Sunteți pe pagina 1din 21

PROIECT DIDACTIC

COALA GIMNAZIAL GHEORGHE CORNELIU DOMNETI, ILFOV


PROFESOR: David Mihaela
OBIECTUL: Limba i literatura romn
CLASA: a VII-a A
DATA: 26.03.2015
SUBIECTUL LECIEI: Paa Hassan, de George Cobuc momentele subiectului
TIPUL LECIEI: nsuire de noi cunotine
CONINUTURI: - date despre autor i oper
- trsturile operei epice
- momentele subiectului
- figurile de stil i procedeele artistice din text
OBIECTIVE OPERAIONALE
La sfritul leciei:
- toi elevii vor cunoate date despre autor i oper
- toi elevii vor fi capabili s descopere n text caracteristicile operei epice
- jumtate dintre elevi vor fi capabili s identifice momentele subiectului n acest text
- jumtate dintre elevi vor fi capabili s rezume subiectul operei literare pe baza momentelor subiectului
- opt elevi vor fi capabili s recunoasc figurile de stil i procedeele artistice din text.
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode i procedee: conversaia, explicaia, expunerea, exerciiul, nvarea prin descoperire, problematizarea.
b) Forme de organizare a activitii elevilor: activitatea frontal combinat cu activitatea independent pe grupe.
c) Resurse: - umane: 26 elevi
- temporale: 50
- spaiale: sala de curs
- materiale: texte-suport, manualul, tabl, cret, fie de lucru.
FORME I STRATEGII DE EVALUARE: observarea direct, aprecieri verbale pe tot parcursul leciei
BIBLIOGRAFIE:
a) Curriculum Naional. Programe colare pentru clasele a V-a a VIII-a. Aria curricular limb i comunicare, Bucureti, 1999.
b) Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba i literatura romn nvmnt primar i gimnazial, Ministerul Educaiei i Cercetrii,
2002.
c) manual: Alexandru Crian, Sofia Dobra, Florentina Smihian, Limba romn, Manual pentru clasa a VII-a, Bucureti, Ed. Humanitas Educaional,
2008.
d) Vistian Goia, Didactica limbii i literaturii romne pentru gimnaziu i liceu, ed. a II-a, Cluj-Napoca, Editura Dacia, 2008.

SCENARIUL DIDACTIC
Etapele leciei

Timp

Moment
organizatoric

Reactualizarea 7
cunotinelor
nsuite
anterior i
verificarea
temei

Coninuturi

date despre autor


i oper

Activitatea didactic
Activitatea profesorului
Activitatea elevilor
- se asigur climatul de
ordine i disciplin necesar
desfurrii leciei n bune
condiii
- profesorul adreseaz
ntrebri, elevilor referitoare
la autor i oper:
Ce teme abordeaz scriitorul
n operele sale?
Dai exemple de volume de
poezii.
Din ce volum de poezii face
parte Paa Hassan?
Unde a fost publicat prima
dat ?
Care este tema acestei opere
literare?
De unde se inspir autorul?

Forme de
organizare

- se pregtesc pentru lecie

- activitate
frontal

- rspund la ntrebrile
profesorului.
Teme:
- marile evenimente din
viaa satului
- frumuseea naturii
- trecutul de lupt al
poporului romn
- revolta mpotriva
asupririi i nedreptii
sociale
- iubirea
- folclorul.
Exemple de volume de
poezii:
Balade i idile, Fire de
tort, Cntece de vitejie.
Creaia face parte din
volumul Cntece de
vitejie (1904) i a fost
publicat n revista Vatra
n 1894.
Tema evoc lupta de la
Clugreni-1595.

- activitate
frontal

Strategia didactic
Metode i
Resurse
procedee
materiale
conversaia
- catalogul

conversaia

- caietele
elevilor
- manualul

Evaluare
observarea
direct
observarea
direct

Captarea
ateniei

Anunarea
titlului noii
lecii i a
obiectivelor
operaionale

subiectul operei

Intervenia personal:
Opera literar este o creaie
epic, deoarece sunt relatate
fapte i ntmplri,
sentimentele, atitudinile
autorului sunt exprimate n
mod indirect prin
intermediul aciunii i al
personajelor, modul de
expunere predominant este
naraiunea. Dei foarte
scurt, aciunea operei se
organizeaz ntr-un subiect.
n aceast oper, se pot
regsi toate etapele
subiectului. Care sunt
momentele subiectului n
general?
Astzi, vom ncerca s
stabilim momentele
subiectului ale operei
literare
Paa Hassan, de G.Cobuc.
Elevii clasei sunt mprii
n cinci grupe i rezolv
cerinele de pe fia de lucru.

