Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Scoala : Gimnazial Coresi


Data:
Clasa: a II a E
Prof.nv.primar : Craciun Bucurica Tania
Propunator : Lupoiu Ramona Mihaela
Aria curricular: Matematic i tiine ale naturii
Disciplina: Matematic i explorarea mediului
Scopul: Consolidarea priceperilor i deprinderilor de a rezolva exerciii i probleme prin adunarea i scderea numerelor naturale de la 0
la 100, fr trecere peste ordin; dezvoltarea limbajului i a gndirii matematice; precizarea unor transformari ale apei.
Tipul leciei: consolidare i sistematizare a cunostintelor
Unitatea tematic: ,, Corpurile din jurul nostru ;
Coninuturi: Adunarea i scderea n concentrul 0-100, fr trecere peste ordin.
Pmntul. Transformri ale apei
COMPETENTE VIZATE:
Matematic i explorarea mediului:
2.2. Evidenierea unor caracteristici simple specifice formelor geometrice plane i corpurilor geometrice identificate n diferite contexte
3.1. Rezolvarea de probleme n cadrul unor investigaii, prin observarea i generalizarea unor modele sau regulariti din mediul apropiat
5.1. Sortarea, clasificarea i nregistrarea prin desene i tabele a unor date din mediul cunoscut
COMPETENTE ACTIVATE:
Comunicare n limba romn:
3.1. Citirea unor mesaje scrise, ntlnite n mediul cunoscut
Arte vizuale i activiti practice
2.3 Realizarea de aplicaii/compoziii/obiecte/constructii simple, pe baza interesului direct;
Obiective operaionale:
1.2.2 s identifice figurile geometrice; (obiectivul se consider realizat dac toi elevii identifica corect toate figurile geometrice);

2.2.2 s denumeasca figurile geometrice (obiectivul se consider realizat dac toi elevii identifica corect toate figurile geometrice);
1.2.3 s reconstituie imaginea in vederea realizarii unui colaj
1.5.1 sa inregistreze in tabel datele solicitate
5.2.1- s rezolve probleme (obiectivul se considera realizat daca toi elevii tiu sa rezolve probleme printr-o operatie de adunare sau
scadere);
5.2.1- s compuna probleme (obiectivul se considera realizat daca toi elevii tiu sa rezolve probleme printr-o operatie de adunare sau
scadere);
Obiective educative:
dezvoltarea ateniei, gndirii, motivaiei
STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul-joc, problematizarea, , munca independenta, ciorchinele,
Resurse: petale de flori,jetoane (frunze si flori),fie de lucru, ciorchine, stilouri, caiete, hrtie colorata, casetofon, CD, tabl
Forme de organizare: frontal, individual, n grup.
DESFASURAREA LECTIEI
Momentele
leciei
Moment
organizatoric
(2min)

Ob.
op

Strategii didactice
Ealonarea coninuturilor
Se creeaz condiiile optime pentru
buna desfurare a leciei (climat
psihoafectiv, materiale didactice).

Captarea
ateniei
(3 min)
Anunarea
temei i a
obiectivelor
(5 min)

Metode i
procedee
conversaia

conversaia

Se vor ordona silabele care au venit


impreuna cu prietenii Primaverii si se va
obtine titlul lectiei
* Se anun titlul lectiei si se scrie la
tabla si n caiete

Resurse
materiale
Materiale
necesare
leciei
Mesaj de
la
,,Primvara

Evaluare
Forme de
organizare
frontal

sistematic

frontal

frontal
caietul

Observarea
sistematic

jetoane
conversaia

Observarea

Reactualizarea
cunotinelor
anterioare
( 6 min)

Dirijarea
nvrii
(20 min)

. Razele de soare le cer elevilor


s-i nclzeasc mintea:
Verificarea oral teoretic a
cunotinelor
Cum se numesc numerele care se
adun? Dar rezultatul adunrii?
Ce este desczutul? Dar scztorul?
Cum se numete rezultatul scderii?
Calcul mintal
3+6=; 30+60=; 8-5=; 80-50=.
16+3-9=; 90-60+20=; 38-8=; 25-3=.
?+?=80; ?-?=20; ?+20=27; ?-8=60.
83=?Z ?U; 28=?Z ?U; 16=?Z ?U.
1.6.1. *Aflai numrul cu 7 mai mare dect 50!
*Aflai diferena numerelor 20 i 10!
Ghicitori matematice:
Are Gic 23 de mere / i
mnnc3 din ele. / i d tata un mr
mare. / Gic, cte mere are?
15 vrbii stau pe-o crac /
i se ceart i se-mpac. / Dac 4 au
zburat / Cte sunt la numrat?
Floarea i-a pierdut petalele.
Rezolvnd sarcinile, grupele vor primi
cte o petal i vor reface floarea.
1.4.1. JOC:,,Cursa isteilor Elevii rezolv
un exerciiu n tafet, invitndu-se la
tabl ntre ei i dnd mna cu cel care a
rezolvat corect.
Exerciiul se lucreaz i pe caiete.
1.Calculai:
20 +60 =
90 10 =
45 + 3 =
87 20 =
42 +40 =
53 + 34 =
26 4 =
75 14 =
20+
50

16+
80

42+
26

34+
4

exerciiul

jetoane

frontal

Aprecieri
verbale

conversatia
ciorchinele

plansa

frontal
problematizarea

Aprecieri
verbale
conversatia

ghicitori
frontal

exercitiul

exercitiul-joc

petale de flori
cu exercitii
diverse

n grup

Autoevaluare

frontal

Aprecieri
verbale
exercitiul

60
50

76
30

46
23

86
2

Randunica propune elevilor


rezolvarea unei probleme la tabl i pe
fie dup metoda tiu/ Vreau s tiu/

problematizarea

Am aflat

3.1.1.

Obinerea
performanei
(10 min)

Aprecieri i
recomandri
(2 min)
ncheierea
activitii
( 2 min)

Buburuza i-a pierdut bulinele.


Rezolvnd sarcinile corect, grupele vor
descoperi procesele de transformare ale
apei n natura (formarea din silabe a exercitiul
unor cuvinte: solidificare, topire,
condensare,
fierbere,
evaporare,
transformari, ale apei)
5.2.1.
Copacul i-a pierdut frunzuliele
abia nverzite. Elevii rezolv o fi exercitiul
independent, recupernd fiecare cte o
frunz, dnd via din nou copacului.
Dupa ce rezolva sarcina vor
decupa frunza pe contur.
Pentru a o nveseli pe Zna
primavara elevii vor cnta cntecul ,,Noi
dansm!
Aprecieri i recomandri referitoare
conversatia
la modul de comportare al elevilor i
corectitudinea rspunsurilor.
Se fixeaz tema pentru acas

explicatia

tiu/Vreau s
tiu/Am
nvat.

frontal
Aprecieri
verbale

fisa de lucru

independent

frontal

caiet

individual

Interevaluare

S-ar putea să vă placă și