Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Introduction
In ac motors, the rotor does not receive electric power by conduction but by induction in exactly the same way as
the secondary of a 2-winding transformer receives its power from the primary. That is why such motors are known
as induction motors. In fact, induction motor can be treated as a rotating transformer.
Induction motor is very commonly used since it is very cheap, robust, efficient and reliable. It has good speed
regulation and high starting torque. It requires little maintenance. It has a reasonable overload capacity.
Characteristics
Construction
2
3
4
5
Copper Losses
Efficiency
Power factor
Speed Control
Less
High
Better
No possibility
Starting Torque
Cooling
The purpose of slip-ring and brushes is to provide a means for connecting external resistors in the rotor circuit. The
resistors enable the variation of each rotor phase resistance to serve two purposes.
i.
To increase the starting torque and decrease the starting current from the supply.
ii.
To control the speed of the motor.
www.fb.com/stupidcracker
When 3-phase windings displaced in space by 120 are supplied by 3-phase currents displaced in time by 120 , a
magnetic field is produced which rotates in space.
1 = sin
2 = sin 120
3 = sin + 120
Also,
tan = = tan
=
2
It can be seen that the resultant flux rotates in space in the clockwise direction with angular velocity of rad/sec.
Since, = 2 and =
120
Principle of Operation
www.fb.com/stupidcracker
Consider a conductor placed on a stationary rotor. Let this conductor is subjected to a rotating magnetic field of
induction motor. Let the rotation of magnetic field as clockwise. By Faradays law of electromagnetic induction, a
voltage will be induced in the conductor and hence a current flows in the rotor conductor. Since the magnetic field
is rotating clockwise and the conductor is stationary, we can assume that the conductor is in motion in the
anticlockwise direction with respect to the magnetic field. By right hand rule, the direction of the induced current
is outwards (dot). The current in the rotor conductor produces its own magnetic field.
We know that when a conductor carrying current is put in a magnetic field, a force is produced on it. Thus, a force
is produced on the rotor conductor. The direction of force can be found by left-hand rule. It is seen that the force
produced on the conductor is in the same direction as the direction of the rotating magnetic field. Since the rotor
conductor is in a slot on the circumference of the rotor, this force acts in a tangential direction to the rotor and
develops a torque on the rotor. Similar torque is produced on all rotor conductors. Since the rotor is free to move,
it starts rotating in the same direction as the rotating magnetic field. Thus, a three phase induction motor is self
starting. Since the operation of this motor depends upon the induced voltage in its rotor conductors, it is called an
induction motor.
Also,
=
=
120
The frequency in the rotor winding in variable an depends on the difference between the synchronous speed and
the rotor speed. Hence the rotor frequency depends upon slip. The rotor frequency is given by
=
120
Hence,
=
=
www.fb.com/stupidcracker
Where 1 is applied voltage per phase to primary i.e. stator winding, 1 and 2 are the number of turns per phase
on stator and rotor respectively.
When the rotor starts running, the relative speed of the rotor with respect to stator flux drops in direct proportion
with the relative speed and is given by 2 .
Hence for slip, the induced emf in the rotor is times the induced emf in the rotor at standstill.
Let the resistance and inductance per phase of rotor be 2 and 2 respectively and induced emf per phase is rotor
at standstill be 2 .
At standstill
Induced emf per phase in rotor = 2
Rotor winding resistance per phase = 2
Rotor winding reactance per phase = 2 = 22 where is supply frequency.
2 2 + 2 2
2
2
2
2 2 +2 2
At slip s
Induced emf per phase in rotor winding = 2 .
Rotor winding resistance per phase = 2
Rotor winding reactance per phase = 2 = 2 2 = 22 = 2
2 2 + 2 2
2
2
2
2 2 + 2 2
2
2 2 + 2 2
2
2 2
+2 2
The above equation gives convenient form of rotor equivalent circuit. The resistance
be splitted into two parts 2 and 2
I2
sX2
sE2
X2
E2
I2
R2/s
www.fb.com/stupidcracker
0 = +
The total magnetizing current 0 is considerably larger in the case on induction motor as compared to a
transformer. This is due to higher reluctance caused by air gap on the induction motor.
