Sunteți pe pagina 1din 7

coala Auxiliar Internat Nisporeni

PROIECT DIDACTIC

REALIZATOR I COORDONATOR DE PROIECT:


Prof. Mariana Bolun,
Grad didactic II
Disciplina: Limba i literatura romn
Data: 16 ianuarie 2014 (lecie-pereche)
Locul desfurrii: sala de clas, coala Auxiliar Internat Nisporeni
Grupul int: elevii clasei a VIII-a (11 elevi)
Subiectul: Mihai Eminescu Poetul nepereche
Tipul: lecie mixt
Scopul proiectului:
Cunoaterea vieii i operei poetului Mihai Eminescu;
Strategii didactice:
Metode i procedee: conversaia dirijat, explicaia, expunerea, nvarea prin descoperire, jocul didactic, dialogul, metoda
Ciorchinelui, metoda Explozia stelar
Forme de organizare a elevilor: individual, frontal, pe grupe.
Mijloace de nvmnt:
- Power Point pentru prezentarea datelor biografice si operei (calculator, TV);
- O selecie de poezii ale lui Mihai Eminescu; citate i versuri nchinate poetului;
- Realizarea unei mici expoziii de carte cu volume de poezii eminesciene, portretul poetului;
- Fie de lucru pentru concursul literar Mihai Eminescu Poetul nepereche;
- Fi de lucru pentru tema pentru acas;
- Caiete, stilouri, creioane colorate, foi A4 de colorat, careoci, cri cu poeziile poetului
Obiectivele proiectului:
s-i consolideze i s-i mbogeasc cunotinele despre marele poet i opera sa;

s memoreze i s recite poezii eminesciene;


s recunoasc titlul poeziei dup citirea/ recitarea unui fragment;
lectura unor poezii de ctre copii din volumele alese
ascultarea unor cntece pe versuri eminesciene
flexibilizarea exprimrii prin operarea cu cuvintele (sinonime/antonime)
s scrie lizibil, ngrijit i corect din punct de vedere ortografic cuvinte, texte
s participe activ la activitile desfurate n echip.

Iniierea grupului int


Lansarea propunerii de proiect
Vizitarea bibliotecii pentru a mprumuta volume cu poezii ale poetului i a face cunotin cu opera sa
Discipline implicate n proiect
Limba i literatura romn
Limba rus
Geografia
Ed. muzical
Ed. Plastic
Forme de evaluare: frontal, n grup, n perechi, aprecieri verbale
DESFURAREA ACTIVITII DIDACTICE
Nr.
d/o

Coninutul nvrii
Momentele leciei

Activitatea cadrului didactic

Activitatea elevilor

Strategii didactice
Evaluare

Lecia 1
1.

Moment organizatoric
(2 min)

-verificarea organizrii spaiului de lucru pe fiecare mas


-verificarea materialului didactic;
-verificarea temelor.

-poziia corect n banc;


-restabilirea linitii i ateniei;
-explicarea modului n care au
gndit realizarea temei pentru

-conversaia
-explicaia
-activitate fronal,
individual

acas.

2.

Captarea ateniei (3
min)

3.

Moment
neuropsihologic.

Anunarea subiectului
i a obiectivelor leciei
(5 min)

Joc didactic: Atenia sporit


Eu voi pronuna un ir de cuvinte. De fiecare dat cnd voi
pronuna o denumire de plant (floare, copac, tufar
(arbust)), trebuie s batei o dat din palme.
Variante de cuvinte: tren, vulpe, stejar, main, trandafir,
broasc, ppu, coal, agut, romani, ram, cldire,
avion, zmeur, tei, televizor, greiera, elicopter, garoaf,
piatr, joc, salcie, sare, var, soare, vas, viin, castan, cine,
ghiocel, rochie, ora, pisic, banan, albstrele, urcior,
lapte, lalele, baston, mas, brad, nuc, strad, carte, art,
muzic, albin, iarb, ghete, ppdie, fereastr, tren, liliac.
n loc de argument.... (la tabl)
El de-a pururi strlucete,
Marele Luceafr blnd,
Inima ce druiete
Neamului un venic cnt.
El e vers urcat pe culme,
Stihuit din foc nestins,
Cltor etern prin lume,
Univers de neatins.
(Petre G. Nicolae)
Astzi la lecie vom vorbi despre marele geniu al literaturii
romne Mihail Eminovici care mai trziu devine Mihai
Eminescu.
-notarea titlului leciei pe tabl.
Mihai Eminescu poetul nepereche
- Ce titlu mai poate avea lecia? (Eminescu luceafrul
poeziei romneti, Mihai Eminescu poetul romnilor)
Se afieaz la tabl obiectivele leciei ciorchinele):
- Astzi leciile noastre au urmtoarele obiective:..

- elevii sunt ateni, ndeplinesc


sarcina jocului;

-conversaia
-explicaia
-activitate fronal
-jocul didactic

Elevii sunt ateni

-lectura
-conversaia
-explicare
-activitate fronal

Elevii citesc obiectivele care se


afieaz la tabl.
-noteaz data i titlul leciei n
caiete.

4.

Dirijarea nvrii
(30 min.)

5.

Obinerea performanei
/ fixarea cunotinelor
(3 min)

6.

Generalizarea i
evaluarea activitii (2
min)

Pentru nceput v propun s urmrim o prezentare PPT


despre viaa i opera lui Mihai Eminescu (selectarea
informaiei principale).
- harta Romniei (Botoani) la tabl. Se arat locul
naterii lui M. Eminescu.

