Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Diriginte:
Instituia de nvmnt:
Clasa: X-a
Data: __________________
Subiectul leciei: Problematica diferenei de gen n via i n simbolistic
Tipul leciei: mixt
Timpul: 45 min
Competea specific:
Explicarea importanei egalitii genurilor n drepturi, anse i opiuni pentru autorealizare n viaa social
i privat
Obiective operaionale:
La sfritul activitii, elevii vor fi capabili:
s analizm simbolurile de gen i semnificaia lor;
s promovm egalitatea ntre persoane fr deosebire de gen;
s apreciem valoarea diferenelor n societate.
Strategii didactice:

metode i procedee: discuie dirijat, analiza comparativ, scriere libera

Desfurarea activitii:
1. EVOCARE (3-4min)
Asociere de cuvinte. Pornim de la expresia Diferena de gen i organizm o asociere de cuvinte, de exemplu: brbat, femeie, fat, biat, sex,
discriminare, stereotip etc.
Informaii generale (pot fi utilizate n explicarea unor termeni i concepte):
Brbatul reprezint sexul masculin adult al speciei umane, pe cnd sexul feminin este reprezentat de femeie, termenul de brbat
mai poate exprim caracterul unei persoane, n general trsturi de caracter pozitive ca i curaj, drzenie, brbtos etc.
Simbolul masculin este simbolul lui Marte, iar pentru copii culoarea albastr este considerat culoare masculin n cultura
european, n contrast cu culoarea roz care e considerat culoare feminin.

pentru
aflm a
bine,
dac am

Femeia a fost i este nc privit ca o alteritate i este nvat mereu s ocupe poziia de
cellalt. Cu toate c este firesc ca femeia s fie cellalt pentru brbat, iar brbatul, cellalt
femeie , este evident c nu putem vorbi de reciprocitate. Societatea patriarhal n care nc ne
stabilit stereotipuri, tipare care ncorseteaz femeia i rolul acesteia, orice abatere fiind
sancionat. Cel mai periculos e faptul c tindem s asimilm tipare pe care le adncim att de
nct ajungem s le mprtim apoi cu trie. Frica de un dezechilibru emoional ce s-ar instaura
descoperi dintr-o dat c putem fi i altfel este destul de mare.
tiai c (cu referire la diferenele de gen):

Brbaii din clasele nobiliare ale Europei purtau ciorapi de mtase, bijuterii i pantofi cu tocul nalt? Ei au renunat
la aceasta doar dup Revoluia Francez i ncepnd cu epoca victorian care a debutat n 1837.

Femeile i brbaii au purtat acelai tip de mbrcminte pentru multe secole? Romanii i grecii antici purtau
tunici, iar mbrcmintea tradiional n China, India, Japonia i Malaiezia a fost ntotdeauna unisex?

n secolul al IV-lea d.C. femeile din lumea vestic purtau pantaloni adaptai dup modelul persan? La acel moment
n istorie pantalonii erau considerai nepotrivii pentru brbai. La un moment dat n timpul Evului Mediu femeile
i-au schimbat pantalonii cu rochii, astfel aprnd n vest moda difereniat pe sexe.

La sfritul secolului al XIX-lea cnd unele femei au nceput s poarte pantaloni n public, erau considerate
scandaloase i unele dintre ele au fost chiar arestate i nchise?

Brbaii japonezi poart kimonouri, brbaii din Samoa poart saronguri, brbaii beduini poart robe largi?
Brbaii din Amazonia, Bali, Egipt, Grecia, Hawaii, Kenya, Coreea, Samoa, Scoia i Tibet poart fuste.

n civilizaia Maya doar brbaii purtau diferite ornamente i bijuterii considerndu-se c femeile nu au nevoie de
aceasta deoarece cea mai mare bijuterie a lor este capacitatea de a nate?