Surse de inspiraie
capitolul Clugreni din
opera literar Romnii
supt Mihai-Voievod
Viteazul a lui Nicolae
Blcescu.
- ascult cele comunicate
de profesor
- Momentele subiectului
sunt expoziiunea, intriga,
desfurarea aciunii,
deznodmntul.

- ascult cele comunicate


de profesor

- activitate
frontal

expunerea

- caietele
elevilor
- fiele de
lucru

observarea
direct

- activitate
frontal

conversaia

- tabla
- caietele
elevilor

observarea
direct

Conducerea
procesului de
nvare

30

caracteristicile
operei epice
momentele
subiectului

Grupa I Expoziiunea
1.Identificai cuvintele,
expresiile ce fac referire la
locul i timpul desfurrii
aciunii.

figurile de stil i
mijloacele
artistice

2. Precizai care sunt


personajele prezente n text,
menionnd trei trsturi
semnificative.

3. Explicai semnificaia
urmtoarelor figuri de stil:
o-mparte crare fcnd, se-

Grupa I Expoziiunea
1. Locul i timpul
desfurrii aciunii nu
sunt clar precizate, dar ele
pot fi deduse din faptul c
textul are drept surs de
inspiraie episodul luptei
de la Clugreni.
Este prezentat imaginea
ampl, panoramic, a
locului confruntrii dintre
cele dou armate.
2. Mihai Viteazul se afl n
fruntea romnilor, bgnd
spaim n turcime curajos, viteaz, bun strateg
i conductor, impetuos,
cluzit de un fierbinte
patriotism- prezentat n
micare.
Paa Hassan st departe de
lupt i ordon intrarea n
btlie a tuturor forelor laitate, cuprins de team,
prezentat static.
Otirea romn - bine
organizat, lupt pentru
aprarea pmntului
strmoesc, se afl n plin
ofensiv.
Otirea otomandezorganizat, acioneaz
haotic, lipsit de un
conductor exemplar.
3. Metafora cu fulgeru-n
mn subliniaz figura
mrea i impuntoare a

- activitate
frontal
combinat cu
activitatea
independent
pe grupe

conversaia
- tabla
explicaia
- fiele de
nvarea prin
lucru
descoperire
problematizarea
dialogul

observarea
direct

ndeas cu vuiet curgnd,


cade-n mocirl un val dup
val, cu fulgeru-n mn,
turcimea-nvrjbit.

Grupa a II-a Intriga


1. Cum acioneaz
personajele?

2. Identificai trsturile
personajelor.

3.Prin ce procedee artistice


pune n eviden poetul
nsuirile personajelor i
dinamica aciunii?

eroului; hiperbolele omparte crare fcnd, sendeas cu vuiet curgnd


evideniaz curajul i
vitejia cu care lupt att
domnitorul, ct i armata
romn; hiperbola cade-n
mocirl un val dup val i
epitetul turcimea-nvrjbit
sugereaz dezorganizarea
i spaima armatei otomane.
Procedeul artistic
predominant este antiteza.
Grupa a II-a Intriga
1. Mihai Viteazul domin
cmpul de lupt,
ngrozindu-i pe turci, mai
ales pe pa.
Hassan nu tie dac ceea
ce vede este vis sau
realitate.
2. Mihai Viteazul-curajos,
viteaz, cluzit de
patriotism, domin cmpul
de lupt, anticipeaz
inteniile paei.
Paa Hassan cuprins de
team, panic,spaim,
uimit i ngrozit de faptele
de vitejie ale lui Mihai
Viteazul, nelinitit de
apropierea voievodului.
3. Comparaii: ca volbura
toamnei
se-nvrte,
intr-n urdie ca lupu-ntre
oi ; metafore: suflet de
vnt, triile plevei, vine

Grupa a III-a
Desfurarea aciunii
1. Cum acioneaz
domnitorul romn?
2. Care este reacia paei?

