Sunteți pe pagina 1din 27

COALA CU CLASELE I-VIII NR.

149
BUCURETI, SECTOR 3

STRATEGII
ALE
NVRII
EFICIENTE
Consilier educativ
prof. Rodica Iacob

PROIECT DE LEC IE
CLASA: a VII-a C
COALA: coala cu clasele I-VIII Nr. 149, Bucureti
DATA: 4 martie 2008
PROPUNTOR: prof. Rodica Iacob
OBIECTUL: CONSILIERE I ORIENTARE COLAR
MODULUL TEMATIC: Managementul informaiilor i al
nvrii
TEMA: Strategii ale nvrii eficiente

OBIECTIVUL CADRU : dezvoltarea abilitilor de


utilizare a informaiilor n procesul de nvare
OBIECTIVE OPERAIONALE : elevul s fie capabil:
s identifice elementele care structureaz o strategie
eficient a nvrii;
s descopere factorii care contribuie la eficientizarea
nvrii;
s contientizeze propriile greeli n procesul de
nvare.
s gseasc singuri soluii pentru mbuntirea
nvrii

METODE:
brainstorming
conversaie
problematizare
studiu de caz
exerciiu moral

MODURI DE ORGANIZARE I DESFURARE A ACTIVITII:


frontal i pe grupe

RESURSE MATERIALE:
fie de lucru, plane, post-it, markere

1. Moment organizatoric

Prezentarea invitailor

Pregtirea pentru lecie

2. Captarea ateniei

Definirea noiunii de strategie

Strategie = parte component a artei militare, care se


ocup cu problemele pregtirii, planificrii i
desfurrii rzboiului i operaiilor militare.
6

3. Anunarea temei i a obiectivelor


leciei
Strategii ale nvrii eficiente.

Obiective: descoperirea factorilor care


contribuie la eficientizarea nvrii,
contientizarea propriilor greeli n nvare etc.

4. Dezbaterea temei
Elevii descoper elementele care structureaz o strategie eficient
a nvrii:
cum?
unde?
cnd?
ct?
ce?
pentru ce?
pentru cine?

4. Dezbaterea temei

4. Dezbaterea temei
Pornind de la cteva poveti cu tlc, elevii identific
cuvintele-cheie care asigur succesul nvrii:
mi place!
vreau!
neleg!
m intereseaz!
descopr!

10

4. Dezbaterea temei

mi place!
Mircea e un microbist pasionat: tie perfect
denumirile echipelor, numele i prenumele juctorilor,
rezultatele, recordurile, datele competiiilor, dei
niciodat nu i-a propus s le nvee pe de rost.
La istorie ns, orict s-ar strdui, nu reuete cu
niciun chip s in minte anii domniilor, rzboaielor sau
tratatelor i le ncurc tot timpul.

11

4. Dezbaterea temei
vreau!
Doi biei car, cu greu, un pietroi. l rostogolesc i l
mping puin cte puin, pn cnd pietroiul ajunge
lng ua de la intrarea casei.
Ua se deschide, iar n prag apare mama.
- Copii! strig ea, frngndu-i minile disperat. n ce
hal suntei! De ce crai un asemenea pietroi? Doar asta
e o munca peste puterile voastre!
Bieii nceteaz o clip s mai mping pietroiul, respir
din greu, obosii, i se uit la mama lor.
- Mam, zise biatul cel mare, noi ne jucm! Zu aa!
Ne jucm! Acest pietroi ne trebuie pentru... o colib
indian de piatr. nelegi, mam?
- neleg, neleg... spune mama zmbind i adaug
12
mirat: i asta se numete joac!

4. Dezbaterea temei

neleg!
Maria face un experiment: ncearc s nvee o
strof dintr-o poezie n limba maghiar i o strof n
limba francez.
A nvat-o bunica s citeasc n maghiar, dar nu
nelege niciun cuvnt. La francez ns, se descurc
destul de bine.
Dup o or, ea constat c a trebuit s acorde de
cinci ori mai mult timp poeziei n limba maghiar. De ce
credei?
13

4. Dezbaterea temei

m intereseaz!
Victor este un bieel de nou ani care, pn acum
cteva luni, avea rezultate foarte slabe la limba romn,
pentru c nu citea cursiv, ci doar silabisea. Orict s-au
strduit nvtoarea, mama i bunica, Victor citea la fel
de lent.
n vacana de var, biatul a descoperit filmul Delta
Force. i plcea foarte mult. Nu reuea s neleag
ns mare lucru, pentru c filmul nu era dublat, ci
subtitrat n romn. ntmplrile se derulau cu
repeziciune i el nu reuea s citeasc dect primele
cuvinte. Cum mama i bunica erau ocupate, biatul a
fost nevoit s citeasc mai repede.
nelegei de ce are acum rezultate mult mai bune la
limba romn?

14

4. Dezbaterea temei

descopr!
Cristina este elev n clasa a VII-a. Are note bune la
coal, cu excepia geografiei. Este paralizat n faa
hrii: ncurc oceanele, continentele i capitalele, nu se
descurc deloc.
De cteva luni, a descoperit ns, romanele lui Jules
Verne. Prima dat a citit Ocolul Pmntului n optzeci
de zile. Fascinat de Phileas Fogg i de aventuroasa
lui cltorie, Cristina simte nevoia s deschid atlasul i
s urmreasc pe hart traseul personajului: Marea
Roie, Bombay, Hong-Kong...
Aa a reuit s-i nving teama n faa hrii i s-i
impresioneze profesoara de geografie.

