Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECIE

PROFESOR: VALENTINA PANIRU


DATA: 29.10.2010
CLASA: a VII- a C
OBIECTUL: LIMBA ROMN
SUBIECTUL LECIEI: NOIUNI DE FONETIC
TIPUL LECIEI: ACTUALIZAREA CUNOTINELOR
TIMP : 50min

OBIECTIVE OPERAIONALE:

1. COGNITIVE: la sfritul leciei, toi elevii s fie capabili:


s dea definiia foneticii i a lingvisticii ;
s defineasc literele, sunetele i alfabetul ;
s identifice sunetele n cuvinte ;
s recunoasca diftongi, triftongi si hiaturi
s identifice corespondena sunet-liter
s identifice vocalele i semivocalele din structura
diftongilor i a triftongilor ;
s rosteasc tradiional literele alfabetului limbii romne ;
s defineasc silaba ;
s despart corect n silabe anumite cuvinte, preciznd
regulile de desprire a cuvintelor n silabe ;
s defineasca accentul si sa accentuez corect cuvinte.
2. PSIHOMOTORII :
s realizeze corect transcrierea fonetic a cuvintelor ( n
special a grupurilor de sunete ce, ci, ge, gi, che, chi, ghe,
ghi.);
s precizeze cte litere i cte sunete au anumite cuvinte;
s corecteze cuvintele accentuate greit.
Motivaia: Prin aceast lecie, elevii i vor consolida i sistematiza cunotinele
referitoare la noiunile de fonetic, la textul literar i nonliterar , prin parcurgerea unui
sistem de analiz i reflecie critic ntr-un spirit de competiie.
Condiii prealabile: Din perspectiv educaional lecia contribuie la consolidarea unor
atitudini i deprinderi de munc n echip.
Din perspectiv instructiv elevii aprofundeaz noiunile de
fonetic, de text literar i nonliterar, de versificaie i rim.

STRATEGIA DIDACTIC:
Metode i procedee: se vor folosi, alternativ sau combinat, metode i mijloace precum:
nvarea prin descoperire, conversaia, explicaia, lucrul cu manualul, fia de lucru,
schema la tabl, diagrama Venn, conversaia, explicaia, exerciiul complex, tehnica florii
de lotus.
Forme de organizare a nvrii: n cadrul leciei se vor folosi activitatea frontal,
activitate frontal, activitate pe grupe, alternativ cu activitatea independent individual.
Resurse: capacitile normale de nvare ale elevilor, fie, manualul, coli A3.
Bibliografie: Limba romn, manual pentru clasa a VII-a, Editura HUMANITAS,
auxiliarul Limba i literatura romn pentru clasa a VII-a. Ghid complet de pregtire.
Preparator pentru testrile naionale, Editura Art, Limba romn. Fonetic. Vocabular de
Carmen Iordachescu, Editura Carminis.
DESFURAREA ACTIVITII:
Organizarea clasei: se stabilete ordinea n clas; notarea absenelor, asigurarea cu
cele necesare desfurrii leciei ( caiete, creioane, fie, etc. )
2 minute
Actualizarea cunotinelor nvate anterior:
3 minute
- controlul caietelor de teme ( cu obsevaii i aprecieri dup caz ) i verficarea
modului n care elevii au alctuit tema dat ora trecut.
Captarea ateniei elevilor pentru activitatea didactic ce urmeaz:
- scurt discuie despre sunetele limbii romne, despre grupuri de sunete, silaba i
accentul ( vezi fia cu ntrebri )
3 minute
Anunarea subiectului leciei i a obiectivelor operaionale
1 minut
Profesorul spune c se va ncepe aprofundarea noiunilor de fonetic studiate n anii
anteriori. Va trebui ca n final s...........( se anun obiectivele operaionale: 1, 2,
3,.....)
Prezentarea sarcinilor de nvare:

15 minute

- Se formeaz ase grupe de elevi


- Se mpart fiele de lucru elevilor coninnd exerciii pe care acetia le vor rezolva,
profesorul aducnd explicaii necesare.
Grupa 1 Sunetele limbii romne
Grupa 2 Desprirea n silabe
Grupa 3 Coresponden sunet-liter
2

