Sunteți pe pagina 1din 14

Proiect didactic

Istoria romanilor si universala


Tipul lectiei: predare-invatare.
Clasa: IX-a
Pofesor: Cazacliu Gheorghe
Unitatea de invatare: Cultura si stiinta in perioada interbelica.
Unitatea de continut: Cultura romaneasca 1918-1940. Invatamintul si
stiinta.
Competente specifice:
- Competenta de a aprecia si pastra patrimoniul national si local in
context universal.
Subcompetente:
- Analiza atitudinii membrelor comunitatii fata de valorile culturi
nationale si universale.
Obiective operationale:
O1. Sa determinam cel putin trei factorii care au contribuit la
dezvoltarea culturii romanesti in perioada interbelica utilizind
manualul;
O2. Sa analizam principalele realizari in domeniul invatamintului
utilizind documentele istorice;
O3. Sa identificam principalele realizari din domeniul stiintei
romanesti cu ajutorul manualului;
O4. Sa apreciem importanta stiintei romanesti in context national si
universal utilizind diagrama venn;
Strategii didactice: lucru in grup,metoda mozaic, clustering,
mini-prelegere, cercetare individuala a surselor istorice, scriere
reflexiva, diagrama venn .
Surse si materiale: manualul cl. 9, documente

Desfasurarea activitatii
Etapele
lectiei
Evocare

Activitatea profesorului
1.
2.
1.
2.
3.

Activitatea elevului

Lucru in grup
Expicati notiunea de cultura;
In grup :
Numiti principalele domeniii din cultura; -Realizeaza un mozaic cu definitia
culturii
Completati tabelul:
-Realizeaza clustering-cultura
Numiti trei personalitati din stiinta
universala;
Prezinta tabelul
Numiti trei personalitati din literatura;
Numiti trei personalitati din arta universala;

Anuntarea subiectului, competentelor,


subcompetentelor si obiectivelor operationale.

Realizarea
sensului

1. Mini-prelegere Factorii care au


contribuit la dezvoltarea culturii
romanesti
2. Lucru in grup:
- Cercetarea documentelor (invatamint);

Realizeaza in grup
Prezinta cite trei realizari din
invatamint si stiinta
Realizeaza fisa de lucru

3. Lucru cu manualul(stiinta)

Reflectie

Comentarea citatelor despre cultura


Concluziile profesorului

Extindere

Realizati diagrama ven: stiinta universala si


stiinta romaneasca in perioada interbelica

Proiecte individuale (postere,


comunicari) Personalitati
remarcabile in cultura romaneasca
Proiecte individualePersonalitati remarcabile in in perioada interbelica
cultura romaneasca interbelica

Legea nvmntului primar al statului i nvmntului normal-primar


(iunie 1924)
Titlul I - nvmntul primar

Seciunea I. Capitolul I - Dispoziiuni generale


Art. 1. nvmntul primar formeaz primul grad al nvmntului. El cuprinde:
a) coala de copii mici (grdinile de copii);
b) coala primar;
c) coalele i cursurile de aduli;
d) coalele i clasele speciale pentru copiii debili i anormali educabili.
Art. 2. nvmntul primar se pred:
n coalele statului (colile publice).
n coalele sau institutele particulare autorizate de stat i n familie, conform legii
nvmntului particular.
Art. 3. coalele primare publice sunt nu numai acelea nfiinate n conformitate cu aceast
lege de ctre stat, ci i acelea nfiinate de ctre comune sau judee, cu autorizarea Ministerului
Instruciunii, prin care se va face numirea i plata personalului didactic.
Art. 4. ndrumarea i supravegherea general a nvmntului primar sunt n sarcina
statului, care le execut prin Ministerul Instruciunii.
Nici o coal nu se poate nfiina fr autorizarea Ministerului Instruciunii i fr a se
conforma cu dispoziiunile legii n vigoare. [...]
Art. 5. nvmntul primar este unitar n tot cuprinsul rii. Art. 6. nvmntul primar este
obligatoriu i gratuit n condiiunile prevzute de aceast lege.
Prinii, tutorii i toi acei care au sub autoritatea sau ngrijirea lor copii orfani, ceteni
romni, sunt datori s dea copiilor lor instruciunea elementar, absolut indispensabil oricrui
cetean, cuprinznd programul complet al colii primare, astfel cum este prevzut n aceast
lege.
Art. 7. nvmntul primar n coalele statului se pred n limba romn.
n comunele cu populaie de alt limb dect limba romn, Ministerul Instruciunii Publice
va nfiina coale primare cu limba de predare a populaiei respective, n aceeai proporie ca i
comunele romneti. n aceste coale studiul limbii romne va fi ns obligatoriu n numrul de
ore stabilit prin regulament.