15

4. Dezbaterea temei
mprii n grupe, elevii primesc fie
de lucru i au ca sarcin s precizeze
greelile comise n nvare de trei elevi
ipotetici i s le dea sfaturi, care vor fi
sistematizate ntr-un tabel (pe tabl i
pe fie).

16

4. Dezbaterea temei

17

4. Dezbaterea temei
Sfaturi pentru Mircea:
se strduiete s nvee la chimie, dar citete rndurile fr s le vad, cci
se gndete la filmul de asear;
SFAT: Fii atent! Concentreaz-te!
n timp ce nva la fizic, se gndea c sigur nu va reui s rspund
satisfctor i va veni cu not mic acas;
SFAT: Gndete pozitiv!
nva nentrerupt timp de trei ore i jumtate, sursa de lumin se afl n
dreapta lui, se simte extrem de obosit i nu se mai poate concentra.
SFAT: F pauze! Cnd nvei, lumina s vin din stnga!
Aerisete-i camera!
18

4. Dezbaterea temei
ca s citeasc o pagin, i trebuie cel puin zece minute i se gndete cu
groaz c are la dispoziie doar o lun pentru parcurgerea unui roman de trei sute
de pagini;
SFAT: nsuete-i tehnica lecturii rapide!
dei i-a nvat, e atent la colegii care i sufl;
SFAT: Ai ncredere n tine!
s-a apucat s nvee la fizic dup ora 23:00, dup ce a vzut dou filme;
SFAT: nva cnd ai randament maxim!
are o prere foarte bun despre sine (i-a spus i bunica de multe ori c e
cel mai inteligent din familie) i se mulumete cu ce rmne din clas, iar acas
doar rsfoiete caietul i e sigur c o s-i aminteasc el cnd va fi ntrebat;
SFAT: Nu fi superficial! Nu te supraaprecia!
19

4. Dezbaterea temei
Sfaturi pentru Cristi:
citete lecia la biologie, mai muli termeni i sunt neclari, dar merge mai
departe;
SFAT: Nu nva mecanic! Clarific-i termenii!
i face tema la limba romn, ca s scape de gura mamei, de seara, fr
s citeasc lecia nou, iar la coal, a doua zi, este ascultat la tem i ia un patru;
SFAT: nva pentru tine! Valorific corect cunotinele!
i-a nvat foarte bine lecia de zi la limba romn, referitoare la prile de
vorbire prin care se exprim numele predicativ, dar la coal a luat numai cinci,
fiindc nu tia verbele copulative;
SFAT: Nu nva n salturi! F legturi ntre cunotine!
20

4. Dezbaterea temei
nva ntr-o camer cu perei de culoare gri nchis. Dei i se nchid ochii de
somn i l chinuie foamea, se strduiete totui s-i pregteasc temele;
SFAT: Camera de studiu e bine s aib pereii de culoare alb,
galben sau verde! nva cnd eti odihnit i stul!

nva lecia la francez, predat luni, abia vineri dimineaa, i constat c,


dei credea c a neles explicaiile profesorului, acum le-a uitat;
SFAT: nva lecia n aceeai zi cnd a fost predat!

se apuc de lecii, dar descoper c i-a rtcit manualul. Gsete


manualul, dar pierde rigla i pixul, apoi nici caietul nu e prin preajm;
SFAT: Fii organizat!

nva la geografie, mulumindu-se doar s citeasc lecia;


SFAT: Antreneaz mai multe simuri n nvare!
21

4. Dezbaterea temei
Sfaturi pentru Ana:
s-a apucat de nvat cu o zi naintea tezei, a citit ntreg materialul de
cteva ori, a ncercat din rsputeri s l reproduc, dar n-a reuit;
SFAT: nva secvenial i planificat, apoi repet!
i e foarte greu s se concentreze. Trebuie s nvee la cinci materii: i
pregtete mai nti leciile la fizic, chimie i matematic, materii mai grele, i las
la urm engleza i romna;
SFAT: nva mai nti la materiile mai uoare!
Nu nva succesiv la materii asemntoare!
problemele de matematic sunt rezolvate de tata;
SFAT: Lucreaz singur, chiar dac ceri ndrumri!
22

4. Dezbaterea temei
chiar dac i pregtete leciile, Ana sper s nu fie ascultat;
SFAT: Fii ntotdeauna pregtit sufletete pentru ascultare!

cnd e ascultat, tot timpul Ana se gndete la nota pe care o va lua;


SFAT: nva fr s te gndeti la not!

se apuc de leciile pentru luni, duminic seara, dup ce tot week-end-ul


s-a gndit cu groaz la ele;
SFAT: Las-i duminica liber!

se apuc de nvat dup o ceart zdravn cu sora mai mic;


SFAT: nva cnd eti calm i binedispus!
23

5. Asigurarea feed-back-ului
Elevii contientizeaz obstacolele nvrii:
nenelegerea
neatenia
memorarea mecanic
superficialitatea
gestionarea proast a timpului
teama de eec

24

6. Concluzii

Profesorul diriginte le sugereaz elevilor s-i


corecteze deficienele n nvare,
valorificnd propriile sfaturi.

25

6. Concluzii

26

BIBLIOGRAFIE:
Jarosaw Rudianski, Cum s nvei, Editura All Educational, Bucureti, 2001.
Simona Luca, Ora de consiliere i orientare colar n vederea implementrii
noii programe de Consiliere i Orientare colar, C.C.D., Bucureti, 2006.

27

S-ar putea să vă placă și