Sunteți pe pagina 1din 25

Proiect de activitate

Data:
Profesor:Drguin Simona
Tema anual- Cu ce i cum exprimm ceea ce simim!
Proiect tematic-
Subtema
Tema zilei Darurile lui Mo Nicolae
Durata-40 minute
Forma de organizare Activitate integrata
Scopul activitii:
Evaluarea cunotinelor dobndite despre propoziii, cuvinte, silabe, sunete i verificarea abilitilor estetice si practice dobndite.

Activiti de dezvoltare personal - ADP

Rutine:
Sosirea copiilor ;

ntlnirea de grup- Ne pregtim de srbtori- formarea deprinderii de a comunica liber , de a formula ntrebri .
Igiena, servirea gustrii ;
Pregtirea pentru activiti .
Tranziii: Hai pe centre s lucrm
i ca moii ne-aplecm!

Activiti la libera alegere ALA

CENTRE DE INTERES

tiin

Comportamente urmrite :
S rezolve cerinele unei fie;

Bibliotec:

Comportamente urmrite:
-S denumeasc imaginile illustrate;
-S selecteze imaginile specifice anotimpului;

Art

Comportamente urmrite:
-S decoreze ,,Rochia toamnei, pentru ca aceasta s le pun n bagajul ei .
Activiti de grup pe domenii expereniale-ADE
1.DLC - Educarea limbajului
GHEATA CU SURPRIZE - joc didactic
2.DEC Decorare,pictura,modelaj
Ghetute pentru Mos Nicolae-decorare,pictura,modelaj
Strategii didactice
Metode i procedee : explicaia , conversaia , demonstraia, exerciiul, jocul, problematizarea , metodele participativ active: brainstorming, turul galeriilor.
Mijloace de nvmnt:cutia de la posta,scrisoarea,ghetuele cu surprize,siluete ale unor elemente ce vor alctui un tablou de
Crciun(Mo Crciun,sanie,ren,brad ,fulg,stea,cadouri,etc),panou,fie,siluete cu ghetue,decoratiuni pentru ghetute,
recompense,stimulente.

SCENARIUL ZILEI

1.ADP- activiti de dezvoltare personal


Dup sosirea copiilor la grdini , va avea loc ntlnirea de grup ce va cuprinde urmtoarele etape :
Salutul - Bun ziua spiriduilor !
De ce credei c v-am spus spiridui?Ai cui spiridui credei c suntei?
Prezentarea copiilor fiecare copil devine ,,spiridu i adreseaz un salut celorlali.Ex-,,Salut,sunt spiriduul Andrei i m bucur c
am venit la grdini
Prezena la grup:un biat numr fetele i o fat numr bieii;se stabilesc absenii .
Calendarul naturii
Noutatea zilei La gradinita si-a facut apariia potaul de la Oficiul potal aducndu-le copiilor o scrisoare i un colet,menionnd
c acestea sunt pentru grupa lor.
Activitatea de grup : Cine a venit la noi ? De la cine o fi scrisoarea i ce s-o ascunde n acest colet?
Desfac srisoarea i i dau citire:

Dragi copii,
Eu am aflat lucruri bune despre voi i m-am gndit ca pe lng surprizele pe care le-ai primit de la mine ,astzi s v fac o
surpriz i mai mare,dar pentru aceasta voi trebuie s-mi artai ce ai mai nvat la grdini,cum v pregtii pentru
srbtorile de iarn i care sunt acestea,ce tradiii i obiceiuri cunoatei.
Dac m vei mulumi cu rspunsurile i participarea voastr de astzi,dac cerinele din cizmuliele colorate vor fi duse la
bun sfrit vei avea parte de multe surprize dulci la sfritul zilei.De asemenea o s-i povestesc i lui Mo Crciun ce
copii sunt la aceast grup pentru ca i el s tie ce cadouri s pregteasc pentru fiecare copil.
Activitatea de grup:De la cine credei c este scrisoarea?Ce tim noi despre Mo Nicolae?Se poart o scurt discuie
despre Mo Nicolae apoi se recita o poezie care se numete Mo Nicolae.
Se va deschide apoi coletul n care se descoper patru cizmulie colorate numerotate cu cifre de la 1 la 4.Se va deschide i se va citi
scrisoarea din prima cizmuli.Copiii vor fi imprii in trei grupe(grupa saniuelor,a oamenilor de zapada si grupa fulgilor) in funcie
de jetonul pe care il vor extrage din ghetu(fulg,om de zapada sau sanie) se vor ndrepta spre cele trei centre de interes pentru a
rezolva prima sarcin a zilei.
Mesajul zilei este:
,,S fim cumini i-asculttori/C vin multe srbtori !

