Sunteți pe pagina 1din 4

PLAN DE LECIE

Profesor : MUU ANGELA


SUBIECTUL: Curente culturale n secolele XVII XVIII: Umanismul
CLASA: a XI-a
OBIECTUL: Limba i literatura romn
COMPETENE:
Generale:
- comprehensiunea i interpretarea textelor;
- situarea n context a textelor studiate prin raportatea la epoc sau la curentele literare.
Specifice:
- Utilizarea strategiilor de lectur n vederea nelegerii adecvate a textelor studiate ;
- Interpretarea textelor studiate prin prisma propriilor valori i a propriei experiene de lectur;
- Identificarea i explicarea relaiilor dintre opera literar studiat i contextul cultural n care a
aprut aceasta;
- Dezvoltarea unei viziuni de ansamblu asupra fenomenului cultural romnesc pn la nceputul
secolului al XX-lea;
- Identificarea unor conexiuni ntre literatura romn i cea universal;
- Utilizarea adecvat a tehnicilor de documentare i cercetare a unei teme.
OBIECTIVE:
a) Cognitive: la sfritul leciei toi elevii vor trebui:
O1 s defineasc termenii: curent literar, curent cultural;
O2 s identifice caracteristicile generale ale umanismului n cultura european;
O3 - s identifice trsturile umanismului n cultura romn;
O4 s enumere reprezentani ai umanismului pe plan european si naional.
b) Afective:
- s i cultive plcerea de a citi i gustul estetic n domeniul literaturii;
- s stimuleze gndirea autonom, reflexiv i critic, prin lectura textelor.
RESURSE EDUCAIONALE:
a) Capacitile de receptare ale elevilor;
b) Timpul: 50 minute.
METODE I PROCEDEE: problematizarea, analiza de text
MIJLOACE: rebus, manual, tabla, instrumente de scris, fie de munca independenta, album de art
renascentist.
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITII ELEVILOR:
- Activitate frontal;
- Activitate pe grupe.
LOCUL DE DESFURARE A LECIEI :
- sala de clas
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- Programa de limba i literatura romana pentru clasele IX XII;
- Costache, A., Limba i literatura romn. Manual pentru clasa a XI-a, Ed. Art;
1

- Parfene, C., Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal. Ghid teoreticoaplicativ, Iai, Ed. Polirom, 1999;
- Clinescu, G., Istoria literaturii romne de la origini pn n prezent, Craiova, ed.
Vlad&Vlad, 1993;
SCENARIUL DESFURRII ACTIVITII DIDACTIC:
1. Momentul organizatoric
Notarea absenelor i crearea atmosferei propice desfurrii leciei.
2. Verificarea temei i reactualizarea cunotinelor nsuite anterior
Elevii au avut ca tem s alctuiasc enunuri cu niciunul, niciuna, nicio, niciun si cu formele lor
dezlegaate.
Se vor reactualiza idei i problem ancor dintre obiectivele activitilor didactice precedente
i cele ale activitii n curs de desfurare: Norma literar aspecte evolutive.
3. Captarea ateniei i asigurarea momentului afectiv: Elevii completeaz un rebus din care va rezulta
titlul noii lecii: Umanismul.
1
U R E C H E
R O M A N E
C R O N I C A R
N E C U L C E
L E T O P I S E T
C O S T I N
N E A M U L
P I R U
M O L D O V E N I
2
a. Primul autor al Letopiseului Trii Moldovei;
b. Clinescu este autorul operei Literatura ....... de la origini pn n prezent.
c. Autorul unei cronici;
d. Autorul culegerii de legende O sam de cuvinte;
e. Cronic;
f. Al doilea autor al Letopiseului Trii Moldovei;
g. Miron Costin este autorul tratatului De ...... moldovenilor;
h. A scris istoria literaturii romne de la origini pn n 1830;
i. Gr. Ureche, Miron Costin i Ion Neculce sunt cronicari......... .
4. Anunarea subiectului leciei i enunarea obiectivelor:
Se anun titlul leciei i se noteaz pe tabl: Curente culturale n secolele XVII XVIII:
Umanismul i iluminismul. Sunt enunate obiectivele ce vor fi urmrite pe parcursul activitii.
5. Prezentarea sarcinilor de lucru i conducerea procesului de sistematizare :
Profesorul explic dou concepte operaionale, curentul literar i curentul cultural.
Activitatea se desfoar pe baza dialogului profesor elev, elev elev.
Profesorul distribuie elevilor sarcinile de lucru : citate apartinnd unor cunoscui umaniti
pentru a identifica unele trsturi ale Renaterii pe plan european. Ei vor lucra pe grupe corespunztor
stilurilor de nvare : vizualul subliniaz cuvintele cheie, practicul identific ideile principale, iar
auditivul explic ntregii clase rezultatele.
Gr. I
Creatorul suprem... l lu pe om i-l fcu dup chipul su, l aez n centrul lumii ca s-i
permit s vezi mai bine ce se ntmpl aici. Nu eti nici de origine divin, nici pmntean, muritor
2

