Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a V-a

DATA:01.09.2016

DURATA LECIEI: 45min

PROFESOR: Plesca Eugenia

DISCIPLINA:ora de diriginie
SUBIECT: Republica Moldova la un sfert de veac
UNITATEA DE NVARE: :
COMPETENA SPECIFIC: :
Formularea de catre elevi a judecatilor de valoare privind responsabilitatile ce le revin, in calitate de cetaeni ai Republicii Moldova,dupa 25 de ani de
independent a statului.
SUBCOMPETENA:
Argumentarea atitudinii de respect si mindrie fata de statul din care fac parte.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
ELEVUL VA FI CAPABIL:
O1 S defineasc noiunea de stat, cetean i independen.
O2 Sa analizeze valorile spirituale si materiale ale poporului nostru,exprimndu-i atitudinea fa de patrimoniu cultural;
O3 - S explice argumentat importana aciunilor cetenilor R.M.;
Strategii didactice:
a)Metode i procedee: copacul de ideii, Joc didactic , Discuia ,PRES., Explicaia
b)Forme de lucru: frontal,n grup, n perechi,individual.
c)Mijloace didactice:fie decupate, poster,jetoane cu imagini,poster.

Evocare

O1

Activitatea profesorului i a elevilor

Salut elevii i parinii.


Cer elevilor S caracterizeze republica Moldova aa cum o vd ei azi.
Anun subiectul orei: Cultura Republicii Moldova la 22 ani de independen
Suntem o naiune, avem o patrie, manifestm sentimentul de patriotism. Azi sntem o ar independent - la
27 august 1991 primul parlament al R.M. a votat Independena rii . Anul acesta la 27 august 2016, am
srbtorit 25 de ani de la proclamarea Independenei R.M.

Dozarea

Obiective

Demersul didactic:

5 min

Stategii
didactice

copacul de
ideii
individual

Tara noastra are o cultura bogat cu personalitati remarcabile , cu tradiii i obiceiuri interesante cu
monumente ,construcii i locauri sfinte ,care ntrein dragostea pentru pmntul strmoesc, dragostea
pentru neam , dragostea pentru frumos.
Realizarea
sensului

O2
Pn a vede ce semnific srbtoarea i care sunt realizrile RM timpe de un sfert de veac v propun s vedem
ce nseamn INDEPENDEN i de ce R.M a avut nevoie de ea.
Situaie a unui stat sau a unui popor care se bucur de suveranitate naional; stare de neatrnare i drept
de a rezolva liber (cu respectarea drepturilor altor state i a principiilor dreptului internaional) problemele
sale interne i externe, fr amestec din afar; autonomie. 2. Situaie a unei persoane care judec lucrurile
i acioneaz n mod independent, neinfluenat de alii.
Pn la cderea URSS Moldova era strict subordonta acesteu uniuni, o datacu cderea ei, statele member care
fusese ocupate salvate de ea incep s ii ceara independena: Georgia .
Ziua Independenei este srbtoarea naional a Republicii Moldova, prin care se marcheaz adoptarea
Declaraiei de Independen la 27 august 1991. n urma declarrii independenei, Republica Moldova a
devenit un stat suveran i independent. Proclamarea independenei Republicii Moldova n 1991 a constituit

5min+ Joc
16min didactic
Pungua
magic+
GC
n perechi
Discuia

urmarea unui proces complex. n iunie 1988, la Chiinu s-a reunit un grup de intelectuali moldoveni care a
pus bazele unui grup de iniiativ pentru susinerea democratizrii.
n 27 august 1991 s-a organizat Marea Adunare Naional, care a impus Parlamentului votarea nominal a
Declaraiei de Independen. Ziua de 27 august a fost aleas i pentru a coincide cu 27 august 1989, atunci cnd
a avut loc Prima Mare Adunare Naional care a lansat dezideratul suveranitii i independenei.
Ziua Independenei este o srbtoare oficial i zi de odihn. Preedintele Republicii Moldova ine un discurs
de felicitare pentru naiune. n Chiinu i n alte orae ale Republicii Moldova snt organizate concerte,
festivaluri folclorice, trguri, expoziii, spectacole etc. La Chiinu, n Piaa Marii Adunri Naionale de obicei
evolueaz ansambluri de dansuri populare i renumii interprei de muzic uoar i popular.
Minunatele focuri de artificii ncheie serbrile n aceast frumoas zi.
Haidei s vedem cum arat astzi R. M dup 25 de ani de independen.
Solicit elevilor n perechi s extrag un jeton pe care snt imagini ce reprezina personaliti,
evenimente, tradiii ,monumente etc(anexa 3). i le solicit s completeze tabelul comletnd rspunsurile
pe fisuele colorate:
Nume/Denumirea
Ce cunosc eu despre aceasta?
mi provac sentimente

Reflecie

O3

N.B se propun i evenimente, personaliti, monumente,construcii etc. locale


Apoi fiecare grup expun n glas celorlai despre jetonul extras , care este plasat corespunzator pe
copac , iar fiuele pe poster.
N.B Dac raspunsul este incorect, solicit ajutorul clasei.
La ce sarbatori, evenimente culturale participai voi?
Propun elvilor individual la dorin s explice un citat de pe panou prin tehnica PRES, argumentnd
punctul de vedere , exemplificnd exemple concrete.(anexa4)
Concluzie: Valorile spirituale i materiale sint tot ce poporul nostru a creat i a pstrat bun, adevarat,
frumos de-a lungul secolelor. Acestea bogatii nemuritoare snt fata rii noastre ca natiune, ceea ce ne
caracterizeaza i ne reprezinta pretutindeni.

15min PRES
individual

Extindere

O4

ANEXA 3

Solicit elevilor s continuie gndul:


La 25 ani de independen doresc Republicii Moldova

Scrierea
liber

Cultura este un
al doilea soare
pentru cei
culi.
HERACLIT

Un popor fr
tradiii este un
popor far viitor
Alberto Lleras Camargo

O societate
fr cultur e
o societate
fr trecut.

MOLDOVA

Aici imi este ara


i limba mea i graiul,
Aici imi este mama,
Aici imi este raiul!
n ara mea frumoas,
Cu dealuri i cmpii,
n ara mea Moldova,
Cu multe bucurii.
n ara asta sfnt,
Iubit de copii,
n ara mea Moldova,
Cu pitoreti cmpii,
Cu esurile-ntinse,
Cu codri mari i dei,
n ara mea Moldova
Cu-ntinsele poteci.
O alt ar-aleas
Ca asta nu gseti,
Cu lanuri nspicate,
Cu vii i cu livezi!

S-ar putea să vă placă și