Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECIE

DATA:08.04.2016
CLASA: a VI-a B
PROFESOR: Galea Georgiana
OBIECTUL: Limba si literatura romna
ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare
SUBIECTUL: Adverbul
TIPUL LECTIEI: actualizarea cunotinelor si dobandire de noi cunostinte
COMPETENE GENERALE:
1. Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare.
2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n
situaii de comunicare monologat i dialogat.
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse.
4. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise n
diferite contexte de realizare cu scopuri diverse.
COMPETENE SPECIFICE:
1.4 sesizarea corectitudinii/ incorectitudinii gramaticale a unui enun i/ sau a
formelor lexicale;
2.3. alctuirea unor propoziii i fraze corecte din punct de vedere gramatical
3.4 sesizarea corectitudinii utilizrii categoriilor gramaticale nvate;
4.3 alctuirea unor propoziii i fraze corecte din punct de vedere gramatical,
folosind corect semnele ortografice i de punctuaie;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 -s clasifice adverbele dup alctuire, sens i provenien;
O2-s recuno asc elementele constitutive ale adverbelor compuse;
O3-s scrie corect anumite forme adverbiale dificile;
METODE SI PROCEDEE: nvarea prin descoperire, analiza gramatical, munca n
grup i independent
RESURSE:
1. manual: Elena Mazilu-Ionescu, Valentina Jercea, Limba romn, Manual
pentru clasa a VI-a, Ed. Did. i Ped., Buc., 1998
2. culegere: Florica Lupu, Victoria Pdureanu, Comunicare i gramatic n
exerciii pentru clasa a VI-a, Paralela 45, 2003
3. Maria Munteanu, Limba romn . Fie-sintez pentru nvare i recapitulare,
Colecia Didactica Magna, Buc., 1999
4. Plan cu schema clasificrii adverbelor
5. Fie individuale pentru test.

SCENARIU DIDACTIC
1. ORGANIZAREA CLASEI:
Profesorul consemneaza absentii si ii mobilizzeaza pe elevi in stabilirea ordinii;
elevii is pregatesc materialele necesare inceperii acivitatii.
2. VERIFICAREA TEMEI SI ACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR:
Profesorul verifica tema pe care au avut-o pentru acasa si adreseaza intrebari de
tipul:
- Care a fost categoria gramatical studiat ora trecut?
- Ce este adjectivul?
-Ce funcii sintactice poate avea adjectivul?
3. CAPTAREA ATENTIEI:
Profesorul le propune elevilor un joc numit Eu zic verb, tu zici adverb
(Profesorul va pronuna 5-6 verbe, iar elevii vor trebui s ofere ct mai multe
adverbe. De exemplu: Merg repede / ncet / duios.)
4. ANUNTAREA SUBIECTULUI SI A OBIECTIVELOR OPERATIONALE:
Profesorul anun tema i obiectivele leciei: ,,Astzi vom vorbi despre adverb i
vom ncerca s rezolvm ct mai multe exerciii astfel nct la sfritul acestei ore
s putei fi capabili s definii adverbul i s recunoatei diverse tipuri de
adverbe.
Profesorul noteaz titlul la tabl, iar elevii noteaz pe caiete.
5. DIRIJAREA INVATARII:
Profesorul mparte fiele de lucru elevilor. Dup ce le va oferi elevilor indicaiile
necesare, acetia vor ncepe efectuarea exerciiilor de la anexa 1.
6.

REALIZAREA FEED-BACK-ULUI:
Obinerea performanei se realizeaz printr-o fi de lucru (anexa 2) pe care elevii
o vor completa pe baza celor discutate n clas.
Se verific activitatea independent a elevilor i se corecteaz eventualele greeli.

7. ASGURAREA RETENTIEI SI A TRANSFERULUI:


Profesorul precizeaz tema pentru acas: Imagineaz-i o convorbire ntre un leu
nchis n cuca unei grdini zoologice i un leu aflat n libertate, folosind cel puin
8 adverbe diferite, dintre care 4 la grade de comparaie diferite.

ANEXA NR. 1.
1. Formai cu ajutorul sufixelor adverbe de la cuvintele:
prieten..
cruce..
cine
viteaz.

2.

Precizai valoarea morfologic a cuvintelor subliniate:


Ionel scrie frumos.
Frumosul este peste tot.
Biatul este frumos.

3.

Alctuii enunuri cu urmtoarele omofone:


demult ..
de mult .
altfel .
alt fel
odat
o dat

5. Analizeaz adverbele din textul de mai jos:


i ei mergeau mai greu; acum sfriser vorba i nu ndrzneau s se
uite unul la altulOpincile fir aspru pe ghea. Se apucar amndoi de umeri
i, ncet, trecur dincolo, pe podiul lucios, prin tcerea tainic a nserrii.

ANEXA NR. 2.
1. Rspunde cu Adevrat sau Fals:
Adverbul este parte de vorbire flexibil.
Adverbul arat caracteristica unei aciuni.
Adverbul se nrudete cu adjectivul prin categoria
gramatical a cazului.
n exemplul Vorbete blbit. cuvntul marcat este
adjectiv.
Adverbul prietenete s-a format prin compunere.

Tem pentru acas.


Imagineaz-i o convorbire ntre un leu nchis n cuca unei grdini zoologice i un leu aflat n
libertate, folosind cel puin 8 adverbe diferite, dintre care 4 la grade de comparaie diferite.