Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect de activitate

Data : 5.02 2016


Gradinita cu Program Normal Nr. 10
Profesor invat.prescolar: Zardova Veronica Vergilica
Tema anuala de studiu: Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?
Tema saptamanala : Prietenii mei necuvantatori
Domeniul experiential : D.O.S. + A.L.A.1
Categoria de activitate : Activitate practica - lipire
Tema activitatii: Prietenul meu Grivei
Tipul activitatii : Dobandire de noi cunostinte
Mijloc de realizare : colaj Prietenul meu Grivei +
A.L.A.1.Biblioteca :Prietenii lui Grivei citire-imagini cu catei,Joc de masa
:Tablouri cu prietenul meu puzzle, Arta: Coloram catelul si adapostul lui
Modelam oase mari si mici pentru caini.
Tipul activitatii : Formare de priceperi si deprinderi

Scopul : - Imbogatirea cunostintelor copiilor despre insusirile unor material


si modificarile acestora in procesul prelucrarii:
-

Dezvoltarea perceptiei formelor geometrice de diferite marimi.

Obiective operationale:
-

sa denumeasca corect materialele de lucru;


sa rupa hartia cu doua degete de la ambele maini dupa conturul
dat;
sa aplice bucatile de hartie, prin lipire si apasare, pe o suprafata
data;
sa foloseasca in mod corect materialele puse la dispozitie pentru
realizarea unei teme practice:

sa creeze lucrari originale prin folosirea tehnicilor de lucru aratate;


sa analizeze lucrarile realizate pe baza urmatoarelor criterii:
originalitate, acuratete si gradul de finalizare al lucrarii.

Strategia didactica:
Metode si procedee : Conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul.
Material didactic: imagini, siluete de catei de diferite marimi, hartie
glasata colorata, pasta de lipit, hartie de ziar
Forma de organizare : individual,frontal,pe grupuri
Locul de desfasurare : In sala de grupa.
Resursele de timp ; 20 25.
Resursele bibliografice : Curriculumul pentru invatamantul prescolar 3
6/7 ani, 2008
Ghid pentru proiecte tematice Activitati integrate pentru prescolari ( 3- 5
ani), Grama Filofteia, Pletea Mioara, Spanu Cristina. Culea Laurentia, Editura
D.P.H.,2008.

Scenariul Didactic
Secvente
didactice

l. Moment
organizatori
c

II. Captarea
atentiei

III.
Anuntarea
temei si
enuntarea
obiectivelor
pe intelesul
copiilor

Continut

Stategii didactice

Metode si
procedee
conversatia

Pentru o buna
desfasurare a
activitatii se vor
creea conditii
corespunzatoare:
-aerisirea salii de
clasa:
-pregatirea
materialului
didactic
-aranjarea
copiilor la mese.
Introducerea in
expunerea
activitate se va
face prin creea
unei surprize.Pe
masa mea se afla
catei de plus de
diferite marimi si
culori.
Dupa intuirea
conversatia
materialului
primit pe
masute, copiii
vor fi anuntati ca
la activitatea
practica vor rupe
in contur bucati
de hartie

Evaluare

Material
didactic
Observarea
comportament
ului copiilor

Catei de
plus de
diferite
marimi si
culori

Observarea
comportament
ului non
verbal al
copiilor

Siluete cu
catei din
hartie,harti
e glasse
de diferite
culori,
bucati din
ziare, lipici
si

Aprecieri
asupra
raspunsurilor
copiilor

colorata de
diferite marimi
pe care le vor
aplica cu
ajutorul pastei de
lipit pe blanita
catelului.
IV.
Se prezinta un
Reactualizar panou cu diferite
ea
imagini ce
cunostintelo reprezinta
r anterioare diferite rase de
caini.
Copiii vor fi lasati
sa le priveasca
dupa care se va
face o scurta
analiza a lor.
-Ce observati in
aceste imagini?
-Toti cainii sunt la
fel?
-Ce culoare are
blana cainilor?