Grupa 4 Grupurile de sunete


Grupa 5 - Accentul
- Partea stnga a tablei se lsa liber pentru alctuirea unor scheme care se
completeaz treptat. Schemele vor conine clasificarea sunetelor limbii romne,
grupurile de sunete (diftongi, triftongi, hiat), regulile de desprire a cuvintelor,
accentul. Schema se va realiza prin tehnica florii de lotus si prin diagrama Venn.
Conducerea nvrii i dobndirea de noi cunotine
15 minute
- Elevii desfoar ca activitate independent individual exerciiile de pe fia de
lucru i n limita timpului exerciiile din manual.
Asigurarea feedback- ului
1 minut
- Are loc pe parcursul conducerii nvrii, schema ilustrativ prin tehnica florii de
lotus, prin aprecieri verbale.
Pentru fixarea noiunilor se va utiliza tehnica florii de lotus.
Fiecare echip primete o fi cu o floare n mijlocul creia este scris,,
fonetic.Elevii vor completa astfel:
-n petalele mari-enumer ceea ce aparine de fonetic(sunetele, grupuri de sunete,
silaba, accentul)
-n petalele mici-exemple care s le reprezinte
Evaluarea formativ
10 minute
- Se d ca activitate independent individual testul de evaluare formativ ( vezi fia
de lucru ).
Asigurarea reteniei i a transferului
1 minut
- Se d ca activitate independent rezolvarea unor exerciii din manual.
CAPTAREA ATENIEI

Ce este fonetica?
Fonetica este o ramur a lingvisticii care studiaz producerea, transmiterea, audiia
i evoluia sunetelor limbajului articulat.
Ce sunt sunetele?
Sunetele sunt uniti minimale ale cuvntului rostit.
Ce sunt literele?
Literele sunt semnele care redau, n scris, sunetele.
Ce este alfabetul?
Alfabetul reprezint totalitatea literelor aezate ntr-o anumit ordine.
Ce sunt vocalele?
Vocalele sunt sunete continue, rostite fr ajutorul altor sunete. n limba romn
sunt apte vocale: a, , , e, i, o, u. Dintre acestea, numai trei pot forma silabe: a, ,
si sunt ntotdeauna vocale.
Ce este silaba?
3

Silaba este sunetul, grupul de sunete, rostit printr-un singur efort respirator. n
fiecare silab exist o vocal. Nu exist silab fr vocal, dar exist cuvinte,
chiar propoziii alctuite din vocale i semivocale.
Ce este accentul?
Accentul reprezint pronunarea mai intens a unei silabe dintr-un cuvnt.
Evocarea
Se realizeaz prin conexiuni cu cunotinele anterioare, prin diagrama Venn
asemnri-deosebiri

Grupuri de sunete

FI DE LUCRU
GRUPA 1 - SUNETELE LIMBII ROMNE

1. Analizai structura fonetic a cuvintelor urmtoare, folosind abrevierile V pentru


vocale, S pentru semivocale i C pentru consoane:
pine: ......................
tiau: .....................
alcool:.....................

soare: ..........................
tiai: ............................
feerie: ..........................

2.
a)
b)
c)

n cuvntul osteneala exist :


patru consoane, patru vocale si o semivocala ;
patru cosoane si cinci vocale ;
patru consoane, cinci vocale si o semivocala.

3.

Scrie cte dou exemple n care sunetul indicat mai jos s fie redat prin litere
diferite:
( i )..
(v )
(c )

4. Scriei numele personalitilor, tiind c pronunia acestora este urmtoarea:


Mihail Coglniceanu, Alecu Ruso, Cearlz Dichinz, Lutvic fan Bethofn, Volter, Gelu
Naum.

Sunetele limbii romne sunt: - ex.


- ex.
-. ex.

FI DE LUCRU
GRUPA 2 DESPRIREA N SILABE
1. Desprii n silabe cuvintele scnteie, colb, ascult, precizai dac acestea sunt
monosilabice, bisilabice sau plurisilabice.

2. D exemple de cuvinte n care vocalele o, e, u, a s formeze singure silabe.

3. Precizai regulile de desprire n silabe pentru urmtoarele cuvinte :


afectuos, vertiginos, dezaprobare, subliniere, industrie, simplu, bunvoin,
astfel, poet.

4. Precizai excepiile de la regulile de desprire n silabe din urmtorele cuvinte:


soclu, fiindc, sandvi, codru, punctual, jertf, somptuos, arctic.

