Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect didactic

Data
Propuntor
Clasa
Elev
Disciplina: Terapia tulburrilor de limbaj
Tipul de terapie: dislexie-disgrafie
Diagnostic psihologic: ntrzieri medii spre uoare n dezvoltarea intelectual
Diagnostic medical - Paralizie n plex brahial
Tema: Formarea cuvintelor monosilabice plecnd de la diftongi
Tipul de lecie: Recapitulare
Metode i procedee: demonstraia,exerciiul, conversaia euristic, explicaia, analiza fonetic, analiza grafic a cuvintelor, nvarea prin descoperire
Mijloace i materiale necesare: litere magnetice,jetoane fie de cuvinte,fie,de lucru,plane cu litere nsoite de imagine,calculator sau lap-top, carioci,
marker, hrtie,tabla magnetic., manual- Invm s citim- Marcela Pene
Bibliografie: Iolanda Mititiuc-Probleme psihopedagogice la copilul cu tulburri de limbaj,- 1996, ed. Ankarom, Iai
Constantin Cuco-Pedagogie- 2003, Iai
Emil Verza-Tratat de logopedie, vol. I, ed.Fundaiei Humanitas, 2003, Bucureti
Iolanda Mititiuc -Ghid practic pentru identificarea i terapia tulburrilor de limbaj,ed.Cantes,1999, Iai
Obiective generale:
Discriminare n plan auditiv-fonetic, grafic, motor.
Lexia i grafia diftongilor.
Formarea i dezvoltarea deprinderii de formare a cuvintelor plecnd de la diftongi, a propoziilor.

Obiective de referin (sau terapeutice):


-Dezvoltarea auzului fonematic
-Obinerea cuvintelor plecnd de la diftongi.
-Formarea cuvintelor prin adiie sau substituie a unei consoane la diftongii dai.
-Analiza fonetic i grafic a cuvintelor.

- Citirea corect a cuvintelor obinute.

Obiective operaionale: la sfritul leciei elevul va fi capabil s;


-

1s.recunoasc vocalele
2 s.combine cte dou vocale
3 s.citesc diftongii obinui
4. s formeze cuvinte monosilabice plecnd de la diftongi prin adiia unei consoane
5. s citesc cuvintele obinute
6.s rezolve exerciii
7.s introduc n propoziii diftongii, cuvintele obinute

Desfurarea leciei
Momentul lecei

Ob.ope
raionale

Coninutul leciei

Momentul organizatori.c

Pregtirea elevului pentru lecie

Captarea ateniei.

Prezentarea materialului stimul

Prezentarea obiectivelor
leciei.
Recapitularea elementelor
nsuite anterior.

Strategii didactice-resurse
Metode i procedee, materiale, timp

Evaluare

2
Explicaia,
conversaia

lap-top

nvm s citim ,s scriem corect.


Examinare oral
Ob.1
Ob.5

Ob.2,3

Vocalele A.E, I, O, U,
Recunoterea lor
Citirea lor, scrierea lor
Formarea cuvintelor unind vocale
analiza - fonetic a cuvntului
- grafic a cuvntului a+i= ai
Scrierea lor ai,au,ei,eu,oi,ou.

jetoane
3
plana cu litere
nsoite de imagine
tabla magnetic sau
calculator, caiet.
Analiza ,sinteza
Exercii
calculatorul,fie

7
5

Discriminarea auditi

Discriminarea grafic

Dirijarea nvrii

Ob.6
Ob.7

*dezvoltarea auzului
fonematic
Asigurarea reteniei i
transferului

Ob.,4
5
Ob.4,5

Realizarea feedback-ului
Ob.6

Evaluarea performanelor
obinute.