V.Prezentar
ea
noului
continut

Se prezinta
copiilor un catel
cu pete de
culoare maro si
altul cu pete din
hartie de ziar:
-Priviti ce catei
frumosi am
realizat!
-Ce culoare au
petele de pe
blanita lor?(unul
are pete maro iar
altul pete din

castroane ,

conversatia

Conversatia

explicatia

Panou cu
diferite
imagini ce
reprezinta
diferite
rase de
caini.

Aprecieri
asupra
raspunsurilor
copiilor

Siluetele
de catei

Aprecieri
asupra
raspunsurilor
copiilor

hartie de ziar)
-Cum sunt petele
de pe blanita ?
(unele mai mari,
altele mai mici)

VI.Dirijarea
invatarii

Explicarea si
demonstrarea
tehnicii de
lucru:
l.Educatoarea va
explica copiilor
tehnica de lucru
pe care o vor
folosi pentru a
realiza tema
propusa:
Fiecare copil
alege culoarea
preferata de
hartie si rupe
dupa contur
desenat, cu
ajutorul
degetelor mare si
aratator de la
ambele maini
cerculete mari si
mici.
Se va aplica pe
spatele
cerculetelor
realizate pasta
de lipit, dupa
care se lipesc pe
toata suprafata
siluetei date, asa
cum doreste
fiecare.

Conversatia

Explicatia
Demonstrat
ia
Exercitiul

Hartie
glasse
Lipici
Siluete
catei

Aprecieri
pozitive

Efectuarea
unor exercitii
pentru
incalzirea
mainilor:
l.Incalzirea si
deschiderea
pumnilor;
2.Morisca;
3.Ne spalam pe
maini;
4. Bate vantul;
Fixarea tehnicii
de lucru
Educatoarea va
fixa cu ajutorul
unui copil tehnica
de lucru.
Realizarea
lucrarii de
catre copii
Pe parcursul
lucrului
educatoarea ii va
supraveghea pe
copii si ii va
indruma pe cei
care ii cer
ajutorul.
De asemenea
educatoarea are
grija ca in timpul
lucrului copiii sa
aiba o pozitie
corespunzatoare.

VII.Obtinere

Analiza

conversatia

Lucrarile

Aprecieri

a
performane
telor

VIII.
Asigurarea
feed-backului

IX.
Evaluarea

X.
Incheierea
activitatii

lucrarilor
realizate
Dupa ce fiecare
copil si-a finalizat
lucrarea, vor fi
afisate la panoul
din sala de grupa
si vor fi
apreciate.
Educatoarea
indruma copiii
sa-si priveasca
lucrarea si ii
roaga sa creeze o
poezie despre
catel.
Educatoarea va
face aprecieri in
implicarea
copiilor in
activitate si
rezolvarea
cerintelor
formulate.Fiecare
copil ii va da un
nume catelului
pe care l-a
prezentat.
Se fac aprecieri
referitoare la
modul in care s-a
desfasurat
activitatea si
asupra
comportamentul
ui copiilor.

copiilor

Conversatia
explicatia

pozitive
asupra
lucrarilor
realizate

Evaluarea
comportament
ului copiilor in
creearea unei
poezii despre
catel

conversatia

Siluetele
de catei
finalizate

Aprecieri
pozitive
asupra
lucrarilor
realizate

conversatia

Lucrarile
copiilor

Aprecieri
pozitive

Tema anuala de studiu : Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim!


Tema saptamanala : Prietenii necuvantatori
Scenariul zilei:
Intalnirea de dimineata
Joc : Vorbeste despre mine
Rutine : Eu am nevoie de animal, animalul are nevoie de mine (deprindere
manifestare empatie)
Tranzitii: Azi Grivei e manios mers cu recitare de versuri: Azi Grivei e
manios /Ham, Ham!/Ca nu are si el os/ Ham,Ham!.
A.L.A.l. (Activitati Liber Alese)
Biblioteca: Prietenii lui Grivei , citire - imagini cu catei
Joc de masa : Tablouri cu prietenul meu- puzzle
Arta : Modelam oase mari si mici pentru caini
A.D.E. ( Activitati pe domenii experientiale)
D.O.S. si A.L.A ( colaj ) Prietenul meu Grivei
A.L.A. 2 ( Activitati didactice liber alese)
Cantec Joc si voie buna cu Grivei noi impreuna joc de miscare

S-ar putea să vă placă și