Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lecie

Probabiliti. Probabilitatea realizrii unor evenimente


Data: 3 iunie 2016
coala Gimnazial Afumai
Clasa a VII-a
Profesor Brozban tefan
Aria curricular: Matematic i tiine ale naturii
Disciplina: Matematic
Unitatea de nvare: Elemente de organizare a datelor
Subiectul: Probabiliti
Tipul leciei: de predare de noi cunotine
Scopul leciei: dobndirea de noi cunotine
Competene specifice:
CS1. Alegerea metodei adecvate de rezolvare a problemelor n care intervin dependene
funcionale sau calculul probabilitilor
CS2. Analizarea unor situaii practice cu ajutorul elementelor de organizare a datelor

Competene derivate:
A.Cognitive:
O1 S tie s transpun o problem in calcul cu probabiliti
O2 S tie s calculeze diferitele probabiliti care apar in probleme
B: Psiho-motorii:
OP1: S aeze corect n pagin;
OP2: S scrie lizibil pe caiete i pe tabl;
OP3: S utilizeze corect mijloacele auxiliare folosite.
C: Afective:
OA1: S participe activ la lecie;
OA2: S dezvolte interesul pentru studiul matematicii;
OA3: S reacioneze pozitiv, dorind s lucreze i s fie apreciai;
OA4: S manifeste spirit de competiie, ordine i disciplin;
OA5: S manifeste dorin de a nva lucruri noi;
OA6: S dezvolte simul estetic i critic.
Mijloace didactice: tabla, manualul, catalog.
Metode de nvmnt: conversaia, exerciiul, expunerea.
Materiale didactice: tabla, cret, manuale, caiete, culegere
Forme de organizare a clasei: frontal.
Timp: 50 minute.
Bibliografie: Manual de matematic pentru clasa a VII-a, ed. Petrion, Ion Petric, Victor
Bleanu, Iaroslav Chebici.
Culegere Mate 2000+ Consolidare, ed. Paralela 45, Anton Negril, Maria Negril.

Desfurarea activitii:
1. Moment organizatoric (3 min.)
Activitatea profesorului: Profesorul noteaz absenii. Se verific prezena caietelor,
manualelor.
Activitatea elevului: Elevul de serviciu spune absenii.
Evaluare: frontal.
Metode: conversaia
Mijloace: catalogul
2. Verificarea coninuturilor nsuite (5 min.)
Activitatea profesorului: Se realizeaz verificarea temei pentru acas prin sondaj i se
discut exerciiile ce au ridicat dificulti elevilor.
Activitatea elevului: Elevii rspund ntrebrilor profesorului i pun ntrebri din tem.
Evaluare: frontal.
Metode: conversaia, expunerea
3. Enunarea titlului lecie i prezentarea obiectivelor leciei (5 min.)
Activitatea profesorului: Scrie pe tabla titlul leciei i anun obiectivele leciei. Se
capteaz atenia elevilor cu cteva exemple din viaa real de uz a probabilitilor.
Ex.1: Ion i Sandu arunc dou zaruri. Cine are mai mare anse s ctige dac Ion vrea
s aib pe zaruri 10 puncte n total, iar Sandu 11?
Ex2: Cine are mai mari anse de ctig? Cel care ncearc s ghiceasc 3 numere din 10
sau unul care vrea s ghiceasca 5 numere din 15?
Titlul leciei: Probabiliti
4. Comunicarea de noi cunotine si aplicarea lor in exerciii la tabl (35 min.)
Activitatea profesorului: Profesorul scrie pe tabl titlul noii lecii: Probabiliti
Profesorul expune noile cunotine pe tabl, explicnd i rspunznd la eventualele
ntrebri ale elevilor.
Definiie: Orice rezultat legat de o experien, despre care, dup efectuarea experienei,
putem spune c s-a produs sau nu, poart numele de eveniment.
Definiie: Experien aleatoare se nelege un act care, n condiii date, poate fi repetat
nelimitat.
Definiie: Evenimentul sigur (notat cu S) este un eveniment care se realizeaz cu
certitudine la fiecare efectuare a experienei.
Exemplul1: Apariia unei fee oarecare n cazul aruncrii monedei este un eveniment
sigur al experienei.
Exemplul 2: Aparitia uneia din fee n cazul aruncrii zarului este un eveniment sigur al
experienei.
Definiie: Evenimentul imposibil (notat cu ) este un eveniment care nu se realizeaz
niciodat la efectuarea experienei.
Exemplu: Apariia unei bile roii n cazul experienti care const n extragerea unei bile
dintr-o urn care conine doar bile albe este un eveniment imposibil.
Calculul probabilitilor
Probabilitatea producerii unui eveniment este raportul dintre numrul cazurilor
favorabile producerii evenimentului i numrul total de cazuri posibile.