-urmresc prezentarea PPT


-atenia vizual

-conversaia dirijat
-expunerea
-nvarea prin
descoperire
-activitate frontal

- Expoziie de carte cu principalele opere ale poetului Elevii citesc titlurile crilor,
(citirea denumirii crilor, accentuarea celor cu grafie mpreun cu profesorul.
chirilic limba rus)

-expunerea

- Lectura unor poezii (Luceafrul (fragment) eu citesc


- Explozia stelar (Luceafrul)

Elevii spun rspunsurile oral la


metoda utilizat la tabl

- Citirea principalelor poezii de ctre elevi: Somnoroase


psrele, Revedere, Ce te legeni, Sara pe deal, O mam, Pe
lng plopii fr so

Elevii citesc poeziile propuse


de profesor sau la alegere
individual

-explicaia
-Explozia stelar
-activitate frontal
-dialogul
-conversaia dirijat
-lectura

- Scrierea n caiete (fie pentru fiecare elev)


---Mihai Eminescu s-a nscut la data de ........., n
judeul .............
Poeziile lui Mihai Eminescu:...........
Cel mai apropiat prieten a lui Mihai Eminescu a
fost .................
Mihai Eminescu s-a stins din via la data de ......................
---Scrierea/copierea n caiete a una (Petru), dou strofe
(Gria) - (difereniat)

Elevii scriu n caiete, se


accentuiaz scrierea lizibil,
corect i ngrijit.
Lucru difereniat

-activitate frontal,
difereniat

- Mihai Eminescu mai aproape de noi - audierea unor Paralel cu activitatea ce este
poezii i cntece pe versuri eminesciene
dirijat, se audiaz cntecele pe
versurile lui M. Eminescu
S-l cunoatem pe Eminescu (ntrebri fulger de pe fi)
Elevii rspund la ntrebri

-conversaie dirijat
-activitate frontal

Haidei s generalizm ora, ce am facut la prima lecie


nchinat marelui poet Mihai Eminescu.

-conversaie
-dialog

-se evaluiaz
cunotinele
- activitate frontal

Lecia 2
1.

Moment organizatoric
(2 min)

-verificarea organizrii spaiului de lucru pe fiecare mas


-verificarea materialului didactic;

2.

Captarea ateniei /
moment
neuropsihologic (5
min)

Joc didactic: Spune opusul


- elevii sunt ateni, ndeplinesc
Voi trebuie s fii ateni. Eu voi numi un cuvnt, iar voi vei sarcina jocului;
numi altul, ns opus ca sens (antonime).
Se propun perechi de cuvinte:
Negru-alb
Lumin-ntuneric
Moale-tare
Repede-ncet
Frumos-urt
Mare-mic
Cald-rece
Vesel-trist
Greu-uor
Harnic-lene
Lung-scurt
nalt-josu, scund

-conversaia
-explicaia
-jocul didactic

- ,,Omagiu Luceafrului
citate i versuri dedicate lui Eminescu
Se citesc citatele i versurile

-discuie
-dialog
-activitate frontal

2.

Concurs literar Mihai


Eminescu poetul
nepereche
Coordonarea nvrii
( 30 min)

La aceast lecie vom continua activitatea noastr cu un


concurs literar cu tema de azi Mihai Eminescu poetul
nepereche
Concurs pe echipe:
Voi deja suntei mprii n dou echipe (Luceafrul i
Codrul). Vom avea i juriu (asistenii notri, care vor
rezuma punctele la toate probele).
1. Elena, Ion, Ion, Mihai, Gria
2. Denis, Doina, Mihaela, Radu, Victor, Petru.
6 probe:
1. Scrie-i ct mai multe titluri de poezii din opera lui M.
Eminescu (3 min.)
2.Completai versurile (4 min.)
3.Recunoatei titlul poeziilor.
4.Ghici!
5.Colorai cu verde cuvintele cu acelai sens (sinonime) i
cu rou cuvintele cu sens opus (antonime).

-poziia corect n banc;


-restabilirea linitii i ateniei;

Elevii citesc citatele i explic


cum neleg ei sensul
Elevii recunosc titlul leciei.

La dorin, elevii i aleg


liderul echipei.

Elevii se concentreaz la cele 6


probe propuse fiecrei echipe.
Elevii se concentreaz la
completarea corect a fielor
cu probe.
Elevii ofer rspunsurile la
probele propuse fiecrei

-conversaia
-activitate frontal

-activitate n grup
(2 grupuri)
-explicaia
-activitate pe grupe

-conversaia dirijat
-aprecieri verbale
-evaluare formativ
-explicaia
-dialogul

6.Recital de poezie.

echipe.
Elevii pun ntrebri dac ceva
nu este clar.

CIORCHINELE pornind de la numele poetului Mihai


Eminescu (la tabla)
- PRINI
- OPERE
- PRIETENI
Se fac totalurile obinute de fiecare echip n urma
concursului

Elevii dau rspunsuri


corespunztoare pentru a
completa ciorchinele i a-l
dezvolta

-Ciorchinele
-conversaie
-dialog

Primesc diplomele de merit


(locul I i II)

-apreciere prin
diplom

Elevii sunt ateni la notarea lor


i particip cu prerea sa

-conversaie
-evaluare n grup
-aprecieri verale

Primesc o fi cu rebusul-tem

-explicaia

3.

Ciorchinele (3 min.)

4.

Evaluarea activitii
(concursului) (2 min.)

5.

Notarea elevilor
(evaluarea final) (2
min.)

Elevii primesc calificativele pentru participarea la lecie.

5.

Tem pentru acas


(1 min)

Propun fiele cu Rebus


Le mulumesc pentru participarea lor la lecii.