I1
X1
R1
V1
X0
R0
I1
V1
R1
X1
R0
R2 '
X0
R2
K2
RL '
X2'
X2
K2
RL
R 1
2 1
K2 K2 s
www.fb.com/stupidcracker
I2'
R01=R1+R2' X01=X1+X2'
I1
V1
RL '
X0
R0
RL
R 1
2 1
K2 K2 s
Rotor Torque
The torque of an induction motor is due to interaction between rotor and staor fields and depends on the strength
of those fields and the phase relation between them.
The torque developed by the rotor of an induction motor is directly proportional to a) rotor current 2 , b) stator
flux per pole c) power factor of the rotor current, cos
2 cos 2
Since the rotor emf per phase at standstill,
= 2 2 cos 2
Torque developed,
2
2
2 2 + 2 2
cos 2 =
2
2
2 2 + 2 2
2 2 + 2 2
2 2 + 2 2
2 2 2
2 2 + 2 2
Rotor Cu Loss
= 32 2 cos 2 = 32
2 2 + 2 2
2
2 2 + 2 2
=
2
2 2 2 2
2 2 + 2 2
2 2 2 2
2 2 + 2 2
Starting Torque
At start, the rotor is stationary and so slip=1 and starting torque may be obtained by substituting s=1
2 2 2
= = 2
2 + 2 2
Condition for Maximum Running Torque
www.fb.com/stupidcracker
2 2 2
2 2 + 2 2
Torque for fixed supply voltage will be maximum when
2
2 2 + 2 2
or
2
22
+2 2
or
2
2
2
2 +22 2
is maximum.
2 = 0
2
2
=
Conclusions
i)
ii)
iii)
iv)
2 2 2
2 2 + 2 2
2 2
22
2
= 2
+1
where
2
2
=1=
Torque-Slip Characteristics
Torque developed by an induction motor rotor is given by the equation
2 2 2
= 2
2
2 + 2 2
From the relation, following conclusions can be made:
I.
When speed is synchronous i.e. when slip () is zero, the torque is zero. So torque-slip characteristics
starts from origin.
II.
When the speed is very near to synchronous speed (slip is very less), the value of 2 is very small and
is negligible in comparison with rotor resistance 2 . Therefore torque is directly proportional to slip .
III.
As the slip increases, i.e. speed drops with increase in load, torque increases, reaches its maximum value
when =
2
2
. The maximum torque is also known as breakdown or pull-down torque. The slip
www.fb.com/stupidcracker
If the rotor resistance 2 were zero, then the rotor current at standstill would lag 90 behind the rotor induced emf
and the induction motor would, therefore develop no torque at start. On the other hand, if the rotor resistance
were infinitely large, there would be no rotor current, and therefore, no torque. Since the starting torque is zero
when 2 and when 2 is infinitely large, so there must be some intermediate value of rotor resistance that will
give a maximum value of starting torque.
Modes of Operation
Depending upon the value of slip, there can be following three modes of operation of an induction motor.
Motor Action (0< 1): In this mode, the rotor rotates in the same direction as the stator field. The speed is less
than the synchronous speed.
Brake Action ( > 1): There are two ways of making slip greater than unity. First, the rotor can be driven by a
prime mover in a direction opposite to the rotating magnetic field. Second, we can reverse any two of the phase
supplies while operating the machine as motor. The effect of reversing two supply-phases is to make the stator
field rotate in the opposite direction. Thus, at the time of switch over, the rotor is rotating almost at synchronous
speed in one direction and the stator field is rotating at synchronous speed in the opposite direction. The
difference is almost twice the synchronous speed and hence slip is almost 2.
Generator Action ( < 0): The slip can be made negative if rotor is made to rotate at a speed higher than
synchronous speed with the help of prime mover. Induction motors are rarely used as generators .
www.fb.com/stupidcracker
= =
Rotor input,
2 = =
www.fb.com/stupidcracker
60
2
60
= 2 = 2
60
=
=
=
=
2
Q.1 An 1,100V, 50Hz delta connected induction motor has a star connected slip ring rotor with a phase
transformation ratio of 3.8. The rotor resistance and standstill leakage reactance are 0.012 ohm and 0.25 ohm per
phase respectively. Neglecting stator impedance and magnetizing current, determine (i) the rotor current at start
with slip rings shorted, (ii) the rotor power factor at start with slip-rings shorted, (iii) the rotor current at 4% slip
with slip rings shorted, (iv) the rotor power factor at 4% slip with slip-rings shorted, (v) the external rotor
resistance per phase required to obtain a starting current of 100-A in the stator supply lines.
