Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

SCOPUL LECIEI:
Identificarea abilitilor/ aptidunilor personale necesare practicrii unei meserii
CONCEPTE CHEIE:
Aptitudini, munca, profesie, ocupaie, meserie, carier
OBIECTIVE: la sfritul leciei, elevii vor fi capabili :
O1: s explice termeni noi din domeniul profesional;
O2: s-i contientizeze aptitudinile i s le canalizeze ctre alegerea unei profesii;
O3: s prezinte ct mai multe meserii i s le clasifice pe domenii de activitate;
O4: s interpreteze un text dat;
O5: s descrie meseria preferat
O6: s coreleze abilitile cu aspiraiile i cu cerinele meseriei preferate
Resurse materiale:
-

chestionare, fie de lucru, scheme, dicionarul limbii romne, videoproiector, coli colorate, articole,
www.go.ise.ro.

Resurse procedurale:

- conversaia, conversaia euristic, explicaia, rezolvare de probleme, expunerea, problematizare, studiu de caz.
FORME DE ORGANIZARE:
-

frontal, individual, grupe.

Moment organizatoric :
Asigurarea materialelor i a atmosferei corespunztoare. Elevii sunt organizai n grupe de cte 4 elevi. Li se
mpart cartoane colorate i fiecare i noteaz o calitate care s-l reprezinte pentru activitate.
Strnirea interesului pentru activitate, captarea ateniei.

Exerciiu: Detectiv n lumea profesiilor


Copiii sunt grupai cu o sptmn nainte cte 4. Fiecare grup i va alege o profesie, avnd grij ca acestea
s nu se repete. Timp de o sptmn, ei vor culege informaii despre acea profesie ( avantaje, dezavantaje, caliti,
studii, etc). Vor realiza un spot publicitar despre acea profesie. Posterele realizate se afieaz n clas.
Obiectiv vizat: cunoaterea profesiilor.
Concluzii: Elevii prezint spotul publicitar n faa colegilor astfel evideniindu-se avantajele, dezavantajele,
calitile, studiile necesare fiecrei profesii.
Derularea activitii
Definirea noiunilor: ocupaie, meserie, carier

Se prezint elevilor cu ajutorul videoproiectorului materialul cu definirea noiunilor.


Este discutat fiecare aspect.
Obiectiv vizat: cunoaterea noiunilor ocupaie, meserie, carier
Concluzii: Exemplificarea concret, deosebirea dintre ocupatie, funcie, carier.

Cum ajungem s avem o ocupaie, funcie, meserie, carier


Exerciiu: Drumul spre ... ocupaie, funcie, meserie, carier:
1. alegerea
2. pregtirea de specialitate profesional (coal)
3. calificarea la locul de munc
4. ndeplinirea cu succes a unor sarcini
Obiectiv vizat: etapele parcurse pentru a avea o meserie.
Concluzii: Elevii identific drumul pe care trebuie s-l parcurg pentru o ocupaie, meserie, funcie, carier.

Dirigintele va expune apoi afiul cu titul Copacul meseriilor i va explica elevilor cerinele.

Copacul meseriilor
Se formeaza grupe de 3-4 persoane. Fiecare grup i alege un reprezentant care va merge i va trage
un carton pe care este scris o meserie.Cartoanele sunt sub form de frunz. Pe cartoane, timp de 10
min., fiecare grup va trebui sa scrie trei caliti principale care i-ar recomanda pentru acea meserie, i

dedesubt trei caliti secundare. Fiecare grup va prezenta ceea ce a scris i se lipesc acele frunzulie pe
un arbore alctuit dinainte de diriginte.

CE TIU DESPRE

CEEA CE VREAU S FIU


COPACUL
MESERIILOR

Profesia mea
Dirigintele cere fiecrui elev s-i deseneze pe o foaie palma dreapt. n mijlocul palmei, s scrie profesia pe
care cred c ar dori s o aib, fr s se semneze nicieri pe foaie. Pe fiecare deget, s treac o calitate personal
care i recomand pentru profesia aleas. Toi participanii vor realiza palmele pe foi A4, pregtite dinainte.