sau nemuritor... precum propriul tu creator, te poi cizela cum doreti. Ai putea s decazi la nivelul
brutelor i s renati ntr-o ordine divin, conform judecii tale. (Pico della Mirandola)
Noua atitudine umanist care impregneaz creaiile noii culturi n toate domeniile se
caracterizeaz prin dispreul i negarea ntregului sistem de gndire dominant n Evul Mediu, prin
propagarea studiului limbii i al operelor clasicilor greci i latini, i prin independena i laicizarea
progresiv a gndirii; fapte care duc la consolidarea spiritului critic, ce opereaz n mod liber n toate
domeniile activitii intelectuale. (Ovidiu Drimba, Istoria literaturii universale)
1. Subliniai cuvintele cheie. (V)
2. Extragei ideile pricipale. (P)
3. Prezint rezlultatele ntregii clase. (A)
Gr. II
Doresc ca omul nostru de curte s fie destul de bine instruit n domeniul literelor sau al
studiilor pe care le numim umaniste. Doresc ca el s fie familiarizat cu latina i greaca, datorit
multitudinii i varietii de lucruri care au fost att de dumnezeiesc scrise n aceste limbi. Doresc ca el
s cunoasc bine pe poei, oratori i istorici i, de asemenea, ca el s-i nvee s scrie n versuri i n
proz, n special n propria noastr limb.
El va trebui n acelai timp s tie s nvee s sar, s alerge i s arunce cu pietrele, cci, n
afara utilitii acestor exerciii pentru pregtirea de lupt avem nevoie adesea s artm abiliti n acest
domeniu.
Nu a fi deloc satisfcut de curteanul nostru, dac nu ar fi de asemenea muzician care, n afar
de nelegerea muzicii, s cnte la mai multe instrumente. Cci, dac reflectm bine, nicio odihn,
niciun medicament nu poate s arate att de eficace ca muzica, pentru a vindeca spiritul.
(Baldassare Castiglione, Curteanul)
1. Subliniai cuvintele cheie. (V)
2. Extragei ideile pricipale. (P)
3. Prezint rezlultatele ntregii clase. (A)
Aceestea vor fi discutate cu toat clasa i sistematizate sub forma unei scheme, pe tabl.
Cu ajutorul unui album artistic renascentist, elevii identific principalii reprezentani n artele
plastice.
Se realizeaz o prezentare a umanismului n cultura romn, pornind de la cteva citate extrase
din operele unor critici romni, avnd aceleai cerine conform stilurilor de nvare:
1. Subliniai cuvintele cheie. (V)
2. Extragei ideile pricipale. (P)
3. Prezint rezlultatele ntregii clase. (A)
Gr. I:
Valahii sunt ncredinai c sunt coloni romani. Argumentul acestui lucru este faptul c au
multe n comun cu limba roman i se afl n teritoriul lor foarte multe monede ale acestui popor, fr
dubiu, indicii mari ale vechimii stapnirii romane aici. (Nicolaus Olahus, Hungaria)
Gr.II:
Numele cel mai adevrat, autentic, de la primul desclecat prin Traian este rumn sau
romanus, care nume acest popor l-a pstrat ntotdeauna... pn astzi, acelai nume este dat ndeobte i
muntenilor, i moldovenilor, i celor ce locuiesc n ara Transilvaniei. Rumn este un nume schimbat la
curgerea anilor din roman.
(Miron Costin, Cronica rii Moldovei i Munteniei)
Gr.III:
ns rumnii neleg nu numai cetia de aici, ci i din Ardeal, care ns i mai neaoi, i
moldovenii, i toi ci i ntr-alt parte se afl i au aceasta limba... ce dar pe acetia cum zic tot
romani i inem. C toi acetia dintr-o fntn au izvort i cur.
(Stolnicul Constantin Cantacuzino)
3

Gr.IV:
Rumnii, ci s afl lcuitori n ara Ungureasc i la Ardeal i la Maramorou, de la un loc
suntu cu moldovenii i toi de la Rm se trag.
...de la rmleni, ce le zicem latini, pine, ei zic panis, carne, ei zic caro, gin, ei zicu galena, muieria,
mulier, fmeia, femina, printe, pater, al nostru, noster i alte multe din limba latineasc.
(Grigore Ureche, Letopisetul rii Moldovei)
Elevii prezint informaii din portofoliu realizat la studiul de caz Formarea contiinei istorice
referitoare la marii cronicarii moldoveni.
6. Atingerea performanei:
Elevii prezint un scurt portret al crturarului romn din sec. XVII-XVIII.
7. Asigurarea feed-back-ului :
Se fac aprecieri n legtur cu nivelul i calitatea activitii elevilor. Profesorul sugereaz soluii
acolo unde este cazul avnd n vedere eliminarea erorilor i a lacunelor.
8. Asigurarea reteniei i a transferului:
Se comunic tema pentru acas: fia bio-bibliografic a lui Dimitrie Cantemir (pe coal alb,
pentru portofoliul personal).
9. Fixarea cunotinelor se realizeaz prin ntrebri privind curentul literar, umanismul pe plan
european, umanismul n cultura romn, reprezentani.
10. Evaluarea leciei/ autoevaluarea profesorului.

S-ar putea să vă placă și