TRANZITIE: Hai pe centre s lucrm


i ca moii ne-aplecm!

2 . ALA- activiti la alegere

Centre de interes

1.tiin
Tema: Ajut-o pe Zna Toamn
Scopul - Consolidarea cunotinelor
Obiective operaionale:
O1-S incercuiasc corect elementele specifice anotimpului toamna;
O2-S rezolve cerina fiei;
Desfurare
Copiii vor rezolva cerinele fiei.

2.Biblotec
Tema: Aspecte de toamn
Scopul: Sortarea imaginilor de toamn
Obiective operaionale:
6

O1-S ,, citeasc imaginile prezentate;


O2-S selecteze imaginile care aparin anotimpului toamna;

Desfurare:
Copiii de la acest centru vor gsi pe msue imagini specifice anotimpului toamna dar si imagini specifice iernii i vor sorta
imaginile corespunztoare anotimpului toamna.

3.Art
Tema : mpodobim rochia Znei Toamna!
Scop: Decorarea rochiei pt a o ajuta pe Zna Toamn sa plece mulumita de la noi;
Obiective operaionale:
O1-S identifice materialele primite;
O2-S aplice diferite elemente decorative pe rochita pentru a o nfrumusea;
Desfurare:
La acest centru copii vor avea de decorat rochia Znei Toamna cu diferite elemente decorative pentru a o nfrumusea .
Voi trece pe la fiecare centru pentru a le prezenta copiilor materialele i sarcinile de lucru i-i voi ajuta dac au nevoie .

EVALUARE
Dup ce copiii vor termina lucrrile , acestea vor fi expuse ntr-un spaiu special amenajat , realiznd astfel o galerie expoziional.
Apoi vom trece pe la fiecare exponat unde se vor face aprecieri , comentarii , observaii , critici , realiznd astfel un tur al galeriilor.

Scot din a doua cizmuli scrisorica mpreun cu un fulg personalizat .Copiii afl din scrisoare c fulgul e suprat pentru c nimeni nu
se joac cu el i ne roag s-l mai nveselim.Se face astfel trecerea la urmtorul moment al activitii.

3 . ADE - activitile pe domenii expereniale


Domeniul Limb i Comunicare , unde copiii vor desfura jocul didactic GHEATA CU SURPRIZE
TRANZITIE:CANTEC:A venit,a venit iarna!
Domeniul Estetic creativ unde copiii vor decora,picta si modela ghetute pentru Mos Nicolae
n cizmulia nr.3, se descoper urmtorul bilet:,,Dragi copii, dac ai ajuns pn aici, nseamn c ai trecut toate probele date, i putei
s ntmpinai sosirea iernii.V propun s v pregtii cizmuliele pentru c darurile binemeritate deoarece ai fost
cumini,istei,harnici.
8

Copiii care sunt impartiti in 3 grupe vor realiza urmatoarele sarcini:


Grupa1: decoreaz cizmulie
Grupa2: picteaz cizmulie
Grupa3: modeleaz cizmulie

Bibliografie:
Curriculum pentru nvmnul precolar , Ed. Didactic Publishing House , Bucureti , 2009
S. Breben i colaboratorii Metode interactive de grup , Ed. Arves , 2006
Georgeta Toma ,Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru nvmntul precolar , Ed. Delta Cart Educaional , 2009
Viorica Preda , Ghid pentru proiecte tematice , Ed, Humanitas Educaional , Bucureti , 2005.
Aurelia Ana, ,,Jocuri didactice pentru educarea limbajului ,Ed. Tehno-Art-1999