Cnd lucrrile sunt gata, fiecare elev va prezenta ceea ce a realizat, elevilor spunndu-li-se de la nceput c
unul din scopurile activitii este s memoreze ct pot de mult din lucrrile colegilor.
Se strng lucrrile i se afieaz n clas, pe un panou la vedere. Fiecare elev, vine i extrage dintr-o urn, un
bilet pe care va gsi scris numele unui coleg sau al unei colege. El va trebui s scrie pe bilet o apreciere despre
colegul respectiv i s lipeasc biletul pe lucrarea realizat de acel coleg. n cazul n care cineva nu-i amintete
care este lucrarea colegului al crui nume a extras, va primi cteva indicii de la ceilali.
Lucrrile realizate rmn expuse la vedere mcar o sptmn, pentru ca elevii s le poat revedea, de cte
ori doresc.
Obiectiv vizat: dezvoltarea creativitii elevilor; realizarea unui proces de autocunoatere i cunoatere prin
intermediul colegilor; crearea unei imagini de sine pozitive.
Concluzii: calitile personale sunt importante n alegerea unei profesii.

Pentru a putea fi puse n eviden aptitudinile elevilor, dirigintele va distribui Chestionarul de


interese. Elevii vor completa chestionarul, respectnd cerinele date. Se va discuta frontal cu elevii
despre codul personal i aptitudinile aferente tipului de personalitate n care se nscriu.

Dirigintele explic elevilor importana consecvenei n urmarea unei meserii i va propune acestora
Alegoria broscuelor

ALEGORIA

BROSCUELOR

A fost odata un grup de broscue care vroiau s se ia la ntrecere.


elul lor era s ajung n vrful unui turn foarte nalt.
Se adunaser deja muli spectatori, pentru a urmari cursa i a le ncuraja pe broscue. Cursa urma
s nceap. Totui, dintre spectatori nu credea nici unul c vreuna dintre broscue va reusi s ajung n
vrful turnului. Tot ce se auzea erau exclamaii de genul: Oh, ce obositor!!! Nu vor reusi niciodat s
ajung sus! sau: Nici nu au cum s reueasc, turnul este mult prea nalt!
Broscuele ncepur s abandoneze ns una se cra vioaie mai departe.
Spectatorii continuau s strige: E mult prea obositor! Nu va putea nimeni s ajung sus!
Tot mai multe broscue se resemnau i abandonau, doar una singur se cara consecvent mai
departe. Nu voia cu nici un chip s abandoneze!
In final renuntaser toate, cu excepia acelei broscue, care cu o imensa ambiie i rezisten reusi
s ajung singur n vrful turnului!

Dupa aceea, toate celelalte broscue i toi spectatorii au vrut s afle cum a reusit broscua s
ajung totui n vrf, dupa ce toate celelalte se vzuser nevoite s abandoneze cursa!
Unul din spectatori se duse la broscu s-o intrebe cum de a reuit s fac un efort att de mare i
s ajung n vrful turnului.
Aa a aflat c..........

BROSCUA NVINGATOARE ERA

SURD!!!

Morala?
Nu asculta niciodata pe oamenii care au prostul obicei de a fi ntotdeauna negativi i pesimiti fiindc
ei i rpesc cele mai frumoase dorine i sperane pe care le pori n suflet!
Gndete-te mereu la puterea cuvintelor, cci tot ceea ce auzi sau citeti te influeneaza n ceea ce
faci!
Deci:
FII MEREU

OPTIMIST !

i mai ales fii pur i simplu


Gndete-te:

SURD cnd cineva i spune c nu-i poti realiza visurile!

POI REUI N VIA DAC VREI CU ADEVRAT !

OBSERVAIE:
Recomandarea este s se citeasc prima parte a textului (pn la Aa a aflat c........) iar concluzia i
morala s o descopere elevii i apoi s se discute.
Dirigintele va explica elevilor c pe parcursul vieiii vor ntlni diverse obstacole care pot fi depite cu
perseveren i curaj. Se va afia Povestea fluturelui i se va da citire textului. Apoi se va comenta
aceasta poveste. Prezentarea se face cu ajutorul filmului n format PowerPoint.

Evaluarea activitii
Elevii vor completa un chestionar prin care vor evalua activitatea desfurat.

CHESTIONAR

1. Dai o not activitii desfurate.

2. Ce v-a plcut?

3. Ce nu v-a plcut?

4. Credei c v-a fost util? Dac da, de ce?

Anexa 3

S-ar putea să vă placă și