Sunteți pe pagina 1din 1

Eparhia de Maramure

Scurt istoric
nfiinarea Eparhiei de Maramure a fost una din consecinele Concordatului dintre Sfntul Scaun i
Statul romn, ncheiat la 10 mai 1927 i ratificat la 10 iunie 1929.
Prin bula papal Sollemni Conventione din 5 iunie 1930 se stabilete ierarhia catolic n toate riturile
de pe cuprinsul Regatului Romn precum i nfiinarea noii Eparhii a Maramureului, cu sediul la Baia
Mare, ca sufragan a Mitropoliei de Alba Iulia i Fgra. Eparhia de Maramure cuprindea 201
parohii romneti i toate cele 38 de parohii rutene de pe teritoriul Regatului Romn i a fost pus
sub crmuirea i administrarea interimar a Mons. Dr. Iuliu Hossu, Episcop de Cluj-Gherla.
Primul Episcop titular al Eparhiei de Maramure, numit de Sfntul Scaun la 16 octombrie 1930, cu
acordul guvernului romn, a fost Dr. Alexandru Rusu, consacrat episcop la 30 ianuarie 1931 i
instalat n catedrala din Baia Mare la 2 februarie 1931. El a funcionat pn n 1948, cnd a fost
arestat i deinut pn la moartea sa, n mai 1963.
n 1948, prin decretul 358 din 1 decembrie, i Eparhia de Maramure, ca toate celelalte patru
eparhii ale Bisericii Romne Unite, a fost desfiinat abuziv.
Al doilea Episcop al eparhiei care a funcionat ca Administrator Apostolic a fost Dr. Ioan
Dragomir, consacrat n clandestinitate, la 6 martie 1949, la nuniatura din Bucureti. A fost arestat
n 1951 i a fost deinut pn n 1964, cnd a fost eliberat. Dup eliberarea din nchisoare a activat
n clandestinitate. A murit la 25 aprilie 1985.
La 9 august 1986 la Capitlul Eparhial Maramure, n prezena I.P.S.S. Dr. Alexandru Todea, a fost
ales Ordinariu al Eparhiei de Maramure Pr. Lucian Murean.
La 27 mai 1990 a avut loc consacrarea sa ca episcop, la Baia Mare. Dup numirea sa ulterioar ca
Mitropolit al Bisericii Romne Unite, i-a urmat la conducerea Eparhiei de Maramure Pr. Ioan
ietean, numit Episcop titular la 20 iunie 1994, consacrat i instalat la 11 septembrie 1994.