Ob.4

Introducerea cuvntului n
propoziii simple.
Tu ai o carte
Formeaz propoziii cu aceste
cuvinte.
Tu ai o ie.
Completeaz cuvntul cu alte
litere dect vocalele-p,b,m,n,v,f,j,c
- ai,- ai, - oi, - oi, - ui, - ei....
-citete cuvintele. Scrierea lor.
mai, nai, pai,moi,noi,joi,voi,foi,cui
stabilirea locului literei -fonetic
grafic
Privete aceste cuvinte
Ghicete litera care trebuie
completat.Scrie-le.Citete-le.
- ai, - ai, - oi, - oi,
Introducerea diftongilor
- n scurte propoziii Ei doi au
oi/Noi doi ou moi.
-n proverbe- Dai nu ai.Nu dai,ai.
-n poezie Identificarea cuvintelor
Au ,ei ,mai, dau, cei, ou. n-au.
Citirea cuvintelor simple din carte.

exemplul

nvarea prin descoperire

Motivaia, dorina de
implicare

Munca independent

Jocuri de cuvinte-paronime
5
Exerciiul oral
- fie de cuvinte
prin adiie i substituie a unei litere7 Discriminarea vizual
auditiv
. Analiza fonetic
grafic
exerciiul
fi de lucru

exerciiul
analiza
fi de lucru
3
n ziua de Pati- de Elena Farago
manual nvm s citim-M.Pene 1

Aprecieri verbale .Recompensa

Formarea cuvintelor monosilabice


plecnd de la diftongi
Recapitulare
Vocale

A, E, I, O, U,
Formeaz cuvinte unind cte dou vocale

A, E,I,O,U,
A+I= AI

discuii

A+U=AU
E+I= EI
E+U=EU
O+I= OI
O+U=OU
Citete cuvintele formate.
Scrie-le la calculator.
Formeaz propoziii dup cuvntul obinut.
AI, AU, EI, EU, OU, OI.
Tu ai o ie.
Ei au un ou.

Eu am oi.

Avem aceste litere- p,b,m,n,c,f,v.


La cuvintele obinute ai, au, oi, ou, eu, ei
adaug aceste litere.
Mai nti oral.
De ex.

ai

c+ai=cai, f+oi= foi


- oi

mai
moi
pai
joi
nai
noi
vai
voi
dai
doi
Scrie aceste cuvinte pe calculator.Citete cuvintele obinute.

Ghicete cuvntul! M, P. N, d, v, j c....


- ai
- ai
- oi
- oi
- ui
Citete propoziiile -

Ei doi au oi.
Noi doi, ou moi.
Dai, nu ai.

Nu dai, ai .

Poezie n ziua de Pati de Elena Farago Identificarea cuvintelor nvate: ei, au, mai, dau, n-au.
n ziua de Pati
de Elena Farago
Toi copiii azi se - mbrac
Cu ce au ei mai frumos
i prinilor le cnt
nvierea lui Christos.
i la mas ciocnesc astzi
Toi copiii cei cumini,

Ou roii i pestrie,
Cu iubiii lor prini.
Toi copiii azi sunt darnici
Cci ei tiu c lui Christos,
i sunt dragi numai copiii
Cei cu sufletul milos.
i copiii buni la suflet
Azi cu bucurie dau,
Cozonaci i ou roii
La copiii care n-au.

Proiect didactic
Data
Propuntor
Clasa
Elev
Disciplina: Terapia tulburrilor de limbaj
Tipul de terapie: dislexie-disgrafie
Diagnostic psihologic: ntrzieri medii spre uoare n dezvoltarea intelectual
Diagnostic medical - Paralizie n plex brahial
Tema: Formarea cuvintelor monosilabice plecnd de la diftongi
Tipul de lecie; Recapitulare
Metode i procedee: demonstraia,exerciiul, conversaia euristic, explicaia, analiza fonetic, analiza grafic a cuvintelor, nvarea prin descoperire
Mijloace i materiale necesare: litere magnetice, jetoane fie de cuvinte,fie,de lucru,plane cu litere nsoite de imagine,calculator sau lap-top, carioci,
marker, hrtie,tabla magnetic., manual- Invm s citim- Marcela Pene
Bibliografie: Iolanda Mititiuc-Probleme psihopedagogice la copilul cu tulburri de limbaj,- 1996, ed. Ankarom, Iai
Constantin Cuco-Pedagogie- 2003, Iai
Emil Verza-Tratat de logopedie, vol. I, ed.Fundaiei Humanitas, 2003, Bucureti
Iolanda Mititiuc -Ghid practic pentru identificarea i terapia tulburrilor de limbaj,ed.Cantes,1999, Iai
Scop:
Discriminare auditiv, vizual i chinestezic motric a unor sunete.

