Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecie

Data: 31.10.2016
Instituia colar : Liceul Tehnologic Special SAMUS, Cluj-Napoca
Clasa: a VIII-a B
Profesor: Ilovan Ninela
Aria curricular: LIMB I COMUNICARE
Disciplina: Limba i literatura romn
Unitatea de nvare: Genul liric
Subiectul leciei: DERIVAREA
Tipul leciei: De priceperi i desprinderi
Durata: 45 min
Obiective de referin:
1. Formarea i dezvoltarea competenelor de receptare a mesajului scris
Obiective operaionale:
1. S urmreasc ordinea corect a pailor pentru realizarea sarcinii
2. S diferenieze prefixul de sufix
3. S identifice pe cuvinte minim 5 prefixe
4. S identifice pe cuvinte minim 5 sufixe
Strategia didactic:
Metode: instructajul, explicaia, conversaia, observaia, exerciiul
Mijloace de nvmnt: manual, anexa 1
Forma de organizare a activitii elevilor: frontal, de grup

Etapele activitii
didactice

Coninutul

Strategii didactice

Asigur condiiile necesare desfurrii leciei; pregtesc


materialele necesare.

Conversaia

Forme de
organizare
a activitii
n grup

Voi scrie pe table cuvntul REMPROSPTARE i le voi cere


elevilor s mi spun cum s-a format acest cuvnt.

Conversaia

n grup

Anunarea
subiectului i a
coninutului

1. Voi anuna titlul si obiectivele leciei de astzi:


DERIVAREA
2. Data i titlul leciei se vor nota pe tabl.

Conversaia

n grup

Coninutul i
dirijarea leciei

1. Voi nota pe tabl (elevii le vor nota n caiete):

Conversaia,
Explicaia,
Observaia,
Instructajul,
Exerciiul

Momentul
Organizatoric
Captarea ateniei

Metode

Mijloacele de mbogire ale vocabularului sunt:


Interne, cnd cuvintele noi sunt formate din elemente
existente n limb. Acestea sunt: derivarea,
compunerea, schimbarea valorii gramaticale
(conversiunea)
Externe, cnd cuvintele se introduc din alte limbi, adic
mprumuturile.
Derivarea = este mijlocul intern de mbogire a vocabularului
prin care se formeaz cuvinte noi cu ajutorul sufixelor i al
prefixelor.
Sufixele = sunt sunetele sau grupurile de sunete adugate dup
rdcin.
-sunt folosite pentru denumirea:
Autorul aciunii: butor, fierar
nsuirii: auriu, fricos, iubitor, mnccios
instrumentului: alfabetar

Mijloace de
nvmnt

Evaluare

Manual,
Anexa 1

In grup,
frontal

Observaia
sistematic;
ntrebri
ajuttoare;
Apreciere
verbal;
Se
consider
obiectivele
atinse dac
80 % dintre
elevi
reuesc s
diferenieze
prefixul de
sufix, s
identifice
pe cuvinte
minim 5
prefixe i
minim 5
sufixe.

noiunilor abstracte: rceal, siguran


modalitii: brbtete, tr
locului i originii: benzinrie, clujean
obiectelor sau nsuirilor mici: clu, pantofior,
singuric
obiectelor sau nsuirilor mari: bieandru, , pietroi.

Prefixele = sunt sunetele sau grupurile de sunete adugate


naintea rdcinii pentru a forma un cuvnt nou.
-sunt folosite:
negative: neans, inegalitate
privative (arat o lips): a descrei, a reaminti
iterative (arat o repetare): a reminti
-formeaz:
substantive: neregul,
verbe: a realege
adjective: nefiresc
adverbe: negreit
! Derivatele parasintetice sunt formate astfel: un prefix + un
suffix (de exemplu: a nchipui).
2. Voi ruga un elev s distribuie colegilor si fiele de lucru.
Fixarea
cunotinelor
Incheierea
activitii

Voi oferi rspunsuri la ntrebrile puse din lec ia parcurs.


Voi face aprecieri generale i individuale referitoare la
participarea elevilor la lecie.

Explicaia

n grup,
Frontal

Conversaia

n grup

Numele__________________

Fi de lucru - Derivarea
1. Indicai felul sufixelor i al prefixelor din urmtoarele cuvinte derivate:
amoreal
cerin
dsclime
desenator
a deuruba
grataragiu
strnstur -

a nlemni lungime paoptism necinste pmntesc pietri tinerete -

plugar porumbite prfraie rztoare a se recstori strintate


venicie -

2. Identificai prefixele i artai ce sens dau acestea urmtoarelor cuvinte :

antialcoolic
confrate-

hipersensibil
a supraaprecia

a expatria
ex-preedinte

subpunct
supererou

Jocul derivatelor
mprii-v n 2 grupe. Formai
cuvinte derivate de la substantivul
pdure cu sufixul sau prefixul indicat
n coloana ce revine grupei.
Ctig cei care termin primii.

3. Explicai cum s-au format urmtoarele cuvinte :

cetenie =
a desperechea =
morri =

nenfrumuseat =
oltenete =
a renarma =
4

-ar
-ean
-ice
-oiu
-m
-atic

-e
-os
-rit
-i
-escu
-atic

S-ar putea să vă placă și