3. Care este rolul mjloacelor


artistice utilizate de autor?

furtun; expresia cu
valoare de superlativ
absolut: de minare e negru
pmnt; prezena verbelor
de micare la prezentul
istoric contribuie la
sublinierea nsuirilor i la
dinamismul aciunii.
Grupa a III-a
Desfurarea aciunii
1. Voievodul l provoac
pe Hassan la confruntri
directe.
2. Paa este cuprins de
disperare i laitate i fuge
ngrozit, pierzndu-i i
capul i firea, btndu-i
calul cu pumnii-amndoi.
3. Hiperbolele: vod-i un
munte , vorba e tunet,
rsufletul ger, gigantic
cupol, epitetul slbaticul
vod contribuie la
realizarea portretului
voievodului romn.
Hassan l percepe att
vizual ct i auditiv. Aceste
figuri de stil mpreun cu
aliteraia zalele-i zuruie
duc la ideea c Hassan l
percepe vizual i auditiv pe
voievod, fiind ngrozit i
nspimntat, iar laitatea
turcului este subliniat de
verbele fuge, zorete, bate,
zboar, expresiile
populare: i pierduse i

capul i firea, zboar


oimete, barba vlvoi,
ochii de snge.
Grupa a IV-a Punctul
culminant
1.Hassan i pierde
turbanul i-l las czut, are
impresia c din cauza
hainelor largi nu poate
nainta i i rupe
vestmntul , este desfigurat
de groaz i-i drdie
dinii, ajunge aproape de
taberele proprii i spahii i
sar n ajutor.

Grupa a IV-a Punctul


culminant
1. Cum acioneaz paa n
urmtoarele secvene:
Turbanul i cade i-l las
czut;/i rupe cu mna
vestmntul/Alearg de
groaza pieririi
btut,/Mnnc pmntul.
i-i drdie dinii i-i
galben-pierit!/Cci paa-i
de taberi aproape
sosit!/Spahiii din corturi sendeas grbit,
S-i deie scpare.
2. Precizai dou trsturi
ale paei aa cum rezult din
comportamentul su.
2.Este att de disperat
nct i las turbanul
czut, chiar dac aceasta
nseamn
dezonoare.Gesturile sale
sunt ale unui om
nebun.Sub aspect fizic,
este desfigurat de groaza
3. Prin ce mijloace artistice
morii: i-i drdie dinii
este scoas n eviden
i-i galben-pierit.
starea de spirit a
3. Epitete: largele-i haine,
conductorului turc?
galben pierit, grozava-i
crare; personificri: sempiedic vntul; expresii
populare: mnnc
pmntul, i drdie dinii,
Grupa a V-a
s-i deie scpare.
Deznodmntul
Grupa a V-a
1. Explicai semnificaia
Deznodmntul
urmtoarelor expresii: a

jurat s zac de spaim,


bietului pa, groaz
nebun, fuga e bun.

1. Paa este privit de


scriitor cu ironie i dispre.
Beii mprtesc
sentimentele i laitatea
paei.

2. Ce trsturi ale paei sunt


subliniate n aceast strof?
3. Ce sentimente trezete n
sufletul vostru lectura
acestei creaii?

Asigurarea
feed-back-ului

- are loc pe tot parcursul


leciei

Asigurarea
reteniei i a
transferului

Aprecieri i
constatri
asupra
desfurrii
leciei

2. Laitatea i faptul c
este ridicol prin
comportamentul su.
3. Sentimente de dispre
fa de laitatea paei i a
otirii otomane; sentimente
de admiraie fa de curajul
i vitejia voievodului
romn care a bgat o
groaz nebun n toi.
- activitate
frontal i
independent
pe grupe
- activitate
conversaia
frontal

- d ca activitate
- noteaz n caiete tema pe
independent, pentru acas, care o d profesorul pentru
alctuirea rezumatului
acas
operei pe baza momentelor
subiectului.
Se fac aprecieri asupra modului n care au rspuns, au lucrat i s-au comportat elevii la lecie.
De asemenea, se noteaz elevii care s-au remarcat pe parcursul leciei.