Proiect Didactic
9

DLC
Data: 06-12-2012
Domeniul experenial : Domeniul Limb i Comunicare
Activitatea : Educarea limbajului
Tema : Gheata cu surprize
Mijloc de realizare : joc didactic
Tipul activitatii : consolidare verificare a cunotinelor
Scopul activitatii :
Verificarea deprinderii de exprimare oral coerent si corect din punct de vedere lexical, gramatical si fonetic.
Obiective operaionale :

O1- S identifice siluetele rspunznd la o ghicitoare;


O2 S alctuiasc propoziii simple i dezvoltate corecte din punct de vedere gramatical;
O3-S precizeze numrul de cuvinte dintr-o propoziie;
O4 S despart n silabe

10

O5-S completeze propoziii eliptice;

Sarcini didactice :
Alctuirea de propoziii simple i dezvoltate,despirea cuvintelor n silabe,denumirea sunetului iniial,completarea propoziiilor
eliptice cu cuvintele potrivite,realizarea corespondenei ntre numrul de silabe dintr-un cuvnt i cifr.
Sarcinile vor fi date difereniat n funcie de nivelul de vrst i de particularitile individuale ale fiecrui copil.
Reguli de joc
Se vor recita nite versuri prin intermediul crora se selecteaz copilul care va rspunde;
Fiecare rspuns corect va fi recompensat cu sunetul unui clopoel;
Dac un copil nu poate da rspunsul corect , poate fi ajutat de ceilali copii dar va primi o pedeaps hazlie(s cnte precum cocoul,s
sar ntr-un picior,etc);
Elemente de joc :
Surpriza , mnuirea siluetelor, sunetul clopoelului, fulgul cltor, versuri ghicitori, recompensele, aplauze , pedepsele hazlii ;
Strategii didactice :
Metode i procedee: conversaia , explicaia , demonstraia , exerciiul , problematizare, brainstorming, jocul,turul galeriei;

11

Mijloace de nvmnt : gheata surpriz cu o scrisoare trimis de Mo Nicolae, siluete ale unor personaje i elemente de decor
specifice srbtorilor de iarn, o imagine reprezentativ fundalul n care vor fi amplasate siluetele,plicuri cu material pentru
copii,panou,stimulente.
DEC
Categoria de activitate: Activiti pe domenii expereniale (ADE)
Domeniul experential : Domeniul estetic- creativ
Activitatea : Pictur,modelaj,decorare
Tema : Ghetute pt Mos Nicolae
Tipul activitatii : mixt
Forma de organizare: pe grupe

Scopul activitatii :
Dezvoltarea capacitilor estetice si creative ale copiilor ;
Dezvoltarea imaginaiei i a ateniei voluntare la precolari.
Obiective operationale :
O1-s execute corect exerciiile de nclzire a muchilor mainilor;
O2-s cunoasc si s utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea ghetuei;
12

O3-sa picteze imagini respectnd conturul acestora;


Metode i procedee :
Metode i procedee - explicaia , demonstraia , exerciiul, conversaia , interpretarea individual , n grup.
Mijloace de nvmnt : - siluete-ghetute,fie pt pictur,plastilin,acuarele,pensul,lipici,elemente decorative.

Organizarea activitii :

Demersul didactic

Evenimente
didactice

Introducerea
n activitate

Coninutul nvrii

Metode i
procedee

Voi citi copiilor scrisoarea din a treia


cizmuli i le voi prezenta
materialul sub form de surpriz.

-citirea scrisorii
-explicaia .

