X
1
2HCl + CaCO3 = CaCL2 + CO2 + H2 O
236,5
100
X= 2 x 36, 5 x1 / 100 = 0,73 g HCl
2.Se calculeaz masa de HCl n exces: masa de HCl exces= 100 / 100 x
0,73 = 0,73 g
3. Se calculeaz masa total de HCl: Masa total de HCl = m HCl reacie +
m HCl exces = 0,73 + 0,73 = 1,46 g
4. Se calculeaz Vs de HCl cu ajutorul expresiei Cn:
Cn = md / Egx Vs Egde HCl = M / nH
Eg HCl = 36,5 / 1 =
36,5 1= 1,46 / 36,5 xVs
Vs = 1,46 / 36,5 = 0,04 L=40 ml
R: 40 ml
2/4.pag.71 Ci ml soluie 4n de HCl sunt necesari pentru a dizolva 0,1 g srm de Fe; se
lucreaz cu exces de 100 % acid.
Observm c la dizolvarea Fe cu HCl are loc o reacie chimic. Algoritmul de rezolvarea
este: se calculeaz cu ajutorul reaciei chimice, masa de HCl, fiindc cunotem masa de Fe;
masa de HCl este md din concentraia normal 4n; se calculeaz V s de HCl; fr exces; se
calculeaz Vs de exces i apoi Vt de HCl. se cunosc: Cn HCl= 4n ( nEg / L ) Masa de Fe=
0,1 g; M HCL =36,5
A Fe = 56
Nu se cunosc: m d HCl = X = ? Vs de HCl fr exces = ? ml V exces de HCl = ? ml V t de
HCl = ? ml
Rezolvare
1.Se calculeaz X de HCL din proporia de mai jos. Se scrie reacia chimic dintre
Fe i HCl; se pun sub reacie masa molecular la HCl i A Fe; pe reacie se trece
masa de Fe i necunoscuta X:
0,1
X
Fe + 2 HCl = H2 + Fe Cl2
56
2x 36,5
X = 0,1 x 2 x 36,5 / 56 = 0,13 g de HCl ( md)
197,36
233,36
Rezolvare-etape
Se aplic varianta de rezolvare:
n Eg de NaOH = n Eg de HCl n reacia de neutralizare:
(Numrul de echivaleni gram de NaOH = numrul de echivaleni gram de HCl)
NaOH + HCl = NaCl + H2O
pH = 7
Titrant + prob
baz + acid = sare+ ap
Cunoatem:
1.V1 = V iniial de NaOH=20 ml, cu T=0,03982/ml(titrul)
2. V2 = V dup diluie = 200 ml ( volumul balonului cotat de 200 ml)
3. V3=V de NaOH folosit la titrare i care se ia din balonul cotat = 20 ml
4. V4= V HCl consumat la titrarea lui V3 i care este egal cu = 18,95 ml; are
concentraia necunoscut
Nu cunoatem:
1.nE g de NaOH, nEg de HCl
2.Cn de HCl; F HCl ; T HCl
Rezolvare
1.Se calculeaz nEg de NaOH din V1:
nEg = m NaOH / Eg NaOH
Eg = M baz / n grupri OH;
Eg NaOH = 40 / 1= 40
m NaOH = se calculeaz cu ajutorul titrului:
dac
1 ml..are..0,03982 g
atunci 20 ml .au..x
x= 20 . 0,03982 = 0,7964
nEg de NaOH din V1 = 0,7964/40 = 0,01991
2. Se calculeaz nEg de NaOH din V2 ( adic din balonul cotat), observnd c are
loc o diluie de 10 ori, prin raportarea lui 20 la 200. Va scdea concentraia de
NaOH de 10 ori:
n Eg de NaOH din V2 = nEg de NaOH : 10 = 0,01991: 10= 0,001991
Acest nEg de NaOH se va gsi n balonul cotat de 200 ml i n cei 20 ml (V3),
care se vor titra cu 18,95 ml de HCl (V4).
3. Se aplic relaia de egalitate a echivalenilor gram din timpul titrrii, cnd are
loc reacia chimic :
nEg de NaOH din V3 = 0,001991= nEg de HCl din V4
4. Se calculeaz concentraia normal a HCl, F HCl ; THCl :
a) Cn = nEg / V ( nEg / L)
Cn = 0,001991 / 18,95 . 103 = 0,1051 n (nEg de HCl/L)
b) Fsoluiei de HCl
Dac concentraia normal a soluiei de HCl este 0,1051n, concentraia normal
a soluiei etalon de HCl este 0,1n i atunci;
FHCl = 0,1051 / 0,1 = 1,051
c) THCl = masa de HCl (g) din 1 ml de soluie:
1 L soluie=1000ml are0,1051 Eg de HCl.0,1051.36,5g HCl
1ml..y
y = 0,105 . 36,5 / 1000= 3,833 .10-3 g/ml = 0,003833 g/ml
R: 0,1051 n, 1,051, 0,003833 g/ml
500mL soluie..y
y= 500. 0,1646 / 25 = 3,292 g HCl / 500 mL
4. T = md / Vs = 3,292 / 500 = 0,00658 g /mL
R : 0,00658 g / mL
BIBLIOGRAFIE
Teodor Hodian, Iovanca Haiduc, Claudia Cimpoiu, Sorin Hodian, Teorie i
aplicaii n chimia analitic
6. pag.304
S se calculeze concentraia procentual a unei soluii de Na2 CO3
( d=1,05g/mL), tiind c pentru titrarea pn la CO2 a 10 mL din
aceast soluie se consum 30 mL soluie H2SO4 0,2000 M.
