Sunteți pe pagina 1din 5

Colegiul Economic Anghel Rugin Vaslui

Proiect de lecie
Profesor: Ciuc Liliana
Data: 19.02.2010
Clasa: a X-a D
Obiectul: Matematic
Subiectul leciei: Coordonatele unui vector n plan, coordonatele sumei vectoriale, coordonatele produsului

dintre un vector i un numr real.


Tipul leciei: predare-nvare
Obiective operaionale: n cadrul leciei elevii trebuie:
O1: S reprezinte un vector n plan
O2: S determine coordonatele unui vector n plan
O3: S determine coordonatele unei sume vectoriale
O4: S determine coordonatele produsului dintre un vector i un scalar
O5: S determine modulul unui vector
Metode i procedee:
conversaia,
explicaia,
exerciiul,
munca independent,
Mijloace didactice:
Manual clasa a X a (Mircea Ganga),

Culegere de exerciii i probleme ( Editura Valeriu)


DESFURAREA LECIEI
1
2
Secventele
Obiective
leciei
1.Moment
organizatoric.
Pregatirea
clasei pentru
lecie

3
Activitatea profesorului

4
Activitatea elevilor

Profesorul verifica prezena, verific dac este cret


burete i cere elevilor s-i pregteasc materialele
necesare desfurrii leciei n condiii optime.
Profesorul verific efecuarea temei de ctre elevi.

Elevii i pregtesc manualele, caietele i


instrumentele de scris.

2.Anunarea
leciei noi i
a obiectivelor
urmrite

Lecia de astzi se numete Coordonatele unui


vector n plan i ne propunem s descompunem un
vector n plan dupa direciile axelor de coordonate,
s-i determinm coordonatele i s adunm mai muli
vecori determinnd coordonatele sumei lor.

Elevii ascult i noteaz titlul leciei n


caiete.

3.Prezentarea
continutului
nou si
dirijarea
invatarii

O1, O2,
O3,

Elevii menioneaz dac au avut


dificulti n efectuarea temei.

Coordonatele unui vector n plan


Profesorul ntreab:
- Ce este o mrime vectorial i ce este o
mrime scalara?
- Ce este un reper cartezian n plan?
Profesorul scoate un elev la tabl pentru a desena un
reper cartezian.
Reperul cartezian n plan, xOy se mai noteaz i
( O, i , j ), unde O este originea reperului, iar i, j
sunt versorii axelor ( vectorii unitate).
y
M(x,y)
yM
j
xM

5
Metode i
procedee
Conversaia

Elevii rspund.
Elevii ies la tabl.

Conversaia

Explicatia,
demonstraia,
munca
independent

M1

OM OM 1 M 1 M
x,y R astfel nct OM = x i +y j
x i y se numesc coordonatele vectorului
OM n reperul cartezian ( O, i , j ).

Aplicaie:
Se dau punctele A(-2,3), B(5,-4), C(4,3), D(-2-2).
Reprezentai vectorii OA , OB , OC , OD ntr-un
reper cartezian ( O, i , j ) i scriei coordonatele lor.
Coordonatele unui vector:
y
A

A(xA,yA)
B(xB,xB)

Elevii ies la tabl.

AB OB OA
AB =(xB-xA) i + (yB-yA)

(xB-xA) i (yB-yA) se numesc coordonatele


vectorului
( O, i , j ).

AB

n reperul cartezian

Aplicaie:
Se dau punctele A(-2,3), B(5,-4), C(4,3), D(-2-2).
Reprezentai vectorii AB , BA , DC , AD ntr-un
reper cartezian ( O, i , j ) i scriei coordonatele lor
Teorem: Fie vectorii u ( x1 , y1 ) i v ( x2 , y2 )
1. (egalitatea vectorilor) u = v x1=x2 si
y1=y2
Doi vectori sunt egali dac coincid pe
componente.
2. (suma vectorilor) u + v = (x1+x2 , y1+y2
Coordonatele vectorului sum sunt egale cu
suma coordonatelor vectorilor
3. (nmulirea unui vector cu un scalar) R

Elevii ies la tabl.

u =(

x1 , y1 )

Coordonatele vectorului u se obtin din cele


ale vectorului u prin nmulirea cu cu
scalarul .
4. (coliniaritatea a doi vectori)

Elevii ies la tabl.

x1
y
1
x2 y2

4.Aprecierea
elevilor si
evaluarea
cunotinelor
5.Incheierea
leciei

u i v sunt coliniari
Doi vectori sunt coliniari dac i numai dac
au coordonatele proporionale.
Se rezolv din culegere exerciiile 20 a), 21 a), 22 a),
24 a) de la pagina 176
Profesorul face aprecieri, noteaz si menioneaz
elevii (nominal) care au participat activ la
desfurarea leciei.

Tema pentru acas:


culegere : pg.176, ex:20 b), c)
21 b), c), d),
22 b), c), d),
23
Profesorul d indicaii.

Elevii sunt ateni.

Elevii noteaz tema n caiet.

S-ar putea să vă placă și