Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DE LECIE
DATA: 14.03.2016
CLASA: I C
DISCIPLINA: Comunicare n limba romn
SUBIECTUL: Sunetul i litera ,, j de tipar
TIPUL LECIEI: formare de priceperi i deprinderi
SCOPUL:
Asocierea sunetului cu litera ,, j;
Citirea i scrierea silabelor, cuvintelor i propoziiilor;
mbogirea vocabularului.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
s asocieze sunetul cu litera corespunztoare;
s recunoasc litera ,, j de tipar n diferite surse;
s formeze cuvinte care conin sunetul ,, j;
s citeasc corect i contient cuvinte, n mod independent, cu voce tare;
s participe activ la desfurarea leciei;
s manifeste interes pentru lecie.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee: fonetico analitico sintetic, conversaia, observaia dirijat,
explicaia, exerciiul.
Mijloace de nvmnt: plana, imagini.
Forme de organizare: frontal, individual.
DESFURAREA LECIEI
ETAPELE LECIEI
ACTIVITATEA NVTOAREI
ACTIVITATEA ELEVILOR
1. MOMENT
ORGANIZATORIC
i pregtesc materialele
pentru lecie.
2. REACTUALIZAREA
- Despre ce am discutat oraele trecute la limba
CUNOTINELOR
romn?
- Ultimele litere nvate: d, , , i b.
- Cnd se scrie cu i cu ?
- Care este cuvntul cu sens opus pentru sus, nalt,
ntunecat, zi, etc?
Solicit elevilor doritori s citeasc textele din
manual.
3. CAPTAREA
ATENIEI
4.ANUNAREA
TEMEI NOI I A
OBIECTIVELOR
5. DIRIJAREA
NVRII
6. ASIGURAREA
RETENIEI
7. NCHEIEREA
ACTIVITII
Alctuiesc propoziii.
Fiecare elev citete cuvintele
din coloan pe silabe, apoi
rostete cuvntul.
Realizeaz o propoziie cu un
cuvnt ales.
Numesc fiinele i obiectele
ilustrate, apoi identific poziia
sunetului j.
Realizeaz corespondena ntre
imagine i reprezentarea
corect a cuvntului pe care l
sugereaz.
Elevii doritori citesc coloanele
de cuvinte, desprindu-le n
silabe.