Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data :
Clasa: a VII-a A
Unitatea de nvmnt:Scoala cu clasele I-VIII, Ptrui
Propunator:prof. Miron Cristina
Aria curriculara: Om i Societate
Disciplina: Istorie
Unitatea de nvare: Lumea postbelic i problemele sale
Tipul de lecie: consolidare i evaluare
Timp:50
Motivaia : aceast lecie este important deoarece analizeaz relaiile dintre state
n perioada postbelic ; condiiile n care au evoluat statele din cele dou blocuri
politico-militare
Obiective de referin:
1)s foloseasc informaiile provenite din surse diferite n alctuirea planului
unei investigaii
2)s identifice elementele comune i diferenele legate de mai multe fapte
istorice
Obiective operationale:
A. Cognitive :Pe parcursul acestei lecii elevii trebuie:
1. s defineasc s utilizeze termenii-cheie : rzboi rece; democraie
popular; nealiniere; model stalinist; societate de consum; statul bunstrii
sociale; destindere; securitate european
2. s argumenteze aliana dintre S.U.A,Marea Britanie i U.R.S.S i trecerea de la
alian la confruntare a acestor mari puteri
3. s compare sistemul comunist cu cel al statelor capitaliste din mai multe
perspective
4. s recunoasc personalitile politice sau culturale din perioada postbelic i
s le asocieze cu evenimentele sau deciziile de care sunt legate
5. s realizeze o ax a timpului pe care s plaseze evenimentele marcante ale
acestei perioade
B. Metodologice : Pe parcursul acestei lecii elevii trebuie:
6. s-i dezvolte capacitatea de a coopera i de a comunica
7. s organizeze grafic informaiile descoperite
C. Atitudinale : Pe parcursul acestei lecii elevii trebuie:
1

8. s lucreze eficient n ehip


9. s-i asume o responsabilitate de grup i una personal

Metode , strategii , mijloace :


Mijloace de nvmnt: plana Europa n anul 1971; manualul; fie

de

lucru; postere; creioane colorate; atlase istorice ; hri de lucru ;


Metode nvmnt: conversatia euristic; explicaia ;
metoda cubului ; turul galeriei
Strategii: activitate pe grupe eterogene ; activitate frontal ; activitate
individual

Evaluarea : ce dovezi exist c elevii au nvat lecia ?

a) de coninut : rspunsurile la ntrebri ; rezolvarea sarcinilor


b) de utilizare a operaiilor gndirii : sistematizarea informaiilor ; compararea
statelor comuniste cu a celor democratice ;

Desfurarea situaiilor de Invare


I.

MOMENT ORGANIZATORIC
Verificarea prezenei
Pregtirea mijloacelor de nvmnt necesare
consolidrii i evalurii

II.

REAMINTIREA TEMEI I A PLANULUI DE EVALUARE

Scriu pe tabl titlul unitii de nvare


Amintesc planul de evaluare
Le spun elevilor ce trebuie s tie i s tie s fac la
sfritul leciei
Prezint modul de desfurare al leciei

III.

EVALUAREA SI CONSOLIDAREA CUNOTINELOR SI


DEPRINDERILOR

1. Explorarea sensului n grupuri


Cubul
Subiectul leciei :Lumea postbelic i problemele sale
Se construiete n prealabil un cub pe laturile cruia se scrie : Descrie ;
Analizeaz ; Compar ; Asociaz ; Aplic ; Argumenteaz.
Grupele se alctuiesc pe baza unor cartonae pe care sunt scrise numele
statelor: Japonia; Marea Britanie; S.U.A; China; Cuba; U.R.S.S.
Dup alctuirea grupelor fiecare dintre ele explic numele pe care-l
poart prin prezentarea unei caracteristici a statului respectiv.
Fiecare grup va fi o faet a cubului i va primi sarcinile specifice:
Grupa S.U.A Descrie viaa unei famili americane din perioada
postbelic
Grupa Marea Britanie Analizeaz principalele momente de criz i
perioadele de destindere din cadrul relaiilor ntre S.U.A i U.R.S.S
Grupa U.R.S.S Compar concepia american cu cea sovietic ,
indicnd cte dou elemente referitoare la viaa politic, economie i
relaiile dintre state
Grupa China Asociaz personalitile cu statele pe care le-au
reprezentat i evenimentele de care sunt legate
Grupa Cuba Aplic cele nvate despre lumea postbelic construind o
ax a timpului pe care s marcai principalele crize din timpul rzboiului rece i
colornd pe hart cu rou statele membre ale Pactului de la Varovia iar cu verde
statele membre ale N.A.T.O.
Grupa Japonia Argumenteaz faptul c democraiile populare au
fost de fapt state cu regimuri totalitare.

Fiecare grup va avea foi de desen , markere, cu ajutorul crora elevii


vor rezolva sarcinile de lucru.
3

Profesorul ndrum i supravegheaz fiecare grup.

Turul galeriei
Dup rezolvarea sarcinilor fiecare grup va expune produsele pe
care le-a realizat i, pe rnd produsele lor vor fi analizate de
membrii celorlalte grupe i apreciate.
Dup analizarea concluziilor colegilor, liderul fiecrei grupe va
prezenta rezultatele muncii n echip.
1. NCHEIEREA ACTIVITII
Apreciez activitatea elevilor iar ei se autoevalueaz.
Notez elevii activi.
Tema acas : Realizai un text de jumtate de pagin
n care s folosii termenii: rzboi rece, democraii
populare, blocada Berlinului, cortina de fier, blocuri
politico-militare

S-ar putea să vă placă și