2. Realizarea sensului (20-25 min)


Discuii dirijate (15 min) analiza unor situaii din viaa cotidian pentru a
contra, de exemplu:
Pro
Diferenele fizice dintre femei i brbai privind talia i fora

muscular influeneaz eficiena n activitile sociale i


economice.

Femeile sunt persoanele mai potrivite pentru educarea copiilor,


ceea ce le dezavantajeaz pe alte planuri.

Femeile sunt mai des victime a hruirilor sexuale i a traficului


de fiine umane ce demonstreaz c femeile sunt mai slabe ca

brbaii.

identifica diferene de gen. n baza lor a formula argumente pro sau


Contra
Constituia remarc c toate persoanele sunt egale n faa legii,
fr deosebire de gen
ansele de afirmare trebuie s fie absolut egale pentru toi
cetenii;
Lupta contra mentalitii nvechite potrivit crora femeile sunt mai
puin capabile n sectorul muncii.
Femeile foarte des au demonstrat c pot fi la un nivel cu brbaii
uneori chiar fiind mai competente i mai capabile.

mprirea clasei n 4 grupuri a cte 4-5 persoane. Fiecare grup trebuie s analizeze informaia primit i s-i noteze cteva argumente. Apoi
cte o persoan de la fiecare grup s-i relateze punctul de vedere.
Teme (Anexa 1 ):
1. Statutul femeii i al barbatului n istorie.
2. Apariia feminismului i prejudecile fa de aceast micare.
3. Specificul feminismului n Republica Moldova.
4. Simboluri i semnificaia lor.
n baza informaiilor relatate, colegii fac unele concluzii i aprecieri.
Reflecii (5-7 min) ntrebri aleatorii cu privin la punctul de vedere al fiecruia fa de tema abordat, de exemplu:
1. Care este geneza problemei dimensiunii de gen?
2. Care este accesul femeilor pe piaa muncii?
3. Exist n R. Moldova tratament egal i securitate social?
4. Este femeia factor de decizie i n afaceri?
5. Ce prere ai despre violena domestic?
6. Cum este integrarea femeilor migrante?
7. De ce femeile se supun mai des traficului i prostituiei?
8. Ce cunoatei despre simbolistic?
Colegii sunt rugai s fac o concluzie la tema studiat i s-i exprime opinia asupra modului de desfurare a activitii.

3. EVALUARE I AUTOEVALUARE (5 min.):


Colegii sunt rugai n cteva minute s schieze/deseneze un simbol de gen care n opinia lor caracterizeaz societatea contemporan i pe ei
nsui.

Anexa 1:

