1
Se calculeaz diametrul minim necesar al filetului de fixare:
d3f=(4**F/(*at)+D4^2)= (4*1,3*23000/(3,14*36)+35^2)=47,775, unde
- coeficientul care ia n considerare solicitarea de rsucire
at - rezistena admisibil la traciune pentru materialul piuliei
Se verific respectarea condiiei de grosime minim a peretelui corpului
piuliei:
g1=(d3f-D4)/2 > 5 mm
g1=(47,775-35)/2=6,58 mm -> se verific
Se aleg filetul i piulia canelat de fixare din STAS 5012, rezultnd:
Piuli canelat M50x1,5
D=75 mm
D1=60 mm
m=11 mm
b=8 mm
h=4 mm
c=1 mm
df=50 mm
d3f=48.16 mm
Se calculeaz lungimea poriunii filetate:
lf=m+3*P = 11+4=15 mm
Se calculeaz diametrul alezajului nefiletat al piuliei:
D0=d+4=36+4=40 mm
10

Zona 2
Avnd n vedere faptul c butucul elementului de acionare se monteaz cu
pan, se calculeaz diametrul de fixare a acestui butuc:
Dc=df+10 = 50+10=60 mm
Din STAS 1004 rezult seciunea penei bxh:
b=18 mm
h=11 mm
t1= 7 mm - adncimea canalului de pan
Se verific grosimea minim a peretelui:
g2=(Dc-d)/2-t1=(60-34)/2-7=6 mm > 5mm -> se verific
Se ia lungimea de fixare a butucului lm=35 mm.
Se calculeaz lungimea penei:
lp=lm-4=35-4=31 mm
Se calculeaz diametrul de centrare:
De=Dc+8 = 60+8 = 68 mm
Se verific condiia de grosime minim a peretelui:
g3=(De-D0)/2 >= 5 mm
g3=(68-40)/2=14 mm > 5 mm ->se verific
Zona 3
Se calculeaz lungimea de centrare a piuliei n corp:
lct=1*De=68 mm
Se alege un rulment axial cu bile astfel nct diametrul su interior s fie mai
mare dect diametrul de centrare De. Rezult rulmentul 51115, cu urmtoarele
caracteristici:
drul = 75 mm - diametrul interior
Drul = 100 mm - diametrul exterior
Hrul = 19 mm - inlimea
C0 = 137 kN - sarcina static de baz
Se alege diametrul gulerului astfel nct s fie respectat relaia:
dm<Dg<(Drul-4) mm , unde
dm - diametrul mediu al rulmentului
dm=(drul+Drul)/2 = (100+75)/2=87,5 mm
Rezult c: 87,5<Dg<96 mm , de unde rezult Dg=90 mm
Se calculeaz grosimea gulerului:
hg>=1,6*g3 -> hg>=25,6 -> hg=26 mm;
11

Se calculeaz lungimea poriunii de diametru De:


le=lct+Hrul/2+2,5 = 70+19/2+2,5=82 mm
Se calculeaz lungimea poriunii de diametru drul:
lrul=Hrul/2 = 19/2 = 9,5 mm
Se calculeaz momentul T2:
T2=0,5*rul*drul*F = 0,5*0,01*75*23000 = 8625 N*mm , unde
rul - coeficientul de frecare din rulment, rul=0,01
Se calculeaz momentul total T:
T=T1+T2 = 80789.585+8625=89414.585 N*mm

9. Verificarea piuliei
Verificarea corpului piuliei
Zona 1
Se face verificarea la solicitri compuse cu criteriul von Mises:
ech=(c^2+3*t^2) <=at , unde
at - rezistena admisibil la traciune pentru materialul piuliei
Se calculeaz tensiunea la compresiune:
c=4*F/(*(d3f^2-D4^2)) = 4*23000/(3,14*(48,16^2-35^2)) = 26,758 MPa
Se calculeaz tensiunea la torsiune:
t=16*T1'*d3f/(*(d3f^4-D4^4)) = 16*= 80789.585*48,16/(3.14*(48,16^4-35^4))
=1,887 MPa
unde T1'=T1*l'/m 80789.585*20/54,12=29855,722 N*mm
l'=lf+lp/2=15+25/2=20 mm
Se calculeaz tensiunea echivalent:
ech=(c^2+3*t^2) = (26,758 ^2+3*1,887 ^2) = 26,957 MPa <= at=36 MPa ->
se verific
Zona 2
Se verific pana la strivire i forfecare:
s=4*T/(Dc*h*(lp-b)) <= as
s = 4*89414.585/(60*11*(31-18))=41,685 MPa <as=45 MPa , unde
as - rezistena admisibil la strivire pentru materialul cu rezistena mai mic
12

