Sunteți pe pagina 1din 18

PROIECT DIDACTIC

Data:
Propuntor: Gogea Corina Maria
coala: Liceul Tehnologic Agricol Alexiu Berinde Seini
Clasa: II, II
Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Limba romn
Unitatea de nvare: Tainele cuvintelor
Subiectul: Sunetul i litera c
Litera cmic de mn
Tipul leciei: predare-nvare.
Scopul leciei: familiarizarea cu sunetul c i cu litera c mic de mn
Obiective de referin:
O1.3 s disting cuvintele dintr-o propoziie dat, silabele dintr-un cuvnt i sunetele dintr-o silab;
O2.1 s formuleze clar i corect enunuri verbale potrivite unor situaii date;
O3.1 s identifice litere, grupuri de litere, silabe, cuvinte i enunturi n textul tiprit i n textul scris de mn;
O3.4 s citeasc n ritm propriu, corect un text cunoscut;

O4.1 s scrie corect litere, silabe, cuvinte;


O4.2 s scrie corect, lizibil i ngrijit propoziii scurte;
Obiective operaionale: La sfritul leciei, elevii vor fi capabili:
a)cognitive:
O1. s citeasc selectiv , n lan un text
O2. s rspund corect la ghicitori;
O3. s citeasc imaginile din Abecedar, utiliznd cuvinte care conin sunetul c;
O4. s disting, n cadrul propoziiei, cuvintele, silabele n cadrul cuvintelor i sunetele care alctuiesc silabele care au n
componen litera c;
O5. s exemplifice cuvinte noi n care sunetul c s se afle la nceput, n interior, sau la sfrit;
O6. s scrie litera ,,c,, i cuvinte care conin aceast liter
O7. s ordoneze cuvinte pentru a forma propoziii
b)afective:
O8. s manifeste interes fa de textul citit
c) psihomotorii
O9. s adopte o poziie corect i comod pentru scris

Strategia didactic:
Metode i procedee: problematizarea, expunerea, observaia, demonstraia, metoda fonetic, analitico-sintetic, metoda
cadranelor, conversaia, exerciiul.
Mijloace de nvmnt: plic cu ghicitori, povestea literei ,,c,, manualul, plan cu litera c, plan reprezentnd curcubeul, fie
de munc independent, manualul, caietul.

Forme de organizare: frontal, individual i pe echipe.


Resurse:
umane: 3 elevi;
temporale: 90 de minute;
bibliografice: Corina, Uzum, (coordonator) Strategii pentru eficientizarea nvrii-Repere teoretice i practice, Editura
,
coala Vremii, Arad, 2009
Anton, Ilica, Metodica llimbii romne n nvmntulprimar, Editura Multimedia,Arad, 1998
Anton, Ilica, Ileana, Iovin, Metodica nvrii limbii romne n ciclul primar, Editura Universitatea de Vest
,,Vasile Goldi,, Arad, 2001
Desfasurarea lectiei:

Nr.
Crt.

1.

Etapele lectiei

Ob.
op.

Verificarea
cunotinelor
anterioare

O1

Captarea
atentiei

O1

Timp

Continut instructiv-educativ

Citirea n lan i selectiv a leciei


anterioare( Sunetul i litera o,O

Metode si
procedee
Conversaia
Exerciiul

Strategia
didactica
Mijloace de
invatamant
Manualul

Evaluare
Forme de
organizare
Frontal

Citirea corect
a leciei

Ghicitori:
2.

Nu sunt carte, dar am foi


Pregtite pentru voi
Cu linii sau ptrele
S putei scrie pe ele.(caietul)
Drept, nalt si subtirel
Cu vemnt de lemn pe el,
Are vrful de crbune
Pe hrtie multe spune.(creionul)
Ct e vara - cucurigu!
Cucurigu - cnd d frigu!
Cine-i frate dumnealui?
Cum il cheam?

Elem. de
problematizare
Conversa-ia

Plic cu
ghicitori

Frontal

Rspunsurile
elevilor

Poi s-mi spui?


(cocoul)
Te pzete, d din coad,
tie oasele s road,
St n curte, doarme-n cuc
Te i latr, te i muc.
( cinele)

3.

10

Anuntarea
subiectului si a
obiectivelor

O8

4.