Monitorul oficial, din 26 iulie 1924

Evoluia nvmntului reprezint o cheie esenial pentru nelegerea spiritului n


care s-a nfptuit i consolidat Marea Unire, pentru descifrarea multiplelor semnificaii ale
perioadei interbelice, pentru a stabili coordonatele Romniei ntregite n istoria modern i
contemporan.
n primii ani dup rzboi i, n general, n deceniul consolidrii Unirii, Ministerul
Instruciunii Publice s-a preocupat de refacerea localurilor colare, de asigurarea accesului
la
nvtur a tuturor copiilor i a tinerilor mai ales a celor din provinciile unite cu ara,
care
suferiser consecinele opresiunii strine , de unificarea i modernizarea legislaiei.

n primii ani de dup rzboi s-a pus prima barier serioas analfabetismului, prin
nfiinarea de mii de posturi de nvtori, urmat de o ampl campanie de construcii
colare.
n timpul rzboiului o mare parte din localurile de coli a fost deteriorat sau chiar ruinat
complet. Lipsa localurilor proprii s-a resimit i mai mult imediat dup Unire, ca urmare a
creterii considerabile a numrului de copii obligai a urma coala primar. n teritoriile
alipite, situaia era i mai dezastruoas, cci n afar de cldirile de coli primare fcute, cu
att de mari sacrificii, de ctre cele dou confesiuni romneti din Ardeal, att n aceast
provincie, ct i n Bucovina i n Basarabia, erau sute i mii de comune fr coal
romneasc i, prin urmare, fr cldirea care s poat servi acestui scop. Campania de
construcii colare a nceput n anul 1922; la fondurile alocate de stat s-a adugat
contribuia
rnimii. Pretutindeni populaia rural s-a ridicat cu un avnt nebnuit i din obolul i
munca ei a cldit, n toate unghiurile rii, noi localuri de cultur naional, care vor
rmne
pentru totdeauna mrturia vie a dorinei poporului de a se lumina, de a deschide ochii la o
nou via. n anii 1922-1926 s-au reparat toate colile primare i s-au cldit sau reparat
radical alte 5.824 localuri de coli cu 11.115 sli de clas.

5.6. Legea pentru organizarea nvmntului universitar


(aprilie 1932)

Capitolul I - Universitile i administrarea lor


Art. 1. nvmntul universitar se pred n:
1) Universitatea Bucureti;
2) Universitatea Iai;
3) Universitatea Cluj;
4) Universitatea Cernui.
5) Facultatea de Drept Regele Carol al II-lea din Oradea, care, din punct de vedere al numirii profesorilor si
i al formelor legale pentru care este necesar interveniunea Senatului universitar, depinde de Universitatea din
Bucureti.
Art. 2. Universitile sunt instituiuni de stat autonome, n ceea ce privete organizarea studiilor i
conducerea. Ele sunt aezminte de nvmnt universitar teoretic i aplicat, precum i instituiuni de cercetri
pentru progresul tiinei i rspndirea culturii.
Art. 3. Universitile i fiecare din facultile care le compun sunt persoane juridice.
Art. 4. Universitile sunt conduse de rector, ajutat de Senatul universitar.
Facultile sunt conduse de decan, ajutat de Consiliul facultii. [...]
Capitolul V - Studeni, diplome
Art. 68. nscrierea n diferite faculti ale Universitii se face pe baza diplomei de bacalaureat, rmnnd ca
n viitor s se in seama de specializarea literar sau tiinific a celor care cer nscrierea. La facultile de teologie
se poate face nscrierea i pe baza diplomei de absolvire a unui seminar complet de stat. [...]
Cnd numrul cererilor de nscriere depete numrul locurilor disponibile fixat de Consiliul facultii, la
nceputul fiecrui an colar, seleciunea candidailor se va face sau dup media examenului de bacalaureat i dup
mediile obinute n cursul superior al liceului la obiectele ce sunt n strns legtur cu specialitatea aleas, sau prin
concurs, dup hotrrea Consiliului de facultate.
nscrierile n primul an se fac cu titlu provizoriu.
Un regulament al facultilor va fixa ct timp un student, care nu i-a trecut examenele unui an universitar,
poate fi nscris fr a fi exmatriculat.
Art. 69. Cursurile Universitii sunt publice. [...]
Art. 71. Durata cursurilor universitare va fi de cel puin 4 ani (n care se cuprinde i anul de ndrumare),
pentru obinerea diplomei de liceniat sau inginer universitar i unul sau doi ani, dup cum se va fixa prin
regulamentele facultilor, socotii de la luarea diplomei de licen sau de inginer
Monitorul oficial, din 22 aprilie 1932

Totalitate a valorilor materiale i


spirituale create de omenire pe parcursul
istoriei.
Totalitate a valorilor materiale i
spirituale create de omenire pe parcursul
istoriei.

Stiinta
1.
2.
3.

Literatura
Arta
1.
1.
2.
2.
3.
3.

Stiinta
1.
2.
3.

Literatura
Arta
1.
1.
2.
2.
3.
3.

Stiinta
1.
2.
3.

Literatura
Arta
1.
1.
2.
2.
3.
3.

Stiinta
1.
2.
3.

Literatura
Arta
1.
1.
2.
2.
3.
3.

Cultura nseamn dezvoltarea perfect i


egal a omului n toate privinele.
Cultura este ceea ce rmne n om cnd el
a uitat tot.
Cultura nu nseamn s citeti mult, nici s
tii multe; nseamn s cunoti mult.
Cultura nseamn s tii ce s-a spus i ce
s-a gndit mai bun i valoros n lume.

Stiinta

Personalitatea

Domeniul de
activitate

Realizari

Pentru a dobndi cultur


sunt absolut necesare trei
lucruri: o nclinare
nnscut, studiu i un
exerciiu continuu.
Aristotel