Text nr. 1. Statutul femeii n istorie


Timp de secole, femeile au trit ntr-o lume a brbailor, neavnd nici un drept, ci doar datoria de a fi soii i mame bune.
Fiind reprezentanii sexului tare, brbaii au reuit s profite de slbiciunea femeii, de inferioritatea sa din punct de vedere fizic
i de fineea i sensibilitatea acesteia. Din cele mai vechi timpuri i chiar pn n prezent, masculinul i experienele sale erau
considerate norm pentru comportamentul i realizrile umane.
Experienele femeilor i tot ce tine de femeiesc erau considerate deviaii sau excepii de la norma universal masculin.
Antropocentrismul este n continuare universal prezent n societile i culturile contemporane, fiind un element esenial i
complementar structurilor de putere patriarhal.
Text nr. 2. Apariia feminismului i prejudecile fa de aceast micare
La nivelul cunoaterii pn n anii 1970, aproape toate teoriile au fost construite plecnd de la experienele brbailor.
Odat cu evoluia feminismului, muli le percep ca pe o micare anti-brbai, anti-familie etc. n feminismul adevrat, ns, nu e
vorba nici de mndria femeii, nici de libertatea ei de a iubi, e vorba de drepturile ei din punct de vedere legal, economic, politic.
O prejudecat ntlnit n societate este aceea c feminismul este promovat de femei singure, nedorite de brbai,
divorate etc. Sunt, ns, multe feministe tinere, frumoase, cstorite, care au copii i se declar a fi fericite. Asemenea lor
exist, de asemenea muli brbai care se declar feminiti. Persoanele pot deveni feministe ca urmare a unor nemulumiri
profunde privind modul n care sunt privite i tratate femeile n societate.
Text nr. 3. Specificul feminismului n Republica Moldova
Feminismul exist i n Republica Moldova, chiar dac se manifest altfel dect n rile occidentale. Unii consider c n
Moldova feminismul nu este o ideologie adaptat realitii din ar. Acest lucru se poate uor contrazice prin nite documente
care arat egalitatea n drepturi a femeii cu brbatul (constituia i alte legi). ns, datorit nivelului de trai redus, violena
intrafamilial ndreptat preponderent ctre femei i copii este ntlnit mai des n Moldova dect n alte ri, iar rata omajului
femeilor sub 29 de ani i a celor de peste 55 ntrece considerabil media pe economie.
Micarea sexual a femeii n Republica Moldova reprezint o parte important a emanciprii femeii, este o ncercare
remarcabila de a iei din tradiionalism i pune n mod deschis, explicit, o serie de probleme privind sexualitatea feminin.
Micarea de eliberare sexual a femeilor are la baza probleme eseniale ale vieii femeii: dependena material de brbat,
protejarea finite biologice feminine fa de efectele sarcinilor multiple etc. Evident, micarea feminist nu a trecut neobservat
de brbai: unii au fost de acord cu aceast micare, alii nu se pot mpca nici n ziua de astzi cu aceasta liberalizare care le

diminueaz controlul ntr-un important domeniu al vieii lor.


Text nr. 4. Simboluri (la alegere)
Ankh-ul este un simbol egiptean a crui nsemntate original nu este cunoscut. Reprezint viaa i moartea, Universul
i aerul, dar i apa dttoare de via. O teorie despre semnificaia spune c ankh-ul combin simbolul masculin al lui
Osiris (crucea n T) i simbolul feminin al lui Isis (ovalul) i semnific unirea raiului cu pmntul. n arta egiptean cei
care erau reprezentai innd crucea ankh n mna sunt zeii. Copii l-au adoptat ca simbol al vieii de dup moarte. Dar n
ziua de azi crucea ankh a ajuns s simbolizeze pacea i adevrul.
Tabloul din 1864 al lui Moreau, Oedip i Sfinxul, poate fi
interpretat i ca un simbol al luptei
eterne dintre sexe, lupt pus sub semnul lui Eros i Thanatos. Oedip i
Sfinxul sunt brbatul i femeia ncletai
n destinul iubirii i al morii.Thanatos (gr. , moarte), a fost zeul
morii n mitologia greac, echivalent cu
divinitatea feminin roman Mors. Oedip cltor este copleit de destin,
de moarte, pironit sub privirea
ucigtoare a Sfinxului. Oedip se pleac, resemnat, n faa privirii fixe,
ngrozitoare a Sfinxului ce-l domin,
ncoronat cu o diadem infernal, cu aripile imense larg deschise, gata s
se npusteasc asupra lui pentru a-l
distruge. Alturi se afl ultimele dou victime, nu ntmpltor un cuplu,
iar femeia (poate un alter-ego omenesc
al Sfinxului) i ndreapt privirea (vag muribund!) spre urmtoarea
prad a Sfinxului. Sfinxul ine o lab
peste un fel de cuc, sugernd astfel c omul este iremediabil prins n capcana destinului i c moartea domnete peste toi
deopotriv. Oedip susine, suport privirea i trupul Sfinxului, el domin vizual i fizic spaiul ntlnirii
Steaua lui David sau Magen David n ebraic, este o hexagram ce apare ca simbol n perioada 800600.H. Simbolul este recunoscut ca marc a iudaismului i imagine a Israelului. Hexagrama este compus din
alturarea a 2 triunghiuri, orientate n sus, respectiv n jos. Cele 2 triunghiuri au fost folosite n evul mediu de
ctre alchimiti pentru a simboliza apa respectiv focul. Ce altceva simbolizeaz cele doua triunghiuri?
uniunea ntre femeie i brbat, echilibrul ntre bine i ru, relaia Dumnezeu - om i n acelai timp, n Kabala
- perfeciunea, Sefirah Tifaret .
Semnele Masculine sunt exact Semnele de Foc i de Aer, n timp ce Semnele Feminine sunt chiar
Semnele de Apa i de Pamnt. Regsim astfel o asociere a Principiului Masculin cu Spiritul (Focul) i Intelectul (Aerul), i o
asociere a Principiului Feminin cu Sufletul (Apa) i Materialul (Pamntul). Triplicitatea de Foc formeaz pe Zodiac un triunghi
echilateral, iar cea de Aer formeaz un alt triunghi echilateral, i aceste doua triunghiuri suprapuse alctuiesc o stea cu 6 coluri a
Semnelor Masculine, celebrul simbol al Stelei lui David. O alt Stea a lui David, rotit la 30 de grade fa de prima, este alcatuit
din cele 6 Semne Feminine, n mod similar, prin suprapunerea triunghiurilor alctuite de semnele din Triplicitatea de Apa,
respectiv din cea de Pmnt.