Dirijarea
nvrii

O3

35

Ce au n comun aceste cuvinte (caietul,


creionul,cocoul, cinele) ? Cu ce sunet ncep ele?
Astzi vom nva sunetul c i litera c mic de
mn
Prezint elevilor plana cu litera ,,c,, , ,,C,,
Denumesc litera
Repetarea sunetului de ctre mai muli elevi
(individual, pe grupe, n cor)
Descrierea literei( din ce este format),
asemnarea i deosebirea de alte litere
Pentru a afla cum a luat natere litera C v
voi spune o poveste, dar nu orice poveste ci
chiar povestea literei C (Anexa 1)
Cu ajutorul elevilor voi desena ,, semnul
mndrului curcubeu,, care ntors ntr-o parte
este chiar litera c
Anexa nr.2

Se deschid abecedarele la pagina 48. Elevii


sunt solicitai s observe imaginea.
Unde se afl elevii?
Ce activiti desfoar ei n clas?

Expunerea

Plana cu
litera c

Frontal

Rspunsurile
elevilor

Frontal

Rspunsurile
elevilor

Exerciiul
Plan
reprezen-tnd
curcubeul

Conversa-ia
Explicaia
Problematizarea

Manualul

Formularea

Cum se numesc psrele din colivie?


Cum este canarul?
Haidei s formulm propoziii care s
conin cunvntul canar.
Am un canar mic.
O4

Reprezentm grafic propoziia:


_______________________.

corect a
propoziiilor
Metoda
fonetic,
analiticosintetic

Cte cuvinte are? Batem din palme, apoi


reprezentm:
__________________.
____ ___ ______ ___ .
Care e primul cuvnt? Dar al doilea? Al
treilea? Se desparte fiecare n silabe i
reprezentm grafic:
_____________________________.
____ ____ __________ _____.
__
__
__
__
__
Se stabilesc sunetele din al doilea cuvnt
i i se asociaz fiecrui sunet o bulin. Se
coloreaz doar bulina ce reprezint
sunetul c
__________
___ ____

Ce sunete nvate de voi descoperii n


acest cuvnt?
Primul sunet din cuvntul canar se pare c nu l-ai
nvat, tocmai de aceea astzi vom trece la lecia
Sunetul c i litera c mic de tipar
Se interpreteaz cntecul
,,Canarul,, (Anexa 3)
Interpreta-rea

Frontal

O5

O1

Dai exemple de cuvinte care s conin


sunetul c.
Pentru fiecare cuvnt vom stabili locul
sunetului.
Compunerea unor cuvinte cu ajutorul
alfabetarului
Se citete model lecia din manual
Elevii citesc lecia n lan i selectiv
Elevii sunt anunai c vor nva s scrie
litera c mic de mn care o s le
permit s scrie mai multe cuvinte i
propoziii.
Prezentarea literei de mn i scrierea
elementelor grafice ale acesteia
Scrierea literei de mn
Scrierea model a literei, n ntregime, la
tabl cu explicarea micrii i a fiecrui
element grafic component
Exerciii de nclzire a muchilor
mainilor
Umerii i vom mica

Frontal
Conversa-ia
Explicaia
Problematizarea
Citirea
explicativ
Citirea
selectiv

Obsetrvaia

Demonstra-ia

Spatele vom ndrepta


Degetele-mi sunt petale
Se deschid ca la o floare
Vntul bate ne-ncetat
Vrful degetelor bat
Iar apoi le rsfirm
i la pian noi cntm .
Lebedele-n jur privesc ,
Minile mi le rotesc

Exerciiul

Frontal

Manualul

Morica o nvrtesc
i la lucru eu pornesc .
Stimularea scrierii literei n aer, pe
banc, pe caiet cu stiloul nchis
Srierea literei la tabl de ctre 2-3 elevi
Reamintirea poziiei corecte pentru scris
Scrierea literelor punctate din abecedar
Scrierea literelor punctate din caietul
special
Scrierea a dou- trei litere
Verificarea individual a fiecrui elev i
corectarea sau indicarea continurii
scrierii literei
Scrierea a dou-trei rnduri
Verificarea individual

Exerciiul

Frontal

O6
O9

5.

Fixarea
cunotinelor i
deprinderilor

O1
O7

23

Exerciii de citire selectiv,n lan


Exerciii de ordonare a unor cuvinte
ntr-o propoziie
Anexa 4

Scrierea cuvintelor
Analiza fonetic a cuvntului
Scrierea model la tabl cu explicarea

Citirea
selectiv, n
lan
Conversaia
Explicaia
Exercitiul
ProblematiZarea
Metoda
fonetic,

Caietul
Stiloul

Idividual

Manual

Frontal

Fia de lucru

Individual
Frontal
Pe echipe

Frontal

Citirea corect
a leciei
Ordonarea
corect a
cuvintelor
pentru a alctui
o propoziie
Identificarea
corect a
sunetelor

O6

6.