P=
Exemple:

numrul de cazuri favorabile


.
numrul de cazuri posibile

1) Probabilitatea ca la aruncarea unui zar s apar un numr mai mare dect 4 este

1
, pentru c sunt 2 cazuri favorabile producerii evenimentului (apariia feelor 5
3
2 1
i 6) i 6 cazuri posibile. P= = .
6 3

2) Probabilitatea ca aruncnd 2 zaruri, produsul numerelor obinute s fie egal cu 12


este

1
9

pentru c aruncnd 2 zaruri putem obine 36 de situaii (1:1), (1:2),...

(6:6), iar cele favorabile sunt doar 4 (3:4), (4:3), (2:6), (6:2). Deci probabilitatea
este:

P=

4 1
= .
36 9

Profesorul cheam la tabl elevi i ncepe s lucreze cu ei probleme din culegere.


1/86 Care e probabilitatea ca, alegnd la ntmplare un numr oarecare din mulimea
{ 1,2,3, ,18, 19,20 } , acesta s fie numr par?

P=

10 1
= .
20 2

3/86 Spre o parcare de 3 locuri se ndreapt 3 maini care au culorile rou, galben i albastru.
Care este probabilitatea ca ordinea lor s fie galben, rou, albastru?
Mainile se pot aeza ntr-unul din urmtoarele moduri:
R G A, R A G, G R A, G A R, A R G, A G R adica 6 posibiliti.

1
P= .
6

8/87 ntr-o urn se afl bile de la 1 la 60. Care este probabilitatea de a extrage o bil cu un
numr ce este divizor al lui 48?
D48= { 1,2, 3, 4, 6, 8,12, 24, 48 } are 9 elemente, iar bilele sunt 60. Deci
P=

9
3
= .
60 20

15/87 Se alege aleatoriu un numr natural nenul mai mic sau egal cu 100. Care este
probabilitatea ca numrul ales s aiba exact doi divizori naturali?
De la 1 la 100 sunt 100 de numere. Cele care au exact doi divizori naturali sunt numerele
prime: 2, 3, 5, 7, 11, 13, 17, 19, 23, 29, 31, 37, 41, 43, 47, 53, 59, 61, 67, 71, 73, 79, 83, 89, 91,
97. Numrate sunt 25 de numere prime, deci P

25 1
= .
100 4

n limita timpului dispnibil se vor face n continuare exerciii de la paginile 86 i 87.


Activitatea elevilor: Elevii ascult cu atenie explicaiile profesorului, pun ntrebri, i noteaz
n caiete. Elevii participa activ la lecie i rspund la ntrebrile profesorului.
Evaluare: frontal.
Metode: conversaia, explicaia, problematizarea, exerciiul.
Mijloace: tabla, manualul, culegerea.
5. Asigurarea feed-back-ului i tema pentru acas. (2 min.)
Activitatea profesorului: Anuna tema pentru acas i noteaz elevii care au ieit la tabl sau care
s-au implicat activ din bnci.
Tem: T1/II/3, 4, T1/III/3, 4, T2/I/6, T2/II/2, 3 din culegere.
Activitatea elevului: Elevii noteaz tema pentru acas.
Mijloace: catalogul.
Evaluare: frontal.

Metode: conversaia.

S-ar putea să vă placă și