Mijloace
didactice

scrisoarea

Forme de
organizare

Evaluareinstrumente
i indicatori

frontal
Oral
Frontal

13

Anunarea
temei i a
obiectivelor

Jocul pe care l vom juca noi astzi se Explicaia


numete Gheata cu surprize. Prin
acest joc o s-i artm lui Mo
Nicolae, dar i lui Mo Crciun c
noi tim s vorbim corect
romnete : vom recunoate
personajele cu ajutorul unor ghicitori,
le vom plasa n spaiul corespunztor
, vom forma propoziii cu cuvntul
prin care este denumit silueta,vom
identifica primul sunet al acelui
cuvnt,vom gsi i alte cuvinte care
ncep cu acelai sunet , i le vom
aeza dup cerinele de pe spatele
siluetelor.

Reactualizarea
cunotinelor

Se vor reactualiza cunotinele legate


de propoziie,silab,sunet.
Copii, noi tim s ne jucm cu
propoziii, cuvinte, silabe.

Frontal

Brainstorming
frontal

-Din ce este format o


propoziie?
-Din ce sunt formate cuvintele?
- Dar silabele?
-explicaia

14

Dirijarea
invatarii

Explicarea i demonstrarea
jocului:
Acest joc l vom juca astfel:
Voi recita urmtoarele versuri:
Fulguorul cltor
La tine se oprete-n zbor.
Copilul la care se va opri fulguorul
va extrage un bileel din cutia magic
Explicaia
i va trebui s rspund la
ghicitoarea de pe acel bileel gsind
totodat i silueta respectiv. Acest
personaj are pe spatele su cerine i
pentru ali copii care vor fi numii tot
cu ajutorul fulguorului cltor .
Silueta va fi aezat la locul potrivit
n acest tablou. Fiecare rspuns
corect va fi rspltit cu sunetul
clopoelului trimis de Mo Nicolae.
Copilului care nu rspunde corect i se
va da o pedeaps hazlie.

15

Jocul de prob

Explicaia

Demonstrez jocul de prob. Voi alege


din cutie un bileel, voi citi
ghicitoarea, apoi voi cuta pe mas
silueta care a fost ghicit urmnd s
rezolv i cerinele de pe spatele
acestuia dup care o voi plasa n
tablou la locul potrivit.

Demonstraia
Jocul
Explicaia

Apreciere
verbal

Desfurarea propriu-zis a
jocului:
Voi recita versurile iar copilul la care
se oprete fulguorul va veni i
extrage un bileel. Dezlegarea
ghicitorii din bileel va indica silueta
care trebuie ridicat de pe mas.
Copilul va aeza silueta n
tablou,respectnd poziionarea i va
alctui o propoziie cu cuvntul
denumit de siluet.Apoi pentru
fiecare cerin de pe siluet solicit
cte un copil ales prin intermediul
versurilor i a fulgului.

Silueta
Exerciiul

fulg

Frontal
Raspunsurile
corecte vor fi
punctate

Jocul

16

Ex: Voi citi ghicitoarea de pe bileel:


nhmat la snioar
Aduce pe Mo Crciun n
ar
Cu daruri multe,frumoase
Ce le las pe la case
Case cu copii cumini
Care-ascult de prini.
(Ren)

frontal

-Copilul care va veni n fa va aeza


renul la locul potrivit i va alctui o
propoziie cu acest cuvnt.Cerine
pentru restul grupei:
Cte cuvinte are aceast propoziie?
Cte silabe are acest cuvnt?
Cu ce sunet ncepe cuvntul?

17

Spune i alte cuvinte care ncep cu


acest sunet.
Pentru fiecare rspuns corect se va
suna din clopoel. Copilului care
greete i se va da o pedeaps hazlie
nu nainte de a formula rspunsul
corect.
Obinerea
performanei

Alctuirea unei mici povestioare


pornind de la acel tablou folosindune de jocul ,,Spune mai
departe,copiii avnd sarcina de a
completa propoziii eliptice.Gsirea
unui titlu potrivit povetii.

Conversaia
Exerciiul

frontal

Jocul

Apreciere
verbal

18

Realizarea
feedback-ului

Se adreseaz copiilor urmtoarea


ntrebare:,,Ce ar lipsi, dac nu ar
veni anotimpul iarna?