Desfurarea activitii:
" Pecetea pe care prinii o las asupra structurii i profilului spiritual
moral al personalitii propriilor copii se menine toat viaa ". M. Golu.

A. EVOCAREA (5-7 min.)


Analiza comparativ: Elevilor li se propune s analizeze implicarea tatlui i a mamei n creterea i educarea copiilor, pornind de la afirmaiile (n
baza sondajului realizat de Fundaia pentru o societate deschis):
-

Aproximativ 1 din 3 tai se implic doar ocazional n hrnirea, schimbarea scutecelor, mbierea, mbrcarea, culcarea copilului (2-3 ori pe sptmn);
Aproape 85% dintre prini consider c fetele i bieii nu trebuie educai n mod diferit;
Mai mult de 50% dintre prini consider c fetele sunt mai sensibile i mai emotive dect bieii;
n jur de 40% dintre prini consider c fetele trebuie educate mai ales pentru a deveni mame i soii bune;
Mai mult de 50% dintre prini consider c responsabilitatea tatlui este n principal de a asigura resursele necesare pentru creterea copilului;
Peste 40% dintre prini consider c este important ca biatul s fie ncurajat s devin mai independent i mai puternic dect fata (1- 3 ani);
Mama este cea care l pedepsete n general pe copil (78,4% - 3-5 ani, 79,4% - 6-7 ani);
Tatl se implic n mic msur n disciplinarea zilnic a copilului;
Copilul ascult mai ales de tat (43,3% -3-5 ani, 43,2 -6-7 ani).

ntrebri:
1. Ce ai constat din rezultatele sondajului de mai sus?
2. Care sunt n opinia voastr lucruri normale i care nu? De ce? Argumentai opinia.
3. Ce ai modifica voi n viitoarea voastr familie? Cum?
Concluzie: Familia reprezint nucleul social sau, celula societii. Ea este cea care rspunde de satisfacerea trebuinelor elementare ale copilului
i de protecia acestuia. Aciunea educativa din familie a ambilor prini are totdeauna un caracter intenional urmrind o anumita finalitate formarea
personalitii copilului pentru integrarea lui n societate. n familie, copilul i face pregtirea pentru via. Contribuia familiei este cu att mai mare cu
ct copilul este mai mic i scade pe msur ce copilul creste (Ce apte ani de acas). Aici rolul brbailor i al femeilor este orientat spre un singur
obiectiv: consolidarea relaiilor n familie.
B. REALIZAREA SENSULUI (20-25 min.
Tehnica Mozaic. Se formeaz grupe a cte 4-5 persoane, n dependen de numrul de elevi n clas. Participantele/ii primesc pentru lectur
individual textele/fragmentele. Numrul 1 din fiecare grup citete despre familie la general, nr. 2 despre familia ca prima coal a copilului, nr. 3

