Sunteți pe pagina 1din 13

DIRECIA GENERAL DE NVMNT, TINERET I SPORT CUENI

LICEUL TEORETIC ,,ION CREANG,OR. CUENI

PROIECT DIDACTIC
Disciplina:Dirigenia

S ne cinstim prinii

Subiectul :

Diriginte: Golub Tatiana


Clasele I- III

Data: 03.12.2012
Clasa: a III-a
coala: Liceul Teoretic ,, Ion Creang
nvtor: Golub Tatiana
Disciplina: Dirigenia
Subiectul: S ne cinstim prinii
Durata: 45 minute
Subcompetene: 1. Demonstrarea recunotinei fa de prini;
2. Importana ascultrii de prini.
Obiective operaionale:
O1-S descopere subiectul orei cu ajutorul primei litere din cuvintele date;
O2-S determine calitile frumoase ale prinilor;
O3- S citeasc cursiv, expresiv i contient textul propus;
O4-S alctuiasc tabelul n baza textului, difereniind calitile copiilor ;
O5- S explice maximile;
O6- S gseac asemnri i deosebiri ntre albin i pianjen;
O7- S deduc nvtura legendei;
O8-S formulize ntrebri asupra textului.
STRATEGIA DIDACTICA:
Metode si procedee: conversatia, clustering ,diagram Venn, joc didacticMicrofonul magic, observaia, descoperirea, prima liter,
lectura, joc de rol, brainstorming, tabelul, explicatia, copacul magic, explozia stelar;
Mijloace de instruire: postere: explozia stelar, copacul magic, tabelul, fi de lucru, microfon.
Forme de organizare: activitate: frontal, n echipe;

Etapele lectiei
EVOCAREA
Moment
organizatoric
Captarea
atentiei

Ob.
op.

Activitatea nvtor-elev

Strategia didactic
Metode i
procedee

Forme de
organizare

Mijloace de
instruire

Asigur condiii optime pentru buna desfurare a leciei;


Elevii se pregtesc pentru nceperea orei de dirigenie
1. Elevii citesc cu atenie urmtoarele determinative:
ierttoare
blnzi
iubitoare
puri
Inim:
neleapt
Ochi
plini de dragoste
zdrobit
luminai
rbdtoare
limpezi
blnd

Clustering
Observaia
Anexa 1
Anexa 2
Frontal

Anunarea
subiectului
i a
obiectivelor
REALIZAREA
SENSULUI

2. Crei fiine i se pot atribui aceste caliti? Descoperii,


folosind prima liter.
( puritate, amabilitate, rbdare, interes, nerebdtor, tacticos,
elegant, liber, excellent)

Descoperirea

Poster
Markere

Prima liter

printele
3. Elevii intuiesc subiectul orei: S ne cinstim prinii (fia cu
textul se acroeaz)
Dirigintele anun obiectivele.
4. Argumentai urmtoarele enunuri: Copii, numai, fiind
harnici i asculttori, vei deveni mndria prinilor.
Numai faptele fac s ne cunoatem (Moliere)

Anexa 3

Argumentarea
Frontal

Ce legtur exist ntre enunurile citite i nsuirile


cuvintelor o inim i ochii?
5. Elevii citesc textul Legenda albinei n oapt ,lecturamodel, lectura n lan.
Explicarea cuvntului legend-povestire scurt,n versuri
sau n proz care d o explicaie imaginar unui fapt real.
6. Elevii formuleaz ntrebri asupra textului i rspund la
ntrebrile formulate:
Despre cine se vorbete n legend?

Anexa 4
Anexa 5

Lectura n lan
Anexa 6

Lectura -model
Explicaia
Microfonul
magic

Frontal

Microfon

Anexa 1

iubitoare

neleapt

O inim
iubitoare

zdrobit
blnd

ierttoare

rbdtoare

Anexa 2

limpezi

plini de dragoste

Ochi

puri
blnzi

ierttori

luminai

Anexa 3

S ne cinstim
prinii

Anexa 4

Copii, numai, fiind


harnici i asculttori,
vei deveni mndria

prinilor.
Anexa 5

Numai faptele
fac s ne

cunoatem.
Anexa 6

Legenda albinei
O femeie avea doi copii: o fat i un biat. Copiii au plecat n cutare de
lucru.
ntr-o zi ei au aflat c mama lor este pe moarte. Fata a venit n grab acas,
iar biatul n-a vrut s vin. Tare s-a mai bucurat biata mam, cnd a vzut-o, dar
s-a ntristat c n-a vrut s vin i fiul ei. Scurt timp dup aceea femeia a murit. n
aceeai clip, fata se prefcu n albin, iar biatul n pianjen. De atunci
pianjenul triete singur, fr frai i fr prini. ese mereu pnze, iar oamenii
l omoar. Albina ns, este ntotdeauna vesel i triete mpreun cu prinii i
fraii si. Mierea sa dulce o mparte la toi, iar din cear cretinii fac lumnri pe
care le aprind n biserici.

Dumnezeu ajut i ocrotete copiii care ascult de prini. El ne ndrum s-i


ascultm pe prini.

Anexa 7
Diagrama Venn

Anexa 8

Ascult, fiule, nvtura


tatlui tu i nu lepda
ndrumrile mamei tale. Cci

ele snt o cunun plcut pe


capul tu i un lan de aur la
gtul tu.
Obiective operaionale:
O1-S descoperim subiectul orei cu ajutorul primei
litere din cuvintele date;
O2-S determinm calitile frumoase ale unui printe;
O3- S citim cursiv, expresiv i contient textul propus;
O4-S alctuim tabelul n baza textului, difereniind
calitile copiilor ;

O5- S explicm maximile;


O6- S gsim asemnri i deosebiri ntre albin i
pianjen;
O7- S deducem nvtura legendei.

S-ar putea să vă placă și