Evaluare

Se vor face aprecieri individuale i


colective asupra modului de lucru i
de desfurare a activitii.

Brainstormingul
frontal

Frontal
Conversaia

Evaluare
oral

Aprecierea
verbal

invidual

Tranzitie:Iarna e vecina noastrcntec.


Demersul didactic

Evenimente
didactice

Metode i
procedee

Mijloace
didactice

Forme de
organizare

Coninut tiinific
Captarea
ateniei

Evaluare

Voi scoate din cea de-a treia


cizmuli trimis de Mo Nicolae o
alt scrisoric i o voi citi copiilor .
Surpriza

Cizma
scrisoare

19

frontal

Reactualizarea
cunotinelor

-In ce anotimp vine Mo Nicolae?

Conversatia

-Unde las Mo Nicolae cadourile?

3. Anunarea
temei i a
obiectivelor

frontal
-Copii,Mo Nicolae a spus c ne va
rsplti astzi si c are surprize
pentru noi.Pentru a le putea primi
ins noi trebuie sa pregtim nite
ghetue.Voi suntei imparii in trei
grupe.Vom realiza ghetuele pentu
Mo Nicolae astfel:

Demonstraia

Exercitiul

- o grup va decora ghetue


-o grup va picta ghetue

20

-o grup va modela ghetue

4. Prezentarea
coninutului i
dirijarea
nvrii

Intuirea materialului: Copiii vor fi


solicitai s recunoasc i s descrie
materialele de pe mese: foaia de
lucru, acuarele,pensule,siluete cu
ghetute, castroane cu
decoratiuni,lipici,plastilina,plansete,.
Explicarea i demonstrarea
modului de lucru: Voi prezenta
copiilor modelul realizat de mine,
insistnd asupra tehnicii de lucru.
Demonstrez cum trebuie lucrat i le
voi atrage atenia copiilor c trebuie
s fac o lucrare frumoas i curat,
pentru ca Mo Nicolae s fie
mulumit.

foaia de
lucru,
acuarele,
Conversaia

pensule,
siluete cu
ghetute,
castroane
cu
decoratiuni
lipici,

Explicaia
plastilina,

- Copii, trebuie s avei mare grij

plansete

21

Frontal

cnd vei aplica culoarea, s nu


depii conturul i s murdrii
foaia, pentru c lucrarea nu va mai fi
la fel de frumoas.La fel vom face si
cand lipim avem grij sa nu
murdrim ghetua cand aplicm
lipiciul iar la modelaj vom folosi
culorile potrivite pentru ghetu.
Obinerea
performanei

Voi executa cu copiii exerciii de


nclzirea muchilor mici ai
minii:cntm la
pian,plou,am,n-am!,batem
palmele.

Exerciiul
Frontal

Executarea lucrrilor: Urez


copiilor Spor la lucru!, dup care
se va trece la realizarea temei. Pe tot
parcursul activitii voi urmri
ndeaproape modul de executare al
lucrrii (sugestii, explicaii
suplimentare, corectarea poziiei la
masa de lucru), voi stimula copiii n
realizarea temei i i voi ndruma pe
cei care ntmpin greuti.

22

Evaluarea
performanei

La terminarea lucrului, copiii


mpreun cu educatoarea vor aeza
lucrrile la panou, realiznd o
miniexpoziie.

Apreciere
verbal
Demonstraia

Aceste lucrri vor fi analizate n


funcie de urmtoarele criterii:
respectarea temei i a tehnicii de
lucru;

23

Frontal

acurateea lucrrii;
-finalizarea lucrrii.
Povestirea

Explicaia
Se adreseaz copiilor ntrebri legate
de activitatea desfurat:
7. ncheierea
activitii

- Ce am pictat,decorat si modelat noi


astzi?

Aprecieri
verbale
Exerciiul

- Pentru cine ?

Se fac aprecieri privind modul de


realizare a lucrrilor i asupra
comportamentului copiilor.

Copiii vor fi recompensai

24

25

S-ar putea să vă placă și