Rezolvare
Avem un exemplu de react ie de neutralizare a unei sari provenite din acizi poliprotici. Se
propune varianta de rezolvare de mai jos, care se bazeaz pe react ia dintre ionul carbonat
(CO32-) din carbonatul de sodiu s i ionul H+ (din acidul sulfuric). Pas ii de rezolvare sunt: se
definit ia concentrat iei molare, masa de ion carbonat neutralizat-va fi masa dizolvat n
concentrat ia procentual; se calculeaz din formula densitt ii masa celor 10 mL solut ie de
carbonat; se calculeaz apoi, concentrat ia procentual n ion carbonat.
1.Se scriu react iile chimice ce au loc la titrarea carbonatului de sodium cu acid sulfuric. Este
o react i e de neutralizare cu efervescent . Au loc react i a de hidroliz a carbonatului de
sodium s i react ia de neutralizare a carbonatului n dou trepte.
Este important s studiem react ia de hidroliz a carbonatului de sodium, care explic de ce
solut ia sa apoas se poate titra cu acid sulfuric.
1.1Reacia de hidroliz a Na2CO3.
Carbonatul de sodium este sarea provenit din acid slab (H2CO3) i baz
tare (NaOH); are loc reacia de hidroliz n dou trepte. Este o hidroliz
bazic, soluia va avea pH 7.
Prima treapt:
Na2CO3 + H2O = NaHCO3 + NaOH
Ka1 = 10-6,37
A doua treapt
NaHCO3 + H2O = H2CO3 + NaOH
Ka2 = 10-10,25
Notm cu x numrul de moli de Na2CO3 ce reacioneaz cu apa i cu y
numrul de moli de NaHCO3 (din totalul de moli formai xNa2CO3 + xH2O
= xNaHCO3 + xNaOH
yNaHCO3 + yH2O = yH2CO3 + yNaOH
), care va reaciona cu apa. Avem reaciile:
pH-ul soluiei este dat de cantitatea de ioni de hydrogen, care nu sunt neutralizai de
cantitatea de NaOH introdus.
mmoli de H+ iniiali= 100 mL x 0,2 M (mmoli/ mL) = 20 mmoli
mmoli de OH introdui = 25x 0,2 M = 5 mmoli
mmoli de H+ neutralizai de 5 mmoli NaOH = 5 mmoli
mmoli de H+ rmai = 20 mmoli 5 mmoli=15 mmoli
V soluiei din pahar = 100 mL + 25 mL = 125 mL
[H] = C H+ = 15 mmoli/ 125 mL = 0,12 M
pH = -log 0,12 = 0,921
25
50
75
99,5
100
100,5
0,698
0,921
1,176
1,544
3,299
10,690 12,347
b) Curba de titrare
125
Combinaiile complexe sunt specii neutre, n care un ion metallic (numit ion central)
este legat prin legturi covalente coordinative de molecule neutre sau ioni (numii liganzi).
Pentru ca un ion metalic s formeze combinaii complexe, trebuie s ndeplineasc
urmtoarele condiii: s aib un volum ionic mic i s posede orbitali liberi n care s poat
accepta electronii neparticipani ai ligandului, stabilindu-se astfel legturi covalente
coordinative ntre ionul central i atomul de nemetal din ligand.
Exemple de combinaii complexe
1.
4.
-este produsul reaciei VOGEL, o reacie specific ionului de cobalt. ntr-o eprubet, peste
soluia de azotat de cobalt, se adaug soluie concentrate de sulfocianur de amoniu i
X = 2 x 1/ 1 = 2 moli de complex
Se calculeaz masa de complex:
Masa de complex = numrul de moli x M ( masa lui molecular)
Mcomplex= 2 ANa + AZn + 4 ( A0 + AH ) = 223+65+4(16+1)=46+65+68= 179
Masa complex = 2x 179 = 358 g
R: 358 g de complex
BIBLIOGRAFIE
1.Marius Andruch, Ion Baciu, Daniela Bogdan, Chimie, Manual pentru clasa a XII-a, filiera
teoretic, profil real,C1, Editura Mistral,Info Media, 2007
NOT
Se prezint cteva modele de probleme rezolvate pentru reacii de precipitare ale unor ioni i
care se ntlnesc la teste de evaluare, examene, olimpiade colare. Reaciile de precipitare ale
cationilor i ale anionilor stau la baza separrii lor din amestecuri, i sunt studiate n cadrul
disciplinei Chimia Analitic, capitolul Analiza Calitativ.
Doresc, ca aceste modele s v ajute la construirea unei scheme logice de rezolvare. Ele
reprezint un punct personal de abordare i nu anuleaz ce nvai la coal.
1/2. Pag.101. Care este volumul de soluie 0,1 M de HCl necesar pentru precipitarea
total a unei soluii de AgNO3 0,5 M al crei volum este 5 mL?
Cunoatem:
-reacia de precipitare dintre cele dou substane
-C M soluie HCl = 0,1 M (mol/ L)
-CM soluie AgNO3 = 0,5 M (mol/ L)
-V soluie AgNO3 = 5 ml = 510-3 L
-masa dizolvat de AgNO3 din concentraia molar
Nu cunoatem:
-masa dizolvat de HCl = X
-V soluie de HCl 0,01 M
Model de rezolvare
Rezolvarea se bazeaz pe calculul masei de HCl, din reacia sa cu AgNO 3.
Aceasta este masa dizolvat, din concentraia molar de 0,1 M de HCl
1.Se scrie reacia chimic:
HCl + Ag NO3 = HNO3 + AgCl
Se pun pe reacie masa cunoscut de AgNO 3 i necunoscuta de HCl ( pe
formulele lor chimice). Masa de azotat de argint se calculeaz din formula
matematic a CM , iar sub aceste formule chimice se vor pune masele
moleculare.
17 = 0,704 x100 / ms
ms = 70,4 / 17 = 4,14 g