despre familie i societate, nr. 4 despre locul copiilor n familie, nr. 5 despre locul familiei printre prioritile omului. Timpul alocat pentru lectur
2-3 min., dup care se formeaz 5 grupe de experi, alctuite din persoane care au prelucrat aceeai informaie. Experii mpreun discut, fac notie,
realizeaz o sintez a celor analizate i aleg modalitatea de predare. Participanii/ele din grupele de experi revin fiecare n grupele de baz i fiecare
pred/explic subiectul su grupului.
Nr. 1. Familia este cel dinti cadru social de care fiecare om are nevoie pentru a vieui n el. Ea este, mai ales, mediul cel mai prielnic pentru naterea, dezvoltarea i
desvrirea fiinei umane. Dintre toate vieuitoarele, omul se nate cel mai plpnd i cel mai neputincios n a-i satisface nevoile vitale existenei: total dezarmat, singurul lui
mijloc de conservare fiind lacrimile. De aceea, el are neaprat nevoie de ajutorul nencetat al prinilor si, care, n aceast lucrare, nu pot fi ntrecui de nimeni.
Familia, fcnd parte din stat, are s se ncadreze n organizaia lui, contribuind la realizarea scopului su. Ct privete organizarea interioar a familiei, soii stau n
raport de egalitate, cu autoritate comun fa de copii. Dup nvturile Bisericii, conducerea n familie revine brbatului: ,,Femeile s li se supun brbailor lor ca Domnului.
Pentru c brbatul este cap femeii, aa cum i Hristos este cap Bisericii (Efes. 5, 22-23). Dar femeia nu este sclav, ci tovara brbatului, mprind cu el autoritatea printeasc.
Nr. 2. Familia este prima alctuire de via obteasc i smburele din care cresc toate celelalte forme de via social. Procrearea, ntreinerea, ngrijirea, creterea i
aezarea copilului constituie preocuparea central a familiei. Familia procur membri pentru societile superioare, pregtindu-i cea dinti pentru viaa social. Ea este o
adevrat cheie de bolt pentru sigurana i echilibrul vieii sociale, prin faptul c asigur n chip firesc naterea, creterea i pregtirea membrilor societii.
Familia este cea mai necesar coal de omenie. Statisticile judiciare arat c majoritatea delincvenilor i a celor din instituiile de corecie au fost lipsii de o real
asisten din partea familiei. Familia procur frna cea mai eficient i mai suportabil mpotriva izbucnirii patimilor. Ea este, de asemenea, o prim i temeinic coal a
altruismului. Prin familie se poate obine cea mai deplin i mai statornic corectare a egoismului individual.
Nr. 3. Familia este prima societate natural i adevrat celul social. n organizarea sa proprie, ea ofer garanii de moralitate; este prima coal care pregtete pe
copil pentru viaa social, deprinzndu-l s-i ndeplineasc datoria, s-i disciplineze voina, dndu-i simul ierarhiei i ordinii. Familia este un oficiu nalt al respectului, al
demnitii, al libertii interioare, al senintii constructive. Mediul familial ofer siguran, linite, afeciune, senintate, care constituie o atmosfer prielnic pentru o dezvoltare
normal i echilibrat. Cminul nu este numai confort domestic, ci i un ,,loc de reculegere, de linite, de regsire lmuritoare cu tine nsui. Nicieri nu te simi mai bine ca la
,,mama acas, ca n familia ta.
Familia este un paznic ce vegheaz nencetat i un zgaz puternic care ocrotete moralitatea prinilor prin bucuriile curate i senine, precum i prin sentimentele de iubire
i rspundere pe care le prilejuiete. Copiii sunt pentru prinii lor un imbold puternic spre munc i economie, spre ct mai multe virtui, precum i o puternic pavz contra
ispitelor din afar. Prezena copiilor exercit o cenzur moral din cele mai eficiente asupra conduitei prinilor. Din dorina i grija de a-i face ct mai buni i mai fericii, prinii
i dau toat silina s le ofere pilde personale ct mai bune i s propeasc mereu n toate domeniile.
Nr. 4. Copiii exercit asupra prinilor lor o puternic influen binefctoare, fiind i ei, la rndul lor, ntr-un fel oarecare i fr s tie, educatori ai prinilor lor. Astfel,
chiar nainte de a se nate, mintea i inima prinilor se pregtesc pentru primirea lor n condiii optime, verificndu-se i transfigurndu-se. Una dintre cele mai importante
misiuni, pe care copiii o ndeplinesc printre noi, cei maturi, este de a ne prilejui i ajuta s ne pstrm i s ne recptm tinereea. Copiii sunt vestitorii i purttorii primverii; ei
rspndesc pretutindeni un aer proaspt de noutate i frgezime. nnoirea i ntinerirea efectuat de copil asupra organismului mamei sale, care cuprinde i sufletul ei, se extinde
asupra ntregii familii, stimulnd n toi cei din jurul lor fore latente nebnuite, izvoare de energie fizic i spiritual pn atunci necunoscute.
Copilul este o cluz miraculoas care ne poart din nou n lume, obligndu-ne s-o cunoatem din ce n ce mai bine. Datorit copiilor notri, stimulai de ei i de
dragostea pentru ei, devenim mai luminai, mai puternici i mai buni. Prin ei ne relum de la nceput ntreaga noastr via i activitate, acel anevoios i splendid efort de
umanizare. ntre noi i copiii notri are loc un permanent schimb de valori, o druire reciproc. Dac i nvm alfabetul, ei ne nva n schimb un alfabet mult mai scump i mai
nobil al emoiilor, al primelor sentimente, al uriaei fantezii, al puritii i al candoarei, puterea de a descoperi lumea cu priviri proaspete.
Copiii cimenteaz legturile dintre soi. Copiii fiind obiectul comun al dragostei lor, prinii chiar cnd i-au rcit sentimentele unul fa de cellalt, se ntlnesc mcar n
iubirea i grija lor comun pentru copii. Astfel, copiii contribuie foarte mult la temeinicia i trinicia cstoriei. Statisticile arat c divorurile sunt mult mai numeroase ntre soii
care nu au copii.
Nr. 5. Cminul este mediul cel mai prielnic pentru reculegere i pentru o colaborare deplin ntre cele dou sexe. n cuprinsul lui, sensibilitatea feminin i nsuirile
energice ale brbatului au posibilitatea de a se ntlni i de a colabora, ntregindu-se reciproc. Soii au n familie condiiile cele mai bune de a se educa reciproc printr-o colaborare
continu. De asemenea, fraii i surorile vor dobndi o experien foarte util n convieuirea lor din familie pentru viaa de mai trziu, cnd vor trebui s tie cum s se comporte
fa de cellalt sex.