f=4*T/(Dc*b*lp) <=af
f=4*89414.585/(60*18*31) = 10,682 <=af=128 MPa , unde
af - rezistena admisibil la forfecare pentru materialul penei
b - limea penei
h - nlimea penei
lp - lungimea penei
Zona 3
Se face verificarea la solicitri compuse cu criteriul von Mises:
ech=(c^2+3*t^2) <=at
at - rezistena admisibil la traciune pentru materialul piuliei
Se calculeaz tensiunea la compresiune:
c=4*F/(*(De^2-D0^2)) = 4*23000/(3,14*(70^2-38^2)) = 30,4232 MPa
Se calculeaz tensiunea la torsiune:
t=16*(T1"+T2)*De/(*(De^4-D0^4)) = 1650933,862+8625)*70/(3.14*(70^4-38^4))
=1,095 MPa
unde T1"=T1-T1' = 80789,585-29855,722= 50933,862 N*mm
Se calculeaz tensiunea echivalent:
ech=(c^2+3*t^2) = (30,423^2+3*1,095^2) = 30,482 MPa <= at=36 MPa -> se
verific
Verificarea gulerului piuliei:
Gulerul piuliei se verific la ncovoiere i forfecare:
i=3*F*(dm-drul)/(*drul*hg^2) = 3*23000*(87,5-75)/(3,14*75,26^2) = 5,415MPa
<= ai=36 MPa -> se verific
f=F/(*drul*hg) = 23000/(3.14*75*26) = 3,754 MPa <= af=29 MPa -> se verific
unde
ai - rezistena admisibil la ncovoiere pentru materialul piuliei
af - rezistena admisibil la forfecare pentru materialul piuliei
Verificarea spirelor piuliei:
Spirele piuliei se verific la ncovoiere i forfecare:
i=6*F*(H1/2+ac)/(z**D4*h^2) <= ai
i=6*23000*(3/2+0,5)/(9,02*3,14*35*3,804^2) = 19,271 MPa < ai=36 MPa -> se
verific
f=F/(z* *D4*h) <= af
f=23000/(9,02*3,14*35*3,804) =6,102MPa < af=29 MPa -> se verific
13

10. Proiectarea capacului


Capacul se fixeaz cu uruburi M6 din STAS 4845.
Se calculeaz gaura de trecere pentru urubul de for:
D0=d+6 = 34+6 = 40 mm
Se calculeaz diametrele nervurii capacului:
Dic=Drul+5 = 105 mm - diametrul exterior
dic=Dg+4 = 94 mm - diametrul interior
unde
Drul - diametrul exterior al rulmentului axial
Dg - diametrul gulerului piuliei
Se calculeaz diametrul cercului pe care se monteaz uruburile de fixare:
Ds=Dic+2*g+ds , unde
g - grosimea peretelui >=5mm
ds - diametrul nominal al urubului de fixare
Ds=105+2*5,5+6=122 mm
Se calculeaz diametrul exterior al capacului:
Dec=Ds+ds+s = 122+6+12 = 140 mm , unde
s - cota care asigur rezemarea capului urubului; pentru M6 s=12 mm

11. Proiectarea elementului de acionare


Se calculeaz lungimea manivelei, in condiiile n care presa este acionat de
un singur operator:
Lc=T/Fm = 89414,585/170 = 525,968mm , unde
Fm - fora cu care acioneaz un operator (Fm=120...170 N)
Deoarece presa este acionat de un butuc cu dou mnere, lungimea unui
mner se claculeaz astfel:
lmn=Lc/2+l0 = 525,968/2+50=312,984 mm , unde
l0 - lungime suplimentar pentru prinderea manivelei cu mna
Se calculeaz diametrul mnerului:
dmn=3(32*Fm*(lmn-l0)/(*ai)) = 19,335mm , unde
ai - rezistena admisibil la ncovoiere pentru materialul mnerului (S355, ai=63
MPa)

14

12. Proiectarea corpului presei


D3=Dic = 105 mm - diametrul poriunii superioare a traversei fixe
D'=De+2=70 mm - diametrul degajrii de pe poriunea de centrare (Zona 2)
Se calculeaz diametrul interior al poriunii filetate din partea superioar a
coloanelor:
d3= (2*F/(*at)), unde
at - rezistena admisibil la traciune pentru materialul coloanei (E355, at=58 MPa)
d3=(2*23000/(3,14*58))=15,888mm
Se alege filetul standardizat M20, cu diametrul d3=16,933 mm.
dc=d+2=22 mm
d4=dc+6=22+6=28 mm
d' >=d -> d'=20 mm
l1=4 mm
l2=26+4=30 mm
l3>=dc -> l3=22 mm
l4=(1,5...2)*d'= 40 mm
l5=10 mm
H2=Hrul+hg+2=19+26+2 = 47 mm , unde Hrul - nlimea rulmentului; hg nlimea gulerului piuliei
H1=lct+H2-2 = 68+47-2= 113 mm
H3 = 10 mm
H4=l3+2 = 24 mm
H5=l4+5 = 45 mm
H6>=H5 -> H6 = 45 mm
a=30 mm
b=0.5*a=15 mm
c=10 mm
e=0.6*c = 6 mm
L1=5*De=5*68=340 mm
L2=L1=350 mm
l=L1/2+l5+d4/2=350/2+10+28/2=199 mm
n masa presei s-au practicat canale T standardizate, conform SR1385, cu
dimensiunea nominal A10 mm i pasul 50 mm.
Verificarea traversei fixe la ncovoiere se face cu relaia:
i=Mi/W=3*F*l/((D3-De)*(H1-H2)^2) <= ai , unde
ai - rezistena admisibil la ncovoiere pentru materialul traversei (S275, ai=144
MPa)
i=3*23000*199/((105-68)*(113-47)^2)=85,194 MPa < ai=144 MPa -> se verific

15

Proiectarea i dimensionarea traversei mobile se face constructiv, n funcie de


dimensiunile urubului si a celorlalte elemente ale presei.

13. Calculul randamentului transmisiei


Randamentul se calculeaz cu relaia:
=tan2/(tan(2+')+drul/d2*rul) =
=tan(7,239)/(tan(7,239+5,91)+75/30.07*0,01)= 0,49 = 49% , unde
2 - unghiul de nclinare al elicei pe cilindrul cu diametrul mediu d2
' - unghiul de frecare aparent
df - diametrul de fus al rulmentului
d2 - diametrul mediu al filetului urubului
rul - coeficientul de frecare din rulment

16