Precizeaz care sunt regulile de desprire n silabe: Menioneaz excepiile identificate la exerciiul 4.

FI DE LUCRU
GRUPA 3 - CORESPONDEN SUNET-LITER

1. Arat cte sunete i cte litere conin cuvintele:


gheat
secundar
geam
watt
vegheaz
margine
exigent
tragedie
ele
xerox
2. Scrie forma de plural al urmtoarelor cuvinte:
complex
sfinx
perplex
linx
3. D exemple de cuvinte care s conin:
1 liter = 1 sunet .......................................
1 liter = 2 sunete.......................................
2 litere = 1 sunet.........................................
2 litere= 2 sunete.......................................
3 litere = 1 sunet........................................
3 litere = 2 sunete.......................................
4. Marcheaz cu A (adevrat) sau F (fals) urmtoarele afirmaii:
Grupurile ce, ci, ge, gi + vocal (n aceeai silab) = 1 sunet
Litera x se prunun : cz respectiv cs
Grupurile che, chi, ghe, ghi + vocala (n aceeai silab) = 2 sunete
n cuvntul eram sunt 5 sunete

A/F
A/F
A/F
A/F

FI DE LUCRU
GRUPA 4 GRUPURILE DE SUNETE

1. Identificai diftongi, triftongi i hiat din cuvintele urmtoare marcnd vocalele i


semivocalele:
venea
iarna
dou
istorie
lcrmioar
leoaic
soseau
fuioare
poet
2. Completai tabelul de mai jos cu formele care conin grupurile de sunete indicate :
i-au, s-i, mi-au, neuron, spaim, fiin, vreau, te-ai, nu-i am, viu, leoarc,
cooperare.
Diftong

Triftong

Hiat

3. 12. Completai rombul pe orizontal i vei obine pe vertical denumirea unui grup de
sunete.
D
Nume de fat.
T
G
E bun la batrnee.
C
I
Lucitoare n Scrisoarea III .
P
S
Cum nu e Baiazid.
C
L
Sinonim cu imens.
Alturi.
L
A
G
Comandant militar.( arhaism )

FI DE LUCRU
GRUPA 5 ACCENTUL
1. Punei corect accentul n cuvinte urmtoarele:
trafic, butelie, toxic, tovar, valurile, lacul, soarele, cuprindere
2. Identificai accentul i alctuii enunuri potrivite pentru grupurile de cuvinte
(omofone) :
acele-acele
arin-arin
copii-copii
vesel-vesel
umbrele-umbrele
reclam-reclam
3. Identifica silabele accentuate din urmtoarele versuri, preciznd ritmul poeziei:
Peste vrfuri trece lun,
Codru-i bate frunza lin...
Slbatecul vod e-n zale i-n fier
i zalele-i zuruie crunte...
4. Observ i marcheaz cu A (adevrat) sau F (fals) urmtoarele afirmaii:
Versurile care au prima silab accentuat ( ritmul trohaic) sunt vioaie, dansante,
energice, mai optimiste.
A/F
Versurile care au a doua silab accentuat (ritm iambic) au o tonalitate mai grav,
mai categoric, mai vehement
A/F

TEST DE EVALUARE FORMATIV

1. Transcriei fonetic cuvintele de mai jos i precizai numrul de litere i de


sunete:
ceas, cerc, cheama, chem, geana, gingie, gherghef, ceara, treceau, veghea.

2. Seria care conine vocale n hiat este:


a) vie, foarte, colivie, plrie, steaua, fiin
b) alee, coopera, muzeul, poet, tiin, auxiliar
c) soie, noul, fiindc, respectuos, voios, poem.
3. Cuvntul voina conine:
a) un diftong;
b) un triftong;
c) un hiat.
.
4. nlocuiete punctele cu diftongi corespunztori:
m.......re, d......mna, v....., c......te, gutu..... .
5. Completeaz cu vocala sau cuvintele date:
......nceput
rom....n
a cobor..

fac......nd
.....nt.....mplare
bine..nteles

..nfloritor
ne..nsemnat
a dobor..

6. Scrie cte un cuvnt care s conin urmtoarele vocale n hiat: ee, oo, ii, uu,

aa.
7. Artai cte sunete i cte litere au cuvintele:
chior, chimir, cerere, xerox, gherghef, ceaf, nnopta, zoologie, ghiocel.
10

11