n general, familia contribuie foarte mult la educarea omului pentru viaa social din afara familiei. Adncimea i sinceritatea sentimentelor ce leag pe membrii familiei
influeneaz pozitiv relaiile cu ceilali semeni, care nu sunt n fond dect ali prini, ali frai, alte surori, ali unchi ai notri. Dovad pentru aceasta avem modurile de adresare
obinuite la poporul nostru ca: ,,mam, tat, unchiule, mtu, care se fac i fa de strinii de familie.
Datorit familiei, omul nu este izolat n lume, fr rdcini n trecut, fr reazem n prezent i fr speran n viitor. S-a constat c cei fr familie sunt gata pentru orice
aventur. n familie se deprind disciplina i spiritul de iniiativ i se cultiv sentimentul demnitii, dreptii, iubirii, respectului i ajutorului, sentimentul sacrificiului, care sunt
elemente de baz ale vieii sociale.
Continuarea ntre generaii ncepe de la raporturile dintre prini i copii, care se extind i asupra celorlali membri ai societii i care beneficiaz de nsuirile deosebite
obinute n cadrul familiei. Prin comunitatea de snge, de educaie, de amintiri, de via i prin faptul c au aceiai prini, copiii i dezvolt sentimentul dragostei freti, care
este izvorul celei mai dificile dintre virtui i anume: recunoaterea fr invidie a valorii i meritelor altora.