Obtinerea
performantei

O4

15

legturilor dintre litere


Stimularea scrierii cuvntului n aer, pe
caiete cu stiloul nchis
Scrierea cuvntului
Intervenia corectoare a nvtoarei dac
este cazul
Rescrierea cuvntului
Intrevenia nvtoarei
Exerciii de desprirre n silabe a unor
cuvinte din caietul special
Metoda cadranelor
Cadranul I ncercuiete cu rou litera ,,c,, mic de
tipar i cu albastru liter ,,C,, mare de tipar.
Cadranul II Coloreaz numai imaginile n
denumirea crora auzi sunetul ,,c,,

Conversaia
Explicaia
Exercitiul
Metoda
cadranelor

Individual

Fi de lucru

Individual

Ce am nvat astzi? Se fac aprecieri la


adresa elevilor activi.

Scrierea
corect a
cuvintelor date

Identificarea
corect a literei
cerute
Identificarea
corect a
imaginilor n
denumirea
crora se aude
sunetul c
Scrierea
corect a
cuvintelor ce
denumesc
imaginile date

Cadranul IV Transcrie
Anexa5

O6
Asigurarea
reteniei i a
transferului

Exercitiul

Caietul special
Stiloul

Cadranul III Scrie denumirea urmtoarelor


imagini

O6

7.

analiticosintetic

Transcrierea
corect a
cuvintelor
Conversaia

Frontal

ANEXA 1
POVESTEA LITEREI C.....
A fost odat ca niciodat o csu mic, mic, aruncat undeva pe un vrf de deal. Credei cumva c aceast csu era
prsit? Nu, n ea locuia o copili drgla, pe nume Corina, mpreun cu bunica ei.
i-avea Corina un prieten foarte bun, un cel pe nume Carol...
Era sprijinul ei de ndejde, mai ales c fetiei i plcea foarte mult s picteze, iar Carol i aducea tot felul de buruieni din care
fetia i pregtea culorile pentru pictur.
Era aa de talentat Corina, c i timpul se oprea din loc pentru a-i privi operele... Iar vopselele erau att de frumoase, nct nu
tia creia s-i dea mai nti prioritate....
ntr-o zi, Corina i lu evaletul, pensulele i, bineneles, pe Carol, apoi plec spre dealul pe care era i o fntn .
Nici nu se instal bine fetia, c bunica o i strig cu un tulnic mare: Coooriiinaaaa! . Fetia a crezut c bunica are o treab
urgent cu ea, aa c i ls culorile i plec n fug spre cas, nsoit de credinciosul ei cine, Carol.
Imediat ns veni ploaia i-i fur fetiei culorile care erau att de frumoase, nct le aranj n ordine pe cer, ca o bolt, ntre
fntna de pe deal i csua Corinei de pe cellalt deal. Bunica a vzut minunia de pe cer i i-a spus fetiei:
- Corina, iat un curcubeu!
Fetia i-a dat seama de nstrunicia ploii si a vrut s prind curcubeul de picior...
Dar, ploaia ridic frumosul curcubeu, astfel nct acesta se mai sprijinea doar pe marginea fntnii. Era aa de mare, de se
vedea de peste apte sate...
De-atunci, cnd oamenii doreau s scrie cuvinte care conineau sunetul ,,c,, , foloseau semnul mndrului curcubeu...
i-aa s-a nscut litera C....

ANEXA 3

CANARUL

Am un prieten un canar,

Ziua ncepe cu un tril

Neobosit cnt iar i iar,

i apoi se revine tot n tril

Li, li,

li, li,

Bine dispus mereu s fi


Lili, lili, lili,
Cu drag vestete-o nou zi
Un b, de puf, ce cnt cu nduf.

Ri, li, li, li,


Cntai i voi copii cu noi
Lili, lili, lili, lili,
Lili, lili, lili, lili
Un b, de puf, ce cnt cu nduf.

ANEXA 4.1

cu

Rica Nicu. e

ANEXA 4.2

canar. Nicu un

are

ANEXA 4.3

mic.

un

canar

ANEXA 4.4

are

car.

un

Rica

ANEXA 4.5

car Eu mari. mere

ANEXA 5
METODA CADRANELOR
I (1)

II (2)

ncercuiete cu rou litera ,,c,, mic de tipar i cu albastru Coloreaz numai imaginile n denumirea crora auzi
litera ,,C,, mare de tipar.
sunetul ,,c,,

Coco e un canar mic.


IV(4)

III(3)
Scrie denumirea urmtoarelor imagini

Transcrie urmtoarele cuvinte


car

mac

cocor

S-ar putea să vă placă și