- fiele de
lucru

observarea
direct

tabla
caietele
elevilor

observarea
direct

Anexa 1
Grupa I
Pe vod-l zrete clare trecnd
Prin iruri, cu fulgeru-n mn.
n lturi s-azvrle otirea pgn,
Cci vod o-mparte, crare fcnd,
i-n urm-i se-ndeas, cu vuiet curgnd,
Otirea romn.
Cu tropote roibii de spaim pe mal
Rup friele-n zbucium i salt;
Turcimea-nvrjbit se rupe deolalt
i cade-n mocirl, un val dup val,
Iar fulgerul Sinan, izbit de pe cal,
Se-nchin prin balt.
Hassan de sub poala pdurii acum
Lui Mihnea-i trimite-o porunc:
n spatele-otirii muntene s-arunc
Urlnd ianicerii, prin flinte i fum,Dar paa rmne alturi de drum
Departe pe lunc.
1.Identificai cuvintele i expresiile ce fac referire la locul i timpul desfurrii aciunii.
2. Precizai care sunt personajele prezente n text, menionnd trei trsturi semnificative.
3. Explicai semnificaia urmtoarelor figuri de stil: o-mparte crare fcnd, se-ndeas cu vuiet curgnd,
cade-n mocirl un val dup val, cu fulgeru-n mn, turcimea-nvrjbit.

Anexa 2

Grupa a II-a
Mihai i zrete i-alege vreo doi
Se-ntoarce i pleac spre gloat,
Ca volbura toamnei se-nvrte el roat
i intr-n urdie ca lupu-ntre oi,
i-o frnge degrab i-o bate-napoi
i-o vntur toat.
Hassan, de mirare, e negru-pmnt;
Nu tie de-i vis, ori aieve-i
El vede cum zboar flcii Sucevei,
El vede ghiaurul c-i suflet de vnt
i-n fa-i puterile turcilor snt
Triile plevei.
Dar iat-l! E vod, ghiaurul Mihai;
Alearg nval nebun.
mprtie singur pe ci i adun,
Cutreier cmpul, tind de pe cai El vine spre pa: e groaz i vai,
C vine furtun.
1. Cum acioneaz personajele?
2. Identificai trsturile personajelor.
3. Prin ce procedee artistice pune n eviden poetul nsuirile personajelor i dinamica aciunii?

Anexa 3
Grupa a III-a
- Stai, pa, o vorb de-aproape s-i spun
C nu te-am gsit nicierea Dar paa-i pierduse i capul i firea!
Cu frul pe coam el fuge nebun,
C-n ghear de fiar i-n gur de tun
Mai dulce-i pierirea.
Slbaticul vod e-n zale i-n fier
i zalele-i zuruie crunte,
Gigantic poart-o cupol pe frunte,
i vorba-i e tunet, rsufletul ger,
Iar barda din stnga-i ajunge la cer,
i vod-i un munte.
- Stai, pa! S piar azi unul din noi.
Dar paa mai tare zorete;
Cu scrile-n coapse fugaru-i lovete
i gtul i-l bate cu pumnii-amndoi;
Cu ochii de snge, cu barba vlvoi
El zboar oimete.
1. Cum acioneaz domnitorul romn?
2. Care este reacia paei?
3. Care este rolul mjloacelor artistice utilizate de autor?

Anexa 4

Grupa a IV-a
Turbanul i cade i-l las czut;
i rupe cu mna vestmntul
C-n largile-i haine se-mpiedic vntul
i lui i se pare c-n loc e inut;
Alearg de groaza pieririi btut,
Mnnc pmntul.
i-i drdie dinii i-i galben-pierit!
Dar Alah din ceruri e mare!
i-Alah i scurteaz grozava-i crare
Cci paa-i de taberi aproape sosit!
Spahiii din corturi se-ndeas grbit,
S-i deie scpare.

1. Cum acioneaz paa n secvena de mai sus?


2. Precizai dou trsturi ale paei aa cum rezult din comportamentul su.
3. Prin ce mijloace artistice este scoas n eviden starea de spirit a conductorului
turc?

Anexa 5

Grupa a V-a
i-n ceasul acela Hassan a jurat
S zac de spaim o lun,
Vzut-au i beii c fuga e bun
i bietului pa dreptate i-au dat,
Cci vod ghiaurul n toi a bgat
O groaz nebun.
1. Explicai semnificaia urmtoarelor expresii: a jurat s zac de spaim, bietului pa, groaz nebun,
fuga e bun.
2. Ce trsturi ale paei sunt subliniate n aceast strof?
3. Ce sentimente trezete n sufletul vostru lectura acestei creaii?