Dac rmn elevi fr sarcin, ar putea s primeasc rolul de observatori n unele grupuri, n ajutorul dirigintelui, urmrind nivelul de
responsabilitate, implicare n realizarea sarcinilor, modalitile de predare i relaiile stabilite ntre diferii membri ai grupurilor.
C. REFLECIE (5-7 min):
Scriere liber: La etapa de reflecie, elevii sunt rugai s scrie cum ar trebui s-i exprime respectul fa de prini, indiferent de gen:
De exemplu: A cinsti pe prini nseamn:
- A-i iubi, a le datora i face tot binele cu putin. Iubirea fa de prini este i o porunc a firii, de aceea o gsim la toate popoarele, Clinescu.
- ,,Dragostea fa de prini este o datorie att de clar, pe ct de clar este c zpada este alb, Aristotel;
- ,,Cine are prini / Pe pmnt, nu n gnd / Mai aude i acum / Ochii lumii plngnd Adrian Punescu.

Concluzie: Familia este prima societate natural. Este un oficiu nalt al respectului, al demnitii, al libertii interioare, al senintii
constructive. Mediul familial ofer siguran, linite, afeciune, senintate, care constituie o atmosfer prielnic pentru dezvoltarea normal i
echilibrat. Datorit familiei, omul nu este izolat n lume, fr rdcini n trecut, fr reazem n prezent i fr speran n viitor. Rolul primordial n
formarea i consolidarea familiei l au ambii prini, att mama, ct i tata, precum i copiii.
D. EVALUARE I AUTOEVALUARE (5-10 min.):
Elevii sunt rugai s aprecieze prin diverse culori ( negru relaii conflictuale, rou relaii tensionate, albastru - relaii de colaborare, verde relaii care vor fi
promovate n viitoarea lor familie) relaiile lor cu tata i mama, precum i cu fraii i surorile sau veriorii. Acest lucru poate fi realizat n scris, desen, sau
dac copii nu doresc s scrie un text reflexiv.
E. SARCINI PENTRU EXTINDERE
A. Elevii primesc sarcina s observe comportamentul prinilor lor, fcnd notie pe agende unde s evidenieze acele aspecte, care n opinia lor vor fi dezvoltate n viitoarea lor
relaie cu soul/soia sau copii, precum i acele dificulti care ar trebui s fie nlturate sau corectate. Ei ar trebui s ajung la concluzia c femeile nu trebuie sa se considere
inferioare brbailor sub nici o form. Daca vorbim despre o familie, tim c aceasta trebuie s aib un membru pe care l numim "cap de familie". Aa cum un brbat poate
ndeplini acest rol, la fel de bine o poate face i o femeie. Dar acest lucru nu nseamn ca unul i este superior celuilalt. Atta timp ct din punct de vedere social i politic femeile
i brbaii manifest aceleai drepturi, e bine s punem teoria n practica i s nu ne abatem de la principiile unei societi moderne i democratice n care avem pretenia s trim
i s fim tratai ca atare.
B. De asemenea se poate de propus s se analizeze unele stereotipuri i prejudeci, de exemplu:

Daca nu munceti, eti o simpla femeie de cas, daca lucrezi i ctigi mai mult ca ei se supar;
Daca ei suntsracii nimeni nu i nelege, dac eti urat, nu te baga n seama;
Daca eti frumoas i deteapt le este frica de tine, dac i fac o iubit mai tnr ca ei, sunt mecheri. Etc.

S-ar putea să vă placă și