Obiective operaionale: la sfritul leciei elevul va fi capabil;


-

1s.recunoasc vocalele
2 s.combine cte dou vocale
3 s.citesc diftongii obinui
4. s formeze cuvinte monosilabice plecnd de la diftongi prin adiia unei consoane
5. s citesc cuvintele obinute
6.s rezolve exerciii

7.s introduc n propoziii diftongii, cuvintele obinute

Desfurarea leciei
Momentele lecei

Ob.ope
raionale

Coninutul leciei

Momentul organizatoric

Pregtirea elevului pentru lecie

Captarea ateniei.

Prezentarea materialului stimul

Prezentarea obiectivelor
leciei.
Recapitularea elementelor
nsuite anterior.

Evaluare

2
Explicaia,
conversaia

lap-top

nvm s citim ,s scriem corect.


Examinare oral
Ob.1

Ob.2,3
5
Ob.6
Ob.7
Dirijarea nvrii
Ob.,4
5,6
*dezvoltarea auzului

Strategii didactice-resurse
Metode i procedee, materiale, timp

Vocalele A.E, I, O, U,
Recunoterea lor
Citirea lor, scrierea lor
Formarea cuvintelor unind vocale
analiza - fonetic a cuvntului
- grafic a cuvntului a+i= ai
Scrierea lor ai,au,ei,eu,oi,ou.
Introducerea cuvntului n
propoziii simple.
Tu ai o carte
Formeaz propoziii cu aceste
cuvinte.
Tu ai o ie.

jetoane
3
plana cu litere
nsoite de imagine
tabla magnetic sau
calculator, caiet.
Analiza ,sinteza
Exercii
calculatorul,fie

7
5

exemplul

nvarea prin descoperire

scris

oral
scris

fonematic

Ob.4,5

Asigurarea reteniei i
transferului
Ob.6
Realizarea feedback-ului

Ob.7
6

Completeaz cuvntul cu alte


litere dect vocalele-p,b,m,n,v,f,j,c Jocuri de cuvinte-paronime
5 Oral- scris
- ai,- ai, - oi, - oi, - ui, - ei....
Exerciiul
prin adiie i substituie a unei litere7 - fie de cuvinte
-citete cuvintele. Scrierea lor.
mai, nai, pai,moi,noi,joi,voi,foi,cui . Analiza fonetic
stabilirea locului literei -fonetic
grafic
grafic
Privete aceste cuvinte
exerciiul
Oral -scris
Ghicete litera care trebuie
4
fi de lucru
completat.Scrie-le.Citete-le.
- ai, - ai, - oi, - oi,
exerciiul
Introducerea diftongilor
analiza
3
- n scurte propoziii Ei doi au
fi de lucru
oi/Noi doi ou moi.
-n proverbe- Dai nu ai.Nu dai,ai.
-n poezie Identificarea cuvintelor
Au ,ei ,mai, dau, cei, ou. n-au.
Citirea cuvintelor simple din carte. manual nvm s citim-M.Pene 1

Evaluarea performanelor
obinute.

oral

Recompensa.
discuii
1
n ziua de Pati- de Elena Farago

Aprecieri verbale

S-ar putea să vă placă și