Grupa I

Pe vod-l zrete clare trecnd


Prin iruri, cu fulgeru-n mn.
n lturi s-azvrle otirea pgn,
Cci vod o-mparte, crare fcnd,
i-n urm-i se-ndeas, cu vuiet curgnd,
Otirea romn.
Cu tropote roibii de spaim pe mal
Rup friele-n zbucium i salt;
Turcimea-nvrjbit se rupe deolalt
i cade-n mocirl, un val dup val,
Iar fulgerul Sinan, izbit de pe cal,
Se-nchin prin balt.
Hassan de sub poala pdurii acum
Lui Mihnea-i trimite-o porunc:
n spatele-otirii muntene s-arunc
Urlnd ianicerii, prin flinte i fum,Dar paa rmne alturi de drum
Departe pe lunc.

1.Identificai cuvintele i expresiile ce fac referire la locul i timpul desfurrii aciunii.


2. Precizai care sunt personajele prezente n text, menionnd trei trsturi semnificative.
3. Explicai semnificaia urmtoarelor figuri de stil: o-mparte crare fcnd, se-ndeas cu vuiet curgnd,
cade-n mocirl un val dup val, cu fulgeru-n mn, turcimea-nvrjbit.

Grupa a II-a

Mihai i zrete i-alege vreo doi


Se-ntoarce i pleac spre gloat,
Ca volbura toamnei se-nvrte el roat
i intr-n urdie ca lupu-ntre oi,
i-o frnge degrab i-o bate-napoi
i-o vntur toat.
Hassan, de mirare, e negru-pmnt;
Nu tie de-i vis, ori aieve-i
El vede cum zboar flcii Sucevei,
El vede ghiaurul c-i suflet de vnt
i-n fa-i puterile turcilor snt
Triile plevei.
Dar iat-l! E vod, ghiaurul Mihai;
Alearg nval nebun.
mprtie singur pe ci i adun,
Cutreier cmpul, tind de pe cai El vine spre pa: e groaz i vai,
C vine furtun.

1. Cum acioneaz personajele?


2. Identificai trsturile personajelor.
3. Prin ce procedee artistice pune n eviden poetul nsuirile personajelor i dinamica aciunii?

Grupa a III-a

- Stai, pa, o vorb de-aproape s-i spun


C nu te-am gsit nicierea Dar paa-i pierduse i capul i firea!
Cu frul pe coam el fuge nebun,
C-n ghear de fiar i-n gur de tun
Mai dulce-i pierirea.
Slbaticul vod e-n zale i-n fier
i zalele-i zuruie crunte,
Gigantic poart-o cupol pe frunte,
i vorba-i e tunet, rsufletul ger,
Iar barda din stnga-i ajunge la cer,
i vod-i un munte.
- Stai, pa! S piar azi unul din noi.
Dar paa mai tare zorete;
Cu scrile-n coapse fugaru-i lovete
i gtul i-l bate cu pumnii-amndoi;
Cu ochii de snge, cu barba vlvoi
El zboar oimete.

1. Cum acioneaz domnitorul romn?


2. Care este reacia paei?
3. Care este rolul mjloacelor artistice utilizate de autor?

Grupa a IV-a

Turbanul i cade i-l las czut;


i rupe cu mna vestmntul
C-n largile-i haine se-mpiedic vntul
i lui i se pare c-n loc e inut;
Alearg de groaza pieririi btut,
Mnnc pmntul.
i-i drdie dinii i-i galben-pierit!
Dar Alah din ceruri e mare!
i-Alah i scurteaz grozava-i crare
Cci paa-i de taberi aproape sosit!
Spahiii din corturi se-ndeas grbit,
S-i deie scpare.

1. Cum acioneaz paa n secvena de mai sus?


2. Precizai dou trsturi ale paei aa cum rezult din comportamentul su.
3. Prin ce mijloace artistice este scoas n eviden starea de spirit a conductorului
turc?

Grupa a V-a

i-n ceasul acela Hassan a jurat


S zac de spaim o lun,
Vzut-au i beii c fuga e bun
i bietului pa dreptate i-au dat,
Cci vod ghiaurul n toi a bgat
O groaz nebun.

1. Explicai semnificaia urmtoarelor expresii: a jurat s zac de spaim, bietului pa, groaz nebun,
fuga e bun.
2. Ce trsturi ale paei sunt subliniate n aceast strof?
3. Ce sentimente trezete n sufletul vostru lectura acestei creaii?

S-ar putea să vă placă și