Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

EDUCATOARE: Ghiescu Alina-Maria


Grdinia cu program normal Beceni
GRUPA: mare, nivel II
TEMA ANUAL DE STUDIU: ,,Cum este, a fost si va fi aici pe Pamant?
SUBTEMA: ,,Au fost si nu mai sunt
TEMA ACTIVITII: ,,Povestea lui Dino
FORMA DE REALIZARE: activitate pe discipline
COMPONENTA ACTIVITII :
Domeniul Limba si Comunicare: ,,Povestea lui Dino povestirea educatoarei
TIPUL ACTIVITII: consolidare de cunotine
OBIECTIVE OPERATIONALE

sa identifice personajul pricipal din poveste;


- sa alcatuiasca propozitii simple, redand corect secventele din poveste;
- sa identifice momentele principale ale povestii; recunoasca trasaturile
personajului principal si situatia in care se afla;
- sa alcatuiasca propozitii dezvoltate;
- sa redea in ordine cronologica secvente din poveste.
STRATEGII DIDACTICE :
METODE
SI
PROCEDEE
DIDACTICE:
conversatia,explicatia,povestirea,demonstratia, exercitiul, ciorchinele.
MIJLOACE DIDACTICE: papusa dinozaur, planse reprezentand scene din
poveste
BIBLIOGRAFIE:CURRICULUM PENTRU INVATAMANTUL PRESCOLARprezentare si explicitari;
Antolologie de proiecte
Diana,Pitesti,2012.

tematice

pentru

activitati integrate,Editura

DESFASURAREA ACTIVITATII

SECVENTA DIDACTICA

CONTINUTUL STIINTIFIC

1Moment organizatoric -se pregatesc materialele necesare activitatii


-intrarea in mod organizat a copiilor si
asezarea in semicerc.

2 Captarea atentiei

Se va realiza prin venirea in sala de grupa a


prietenului nostru Dino. El le-a adus copiilor
mai multe planse si doreste sa le spuna povestea
lui.

3 Anuntarea temei si a Astazi


vom
cumoaste povestea unui
obiectivelor
dinozaurului Dino.

4 Desfasurarea
activitatii

Copiii
asezati in
semicerc vor audia
Povestea lui Dino citita de educatoare. In
timp ce povesteste, aceasta arata copilor scenele
povestii.

STRATEGII
DIDACTI
CE

Exercitiul
organizatoric

-conversatia

-conversatia

-conversatia
-povestirea

-explicatia
-demonstratia

EVALUARE

-observarea
comportamentului
non-verbal
-observarea
capacitatii de
concentrare a
atentiei

-observarea
comportamentului
non-verbal

-evaluarea
capacitatii de a
urmarii relatarea
unei povesti

5 Obtinerea
performantei

Prin metoda ciorchinelui se va caracteriza


personajul principal, iar copiilor li se va cere sa
indice secventele povestii
-conversata

-observarea
capacitatii de
concentrare si a
interesului

-povestirea
-ciorchinele

6 Fixarea cunostintelor
si aprecierea
copiilor

Papusa dinozaur le multumeste ca a


inveselit-o .
Copiii
vor
fi
recompensati
pentru
raspunsurile lor cu medalioane,reprezentand
dinozauri.

-recompense

-observarea
capacitatii de
concentrare si a
interesului
-recompense
-aprecieri verbale

S-ar putea să vă placă și