Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

GRUPA: mijlocie
ACTIVITATEA: Cunoaterea mediului
TEMA: Vulpea
TIPUL DE ACTIVITATE: transmitere i nsuire de noi cunotine
FORMA DE REALIZARE: observare
SCOPUL ACTIVITII: nsuirea unor noi cunotinte despre vulpe, legate de prile componente
ale corpului acesteia, despre mediul i modul de via i de hrnire; stimularea curiozitii pentru
investigarea mediului nconjurtor.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
A) cognitive
S denumeasc animalul prezentat;
S descrie corpul vulpii identificnd prile componente ale acestuia;
S precizeze rolul fiecrei pri componente ale corpului vulpii si ale fiecrui analizator
al acesteia;
S identifice imaginile ce reprezint hrana vulpii;
S comunice impresii, idei pe baza observrilor efectuate;
B)socio- afective
S manifeste interes pentru cunoasterea lumii inconjuratoare;
S participe activ si constient la activitate;
C) psiho-motorii
S recompuna corpul vulpii din piesele de puzzle;

METODE

PROCEDEE:

observaia,

conversaia

euristica,

explicaia,

exerciiul, problematizarea;
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: mulaj al vulpii, jetoane cu hrana vulpii, puzzle cu imaginea
unei vulpi, imagine cu vizuina vulpii i mediul de via al acesteia, panou, plicuri, medalioane cu
imaginea vulpii;
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Programa activitilor instructiv educative in grdinita de copii, Editia a II-a revizuita si
adaugita, si Legislatie si documente reglatoare, Editura V&I Integral , Bucuresti 2005
Ezechil, Liliana, Lazarescu Paisi, Mihaela, Laborator prescolar, ghid metodologic,
Editura V/I Integral, Bucuresti, 2001
Varzare, E., Taiban, M., Cunoasterea mediului inconjurator si dezvoltarea vorbirii metodica, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti,1970.
DURATA: 20 minute

DESFURAREA ACTIVITII
Evenimentul
didactic

Moment
organizatoric

Captarea
atentiei

Coninutul tiinific
Pregtirea slii de clasa i a copiilor
pentru desfurarea activitii in
condiii optime. Se va aranja
mobilierul n form de careu, iar in
faa copiilor, pe o masu, se
afl, acoperit, mulajul vulpii.
Captarea ateniei se va face printr-o
ghicitoare despre vulpe:
Blan rocat, frumoas,
Coad lung i stufoas,
Vine noaptea prin grdini,
Fur rae i gini.
Se va descoperi mulajul i se va
identifica vulpea.

Strategiile didactice

Evaluare
Instrumente si
indicatori

Conversatia
Problematizarea
Analiza raspunsurilor.
-frontal si individual
ghicitoarea

Anunarea
temei i a
obiectivelor

Voi anuna copiii c vom vorbi despre


vulpe i vom afla din ce se compune
corpul ei, unde triete, cu ce se
hrnete i multe lucruri interesante
despre vulpe.

Analiza
Conversatia

comportamentului
copiilor.

Se repet tema activitii de 1-2 copii.


Se va cere unui copil s vin la masua
din faa clasei i s spun din ce este
compus
corpul
vulpii- nfiarea
vulpii.

Prezentarea
optim a
coninutului

Obtinerea
performantei

Retentia

Se continu cu precizarea fiecrui


analizator i a rolului acestora: ochi de forma rotunda, folositi pentru a
vedea, ziua, dar si noaptea; urechi doua, ascutite, cu auzul foarte fin; botascutit, format din nas si gura; cu nasul
respir i miroase, gura cu limba i
dinii ascutii-coli. Se discuta despre
gt - lung, mai mic decat trunchiul;
trunchi care se sprijin pe 4 picioare lungi, terminate cu gheare; coada lung i stufoas. Se solicit copiilor s
spun cu ce este acoperit corpul vulpii
(cu blan de culoare rocat). Se
prezint copiilor o imagine cu vizuina
vulpii aflat n padure i se
consolideaz noul termen introdus.
Se discut cu copiii despre hrana vulpii
i se prezint cateva jetoane pe care
sunt desenate: o gin, un iepure, o
gsc, o curc, pete, iarba, mere, urs,
lup i li se cere copiilor s aleag i s
afieze la panou doar acele imagini ce
reprezint hrana vulpii.
Fixarea cunotinelor se va face printro scurta poezie pe care o voi spune
copiilor i o voi repeta de 2-3 ori.
Vulpea
Cu coada stufoas
Cu bot ascuit
La coteul nostru
des a nimerit
Gini, pui i rae
ia tot ce gsete
hoaa asta stii?

Observatia
Conversatia euristica

Aprecieri asupra

-frontal

raspunsurilor copiilor.

-mulajul, imagine cu

(evaluare orala)

mediul de viata al
vulpii

Problematizarea
-frontal

Analiza modului de
realizare a sarcinii.

-jetoane, panou

Exercitiul
-frontal si individual
-poezia

Analiza raspunsurilor
copiilor.

Vulpe se numete!
Exercitiul
Evaluarea

ncheierea
activitii

Se va mpri fiecrui copil un plic n


care este un joc puzzle. Ei vor trebui s
recompun corpul vulpii din bucelele
gsite n plic.
La final se va fixa tema activitii i se
vor face aprecieri colective i
individuale
privind
modul
de
participare la activitate i se vor
mpri recompense: medalioane cu
imaginea unei vulpi.

-individual

Analiza produselor
activitatii.

-jocul de puzzle
Explicaia
-frontal
-recompense

Evaluare finala.

S-ar putea să vă placă și