Sol. Voltage applied to stator per phase, 1 = 1100 , the same as the line voltage
EMF induced per phase in the rotor at standstill, 2 = 1 =
1
3.8
1100 = 289.5
Rotor current, 2 =
2
2
289.5
0.2503
= 1156.6
Rotor current, 2 =
2
2
0.04289.5
0.0156
= 742.3
2
2
289.5
219.4
1 100/ 3
=
= 219.4
1 3.8
= 1.32
50
= 1500
1500
Rotor Current Frequency, = = 0.6 50 = 30
www.fb.com/stupidcracker
Q.3 A 4-pole, 50 Hz, 7.46kW motor has, at rated voltage and frequency, a starting torque of 160 per cent and a
maximum torque of 200 per cent of full-load torque. Determine (i) full-load speed, (ii) speed at maximum torque.
T sh
Sol.
Tf
= 1.6 and
T max
Tf
=2
Therefore
Tsh
1.6
2a
=
= 0.8 =
Tmax
2
1 + a2
=
= 0.5
Also,
Tf
2asf
1
= 2
=
2
Tmax
a + sf
2
2 0.04
1
=
0.0016 + 2 2
After solving, we get
=?
(i)
Full-load speed occurs at a slip of 0.01. Now
= 120 50 4 = 1500
= 1500?
(ii)
2
2
Rotor Current
=
www.fb.com/stupidcracker
= 22.73
0.42 + 0.05 4 2
2 + 2 2
2 + 2 2
= 3 2 = 3 22.732 0.4 = 620
2
2 1500
=
=
78.87 = 11745
60
60
= = 11745 500 = 11245
= 0.1
= = 0.1 1500 = 150
= 1500 150 = 1350
2
0.8 254
=
=
= 50.5
2
2
0.42 + 42
2 + 2
At start, = 1
Starting torque,
3 60 0.8 254 2 0.4
= 19.5
21500
0.42 + 42
Q.5 A 100-kW (output), 3300-V, 50-Hz, 3-phase, star connected induction motor has a synchronous speed of 500
rpm. The-full load slip is 1.8% and full-load power factor 0.85. Stator copper loss=2400-W, Iron loss=3500-W.
Rotational loss=1200-W. Calculate (i) the rotor copper loss, (ii) the line current, (iii) the full-load efficiency.
Sol.
Pm = output + rotational losses = 100 + 1.2 = 101.2 kW
s
0.018
rotor Cu loss =
Pm =
101.2 = 1.855 kW
1s
1 .018
, 2 = + = 101.2 + 1.855 = 103.055
= 2 + = 103.055 + 2.44 + 3.5 = 108.995
=
Therefore 1 = 3 cos
108.995 = 3 3300 0.85
= 22.4
100
=
=
= 0.917
1
108.955
Q.6 A 400-V, 4-pole, 3-phase, 50-Hz induction motor has a rotor resistance and reactance per phase of 0.01 and
0.1 respectively. Determine (a) maximum torque in N-m and the corresponding slip (b) the full-load slip and
power output in watts, if maximum torque is twice the full-load torque. The ratio of stator to rotor turns is 4.
Sol.
Applied voltage per phase, 1 = 400
= 231
3
231
Standstill emf induced in rotor, 2 = 1 =
= 57.75
4
2
1
= 2
=
2
+
2
2 0.1 1
= = 0.027 0.373
0.12 + 2
2
= 0.373 is not in the operating range of the motor, therefore we select = 0.027
= 1500 1 0.027 = 1459.5
Full-load torque,
=
www.fb.com/stupidcracker
320
= 160
2
2 2 1459.5 160
=
=
= 24454
60
60
=
NOTE: Some answers are just approximated one. Your answer may vary a bit.
www.fb.com/stupidcracker